prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-02-23, 13:54   #1
xyzz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 17

prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji


Witam,
mam kilka pytań z zakresu prawa pracy.
Pracuje 2 lata w pryatnej firmie. Pracodacwa od roku nie opłaca składek zus i od 2 miesięcy nie płaci pensji ( wszystkim pracownikom).
Pracodawca nie moze sie określic kiedy spłaci zaległe wynagrodzenie.
Chcę sprawe skierować na droge sądową. Czy będe ponosiła jakieś koszty?
Ile trwa cały proces?
Czy kiedy pracodawca wręczy mi wypowiedzenie ja moge go nie przyjąc i wręczyć mu wypowiedzenie z jego winy?
dziekuje i pozdrawiam
xyzz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-23, 14:56   #2
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: prawo pracy

Bylas juz w PIP?
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-23, 15:09   #3
beat@
Zakorzenienie
 
Avatar beat@
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica
Wiadomości: 10 605
GG do beat@ Send a message via Skype™ to beat@
Dot.: prawo pracy

Proponuję zgłosić sprwę do Państwowej Inspekcji Pracy http://www.mojeprawo.pl/index.php?sy...dkat=13&id=134
__________________
1 cs - 16.10.2013 II kreseczki

Patrycja 28.06.2014

beat@ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-23, 16:11   #4
natalka26
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 67
Dot.: prawo pracy

A ja proponuję udać się do radcy prawnego z wszystkimi dokumentami, które posiadasz (znajdź takiego, który specjalizuje się w prawie pracy).
Do PIP-u miałabym ograniczone zaufanie, bo z doświadczenia wiem, że czasem potrafią wprowadzić w błąd.
natalka26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-23, 16:48   #5
amber2046
Zakorzenienie
 
Avatar amber2046
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: na zachód od HollyŁódź
Wiadomości: 4 399
Dot.: prawo pracy

Polecam skontaktować sie z Państwową Inspekcją Pracy, a darmową poradę prawną uzyskasz w Klinice Prawa (zwykle są one zorganizowane przy Uniwersytetach na wydziałach prawa i administracji).
__________________
"Związki partnerskie? Ja od razu na małżeństwa homoseksualne bym pozwolił. Nikt nigdzie nie powinien być zwalniany z tego koszmaru. (...)
Co to ma być - same romanse? Jakieś przyjemności? I uważam, że absolutnie powinni dostać prawo adopcji."
Janusz Głowacki

Crucify Your Mind
amber2046 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-24, 08:14   #6
xyzz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 17
Dot.: prawo pracy

tak, kontaktowałam się z pip-em ,ale z tego co wiem oni tylko 'straszą '' a piniązdze odzyskac moge poprzez poprez sa pracy. I zatanawiam sie czy bede ponosiła jakies koszty związane z procesem.
xyzz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-24, 09:29   #7
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: prawo pracy

Cytat:
Napisane przez xyzz Pokaż wiadomość
tak, kontaktowałam się z pip-em ,ale z tego co wiem oni tylko 'straszą '' a piniązdze odzyskac moge poprzez poprez sa pracy. I zatanawiam sie czy bede ponosiła jakies koszty związane z procesem.
PIP może ukarać pracodawcę, natomiast pieniądze odzyskasz na drodze sądowej, o ile pracodawca nie wypłaci ich sam. Mam pytanie: a czemu Ty czekasz, aż pracodawca zacznie płacić? W ten sposób możesz i rok pracować bez pieniędzy. Nie lepiej złożyć wypowiedzenie z winy pracodawcy, dać sprawę do sądu i szukać innej roboty? Ja też raz straszyłam pracodawcę PIP-em, ale w moim przypadku to poskutkowało, bo następnego dnia dostałam cała kasę, a inni czekali jeszcze ze 2-3 tygodnie.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-02-26, 19:17   #8
agabil1
nabija na KOPIĘ kopistów.
okrutnica jakaś...
 
Avatar agabil1
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 36 317
GG do agabil1
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

mam pytanie osoba zaczęła pracowac i podpisała umowę (pierwszą w swoim życiu) w kwietniu 2006. Ile dni urlopu jej teraz przysługuje?

Z góry dziękuję (w imieniu koleżanki)
__________________
nie pozwalam kopiować i rozpowszechniać zdjęć



agabil1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:25   #9
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Jeśli mnie pamięć nie zawodzi, przysługują 2 dni urlopu miesięcznie - w przypadku pełnego etatu. Ale jeszcze poszperam i zweryfikuję
__________________
"Whatever you woke up worrying about this morning - get over it. Make a call and move on." sir Ken Robinson
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:27   #10
agabil1
nabija na KOPIĘ kopistów.
okrutnica jakaś...
 
Avatar agabil1
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 36 317
GG do agabil1
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Cytat:
Napisane przez Akane Pokaż wiadomość
Jeśli mnie pamięć nie zawodzi, przysługują 2 dni urlopu miesięcznie - w przypadku pełnego etatu. Ale jeszcze poszperam i zweryfikuję
czyli po prawie dwóch latach przepracowanych ile? A w zeszłym roku, tzn. 2007? 20 dni roboczych? Bo po 10 to wiem że 26

Chodzi o cały etat

dziękuję
__________________
nie pozwalam kopiować i rozpowszechniać zdjęć



agabil1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:27   #11
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

To zalezy od przepracowanych lat.
Skończone studia liczą sie chyba za 8 lat. Do tego dolicza się staż pracy. Poniżej 10 lat jest 20 lub 21 dni urlopu w roku, który dzieli sie przez ilośc miesięcy. Tak mi wyliczala księgowa ekwiwalent za niewykorzystany urlop i tak mi obliczala staż pracy i przysługującą ilość dni urlopowych. Na logikę dziewczyna powinna od chwili "ukończenia" owych 10 lat przejść na 26 dni urlopu.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-02-26, 19:30   #12
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Poszperałam i znalazłam dokładne wyjaśnienie tej kwestii:

Pierwsza praca

Pierwszy urlop liczy się w sposób odmienny niż każdy kolejny urlop. Pracownik-debiutant nabywa prawo do pierwszego urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Urlop rośnie więc po każdym kolejnym miesiącu pracy, aż do końca roku kalendarzowego, w którym pracownik podjął pracę po raz pierwszy.

Od 1 stycznia następnego roku pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu już na zasadach ogólnych.

Przykład


Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który 10 stycznia 2004 r. podjął swoją pierwszą w życiu pracę i został zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu, a następnie rozwiązano umowę o pracę z dniem 31 marca 2004 r.?

Zgodnie z obecnym brzmieniem art.153 Kodeksu pracy, pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Natomiast prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.


Więcej o urlopach: http://gospodarka.gazeta.pl/firma/1,31558,4022675.html - muszę dodać sobie do ulubionych
__________________
"Whatever you woke up worrying about this morning - get over it. Make a call and move on." sir Ken Robinson
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:32   #13
agabil1
nabija na KOPIĘ kopistów.
okrutnica jakaś...
 
Avatar agabil1
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 36 317
GG do agabil1
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
To zalezy od przepracowanych lat.
Skończone studia liczą sie chyba za 8 lat. Do tego dolicza się staż pracy. Poniżej 10 lat jest 20 lub 21 dni urlopu w roku, który dzieli sie przez ilośc miesięcy. Tak mi wyliczala księgowa ekwiwalent za niewykorzystany urlop i tak mi obliczala staż pracy i przysługującą ilość dni urlopowych. Na logikę dziewczyna powinna od chwili "ukończenia" owych 10 lat przejść na 26 dni urlopu.
czyli z tego wynika że w ubiegłym roku (czyli po całym przepracowanym roku-to jej pierwsza praca) należało jej się 20 dni roboczych, tak jak i w tym ?
Sama mam jeszcze 10 dni urlopu z zeszłego roku, chyba trzeba je wykorzystac do końca marca tego roku bodajże. Ciekawe co na to mój szef bo w pracy nie ma mnie kto zastąpic a szef raczej płacic nie będzie chciał

Dziękuję Wam bardzo
__________________
nie pozwalam kopiować i rozpowszechniać zdjęć



agabil1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:34   #14
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Na stronie http://www.prawopracy.fr.pl/14.php znalazłam takie oto wyjasnienie: (ostatni akapit)

Wymiar urlopu wynosi:
  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Jak widać wraz z nowym rokiem najniższy wymiar urlopu w związku z normami UE został podniesiony z 18 dni do 20. Istnieje obecnie tylko jeden próg (łatwo przynajmniej zapamiętać). Zatrudniony poniżej 10 lat dostanie 20 dni urlopu, natomiast 10 lat lub więcej 26 dni.
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar urlopu należy ustalić proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Podstawowy wymiar urlopu (20 lub 26 dni) należy pomnożyć przez ułamek będący wymiarem czasu pracy np. 1/2 , 1/5, 1/8.
Jeżeli wynikiem powyższego mnożenia będzie liczba będąca ułamkiem, należy zaokrąglić ją do pełnego dnia.
Przykład 1: pracownik zatrudniony jest w wymiarze czasu pracy wynoszącym 1/8 etatu. Podstawowy wymiar urlopu wynosi 26 dni.
Obliczenia:
26 x 1/8 = 3,25 (dla niewtajemniczonych w arkana matematyki należy 26 podzielić przez 8)
3,25 zaokrąglamy do 4
Odpowiedź: Wymiar urlopu pracownika wynosi 4 dni.
Jeżeli w wyniku wyliczenia wymiaru urlopu okaże się, że pracownikowi przysługiwałby urlop wyższy od wymiaru podstawowego (czyli wyższy niż 20 lub 26 dni) należy wymiar urlopu obniżyć odpowiednio do 20 lub 26 dni. Na razie nie mam żadnej koncepcji na stan faktyczny, który można by podciągnąć pod ten przepis, jeżeli jednak z takowym się spotkam niezwłocznie uzupełnię artykuł. (Nie wydaje mi się w każdym razie aby przepis ten dotyczył sytuacji opisanej poniżej w przykładzie 4. Wymiar urlopu tego pracownika wyniesie bowiem 4 dni - nie przekroczy więc raczej 26 dni. 32 dwa dni, które otrzyma pracownik to dni wolne w zamian za urlop nie zaś wymiar jego urlopu.)
Może zdarzyć się, że w trakcie danego roku pracownik nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu. W takim wypadku pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający.
Załóżmy, że pracownik skończył 10 lat pracy 08.10.2004r. Do 8 października miał prawo wykorzystać 20 dni urlopu po 8 października dodatkowe sześć. Łącznie więc w roku 2004 będzie miał prawo do 26 dni urlopu.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:35   #15
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Szef nie ma wyjścia - zaległy urlop trzeba wykorzystać. Ostatnio na TVN24 był cały materiał na ten temat, podobno wlepiane są spore kary za zignorowanie tego obowiązku przez pracodawcę.
__________________
"Whatever you woke up worrying about this morning - get over it. Make a call and move on." sir Ken Robinson
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:38   #16
agabil1
nabija na KOPIĘ kopistów.
okrutnica jakaś...
 
Avatar agabil1
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 36 317
GG do agabil1
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

jeszcze raz Wam dziękuję za rozwianie wątpliwości

Akane, mój szef jest...specyficzny. Teraz na przykład pracuję w soboty a nie mam za nie płacone ani ich nie odbieram
__________________
nie pozwalam kopiować i rozpowszechniać zdjęć



agabil1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:39   #17
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Cytat:
Napisane przez agabil1 Pokaż wiadomość
jeszcze raz Wam dziękuję za rozwianie wątpliwości

Akane, mój szef jest...specyficzny. Teraz na przykład pracuję w soboty a nie mam za nie płacone ani ich nie odbieram
A jak było ustalane podczas przyjmowania Cie do pracy? Bo ja tez pracuje w soboty i ich nie odbieram, ale mam pensję, która mi odpowiada i zdecydowalam sie na ta pracę właśnie ze względu na finanse. Nawet za cene pracowania w soboty.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:42   #18
agabil1
nabija na KOPIĘ kopistów.
okrutnica jakaś...
 
Avatar agabil1
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 36 317
GG do agabil1
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
A jak było ustalane podczas przyjmowania Cie do pracy? Bo ja tez pracuje w soboty i ich nie odbieram, ale mam pensję, która mi odpowiada i zdecydowalam sie na ta pracę właśnie ze względu na finanse. Nawet za cene pracowania w soboty.
wiesz, ciężko powiedziec. Gdy podpisywałam umowę nie pracowałam w soboty. W zeszłym roku je wprowadził a my sierotki nawet nie wiedziałyśmy że to dzień ustawowo wolny i należy nam się dzień do odbioru lub pieniądze. Teraz szef łaskawie powiedział że się zastanowi czy opłaca się mu płacic (odebrac nie ma jak, bo wtedy druga musiałaby przychodzic na cały dzień od rana do wieczora). Ale styczeń i luty przychodzimy free
__________________
nie pozwalam kopiować i rozpowszechniać zdjęć



agabil1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:44   #19
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Cytat:
Napisane przez agabil1 Pokaż wiadomość
wiesz, ciężko powiedziec. Gdy podpisywałam umowę nie pracowałam w soboty. W zeszłym roku je wprowadził a my sierotki nawet nie wiedziałyśmy że to dzień ustawowo wolny i należy nam się dzień do odbioru lub pieniądze. Teraz szef łaskawie powiedział że się zastanowi czy opłaca się mu płacic (odebrac nie ma jak, bo wtedy druga musiałaby przychodzic na cały dzień od rana do wieczora). Ale styczeń i luty przychodzimy free
Łaskawie...? On ma obowiązek płacić, a nie zastanawiac się, czy mu sie opłaca. Jak sie nie opłaca, to niech sam zasuwa w soboty...
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-02-27, 08:07   #20
agabil1
nabija na KOPIĘ kopistów.
okrutnica jakaś...
 
Avatar agabil1
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 36 317
GG do agabil1
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Łaskawie...? On ma obowiązek płacić, a nie zastanawiac się, czy mu sie opłaca. Jak sie nie opłaca, to niech sam zasuwa w soboty...
prywaciarze często myślą o sobie i swoich zyskach a nie o pracownikach
__________________
nie pozwalam kopiować i rozpowszechniać zdjęć



agabil1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 09:04   #21
balonk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 5
Dot.: prawo pracy

Cytat:
Napisane przez xyzz Pokaż wiadomość
tak, kontaktowałam się z pip-em ,ale z tego co wiem oni tylko 'straszą '' a piniązdze odzyskac moge poprzez poprez sa pracy. I zatanawiam sie czy bede ponosiła jakies koszty związane z procesem.
Nie poniesiesz kosztów procesu,a pracodawcy za brak wypłaty wynagrodzenia grozi wysoka kara pieniężna jak również kara pozbawienia wolności.Dodam ,że wynagrodzenie płatne jest najpóźniej do 10 następnego miesiąca i za każdy dzień zwłoki w wypłacie należa Ci się odsetki,możesz równiez podać pracodawce o odszkodowanie za poniesione straty (zwłoka w zapłacie rachunków,utrata wiarygodności kredytowej itp.ze wzgledu na opóźnienia w ypłacie wynagrodzenia)Proponuję udać się do radcy prawnego,który specjalizuje się w prawie pracy i jak najszybciej złożyć sprawę w sądzie pracy.
balonk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-04, 20:37   #22
agabil1
nabija na KOPIĘ kopistów.
okrutnica jakaś...
 
Avatar agabil1
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 36 317
GG do agabil1
Dot.: prawo pracy - pracodawca nie płaci ZUS i pensji

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Łaskawie...? On ma obowiązek płacić, a nie zastanawiac się, czy mu sie opłaca. Jak sie nie opłaca, to niech sam zasuwa w soboty...
pracodawca zrezygnował z sobót nie opłaca mu się nam płacic, więc soboty mamy wolne urlop zaległy podzieliłam na pół-5 dni wykorzystam na początku kwietnia, za drugie 5 mi zapłaci
__________________
nie pozwalam kopiować i rozpowszechniać zdjęć



agabil1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:08.