Lingwistyka stosowana - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-06-30, 12:11   #1
Iluzytowa melancholiczka
Raczkowanie
 
Avatar Iluzytowa melancholiczka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Z zamku...
Wiadomości: 98

Lingwistyka stosowana


Witam
Przeszukałam całe forum, google również, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, więc pytam tutaj. Mam nadzieję, że otrzymam chociaż jedną sensowną odpowiedź. Nie wiedziałam, gdzie zamieścić to pytanie, ale forum plotkowe wydało mi się najopowiedniejsze.
Czy jest na sali jakaś studentka Lingwistyki Stosowanej? Najlepiej na UKW albo UMK, ponieważ jestem z okolic Bydgoszczy i te uczelnie najbardziej by mi pasowały.
Chciałabym studiować lingwistykę stosowaną: angielski z językiem niemieckim. I moje pytanie brzmi: czy po takich studiach mogę uzyskać specjalności nauczycielski obu języków, czy tylko jednego? Bardzo zależy mi na tym, żeby móc uczyć obu języków. I czy studia na tym kierunku, na tych uczelniach mi to zapewnią? Ostatnie pytanie dotyczy poziomu tych języków: jaki język jest wiodący? Czy jest może tak, że idą łeb w łeb. Osobiście wolałabym, żeby język niemiecki był na bardziej zaawansowanym poziomie, ponieważ uczę się w klasie o rozszerzonym języku niemieckim i bardzo lubię ten język, angielski lubię także, ale moje umięjetności w tym języku są słabsze. I w jakim języku piszę się magisterkę?

---------- Dopisano o 13:11 ---------- Poprzedni post napisano o 11:15 ----------

Up..
__________________
'Taniec myśli uporczywych trwa'.

Edytowane przez Iluzytowa melancholiczka
Czas edycji: 2009-06-30 o 10:17
Iluzytowa melancholiczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-30, 12:56   #2
organizm
Zakorzenienie
 
Avatar organizm
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 3 000
Dot.: Lingwistyka stosowana

Na UMK nie ma lingwistyki z tego co wiem, a o UKW nie wiem niczego więcej czego nie napisali tu:
https://www.rekrutacja.ukw.edu.pl/of...ier=16&idOft=0
__________________
"If you think you can, you can.
If you think you can't, you are right."
/Mary Kay Ash/

organizm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-30, 14:21   #3
OneLoveOneHeart
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 147
Dot.: Lingwistyka stosowana

[QUOTE=Iluzytowa melancholiczka;13019066]Witam
Przeszukałam całe forum, google również, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, więc pytam tutaj. Mam nadzieję, że otrzymam chociaż jedną sensowną odpowiedź. Nie wiedziałam, gdzie zamieścić to pytanie, ale forum plotkowe wydało mi się najopowiedniejsze.
Czy jest na sali jakaś studentka Lingwistyki Stosowanej? Najlepiej na UKW albo UMK, ponieważ jestem z okolic Bydgoszczy i te uczelnie najbardziej by mi pasowały.
Chciałabym studiować lingwistykę stosowaną: angielski z językiem niemieckim. I moje pytanie brzmi: czy po takich studiach mogę uzyskać specjalności nauczycielski obu języków, czy tylko jednego? Bardzo zależy mi na tym, żeby móc uczyć obu języków. I czy studia na tym kierunku, na tych uczelniach mi to zapewnią? Ostatnie pytanie dotyczy poziomu tych języków: jaki język jest wiodący? Czy jest może tak, że idą łeb w łeb. Osobiście wolałabym, żeby język niemiecki był na bardziej zaawansowanym poziomie, ponieważ uczę się w klasie o rozszerzonym języku niemieckim i bardzo lubię ten język, angielski lubię także, ale moje umięjetności w tym języku są słabsze. I w jakim języku piszę się magisterkę?

---------- Dopisano o 13:11 ---------- Poprzedni post napisano o 11:15 ----------

Studiuję filologię niemiecką. Studiując jeden język jest ciężko, bo jest mnóstwo nauki, a co tu mówić o drugim. Jestem zdania,że lepiej wyuczyć się jednego na perfect , a nie dwóch tak średnio.

A co do specjalności nauczycielskiej. Musiałabyś zrobić studia pedagogiczne żeby później uczyć w szkole. I jeżeli masz potwierdzone,że skończyłaś studia , to możesz uczyć nawet 10 języków. Tylko musisz mieć papiery na to, że skończyłaś filologię .

Wg mnie lepszą opcją jest Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Sama tam studiuję i lepiej przygotowuje niż uniwerek, bo my mamy więcej praktyki (o połowę więcej) , niż na uniwerku . Lepiej mieć więcej praktycznych, niż opisowych. Bo każdy może poczytać teorię, a kto zrozumie ? Trzeba to wyćwiczyć No i dodatkowo masz pedagogikę i psychologię, więc później nie musisz dodatkowo studiować , żeby uczyć w szkole.
OneLoveOneHeart jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-30, 14:40   #4
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: Lingwistyka stosowana

Np na ug lingwistyka jest skierowana bardziej na tłumaczenia więc tam zapewne trzeba osobno robic uprawnienia nauczycielskie .
Jesli natomiast jestes na nauczycielskiej spec. to oba jezyki są na takim samym poziomie więc uzyskuje się z obu . No chyba ze jakas konkretna uczelnia przewiduje inaczej . Najlepiej zadzwonic do dziekanatu i spytac
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-30, 15:14   #5
Iluzytowa melancholiczka
Raczkowanie
 
Avatar Iluzytowa melancholiczka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Z zamku...
Wiadomości: 98
Dot.: Lingwistyka stosowana

Cytat:
Napisane przez AmericanGirl Pokaż wiadomość
Np na ug lingwistyka jest skierowana bardziej na tłumaczenia więc tam zapewne trzeba osobno robic uprawnienia nauczycielskie .
Jesli natomiast jestes na nauczycielskiej spec. to oba jezyki są na takim samym poziomie więc uzyskuje się z obu . No chyba ze jakas konkretna uczelnia przewiduje inaczej . Najlepiej zadzwonic do dziekanatu i spytac
Dziękuję

---------- Dopisano o 16:14 ---------- Poprzedni post napisano o 16:07 ----------

[/COLOR]Studiuję filologię niemiecką. Studiując jeden język jest ciężko, bo jest mnóstwo nauki, a co tu mówić o drugim. Jestem zdania,że lepiej wyuczyć się jednego na perfect , a nie dwóch tak średnio.


Wg mnie lepszą opcją jest Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Sama tam studiuję i lepiej przygotowuje niż uniwerek, bo my mamy więcej praktyki (o połowę więcej) , niż na uniwerku . Lepiej mieć więcej praktycznych, niż opisowych. Bo każdy może poczytać teorię, a kto zrozumie ? Trzeba to wyćwiczyć No i dodatkowo masz pedagogikę i psychologię, więc później nie musisz dodatkowo studiować , żeby uczyć w szkole.[/QUOTE]

Nie zgodzę się z Tobą. Mój niemiecki jest już na wysokim poziomie, a poza tym jeśli ktoś chce, ma zapał do nauki i jest zdolny, to da radę. A poza tym co to jest nawet znajomość 2 języków w dzisiejszych czasach? To minimum. Ja chcę nauczyć się dwóch języków, a więc NKJO odpada. Co do tej specjalności, to przecież chyba wystarczy, że wybiorę specjalność nauczycielską, a nie tłumaczeniową?
Hmm, z tą praktyką to faktycznie masz rację, już dużo słyszałam, że pod tym względęm NKJO jest świetne, ale ja chcę studiować lingwistykę stosowaną... A można wiedzieć, w jakim mieście studiujesz?
__________________
'Taniec myśli uporczywych trwa'.
Iluzytowa melancholiczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-30, 15:25   #6
magdalenka_w_86
Zakorzenienie
 
Avatar magdalenka_w_86
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 6 039
Dot.: Lingwistyka stosowana

Ja studiuję na UKW, ale germanistykę i przyznam sie szczerze nie wiem jak jest z tą lingwistyką stosowaną...
Sama się zastanawiałam nad lingwistyką, ale stwierdziłam, że wolę dobrze opanować tylko jeden język i została germanistyka...
__________________
"Dziecko to uwidoczniona miłość" ...


2014




Edytowane przez magdalenka_w_86
Czas edycji: 2009-06-30 o 15:27
magdalenka_w_86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-30, 15:25   #7
OneLoveOneHeart
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 147
Dot.: Lingwistyka stosowana

No pewnie,że tak Jak ktoś chce to da radę
Mój niemiecki i angielski też jest na wysokim poziomie .
Obydwa na C1 . Trochę mi jeszcze brakuje do najwyższego, czyli do C2 - to taka skala Niveau .

Ale ja też się uczę dwóch języków No ale jak ktoś woli, to niech idzie na lingwistykę ... Proste.
OneLoveOneHeart jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-06-30, 15:28   #8
Maria221
Wtajemniczenie
 
Avatar Maria221
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 2 981
Dot.: Lingwistyka stosowana

Hej, American Girl jesteś z Amerykanistyki z UG? Jak tak, to pewnie mijamy się na korytarzu, bo ja jestem z Anglistyki - kończę pierwszy rok, mam nadzieję, że skończę. Ja jestem na specjalizacji nauczycielskiej - jest ok., ale wolałabym być na translatorycznej, chociaż i tak, aby być tłumaczem trzeba mieć zdane te egzaminy państwowe na tłumacza, sama specjalizacja nie daje tych uprawnień, choć na pewno jest użyteczna.

OneLoveOneHeart, tak na pewno jesteś dobrze przygotowana do roli pedagoga, ale nie jesteś filologiem, a wydaje mi się jest ważne, jeśli chodzi o podjęcie pracy w charakterze "nie-nauczyciela". Chociaż, jezli ktoś chce być nauczycielem, to Kolegium moze być lepszym pomysłem. W Trójmieście jest juz tylko platne, tak mi się wydaje, bo kolegium przy OG zdaje się zlikwidowali, choć moze się mylę. W każdym bądź razie nie tak dawno była jakaś akcja dot. likwidacji niepłatnego kolegium.
__________________
Wewnętrznie:Solgar Vm75, olej lniany/z pestek dyni,
zewnętrznie: szampon/żel do mycia ciała glogg, Dermena men, Loxon 5%
Wcierki na porost włosów
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=219255
Maria221 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-30, 15:32   #9
OneLoveOneHeart
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 147
Dot.: Lingwistyka stosowana

OneLoveOneHeart, tak na pewno jesteś dobrze przygotowana do roli pedagoga, ale nie jesteś filologiem, a wydaje mi się jest ważne, jeśli chodzi o podjęcie pracy w charakterze "nie-nauczyciela". Chociaż, jezli ktoś chce być nauczycielem, to Kolegium moze być lepszym pomysłem. W Trójmieście jest juz tylko platne, tak mi się wydaje, bo kolegium przy OG zdaje się zlikwidowali, choć moze się mylę. W każdym bądź razie nie tak dawno była jakaś akcja dot. likwidacji niepłatnego kolegium.[/QUOTE]
_________________________ _________________________ ___________
Hmmm tutaj troszkę się nie zgadzam. Bo ja poszłam do NKJO, bo chciałam mieć więcej praktycznych, niż opisowych.
Mamy bardzo podobny program kształcenia jak na uniwerku, tylko dodatkowo była na pierwszym roku pedagogika i psychologia.

90 % osób, które studiują w NKJO nie chce być nauczycielami i uwierz mi,że są bardzo dobrze wykształconymi filologami Przecież później idzie się na magisterkę na uniwerek ...

A co do niepłatnego kolegium. To słyszałam,że ma być angol tylko za darmo. Ale ile w tym prawdy, to już sama nie wiem .
OneLoveOneHeart jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-30, 16:16   #10
Maria221
Wtajemniczenie
 
Avatar Maria221
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 2 981
Dot.: Lingwistyka stosowana

No to teraz porobili z NKJO przy UG, kombinują, jak mogą pod górę.

Jesteś z Gdańska? Uczysz się w tym NKJO English Unlimited na starym mieście? Jak, tak to słyszałam wiele dobrego o tej szkole btw. nawet się tam dostałam i byłam na 2 zajęciach, po czym zrezygnowałam, ale psychologia (akurat na tych zajęciach byłam) była b. fajna. Podobno rzeczywiście specjalizacja nauczycielska jest na wysokim poziomie.

Cytat:
Mamy bardzo podobny program kształcenia jak na uniwerku, tylko dodatkowo była na pierwszym roku pedagogika i psychologia.
No myśmy też mieli psychologię i pedagogikę na I roku, pewnie to samo lub podobnie
__________________
Wewnętrznie:Solgar Vm75, olej lniany/z pestek dyni,
zewnętrznie: szampon/żel do mycia ciała glogg, Dermena men, Loxon 5%
Wcierki na porost włosów
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=219255
Maria221 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-30, 17:38   #11
Amnesti
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 208
Dot.: Lingwistyka stosowana

Jesli wybierzesz specjalizacje nauczycielską to po odbyciu praktyk masz uprawnienia do nauczania dwóch języków. (robisz praktyki z obu języków w szkołach). masz też oczywiscie przedmioty typu psychologia, pedagogika, metodyka czy glottodydaktyka - więc wszystko co trzeba aby zdobyć uprawnienia pedagogiczne.

Są to jednak studia bardzo cięzkie. Trudno się dostać (okolice 90% z obu jezykow rozszerzonych) przy czym mało uczelni oferuje ten kierunek. Warszawa i Lublina sa najbardziej cenione. I rzeczywiscie są to studia nakierowane na kształcenie tłumaczy. od pierwszego roku są zajęcia z trabslacji - i nie unikniesz ich nawet jesli z dwóch specjalizacji do wyboru na 2 roku wybierzesz tylko tą jedną nauczycielską. Musisz wiec mieć jakieś predyspozycje i chęci do tłumaczen - bo nawet na egzaminie koncowym ustnym są tłumaczenia ustne.

Słowo ode mnie: moim zdaniem nie ma sensu męczyć się na tak trudnych studiach jesli się nie jest zainteresowanym tłumaczeniami. O wiele łatwiej chyba przejść anglistyke i uczyc sie przy okazji drugiego języka - przeciez nawet nauczyciel matematyki może uczyć języka w szkole jesli spełni odpowiednie warunki. Ogromna wiekszosc studentów lingwistyki wybiera albo obie specjalizacjie albo tylko tłumaczeniową. Jesli ktoś kończy robiąc tylko nauczycielska - to dlatego ,że nie dał rady zdać egzaminu translacyjnego bądź uznał że się do tłumaczenia nie nadaje. Jesli za to się jest zainteresowanym tłumaczeniami - to tylko lingwistyka. Masa zajęć tłumaczeniowych od pierwszego roku - tłumaczenia ustne konsekutywne, symultaniczne kabinowe i a także pisemne fachowe i literackie. Nie to co anglistyka z paroma godzinami zajęc w tygodniu od któregoś roku.

Tyle ode mnie. Mam nadzieje ,że pomogłam.
Amnesti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-06-30, 22:34   #12
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: Lingwistyka stosowana

Cytat:
Napisane przez Maria221 Pokaż wiadomość
Hej, American Girl jesteś z Amerykanistyki z UG? Jak tak, to pewnie mijamy się na korytarzu, bo ja jestem z Anglistyki - kończę pierwszy rok, mam nadzieję, że skończę. Ja jestem na specjalizacji nauczycielskiej - jest ok., ale wolałabym być na translatorycznej, chociaż i tak, aby być tłumaczem trzeba mieć zdane te egzaminy państwowe na tłumacza, sama specjalizacja nie daje tych uprawnień, choć na pewno jest użyteczna.

.
jestem z prawa
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-30, 23:39   #13
Iluzytowa melancholiczka
Raczkowanie
 
Avatar Iluzytowa melancholiczka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Z zamku...
Wiadomości: 98
Dot.: Lingwistyka stosowana

Cytat:
Napisane przez Amnesti Pokaż wiadomość
Jesli wybierzesz specjalizacje nauczycielską to po odbyciu praktyk masz uprawnienia do nauczania dwóch języków. (robisz praktyki z obu języków w szkołach). masz też oczywiscie przedmioty typu psychologia, pedagogika, metodyka czy glottodydaktyka - więc wszystko co trzeba aby zdobyć uprawnienia pedagogiczne.

Są to jednak studia bardzo cięzkie. Trudno się dostać (okolice 90% z obu jezykow rozszerzonych) przy czym mało uczelni oferuje ten kierunek. Warszawa i Lublina sa najbardziej cenione. I rzeczywiscie są to studia nakierowane na kształcenie tłumaczy. od pierwszego roku są zajęcia z trabslacji - i nie unikniesz ich nawet jesli z dwóch specjalizacji do wyboru na 2 roku wybierzesz tylko tą jedną nauczycielską. Musisz wiec mieć jakieś predyspozycje i chęci do tłumaczen - bo nawet na egzaminie koncowym ustnym są tłumaczenia ustne.

Słowo ode mnie: moim zdaniem nie ma sensu męczyć się na tak trudnych studiach jesli się nie jest zainteresowanym tłumaczeniami. O wiele łatwiej chyba przejść anglistyke i uczyc sie przy okazji drugiego języka - przeciez nawet nauczyciel matematyki może uczyć języka w szkole jesli spełni odpowiednie warunki. Ogromna wiekszosc studentów lingwistyki wybiera albo obie specjalizacjie albo tylko tłumaczeniową. Jesli ktoś kończy robiąc tylko nauczycielska - to dlatego ,że nie dał rady zdać egzaminu translacyjnego bądź uznał że się do tłumaczenia nie nadaje. Jesli za to się jest zainteresowanym tłumaczeniami - to tylko lingwistyka. Masa zajęć tłumaczeniowych od pierwszego roku - tłumaczenia ustne konsekutywne, symultaniczne kabinowe i a także pisemne fachowe i literackie. Nie to co anglistyka z paroma godzinami zajęc w tygodniu od któregoś roku.

Tyle ode mnie. Mam nadzieje ,że pomogłam.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Trochę mnie zdołowałaś, bo ja tłumaczenia średnio lubię... Najbardziej zależy mi na tym, żeby móc uczyć, ale nie potrafię się zdecydować, który język. Nie wiem, czy dałabym radę na f angielskiej, bo zawsze bardziej skupiałam się na niemieckim. Wiem, że teraz zdecydowanie łatwiej jest dostać pracę oczywiście jako anglista i to kusi.
__________________
'Taniec myśli uporczywych trwa'.
Iluzytowa melancholiczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-01, 00:53   #14
Amnesti
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 208
Dot.: Lingwistyka stosowana

Czy ja wiem czy łatwiej? Niemiecki to nie chiński - w każdym liceum jest niemiecki - no i zaczyna się era "angielski musi znac każdy" dzieciaki biora korki z angielskiego od małego i zacznie się znacznie większy nacisk na nauke drugiego obcego języka - i będzie to w znacznej częsci niemiecki. Już w wielu gimnazjach otwierane są klasy z dwoma językami . Ponadto w szkołach językowych też sporo osób wybiera ten kierunek. A chyba mniej jednak jest absolwentów germanistyki niz wszelkich anglistyk. A NAWET JEŚLI - to wszystko co napisałam powyżej nie było prawdą - i tak wybrałabym język który bardziej czuję. To nie wybór na rok czy dwa tylko tego co będziesz robiła całe życie. Wybierz to co wolisz. Może więc germanistyka? I szlifowanie angielskiego na boku? No albo lingwistyka z wiodącym niemieckim - widzę, że trochę cię zniechęciłam więc trochę zachęce znowu - dużo praktycznej nauki obu języków, wliczone praktyki w szkołach z obu języków, sa to cięzkie studia i dobry poziom więc masz szanse się wiele nauczyć.
Mądrego, satysfakcjonującego wyboru życze.
Amnesti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-01, 08:06   #15
organizm
Zakorzenienie
 
Avatar organizm
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 3 000
Dot.: Lingwistyka stosowana

NKJO w Krakowie oferuje filologię angielską z niemiecką (lub odwrotnie). Może to byłoby dobrym wyjściem dla Ciebie? Masz dwa języki, uprawnienia nauczycielskie, a jeśli zachce się tłumaczeń to droga i tak jest otwarta. Wiem, że jesteś z okolic Bydgoszczy i Torunia, ale może jakieś tamtejsze kolegium też ma podobną ofertę?
__________________
"If you think you can, you can.
If you think you can't, you are right."
/Mary Kay Ash/

organizm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-07, 23:45   #16
Iluzytowa melancholiczka
Raczkowanie
 
Avatar Iluzytowa melancholiczka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Z zamku...
Wiadomości: 98
Dot.: Lingwistyka stosowana

Cytat:
Napisane przez Amnesti Pokaż wiadomość
Czy ja wiem czy łatwiej? Niemiecki to nie chiński - w każdym liceum jest niemiecki - no i zaczyna się era "angielski musi znac każdy" dzieciaki biora korki z angielskiego od małego i zacznie się znacznie większy nacisk na nauke drugiego obcego języka - i będzie to w znacznej częsci niemiecki. Już w wielu gimnazjach otwierane są klasy z dwoma językami . Ponadto w szkołach językowych też sporo osób wybiera ten kierunek. A chyba mniej jednak jest absolwentów germanistyki niz wszelkich anglistyk. A NAWET JEŚLI - to wszystko co napisałam powyżej nie było prawdą - i tak wybrałabym język który bardziej czuję. To nie wybór na rok czy dwa tylko tego co będziesz robiła całe życie. Wybierz to co wolisz. Może więc germanistyka? I szlifowanie angielskiego na boku? No albo lingwistyka z wiodącym niemieckim - widzę, że trochę cię zniechęciłam więc trochę zachęce znowu - dużo praktycznej nauki obu języków, wliczone praktyki w szkołach z obu języków, sa to cięzkie studia i dobry poziom więc masz szanse się wiele nauczyć.
Mądrego, satysfakcjonującego wyboru życze.
Dziękuję bardzo za Twojego posta, naprawdę A jeśli chodzi o język, który czuję, to hmmm. Ostatnio intensywnie uczę się angielskiego i też zaczęłam go bardzo czuć. Tak więc wybiorę chyba lingwistukę stosowaną i do boju, dam radę!

Mam jeszcze takie pytanie: czy po zrobieniu licencjatu na lingwistyce stosowanej, mogę już pracować w szkole podstawowej? Bo tak bym właśnie chciała... A pozniej magisterkę robić zaocznie.

---------- Dopisano o 00:45 ---------- Poprzedni post napisano o 00:44 ----------

Cytat:
Napisane przez organizm Pokaż wiadomość
NKJO w Krakowie oferuje filologię angielską z niemiecką (lub odwrotnie). Może to byłoby dobrym wyjściem dla Ciebie? Masz dwa języki, uprawnienia nauczycielskie, a jeśli zachce się tłumaczeń to droga i tak jest otwarta. Wiem, że jesteś z okolic Bydgoszczy i Torunia, ale może jakieś tamtejsze kolegium też ma podobną ofertę?
Bardzo podoba mi się Kraków, ale nie jestem gotowa na opuszczenie rodzinnego miasta. Ehh, szkoda, że moje kolegium nie ma takiej opcji... To byłyby studia marzeń
__________________
'Taniec myśli uporczywych trwa'.
Iluzytowa melancholiczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-08, 17:55   #17
madzia088
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 5
Dot.: Lingwistyka stosowana

Może nie odpowiem Ci na Twoje pytanie, bo nie wiem jak to jest z uprawnieniami nauczyciela na UKW na lingwistyce, ale tak ogólnie chciałam Ci napisać jak tam jest. Szczerze, jeśli jesteś lepsza w niemieckim to duży plus dla Ciebie, bo większość studentów odpada właśnie z powodu niemca, nie angielskiego. W sumie chyba więszy nacisk jest kładziony na niemiecki, ale to głównie z powodu bardzo bardzo wymagających wykładowców. Bardzo dużo pracy na tych studiach Cię czeka, praktycznie brak wolnego czasu, no chyba, że na prawdę umiesz super ten niemiecki. Średnio tak na 3 roku zostaje ok 10 osób, jeśli więcej to część z nich na pewno powtarza rok. Ale jak pisałam, jeżeli jesteś dobra z niemca, nie masz się czego bać A jeżeli marzysz o pracy nauczyciela a nie tłumacza, zdecydowanie lepsze jest NKJO i jeden język, ale na prawdę porządnie.
madzia088 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-31, 10:40   #18
anjya
Rozeznanie
 
Avatar anjya
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 992
Dot.: Lingwistyka stosowana

czy jest może na forum ktoś, kto studiuje lingwistykę stosowaną na UG? może ktoś umie powiedzieć jaki próg był w zeszłym roku?
niestety nie mogę nic znaleźć na stronie UG
czy jest tam ciężko studiując angielski i niemiecki naraz? poza tym nigdzie nie ma planu zajęć, a chciałam się zapytać, czy zajęcia są od rana do wieczora, może w piątki luźniej?
będę bardzo wdzięczna
anjya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-31, 13:45   #19
Rarita
Wtajemniczenie
 
Avatar Rarita
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 675
Dot.: Lingwistyka stosowana

[QUOTE=OneLoveOneHeart;130 23178]
Cytat:
Napisane przez Iluzytowa melancholiczka Pokaż wiadomość
Witam
Przeszukałam całe forum, google również, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, więc pytam tutaj. Mam nadzieję, że otrzymam chociaż jedną sensowną odpowiedź. Nie wiedziałam, gdzie zamieścić to pytanie, ale forum plotkowe wydało mi się najopowiedniejsze.
Czy jest na sali jakaś studentka Lingwistyki Stosowanej? Najlepiej na UKW albo UMK, ponieważ jestem z okolic Bydgoszczy i te uczelnie najbardziej by mi pasowały.
Chciałabym studiować lingwistykę stosowaną: angielski z językiem niemieckim. I moje pytanie brzmi: czy po takich studiach mogę uzyskać specjalności nauczycielski obu języków, czy tylko jednego? Bardzo zależy mi na tym, żeby móc uczyć obu języków. I czy studia na tym kierunku, na tych uczelniach mi to zapewnią? Ostatnie pytanie dotyczy poziomu tych języków: jaki język jest wiodący? Czy jest może tak, że idą łeb w łeb. Osobiście wolałabym, żeby język niemiecki był na bardziej zaawansowanym poziomie, ponieważ uczę się w klasie o rozszerzonym języku niemieckim i bardzo lubię ten język, angielski lubię także, ale moje umięjetności w tym języku są słabsze. I w jakim języku piszę się magisterkę?

---------- Dopisano o 13:11 ---------- Poprzedni post napisano o 11:15 ----------

Studiuję filologię niemiecką. Studiując jeden język jest ciężko, bo jest mnóstwo nauki, a co tu mówić o drugim. Jestem zdania,że lepiej wyuczyć się jednego na perfect , a nie dwóch tak średnio.

A co do specjalności nauczycielskiej. Musiałabyś zrobić studia pedagogiczne żeby później uczyć w szkole. I jeżeli masz potwierdzone,że skończyłaś studia , to możesz uczyć nawet 10 języków. Tylko musisz mieć papiery na to, że skończyłaś filologię .

Wg mnie lepszą opcją jest Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Sama tam studiuję i lepiej przygotowuje niż uniwerek, bo my mamy więcej praktyki (o połowę więcej) , niż na uniwerku . Lepiej mieć więcej praktycznych, niż opisowych. Bo każdy może poczytać teorię, a kto zrozumie ? Trzeba to wyćwiczyć No i dodatkowo masz pedagogikę i psychologię, więc później nie musisz dodatkowo studiować , żeby uczyć w szkole.
Może dodajmy dla jasności, że po NKJO nie ma się wyższego wykształcenia - możesz dopiero zdać egzamin na licencjata, ponadto w NKJO jest o wiele niższy poziom niż na studiach wyższych - wiem wiem zaraz zostanę skrytykowana ale mam porównanie wśród znajomych więc wiem jak to wygląda
Ponadto nawet po specjalizacji tłumaczeniowej można zrobić po prostu kurs pedagogiczny (trwa 4 semestry, koszt ok. 600 zł za semestr, zależy od uczelni)
Kolejna droga do bycia nauczycielem: certyfikat językowy, w tej chwili chyba CAE wystarczy + kurs pedagogiczny, również można uczyć w szkole
I ostatnia kwestia - po licencjacie można już uczyć, jednak nie czarujmy się, trzeba mieć niezłe plecy żeby z samym licencjatem dostać pracę (miałam w gimnazjum nauczycielkę angielskiego bez mgr, córka dyrektorki, po roku nauki z nią umiałam mniej niż wcześniej)
Rarita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-04-17, 12:23   #20
EVELINELOK
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 8
Dot.: Lingwistyka stosowana

Prosze o pomoc w znalezieniu ksiązek:

Milewski, T. Językoznawstwo. – Warszawa, 2004

· Grinevič.I, Sergiuš.S. – Introduction to Linguistics. – Białystok, 2004

· Ways to Language: An Introduction to Linguistics. – Łódź, 1993

· Kenworthy, J. Language in Action: An Introduction to Modern Linguistics. - New York, 1992

· Weinsberg, A. Językoznawstwo ogólne. - Warszawa, 1987

· Fisiak, J. Wstęp do współczesnych teorii lingwistycznych. – Warszawa, 1985
EVELINELOK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-23, 22:47   #21
sylwius012
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 162
Dot.: Lingwistyka stosowana

Cześć. Mam ogromne zapytanie do tych, co studiują lingwistykę bądź mają taki zamiar. Orientuje się ktoś, czy trudno jest się dostać na UG? wystarczy rozsz. agielski i pdst z niemieckiego? osobiście jestem bardzo 'bojaźliwa'. ucze sie calkiem nieźle. ale gdy przychodzi czas na cos takiego jak egzamin gimnazjalny a niedlugo juz matura nie daję z siebie 100%.. boje sie ze nie dostane sie na zadne studia... a tym bardziej,ze jestem w klasie jezykowej rozsz. geografia i angielski.. co mozna po tych przedmiotach robic? jakie kierunki obrać?
dziękuję.
sylwius012 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 06:42   #22
babcia_miecia
Zadomowienie
 
Avatar babcia_miecia
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 035
Dot.: Lingwistyka stosowana

Ja nie studiuję, ale znam osoby studiujące ten kierunek. Jest on wymagający i czasochłonny, ale na pewno dużo lepszy niż zwykłe filologie. Podstawa na maturze moim zdaniem nie wystarczy, aby dać sobie radę na tych studiach, to na samym wstępie należy mieć dobrze opanowane dwa języki.

Oprócz angielskiego i niemieckiego radziłabym zdawać coś jeszcze, bo poziom matury bywa różny i nastawiając się tylko na jeden/dwa przedmioty możemy się gorzko rozczarować. Szczególnie na wypracowaniach nie zawsze trafiamy na temat, z którego jesteśmy świetnie przygotowani (akurat mówię o historii)

Co do kierunków, taka lingwistyka to dla kobiet niezły wybór. Ze zdaną geografią zastanowiłabym się także nad ekonomią i pochodnymi ekonomii. Pamiętaj, że każdy dodatkowy przedmiot na maturze daje Ci coraz większe możliwości przy wyborze kierunku. Jeżeli nie jesteś w maturalnej klasie, to nie przejmuj się tym tak bardzo, na wybór studiów masz jeszcze czas

Edytowane przez babcia_miecia
Czas edycji: 2011-02-24 o 06:46
babcia_miecia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 09:06   #23
sylwius012
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 162
Dot.: Lingwistyka stosowana

nie, nie jestem jeszcze w klasie maturalnej. jeszcze rok, na szczęście. Jednakże no nie ukrywam, trochę się denerwuje. Biorąc pod uwagę moich rówieśników, mają już jakieś tam plany, a ja? wciąż nie jestem do końca pewna. Mówisz na ekonomię.. nie wiem,czy nadawałabym się do tego, raczej nie czułabym się tam dobrze. Zwłaszcza, że jest tam potrzebna rozszerzona matematyka, co u mnie nie wchodzi w grę, bo jestem w tym kompletną pokraką. Powiem Ci szczerze, ze trochę mnie przeraziłaś..:P słyszałam, że jest ciężko. Problemem jest to, że u mnie w klasie królują języki. Do reszty przedmiotów nie przykładałam się, z wiadomych przyczyn. Więc nie mam za bardzo wielkiego pola do popisu z wyborem przedmiotów.. mimo to, dzięki za radę! na pewno daje sporo do myslenia
sylwius012 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 12:20   #24
babcia_miecia
Zadomowienie
 
Avatar babcia_miecia
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 035
Dot.: Lingwistyka stosowana

W innym wątku przeczytałam, że nie jesteś z Gdańska. Jedyne, co mogę poradzić, to nie zamykać wyboru uczelni w jednej szufladce "UG" albo konkretnego kierunku. Wymagania na różnych uczelniach w ramach jednego kierunku są różne. Przeglądaj strony uniwersytetów, wypisuj na kartce przedmioty, które brane są pod uwagę w procesie rekrutacji.
babcia_miecia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 16:33   #25
albin
Rozeznanie
 
Avatar albin
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 513
Dot.: Lingwistyka stosowana

Witam
Za rok planuję studiować lingwistykę stosowaną (język angielski i niemiecki) na Uniwersytecie Warszawskim. Będę zdawać angielski rozszerzony i niemiecki podstawę. Chciałabym zapytać się czy ktoś z Was studiuje lingwistykę na UW? I jaki był próg w tym roku? I jeszcze jedno pytanie.. Gdybym nie dostała się na studia dzienne to na wieczorowe lub zaoczne każdy kto zdawał maturę z wymaganych przedmiotów może się dostać?
albin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-09, 09:52   #26
Olimpiamiko
Raczkowanie
 
Avatar Olimpiamiko
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 213
Dot.: Lingwistyka stosowana

Czy ktoś studiuje zaocznie na UG? czy jest ciężko? czy wszystkie zajęcia są w j.obcym? jaki poziom języków jest wymagany?

pozdrawiam!
__________________
zapuszczam włoski-ok 32cm ---> cel 70cm

wracam do naturalnego koloru od 11.2010 - cel prawie osiągnięty! już 12 cm naturalnych
Olimpiamiko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-29, 14:08   #27
bagnik
Przyczajenie
 
Avatar bagnik
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 17
Dot.: Lingwistyka stosowana

Cytat:
Napisane przez albin Pokaż wiadomość
Witam
Za rok planuję studiować lingwistykę stosowaną (język angielski i niemiecki) na Uniwersytecie Warszawskim. Będę zdawać angielski rozszerzony i niemiecki podstawę. Chciałabym zapytać się czy ktoś z Was studiuje lingwistykę na UW? I jaki był próg w tym roku? I jeszcze jedno pytanie.. Gdybym nie dostała się na studia dzienne to na wieczorowe lub zaoczne każdy kto zdawał maturę z wymaganych przedmiotów może się dostać?
Witam Jestem na pierwszym roku na lingwistyce na UW (dzienne). Ja miałam z angielskiego rozszerzonego 94%, z niemieckiego podstawowego 100% i dostałam się dopiero z listy rezerwowej. Trzeba tylko jedną rzecz podkreślić. W tym roku UW zmieniło trochę nazwy. Lingwistyka na której jestem ja wcześniej nazywała się Tłumaczenia specjalistyczne. Na UW jest jeszcze lingwistyka - glottodydaktyka.
Z tego co wiem to zaocznych pierwszego stopnia z lingwistyki w ogóle nie ma, są natomiast studia wieczorowe. Jaki tam był próg szczerze powiem, że nie wiem.
Jakbyś miała jakieś dodatkowe pytania to śmiało
bagnik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-27, 13:21   #28
Nataliajagoda
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 5
Dot.: Lingwistyka stosowana

bagnik, kojarzysz może progi na poszczególne kombinacje? Interesuje mnie ang-hiszp albo hiszp-ang.
Nataliajagoda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-05-27 14:21:52


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:06.