Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Kobieta > Kobieta 30+

Notka

Kobieta 30+ Forum dla trzydziestolatek, czterdziestolatek i innych -latek. Tutaj mo¿esz podzieliæ siê swoimi problemami, poradami i do¶wiadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzêdzia
Stary 2008-09-01, 18:12   #1
starsza pani
Zadomowienie
 
Avatar starsza pani
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomo¶ci: 1 353

Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem


Moja przyjació³ka ma 23 letniego wnuczka,który w okresie niemowlêcym przeszed³ pora¿enie mózgowe.Ch³opiec choæ bardzo szczup³y,wrêcz w±t³y jest normalnie rozwiniêty fizycznie.Nie ma ¿adnych problemów z chodzeniem,¿adnych przykurczów,tików.Ma natomiast zniszczone o¶rodki w mózgu odpowiedzialne za czytanie i pisanie.Jest dowcipny,ma wiedzê z ró¿nych dziedzin,interesuje siê polityk±,muzyk± itp.ale ani czytaæ ,ani pisaæ nie umie.W tym roku skoñczy³ szkolê przysposobienia do ¿ycia.I tu zaczyna siê problem.Chlopiec jest bardzo niesmia³y,wrêcz zamkniêty wobec obcych,co zrozumiale bior±c pod uwagê ,¿e ani w przedszkolu,ani w szkole nie by³o mu lekko.Spotyka³ siê z przemoca,poni¿aniem,drwin ami.Jest bardzo samotny.¯adnych kolegów,przyjació³,znajom ych.Patrzê na Niego i serce mi siê kroi.Czêsto na cale popo³udnia przychodzi do mnie,bo nie ma innego towarzystwa.Staram sie uatrakcyjniæ te wizyty,ale przecie¿ nie o to chodzi. J.jest coraz bardziej smutny,zaczyna my¶leæ ¿eby pójsc do zakonu-nie ze wzglêdów religijnych,ale dlatego,¿e nie widzi ¿adnej drogi ¿yciowej.Jest o krok od depresji.Marzy o tym aby mieæ kole¿anki,kolegów,pój¶æ z nimi na spacer,do kina.
Dlaczego za³o¿y³am ten w±tek?Bo liczê na to ,¿e podpowiecie mi drogie Wiza¿anki gdzie J. powinien szukaæ pomocy.My¶lê,¿e w Warszawie s± jakie¶ o¶rodki,które zajmuj± sie mlodzie¿± z takimi problemami.Ale ja ich nie potrafie znale¿æ.

starsza pani jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-09-01, 18:51   #2
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomo¶ci: 9 769
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Znalaz³am ten oto link:
http://www.dogoterapia.net/

¯a³ujê, ¿e nie mogê po¶wieciæ temu teraz wiêcej czasu...

W zesz³ym roku mia³am ogromn± przyjemno¶æ wspó³pracowaæ z bardzo dzieln±, siln± kobiet±.
Gdy by³a m³od± dziewczyn± urodzi³a autystyczne dziecko.
Ojciec niestety niechêtnie uczestniczy³ w wychowaniu syna, wiêc musia³a radziæ sobie sama.
W tej chwili ch³opiec ma 16 lat i jest bardzo "trudnym" nastolatkiem.
Nie bêdê wdawaæ siê w smutne szczegó³y.
Dziewczyna poza tym, ¿e utrzymuje dom, pracuje na etacie, prowadzi jeszcze swoj± w³asn± niewielk± firmê, ale na ka¿dym kroku widzê jak stara siê temu dziecku organizowaæ czas.
Dodam tylko, ¿e w chwili obecnej zajmuje siê jeszcze dodatkowo dwójk± nie swoich dzieci...
Wielokrotnie zwalnia³a siê z pracy, kiedy on jej z jakiego¶ powodu potrzebowa³.
Napiszê tylko co¶, co uda³o mi siê zauwa¿yæ.
Ona du¿y nacisk k³adzie na to, aby ch³opiec mia³ jednak kontakt z rówie¶nikami, zwierzêtami, lud¼mi...
¯eby nie by³ sam.
Oczywi¶cie musi siê to odbywaæ w sposób kontrolowany i w taki siê odbywa.
Dzieci jej znajomych ju¿ nauczy³y siê pewnej wra¿liwo¶ci i przede wszystkim "znajomo¶ci" jego choroby.

Nie wiem, czy to cokolwiek pomo¿e, ale przynajmniej podbi³am w±tek.
Podziwiam j± przede wszystkim za determinacjê, bo tego jej rzeczywi¶cie nie brakuje, jak równie¿ to, ¿e w obliczu wszystkich trudno¶ci nie zapomina o sobie...

Przykro mi, kiedy czytam podobne historie, poniewa¿ mam ¶wiadomo¶æ, jak trudno musi byæ Twojemu znajomemu odnajdywaæ siê w otaczaj±cej go rzeczywisto¶ci.
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-09-01, 23:06   #3
starsza pani
Zadomowienie
 
Avatar starsza pani
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomo¶ci: 1 353
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Dziêki Backie.Tylko jak ten kontakt z rówie¶nikami z³apaæ? W szkole nie,zreszt± siê skoñczy³a.W pracy? Jakiej pracy móg³by siê podj±æ.Fizycznej nie,ze wzglêdów s³abej kondycji.O umys³owej nie ma mowy bez umiejêtno¶ci czytania i pisania.No i jeszcze ta chorobliwa nie¶mia³o¶æ.
Wydawa³oby siê,¿e nie jest tak ¿le.Inne dzieci po pora¿eniu mózgowym ponosz± gorsze konsekwencje zdrowotne.Ale ja patrze na t± smutn±,milcz±c± buziê cz³owieka, który chcia³by przytuliæ siê do ka¿dego,ale po pierwsze nie umie,po drugie nie ma do kogo i widzê tragediê wynikaj±c± z samotno¶ci.
__________________
Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
starsza pani jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-09-02, 09:22   #4
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomo¶ci: 9 769
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Cytat:
Napisane przez starsza pani Poka¿ wiadomo¶æ
Tylko jak ten kontakt z rówie¶nikami z³apaæ?
Na to pytanie niestety równie trudno mi odpowiedzieæ.

Znalaz³am jeszcze co¶ takiego:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/...query_id=11249
O wolontariacie:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/...query_id=11285

I strona:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/7915
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-09-02, 10:21   #5
architekt80
Zakorzenienie
 
Avatar architekt80
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: kraków/hannover
Wiadomo¶ci: 5 689
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Mo¿e zajêcia plastyczne ? Jaki¶ kurs rysunku ?
__________________

architekt80 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-09-02, 16:39   #6
Kota
Zakorzenienie
 
Avatar Kota
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Gdañsk
Wiadomo¶ci: 8 947
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Architekt rzuci³ dobr± my¶l. Mo¿e rysunek, albo szerzej pojête rzemios³o lub plastyka...
Kota jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-09-02, 17:29   #7
karolinkamalinka
Zadomowienie
 
Avatar karolinkamalinka
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: UK
Wiadomo¶ci: 1 065
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Warszawa to wielkie miasto pe³ne mo¿liwo¶ci. On musi tylko wystarczaj±co mocno chcieæ mieæ przyjació³, a to wi±¿e siê z walk± z w³asn± nie¶mia³o¶ci±. Jestem pewna,¿e znajdzie ludzi, którzy go polubi± i doceni±, którym bêdzie móg³ daæ co¶ od siebie. Backie poda³a kilka ciekawych adresów. Ch³opak ma pewnie jakie¶ zainteresowania, mo¿e warto poszukaæ ludzie o podobnych pasjach to na pewno u³atwia pocz±tkowy kontakt, temat do rozmowy ju¿ jest. Je¶li on ma dostêp do internetu to mo¿e tak¿e poszukaæ wirtualnych przyjació³, to nie ca³kiem to samo co real, ale te¿ ma swoj± warto¶æ, a czêsto internetowe przyja¼nie przeradzaj± siê w te "prawdziwe" na ca³e lata.
Ty mo¿esz mu podsun±æ mo¿liwo¶ci, ale on SAM musi podj±æ dzia³ania i odwa¿yæ siê zmieniæ swoje ¿ycie
__________________
"Zaznaæ paru chwil s³odyczy, z tortu szczê¶cia choæby okruch zje¶æ, zaznaæ paru chwil s³odyczy i nie przyzwyczajaæ siê."
karolinkamalinka jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Najlepsze Promocje i Wyprzeda¿e

REKLAMA
Stary 2008-09-02, 17:32   #8
Kota
Zakorzenienie
 
Avatar Kota
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Gdañsk
Wiadomo¶ci: 8 947
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Nie za bardzo mo¿e pos³ugiwaæ siê internetem, bo nie mo¿e czytaæ, ani pisaæ...
Kota jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-09-02, 17:38   #9
karolinkamalinka
Zadomowienie
 
Avatar karolinkamalinka
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: UK
Wiadomo¶ci: 1 065
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Cytat:
Napisane przez Kota Poka¿ wiadomo¶æ
Nie za bardzo mo¿e pos³ugiwaæ siê internetem, bo nie mo¿e czytaæ, ani pisaæ...
Faktycznie, chyba mi to umknê³o.
__________________
"Zaznaæ paru chwil s³odyczy, z tortu szczê¶cia choæby okruch zje¶æ, zaznaæ paru chwil s³odyczy i nie przyzwyczajaæ siê."
karolinkamalinka jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-09-02, 19:17   #10
_kapryska_
JESTEM ONA
 
Avatar _kapryska_
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomo¶ci: 5 667
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Polecam Warsztaty Terapii Zajêciowej, s± nawet w ma³ych miastach , na pewno w W-wie jest ich kilka.
Moze porozmawiaj z nim czy chce , zaproponuj i ew. przejdz siê tam z nim?
__________________

.
_kapryska_ jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-09-03, 06:56   #11
starsza pani
Zadomowienie
 
Avatar starsza pani
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomo¶ci: 1 353
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Dziekujê za ¿ywy odzew na mój post.Zmobilizowana i ukierunkowana przez Wasze rady znalaz³am ju¿ doj¶cie do grupy ludzi zajmuj±cej siê tego rodzaju problemami.Jeszcze raz dziêkujê.
starsza pani jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2008-09-03, 20:50   #12
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomo¶ci: 44 997
Dot.: Chcia³abym pomóc m³odemu cz³owiekowi ale nie umiem

Cytat:
Napisane przez starsza pani Poka¿ wiadomo¶æ
Moja przyjació³ka ma 23 letniego wnuczka,który w okresie niemowlêcym przeszed³ pora¿enie mózgowe.Ch³opiec choæ bardzo szczup³y,wrêcz w±t³y jest normalnie rozwiniêty fizycznie.Nie ma ¿adnych problemów z chodzeniem,¿adnych przykurczów,tików.Ma natomiast zniszczone o¶rodki w mózgu odpowiedzialne za czytanie i pisanie.Jest dowcipny,ma wiedzê z ró¿nych dziedzin,interesuje siê polityk±,muzyk± itp.ale ani czytaæ ,ani pisaæ nie umie.W tym roku skoñczy³ szkolê przysposobienia do ¿ycia.I tu zaczyna siê problem.Chlopiec jest bardzo niesmia³y,wrêcz zamkniêty wobec obcych,co zrozumiale bior±c pod uwagê ,¿e ani w przedszkolu,ani w szkole nie by³o mu lekko.Spotyka³ siê z przemoca,poni¿aniem,drwin ami.Jest bardzo samotny.¯adnych kolegów,przyjació³,znajom ych.Patrzê na Niego i serce mi siê kroi.Czêsto na cale popo³udnia przychodzi do mnie,bo nie ma innego towarzystwa.Staram sie uatrakcyjniæ te wizyty,ale przecie¿ nie o to chodzi. J.jest coraz bardziej smutny,zaczyna my¶leæ ¿eby pójsc do zakonu-nie ze wzglêdów religijnych,ale dlatego,¿e nie widzi ¿adnej drogi ¿yciowej.Jest o krok od depresji.Marzy o tym aby mieæ kole¿anki,kolegów,pój¶æ z nimi na spacer,do kina.
Dlaczego za³o¿y³am ten w±tek?Bo liczê na to ,¿e podpowiecie mi drogie Wiza¿anki gdzie J. powinien szukaæ pomocy.My¶lê,¿e w Warszawie s± jakie¶ o¶rodki,które zajmuj± sie mlodzie¿± z takimi problemami.Ale ja ich nie potrafie znale¿æ.

A jednak nie ja jedna spotka³am siê z takim "przypadkiem"...

Mam w klasie ch³opca, który pomimo ponadprzeciêtnej inteligencji nie jest w stanie nauczyæ siê czytaæ ani pisaæ nawet w podstawowym stopniu. Do tego dochodzi bardzo niewyra¼na artykulacja, praktycznie niezrozumia³a dla obcych. Ma 12 lat, nieraz zastanawiam siê nad jego przysz³o¶ci±.

Przychodzi mi do g³owy warsztat terapii zajêciowej. Je¶li dot±d nie by³ w o¶rodku Tomatisa w Warszawie, mo¿e te¿ warto tam siê udaæ? Oni specjalizuj± siê w tego typu zaburzeniach.

Aha, warsztaty zajêciowe czêsto kojarz± siê z lud¼mi upo¶ledzonymi, ale s± te¿ takie, gdzie spotykaj± siê ludzie intelektualnie sprawni, tyle, ¿e z innymi niepe³nosprawno¶ciami. A ten ch³opak, fizycznie sprawny, mo¿e w³a¶nie tam siê odnale¼æ i poczuc potrzebny. Powodzenia!
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Odpowiedz

Nowe w±tki na forum Kobieta 30+


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:27.