Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-05-10, 18:30   #1
adaaa
Przyczajenie
 
Avatar adaaa
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 21

Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie


Witam, chciałabym Was prosić o pomoc i wypowiedź na temat ilustracji w książkach dla dzieci, któych znaczenie jest często niedoceniane. Piszę prace mgr na teamt wartosci ilustracji, dlatego interesuje mnie Wasza opinia. Mam więć do Was pytanie:
Czy wybierając/kupując książeczki dla swojego dziecka kierujecie się estetyką ilustracji?
Może macie ulubionych ilustratorów, lub rodzaj ilustracji.
Czy Wasze dzieci maja swoje ulubione książeczki, które szczególnie przypadły im do gustu ze względu na ilustracje? ( jesli tak, to jakie)

Z góry dziękuje, jeżli ktoś zechce się wypowiedzieć.
Pozdrawiam
adaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 19:54   #2
kasiagora23
Zadomowienie
 
Avatar kasiagora23
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 142
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Ja osobiście przywiązuję dużą wagę do ilustracji w książeczkach, mój syn ma 1,5 roku, jak na razie kupuje mu głównie książeczki tekturowe (bardzo polecam serię Mały chłopiec, w których są duże ilustracje a mało treści. Gdy byłam mała (teraz mam 23 lata) mama często czytała mi bajki, teraz staram się je odnaleźć w księgarniach bo były to bajki z których ilustracje mimo upływy lat dalej ma przed oczami. Np. 12 złotych bajek czy Księga złotych bajek( bajki zsumowane w jednej książce- kiedyś były dostępne osobno. Jest jeszcze dużo książek które próbuje odnaleźć ale jakoś mi nie wychodzi. A najbardziej chciałabym odnaleźć ulubiony film z dzieciństwa Kopciuszek- film kostiumowy.
kasiagora23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-11, 10:20   #3
edytcia
Zakorzenienie
 
Avatar edytcia
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: tam, tam
Wiadomości: 3 342
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Moja Zosia ( w lipcu skończy 3latka) najbardziej lubi książki i ilustracje Disney'owskie.
Gdy była młodsza kupowałam serię "Obrazki dla malucha" - Firma Księgarska "Oleksiejuk" polecam wszystkim. Jest to seria książeczek z obrazkami na temat: KOLORY, ZWIERZĘTA, PRZYRODA, DOM I MIESZKANIE, GÓRY, CIAŁO, WIEŚ, CYFRY, BOŻE NARODZENIE oraz NAZYWAM ŚWIAT.
edytcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-11, 10:50   #4
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Kiedy dziecko jest malutkie to ilustracje są ważne Ja nie lubię osobiście, kiedy do jakiejś książeczki dodane są niezgrabne rysunki. Estetyka jest bardzo ważna. Kiedy dziecko zaczyna już czytać albo po prostu litery stają się istotnym czynnikiem książek (3-4latka) Wtedy wolałabym mniej ilustracji, albo jakoś mniej rzucające się w oczy, żeby wyobraźnia dziecka miała nad czym pracować a nie bazować na gotowym obrazie

A jak tak wspomnieliśmy o szukaniu dla dziecka swoich książek z dzieciństwa, to czy któraś z was zna książeczkę o osiołku gapie? To jakiś pan napisał, o trudnym nazwisku, można znaleźć w googlach (osiołek gapa to tytuł). Czy kiedykolwiek widziałyście taką książkę w antykwariatach? Była świetna i miała mnóstwo ciekawych historyjek uczących dziecko spojrzenia na świat i relacji z ludźmi
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-13, 10:47   #5
mischabu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 14
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Na pewno jest tak, że książeczki dla dzieci zwłaszcza tych małych muszą zawierać ciekawe ilustracje żeby czymś malucha zainteresować. Z wiekiem zwraca uwagę na treść.
mischabu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-13, 11:47   #6
adaaa
Przyczajenie
 
Avatar adaaa
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 21
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Dziękuje Wam za te wypowiedzi.

No właśnie, to że ilustracje powinny być jest bezdyskusyjne, ALE są ilusracje i "ilustracje". Sa ilustracje projektowane przez artystów i przez....yy..nie wiem kogo
Więc ciekawi mnie jak to jest...Czy rodzice zwracają na to uwagę? czy wybierają obojętnie co-ważne że kolorowe.
Bo dziecko poprzez obrazy z którymi się styka kształci swój gust estetyczny.
Wklęję ciekawe zdanie ilustratora J.Wilkonia :
"Disneyowska ilustracja gęby wilka jest taka sama, jak gęby kaczora, nie ma swojej charakterystycznej cechy, nie ma swojej skóry, nie jest włochata czy śliska. Jest taka sama, płytka i bezrefleksyjna. Rysunek Disneya znakomicie sprawdza
się w filmach, natomiast pozostawiony w bezruchu, w ilustracji książkowej, staje się
martwy i prostacki. Dzieci przenoszą to uproszczenie i tak potem chcą widzieć świat."

Ja osobieście uważam, że jeżeli dziecko lubi oglądać takie ilustracje i zachęcają go do kontaku z ksiązką, to przecieć nie można mu tego zabraniać

A jeśli chodzi o wspomnienia, to polecam stronkę http://tralaloskop.blogspot.com/
Pozdrawiam!
adaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-18, 17:18   #7
manuszka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 25
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Witajcie!
Co do ilustracji to na mojej duużo młodszej, czyli niegdyś 6 letniej siostrze największe wrażenie robił ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej do książki Pan Kuleczka W.Widłaka. A tak poza tym to obecnie (całe szczęście) wzrasta liczba małych wydawnictw, które bardzo dbają o estetyczny wygląd książek dla dzieci.
(przykładowo Wytwórnia). Dorzucę jeszcze rewelacyjny design czasopisma "Czarodziejska kura" - niestety trudno osiągalnego. Pozdrawiam!
manuszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-05-20, 07:39   #8
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Oczywiście, zwracam uwagę.
Na papier, na format, na czcionkę, na ilustracje, na wygląd książki.
Nie każda książka podoba i nie każdą książkę uważam za uniwersalny prezent. Mogę nawet stwierdzić, że nie lubię książek (starych, brzydkich, zniszczonych, nieciekawych)

A książki wybieram bardzo starannie.
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-21, 11:43   #9
Fatalaszek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 9
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Ilustracje w książkach są bardzo ważne. Dzieci, szczególnie te mniejsze, gdy czyta się im książeczkę, muszą zobaczyć ilustrację. Jeśli jej nie widzą zniechęcają się i nie chcą słuchać.

Dobrze wie o tym Katarzyna Pater, artystka, malarka która wydała swoją pierwsza książeczkę dla dzieci "Fatałaszek". Ilustracje do książeczek stworzyła sama, gdyż wiedziała, że nikt inni niż autor nie odda charakteru postaci.
Książeczka nie dawno pojawiła się na rynku więc możecie sami ocenić ilustracje.
__________________
moja bajka, mój blog, mój świat: www.fatalaszek.blox.pl
Fatalaszek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-22, 20:17   #10
201710120930
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 4 741
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Oczywiście ze zwracam uwagę.

Ostatnim nabytkiem jest Lokomotywa.
Twarda oprawa ,dobry papier
Piękne ilustracje Szancera.Klasyka

http://www.book.hipopotamstudio.pl/?p=846
201710120930 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 19:20   #11
myszamonia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 3
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Jeśli szukasz dobrych książek dla dzieci z wartościowymi ilustracjami to mogę polecić następujących polskich mistrzów ilustracji:
Zbigniew Rychlicki
Janusz Grabiański
Józef Wilkoń
Elżbieta Murawska
Ignacy Witz
Stasys Eidrigevičius
Jan Marcin Szancer
Bohdan Butenko
Franciszka Themersonowa
Danuta Imielska-Gebethner
Bohdan Wróblewski
Juliusz Makowski
Janusz Stanny
Anna Kołakowska
Mirosław Pokora
Teresa Wilbik
Mirosław Tokarczyk
Zdzisław Witwicki
Witold Chmielewski
Danuta Konwicka
Maria Szymańska
Daniel Mróz


Super książki sprzedają dobre księgarnie, np.: ambelucja.
Warto zajrzeć na świetny blog hipopotam studio.


myszamonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-06-09, 19:43   #12
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Edward Lutczyn - http://www.allegro.pl/item1070371171...i_lutczyn.html

Agata Nowak - http://www.wilga.com.pl/index.php?st...2,13,14&wiek=5

Agnieszka Żelewska - http://www.nibylandiasklep.pl/p,pl,4...ka+15++cd.html
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-16, 08:47   #13
agunik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 2
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Polecam książeczkę dla dzieci autorstwa Danuty Terlikowskiej pt. "Obłoczek Dabo". Jest to książka, jakiej do tej pory nie było, opowiada o przygodach różowego obłoczka Dabo i jego nowo poznanych przyjaciół, rodzeństwa Lus i Luka. Książkę czyta się z ogromną przyjemnością
Więcej szczegółów można znaleźć m.in. tutaj:

http://www.traffic-club.pl/sklep/ksi...ct/358727.html

oraz:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/130869/obloczek-dabo

Polecam
agunik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-16, 17:53   #14
Scio
Zakorzenienie
 
Avatar Scio
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Świętokrzyskie Góry ;)
Wiadomości: 12 985
GG do Scio
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Zwracam uwagę. Moje dziecko w tej chwili ma 11 miesięcy, zwracam uwagę, zeby ilustracje były jak najprostsze, tzn. zeby nie były przeładowane. Lubię też jak ilustracje są bardzo realistyczne. Serię Obrazki dla malucha tez polecam, ilustracje są ładne, kontrastowe, wyraźne, córce się podobają.
Uważam, ze im starsze dziecko tym ilustracje powinny być bardziej artystyczne, uszczegółowione, z detalami, z różnymi planami, etc. natomiast dla takich maluszków im ilustracja prostsza i bliższa rzeczywistości tym lepiej, zeby umiało odnaleźć obiekt z ilustacji w otaczającym świecie. Widzę, ze to u córki się sprawdza, natomiast juz ilustracje do opowieści, pownny być artystyczne, bo moim zdaniem takie ilustracje to pierwszy etap obcowania ze sztuką.
__________________
Pozdrawiam Paulina

W Gagatkowym świecie Mamo, połamigłówkujemy? - Logico primo
Agatka jest już z nami

Edytowane przez Scio
Czas edycji: 2012-05-16 o 17:55
Scio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-17, 09:32   #15
AnQś
Zadomowienie
 
Avatar AnQś
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 109
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Cytat:
Napisane przez ŁAJKA Pokaż wiadomość
Oczywiście ze zwracam uwagę.

Ostatnim nabytkiem jest Lokomotywa.
Twarda oprawa ,dobry papier
Piękne ilustracje Szancera.Klasyka

http://www.book.hipopotamstudio.pl/?p=846

Ooo Szancer! Mistrz mojego dzieciństwa!

A wracając do tematu, dla mnie ważne jest,żeby ilustracje były wyraziste, nie przepełnione szczegółami (dla dziecka "naciapane" jest nieczytelne). Oczywiście zwrqacam uwagę na grafikę, na jakość wykonania. Książeczki żywcem wyjęte z painta odpadają.
__________________
Kiedy podchodzę do dziecka, wzbudza ono we mnie dwa rodzaje uczuć: czułość wobec tego, kim jest i szacunek dla tego, kim może się stać.
Maryniu
Niania Ogg zwykle kładła się spać wcześnie. W końcu miała już swoje lata. Czasami szła do łóżka nawet o szóstej rano.
AnQś jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-22, 20:07   #16
agunik
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 2
Dot.: Książki ilustrowane dla dzieci - pytanie

Zachęcam również do odwiedzenia i polubienia strony Wydawnictwa "AKWA" Sp.J. na Facebook'u:

https://www.facebook.com/pages/Wydaw...08119509269373

Pozdrawiam
agunik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:11.