Szarzejąca krzywa jedynka... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Stomatologia

Notka

 
 
Narzędzia
Stary 2010-07-27, 11:20   #1
sstokrottka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 75

Szarzejąca krzywa jedynka...


Od ponad miesiąca noszę aparat ruchomy na górną szczękę. Po ostatniej wizycie bardzo bolały mnie przednie ząbki, ale pomyślałam, trudno, niech boli, ważne żeby były efekty. I po dwóch dniach zauważyłam że lewa jedynka, która jest dość mocno przekrzywiona lekko zszarzała (jakby od wewnątrz, mniej więcej w jej połowie długości). Myślałam, że tylko mi się wydaje, ale następnego dnia to samo. Więc poszłam od razu do ortodontki, która powiedziała, że ząb jest martwy i że muszę iść do dentysty. Co ja mam teraz zrobić? Jestem w desperacji!!! Tak mi zależało na ładnym, prostym uśmiechu, chciałam się wreszcie przestać wstydzić uśmiechać, a teraz to! Najdziwniejsze, że nie mam pojęcia dlaczego ta jedynka jest martwa. Miesiąc przed założeniem aparatu miałam robione zdjęcie pantomograficzne i wszystkie zęby były zdrowe. Jakie mam opcje? W poniedziałek mam wizytę u stomatologa i nie wiem, czego się spodziewać. Czy ta jedynka będzie wyglądać tak jak wcześniej? Będzie miała taki sam kolor jak pozostałe zęby? Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam.
sstokrottka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-27, 15:33   #2
Stomatolog Blend-A-Med
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 138
Dot.: Szarzejąca krzywa jedynka...

Przyczyną martwicy zęba w Pani przypadku - jedynki, może być nieleczony proces próchnicowy, uraz mechaniczny lub działania jatrogenne (leki, materiały wypełniające). Martwica na ogół nie daje żadnych dolegliwości, a zwraca uwagę jedynie zmiana barwy zęba na mniej przezroczysty - szary. Leczenie polega na antyseptycznym leczeniu kanałowym i mam nadzieję, że po leczeniu kanałowym jedynka będzie miała kolor jak pozostałe zęby.
Stomatolog Blend-A-Med jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-27, 16:24   #3
sstokrottka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 75
Dot.: Szarzejąca krzywa jedynka...

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wreszcie dowiedziałam się czegoś konkretnego. Tylko odnośnie tych przyczyn, to problem w tym, że nic nie pasuje do mojego przypadku. Dbam o zęby, myję je kilka razy dziennie, systematycznie odwiedzam dentystę i nic nie wskazywało na choćby próchnicę. Urazu też nie miałam, pomijając mały incydent w wieku bodajże 6 lat. Przed założeniem aparatu, moja dentystka sprawdzała moje zęby i jak sama powiedziała, są w bardzo dobrym stanie. Wiadomo miałam małe ubytki, ale na zębach dalszych i wszystkie są wyleczone. Jestem młoda, więc starość też nie może być przyczyną. Jest jakiś inny powód obumarcia tej jedynki?
sstokrottka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-27, 19:54   #4
Stomatolog Blend-A-Med
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 138
Dot.: Szarzejąca krzywa jedynka...

Odnośnie przyczyn martwicy, to chciałabym bardzo wyraźnie powiedzieć, że uraz mechaniczny to także, a może przede wszystkim mikrouraz trwający bardzo długo, na który nie zwracamy uwagi. Takim mikrourazem jest na przykład trzymanie szpilek między jedynkami przez krawcowe, które nieświadomie każdego dnia przygryzając brzegami siecznymi jedynek doprowadzały do martwicy tych zębów. Podobna sytuacja może być jeśli nawykowo nagryzamy twarde przedmioty, stale tym samym zębem np. ołówki, końcowkę długopisu czy pióra, zapałkę.

Być może zbyt gwałtowne mechaniczne działanie aparatu ortodontycznego mogło tę martwicę spowodować.
Stomatolog Blend-A-Med jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-07-27, 21:14   #5
sstokrottka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 75
Dot.: Szarzejąca krzywa jedynka...

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nie mam wymienionych przez Panią nawyków. Mam przeczucie, że to właśnie wina ostatniej wizyty u ortodonty, na której pani doktor wyprostowała mi drucik z przodu zębów i rozkręciła aparat. Jak już napisałam przez dwa dni bardzo bolało, a na trzeci dzień zauważyłam, że ząb jest lekko szary. Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odliczam dni do poniedziałkowej wizyty...
sstokrottka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2010-08-03, 09:32   #6
ewa08
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11
GG do ewa08
Dot.: Szarzejąca krzywa jedynka...

Ja myślę, że to przez te aparaty ortodontyczne tak psują się zęby i obumierają. Sama nosiłam taki aparacik, dwa przednie zęby mam martwe, w obu porobiły się zgorzele. Na szczęście nie poszarzały, są białe cały czas. Na Twoim miejscu zastanowiłabym się czy dalej warto nosić ten aparat, ja dałam sobie spokój.
ewa08 jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Stomatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:55.