Strach przed sprawami koscielnymi - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-06-28, 21:51   #61
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

To jest tak, że przed umówioną datą musicie się zgłosić do księdza na trzy miesiące przed. I wtedy cała 'machina' kościelna jest uruchamiana, a ksiądz daje zapowiedzi w Twojej parafii i daje 'list' narzeczonemu, żeby zaniósł do swojej parafii, gdzie również proboszcz wywiesza kartkę w gablocie. Kartki z zapowiedzią ślubu powinny wisieć przez cztery niedziele. Zazwyczaj wiesza się je od razu, ale znam księży, którzy czekali do ostatniej chwili.
Najbezpieczniej pójść te trzy miesiące przed i nie ma żadnych problemów z terminami
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-28, 22:25   #62
Tygrysiak
Rozeznanie
 
Avatar Tygrysiak
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 781
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Amalthea, nigdzie nie napisałam ze ja zamierzam ochrzcic swoje dzieci - nie zamierzam. Dziecko skonczy 18 lat i samo podejmie decyzje o tym w jakiej wierze chce zyc. Powiedziałam jedynie ze sa ludzie ktorzy biorą slub koscielny po to aby moc ochrzcic swoje dzieci. Dlaczego? Niestety smutna prawda jest taka ze nasze społeczenstwo nie jest zbyt tolerancyjne chociaz i tak obecnie jest lepiej niz bylo kiedys. Nie wszyscy ludzie rozumieją to ze mozna zyc w innej wierze lub w ogole bez wiary. Moze to powoduje wlasnie ze tyle jest "udawanych" slubow koscielnych i chrzczenia dzieci po to aby w przyszlosci nie mialy klopotow, nie byly odrzucane przez inne dzieci, napietnowane czy szykanowane jako "bezbozne". Sama spotkałam się z taką sytuacją - byla u mnie w klasie dziewczynka ktora nie chodzila na religię, z tego powodu matki niektorych dzieci z mojej klasy zakazały swoim dzieciom bawic się z ta dziewczynką. Wiem ze to skrajna sytuacja i nie musi sie zdarzac nagminnie niemniej zdarza sie (zwłaszcza w tak "zmoheryzowanym" społeczenstwie jak obecnie) , pytanie tylko jak wytlumaczyc to 7 letniemu dziecku ze jest uwazane za gorsze bo nie uczestniczy w religii.
Chciałam tez zaznaczyc ze mimo wszystko nie popieram ludzi biorących slub koscielny własnie z powodu babci / dzieci czy innych = w kazdym razie nie związanych z pobudkami czysto regilijnymi, niemniej moze cos w tym jest, ze społeczenstwo nie zawsze chce tolerowac jednostki ktore sa inne i czasami niektorzy probuja po prostu sie nie wyrozniac co wcale tez dobre nie jest. Moze gdyby wiecej osob podeszlo do tego powaznie to nie byloby i problemow w rodzinie i robienia przyjemnosci babci a innym przykrosci w postaci "kpiny" ze sluby w kosciele
__________________


Edytowane przez Tygrysiak
Czas edycji: 2007-06-28 o 22:32 Powód: dopisek
Tygrysiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-28, 22:34   #63
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Może w Twoim otoczeniu taka jest smutna rzeczywistość.
W mojej okolicy tak nie jest. Mam koleżanki, które nie chodziły na religię i nikt nie robił im najmniejszego afrontu.
Dwie moje przyjaciółki biorą za rok ślub CYWILNY. Kościelnego nie właśnie z przyczyn ideowych: są niewierzące, pomimo iż ich rodziny są katolickie, uszanowały decyzje młodych. Nie przyszło łatwo, ale to jest życie młodych i chyba chodzi o to, żeby przeżyć je w zgodzie z samym sobą, a nie cyrki urządzać, prawda?
Piszesz o toleracji. Myślę, że troszkę przesadzasz mówiąc, że w sprawach wiary jej nie ma, tym bardziej, że społeczeństwo jest coraz bardziej zlaicyzowane.
Nikt nie potępia osób, które nie wierzą i nie biorą cywilnego. To jest ich wybór.
Spotkałam się za to z potępieniem takiej cynicznej postawy robienia czegoś wbrew sobie, bo "co ludzie powiedzą" i ukrywania się pod płaszczykiem obcych wartości.
W jednym muszę przyznać rację: tak jest łatwiej. Znacznie trudniej bronić swoich poglądów niż być konformistą.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-28, 22:48   #64
Tygrysiak
Rozeznanie
 
Avatar Tygrysiak
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 781
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

w moim otoczeniu nie ma smutnej rzeczywistosci, po prostu przedstawilam jeden z problemow - a problemy sa wszedzie, nie zawsze je widac i nie zawsze sa poruszane. Takie rzeczy sie moga zdarzyc. Niektorzy sie tego boja i tym sie tlumacza. Nie stac ich na odwage i dazenie dalej droga ktora wczesniej wybrali.
Chcialabym zeby wiecej ludzi mialo taką postawe jak wy - swietnie umiecie bronic wiary, swoich wartosci, slubu koscielnego jednoczesnie nie umniejszajac znaczenia cywilnego i tego ze ktos wybral taka droge.
Z drugiej strony twierdzenie ze nikt nie potepia osob ktore zdecydowaly sie tylko na slub cywilny nie jest chyba do konca prawda. Na pewno nikt w tym watku nie potepia i to jest wazne ze widac ze coraz wiecej osob jest tolerancyjnych. Ale dla wielu innych jest to nadal jak zycie bez slubu. Na szczescie dla mlodych ktorzy maja taki slub za soba cos on znaczy i wlasnie chyba to jest najwazniejsze. Dla mnie taki slub bedzie najpiekniejszym i najwazniejszym dniem w zyciu
__________________

Tygrysiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-29, 06:24   #65
myszka197
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: z nad zachodniej granicy
Wiadomości: 1 032
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

[Chciałam tez zaznaczyc ze mimo wszystko nie popieram ludzi biorących slub koscielny własnie z powodu babci / dzieci czy innych = w kazdym razie nie związanych z pobudkami czysto regilijnymi, niemniej moze cos w tym jest, ze społeczenstwo nie zawsze chce tolerowac jednostki ktore sa inne i czasami niektorzy probuja po prostu sie nie wyrozniac co wcale tez dobre nie jest. Moze gdyby wiecej osob podeszlo do tego powaznie to nie byloby i problemow w rodzinie i robienia przyjemnosci babci a innym przykrosci w postaci "kpiny" ze sluby w kosciele[/quote]

tak sobie poczytałam z rana na świerzo wasze wypowiedzi - i doszłam do wniosku - że chyba macie trochę racji - napewno zabrakło mi odwagi, żeby powiedzieć co naprawdę myślę i przeciwstawiś się poglądom rodzinki - ale - naprawdę ni znacie moich Babć - slub cywilny w rodzinie - to by się skończyło pobytem w szpitalu, prababcia w tym roku o mało się nie pochorowała na wiadomość o tym, że nie będziemy uczestniczyć w wigilii,....

ale przemyślałam wczoraj wiele - i powidziałm wczoraj mojemu TŻ - więcej żadnych szopek i udawania z kościołem - po prostu delikatnie wytłumaczymy rodzinie że jesteśmy niewierzący - i..... więcej żadnych uroczystości kościelnych w rodzinie - dzieci nie ochrzcimy - bo to będą NASZE dzieci - a moje Babcie - no coż - jakoś będą musiały z tym żyć
jeszcze raz pozdrawim wszystkich - i przepraszam jeżeli kogoś obraziłam - naprawdę nie chciałam nikogo tu obrazić
myszka197 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-29, 08:52   #66
Ania23_b
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 50
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Witam dziewczyny
ja wczoraj byłam u księdza spisać protokół, nie było tak źle ale i tak dopiero część przerobiliśmy. ksiądz miał troche pretensje że mieszkamy razem, taki wykład man dał że hoo hoo... i za kare kazał na następne spotkanie przygotować się z przykazań bożych i kościelnych itp. nie wiem czy będzie nas odpytywał czy co. a ja mam zawsze takiego stresa u księdza że wszytko zapominam. kolejne spotkanie mamy dopiero w sierpniu. pewnie znowu to będzie stres dla mnie. pozdrawiam.
Ania23_b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-29, 09:18   #67
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Cytat:
Napisane przez Ania23_b Pokaż wiadomość
Witam dziewczyny
ja wczoraj byłam u księdza spisać protokół, nie było tak źle ale i tak dopiero część przerobiliśmy. ksiądz miał troche pretensje że mieszkamy razem, taki wykład man dał że hoo hoo... i za kare kazał na następne spotkanie przygotować się z przykazań bożych i kościelnych itp. nie wiem czy będzie nas odpytywał czy co. a ja mam zawsze takiego stresa u księdza że wszytko zapominam. kolejne spotkanie mamy dopiero w sierpniu. pewnie znowu to będzie stres dla mnie. pozdrawiam.
Aniu, nie denerwuj się. Widocznie ksiądz ma taki system, przedszkolny. Niektórzy tak muszą, wiedząc, ze nic nie mogą zrobić. Tylko tak potrafią. Nie stać ich na duchową rozmowę z 'młodymi', choć wiedzą, ze taka dałaby więcej i powinna mieć miejsce. Lepiej odpytać ze szkolnej wiedzy i postresować parę. Uciekają się do śmiesznych metod, z bezradności, lenistwa, braku pomysłu na rozsądniejsze rozwiązanie. Potraktuj to z humorem i nie stresuj się
Przykro widzieć, że księża traktują dorosłych ludzi jak dzieci w podstawówce, zwłaszcza przy okazji przygotowań do ślubu.
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-06-29, 09:24   #68
Ania23_b
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 50
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Dzięki Taszkin. Myślę, że załatwimy wszytko bez problemów. A najbardziej zdenerwowało mnie to że poweidział że on mnie w kościele nie widział. ciekawe jak mnie mógł wypatrzeć z pośród 3.000 tys ludzi. a dodam że jestem często w Kościele.

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2007-06-29 o 09:50
Ania23_b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-30, 07:05   #69
ysmay1
Raczkowanie
 
Avatar ysmay1
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Warszawa czasem Kraków
Wiadomości: 344
GG do ysmay1
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

a u mnie w kosciele w ktorym bede brac slub jest bardzo sympatyczny proboszcz. Podchodzi do wszystkiego zyciowo, pary ktore mieszkaja razem przed slubem zwalnia z pierwszej spowiedzi. Protokol jest podobno bezproblemowy. (Mnie to czeka w lipcu i sie sama przekonam, bo wtedy zawitam do polski)
__________________
Nasz dzień: 07/06/2008 w Krakowie
http://suwaczki.slub-wesele.pl/20080607650123.html

ysmay1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-02, 19:47   #70
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Właśnie jesteśmy po wizycie u proboszcza. Protokół przedślubny mamy za sobą (kilka pytań do nas dwojga). Dostaliśmy prośby o zapowiedzi w naszych parafialnych kościołach i karteczki do spowiedzi. Ksiądz powiedział, że w środy odbywają się w kościele spotkania i żebyśmy przyszli w lipcu w dwie środy po rząd, a potem ostatni raz w środę przed ślubem (czyli we wrześniu). Wtedy będzie coś w rodzaju próby przed ślubem. Jedyny strach został mi więc tylko przed spowiedzią. Właśnie się spieramy z TŻ o to, kiedy pójdziemy do tej pierwszej spowiedzi. Ja chcę jak najszybciej, ale on... jak to z chłopami
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-03, 07:28   #71
jaskier
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 222
GG do jaskier
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

My też już mamy wszystko za sobą Jeszcze tylko takie drobnostki jak doniesienie "potwierdzenia" o wygłoszeniu zapowiedzi z parafii narzeczonego do mojej, 3 spotkania w poradni i spowiedź Strasznie się bałam protokołu (mieszkamy ze sobą już 3 lata) ale poszło sprawnie. Na szczęście był zupełnie nowy ksiądz (przenieśli go) i w dodatku strasznie młody (niewiele starszy od nas) więc wszystko poszło gładko i przyjemnie. "Odpytywał" nas razem i zadał tylko kilka pytań bo sam się nie mógł połapać (w każdej parafii jest inaczej), żartował sobie z nami - ogólnie było naprawdę miło. Mam tylko nadzieję, że wszystko dobrze wypełnił, żeby przed ślubem niespodzianki nie było
jaskier jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-07-04, 13:42   #72
aguha
Rozeznanie
 
Avatar aguha
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 618
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Czy za spisanie protokołu w parafi z której otrzymuje się licencję ( w tym przypadku jest to parafia narzeczonego, ślub bierzemy w sąsiadującej z moją parafii) uiszcza się jakąś opłątę?
__________________
...Bez miłości każde życie jest jedynie udawaniem i mijaniem...
Krzysztof Myszkowski
http://suwaczki.waszslub.pl/img-2007092200400430.png
LENKA JEST JUŻ Z NAMI - 15.06.2009 21.45 - 2990 g i 53 cm NAJKOCHAŃSZEGO SZCZĘŚCIA
aguha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-04, 17:44   #73
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Cytat:
Napisane przez aguha Pokaż wiadomość
Czy za spisanie protokołu w parafi z której otrzymuje się licencję ( w tym przypadku jest to parafia narzeczonego, ślub bierzemy w sąsiadującej z moją parafii) uiszcza się jakąś opłątę?
Nie rozumiem - protokól spisuje się w parafii, w której będzie się miało ślub, a licencję z własnej parafii, jeśli się w niej nie zamierza brać ślubu. Za licencję wiem, że pobierają opłaty - "co łaska, ale nie mniej niż 100 zł". Ja na szczęście nic nie płaciłam.

A ile płaci się za zapowiedzi? Muszę iść w tym tygodniu do kancelarii, ale nie wiem, ile dać w "kopercie"
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-04, 19:06   #74
aguha
Rozeznanie
 
Avatar aguha
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 618
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Cytat:
Napisane przez malin30 Pokaż wiadomość
Nie rozumiem - protokól spisuje się w parafii, w której będzie się miało ślub, a licencję z własnej parafii, jeśli się w niej nie zamierza brać ślubu. Za licencję wiem, że pobierają opłaty - "co łaska, ale nie mniej niż 100 zł". Ja na szczęście nic nie płaciłam.

A ile płaci się za zapowiedzi? Muszę iść w tym tygodniu do kancelarii, ale nie wiem, ile dać w "kopercie"


Kiedy w zeszłym roku byliśmy u księdza by poinformować go, że chcemy slub brać w parafii sąsiedniej a nie w mojej poinformował nas, żebyśmy wszelkie formalności załatwiali w parafii młodego, z której również możemy uzyskać licencję na pobranie się w wybanym przez nas kościele.
Nauki braliśmy w parafii mojego narzeczonego. Po ich zakończeniu udalismy się do księdza który je prowadził a ten poinfomował nas, że w czerwcu spotkamy się na spisaniu protokołu i "wypisaniu" zapowiedzi. Natomiast księdz z parafii w której brzemy ślub powiedział nam, że dokumentów które są składane w urzędzie stanu cywilinego nie może wypełniać ksiądz z parafii z której pochodzi licencja, ponieważ będą nieważne
Sama juz nie wiem...
Skoro tak nas poinstruowano to chyba wszystko jest dobrze
__________________
...Bez miłości każde życie jest jedynie udawaniem i mijaniem...
Krzysztof Myszkowski
http://suwaczki.waszslub.pl/img-2007092200400430.png
LENKA JEST JUŻ Z NAMI - 15.06.2009 21.45 - 2990 g i 53 cm NAJKOCHAŃSZEGO SZCZĘŚCIA
aguha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-04, 19:21   #75
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Cytat:
Napisane przez aguha Pokaż wiadomość


Kiedy w zeszłym roku byliśmy u księdza by poinformować go, że chcemy slub brać w parafii sąsiedniej a nie w mojej poinformował nas, żebyśmy wszelkie formalności załatwiali w parafii młodego, z której również możemy uzyskać licencję na pobranie się w wybanym przez nas kościele.
Nauki braliśmy w parafii mojego narzeczonego. Po ich zakończeniu udalismy się do księdza który je prowadził a ten poinfomował nas, że w czerwcu spotkamy się na spisaniu protokołu i "wypisaniu" zapowiedzi. Natomiast księdz z parafii w której brzemy ślub powiedział nam, że dokumentów które są składane w urzędzie stanu cywilinego nie może wypełniać ksiądz z parafii z której pochodzi licencja, ponieważ będą nieważne
Sama juz nie wiem...
Skoro tak nas poinstruowano to chyba wszystko jest dobrze
Ci księża to są cwani. Nie chcą się pozbywać tak "łakomego kąska", jakim jest ślub.
Aguha protokół przedślubny wypełnia proboszcz parafii, w której bierze się ślub. Ponieważ jest to parafia inna zarówno dla Ciebie, jak i Twojego narzeczonego, to musicie do niej dostarczyć licencję, czyli pozwolenie na ślub w innej parafii niż "macierzysta" i zaświadczenie o naukach przedślubnych. Po spisaniu protokołu proboszcz da Wam kartki z prośbą o zapowiedzi, którą dostarczacie do swoich parafii. Czyli proboszcz z parafii Twojego narzeczonego postępuje niewłaściwie (nie chce Was "oddać")
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-04, 19:42   #76
Pomponka
Raczkowanie
 
Avatar Pomponka
 
Zarejestrowany: 2004-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 316
GG do Pomponka
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Nam ksiądz z parafii, w której mamy brać ślub (to nie nasza parafia) powiedział, że protokół spisujemy w naszej parafii (mojej albo Tż) a jeśli się nie zgodzą to wtedy u nich. Także różnie to jest. Mówił, że jest tak dlatego, że u nich jest bardzo dużo ślubów i nie nadążają.
Pomponka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-04, 20:32   #77
aguha
Rozeznanie
 
Avatar aguha
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 618
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

ale mnie dziewczyny nastraszyłyscie
jutro zadzwonie czym predzej o księdza, który będzie nam udzielał ślubu
kto wkońcu wypisuje te kościelne papiery
powariować można z tą biurokracją
__________________
...Bez miłości każde życie jest jedynie udawaniem i mijaniem...
Krzysztof Myszkowski
http://suwaczki.waszslub.pl/img-2007092200400430.png
LENKA JEST JUŻ Z NAMI - 15.06.2009 21.45 - 2990 g i 53 cm NAJKOCHAŃSZEGO SZCZĘŚCIA
aguha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-04, 22:39   #78
ysmay1
Raczkowanie
 
Avatar ysmay1
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Warszawa czasem Kraków
Wiadomości: 344
GG do ysmay1
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

ach ta biurokracja
__________________
Nasz dzień: 07/06/2008 w Krakowie
http://suwaczki.slub-wesele.pl/20080607650123.html

ysmay1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-05, 06:44   #79
Ania23_b
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 50
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

cześćmam pytanko dziewczyny. bo byłam już na pierwszym spotkaniu u księdzai spisaliśmy protokół ale jeszcze nic nie dawaliśmy w kopercie. kiedy się daje tą kopertę? wydawało mi się że na ostatnik spotkaniu ale teraz już nie jestem pewna.
Ania23_b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-07-05, 08:24   #80
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Najlepiej dać na ostatnim spotkaniu, kiedy wszystko już będzie załatwione.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-05, 09:23   #81
aguha
Rozeznanie
 
Avatar aguha
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 618
Strach przed sprawami koscielnymi

No i się wszystko wyjaśniło
Protokół spisuje ksiądz z parafii narzeczonego, on też daje karteczki na spowiedzi, zapowiedzi i licencję
dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego wypełnia ksiądz udzielający ślubu
do Urzędu Cywilnego trzeba wiziąć ze sobą Metrykę Urodzenia
ufff...

Dziś spisalismy protokół ślubny.
Wszystko poszło gładko i bezproblemowo.
Niedługo spadniemy z ambony hihihi
__________________
...Bez miłości każde życie jest jedynie udawaniem i mijaniem...
Krzysztof Myszkowski
http://suwaczki.waszslub.pl/img-2007092200400430.png
LENKA JEST JUŻ Z NAMI - 15.06.2009 21.45 - 2990 g i 53 cm NAJKOCHAŃSZEGO SZCZĘŚCIA

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2007-07-09 o 09:18 Powód: post pod postem
aguha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-06, 08:04   #82
jaskier
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 222
GG do jaskier
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Cytat:
Napisane przez Taverney Pokaż wiadomość
Najlepiej dać na ostatnim spotkaniu, kiedy wszystko już będzie załatwione.
To jeszcze daje się "co łaska"?? W mojej parafii jest oficjalny cennik:
zapowiedzi 100 zł
protokół 100 zł
organista (czy śpiewa czy nie - lepiej żeby nie) 280 zł
dla księdza 500 zł
W parafii narzeczonego sam ustala ceny - niskie nie będą. Dowiemy się przy okazji zapowiedzi. Dodać do tego opłaty w USC (128 zł).... Załamać się można....
jaskier jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-06, 08:55   #83
-agniesia-
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 2 083
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Cytat:
Napisane przez jaskier Pokaż wiadomość
To jeszcze daje się "co łaska"?? W mojej parafii jest oficjalny cennik:
zapowiedzi 100 zł
protokół 100 zł
organista (czy śpiewa czy nie - lepiej żeby nie) 280 zł
dla księdza 500 zł
W parafii narzeczonego sam ustala ceny - niskie nie będą. Dowiemy się przy okazji zapowiedzi. Dodać do tego opłaty w USC (128 zł).... Załamać się można....
Matko, straszne pieniądze sobie życzą U mnie też proboszcz zawsze mówi co łaska, a jak podpytałam jednego księdza to powiedział, że 400pln za wszystko wystarczy. Za zapowiedzi daliśmy 50zł, a za spisanie protokołu nic. Ale widać różne parafie są- jak poszliśmy po odpis aktu chrztu to ksiądz bez skrępowania powiedział, że 10pln się należy
-agniesia- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-06, 09:51   #84
ysmay1
Raczkowanie
 
Avatar ysmay1
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Warszawa czasem Kraków
Wiadomości: 344
GG do ysmay1
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

jak ja wam zazdrosze ze juz po jestescie

a teraz pytani eile przed sluben spisuje sie protokul
__________________
Nasz dzień: 07/06/2008 w Krakowie
http://suwaczki.slub-wesele.pl/20080607650123.html

ysmay1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-06, 11:07   #85
aguha
Rozeznanie
 
Avatar aguha
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 618
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Cytat:
Napisane przez ysmay1 Pokaż wiadomość
jak ja wam zazdrosze ze juz po jestescie

a teraz pytani eile przed sluben spisuje sie protokul
ysmay1
Wszelkie dokumenty ślubne mają ważność 3 miesięcy nie można więc tego zrobić dużo szybciej. My spisywaliśmy protokół wczoraj, a ślub mamy 22 września.
__________________
...Bez miłości każde życie jest jedynie udawaniem i mijaniem...
Krzysztof Myszkowski
http://suwaczki.waszslub.pl/img-2007092200400430.png
LENKA JEST JUŻ Z NAMI - 15.06.2009 21.45 - 2990 g i 53 cm NAJKOCHAŃSZEGO SZCZĘŚCIA
aguha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-07, 17:59   #86
ysmay1
Raczkowanie
 
Avatar ysmay1
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Warszawa czasem Kraków
Wiadomości: 344
GG do ysmay1
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

dzieki wielkie
__________________
Nasz dzień: 07/06/2008 w Krakowie
http://suwaczki.slub-wesele.pl/20080607650123.html

ysmay1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-08, 12:39   #87
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Z tego, co się orientuję to episkopat wydał wojnę ślubnym cennikom i już nie obowiązują. Można dać dowolną kwotę, ale wiadomo, że księża to niekiedy niezły tupet mają. Nam przed ślubem w Poznaniu w dość popularnym miejscu ksiądz zaśpiewał 600 zł za sam ślub bez mszy, bo nie da rady zrobić mszy. Na moje pytanie: dlaczego powiedział, że ślubów w ten dzień to on ma 5! Więc taśmociąg i fabryka łatwych pieniędzy...niestety.
W końcu wybraliśmy inny kościół, gdzie zaprzyjaźniony ksiądz nic od nas nie wziął, tylko powiedział, że jeśli chcemy możemy coś wrzucić do skarbonki z darami na remont kościoła ustawionej w przedsionku przy wejściu. Wrzuciliśmy 200 zł, 100 zł dałam organiście, 20 zł koscielnemu.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-08, 16:32   #88
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

a ja sie boje spowiedzi przedślubnej z caaaaaałego zycia
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-08, 17:55   #89
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
a ja sie boje spowiedzi przedślubnej z caaaaaałego zycia
Właśnie tego nie rozumiem. Jak to spowiedź "z całego życia"? Czy księża zakładają, że od czasu I Komunii św. nie byłyśmy u spowiedzi? Przecież normalnie spowiadamy się z grzechów, które popełniło się od czasu ostatniej spowiedzi., a to mogło być np. miesiąc przed pierwszą spowiedzią przedślubną.
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-09, 08:15   #90
aguha
Rozeznanie
 
Avatar aguha
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 618
Dot.: Strach przed sprawami koscielnymi

Choć to wątek o sprawach kościelnych pozwolę sobie zapytać o sprawy urzędowe
Bierzemy ślub konkordatowy.
Chciałabym Was Kochane podpytać czy dokumenty urzędowe bierze się z jednego USC mojego lub narzeczonego?
Czy musimy się po nie zgłosić oboje?

Dzięki wielkie za wszelkie podpowiedzi
__________________
...Bez miłości każde życie jest jedynie udawaniem i mijaniem...
Krzysztof Myszkowski
http://suwaczki.waszslub.pl/img-2007092200400430.png
LENKA JEST JUŻ Z NAMI - 15.06.2009 21.45 - 2990 g i 53 cm NAJKOCHAŃSZEGO SZCZĘŚCIA
aguha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:22.