Polskie komedie przedwojenne - lubicie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-26, 17:45   #1
tipsiara
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 2 426

Polskie komedie przedwojenne - lubicie?


Ostatnio , szukałam jakiegoś filmu w necie, wolne popołudnie, kawa, ciacho i zachciało mi się coś obejrzeć i tak wpisałam sobie w google - polska komedia (takiego gatunku mi się zachciało i to koniecznie naszego wyrobu)

Skierowało mnie na youtube i film z Eugeniuszem Bodo "Piętro wyżej" myśle a co mi tam i oglądam normalnie szok, uśmiałam się , zakochałam prawie w Pączku więc idac tym tropem luknełam kolejny film z tym aktorem, "Czy Lucyna to dziewczyna" równie swietny i zabawny, potem "Książątko" i "Jasnie pan szofer".
Mieczysława Ćwiklińska
Antoni Fertner wspaniali aktorzy.
Pytanie teraz? Lubicie nasze stare kino?
tipsiara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 18:36   #2
teofano
Zadomowienie
 
Avatar teofano
 
Zarejestrowany: 2002-09
Wiadomości: 1 178
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Był czas kiedy namiętnie oglądałam stare filmy. Kiedyś Dziennik wydał krótką serię (cztery filmy) komedii polskich. Zrealizowanych w czasach międzywojennych. Piękna sprawa. I te piosenki.
teofano jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 18:54   #3
201612291251
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 4 010
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

ja uwielbiam film "Dziewczyny do wziecia" ogladalam go juz tysiace razy i ciagle do niego wracam i ciagle tak samo sie smieje
201612291251 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 19:04   #4
olla74
Zakorzenienie
 
Avatar olla74
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: puszcza świętokrzyska
Wiadomości: 4 160
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

TAk. Kocham te filmy. Bodo, Ćwiklińska, Dymsza...
Kiedyś, dawno, dawno temu był taki cykl "W starym kinie" (chyba, bo było to wieki temu, a ja jestem starszą panią ) Prowadził go taki Pan w czarnych okularach, tak fajnie wymawiał r.Zawsze przed filmem opowiadał o nim,a potem puszczali seans. Moim marzeniem jest aby jeszcze ten cykl zobaczyć .
Tamte filmy miały taki cudowny klimat. I te teksty, bawiące do dzisiaj...

tipsiara na youtube te filmy są w całości?

Znalazłam.Ten Pan to był (chyba) Stanisław Janicki.
Btw. Wiecie,że Eugeniusz Bodo został zamordowany w sowieckim łagrze? W 1943?
__________________
Jak to Skorpionica wybaczam, ale nie zapominam.

www.pustamiska.pl

Jesli myślisz,że zmienisz faceta, to lepiej zmień faceta.

kosmetyki, buty
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post63462611

oraz książeczki NOWE

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post76540401

Edytowane przez olla74
Czas edycji: 2010-08-26 o 19:08 Powód: nowe info
olla74 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 19:11   #5
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Prowadzący nazywał się Janicki

Obejrzałam chyba wszytskie te stare filmy, bo lubiłam ten cykl.
A jeszcze wspomniec należy Jadwigę Smosarską



Diablica, " dziewczyny do wzięcia" to film z lat 70tych a nie przedwojenny
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!

Edytowane przez Luba
Czas edycji: 2010-08-26 o 19:12
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 19:13   #6
tipsiara
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 2 426
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Tak ja tez pamiętam ten cykl, animowana postac pana w cylindrze wchodziła do kina, cos takiego chyba
Te wymienione przeze mnie filmy sa w całości, podzielone na kilka odcinków. Poczytałam też trochę o Bodo o tym jak odszedł ...w sowieckim łagrze. Przykre to że w taki sposób. W filmach grał gównie amantów i to tak wspaniale że sama się podkochiwałam hehehe
Dymsza - również świetny aktor ale wolę Bodo
Żabczyński również mi się podoba, zwłaszcza w filmie "Jadzia"
tipsiara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 19:15   #7
visionAM
Zakorzenienie
 
Avatar visionAM
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 32 059
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

To wprawdzie nie lata przedwojenne, ale uwielbiam serię "Sami swoi"
"Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć"... pamiętam jeszcze jak puszczeli to czarno-białe, niestety teraz jak pojawia się czasem w telewizji to jest w kolorze :/
Lubię także Grzegorza Brzęczyszczykiewicza z filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową"
visionAM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-08-26, 19:17   #8
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

O tak Żabczyński, też go lubię, ma bardzo ciekawy życiorys.
I to on śpiewał "całuję twoją dłoń madame"

A Bodo... jakoś tak nie mam do niego serca.
Z plotek: miał romans z aktorką która grała w "czarnej perle" Reri, została dla niego w Polsce, przez jakis czas tu mieszkała.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!

Edytowane przez Luba
Czas edycji: 2010-08-26 o 19:19
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 19:23   #9
tipsiara
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 2 426
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Jak narazie u mnie prowadzi "piętro wyżej " szczerze polecam jesli ktoś jeszcze tego nie widział Znane z tego filmu Piosenki : Umówiłem się z nią na 9-tą" i nieśmiertelna scena występu "Mae West krajowego wyrobu" i jej/jego wykonanie "Seksapil" bezcenne -0 zresztą mam w opisie nawet ta scenę.
tipsiara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 19:24   #10
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Lubię, kiedyś małą dziewczynką będąc oglądałam bodajże co niedziela z rodziną w starym kinie, super cykl. Mogliby go powtórzyć.

A może ktoś kojarzy czarno biały oczywiście film o nieszczęśliwie zakochanych który kończył się tym że chłopca zakochanej dziewczyny przygniatało drzewo? ( zcięte przez jego rywala chyba) Strasznie mi to utkwiło w pamięci.
żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 19:27   #11
tipsiara
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 2 426
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Wogóle fajna sprawa wrócic do tych lat - jak wtedy ludzie sie ubierali, zwłaszcza kobiety, pozatym nienaganne fryzury i makijaże, co mi się rzuciło w oczy to wydepilowane brwi takie nitki.
tipsiara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-26, 19:30   #12
201612291251
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 4 010
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Cytat:
Napisane przez Luba Pokaż wiadomość
Diablica, " dziewczyny do wzięcia" to film z lat 70tych a nie przedwojenny
to fakt, ale jest to film z tych dawniejszych lat i rozni sie bardzo od tych wspolczesnych komedii, wiec pomyslalam, ze mozna go tu rowniez wspomniec
201612291251 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 19:44   #13
teofano
Zadomowienie
 
Avatar teofano
 
Zarejestrowany: 2002-09
Wiadomości: 1 178
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Cytat:
Napisane przez tipsiara Pokaż wiadomość
Wogóle fajna sprawa wrócic do tych lat - jak wtedy ludzie sie ubierali, zwłaszcza kobiety, pozatym nienaganne fryzury i makijaże, co mi się rzuciło w oczy to wydepilowane brwi takie nitki.
Co do brwi. Naturalne były pokrywane grubą warstwa pudru i rysowano zupełnie nowe. Lub golono naturalne. I malowano je według mody. Z tego co gdzieś wyczytałam. Miała tak Marlena Dietrich.
teofano jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 19:56   #14
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Cytat:
Napisane przez żurawinka Pokaż wiadomość
A może ktoś kojarzy czarno biały oczywiście film o nieszczęśliwie zakochanych który kończył się tym że chłopca zakochanej dziewczyny przygniatało drzewo? ( zcięte przez jego rywala chyba) Strasznie mi to utkwiło w pamięci.
"Gehenna"?
Ale tam to chyba strzelanie wchodziło w grę a nie drzewo
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 20:51   #15
MonikaFaustyna
Zakorzenienie
 
Avatar MonikaFaustyna
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 7 145
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Ja baaardzo lubię i dziękuję telewizji Kino Polska za emitowanie takich filmów co jakiś czas .
MonikaFaustyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 20:57   #16
201604200942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 19 651
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

subskrybuję i zabieram się jutro za oglądanie
201604200942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 21:25   #17
olla74
Zakorzenienie
 
Avatar olla74
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: puszcza świętokrzyska
Wiadomości: 4 160
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Cytat:
Napisane przez tipsiara Pokaż wiadomość
Jak narazie u mnie prowadzi "piętro wyżej " szczerze polecam jesli ktoś jeszcze tego nie widział Znane z tego filmu Piosenki : Umówiłem się z nią na 9-tą" i nieśmiertelna scena występu "Mae West krajowego wyrobu" i jej/jego wykonanie "Seksapil" bezcenne -0 zresztą mam w opisie nawet ta scenę.
W "Pół żartem,pół serio" jest trochę podobnie. Wynika z tego,że byliśmy pierwsi.
Z aktorów przypomne również: Tola Mankiewiczówna, Mieczysława Ćwiklińska (uwielbiałam jej głos i maniery), Elżbieta Barszczewska.
__________________
Jak to Skorpionica wybaczam, ale nie zapominam.

www.pustamiska.pl

Jesli myślisz,że zmienisz faceta, to lepiej zmień faceta.

kosmetyki, buty
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post63462611

oraz książeczki NOWE

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post76540401
olla74 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-27, 10:08   #18
tipsiara
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 2 426
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Cytat:
Napisane przez olla74 Pokaż wiadomość
W "Pół żartem,pół serio" jest trochę podobnie. Wynika z tego,że byliśmy pierwsi.
Z aktorów przypomne również: Tola Mankiewiczówna, Mieczysława Ćwiklińska (uwielbiałam jej głos i maniery), Elżbieta Barszczewska.
Mieczysława Ćwiklińska hehehe zawsze mnie rozbrajała
tipsiara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-27, 10:58   #19
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Ten wątek sprawił mi ogromną radość...

Z dzieciństwem kojarzy mi się wiele audycji, programów, bajek, jednak gdybym mogła podać dwie najpiękniejsze, to W starym kinie i Perły z lamusa objęłyby prowadzenie To dziadek zaszczepił mi miłość do tych filmów.

Jestem cienki bolek - nie znam większości tytułów, części aktorów nie pamiętam, ale darzę wielkim sentymentem te filmy i mogę oglądać je godzinami
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-27, 11:58   #20
Mink
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 74
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

O jeju! Uwielbiam! Nawet parę dni temu rozmyślałam o tym jak to bym sobie obejrzała "W starym kinie"

Parę lat temu na Plantach u mnie w mieście, na wielki ekranie wyświetlali niemy film "Policmajster Tagiejew" z Norą Ney (Sonia Nejman) przedwojenną gwiazdką z mego miasta rodem Do tego na żywo grał zespół Wszystkie Wschody Słońca. Siedziałam na gołym betonie bo krzesełka okupowane były, tyłek mi odmarzł, komary zeżarły ale byłam zachwycona

W załączniku śliczna, egzotyczna Nora Ney
Mink jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-27, 15:00   #21
tipsiara
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 2 426
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Echhh ile jeszcze przede mna ogladania, przyznam że wiele z Waszych propozycji - pierwsze słyszę ale napewno obejrzę


Zainteresowałam się bardzooo i chce wiedziec więcej i zobaczyc jak najwięcej.


Szukając w necie natknełam się na to:
7 października 1943 r., w sowieckim łagrze w obwodzie archangielskim zmarł Eugeniusz Bodo, przedwojenny gwiazdor filmowy, piosenkarz, aktor kabaretowy i ulubieniec milionów Polek. W PRL-u jego śmierć okryta była zasłoną milczenia, oficjalna wersja głosiła, że zastrzelili go Niemcy po wkroczeniu w 1941 r. do Lwowa.

źródło: Archiwum Rzeczpospolitej
Eugeniusz Bodo


Tajemnicę jego śmierci przedstawił w swoim filmie „Eugeniusz Bodo — za winy niepopełnione” znany historyk kina, Stanisław Janicki. Już w 1972 r. w swej audycji telewizyjnej, gdy poprosił widzów o nadsyłanie wspomnień o aktorze, otrzymał kilka informacji od osób, które zetknęły się z Bodo podczas deportacyjnych tułaczek po Związku Sowieckim. Mógł je wykorzystać dopiero w latach 90. i wtedy właśnie postanowił zrealizować dokument. Skorzystał też ze wspomnień muzykologa polskiego pochodzenia Alfreda Mirka, który w 1990 r. wydał w Rosji „Dziennik więźnia”.
Mirek spędził w sowieckich łagrach wiele lat. I to on w 1943 r. w więzieniu NKWD na moskiewskich Butyrkach zetknął się z Eugeniuszem Bodo. Aktor był tam już od dwóch lat, został aresztowany w czerwcu 1941 r. we Lwowie i przewieziony do Moskwy. Nikt go nie przesłuchiwał, jakby o nim zapomniano. Znajdował się już w ciężkim stanie, słabł i puchł, nerki odmawiały mu posłuszeństwa. Aby oszukać głód, pił duże ilości wody z solą. Pewnego dnia został zabrany z celi. Kilkanaście miesięcy później Alfreda Mirka wywieziono do łagru i tam spotkał więźnia, który był świadkiem śmierci polskiego aktora. Kiedy przywieziono go do obozu, znajdował się już w stanie agonii. Wprost z wagonu zaniesiono go na noszach do łagrowego szpitala i stwierdzono zgon. Ciało wrzucono do zbiorowego grobu.
Kiedy we wrześniu 1939 r. Eugeniusz Bodo ruszył z Warszawy na wschód i znalazł się we Lwowie, liczył, że będzie to jedynie przystanek w jego podróży do świata nieogarniętego wojną. Występował we lwowskim Teatrze Miniatur, potem związał się z zespołem Tea-Jazz Henryka Warsa. Słynny polski aktor posiadał bowiem szwajcarski paszport. Jego ojciec, Teodor Junod był z pochodzenia Szwajcarem, Bodo – to pseudonim aktora, ułożony z sylab jego pierwszego imienia (Bohdan) oraz imienia matki (Dorota).
Nie przypuszczał, że ów dokument zamiast ułatwić mu wyjazd, okaże się dla niego przekleństwem. Już po uwięzieniu, gdy o uwolnienie aktora starali się przedstawiciele polskiej ambasady w Moskwie, usłyszeli od władz sowieckich stwierdzenie, że los obywatela Szwajcarii nie może być przedmiotem rozmów. Z tego samego powodu nie objęła go amnestia dla Polaków przetrzymywanych w więzieniach i łagrach, ogłoszona po podpisaniu porozumienia z rządem gen. Sikorskiego.
Gdyby Eugeniusz Bodo mógł to przewidzieć, zapewne dawno zrezygnowałby ze szwajcarskiego paszportu. U szczytu kariery nie był mu przecież do niczego potrzebny.

przykre
Ps : myslałam że bodo to jego nazwisko a to tylko pseudonim.
tipsiara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-27, 19:05   #22
tipsiara
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 2 426
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Wy jesteście mocni silni - my slaba pleć
hehehe
Dziś zamierzam obejrzeć Paweł i Gaweł
tipsiara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-23, 16:59   #23
tipsiara
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 2 426
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Obejrzałam juz wszystko co mozliwe z Bodo
tipsiara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-23, 22:22   #24
Askatasuna
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Dirty South
Wiadomości: 554
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Ja również mam ogromny sentyment do przedwojennych polskich komedii... Strasznie ujmuje mnie ta elegancja, dobre maniery, ten "retro" styl. Filmy bez przekleństw, wulgarnych scen łóżkowych, beknięć czy innych "odgłosów fizjologicznych" a mimo to naprawdę zabawne.

Eugeniusz Bodo to mój ulubieniec. Szczególnie w filmach "Piętro wyżej" i "Paweł i Gaweł". Okropne, jaki straszny los go spotkał...Nie wiedziałam, że zmarł w łagrze, do tej pory też słyszałam wersję o rozstrzelaniu przez Niemców.
Askatasuna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 02:41   #25
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Też bardzo lubiłam cykl "W starym kinie" i chętnie bym wróciła do niego. Mam wrażenie, że dawniej ludziom bardziej niż obecnie chciało się wysilać - podczas tworzenia scenariuszy, podczas pisania muzyki, zresztą wysilano się nie tylko w dziedzinie sztuki, teraz wszystko jest robione jakby po najmniejszej linii oporu, masowo, seryjnie no i dlatego też humor też mamy seryjny. Wiele współcześnie produkowanych komedii jest niemal identycznych i chyba we wszystkich gra Maciej Stuhr (takie mam wrażenie ). Nie żebym coś miała do tego aktora, ale jego obecność wydaje się obowiązkowa niemal...

Stare filmy mają w sobie wiele elegancji, czar, urok... Ogólnie klimat czasów międzywojennych wydaje mi się pociągający - obyczaje, architektura, rozrywki... Uwielbiam oglądać przedwojenne zdjęcia, zachwycają mnie ubiory, fryzury, makijaże oraz pojawiająca się wszędzie staranność w wykonywaniu przedmiotów - nawet tych codziennego użytku. Zauważcie, że jest różnica nawet w czymś tak prozaicznym jak klamki w drzwiach...

Ciekawe jak wyglądałby dzisiejszy świat gdyby nie wojna...
Resztki tego przedwojennego uroku można było zobaczyć jeszcze w latach 50-tych w USA (przynajmniej wg mnie ).

Cytat:
Wiecie,że Eugeniusz Bodo został zamordowany w sowieckim łagrze? W 1943?
Czytałam kiedyś jego biografię Chyba go nie zamordowano, po prostu długo był więziony aż w końcu zmarł. W każdym razie to przykre bo był wybitną postacią polskiego kina. Zdaje się, że oprócz aktorstwa był też właścicielem przedwojennej wytwórni filmów
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 09:04   #26
sine.ira
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 15 264
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

O rany, jaki fajny wątek Ja po prostu uwielbiam przedwojenne polskie filmy ! Oglądałam chyba wszystkie jakie tylko pokazywali w Starym Kinie, a teraz znowu oglądam, bo na kanale Kino Polska cały czas je wyświetlają
Wczoraj np. oglądałam "Czarną Perłę", w którym wystąpił w głównej roli i napisał scenariusz Eugeniusz Bodo. Grał tam u boku Reri - Anne Chevalier, która pochodziła z Tahiti. Kiedyś gdzieś czytałam, że na planie tego filmu Reri szaleńczo zakochała się w Bodo i planowali ślub. Mówi się, że do tego ślubu nie doszło z powodu różnic kulturowych, ale plotki swego czasu głosiły, że nie doszło do niego ponieważ Bodo był gejem

Ale i tak najbardziej lubię Aleksandra Żabczyńskiego - moja babcia się w nim podkochiwała jak była nastolatką Jak na tamte czasy, to faktycznie całkiem niezłe z niego było ciacho Zwłaszcza podobał mi się w "Białym murzynie" z 39 r.
Ciekawe są jego losy w czasie wojny. Wiki podaje, że:
Zmobilizowany we wrześniu 1939 roku aktor brał udział w kampanii wrześniowej jako porucznik 1 pułku artylerii najcięższej, a po klęsce wrześniowej przedostał się do Rumunii. Internowany w obozie na Węgrzech zdołał zbiec do Francji, gdzie wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych. Po najeździe Niemiec hitlerowskich na Francję i jej klęsce ewakuowany został do Wielkiej Brytanii, a później wysłany na Bliski Wschód (1942 r.). Przez Irak i Palestynę dotarł do Egiptu. Już jako kapitan II Korpusu wziął udział w kampanii włoskiej (był ranny w bitwie pod Monte Cassino). Odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1946 r. Pracował w Polskim Czerwonym Krzyżu w Salzburgu, a później został wraz z II Korpusem przewieziony do Wielkiej Brytanii. W 1947 r. został zdemobilizowany i powrócił do kraju.

Niestety w Polsce powojennej nie było miejsca dla aktorów przedwojennych. Zwłaszcza nie było go dla Aleksandra Żabczyńskiego, oficera, który walczył wprawdzie o wolność Polski, ale pod "niewłaściwym" sztandarem. Ulubieniec publiczności, który najczęściej grał role hrabiów nie mógł już dalej być wzorem (zresztą nigdy nim nie był). Prawdopodobnie otrzymał jakieś propozycje filmowe, ale żadnej z nich nie przyjął.


Bardzo ciekawa postać.
sine.ira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 09:49   #27
biala17a
Zadomowienie
 
Avatar biala17a
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Bieszczady
Wiadomości: 1 476
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Moge sie tylko przylaczyc do zachwytów, uwielbiam te filmy w czasach kiedy lecialo Stare kino bylam jeszcze dzieckiem i dopiero nie dawno je odkrylam. Pamietam, jak zarwalysmy z siostrą noc ogladajac Pawła i Gawła Ogladalam jeszcze Ada, to nie wypada i Żona, nie żona i Piętro wyżej, ale zakochalam sie w Jadzi i Czy lucyna to dziewczyna
biala17a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 10:14   #28
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Cytat:
Napisane przez sine.ira Pokaż wiadomość
O rany, jaki fajny wątek Ja po prostu uwielbiam przedwojenne polskie filmy ! Oglądałam chyba wszystkie jakie tylko pokazywali w Starym Kinie, a teraz znowu oglądam, bo na kanale Kino Polska cały czas je wyświetlają
Wczoraj np. oglądałam "Czarną Perłę", w którym wystąpił w głównej roli i napisał scenariusz Eugeniusz Bodo. Grał tam u boku Reri - Anne Chevalier, która pochodziła z Tahiti. Kiedyś gdzieś czytałam, że na planie tego filmu Reri szaleńczo zakochała się w Bodo i planowali ślub. Mówi się, że do tego ślubu nie doszło z powodu różnic kulturowych, ale plotki swego czasu głosiły, że nie doszło do niego ponieważ Bodo był gejem
Ja z kolei czytałam, że do ślubu z Reri nie doszło bo była ona alkoholiczką

Wiecie może z którego filmu pochodzi piosenka "Już taki jestem zimny drań" (czy jakoś tak... nie wiem czy to tytuł).
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 10:41   #29
linaya
astro-loszka
 
Avatar linaya
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 505
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Cytat:
Napisane przez Luba Pokaż wiadomość
"Gehenna"?
Ale tam to chyba strzelanie wchodziło w grę a nie drzewo
Dzięki za przypomnienie tego filmu! Czytałam książkę, bardzo mi się podobała, a dziś wieczorem biorę się za film!
Btw, świetny wątek! Uwielbiam stare, polskie kino
__________________
Kpię i o drogę nie pytam.
linaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 11:17   #30
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Polskie komedie przedwojenne - lubicie?

Cytat:
Napisane przez sine.ira Pokaż wiadomość
O rany, jaki fajny wątek Ja po prostu uwielbiam przedwojenne polskie filmy ! Oglądałam chyba wszystkie jakie tylko pokazywali w Starym Kinie, a teraz znowu oglądam, bo na kanale Kino Polska cały czas je wyświetlają
Wczoraj np. oglądałam "Czarną Perłę", w którym wystąpił w głównej roli i napisał scenariusz Eugeniusz Bodo. Grał tam u boku Reri - Anne Chevalier, która pochodziła z Tahiti. Kiedyś gdzieś czytałam, że na planie tego filmu Reri szaleńczo zakochała się w Bodo i planowali ślub. Mówi się, że do tego ślubu nie doszło z powodu różnic kulturowych, ale plotki swego czasu głosiły, że nie doszło do niego ponieważ Bodo był gejem

Ale i tak najbardziej lubię Aleksandra Żabczyńskiego - moja babcia się w nim podkochiwała jak była nastolatką Jak na tamte czasy, to faktycznie całkiem niezłe z niego było ciacho Zwłaszcza podobał mi się w "Białym murzynie" z 39 r.
Ciekawe są jego losy w czasie wojny. Wiki podaje, że:
Zmobilizowany we wrześniu 1939 roku aktor brał udział w kampanii wrześniowej jako porucznik 1 pułku artylerii najcięższej, a po klęsce wrześniowej przedostał się do Rumunii. Internowany w obozie na Węgrzech zdołał zbiec do Francji, gdzie wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych. Po najeździe Niemiec hitlerowskich na Francję i jej klęsce ewakuowany został do Wielkiej Brytanii, a później wysłany na Bliski Wschód (1942 r.). Przez Irak i Palestynę dotarł do Egiptu. Już jako kapitan II Korpusu wziął udział w kampanii włoskiej (był ranny w bitwie pod Monte Cassino). Odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1946 r. Pracował w Polskim Czerwonym Krzyżu w Salzburgu, a później został wraz z II Korpusem przewieziony do Wielkiej Brytanii. W 1947 r. został zdemobilizowany i powrócił do kraju.

Niestety w Polsce powojennej nie było miejsca dla aktorów przedwojennych. Zwłaszcza nie było go dla Aleksandra Żabczyńskiego, oficera, który walczył wprawdzie o wolność Polski, ale pod "niewłaściwym" sztandarem. Ulubieniec publiczności, który najczęściej grał role hrabiów nie mógł już dalej być wzorem (zresztą nigdy nim nie był). Prawdopodobnie otrzymał jakieś propozycje filmowe, ale żadnej z nich nie przyjął.


Bardzo ciekawa postać.
Też pisałam o Żabczyńskim, lubię go bardziej niż Bodo i też mi sie podobał bardziej niż Bodo

Ślub Reri z Bodo nie doszedł do skutku, bo Bodo się nią po prostu... znudził. Był kobieciarzem, do tego maminsynkiem (był bardzo związany z matką, mieszkał z nią), zmieniał kobity jak rękawiczki. Reri została dla niego w Polsce i tutaj (można powiedzieć przez Bodo) wpadła w alkoholizm, bo on ją zaniedbywał (a była mowa nawet o tym, że ją wypożyczał kolegom) i w końcu zostawił. A podobno ona go kochała do konca życia, nawet jak już wyjechała z Polski...

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Ja z kolei czytałam, że do ślubu z Reri nie doszło bo była ona alkoholiczką

Wiecie może z którego filmu pochodzi piosenka "Już taki jestem zimny drań" (czy jakoś tak... nie wiem czy to tytuł).
Film "Pieśniarz Warszawy"
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!

Edytowane przez Luba
Czas edycji: 2010-09-24 o 11:19
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:51.