CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Biżuteria

Notka

Biżuteria Miejsce dla osób, które robią biżuterię. Tutaj możesz zaprezentować własnoręcznie wykonaną biżuterię, obejrzeć prace innych, podzielić się wiedzą.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-04-06, 21:35   #1
troczek
Raczkowanie
 
Avatar troczek
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 38

CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne


Mam pytanie w związku z kryształkami. Czy biżuterie wykonaną z CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements można sprzedawać legalnie pod nazwą Swarovski? Czy nazwa biżuteria Swarovski jest zarazerwowana wyłącznie dla biżuterię wykoną przez tą firmę? Skąd wiedzieć czy elementy do biżuterii są orginalnymi kryształkami? Jest jakiś certyfikat, czy jedyne słuszne źródło, oficjalny dystrybutor?
Dostałam ofertę od Pani która wykonuje biżuterię i nazywa ją Swarovskim, ale nie wiem jak potwierdzić że to jest właśnie to, żeby nie oszukiwać klientów, a nie mogę znaleźć żadnych sensowanyh informacji na ten temat.
Ktoś się orientuje?

troczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-06, 22:47   #2
clementinne
Zadomowienie
 
Avatar clementinne
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 306
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Cytat:
Napisane przez troczek Pokaż wiadomość
Mam pytanie w związku z kryształkami. Czy biżuterie wykonaną z CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements można sprzedawać legalnie pod nazwą Swarovski? Czy nazwa biżuteria Swarovski jest zarazerwowana wyłącznie dla biżuterię wykoną przez tą firmę? Skąd wiedzieć czy elementy do biżuterii są orginalnymi kryształkami? Jest jakiś certyfikat, czy jedyne słuszne źródło, oficjalny dystrybutor?
Dostałam ofertę od Pani która wykonuje biżuterię i nazywa ją Swarovskim, ale nie wiem jak potwierdzić że to jest właśnie to, żeby nie oszukiwać klientów, a nie mogę znaleźć żadnych sensowanyh informacji na ten temat.
Ktoś się orientuje?
Ech.... Na tyle ile mi stosy swarków zalegające w domu i wysyłane codziennie pozwalają zabrać głos w tej dyskusji...

Biżuteria Swarovski to jedno (ma wybite logo Swarovski - tego łabędzia), a elementy do wyrobu biżuterii (Crystallized Swarovski Elements) to drugie. To zupełnie osobny oddział (firma-córka? czy jak to tam nazwać) firmy Swarovski, która zresztą zajmuje się produkcją wielu rzeczy. Swarovski to obecnie Grupa Swarovski (Swarovski Group), z całym portfelem marek, a nie jedna firma.

Zatem, biżuteria stworzona z użyciem kryształów Swarovski, to biżuteria z kryształami Swarovski, a nie biżuteria Swarovski. Takie "prawie jak".

Skąd wiadomo czy kryształy są oryginalne i jak w ogóle sprawa z tą legalnością wygląda: to przede wszystkim kwestia tego, czy źródło, w którym kupuje dana osoba jest wiarygodne. Owszem, Swarovski czasem przyznaje te swoje numerowane certyfikaty, uprawniające do posługiwania się logo Made with - CRYSTALLIZED Swarovsk Elements. Dana osoba dostaje numerek, i ma prawo drukowac sobie metkę z tym logo i numerkiem i dołączać do biżuterii. Z tym, że trudno go dostać - trzeba tego przede wszystkim sprzedawać mnóóóóóóóstwo. I z tego co mi wiadomo, posługiwanie się tym logiem "bez pozwolenia" jest nielegalne. Chociaż na Allegro można znaleźć wiele radosnej twórczości własnej na ten temat :/

Nie każdy może też kupować kryształy bezpośrednio w firmie Swarovski - żeby dostać kontrakt trzeba również przede wszystkim kupować ich mnóstwo. Trzeba być hurtownią, najchętniej, albo producentem i to na dużą skalę.

Zatem, można kupować kryształy bezpośrednio w firmie Swarovski (chociaż, o ile dobrze się orientuję, wszystko i tak przechodzi przez centralę w Polsce), mieć certyfikacik, ale można też kupować kryształy we współpracującej hurtowni i nie mieć certyfikaciku, i to są te same kryształy Swarovski.

Ech...."jak nie ma kwitka, to nie Swarovski" - takie czasem mam wrażenie, jak próbuję to co piszę klientom wyjaśniać :/

Ewentualnie, zadzwoń do Biura Informacyjnego Swarovski, jest na Wiśniowej w Warszawie, może ktoś będzie tak miły i Ci wyjaśni dokładniej

Aha, przypomniało mi się: wiele osób podpiera się opakowaniami factory packów. Że jak oryginalne opakowanie, to i oryginalne kryształy. Problem tylko polega na tym, że factory packi to kartonowe pudełeczka ze srebrnymi napisami, i takie raczej....hm...łatwe do podrobienia jakby się ktoś uparł Laika łatwo oszukać białym (lub srebrnym) pudełeczkiem. Skoro już o oszukiwaniu mowa.

Edytowane przez clementinne
Czas edycji: 2009-04-06 o 22:51
clementinne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-06, 23:22   #3
troczek
Raczkowanie
 
Avatar troczek
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 38
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Dzięki że wyjąśniłaś jak wygląda dystrybucja tych cudów Zobacze co mi napisze miła Pani biżuterie robiąca, do jakiego źródła się przyzna. Zamówiłam sobie na próbę kilka sztuk i szlif wydaje się identyczny jak ten na oficjalnie stronie, kryształki śliczne i błyszczące, aż po oczach daje, więc chyba o to chodzi... tylko kolory z oficjalnej strony nie grają z tymi co mam.
troczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-06, 23:29   #4
clementinne
Zadomowienie
 
Avatar clementinne
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 306
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Cytat:
Napisane przez troczek Pokaż wiadomość
Dzięki że wyjąśniłaś jak wygląda dystrybucja tych cudów Zobacze co mi napisze miła Pani biżuterie robiąca, do jakiego źródła się przyzna. Zamówiłam sobie na próbę kilka sztuk i szlif wydaje się identyczny jak ten na oficjalnie stronie, kryształki śliczne i błyszczące, aż po oczach daje, więc chyba o to chodzi... tylko kolory z oficjalnej strony nie grają z tymi co mam.

A do jakiej strony to dopasowujesz? Co sezon, to nowe kolory.

Albo pokaż te kryształki i kolorki, sprawdzimy
clementinne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-06, 23:53   #5
troczek
Raczkowanie
 
Avatar troczek
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 38
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Dzięki Ci Krzewicielko Prawdy O Biżu Gorzej będzie jak się Pani twórczyni tu znajdzie i zobaczy swoje dzieła
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg swar3.jpg (22,2 KB, 199 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg swar2.jpg (28,9 KB, 183 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg swar1.jpg (14,8 KB, 113 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg swar4.jpg (21,0 KB, 129 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg swar5.jpg (21,7 KB, 122 załadowań)
troczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-07, 00:11   #6
clementinne
Zadomowienie
 
Avatar clementinne
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 306
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Cytat:
Napisane przez troczek Pokaż wiadomość
Dzięki Ci Krzewicielko Prawdy O Biżu Gorzej będzie jak się Pani twórczyni tu znajdzie i zobaczy swoje dzieła
Ale napisałaś, że to jej prace, nie Twoje, więc prawa autorskie mamy z głowy

A propos tej biżuterii.....straszne zwyklaczki przede wszystkim...ech...Ja wiem, że Swarovski dobrze się prezentuje sam w sobie, ale...mimo wszystko bez przesady No ale ok, nie wtrącam się w koncepcję artystyczną...

Mnie się kolorki zgadzają.

1. To nieśmiertelne oczoje....tzn. przepięknie się mieni i odbija światło ;P czyli Crystal AB, zarówno gwiazdki jak i księżyce są w tym kolorku.
2. To chyba Bermuda Blue, ręki sobie uciąć nie dam, bo często na fotkach wygląda podobnie jak Heliotrope. Sama sprzedaję miliony serduszek w tych 4 głownych mieniących się kolorkach, więc ok.
3. Aqualine ametystowe jak najbardziej istnieją. Mam
4. Octagony Peridot też.
5. No i nieśmiertelne serduszka, Vitrail Medium, patrz punkt 2.

Troczek, odbierz PW, bo ta reszta już nie na forum
clementinne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-17, 18:08   #7
zaszczytek
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Witam. Jestem początkująca na tym forum i nie wiem jak się dodaje zdjęcia. Tworzę biżuterię i mam swoje dwa sklepy internetowe, także z kryształami Swarovski. Informacje podam mailem bo też nie wiem czy można podawać adres strony.
pierwszy post+bam=spam

Edytowane przez joanna_k
Czas edycji: 2009-04-17 o 18:36 Powód: usunięcie reklamy
zaszczytek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-04-17, 18:27   #8
Basiulek
Zakorzenienie
 
Avatar Basiulek
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 680
GG do Basiulek
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Kiepskie miejsce na reklamę sobie wybrałaś
Basiulek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-18, 11:29   #9
joanna_k
Joanna d'Moder
 
Avatar joanna_k
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: z Planety Ziemia :-)
Wiadomości: 5 494
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

aaaaaa help.Ktoś mi zniszczył swara,znaczy się opuścił na ziemie .No i zrobił się odprysk od wewnętrznej strony ("farba" odprysnęła).Macie jakieś sprawdzone sposoby jak to zamaskować?Zedrzeć całą warstwę?Napaćkać na to lakierem do paznokci?Nie no wkurzona jestem na maksa,wyrzucić nie wyrzucę (10zł szkoda), a jak będę nosić taki jaki jest,to mnie to będzie denerwować.Najśmieszniejs ze jest to, że ten swar za nic mi się nie podoba,miał iść jako prezent, a teraz zostanie ze mną
__________________
nasze wymianki

Edytowane przez joanna_k
Czas edycji: 2009-04-18 o 11:32
joanna_k jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-18, 20:37   #10
maweth
Rozeznanie
 
Avatar maweth
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 660
GG do maweth
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

A jaki kolor i gdzie odprysk?
maweth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-19, 12:07   #11
joanna_k
Joanna d'Moder
 
Avatar joanna_k
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: z Planety Ziemia :-)
Wiadomości: 5 494
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Golden shadow,od wewnętrznej strony (czyli tej gdzie jest srebrna warstwa farby)
__________________
nasze wymianki
joanna_k jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-04-19, 19:26   #12
monius9
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 5 046
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

z golden shadow to cieniutko... ja moje heliotropy malowałam czarnym lakierem jak pod światło było widać małe dziurki, ale tutaj dobranie koloru nie przejdzie..
monius9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 14:54   #13
KemonArt
Przyczajenie
 
Avatar KemonArt
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: sosnowiec
Wiadomości: 21
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Generalnie święta prawda, frazę Made with CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements , nalezy używać w bardzo ściśle określony sposób, jeśli chodzi o rodzaje firm jakie mogą oficjalnie dołączać certyfikaty do swoich wyrobów to dzielą się na 2 rodzaje. - dlatego też funkcjonują 2 rodzaje certyfikatów:


- numerowane z graficznie łamaną frazą
- z frazą i logo producenta biżuterii
więc nie wszystkie certyfikaty muszą wyglądać jednakowo, ale każda z firm musi mieć podpisaną umowę o korzystanie z frazy.
Jeśli producent sprzedaje hurtowo biżuterię ze swoim oficjalnym certyfikatem, to jego klient - sprzedając dalej w detalu - również może dołączyć do tej samej biżuterii ten certyfikat, jednak nie może sobie stworzyć jakiegoś swojego.

Można powiedzieć, że w takiej sytuacji każdy może sobie wydrukować certyfikacik i się nim posługiwać, ale wtedy zawsze można sprawdzić czy ta firma (zgodnie ze swoim logo na certyfikacie) jest zastrzeżonym znakiem w Urzędzie Patentowym.
Jeśli nie znajduje się w bazie UP- certyfikatu nie ma prawa używać.

Niemniej nie musi to wcale oznaczać, że kamienie nie są oryginalne, ale to się określa analizując już same komponenty jako elementy biżuterii.

Jednak kupując tam gdzie jest oficjalny certyfikat - pewność zawsze jest 100%.

Wykorzystywanie łabądka, zdjęć certyfikatu, czy frazy łamanej w graficzny sposób, bez podpisanej umowy z firmą Swarovski jest de facto niezgodne z prawem, ale niestety popularne.

Wydaje mi się, że warto wspomnieć o rodzaju kryształów z serii Strass - a dokładnie żyrandolowe. Często pojawiają się w biżuterii i cenę mają niższą, barwa również może się nieco różnić, ale niekoniecznie. Jednak niektóre z nich mają wygrawerowane logo strass wewnątrz. Wszystko super, jednak należy pamiętać, że jest to wyrób przystosowany do innego wykorzystania, jest to kryształ nieco gorszej jakości i nie jest sugerowany do wykorzystywania w biżuterii. Chociaż ładnie się prezentuje.

Co do oszlifowania odpryśniętego kamienia - to mogę polecić porozmawiać z jakimś sensownym optykiem, oni przecież szlifują często kryształowe szkła i inne soczewki do okularów, więc może ktoś się podejmie - tym bardziej, że i tak już jest uszkodzony kamień.
Z uzupełnieniem koloru to gorsza sprawa.

Może to co napisałam się jeszcze komuś przyda
KemonArt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 17:25   #14
joanna_k
Joanna d'Moder
 
Avatar joanna_k
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: z Planety Ziemia :-)
Wiadomości: 5 494
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Cytat:
Napisane przez KemonArt Pokaż wiadomość
Może to co napisałam się jeszcze komuś przyda
na pewno
__________________
nasze wymianki
joanna_k jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 18:48   #15
naila
Zakorzenienie
 
Avatar naila
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 7 712
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

A ja głupia myślałam, że strass to taki lepszy Swarovski, bo mają dodatkowe grawerki logo. Ech..
__________________

Moje Impresje jestem również Zakosmetykowana
naila jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 19:12   #16
KemonArt
Przyczajenie
 
Avatar KemonArt
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: sosnowiec
Wiadomości: 21
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Cytat:
Napisane przez naila Pokaż wiadomość
A ja głupia myślałam, że strass to taki lepszy Swarovski, bo mają dodatkowe grawerki logo. Ech..
No właśnie wiele osób tak myśli, co innego grawer łabądka (to tylko firmowe salony z biżuterią) co innego piramidka strass - ta sama firma ale nieco inna linia produktów.
KemonArt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 21:57   #17
naila
Zakorzenienie
 
Avatar naila
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 7 712
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

za informacje
__________________

Moje Impresje jestem również Zakosmetykowana
naila jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-18, 13:56   #18
emilysdesire
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 4
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Podbijam wątek - na początku chciałam się przywitać, Emilia - miło mi nie mogę nigdzie indziej znaleźć jakichkolwiek informacji na temat tej umowy brandingowej. Owszem znalazłam wzór wniosku na oficjalnej stronie Swarovskiego, niestety nie znam odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań.
1. Czy sprzedając w sklepie internetowym z autorską biżuterią, taką, która zawiera elementy swarovskiego trzeba mieć podpisaną taką umowę brandingową, czy wystarczy dołączać do produktu certyfikat, który otrzymuje od sklepu z elementami Swarovskiego, który taką umowę posiada? A jedynym mankamentem jest po prostu brak możliwości umieszczania na stronie i metkach frazy MADE WITH SWAROVSKI ELEMENTS?
2. Jeśli się wyślę taki wniosek - jaki jest czas oczekiwania i czy odpowiedź negatywną również otrzymam mailowo/na piśmie?
3. Jeśli JAKIMŚ CUDEM dojdzie do podpisania umowy, kryształki muszę zamawiać bezpośrednio z ich oficjalnej strony, czy też sklepów którzy mają umowę ze Swarovskim na dystrybucję ich kryształków?

Bardzo, ale to bardzo ważne są dla mnie odpowiedzi na te pytania, więc jeśli ktokolwiek coś wie, bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam
emilysdesire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-07, 16:25   #19
Edyciny
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 7
Dot.: CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements kwestie prawne

Obecnie przedstawicielem Swarovskiego jest Firma corundum.com.pl z Wrocławia. Sam u Nich kupuję.
Edyciny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biżuteria


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-07 17:25:41


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:00.