Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Auto Marianna

Notka

Auto Marianna Lubisz auta i motocykle? Fascynuje cię motoryzacja? Dołącz do forum Auto Marianna, podziel się swoją pasją i wiedzą.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-03-07, 13:33   #1
Quadesha
Zakorzenienie
 
Avatar Quadesha
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 5 534

Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV


Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków
część XIII


Link do poprzedniej części XII : https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=775901[/url]

FAQ - Czyli przeczytaj zanim zapytasz

1. Co to jest PKK?
Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to elektroniczny dokument, generowany w systemie przez wydział komunikacji, zawierający dane i informacje identyfikujące osobę ubiegającą się o wydanie dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami. Bez tego dokumentu niemożliwe jest rozpoczęcie kursu, czy przystąpienie do egzaminu państwowego.

2. Co muszę ze sobą zabrać do wyrobienia PKK, ile to kosztuje i jaki jest czas oczekiwania na dokument?
Do wyrobienia PKK potrzebne są :
* dowód tożsamości (bądź inny dokument ze zdjęciem np. paszport, który potwierdzi naszą tożsamość)
* wyraźną, aktualną i kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiającą głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem
* orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem
* pisemna zgoda rodziców lub opiekunów, jeżeli osoba nie ukończyła 18 la
Dokument dostaje się od ręki (kilka minut czekania, aż urzędniczka wpisze nas do systemu), jest to bezpłatne.

3. Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?
Wszystko zależy od ośrodka, ale cena zazwyczaj waha się w granicach 1 200-1 400 zł (kurs podstawowy). Oczywiście czasami zdarzają się promocje np. 1 050 zł, w takim wypadku trzeba uważać. W cenie takiego kursu może nie być zawarty egzamin wewnętrzny. Wiele szkół ma swojej ofercie kursy rozszerzone np. dodatkowy dostęp do wykładów, 5 godzin przed egzaminem czy wizyta na placu w WORDzie.

4. Ile kosztuje egzamin państwowy?
Teoretyczny : 30 zł
Praktyczny : 140 zł
Czyli w przypadku egzaminu łączonego (najpierw zdajemy teorie, jak zdamy idziemy od razu na plac) płacimy 170 zł. Oczywiście można ustalić najpierw teorię, a dopiero potem kiedy ją zdamy - umówić się na praktykę.

5. Ile trwa robienie kursu na prawo jazdy?
Wszystko zależy od czasu naszego i instruktorów, ale najczęściej udaje się zrobić kurs (teoria+30 godzin jazd) w ok. 2-3 miesiące.

6. Co to jest egzamin wewnętrzny?
Egzamin wewnętrzny jest to wstępny egzamin przed egzaminem państwowym. Zdaję się go w swojej szkole nauki jazdy. Składa się z : teorii (zawsze!) i praktyki (powinien być, ale w większości szkół jest sama teoria). Dopiero kiedy zdamy taki egzamin nasza szkoła wysyła informację do WORDu (lub wydaje nam zaświadczenie), oddaje PKK i możemy udać się zapisać na egzamin.

7. Zdałam egzamin wewnętrzny, kiedy mogę iść zapisać się na państwowy?
Wszystko zależy od szkoły. Czasami można zapisać się jeszcze tego samego dnia (np. kiedy zdajemy rano), a w innych przypadkach musimy poczekać dzień/dwa. Najlepiej zapytać się swojej szkoły

8. Ile czeka się na egzamin państwowy?
Niestety zazwyczaj 2-3 tygodnie Są miasta, w których są krótkie kolejki i czeka się parę dni, ale to niestety wyjątki.,

9. Nigdy nie jeździłam samochodem i strasznie się boję. Co będę robiła na pierwszej godzinie?
U każdego pierwsza godzina wygląda inaczej. W niektórych szkołach najpierw jedzie się na jakiś plac/parking, żeby przed wyjazdem na drogę chwilkę oswoić się z samochodem, poćwiczyć ruszanie, zmianę biegów itp, a w innych od razu wyjeżdża się na drogę. Ale nie ma co się bać! Po to mamy obok instruktora, żeby czuwał, tłumaczył, co robić i w razie czego zareagował. Powodzenia

10. Czy wato wykupić godzinę na placu w WORDzie?
Jeżeli jest taka możliwość to jak najbardziej tak. Co prawda wszystkie łuki mają takie same wymiary, ale jednak np. w ośrodku jest jeden łuk, w WORDzie np. pięć, możemy przeżyć niezły szok kiedy pójdziemy na 1 egzamin :p Dla uspokojenia psychiki warto kupić tą godzinkę i pojeździć po wszystkich łukach, górce

11. Jak poradzić sobie ze stresem przed jazdami/egzaminem?
Nie ma na to sprawdzonego w 100% sposobu Najważniejsze to nie nakręcać się np. dzień przed egzaminem, wmawiać sobie, że nic nie umiem itp. Troszkę wiary w siebie nie zaszkodzi
Warto wypić również melisę (zwykła bądź smakową) to jedyny w 100% naturalny lek, który na pewno nam nie zaszkodzi.
Niektórzy biorą różne tabletki np. U nas na forum popularny był Validol. Jednak każda z nas ma inny organizm nigdy nie wiadomo jak na to zareaguje. Jeżeli chcemy brać jakiekolwiek leki najlepiej spróbować jak na nas działają na parę dni przed jazdami, egzaminem, aby potem nie było przykrych niespodzianek.

12. Czy mogę zmienić instruktora, bądź OSK?
Oczywiście! I to każdym momencie trwania kursu. Jeżeli czujemy się źle z danym instruktorem, to nie ma co się męczyć - tylko od razu zmieniać. W przypadku zmiany OSK - szkoła ma obowiązek zwrócić nam pieniądze (suma zależy od ilości np. wyjeżdżonych godzin).

Pamiętajcie nie warto męczyć się z instruktorem, który jest np. dla nas niemiły, ciągle krzyczy, czy nawet nas wyzywa. Nie ma prawa tego robić! W końcu po to poszłyśmy na kurs : żeby nauczyć się jeździć, nikt nie idzie tam od razu gotowy do samodzielnej jazdy.

13. Wyjeździłam już połowę godzin i czuje, że cofam się w ''rozwoju'' / Już prawie koniec kursu, a ja odwalam błędy jak na pierwszych godzinach
Spokojnie wiele osób ma obie te sytuację W pierwszym przypadku jest to taki mały kryzys, który powinien niedługo minąć, w drugim po prostu czujemy, że egzamin już tuż, tuż i stres robi swoje, ale nie ma co się tym na zapas przejmować

14. Ile wynosi opłata za prawo jazdy
Obecnie 100, 50 zł.

Często popełniane błędy, czyli o czym warto pamiętać?


1. Egzaminator po podjechaniu na łuk najprawdopodobniej zaciągnie Ci ręczny - pamiętaj, żeby go spuścić.

2. Jeśli do sprawdzenia pod maską wylosujesz olej, a egzaminatorowi nie wystarczy to, że pokażesz, gdzie jest wlew i opowiesz, jak sprawdzać, i każe Ci sprawdzić, powiedz, że nie można tego robić, jeśli samochód w ciągu ostatnich 10-15 minut był w ruchu, ewentualnie zapytaj, czy był w ruchu, w każdym razie pod żadnym pozorem nie wyciągaj od razu bagnetu.

3. Pamiętaj o światłach, włącz je od razu, przy przygotowaniu do jazdy.

4. Zawsze sprawdź, czy masz dobry bieg - ciężko będzie Ci ruszyć z trójki/luzu albo wyjechać z parkingu na jedynce zamiast wstecznego.

5. Pamiętaj, że podczas przejazdu między jednym a drugim zadaniem na placu również można zrobić błąd. Mimo że skończyłaś łuk, pachołki nadal tam są, niebezpieczne jest więc zostawianie samochodu na wstecznym i np. puszczenie sprzęgła.

6. Jeśli ktoś chce Cię przepuścić na skrzyżowaniu, nie jedź, ewentualnie zapytaj egzaminatora, czy możesz skorzystać z tego, że inny kierowca chce Cię wpuścić i nie jedź, jeśli jednoznacznie nie powie Ci, że możesz.


Zmiany, które mają nastąpić na przełomie 2018 roku :


Każdy kierowca po zdaniu egzaminu otrzyma ''tymczasowe'' prawo jazdy. Będzie musiał odbyć kurs w wordzie. 1h teorii i 2h jazdy (to już w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy).

Do tego świeży kierowca będzie musiał jeździć z listkiem przyklejonym w widocznym miejscu i będą go obowiązywały ograniczenia prędkości :

50 km/h w mieście - nawet jeśli znaki stanowią inaczej
poza obszarem zabudowanych 80 km/h
autostrady 100 km/h zmiast 140 km/h

Dodatkowo taka osoba nie będzie mogła podjąć się pracy jako kierownca np. dostawca pizzy. To będzie możliwe dopiero jak zda te wszystkie szkolenia i pozbędzie się zielonego listka.

Budowa samochodów egzaminacyjcnych + światła

* Fiat Grande Punto : http://osktest.pl/swiatla-plyny-fiat...prawa-jazdy-b/
* Opel Corsa : http://oskduet.pl/egzamin/sprawdzenie-pojazdu
* Fiat Panda : https://www.youtube.com/watch?v=J4bvEGcHgT4
* Toyota Yaris : http://www.wiraz.info/fotki/Budowa/Toyota.yaris.php
* Hyundai i20 : http://www.doszkalanie.edu.pl/Hyunda...zewnetrzne.php
* Ford Fiesta :http://www.edukator.republika.pl/sam_do_egz_ford2.html
* Kira Rio : Switła https://krakow.quattro.szkola.pl/blo...-krakowie.html
* Skoda Fabia światła : http://www.wiraz.info/fotki/Budowa/S...ia.Swiatla.php , silnik : http://www.wiraz.info/fotki/Budowa/Skoda.Fabia.php
* Renault Clio : http://prawko.opole.pl/obsluga-techn...nault-clio-iv/


Przydatne linki :


Zdałaś? Sprawdź czy twoje prawo jazdy jest już do obioru :
http://maintenance.info-car.pl/index.htmll

Wpadki na egzaminie na prawo jazdy :

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=442547

Kursantkowy rejestr prawa jazdy :
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=481912

Wiek, w którym zaczęłyśmy/zdałyśmy prawo jazdy : https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=397726

Coś na poprawę humoru

Wpadki inteligentnego kierowcy w spódnicy : https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=173615

Jak ludzie znają przepisy ruchu drogowego (filmik) https://www.youtube.com/watch?v=r-RAx5EtagQ


Opracowanie : Quadesha & Carousel
[/CENTER]
Quadesha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-07, 21:18   #2
marianna144
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 2 270
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Witajcie
miałam dzis egzamin i ....nie zdałam. oblałam dokładnie na łuku i nikt kto ze mna jezdził mi nie wierzy. bo łuk umiem,wolno i szybko i nigdy przenigdy nie przejechałam zadnego pachołka na łuku.az do dzisiaj.baa ja nawet na manewrowym cwiczyłam łuki dla ciezarówek (one sa odwrotne )i umiem normalnie w sensie wiem gdzie skrecic zeby auto jechało gdzie chce , nie licze zadnych słupków.no i
ja wiem dlaczego tak sie stało- nie pozwolili mi dzisiaj uzyc tej p!!!!poduszki. tyłek mi sie zapadał i gówno widziałam w lusterkach. owszem wystarczyłoby obnzyc lusterko, ale z kolei by sie do tego przyczepili ze za nisko jak na jazde miejską.na moje pytanie o poduszkę pan stwierdził ze absolutnie nie bo poduszka nie ma homologacji!!!!!!!!!!!!! i o co mi chodzi widocznosc jest w aucie dobra (tiaaa dla niego bo miał prawie 2 metry wzrostu i miescił sie na styk)
jutro dzwonie do wordu maja sie jasno okreslic czy wolno mi zdawac z ta poduszka czy nie, jeden egzaminator mówi ze mozna bo MI ma byc wygodnie, drugi bredzi o homologacji...
marianna144 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-08, 07:21   #3
fiolusiek
Zakorzenienie
 
Avatar fiolusiek
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Gdzieślandia
Wiadomości: 11 474
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez marianna144 Pokaż wiadomość
Witajcie
miałam dzis egzamin i ....nie zdałam. oblałam dokładnie na łuku i nikt kto ze mna jezdził mi nie wierzy. bo łuk umiem,wolno i szybko i nigdy przenigdy nie przejechałam zadnego pachołka na łuku.az do dzisiaj.baa ja nawet na manewrowym cwiczyłam łuki dla ciezarówek (one sa odwrotne )i umiem normalnie w sensie wiem gdzie skrecic zeby auto jechało gdzie chce , nie licze zadnych słupków.no i
ja wiem dlaczego tak sie stało- nie pozwolili mi dzisiaj uzyc tej p!!!!poduszki. tyłek mi sie zapadał i gówno widziałam w lusterkach. owszem wystarczyłoby obnzyc lusterko, ale z kolei by sie do tego przyczepili ze za nisko jak na jazde miejską.na moje pytanie o poduszkę pan stwierdził ze absolutnie nie bo poduszka nie ma homologacji!!!!!!!!!!!!! i o co mi chodzi widocznosc jest w aucie dobra (tiaaa dla niego bo miał prawie 2 metry wzrostu i miescił sie na styk)
jutro dzwonie do wordu maja sie jasno okreslic czy wolno mi zdawac z ta poduszka czy nie, jeden egzaminator mówi ze mozna bo MI ma byc wygodnie, drugi bredzi o homologacji...
Z boku fotela masz taki drążek i podnosisz do góry i fotel się unosi.
A co do egzaminu to próbuj jeszcze raz.. Trafiłaś na sluzbiste i tyle. Nie ma co się zrażać. Pamiętaj że podobno najlepsi kierowcy nie zdają za pierwszym razem.
fiolusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-08, 10:13   #4
marianna144
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 2 270
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

ja wiem ze sie podnosi -podnosze na maxa, przod fotela jest ok ale dupa mi sie zapada,i wpadam ja nawet tej poduszki nie uzywam na całosc tylko własnie pod tyłek i wtedy mam na jednym poziomie tyl i kolanamoze jakbym miala normalna figure to by bylo ok ale jestem z tych bardzo drobnych osob.probowałam wczoraj na skraju fotela siedziec jest lepiej no ale tak sie nie da jezdzic
marianna144 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-08, 16:40   #5
fehn
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 958
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Marianna144 następnym razem zdasz.
Ja łuk kaleczę. Dzis już miałam myśli, by darować sobie przystępowanie do egzaminu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
fehn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-08, 17:13   #6
marianna144
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 2 270
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez fehn Pokaż wiadomość
Marianna144 następnym razem zdasz.
Ja łuk kaleczę. Dzis już miałam myśli, by darować sobie przystępowanie do egzaminu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
łuk jest do wycwiczenia. serio. musisz tylko ćwiczyc i ćwiczyc.to najwyzej spróbuj sie nauczyc na te obroty
marianna144 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-08, 17:25   #7
fehn
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 958
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez marianna144 Pokaż wiadomość
łuk jest do wycwiczenia. serio. musisz tylko ćwiczyc i ćwiczyc.to najwyzej spróbuj sie nauczyc na te obroty
Ale wiesz ja mam doła nie tylko przez łuk. Dziś mam dzień, kiedy po obejrzeniu filmików na yt uznałam, że te jazdy są ponad moje siły. Jutro mam jazdy, muszę przycisnąć mojego instruktora czy on widzi we mnie materiał na kierowcę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
fehn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-03-08, 17:57   #8
karolinka86
Zakorzenienie
 
Avatar karolinka86
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z domku :)
Wiadomości: 9 691
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Hejka, witam się w nowym wątku
Co do mojej jazdy po łuku... Instruktor uczył mnie tak, że jak cofam i w trojkątnej szybce zobacze pierwszy pachołek to musze zrobić 1 i 1/4 obrotu kierownicą w prawo a potem obserwować linię itd
Inny instruktor mówi mi, że to jest taki stary sposób na tzw pachołka i on ma jakiś inny sposob.

---------- Dopisano o 18:57 ---------- Poprzedni post napisano o 18:56 ----------

Cytat:
Napisane przez fehn Pokaż wiadomość
Ale wiesz ja mam doła nie tylko przez łuk. Dziś mam dzień, kiedy po obejrzeniu filmików na yt uznałam, że te jazdy są ponad moje siły. Jutro mam jazdy, muszę przycisnąć mojego instruktora czy on widzi we mnie materiał na kierowcę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ile jazd Ci zostalo jeszcze?
__________________

karolinka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-08, 19:27   #9
marianna144
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 2 270
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez fehn Pokaż wiadomość
Ale wiesz ja mam doła nie tylko przez łuk. Dziś mam dzień, kiedy po obejrzeniu filmików na yt uznałam, że te jazdy są ponad moje siły. Jutro mam jazdy, muszę przycisnąć mojego instruktora czy on widzi we mnie materiał na kierowcę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
moze masz ten słynny kryzys? ja mniej wiecej w połowie jazd tak miałam ze robiłam tak głupie błedy a jezdziłam gorzej NIZ na pierwszych lekcjach. miałam ochote rzucic ten cały kurs w cholere
marianna144 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-10, 16:34   #10
fehn
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 958
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez marianna144 Pokaż wiadomość
moze masz ten słynny kryzys? ja mniej wiecej w połowie jazd tak miałam ze robiłam tak głupie błedy a jezdziłam gorzej NIZ na pierwszych lekcjach. miałam ochote rzucic ten cały kurs w cholere
Rozmawiałam z instruktorem. Powiedział że przesadzam, że ładnie jeżdżę, że każdemu błędy się zdarzają, zalecił wiecej luzu. Mimo wszystko mam wrażenie, że się nie nadaję. Na którejś jezdzie wyjechał mi samochód. Ja miałam pierwszeństwo. Zrobił to tak szybko, że gdyby nie instruktor to wjechałabym w niego. Nie potrafię zaufać innym kierowcom. Jak mi wyjeżdżają z bocznych ulic to mi serce staje.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
fehn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-11, 10:54   #11
karolinka86
Zakorzenienie
 
Avatar karolinka86
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z domku :)
Wiadomości: 9 691
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez fehn Pokaż wiadomość
Rozmawiałam z instruktorem. Powiedział że przesadzam, że ładnie jeżdżę, że każdemu błędy się zdarzają, zalecił wiecej luzu. Mimo wszystko mam wrażenie, że się nie nadaję. Na którejś jezdzie wyjechał mi samochód. Ja miałam pierwszeństwo. Zrobił to tak szybko, że gdyby nie instruktor to wjechałabym w niego. Nie potrafię zaufać innym kierowcom. Jak mi wyjeżdżają z bocznych ulic to mi serce staje.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Myślę ze jednak instruktor jest bardziej obiektywny niż Ty
Może jesteś za bardzo krytyczna wobec siebie

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
__________________

karolinka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-11, 13:11   #12
Agafitness
Wtajemniczenie
 
Avatar Agafitness
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Legnica
Wiadomości: 2 323
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez fehn Pokaż wiadomość
Rozmawiałam z instruktorem. Powiedział że przesadzam, że ładnie jeżdżę, że każdemu błędy się zdarzają, zalecił wiecej luzu. Mimo wszystko mam wrażenie, że się nie nadaję. Na którejś jezdzie wyjechał mi samochód. Ja miałam pierwszeństwo. Zrobił to tak szybko, że gdyby nie instruktor to wjechałabym w niego. Nie potrafię zaufać innym kierowcom. Jak mi wyjeżdżają z bocznych ulic to mi serce staje.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tak zdarzenia mają często miejsce w ruchu drogowym i po prostu trzeba być czujnym i uważać.
__________________
mgr wychowania fizycznego
instrukor fitness,boksu,tańca
sędzia piłki nożnej
Agafitness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-13, 12:57   #13
kiedy_hajs
Raczkowanie
 
Avatar kiedy_hajs
 
Zarejestrowany: 2017-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 101
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Dzisiaj ostrzeżenie jakby. Rozpiszę się. Pozwoliłam sobie to skopiować z grupy na fb, dodałam kilka dni temu. Na egzamin wewnętrzny nie poszłam, mimo że byłam już umówiona. Wypadło mi coś 100 razy bardziej ważnego. Idę pojeździć trochę w kwietniu.

Zapisałam się do polecanego OSK - czytałam opinie w necie i baaardzo dużo pozytywnych. Negatywy chyba ze cztery, ale też je przeczytałam - głównie chodziło tam o naciąganie na kasę, ale nie było dokładnego wyjaśnienia. Było też o instruktorze, który na każdej lekcji chce, aby gdzieś podjechać i załatwia swoje sprawy. Myślałam, że mnie to nie będzie dotyczyć. Że jednak "załapię się" na te POZYTYWY. Ale niestety... Tak mała liczba negatywnych opinii również ma wpływ...
Miałam jazdy z czterema instruktorami. Pierwszego pominę bo miałam z nim tylko dwie pierwsze godziny, był ok. Kolejny był ten z opinii - ten co ciągle gdzieś chciał się zatrzymywać. No i tak było faktycznie. Jakby tak podliczyć, to zabrał mi ponad godzinę na czekanie na niego w aucie. Mało tego, był BARDZO niecierpliwy i chyba myślał, że po 4 godzinach jazdy będę jeździć lepiej niż Kubica. Krzyczał albo podnosił głos, mówił też jak się na mnie zdenerwował, że na co mu taka praca beznadziejna... Niczego się u niego nie nauczyłam przez ten stres. Zmieniłam instruktora na miłego, starszego Pana. Był na tyle spokojny, miły i cierpliwy, że wyjeździłam z nim większość kursu. Chwalił mnie zawsze i czułam się dzięki niemu pewniej za kółkiem, byłam z siebie dumna, że mi tak świetnie idzie.
Kilka dni temu przy mojej 26 jeździe okazało się, że ten instruktor nie może ze mną tego dnia pojechać i pojechałam z innym. I dopiero kiedy z nim jeździłam - moim ostatnim, czwartym instruktorem, uświadomiłam sobie, że właściwie moje 26 wyjeżdżonych godzin było totalnie bezsensowne, bo niewiele się nauczyłam. Krzysiek, z którym teraz jeżdżę jest młodym instruktorem, ale jest bardzo miły i cierpliwy. Fajny. Ale nie o tym. Uświadomił mi, że tak na prawdę niewiele umiem i nie idzie mi tak dobrze, jak myślałam. A dlaczego? Otóż dlatego, że poprzedni instruktorzy jedyne czego mnie uczyli, to samej jazdy, czego nauczyłam się już perfekcyjnie. Problem pojawił się, kiedy Krzysiek kazał mi zaparkować, a ja zdałam sobie sprawę, że instruktorzy uczyli mnie parkowania może ze 30 minut. Nie uczyli mnie też redukcji biegów (jedyne co wiedziałam do tej pory, to że przed zakrętem najlepiej wrzucić dwójkę). Nie uczyli, że przy parkowaniu prostopadłym można się zatrzymać na jezdni, dopiero wrzucić jedynkę i parkować. Nie uczyli hamowania silnikiem, nie uczyli hamowania awaryjnego, nie uczyli wielu innych rzeczy, o których ja, jako osoba która ABSOLUTNIE nie miała nigdy do czynienia z samochodem, nie wiedziałam.
Żałuję, że z Krzyśkiem nie przejeździłam całego kursu. Świetnie tłumaczy i uczy wszystkiego, co na egzaminie, ale i co również przyda mi się już poza nim.
Jutro mam egzamin wewnętrzny. Przez większość kursu byłam pewna, że zdam bez problemu państwowy jak i wewnętrzny. Teraz po ostatnich jazdach mam wątpliwości, a w dwie godziny nie nadrobię przecież tego, czego mnie nie uczono.
Jestem zawiedziona. Chwalono mnie przez cały kurs, dopóki nie trafiłam na kogoś, kto się po prostu na tym zna.
Parkowałam z Krzyśkiem ostatnie dwie godziny niemalże bez przerwy i nauczył mnie dużo, ale dwie godziny to i tak za mało.
I chyba o to chodziło komuś w tej negatywnej opinii, którą znalazłam na jakiejś stronie - niczego nie uczą, a później musisz dokupywać kolejne jazdy (co prawda nie ma obowiązku kupowania ich w tym samym ośrodku, ale zapewne są świadomi, że większość te jazdy kupi właśnie u nich z przyzwyczajenia do miejsca i instruktorów).
Egzamin państwowy zdaję z początkiem kwietnia, ponieważ teraz mam dużo ważniejszy, niespodziewany wydatek. I tak zamierzałam kupić jeszcze ze 2-3 jazdy, ale raczej przez to, że będę mieć przerwę w jeździe. A teraz mam wątpliwości i dokupię raczej więcej jazd, bo przecież za przeproszeniem gówno umiem.
Prawo jazdy było moim ogromnym marzeniem, miałam wielki zapał i starałam się jak mogłam. A teraz czar prysł. Nie mogę się doczekać, aż skończę to wszystko.
I jeszcze mam pytanie do Was - czy skoro jutro mi pyknie 30 godzin, to MUSZĘ jutro zdawać egzamin wewnętrzny, czy mogę dokupić jeszcze kilka godzin i dopiero później zdać? Czy konieczne jest zdanie go na 30 godzinie i nie ma innej opcji?
Przepraszam, że tak długo, ale jestem załamana Wkopałam się.
I jakby ktoś pytał - OSK "ABS" na Radarowej w Warszawie. Nie polecam.
__________________
FretkArt - jakby kogoś interesował mój tani ołówek na kartce z drukarki.

Ja bym kota nie wzięła
na weekend
A ty mi chciałeś
serce oddać,
na wieczność.
kiedy_hajs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-13, 13:36   #14
fehn
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 958
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Kurde, ja też miałam wtopę z pierwszym instruktorem. Ale drugi wydaje się być ok. Cierpliwy i nienerwowy. Wydaję mi się że jednak zwraca uwagę na to co potrafię a co nie. Bo niejednokrotnie powtarzam do zrzyg... jakiś manewr, który nie bardzo mi wychodzi.
Myślę sobie, że jednak samemu trzeba szukać informacji, dopytywać co jest na egzaminie, bo to jednak jest w naszym interesie. Mój instruktor pokazywał mi swego czasu arkusz z egzaminu i raczej stopniowo mi wszystko wprowadzał. Myślałam że raczej lepiej jeździć z jednym bo mnie zna i wie co było robione i z czym jest problem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
fehn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-15, 18:39   #15
Fly_High
Przyczajenie
 
Avatar Fly_High
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 6
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez fehn Pokaż wiadomość
Ale wiesz ja mam doła nie tylko przez łuk. Dziś mam dzień, kiedy po obejrzeniu filmików na yt uznałam, że te jazdy są ponad moje siły. Jutro mam jazdy, muszę przycisnąć mojego instruktora czy on widzi we mnie materiał na kierowcę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Fehn, mam dokładnie tak samo. Jestem w połowie kursu i ostatnio uświadomiłam sobie, że chyba po prostu się do tego nie nadaję. Na ostatnich jazdach silnik zgasł mi tysiąc razy, wciąż nie czuję sprzęgła i mam problem z ruszaniem (najgorzej, jak mi zgaśnie na światłach ). O parkowaniu nie mam pojęcia, parę razy dosłownie próbowałam, ale w ogóle mi to nie szło, w ogóle nie wiedziałam jak bardzo kręcić tą kierownicą, silnik mi gasł w trakcie, porażka totalna. Nie mam wyrobionej techniki jazdy, dlatego bardzo koncentruję się na samochodzie i niewiele uwagi zostaje na koncentrowaniu się na drodze, ruchu i znakach. Chyba porwałam się trochę z motyką na słońce...
Fly_High jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 15:19   #16
Silloe
Zakorzenienie
 
Avatar Silloe
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: NnN
Wiadomości: 11 661
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

A uczą Was jak stojąc pod górkę ruszyć z hamulca nożnego?
Silloe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 17:12   #17
aileenn
Mother of Cats
 
Avatar aileenn
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: BB
Wiadomości: 6 813
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez Silloe Pokaż wiadomość
A uczą Was jak stojąc pod górkę ruszyć z hamulca nożnego?
Tak
__________________

aileenn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 17:23   #18
Silloe
Zakorzenienie
 
Avatar Silloe
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: NnN
Wiadomości: 11 661
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez aileenn Pokaż wiadomość
Tak
Pamiętam, że ja sama musiałam się upomnieć
Silloe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 21:34   #19
aileenn
Mother of Cats
 
Avatar aileenn
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: BB
Wiadomości: 6 813
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez Silloe Pokaż wiadomość
Pamiętam, że ja sama musiałam się upomnieć
Ja się musiałam upomnieć o nauczenie z ręcznego, bo instruktorce się pomyrdało, że już umiem, tylko wolę z nożnego Na złe mi to nie wyszło.
ZapiszZapiszZapiszZapisz
__________________

aileenn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-16, 21:49   #20
Silloe
Zakorzenienie
 
Avatar Silloe
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: NnN
Wiadomości: 11 661
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez aileenn Pokaż wiadomość
Ja się musiałam upomnieć o nauczenie z ręcznego, bo instruktorce się pomyrdało, że już umiem, tylko wolę z nożnego Na złe mi to nie wyszło.
ZapiszZapiszZapiszZapisz
O widzisz jeszcze lepiej, tym bardziej, że na egzaminie rusza się z ręcznego.
Ja mam schizy jak mam ruszyć z nożnego pod górkę, a za mną sznur aut
Silloe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 22:20   #21
marianna144
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 2 270
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

ja nie umiem z noznego w sensie nie umiem szybko przełozyc nogi z hamulca na gaz, bo sie tak jakos boje ja oderwac no i za duzo to nie miałam okazji pocwiczyc.
za to jak sie uczyłam ruszac z recznego to raz mi wychodziło raz nie, okazało sie potem ze ja nie załapałam i puszczałam sprzegło od razu, zamiast go przytrzymac.
marianna144 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-17, 09:14   #22
ville
Zakorzenienie
 
Avatar ville
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 9 451
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Ja nożnego (na)uczyłam się na pierwszej jeździe - było lekkie wzniesienie i instruktor od razu mi pokazał, na czym to polega.

Teraz wzniesienia i górki raczej tylko z nożnego pokonuję. OK, czasem mi zgaśnie, gdy zwolnię sprzęgło za mocno.
ville jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-17, 11:43   #23
Silloe
Zakorzenienie
 
Avatar Silloe
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: NnN
Wiadomości: 11 661
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez ville Pokaż wiadomość
Ja nożnego (na)uczyłam się na pierwszej jeździe - było lekkie wzniesienie i instruktor od razu mi pokazał, na czym to polega.

Teraz wzniesienia i górki raczej tylko z nożnego pokonuję. OK, czasem mi zgaśnie, gdy zwolnię sprzęgło za mocno.
I jak Ciebie uczył?
Silloe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-17, 14:31   #24
ville
Zakorzenienie
 
Avatar ville
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 9 451
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Zatrzymuję się na wzniesieniu, wciskając hamulec i sprzęgło. Następnie lekko puszczam sprzęgło ("półsprzęgło") i puszczam całkowicie hamulec. Gdy chcę ruszyć, dodaję gazu, puszczam sprzęgło.

Czasem puszczę minimalnie za dużo sprzęgła i samochód mi zgaśnie, wiadomo, zdarza się.
ville jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-19, 10:26   #25
kiedy_hajs
Raczkowanie
 
Avatar kiedy_hajs
 
Zarejestrowany: 2017-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 101
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Ruszanie na górce z nożnego? Ja już po kursie, a tego nigdy nie słyszałam
__________________
FretkArt - jakby kogoś interesował mój tani ołówek na kartce z drukarki.

Ja bym kota nie wzięła
na weekend
A ty mi chciałeś
serce oddać,
na wieczność.
kiedy_hajs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-19, 11:13   #26
fiolusiek
Zakorzenienie
 
Avatar fiolusiek
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Gdzieślandia
Wiadomości: 11 474
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez kiedy_hajs Pokaż wiadomość
Ruszanie na górce z nożnego? Ja już po kursie, a tego nigdy nie słyszałam
A co to za problem? Kiedyś panikowalam teraz wolę z nożnego.
fiolusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-19, 11:34   #27
Agafitness
Wtajemniczenie
 
Avatar Agafitness
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Legnica
Wiadomości: 2 323
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Ja na górkach tylko z nożnego ruszam,ale zdarzyło się,że auto stoczyło mi się lekko do tyłu,a za mną ktoś stał i trąbił,pukał się w głowę itd.Na szczęście nie stuknęłam go.

Współczuję takich instruktorów,też miałam zołzę,która podczas moich jazd robiła zakupy,tankowała benzynę,zmieniała opony itd.Już nie pracuje w tym OSK,ale przez nią miałam problemy ze zdaniem egzaminu i kupowałam jazdy w innych szkołach i dopiero inni instruktorzy nauczyli mnie jeździć
__________________
mgr wychowania fizycznego
instrukor fitness,boksu,tańca
sędzia piłki nożnej
Agafitness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-19, 20:49   #28
kuki9
Zakorzenienie
 
Avatar kuki9
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 420
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez kiedy_hajs Pokaż wiadomość
Ruszanie na górce z nożnego? Ja już po kursie, a tego nigdy nie słyszałam
Mnie tego też nie uczyli ale nauczyłam się potem sama. Praktycznie nie używam ręcznego do ruszania pod górę, tylko nożny.
__________________


kuki9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-20, 13:09   #29
kiedy_hajs
Raczkowanie
 
Avatar kiedy_hajs
 
Zarejestrowany: 2017-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 101
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Cytat:
Napisane przez fiolusiek Pokaż wiadomość
A co to za problem? Kiedyś panikowalam teraz wolę z nożnego.
A gdzie napisałam, że to jakiś problem? Po prostu mówię, że nikt mnie tego nigdy nie uczył i nigdy o tym nie słyszałam.
__________________
FretkArt - jakby kogoś interesował mój tani ołówek na kartce z drukarki.

Ja bym kota nie wzięła
na weekend
A ty mi chciałeś
serce oddać,
na wieczność.
kiedy_hajs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-20, 15:12   #30
fehn
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 958
Dot.: Egzamin na prawo jazdy - pytania, relacje, trzymanie kciuków - cz. XIV

Dziewczyny czy pytania dostępne na płytce do książki jakoś rzeczywiście odzwierciedlają to co może być na egzaminie. Ja niestety już powoli kończę...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
fehn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Auto Marianna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-02-21 19:09:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:36.