pytanko :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-01-25, 14:03   #1
basikagniezno
Zadomowienie
 
Avatar basikagniezno
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Poznań, miasto pseudodoznań
Wiadomości: 1 437

pytanko :)


Znowu..

Byłam u gina, wahał się czy mnie zbadać skoro byłam badana we wrześniu,ale jak spytał o usg to nie chcąco się przyznałam,że nie miałam to jednak zaprosił na fotel. Mam pytanie właśnie odnośnie usg i prl.. Lekarz twierdzi,że nie trzeba zbijać prolaktyny jeśli nie zamierzam być teraz w ciąży,ale trzeba kontrolować i co 3-4 miesiące robić usg (???)... Bo podobno od takich wahań mogą robić się torbiele... A ja mam mieszane uczucia.. Jak myślicie? Ma rację? Trochę dziwne to wszystko.

Ale ogólnie okej- lekarz tak samo wporządku prywatnie jak i na nfz.
PS. Przepraszam, nowy wątek,ale zawsze stare są olewane
basikagniezno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 14:24   #2
Lia89
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 3 017
Dot.: pytanko :)

Od prolaktyny to się może zrobić gruczolak i guzki w piersiach, ale torbiele?! Co ma USG do prolaktyny? W ogóle co to za lekarz, który bada raz na rok?! Od września minęła masa czasu, a on Ci jeszcze łaskę robi... Ja miałam torbiele i bez nadmiaru prolaktyny, więc nie wiem skąd on to wziął.

Sama mam o wiele za dużo prolaktyny na chwilę obecną i ją zbijam. To prawda, ze nie trzeba z nią nic robić, ale jeśli wynik nie jest zbyt wysoko powyżej normy. Na Twoim miejscu bym zmieniła lekarza, bo ten Ci więcej szkody przyniesie niż pożytku.
Lia89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 14:33   #3
basikagniezno
Zadomowienie
 
Avatar basikagniezno
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Poznań, miasto pseudodoznań
Wiadomości: 1 437
Dot.: pytanko :)

Cytat:
Napisane przez Lia89 Pokaż wiadomość
Od prolaktyny to się może zrobić gruczolak i guzki w piersiach, ale torbiele?! Co ma USG do prolaktyny? W ogóle co to za lekarz, który bada raz na rok?! Od września minęła masa czasu, a on Ci jeszcze łaskę robi... Ja miałam torbiele i bez nadmiaru prolaktyny, więc nie wiem skąd on to wziął.

Sama mam o wiele za dużo prolaktyny na chwilę obecną i ją zbijam. To prawda, ze nie trzeba z nią nic robić, ale jeśli wynik nie jest zbyt wysoko powyżej normy. Na Twoim miejscu bym zmieniła lekarza, bo ten Ci więcej szkody przyniesie niż pożytku.
Tzn.to ja nie chciałam być badana i próbowałam to ominąć. On najpierw jak widział,że aż tak bardzo nie chcę to stwierdził,że "wolałbym sprawdzić,ale jak pani nie chce to trudno. Ale napewno wszystko ok?". Powiedziałam,że tak, potem spytał o USG to powiedziałam,że nie miałam to powiedział,że trzeba zrobić bo od zmian hormonalnych mogą się robić torbiele. Piersi też mi badał.
Mam iść w kwietniu zrobić badanie na prl,przynieść i przyjść na USG,a we wrześniu mi cytologie zrobi.
Chodzi o to,że nie wiem czy aż tak bardzo potrzebuje co 3-4 miesiące usg. I nie wiem czy z tą prl faktycznie nie trzeba nic robić oprócz kontroli. Powiedział,że jeśli skoczy do 60 ng to trzeba będzie leki. A ja mam 39. nie wiem.
basikagniezno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 14:57   #4
mezaga
Zakorzenienie
 
Avatar mezaga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 10 169
Dot.: pytanko :)

Lia pewnie chodzi o to, że za wysoka prolaktyna blokuje owulację, pęcherzyki nie dojrzewają i mogą się tworzyć torbiele.
__________________
Twory - powrót do życia - kilka dłubanek
Zaproszenia - odkurzamy wątek - zaproszenia na Chrzest
mezaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 15:07   #5
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: pytanko :)

Ma rację z torbielami - nadmiar prolaktyny może zahamować owulację a w związku z tym niepęknięty pęcherzyk rozwija się w torbiel.
To jaki poziom PRL należy leczyć zależy od
-planowania ciąży (wtedy powinien być unormowany)
- tego czy poziom PRL przekłada sie w ogóle na objawy kliniczne (jeśli nie to najprawdopodobniej występuje makroprolaktynemia i też nie ma sensu leczyć)
- tego czy objawy są uciążliwe dla pacjentki
- tego czy poziom PRL i objawy narastają oraz od występowania konkretnych objawów (podejrzenie gruczolaka lub innego guza)
- od wyważenia pomiędzy konsekwencjiami nieleczenia hiperprolaktynemii (uciążliwość aktualnych objawów oraz konsekwencje takie jak zmiany w piersiach i hipogonadyzm) a uciążliwością leczenia (nie wszyscy toleruja bromokryptynę - Bromergon i odpowiedniki) lub jego kosztami (inni niż bromokryptyna agoniści dopaminergiczni nie są refundowani)

O, widzę, ze już Mezaga napisała Tzn dojrzewają tylko nie pękają właśnie.

Edytowane przez fankapsychiatrii
Czas edycji: 2012-01-25 o 15:10
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 21:19   #6
basikagniezno
Zadomowienie
 
Avatar basikagniezno
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Poznań, miasto pseudodoznań
Wiadomości: 1 437
Dot.: pytanko :)

i naprawdę konieczne jest USG co 3 miesiące? :/ teraz to już w ogóle będę miała stres przed wizytą, a nie chcę już zmieniać lekarza.. :/
basikagniezno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-25, 22:29   #7
monius9
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 5 046
Dot.: pytanko :)

Cytat:
Napisane przez basikagniezno Pokaż wiadomość
i naprawdę konieczne jest USG co 3 miesiące? :/ teraz to już w ogóle będę miała stres przed wizytą, a nie chcę już zmieniać lekarza.. :/
nie oczywiście że niekonieczne, przecież nikt ci nie zabroni wyhodować sobie kilku ślicznych torbieli i rozwalić sobie jajników
monius9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:07.