matura z matematyki w 2010r. - OPINIE. - Strona 23 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Pokaż wyniki sondy: Czy ucząc sie do matury z matmy pójdziesz na kurs czy przygotujesz sie sama?
kurs/korepetycje 79 41,80%
sama w domu 110 58,20%
Głosujący: 189. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-09-30, 20:48   #661
mmm87
Zadomowienie
 
Avatar mmm87
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 847
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Ja maturę rozumiem jako egzamin przypieczętowujący wykształcenie średnie i nie ma tu nic do rzeczy, czy to się przyda w życiu, czy nie. Gdybym miała wybór, to nie wybierałabym polskiego. Wiadomo, że matura z polskiego jest obowiązkowa nie dlatego, że każdy powinien umieć mówić po polsku (bo czytać ze zrozumieniem i pisać, to ja nauczyłam się w podstawówce) tylko dlatego, że z czegoś ta matura musi być. Świadectwo nie jest wydawane na życzenie. Trzeba się trochę pouczyć. Ścisłowcy często mają problemy z pisaniem o jednym na dwie strony i laniem wody. Z kolei jest wiele osób potrafiących świetnie lać wodę i uczyć się przedmiotów typowo pamięciowych (np. historia) a mających problemy z przedmiotami wymagającymi logicznego myślenia (matematyka). Dobrze, że teraz jest jakaś równowaga i jedni i drudzy będą musieli się trochę postresować przed maturą.
mmm87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-30, 20:52   #662
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

W LO mialam granice ciągów, funkcji, asymptoty, pochodne, badanie przebiegu zmienności, definicję całki i kilka przykłdów z całek plus całki na informatyce, bo pan był z politechniki i nie wierzył, ze tak okroili materiał w LO, że całek nie znamy Nie znam całek zbyt dobrzee, ani jakoś specjalnie metod całkowania - tylko tyle ile miałam wspomniane w liceum na potrzebny robienia algorytmów na informatyce i we wzorach z fizyki (w trzeciej kalsie mielismy podawane wyprowadzenia również w sposób "akademicki"). I - dodam - wyrobiliśmy się z materiałem liceum z rozszerzonej matematyki w trzy lata, bo chcieliśmy się z nim wyrobić i nauczyciel dobrze o tym wiedział. I nie chodziłam wcale do jakiegoś super-najlepszego LO, tylko do szkoły, gdzie można się dostać majac ~165/200 pkt w rekrutacji.

Dokałdnie, logarytmy w chemii są potrzebne do obliczania pH chociażby. A niektóre działy chemii są bardzo związane z fizyką i na odwrót pH jest akurat na podstawie z chemii, nie wiem czym się dokładnie różni podstawa od rozszerzenia, w sensie gdzie ta granica przebiega, bo z racji dużej ilości osób idących na uczelnie techniczne mieliśmy neico poszerzony materiał.

A na biologii podstawowej trochę równań chemicznych było, pH tez się przewinęło.

I nie wciskajcie dalej kitu, ze odczytanie informacji z wykresu lub popatrzenie na rysunek jest ponad wasze siły i tupiecie nogą na mysl o maturze z matmy, tylko zacznijcie robić zadania, bo faktycznie nie zdacie.
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-30, 21:05   #663
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
I nie wciskajcie dalej kitu, ze odczytanie informacji z wykresu lub popatrzenie na rysunek jest ponad wasze siły i tupiecie nogą na mysl o maturze z matmy, tylko zacznijcie robić zadania, bo faktycznie nie zdacie.
Ale ja ją zdam, podejrzewam że na 70%, chodzi mi tu w ogóle o ideę matury.
Matura to egzamin dojrzałości.
Dowiaduje się że jestem dojrzała z matematyki na 70%?:P Matura wg mnie powinna być jakimś certyfikatem, że znamy dany przedmiot na tyle i tyle, powinno się móc zdawać co chce i ile się chce, na jakim poziomie się chce. Po co zdawać coś co nie jest rozpatrywane w ogóle na kierunku na jaki się udajemy? Tyczy się to zarówno Polskiego Matematyki i Angielskiego.
Najbardziej pokrzywdzone w tym całym systemie nauczania są klasy biochem. Humaniści uczą się Polskiego który tak czy siak musieli by zdawać. Mat fiz, też uczą się matematyki która tak czy siak musieliby zdawać. Bio chem, nie dość że musi przerobić obowiązkowy program to jeszcze leci z rozszerzoną biologią i chemią...
No ale to tak już narzekam, chciałabym powiedzieć że system 6 klas plus 3 klasy plus 3 to największa pomyłka jaka mogła powstać ever.
Z chemii miałam autorski program nauczania nie obejmował on Ph.

NicRu - jaki profil w liceum?
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze



Edytowane przez rapifen
Czas edycji: 2009-09-30 o 21:06
rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-30, 21:12   #664
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Profil mat-fiz-inf, co nie zmienilo faktu, ze mordowałam chemię, która była rozszerzana ("bo zobaczycie, że wam się przyda na studiach" - ja nie mam ani jednego związanego z chemią przedmiotu), angielski dostosowany do poziomu najlepszych w klasie (mieli CAE, ja byłam przed poziomem FCE, więc 4 to była dla mnie bajeczna ocena), a wiadomo, ze zawsze znajdą się nauczyciele z misją nauczenia rozszerzonej geografii itp. "bo może ktoś będzie chciał zdawać!". Trochę roboty miałam, ale dało się przeżyć.

A co do biolchemów, to ejst to abrdzo specyficzny profil, poszkodowany szczególnie w ten sposób, że jak się okazało, mnóstwo osób potem i tak zdawało rozszerzoną matematykę, której musieli uczyć się sami.
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-30, 21:19   #665
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Wiesz, ja mam klasę językową; język obcy, angielski - 6 godzin, przedmioty po angielsku. I ktoś założył że skoro tak bardzo lubimy języki obce, to historie też lubimy, bo to się na pewno jakoś pokrywa i na 100000% przyda się na studiach
(...) To tak jak ty z chemią.
Efekt? Na jeden sprawdzian trzy kartki a4 dat typu " 1381... Peasants in england revolt against taxes that had been raised to pay for the undred years war..."

Cytat:
A co do biolchemów, to ejst to abrdzo specyficzny profil, poszkodowany szczególnie w ten sposób, że jak się okazało, mnóstwo osób potem i tak zdawało rozszerzoną matematykę, której musieli uczyć się sami.
Szkoda mi ich. Z tego co mi się wydawało, na medycynę w Gdańsku też dobrze było mieć zdana fizykę...
>_<
Cytat:
a wiadomo, ze zawsze znajdą się nauczyciele z misją nauczenia rozszerzonej geografii itp. "bo może ktoś będzie chciał zdawać!"
Nam od początku odpuściła pani od fizyki i chemii bo żeśmy się zdeklarowali od samego początku że nikt absolutnie nie zdaje tego na maturze i póki co od pierwszej klasy nic się nie zmieniło.
Z resztą mi nie odpada ani chemia ani geografia w ostatniej klasie.
Dla mnie to jeden wielki chaos, to wszystko. To jak działają szkoły, to że w połowie mojego nauczania chcieli mi wywalić maturę dwujęzyczną, to że w połowie wprowadzili matmę...
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze


rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-30, 21:20   #666
parodia
Zakorzenienie
 
Avatar parodia
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: /
Wiadomości: 6 532
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez nicRu Pokaż wiadomość
W LO mialam granice ciągów, funkcji, asymptoty, pochodne, badanie przebiegu zmienności, definicję całki i kilka przykłdów z całek plus całki na informatyce, bo pan był z politechniki i nie wierzył, ze tak okroili materiał w LO, że całek nie znamy Nie znam całek zbyt dobrzee, ani jakoś specjalnie metod całkowania - tylko tyle ile miałam wspomniane w liceum na potrzebny robienia algorytmów na informatyce i we wzorach z fizyki (w trzeciej kalsie mielismy podawane wyprowadzenia również w sposób "akademicki"). I - dodam - wyrobiliśmy się z materiałem liceum z rozszerzonej matematyki w trzy lata, bo chcieliśmy się z nim wyrobić i nauczyciel dobrze o tym wiedział. I nie chodziłam wcale do jakiegoś super-najlepszego LO, tylko do szkoły, gdzie można się dostać majac ~165/200 pkt w rekrutacji.
To w moim, gdzie wystarczyło ~100 pkt (moje 158 to był najlepszy wynik i innych) jak na razie miałam granice funkcji, teraz te pochodne. Czyli nie jest źle, damy radę na studiach
Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Ale ja ją zdam, podejrzewam że na 70%, chodzi mi tu w ogóle o ideę matury.
Matura to egzamin dojrzałości.
Dowiaduje się że jestem dojrzała z matematyki na 70%?:P Matura wg mnie powinna być jakimś certyfikatem, że znamy dany przedmiot na tyle i tyle, powinno się móc zdawać co chce i ile się chce, na jakim poziomie się chce. Po co zdawać coś co nie jest rozpatrywane w ogóle na kierunku na jaki się udajemy? Tyczy się to zarówno Polskiego Matematyki i Angielskiego.
Najbardziej pokrzywdzone w tym całym systemie nauczania są klasy biochem. Humaniści uczą się Polskiego który tak czy siak musieli by zdawać. Mat fiz, też uczą się matematyki która tak czy siak musieliby zdawać. Bio chem, nie dość że musi przerobić obowiązkowy program to jeszcze leci z rozszerzoną biologią i chemią...
No ale to tak już narzekam, chciałabym powiedzieć że system 6 klas plus 3 klasy plus 3 to największa pomyłka jaka mogła powstać ever.
Z chemii miałam autorski program nauczania nie obejmował on Ph.

NicRu - jaki profil w liceum?
To już do tych, którzy wymyślają taki system
__________________

parodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-30, 21:26   #667
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
To już do tych, którzy wymyślają taki system
To już nauczyciele dostają ... choroby na CH, zwłaszcza historii bo rozkład nauki jest tak tragicznie bezsensowny
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze


rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-09-30, 21:46   #668
speedstar
Raczkowanie
 
Avatar speedstar
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 255
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

No cóż, ja nie zdałam próbnej, która była organizowana w 2 klasie. Nie zdała połowa klasy
__________________
BLA BLA i tak tych podpisów nikt nie czyta...
speedstar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 09:21   #669
mad86
Zakorzenienie
 
Avatar mad86
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 954
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Wiecie. Matematyka nie była zbyt popularna i wybierana. I to o czymś świadczy, mianowicie o tym że uczniowie nie chcą jej pisać.
Skoro część nie chce i nie musiała chcieć przez WIELE lat, to czemu nagle narzucacie im własne zdanie?
czyli jakis przedmiot nie powinien byc na maturze bo uczniowie nie chca go pisac? zmierzmy jaka popularanoscia cieszylby sie jezyk polski. Matura to nei plebiscyt popularnosci

Cytat:
moja odpowiedź
Bardzo proste pytania, na które odpowiedź powinien znać każdy, zwłaszcza te dotyczące historii polski.
gdzie miały miejsce następujące wydarzenia?


Mimo wszystko nikt ci nie narzuca pisania historii.
Bo?
Bo historia jest w czymś gorsza, mniej ważna od matematyki (?)
"och jak tego nie wiesz to nie wiem jak ty zdawałaś z klasy do klasy"
porownujesz liczenie i myslenie do pamieciowki matematyke, ktora zaczyna sie w klasie podstawowej ( w wymiarze kilku h tygodniowo) do historii, ktora zaczyna sie chyba od 4 klasy (1-2h)
jesli juz musimy bawic sie w takie poprownania to ja bym napisala, ze wstawienie liczby do wzoru jest jak podanie daty bitwy pod Grunwaldem. A jesli ktos po 10 latach nauki nie potrafi tak prostych rzeczy to rzeczywiscie nalezy sie zastanowic jak zdal. Swoja droga te demonizowane zadania z f.tryg ( typu zad.15), tez sprowadzaja sie do wstawienia odpowiednich wartosci, ktore uczen odczyta z tablicy...zamiast x mamy np. cos30`

Ktos kto nie umie czytac/pisac nie powinnien zdac z klasy do klasy, tak samo ktos kto nie umie liczyc.
ja rownie dobrze moge Cie dzis zapytac o powierznie Europy czy stolice Nigerii( lub jakiegokolwiek innego panstwa)... zaraz wyjdzie, ze nikt z nas nie powinnien ukonczyc podstawowki

tak krzycie, ze matematyka nie ma prkatycznego zastosowania... a jakie zastosowanie ma historia?

Bo historia jest w czymś gorsza, mniej ważna od matematyki (?)

jest mniej wazna. Nie ma co udawac, ze wszystkie przedmioty sa rownie wazne i potrzebne, bo tak nie jest i nie bedzie.
__________________
24.02- Jantar+pokrzywa

Edytowane przez mad86
Czas edycji: 2009-10-01 o 09:27
mad86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 09:33   #670
taka Ona 20
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 281
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

gdybym już kiedyś zdała tą mturę,to przeraża mnie fakt,że musiałabym pracować za grosze dostałabym 800 zł,i miałabym się z tego cieszyć :/ teraz to chociarz mam możliwość zarabiania więcej chodz muszę trochę siły w to włożyć
a tak apropo skąd macie wiedze o tym,że ktoś nie umie brać kredytów itd.? ja pierwsze słyszę u mnie w rodzine ludzi po podstawówkac nie mają z tym problemu i wiedzą co to oprocentowanie,w sumie koleżanka pani mgr. miała z tym mały problem ostatnio ... to raczej na studiach by się przydała obowiązkowa matma
moja matematyka w szkole średniej wyglądała tak,przed 3 lata technikum,uczyła nas nasza wychowawczyni która robiła kilka zadań na tablicy,rozwiązywała je odrazu my to przepisywaliśmy tylko do zeszytu,nic nie tłumaczyła nam,sami musieliśmy zrozumieć,a na sprawdzianach mogliśmy żrzynać z zeszytów podobnie miałam w gimnazjum,w podstawówce miałam większy rygor,ale co z tego skoro mam sporo lat zaległości,których nie da się nadrobić,więc nie mam co nawet do matury podchodzić

Edytowane przez taka Ona 20
Czas edycji: 2009-10-01 o 12:10
taka Ona 20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 16:50   #671
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
jest mniej wazna. Nie ma co udawac, ze wszystkie przedmioty sa rownie wazne i potrzebne, bo tak nie jest i nie bedzie.
Hahaha ciekawe czy powiesz to w twarz historyczce. "DZIEŃ DOBRY NIE PLANUJE SIĘ UCZYĆ PANI PRZEDMIOTU, BO PO PROSTU JEST MNIEJ WAŻNY A WRĘCZ BZDURNY BO PO CO MI ZNAĆ HISTORIĘ MOJEGO KRAJU. NO PO CO."


Cytat:
czyli jakis przedmiot nie powinien byc na maturze bo uczniowie nie chca go pisac?
Nie, to wcale o niczym nie świadczy. ZUPEŁNIE
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze


rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-10-01, 17:49   #672
mad86
Zakorzenienie
 
Avatar mad86
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 954
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Hahaha ciekawe czy powiesz to w twarz historyczce. "DZIEŃ DOBRY NIE PLANUJE SIĘ UCZYĆ PANI PRZEDMIOTU, BO PO PROSTU JEST MNIEJ WAŻNY A WRĘCZ BZDURNY BO PO CO MI ZNAĆ HISTORIĘ MOJEGO KRAJU. NO PO CO."
nie rozumiem po co wmawiasz mi cos czego nie powiedzialam Nie nazwalam historii przedmiotem bzdurnym tylko mniej waznym, nie powiedzialam tez, ze nie bede sie uczyc.

Po prostu pomiedzy niektorymi przedmiotami nie postawisz znaku rownosci. Jedne ucza czystej teorii, a inne umiejetnosci. Dla mnie wyzszosc maja te uczace umiejetnosci. Jedne przedmioty wymagaja logicznego rozumowania inne wykucia kilku kartek na pamiec.

Lepiej sie z tym pogodzic. Na studiach mozesz wyleciec za niezaliczenie jednego przedmiotu, podczas gdy osoba z 3 oblanymi przedmiotami zostanie.

---------- Dopisano o 18:49 ---------- Poprzedni post napisano o 18:45 ----------

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość


Nie, to wcale o niczym nie świadczy. ZUPEŁNIE
to czemu nie damy wyboru co do jezyka polskiego? Watpie, zeby bylo duzo chetnych Wiekszosc mat-fizow i biol-chemow raczej by sobie odpuscila.
__________________
24.02- Jantar+pokrzywa

Edytowane przez mad86
Czas edycji: 2009-10-01 o 19:39
mad86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 18:30   #673
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez parodia Pokaż wiadomość
To w moim, gdzie wystarczyło ~100 pkt (moje 158 to był najlepszy wynik i innych) jak na razie miałam granice funkcji, teraz te pochodne. Czyli nie jest źle, damy radę na studiach

To już do tych, którzy wymyślają taki system
Liczba punktow do LO w duzej merze zalezy od miasta/okolwicy etc :P Takze jest duzo Lo na tym poziomie co moje, bo punkty nei swiadcza praktycznie o niczym, dalam je tlyko zeby pokazac, ze nei bylo to Lo do ktorego poszli olimpijczycy sami jacyś etc
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 19:23   #674
dooorra
Zadomowienie
 
Avatar dooorra
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: często się zmienia :P
Wiadomości: 1 430
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Hahaha ciekawe czy powiesz to w twarz historyczce. "DZIEŃ DOBRY NIE PLANUJE SIĘ UCZYĆ PANI PRZEDMIOTU, BO PO PROSTU JEST MNIEJ WAŻNY A WRĘCZ BZDURNY BO PO CO MI ZNAĆ HISTORIĘ MOJEGO KRAJU. NO PO CO."
Nie przesadzaj, nikt tu nie napisał żeby odpuszczaj sobie jakikolwiek przedmiot. \Ważna jest wiedza z historii (Choć z drugiej strony nigdy nie rozumiałam bo co w każdej kolejnej szkole uczyłam się o starożytnej Grecji) ALE wiedza z matematyki jest bardziej potrzebna. W końcu matematyka to królowa nauk.
Jak już kiedyś pisałam matura z matematyki ma za zadanie przede wszystkim zmniejszenie liczby osób, które "Idę na studia nie związane z matematyka, czyli mogę sobie ją olać".

Żeby nie było, ja studiuje chemie i możecie mi wierzyć gdybym mogła to bym nie zdawała matury z j.polskiego.
dooorra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 19:54   #675
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
"Idę na studia nie związane z matematyka, czyli mogę sobie ją olać".
Ale tak własnie jest xD o tym jest właśnie mowa, że wszystkie podają tu argument "na 30% każdy zda nawet jak będzie zgadywać"
i po co idea matury z matematyki skoro i tak każdy ją oleje, na 30% zrobi minimum czyli zadania typu "coś kosztowało 200 a potem 100 zł, jaka to obniżka"
a trzeba wydrukować, trzeba zorganizować, trzeba sprawdzić
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze


rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 20:51   #676
mad86
Zakorzenienie
 
Avatar mad86
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 954
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Ale tak własnie jest xD o tym jest właśnie mowa, że wszystkie podają tu argument "na 30% każdy zda nawet jak będzie zgadywać"
i po co idea matury z matematyki skoro i tak każdy ją oleje, na 30% zrobi minimum czyli zadania typu "coś kosztowało 200 a potem 100 zł, jaka to obniżka"
a trzeba wydrukować, trzeba zorganizować, trzeba sprawdzić
ale strzelic mozna rowniez na kazdym innym przedmiocie a na 30% nie trzeba miec nawet celnego oka
__________________
24.02- Jantar+pokrzywa
mad86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 20:54   #677
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

No właśnie, no właśnie. Dlatego uważam że organizowanie czegoś gdzie tak na prawdę sporo osób będzie strzelać na oślep, zgadywać, wymyślać albo wypisywać cokolwiek żeby nie zostawić pustych miejsc, jest po prostu bez sensu i to nauka od d... strony
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze


rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 21:02   #678
dooorra
Zadomowienie
 
Avatar dooorra
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: często się zmienia :P
Wiadomości: 1 430
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Ale tak własnie jest xD o tym jest właśnie mowa, że wszystkie podają tu argument "na 30% każdy zda nawet jak będzie zgadywać"
i po co idea matury z matematyki skoro i tak każdy ją oleje, na 30% zrobi minimum czyli zadania typu "coś kosztowało 200 a potem 100 zł, jaka to obniżka"
a trzeba wydrukować, trzeba zorganizować, trzeba sprawdzić

Ja studiuje chemie a musiałam zdawać j.polski na maturze. Powiedz co polski (oprócz tego, że umiem pisać i czytać) ma wspólnego z chemią. Jednak musiałam go zdać. Nie powiem, żeby dla mnie to było najprzyjemniejszą rzeczą ale to zrobiłam.

Nie ważne, czy ktoś jest humanistą czy ścisłowcem podstawy musi umieć a podstawamy to właśnie j.polski i matematyka.

W ogóle ludzie zdawali wcześniej matematyke na maturze i jakoś im się to udało. Nie tylko ścisłowcom ale także humanistom. Dziwne

Nie przesadzaj, że znowu nie jesteś w stanie się nauczyć na mature z matmy na więcej niż 30%. Po prawda jest taka, że żeby nie zdać matury to trzeba się postarać.

Edytowane przez dooorra
Czas edycji: 2009-10-01 o 21:03
dooorra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 21:29   #679
mad86
Zakorzenienie
 
Avatar mad86
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 954
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
No właśnie, no właśnie. Dlatego uważam że organizowanie czegoś gdzie tak na prawdę sporo osób będzie strzelać na oślep, zgadywać, wymyślać albo wypisywać cokolwiek żeby nie zostawić pustych miejsc, jest po prostu bez sensu i to nauka od d... strony
czyli pozostaja zadania otwarte ale wtedy obraz naszego szkolnictwa bylby krwawy...potrzebaby kolejnej amnestii.
a wogole od kiedy sa te pytania zamkniete na matmie? z tego co pamietam to u mnie byly same otwarte.
__________________
24.02- Jantar+pokrzywa
mad86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-10-01, 21:30   #680
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Przecież ja cały czas piszę że zdam ją, ale nie rozumiem po co.
Bez problemu ją zdam nawet strzelając, ale czemu to ma służyć? Są tacy którym sprawia to problem, są tacy ze słabszych szkół gdzie nie uczą ich dobrzy nauczyciele tylko tacy z przypadku.
Dlatego uważam że wykształcenie średnie to samo LO, a matura powinna być w formie jakiegoś certyfikatu - zdajemy ten przedmiot który chcemy gdy idziemy na studia. Bo potem tworzą się takie dziwne motywy, że ktoś zdaje angielski polski matme i fizyke na podstawie i do tego biologie chemie na rozszerzeniu bo idzie na medycynę.
A potem nauczyciele sprawdzają to dniami i nocami i nie odbywają się lekcje innych klas

Cytat:
a wogole od kiedy sa te pytania zamkniete na matmie? z tego co pamietam to u mnie byly same otwarte.
No właśnie od teraz, od czasu cudownych zmian...
W sumie to jest zrobione właśnie po to by słabsi uczniowie intuicyjnie mogli coś wybrać niekoniecznie znając zasady - co jest bez sensu trochę.
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze



Edytowane przez rapifen
Czas edycji: 2009-10-01 o 21:32
rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-02, 00:09   #681
parodia
Zakorzenienie
 
Avatar parodia
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: /
Wiadomości: 6 532
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Przecież ja cały czas piszę że zdam ją, ale nie rozumiem po co.
Bez problemu ją zdam nawet strzelając, ale czemu to ma służyć? Są tacy którym sprawia to problem, są tacy ze słabszych szkół gdzie nie uczą ich dobrzy nauczyciele tylko tacy z przypadku.
Dlatego uważam że wykształcenie średnie to samo LO, a matura powinna być w formie jakiegoś certyfikatu - zdajemy ten przedmiot który chcemy gdy idziemy na studia. Bo potem tworzą się takie dziwne motywy, że ktoś zdaje angielski polski matme i fizyke na podstawie i do tego biologie chemie na rozszerzeniu bo idzie na medycynę.
A potem nauczyciele sprawdzają to dniami i nocami i nie odbywają się lekcje innych klas



No właśnie od teraz, od czasu cudownych zmian...
W sumie to jest zrobione właśnie po to by słabsi uczniowie intuicyjnie mogli coś wybrać niekoniecznie znając zasady - co jest bez sensu trochę.
Wg mnie powinno być raczej coś w stylu matury podstawowej z: polskiego, dwóch języków obcych, historii, wosu, matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii. Wtedy to miałoby jakąś wartość. Kto nie zdaje - trudno. A dopiero na studia - dodatkowe egzaminy. Nie rozumiem idei nowej matury
Moja wychowawczyni polonistka sprawdzała popołudniami i weekendami
__________________

parodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-02, 10:10   #682
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

To też prawda że powinny być dodatkowe egzaminy na studia...
Gdy matura robi się zbyt łatwa, zdać ją może każdy co za tym idzie każdy ma ambicje na studia - była o tym dyskusja w wątku o tym żeby były płatne.
I potem roi się od politologów socjologów którzy robili studia zaocznie w superprywatnej szkole. To w sumie lepiej że jest taka tendencja że ludzie chcą studiować chcą się uczyć.
No ale kij ma dwa końce.
Z kolei gdyby była za trudna, to by większość mogła jej nie zdać, nawet jeśli pozdawaliby na 100% przedmioty które ich interesują czyli np łacinę angielski polski historię.
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze


rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-02, 18:44   #683
cristilla
Raczkowanie
 
Avatar cristilla
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: sama nie wiem;)
Wiadomości: 180
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Tak, ale ty sobie wybrałaś przedmioty ścisłe i je byś bez problemu mogła zdawać.

Wiesz rozprawka może być na prozaiczny temat a może być też trudnym orzechem do zgryzienia.

Z resztą polski jest dość złożony, trzeba znać masę pojęć, oktawa, paralelizm składniowy czy kompozycyjny leksykalny ITP , hiperbola, elipsa, antropomorfizacja, to znajomość figur retorycznych.
Żeby omówić niektóre dzieła trzeba dobrze znać historie - podają nam w którym roku powstało dzieło, więc szukamy myślą do jakich zdarzeń mogło się odnosić, jak wyglądał stan polski, do kogo kierowany jest tekst jeżeli nie jest mówiony wprost. Czasem mamy styczność z taką satyrą że na prawdę trudno jest doszukać się drugiego dna i trzeba myśleć intensywnie o czym mowa w kontekście realnym, nie metaforycznym a często satyry związane są z polityką (np satyra wyśmiewa króla, który tak na prawdę był wspaniały - na pozór, wyśmiewanie króla - ukryte dno - wyśmiewanie szlachciców, tylko trzeba wiedzieć kto był królem jak rządził i jak postrzegają to historycy...), sytuacją w kraju - trzeba znać historie i wiedzieć czego by tu nie palnąć.
To znajomość nurtów... Polski to wcale nie jest takie o z palcem w nosie.

Nie wiem co w białkach czy tłuszczach albo wiązaniach peptydowych jest z fizyki (???)

Generalnie równie dobrze można zrobić obowiązkową maturę z KAŻDEGO przedmiotu, bo każdy przedmiot powinien być nam znany przynajmniej w stopniu podstawowym.
Każdy można zdać na 30% nawet zgadując.
Tylko pytanie: po co.
to co napisałas o maturze z polskiego i o pojeciach, ktore trzeba znac sie przedawnilo. Obecnie mature z polskiego mozna napisac na 80% wykorzystujac połowe czasu wymagania sa z roku an rok coraz mniejsze, zeszloroczna podstawowa matura z matym byla tak banalna ze wiekszosc zadan mozna bylo w pamieci rozwiazac, wiec naprawde nie przesadzajmy. Taka_oan 20 mam trodzke do czynienie z ekonomia bankami i uwierz ze matematyka jest duzo wazniejsza niz Ci sie wydaje

---------- Dopisano o 19:44 ---------- Poprzedni post napisano o 19:33 ----------

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Przecież ja cały czas piszę że zdam ją, ale nie rozumiem po co.
Bez problemu ją zdam nawet strzelając, ale czemu to ma służyć? Są tacy którym sprawia to problem, są tacy ze słabszych szkół gdzie nie uczą ich dobrzy nauczyciele tylko tacy z przypadku.
Dlatego uważam że wykształcenie średnie to samo LO, a matura powinna być w formie jakiegoś certyfikatu - zdajemy ten przedmiot który chcemy gdy idziemy na studia. Bo potem tworzą się takie dziwne motywy, że ktoś zdaje angielski polski matme i fizyke na podstawie i do tego biologie chemie na rozszerzeniu bo idzie na medycynę.
A potem nauczyciele sprawdzają to dniami i nocami i nie odbywają się lekcje innych klas


No właśnie od teraz, od czasu cudownych zmian...
W sumie to jest zrobione właśnie po to by słabsi uczniowie intuicyjnie mogli coś wybrać niekoniecznie znając zasady - co jest bez sensu trochę.
nie kazdy musi miec mature, zdanie jej wymaga pewnych umiejętnosci, to nie jest argument. Podobnie jak z platnym drugim kierunkiem studiow. Lepsi zajmuja miejsca gorszym. Kot jest lepszy to wygrywa, nie po to sie starał cale zycia w dobrej szkole zeby potem placic za studia, bo ktos komu sie nie chce musi miec miejsce. Dla mnie to jest niezrozumiale....
__________________
Szukaj mnie
Bo sama nie wiem już
Bo nie wiem kiedy sama się odnajdę.
cristilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-02, 19:24   #684
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
zdanie jej wymaga pewnych umiejętnosci, to nie jest argument.
Dziwne że tak piszesz, bo chwilkę wcześniej było
Cytat:
zeszloroczna podstawowa matura z matym byla tak banalna ze wiekszosc zadan mozna bylo w pamieci rozwiazac
Więc jak?
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze


rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-03, 08:45   #685
mad86
Zakorzenienie
 
Avatar mad86
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 954
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Dziwne że tak piszesz, bo chwilkę wcześniej było

Więc jak?
jedno nie wyklucza drugiego
__________________
24.02- Jantar+pokrzywa
mad86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-03, 13:14   #686
cristilla
Raczkowanie
 
Avatar cristilla
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: sama nie wiem;)
Wiadomości: 180
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez rapifen Pokaż wiadomość
Dziwne że tak piszesz, bo chwilkę wcześniej było

Więc jak?
dokładnie jedno niewyklucza drugiego, zeby zadanie rozwiazac w pamięci tez trzeba jakies umiejętności posiada. Jeśli coś jest dla kogoś proste to nie oznacza, że nie wymaga od tego kogos umiejętności tylko, że dana osoba je opanowała bardzo dobrze a wszytsko jest kwestia psychiki i nastawienia.. i pracy wlozonej
__________________
Szukaj mnie
Bo sama nie wiem już
Bo nie wiem kiedy sama się odnajdę.
cristilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-03, 14:26   #687
oooAsiaooo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Krk
Wiadomości: 338
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Nie powinna być obowiązkowa matura z matematyki to chore:/
__________________
"I wanna know what love is...
I want you to show me I wanna feel what love is
I know you can show me."
oooAsiaooo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-03, 14:27   #688
rapifen
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 9 732
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Rozumiem że są banalnie proste większość da się je robić bez brudnopisu, dla osób wybitnych które mają zdolności
no przecież, zdanie jest tak bardzo logiczne.
__________________
Kto sieje wiatr ten zbiera burze


rapifen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-03, 14:48   #689
EsTeLL25
Zakorzenienie
 
Avatar EsTeLL25
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 9 340
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Na moje nieszczęscie zdaję maturę 2010...;/
Ale co do tego jestem za tym ze matura z matmy powinna być nie obowiązklowa ponieważ nie każdy jest z matmy mocny. Humaniści lepiej się czują z polskim a scisłowcy wolą matmę powinno być do wyboru a nie narzucone z góry. A nie wymyslili nagle sobie matme i polowa nie zda.;/ Ja sie nie czuje z matmy dobra wiec niewiem jak bedzie z moja matura ale sie zobaczy.
__________________
Razem od 20.10.2010
Zaręczeni 06.12.2015


EsTeLL25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-03, 15:11   #690
madzia2306
Zakorzenienie
 
Avatar madzia2306
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 20 068
Dot.: matura z matematyki w 2010r. - OPINIE.

Cytat:
Napisane przez EsTeLL25 Pokaż wiadomość
Na moje nieszczęscie zdaję maturę 2010...;/
Ale co do tego jestem za tym ze matura z matmy powinna być nie obowiązklowa ponieważ nie każdy jest z matmy mocny. Humaniści lepiej się czują z polskim a scisłowcy wolą matmę powinno być do wyboru a nie narzucone z góry. A nie wymyslili nagle sobie matme i polowa nie zda.;/ Ja sie nie czuje z matmy dobra wiec niewiem jak bedzie z moja matura ale sie zobaczy.
wejdz sobie na stronkę CKE tam jest przykładowa matura z matmy rozwiąż i sobie sprawdzisz czy masz szansę zdac, z tego co ja patrzyłam to nie jest tak tragiczna
__________________
11.10.2005-RAZEM

10.10.2009r-ZARĘCZENI

JAKO ŻONA

27.12.2011 Egzamin na prawo jazdy zdany za pierwszym podejściem
madzia2306 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:30.