Co powinno być w składzie materiału sweterka aby się nie zmechacił? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Moda

Notka

Moda Forum, na którym znajdziesz porady specjalistów i użytkowników w zakresie mody. Wejdź i poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania. Zadaj własne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-02-19, 13:41   #1
iwona200
Zakorzenienie
 
Avatar iwona200
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 14 498

Co powinno być w składzie materiału sweterka aby się nie zmechacił?


Witam

Mam takie pytanko : na co zwrócić uwagę przy zakupie sweterka aby się szybko nie zmechacił i skulkował. Często się nacięłam, a strasznie nie lubię tych "kuleczek".

Piszcie jaki jest skład materiału waszych sweterków, które nie zmechaciły się przez długi czas i także takie, które się szybciutko zmechaciły dla przestrogi

To ja zacznę:

Kiedyś miałam sweterek z allegro ktory kosztowal tylko 25 zl (przyznam cena mnie skusiła) i w ogole się nie zmechacił i też nie gryzł (co tez mi sie często zdarza), a skład materiału miał 100% ACRYL
iwona200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-19, 15:30   #2
evelinaa
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: DG
Wiadomości: 580
GG do evelinaa
Dot.: Co powinno być w składzie materiału sweterka aby się nie zmechacił?

Cytat:
Napisane przez iwona200
Kiedyś miałam sweterek z allegro ktory kosztowal tylko 25 zl (przyznam cena mnie skusiła) i w ogole się nie zmechacił i też nie gryzł (co tez mi sie często zdarza), a skład materiału miał 100% ACRYL
Zgadzam się. Też mam parę sweterków, które mają w składzie 100% acryl i nic złego się z nimi nie dzieje.

Zastanawiam się czym się rożni polyacryl od acrylu. Wie ktoś?
evelinaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-19, 15:35   #3
anuleńka
Rozeznanie
 
Avatar anuleńka
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Łodź
Wiadomości: 701
Dot.: Co powinno być w składzie materiału sweterka aby się nie zmechacił?

Cytat:
Napisane przez iwona200 Pokaż wiadomość
Witam

Mam takie pytanko : na co zwrócić uwagę przy zakupie sweterka aby się szybko nie zmechacił i skulkował. Często się nacięłam, a strasznie nie lubię tych "kuleczek".

Piszcie jaki jest skład materiału waszych sweterków, które nie zmechaciły się przez długi czas i także takie, które się szybciutko zmechaciły dla przestrogi

To ja zacznę:

Kiedyś miałam sweterek z allegro ktory kosztowal tylko 25 zl (przyznam cena mnie skusiła) i w ogole się nie zmechacił i też nie gryzł (co tez mi sie często zdarza), a skład materiału miał 100% ACRYL
100% akrylu i sie nie zmechacił?
To ja już nieiwem od czego to zależy...ja zawsze patrze własnie na ilosc akrylu,jak jest to nie kupuję sweterka
anuleńka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-19, 18:40   #4
iwona200
Zakorzenienie
 
Avatar iwona200
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 14 498
Dot.: Co powinno być w składzie materiału sweterka aby się nie zmechacił?

Cytat:
Napisane przez anuleńka Pokaż wiadomość
100% akrylu i sie nie zmechacił?
To ja już nieiwem od czego to zależy...ja zawsze patrze własnie na ilosc akrylu,jak jest to nie kupuję sweterka
daję słowo ze nie mechacił się

Kiedys "slyszalam" na wizazu wlasnie ze sweterki z acrylem mniej sie mechaca, ktos inny znow mowil ze z akrylem najbardziej To nie wiem...

Nie wiem jak jest z acrylem + np. lycra
iwona200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-19, 19:28   #5
Martek88
Zadomowienie
 
Avatar Martek88
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 1 701
Dot.: Co powinno być w składzie materiału sweterka aby się nie zmechacił?

ja slyszalam, ze ten akryl wlasnie powoduje mechacenie:? teraz juz sama nie wiem z ciekawosci chyba sprawdze
Martek88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-19, 19:52   #6
LadyGosiek
Raczkowanie
 
Avatar LadyGosiek
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Pomorze.
Wiadomości: 82
Dot.: Co powinno być w składzie materiału sweterka aby się nie zmechacił?

Powiedzialabym Wam, bo chodze do klasy o profilu projektowanie odziezy, ale jeszcze nie mialam tego tematu :P
LadyGosiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-19, 21:35   #7
kass
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 83
GG do kass
Dot.: Co powinno być w składzie materiału sweterka aby się nie zmechacił?

Z całą pewnością swetry w 100% z wełny, bawełny, kaszmiru, mieszanki jedwabiu i bawełny nie ulegają zmechaceniu. To samo dzieje się często ze swetrami wykonanymi z domieszki wełny owczej lub alpaki (ok.80%) z nylonem lub z połączenia wiskozy z poliamidem.

Generalnie - im więcej naturalnych włókien, tym lepiej...

Ale ostrożnie z wełną typu moher (angora) - w szczególności długowłosa, na początku jest miękka i efektowna, ale szybko zbija się w kulki i mechaci.

Natomiast akrylu unikam jak ognia. Paskudnie się mechaci, szybko się zbija i niszczy pod wpływem prania, często paskudnie rozwleka i niestety, przy schnieciu w pozycji poziomej i bez wirowania ma tendencję do "łapania wilgoci", czyli nieprzyjemnie pachnie i nie da się potem nijak tego zapachu pozbyć. Wyrzuciłam takim sposobem kilka sweterków (skuszona ceną połasiłam się na fajny kolor i krój) i mam nauczkę. Swetry z wełny i delikatnej i grubej, z jedwabiem i kaszmirem noszę kilka sezonów i nadal świetnie się noszą.

Warto inwestować zatem w tzw. klasyczne, neutralne modele, które można potem zestawiać z najmodniejszymi spodniami, paskami, bluzkami, etc.

Polecam "studiowanie metek"
kass jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-11-24, 19:22   #8
Light Limara
Zadomowienie
 
Avatar Light Limara
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: śląsk cieszyński
Wiadomości: 1 637
Dot.: Co powinno być w składzie materiału sweterka aby się nie zmechacił?

Mam trochę inne pytanie. Co powinien mieć w składzie polar, żeby był ciepły. Rok temu kupiłam 100 poliester, ale mi w nim zimno.
__________________
}Aleks 28.04.2014 r. }i{
Light Limara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-07, 19:19   #9
inesce
Przyczajenie
 
Avatar inesce
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 14
Dot.: Co powinno być w składzie materiału sweterka aby się nie zmechacił?

Uważam, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie, bo sporo zależy od wielu czynników. A naturalny skład nie jest gwarantem że się nic ze swetrem nie stanie. Ale owszem im bardziej naturalniejszy skład tym wolniej postępują zmiany.

Przez moje ręce przeszło wiele swetrów z różnymi składami i nie ma złotego składu który by nie ulegał mechaceniu, praktycznie każdy sweter po jakimś czasie traci swój nienaganny wygląd, tylko jedne szybciej inne wolniej.

Dużo zależy od częstotliwości noszenia, a także od prania. Moim zdaniem najlepiej swetry prać ręcznie w płatkach mydlanych, albo w specjalnych programach.

Z doświadczenia mogę podpowiedzieć:

50% wełna owcza 50 % nylon - sweter zmechacił mi się dość szybko, ale nosiłam go często po domu,

100% - wełna owcza, też trochę się zmechacił, ale po długim czasie i bo częstym noszeniu i głównie na rękawach u dołu

24% wełna 5 % alpaka 2% elastan 44% akryl 25% nylon - aż jestem zdziwiona że nieźle się ten sweter trzyma, trochę się zmechacił, ale nie tak szybko i bardzo jak przypuszczałam

80 % wełna 20 % nylon - jakieś zmechacenie jest, ale można to dość szybko wyczyścić, ale mam ten sweter od lat

75% merino wool 25 % jedwab - słabo, dość sprawnie stracił na uroku

80 % akryl 20 % wełna - nie jest źle mogło być gorzej

100% akryl - po kilkunastu założeniach już wygląda średnio

81% wiskoza 17% poliamid 2 % elastan - mechacę się dość sprawnie

64% akryl 34% bawełna - połączenie akrylu z bawełną jest nawet niezłe, aż tak szybko się nie mechaci

90% bawełna 10% elastan - naprawdę nieźle się trzyma nawet po 2 latach

80% (rayon) sztuczny jedwab 18% nylon 2% elastan - mechaci się dość sprawnie


Nylon to jeden z najgorszych materiałów, jego obecność w składzie przyspiesza mechacenie, jak i po prostu wręcz gwarantuje że sweter prędzej czy później nie będzie ładnie wyglądał. Moim zdaniem chyba gorszy od akrylu. W połączeniu z wiskozą - szybki efekt mechacenia.

Wełna owcza szybciej mechaci się niż normalna

Akryl akrylowi nie zawsze równy, te swetry bardziej miękkie z akrylu mechacą się szybciej.

Swetry z bawełny lub z przewagą bawełny często nie są tak miłe i miękkie, ale trzymają się dość dobrze.

Wiadomo - im więcej naturalnego materiału w składzie swetra tym lepiej dla jakości! .

Edytowane przez inesce
Czas edycji: 2015-12-08 o 20:34
inesce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Moda


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-12-07 20:19:03


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:56.