Bezdzietno¶æ a staro¶æ - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyj±tkowe miejsce, w którym podzielisz siê emocjami, uczuciami, zwi±zkami oraz uzyskasz wsparcie i porady spo³eczno¶ci.

Odpowiedz
 
Narzêdzia
Stary 2023-02-25, 10:27   #31
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomo¶ci: 6 046
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez karamelli Poka¿ wiadomo¶æ
nadal uwazam, ze bardzo sie mylisz. ale to trzeba troche poobcowac z takimi ludzmi starszymi, zeby dostrzec jak wiele samotna osoba w tym wieku moze miec problemow, nawet jesli teoretycznie radzi sobie sama. to jest zlozony temat, ktorego zapewnie nie zrozumiesz, patrzac na twoj tok myslenia.
Moi rodzice maj± 65 lat i do staro¶ci to jeszcze baaaaaardzo d³uga droga. Jest nawet lepiej ni¿ 10 lat temu bo w koñcu siê wziêli za ruch i przez to odpad³o im sporo problemów z krêgos³upem.

Idê im powiedzieæ ¿e za 5 lat bêd± niedo³ê¿nymi staruszkami, mocna siê zdziwi±. ;/

Wys³ane z mojego M2007J20CG przy u¿yciu Tapatalka

---------- Dopisano o 10:27 ---------- Poprzedni post napisano o 10:26 ----------

Cytat:
Napisane przez karamelli Poka¿ wiadomo¶æ
nie mam zadnych dzialek, nie mam mieszkania bo mnie nie stac. co mam sprzedac? jest wiele osob w takiej styuacji zyciowej.

---------- Dopisano o 11:01 ---------- Poprzedni post napisano o 10:58 ----------





no coz bardzo sie mylisz.
A masz ju¿ 70 lat, ¿e ju¿ nic siê z tym nie da zrobiæ?

Wys³ane z mojego M2007J20CG przy u¿yciu Tapatalka
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 10:34   #32
golgie
Zakorzenienie
 
Avatar golgie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wroclaw
Wiadomo¶ci: 11 146
GG do golgie
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

[1=bafa65383b74e1029ccef70 174e4f68b71e8a0f7_646950f 23ada7;89513195]Tak, tak dzieci lekarstwem na wszystko. i cz³owiek bêdzie nieszczê¶liwy na starosc bez gromadki. ;(
Ludzie maj± jeszcze przyjació³ którzy potrafi± byæ blizsci ni¿ rodzina, partnerów no i rodzeñstwo.


I serio 50 to ju¿ staro¶æ i pomocy potrzeba? Gdzie ty ¿yjesz?
Wys³ane z mojego M2007J20CG przy u¿yciu Tapatalka[/QUOTE]
Gdzie?
W bardzo du¿ym mie¶cie wojewódzkim i widzê jak ,,wiele" czasu i uwagi znajomi i przyjaciele ,,po¶wiêcaj±" tym ludziom.
Ludzie maj± swoje sprawy i rodziny i o ile we wcze¶niejszym okresie, w m³odo¶ci, to jeszcze fajnie dzia³a³o, tak z czasem- niestety ju¿ nie.
Takie s± moje obserwacjê, coraz bardziej dobitne im starsza jestem, a 30 i 40 -stka ju¿ przekroczone.
Poza tym znjaomi zwykle s± w podobnym wieku do nas , odchodz± i co wtedy zostaje?
__________________
teraz szczê¶cia mam(y) dwa:
JULIA
MARCIN

Moja fragrantica


WYMIANA
golgie jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 10:52   #33
Indecence
nieprzyzwoita
 
Avatar Indecence
 
Zarejestrowany: 2022-04
Wiadomo¶ci: 1 102
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

sorry, mój ojciec ma 76 lat i jest nie tylko osob± samodzieln±, ale bardzo aktywn± zawodowo i nie wyobra¿a sobie ¿ycia bez pracy, mimo, ¿e od 16 lat ma ju¿ emeryturê i móg³by sobie chodziæ z pieskiem na smyczy wokó³ bloku.

ja nie mam dzieci i mieæ nie zamierzam. w razie konieczno¶ci zdania siê na innych ludzi w kwestii opieki, spieniê¿ê maj±tek i tyle.
Indecence jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 11:03   #34
ateris
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomo¶ci: 5 897
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez karamelli Poka¿ wiadomo¶æ
widze, ze wiele z was pisze o tych domach dla starszych.
tylko ze dostanie sie tam nie jest proste, to raz. a dwa, wymaga duzych pieniedzy, ktorych przecietny polak nie ma. a na emeryture nie ma co liczyc. nie kazdy zarabia tez tyle, zeby odlozyc duze srodki na przezycie staosci.

ja zyje w srodowisku, gdzie dzieci rodzicom jak najbardziej pomagaja. niektorzy nie maja nawet pojecia jak jest ciezko samej starszej osobie, kiedy jest chora, kiedy trzeba sie dostac do lekarza itp. a mam wrazenie, ze wiele osob, ktore sie tu wypowiadaja, starosc widza jako taki lajcik, gdzie sobie siedzisz w parku na laweczce. szkoda, ze realia sa inne i to wlasnie dzieci najczesciej tym wiekowym rodzicom pomagaja.

tam gdzie nie pomagaja, to sa w wiekszosci jakies rodziny ze sporymi problemami.

---------- Dopisano o 10:50 ---------- Poprzedni post napisano o 10:49 ----------





Zgadzam siê. Ogólnie staro¶æ jest przykra. I czêsto wi±¿e siê z samotno¶ci± i ograniczeniami.
Z perspektywy osób m³odych, to mo¿e tak siê wydawaæ, ¿e wszyscy bêdziemy super energicznymi staruszkami graj±cymi w karty z przyjació³mi. Szkoda, ¿e realia s± inne.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
ateris jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 11:14   #35
golgie
Zakorzenienie
 
Avatar golgie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wroclaw
Wiadomo¶ci: 11 146
GG do golgie
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez ateris Poka¿ wiadomo¶æ
Zgadzam siê. Ogólnie staro¶æ jest przykra. I czêsto wi±¿e siê z samotno¶ci± i ograniczeniami.
Z perspektywy osób m³odych, to mo¿e tak siê wydawaæ, ¿e wszyscy bêdziemy super energicznymi staruszkami graj±cymi w karty z przyjació³mi. Szkoda, ¿e realia s± inne.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
Dok³adnie
__________________
teraz szczê¶cia mam(y) dwa:
JULIA
MARCIN

Moja fragrantica


WYMIANA
golgie jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 11:20   #36
7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomo¶ci: 16 089
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez golgie Poka¿ wiadomo¶æ
Ja, co prawda, mam dzieci, nie jestem jeszcze stara i nie wiem czy staro¶ci do¿yjê, bo kto ma tê pewno¶æ?:P
Ale.
Patrz±c na przyk³ad moich rodziców, cioæ, ogólnie starszego pokolenia, to na staro¶æ ka¿dy mia³/ma wsparcie ze strony dzieci, wiêksze lub mniejsze, na tyle ile rodzice potrzebowali/potrzebuj±.
Moi rodzice te¿ zajmowali siê/ wspierali swoich starszych rodziców.

Mi zosta³a, niestety, tylko mama i nie wyobra¿am sobie zostawiæ j± samej sobie, bo to moja MAMA (podobnie moje rodzeñstwo)
Mam dzieci i, oczywi¶cie, nie bêdê wymagaæ i nawet nie chcê ich po¶wiêcania siê dla mnie kiedy bêdê ju¿ stara, ale najpewniej, bêdê choæ mia³a do kogo zadzwoniæ (bardzo blisk± osobê) i pogadaæ o ró¿nych rzeczach.
Niektórzy powiedz±, ¿e posiadanie dzieci nie jest gwarantem, a w moim otoczeniu widzê, ¿e jednak jest, w ró¿nym stopniu, ale jest.
Dzieci najczê¶ciej nie zajmuj± siê rodzicami, kiedy ci ca³e ¿ycie ich gnêbili, byli toksyczni, ale nawet w takich w przypadkach dzieci czasem, choæ minimalnie, siê

poczuwaj±.
Obcy ludzie to zawsze bêd± obcy ludzie, owszem- bêd± przy samotnych, starych ludziach wykonywaæ swoje obowi±zki, bo za to im p³ac±, ale bez zag³êbiania siê w sprawy g³êbsze.

Wiadomo jak jest w Polsce i pewnie nie tylko, w ró¿nych o¶rodkach dla seniorów- i mimo, ¿e zdarzaj± siê w takich przybytkach pracownicy z powo³ania, z wielk± empati±, to s± to jednostki i nie zast±pi± prawdziwych, silnych wiêzi.

No nie ma miodu.
¯eby zapewniæ sobie naprawdê super opiekê (choæ i tu bêd± ograniczenia), to trzeba mieæ naprawdê potê¿ne ¶rodki finansowe, których przeciêtny Kowalski raczej nie ma.


Dodam, ¿e dwie kobiety, z mojej najbli¿szej rodziny s± bezdzietne i ju¿ widzê, nawet wiem, ¿e bêdzie im ciê¿ko, ju¿ jest a s± dopiero po 50-tce.

Us³ysza³am nie raz i czujê to mocno, ¿e ¿a³uj± jak potoczy³o siê ich ¿ycie i jak fajnie im spêdzaæ czas u mnie, w mojej rodzinie.
Dla mnie, z uwagi na to, ¿e to bardzo bliskie osoby, jest to bardzo smutne, do³uj±ce.
To dziwne i chore, ale czasem, gdzie¶ g³êboko, mam poczucie winy, ¿e jestem szczê¶liwa, kto¶ blisko ,obok-nie, a ja tak bardzo chcia³abym by by³
te zniedolezniale kobiety po 50tce to chyba jakies inwalidki czy z problemami psychicznymi (uposledzenie?) bo wokol mnie masa ludzi w tym mnie wliczajac po 50tce jest calkowicie samodzielna,pracujaca,pel ni zycia ,wlasnie teraz cieszaca sie zyciem bez dzieci ,mogaca sobie pozwolic na wiecej ,na dobry wypoczynek,lepsze jedzenie i prywatne wizyty u lekarzy

moi rodzice wiek 75 i 76 dopiero zamierzaja w tym roku kompletnie przestac pracowac,obydwoje samodzielni ,powiem wiecej,zajmuja sie wnukami mojej najmlodszej siostry dziecmi w wieku 5 i 6 lat ,chodza z nimi na spacery rowery na basen itp itd,owszem maja jakies tam schorzenia reumatyzm czy problem ze sluchem ale bez przesady,super daja sobie rade w internecie wiec zakupy moga zrobic przez internet,doktora maja 5 min od domu wiec bez histerii ze sobie nie poradza,obydwoje ponadto prowadza samochod .
dzisiejsi ludzie sa w o wiele lepszej kondycji niz pokolenie moich dziadkow a podejrzewam ze moje pokolenie dzis ludzi 50letnich bedzie w jeszcze lepszej formie

Edytowane przez 7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014
Czas edycji: 2023-02-25 o 12:10
7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 11:37   #37
golgie
Zakorzenienie
 
Avatar golgie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wroclaw
Wiadomo¶ci: 11 146
GG do golgie
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

[1=7623cb0b746b4d40e529fc1 23bf669aade741778_65822f0 7d8014;89513307]te zniedolezniale kobiety po 50tce to chyba jakies inwalidki czy z problemami psychicznymi (uposledzenie?) bo wokol mnie masa ludzi w tym mnie wliczajac po 50tce jest calkowicie samodzielna,pracujaca,pel ni zycia ,wlasnie teraz cieszaca sie zyciem bez dzieci ,mogaca sobie pozwolic na wiecej ,na dobry wypoczynek,lepsze jedzenie i prywatne wizyty u lekarzy

moi rodzice wiek 75 i 76 dopiero zamierzaja w tym roku kompletnie przestac pracowac,obydwoje samodzielni ,powiem wiecej,zajmuja sie wnukami mojej najmlodszej siostry dziecmi w wieku 5 i 6 lat ,chodza z nimi na spacery rowery na basen itp itd,owszem maja jakies tam schorzenia reumatyzm czy problem ze sluchem ale bez przesady,super daja sobie rade w internecie wiec zakupy moga zrobic przez internet,doktora maja 5 min od domu wiec bez histerii ze sobie nie poradza,obydwoje ponad to prowadza samochod .
dzisiejsi ludzie sa w o wiele lepszej kondycji niz pokolenie moich dziadkow a podejrzema ze moje pokolenie dzis ludzi 50letnich bedzie w jeszcze lepszej formie[/QUOTE]
Jedna z nich, to prawie inwalidka, druga niby pe³na zdrowia, maj±ca dobrze p³atn± pracê, ale obie co jaki¶ czas szukaj± wsparcia w rodzinie, bo moj± okresy kiedy samotno¶æ, samotne ¿ycie, radzenie sobie z problemami w pojedynkê, je totalnie przyt³acza, borykaj± siê z do³ami, depresj± ( w tym momencie w³a¶nie ta druga jest w totalnym do³ku i staram siê, jak mogê, j± wspieraæ, sama maj±c na g³owie swoj± rodzinê, wiêc mam ograniczone mo¿liwo¶ci) itp. a wokó³ niby s± znajomi, ale wiadomo, ¿e ka¿dy ma swoje sprawy i nie ma na dobr± sprawê do kogo siê zwróciæ .
__________________
teraz szczê¶cia mam(y) dwa:
JULIA
MARCIN

Moja fragrantica


WYMIANA

Edytowane przez golgie
Czas edycji: 2023-02-25 o 11:40
golgie jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Najlepsze Promocje i Wyprzeda¿e

REKLAMA
Stary 2023-02-25, 11:49   #38
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomo¶ci: 22 754
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Tre¶æ usuniêta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-12 o 21:47
Timon i Pumba jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 12:02   #39
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomo¶ci: 5 079
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Poka¿ wiadomo¶æ
Tre¶æ usuniêta
Moim zdaniem w ci±gu kilkunastu lub kilkudziesiêciu lat to siê zmieni. To jest olbrzymi biznes, spo³eczeñstwo siê starzeje, sporo osób jest wystarczaj±co zamo¿nych by op³aciæ sobie dobre warunki i dobr± opiekê. A kwestia osób do opieki bardzo szybko siê rozwi±¿e jak wyp³aty pójd± w górê. Kto pierwszy to zrozumie, ten zacznie kosiæ grub± kasê na seniorach.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
skara jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 12:18   #40
7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomo¶ci: 16 089
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez golgie Poka¿ wiadomo¶æ
Jedna z nich, to prawie inwalidka, druga niby pe³na zdrowia, maj±ca dobrze p³atn± pracê, ale obie co jaki¶ czas szukaj± wsparcia w rodzinie, bo moj± okresy kiedy samotno¶æ, samotne ¿ycie, radzenie sobie z problemami w pojedynkê, je totalnie przyt³acza, borykaj± siê z do³ami, depresj± ( w tym momencie w³a¶nie ta druga jest w totalnym do³ku i staram siê, jak mogê, j± wspieraæ, sama maj±c na g³owie swoj± rodzinê, wiêc mam ograniczone mo¿liwo¶ci) itp. a wokó³ niby s± znajomi, ale wiadomo, ¿e ka¿dy ma swoje sprawy i nie ma na dobr± sprawê do kogo siê zwróciæ .
doly i depresja zdazaja sie ludziom w kazdym wieku nie tylko na stare lata
ile ludzi bedacych z zwiazkach ,z dziecmi, z wnukami z partnerem popelnia samobojstwa bo nikt nie zauwazyl co sie dzieje ,posiadanie dziecka nie chroni cie od takich sytuacji ,nie chroni od samotnosci
sa poprostu rozne rodziny w jednych ludzie sie wspieraja w innych nie,jedni szukaja pociechy inni trzymaja swoje smutki w sobie
ja np bardzo rzadko mowie dzieciom o problemach ktore mnie drecza bo nie chce ich obciazac niepotrzebnie ,staram sie je sama ogarnac i dopiero potem ewentualnie o tym powiedziec

dzis o wiele latwiej znalesc kogos do pogadania np online,podzielenia sie swoim problemem poszukac jak inni poradzili sobie w podobnej sytuacji
posiadanie dzieci nie rozwiaze twoich problemow zwiazanych z podupadajacym zdrowiem-wedlug mnie dzieci raczej dokladaja zmartwien i problemow ,niz je rozwiazuja ;-)
7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 12:24   #41
Lasagna_ze_szpinakiem
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomo¶ci: 1 480
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

[1=7623cb0b746b4d40e529fc1 23bf669aade741778_65822f0 7d8014;89513350]doly i depresja zdazaja sie ludziom w kazdym wieku nie tylko na stare lata

ile ludzi bedacych z zwiazkach ,z dziecmi, z wnukami z partnerem popelnia samobojstwa bo nikt nie zauwazyl co sie dzieje ,posiadanie dziecka nie chroni cie od takich sytuacji ,nie chroni od samotnosci

sa poprostu rozne rodziny w jednych ludzie sie wspieraja w innych nie,jedni szukaja pociechy inni trzymaja swoje smutki w sobie

ja np bardzo rzadko mowie dzieciom o problemach ktore mnie drecza bo nie chce ich obciazac niepotrzebnie ,staram sie je sama ogarnac i dopiero potem ewentualnie o tym powiedziec



dzis o wiele latwiej znalesc kogos do pogadania np online,podzielenia sie swoim problemem poszukac jak inni poradzili sobie w podobnej sytuacji

posiadanie dzieci nie rozwiaze twoich problemow zwiazanych z podupadajacym zdrowiem-wedlug mnie dzieci raczej dokladaja zmartwien i problemow ,niz je rozwiazuja ;-)[/QUOTE]I bardzo czêsto my¶l±, ¿e rodzice tylko marz± o tym by zajmowaæ siê wnukami... A Ci ludzie wreszcie chc± po latach opiekowania siê w³asnymi dzieæmi po¿yæ. I ja to rozumiem. Sama to us³ysza³am od swojej mamy ¿e jakby¶my siê jednak na dzieci zdecydowali to ona ju¿ mówi ¿e ma swoje ¿ycie i chce z niego korzystaæ a nie bawiæ siê w opiekunkê. I ja to jak najbardziej rozumiem, popieram i jestem ca³ym sercem.
Moja mama jest po 60tce. W³a¶nie zmienia pracê. Je¼dzi na motorze,plywa na ³ódce,ostatnio uczy siê je¼dziæ na nartach, partnera pozna³a grubo po 50tce. Æwiczy, dba o siebie, ubiera siê w tych samych sklepach co ja. Chodzi na koncerty. Czasy siê zmieni³y. Je¶li kto¶ nie choruje przewlekle to ¿ycie 50 latki niczym nie rozni siê od ¿ycia wspó³czesnego 30 latka. I to jest ¶wietna wiadomo¶æ.

Wys³ane z mojego Redmi Note 8 Pro przy u¿yciu Tapatalka
Lasagna_ze_szpinakiem jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2023-02-25, 12:48   #42
Laief
Rozeznanie
 
Avatar Laief
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomo¶ci: 995
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

[1=7623cb0b746b4d40e529fc1 23bf669aade741778_65822f0 7d8014;89513350]doly i depresja zdazaja sie ludziom w kazdym wieku nie tylko na stare lata

ile ludzi bedacych z zwiazkach ,z dziecmi, z wnukami z partnerem popelnia samobojstwa bo nikt nie zauwazyl co sie dzieje ,posiadanie dziecka nie chroni cie od takich sytuacji ,nie chroni od samotnosci

sa poprostu rozne rodziny w jednych ludzie sie wspieraja w innych nie,jedni szukaja pociechy inni trzymaja swoje smutki w sobie

ja np bardzo rzadko mowie dzieciom o problemach ktore mnie drecza bo nie chce ich obciazac niepotrzebnie ,staram sie je sama ogarnac i dopiero potem ewentualnie o tym powiedziec



dzis o wiele latwiej znalesc kogos do pogadania np online,podzielenia sie swoim problemem poszukac jak inni poradzili sobie w podobnej sytuacji

posiadanie dzieci nie rozwiaze twoich problemow zwiazanych z podupadajacym zdrowiem-wedlug mnie dzieci raczej dokladaja zmartwien i problemow ,niz je rozwiazuja ;-)[/QUOTE]Bardzo przyjemnie czyta³o siê twoj post. Mega fajne podej¶cie, a przede wszystkim zdrowe!
Laief jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 13:03   #43
Senija
Zadomowienie
 
Avatar Senija
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: stara syrena bez kó³ w stodole
Wiadomo¶ci: 1 124
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Jak bêdê ju¿ w takim stanie ¿e kto¶ bêdzie musia³ siê mn± zajmowaæ to poddam siê eutanazji. Bojê siê staro¶ci z dzieæmi i wnukami czy te¿ bez nich, w ogóle jak patrzê na wiele osób starszych to mam wra¿enie ¿e lepiej by im siê ¿y³o bez tej ca³ej rodzinki i byliby zdrowsi. Widzê np. kobiety które ca³e ¿ycie dos³ownie siê zaje¿d¿a³y ciê¿k± prac±, zero dbania o siebie, niezdrowa dieta, nadwaga, brak profilaktyki no bo przecie¿ najwa¿niejsze s± dzieci. No i nic dziwnego ¿e teraz na stare lata takie zdrowie a nie inne. Znam te¿ jedn± pani± która ma teraz 78 lat, nie ma dzieci i jest bardzo energiczna i ogarniêta, jej m±¿ zmar³ ok. 10 lat temu. Zawsze wydawa³a mi siê bardzo szczê¶liwa. Ale ona jest mega ciekawym cz³owiekiem, mia³a ciekawe, fajne ¿ycie i nawet du¿o m³odsze osoby lubi± z ni± rozmawiaæ. Z kolei moja Babcia zmar³a pod opiek± swojej córki (mojej ciotki) która opiekê nad ni± traktowa³a jako z³o konieczne, bardzo ¼le siê dzia³o miêdzy nimi i patrz±c z boku stwierdzam ¿e siê po prostu nienawidzi³y. Czy to takie szczêscie i rado¶æ na stare lata..? Có¿. To s± wszystko dowody anegdotyczne ale jednak dziecko nie jest ¿adn± gwarancj±. Mam wra¿enie ¿e teraz to wrêcz dziecko jest gwarancj± wielu, wielu k³opotów.
Senija jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 13:11   #44
chacaos
Zadomowienie
 
Avatar chacaos
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomo¶ci: 1 922
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez Sylia166 Poka¿ wiadomo¶æ
Mam 26 lat, nigdy nie chcia³am dzieci i nadal nie czujê "tego", zreszt± pewnie nikogo nie poznam, bo nie mam ci¶nienia na zwi±zki wiêc powoli przygotowujê siê mentalnie na to, ¿e spêdzê ¿ycie w pojedynkê, oczywi¶cie tylko teoretycznie, po prostu bez partnera.
Podobna sytuacja u mnie. Przy obecnym rozwoju sztucznej inteligencji trudno mi uwierzyæ, ¿e za te prawdopodobnie ponad czterdzie¶ci lat ludzie dalej bêd± mieli problemy z gatunku ,,nie ma kto podetrzeæ ty³ka i podaæ szklanki wody starej babie''. Co do kwestii finansowych, utrzymanie dziecka i pomoc mu w wystartowaniu w doros³o¶æ to s± horrendalne kwoty, a jako¶ porywaj± siê na to ludzie, którzy wcale nie zarabiaj± kokosów. Dla mnie inwestycj± w swoj± przysz³o¶æ jest odk³adanie kasy na staro¶æ, dbanie o umys³ i o zdrowie fizyczne, a dla kogo¶ innego zmienianie pieluch, chodzenie na jase³ka i ciu³anie, ¿eby dzieæ pojecha³ na studia do Wawy. Nie widzê powodu, dla którego to ja mia³abym mieæ z zasady przewalone. Martwi mnie ogólna przysz³o¶æ kraju i ¶wiata pod k±tem klimatu i gospodarki, ale mam nadziejê prze¿yæ staro¶æ godnie, aktywnie i w towarzystwie przyjació³, a nie pl±cz±c nad brakiem mê¿a i dzieci.
chacaos jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 13:23   #45
ateris
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomo¶ci: 5 897
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez Lasagna_ze_szpinakiem Poka¿ wiadomo¶æ
I bardzo czêsto my¶l±, ¿e rodzice tylko marz± o tym by zajmowaæ siê wnukami... A Ci ludzie wreszcie chc± po latach opiekowania siê w³asnymi dzieæmi po¿yæ. I ja to rozumiem. Sama to us³ysza³am od swojej mamy ¿e jakby¶my siê jednak na dzieci zdecydowali to ona ju¿ mówi ¿e ma swoje ¿ycie i chce z niego korzystaæ a nie bawiæ siê w opiekunkê. I ja to jak najbardziej rozumiem, popieram i jestem ca³ym sercem.
Moja mama jest po 60tce. W³a¶nie zmienia pracê. Je¼dzi na motorze,plywa na ³ódce,ostatnio uczy siê je¼dziæ na nartach, partnera pozna³a grubo po 50tce. Æwiczy, dba o siebie, ubiera siê w tych samych sklepach co ja. Chodzi na koncerty. Czasy siê zmieni³y. Je¶li kto¶ nie choruje przewlekle to ¿ycie 50 latki niczym nie rozni siê od ¿ycia wspó³czesnego 30 latka. I to jest ¶wietna wiadomo¶æ.

Wys³ane z mojego Redmi Note 8 Pro przy u¿yciu Tapatalka
Ale po 60tce to jeszcze ¿adna staro¶æ. Co innego jak masz 80 lat.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
ateris jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 14:15   #46
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomo¶ci: 6 046
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Te¿ prawda ¿e ¶wiat za 30-40 lat bêdzie ca³kiem inny i bêd± nas czekaæ inne problemy ni¿ sobie teraz wyobra¿amy. Postêp technologiczny idzie zbyt szybko, aby tak nie by³o.


Mo¿e kazdy bêdzie mia³ swojego prywatnego robota pielêgniarkê i problem solved.

Wys³ane z mojego M2007J20CG przy u¿yciu Tapatalka
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 14:22   #47
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomo¶ci: 5 722
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

[1=7623cb0b746b4d40e529fc1 23bf669aade741778_65822f0 7d8014;89513350]doly i depresja zdazaja sie ludziom w kazdym wieku nie tylko na stare lata
ile ludzi bedacych z zwiazkach ,z dziecmi, z wnukami z partnerem popelnia samobojstwa bo nikt nie zauwazyl co sie dzieje ,posiadanie dziecka nie chroni cie od takich sytuacji ,nie chroni od samotnosci
sa poprostu rozne rodziny w jednych ludzie sie wspieraja w innych nie,jedni szukaja pociechy inni trzymaja swoje smutki w sobie
ja np bardzo rzadko mowie dzieciom o problemach ktore mnie drecza bo nie chce ich obciazac niepotrzebnie ,staram sie je sama ogarnac i dopiero potem ewentualnie o tym powiedziec

dzis o wiele latwiej znalesc kogos do pogadania np online,podzielenia sie swoim problemem poszukac jak inni poradzili sobie w podobnej sytuacji
posiadanie dzieci nie rozwiaze twoich problemow zwiazanych z podupadajacym zdrowiem-wedlug mnie dzieci raczej dokladaja zmartwien i problemow ,niz je rozwiazuja ;-)[/QUOTE]

Mysle tak samo
magbeth jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 14:36   #48
Ninanina88
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2018-12
Wiadomo¶ci: 502
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Poka¿ wiadomo¶æ
Gdyby¶ mia³a dziecko, to by¶ do niego wydzwania³a, oczekiwa³a odwiedzin co tydzieñ i w ka¿de ¶wiêta, uwagi, pomocy...
Brzmi jak horror dla ka¿dego ¶wie¿o wyrwanego z domu m³odego cz³owieka.
Przelewanie swojej potrzeby kontaktów towarzyskich na dziecko brzmi bardzo niebezpiecznie i mo¿e zrobiæ ogrom krzywdy temu dziecku.
Rozwi±zaniem tej sytuacji nie jest "robienie sobie dziecka-przyjaciela-partnera", tylko zadbanie o kontakty towarzyskie z innymi lud¼mi. Stworzenie nowych w miejscu zamieszkania.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
No bez przesady, je¶li relacje w rodzinie by³y fajne jak to doros³e dziecko by³o dzieckiem, traktowa³o siê je jak cz³owieka, a nie jak element planu, przedmiot itd to nie znam nikogo kto nie chce mieæ kontaktu z rodzicem albo ten kontakt mieæ raz na rok. I nie chodzi tu o traktowanie dziecka jak przyjaciela, kogo¶ do towarzystwa.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
Ninanina88 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 16:00   #49
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podró¿y
Wiadomo¶ci: 6 906
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez Ninanina88 Poka¿ wiadomo¶æ
No bez przesady, je¶li relacje w rodzinie by³y fajne jak to doros³e dziecko by³o dzieckiem, traktowa³o siê je jak cz³owieka, a nie jak element planu, przedmiot itd to nie znam nikogo kto nie chce mieæ kontaktu z rodzicem albo ten kontakt mieæ raz na rok. I nie chodzi tu o traktowanie dziecka jak przyjaciela, kogo¶ do towarzystwa.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
No pewnie ¿e ten kontakt by by³. Piszê ze swojego do¶wiadczenia - mieszkaj±c i ¿yj±c ju¿ na sta³e w innym województwie ni¿ rodzice nie chcia³abym odwiedzaæ ich 2 czy 3 razy w miesi±cu, a tym bardziej czê¶ciej.


Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2023-02-25, 16:14   #50
7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomo¶ci: 16 089
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Poka¿ wiadomo¶æ
No pewnie ¿e ten kontakt by by³. Piszê ze swojego do¶wiadczenia - mieszkaj±c i ¿yj±c ju¿ na sta³e w innym województwie ni¿ rodzice nie chcia³abym odwiedzaæ ich 2 czy 3 razy w miesi±cu, a tym bardziej czê¶ciej.


Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
ja mam wspaniala relacje z moja corka ktora mieszka ponad 2h drogi ode mnie,mamy kontakt przez messengera ,praktycznie codziennie wymieniamy sie wiadomosciami ,dzwonimy znacznie zadziej ,byla w domu na swieta a nastepny raz 6 tygodni pozniej (przyjechala zrobic wlosy-ja jej farbuje ;-)
nie oczekuje ze bedzie mnie czesciej odwiedzac ,obydwie pracujemy wiec w tygodniu nie mamy czasu a w weekendy a to ja a to ona mamy swoje plany.
absolutnie sie z toba zgadzam ze oczekiwanie ze dziecko wypelni nam luke w kontaktach towarzyskich jest niezdrowe ,nasze dzieci nie powinny czuc sie winne ze my nie potrafimy znalesc sobie znajomych czy jakis zajec dla zabicia czasu
7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 17:04   #51
pfffh
Zadomowienie
 
Avatar pfffh
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomo¶ci: 1 975
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Ja mam dzieci, ale nie zamierzam na staro¶æ oczekiwaæ od nich "zajêcia" siê mn±. Chcia³abym, ¿eby w razie potrzeby by³o mnie staæ na dom starców.

Mam te¿ bezdzietn± ciotkê po 80tce. Ca³a rodzina siê ni± opiekuje. Ciotka jest póki co sprawna i fizycznie i na umy¶le. Ale jak trzeba bêdzie to i tak pewnie wszyscy jako¶ siê ni± zajmiemy.
__________________
"Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne" A. Sapkowski "Narrenturm"
pfffh jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 17:54   #52
Lasagna_ze_szpinakiem
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomo¶ci: 1 480
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez ateris Poka¿ wiadomo¶æ
Ale po 60tce to jeszcze ¿adna staro¶æ. Co innego jak masz 80 lat.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
No nie jest, wiêc tym bardziej maj±c 70 lat je¶li czlowiek jest zdrowy i sprawny to nie potrzebuje jeszcze ¿adnej sta³ej opieki. 70 to te¿ nie starosc gleboka. Wiêc zak³adaj±c ¿e ma siê np 75 i idzie sie do domu opieki to na +/- 15 lat kasy ¿e sprzeda¿y nieruchomo¶ci + emerytura starczy
Czasy siê zmieni³y bo kiedy¶ moi dziadkowie maj±c 60 byli bli¿ej stanu 70+ i zdrowotnie i pod wzglêdem odbierania otaczaj±cego ¶wiata.

Wys³ane z mojego Redmi Note 8 Pro przy u¿yciu Tapatalka
Lasagna_ze_szpinakiem jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 18:48   #53
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomo¶ci: 3 731
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez Lasagna_ze_szpinakiem Poka¿ wiadomo¶æ
No nie jest, wiêc tym bardziej maj±c 70 lat je¶li czlowiek jest zdrowy i sprawny to nie potrzebuje jeszcze ¿adnej sta³ej opieki. 70 to te¿ nie starosc gleboka. Wiêc zak³adaj±c ¿e ma siê np 75 i idzie sie do domu opieki to na +/- 15 lat kasy ¿e sprzeda¿y nieruchomo¶ci + emerytura starczy
Czasy siê zmieni³y bo kiedy¶ moi dziadkowie maj±c 60 byli bli¿ej stanu 70+ i zdrowotnie i pod wzglêdem odbierania otaczaj±cego ¶wiata.

Wys³ane z mojego Redmi Note 8 Pro przy u¿yciu Tapatalka

Wiek jest kwesti± indywidualn±. Moja babcia w wieku 70 lat nie by³aby zdolna do samodzielnego mieszkania. Dziadek w wieku 88 lat mieszka sam i jest samodzielny. Wozi siê mu obiady, ale to wynika z jego lenistwa.


Co do samego w±tku - staro¶æ na chwilê obecn± jest dla mnie czym¶ tak dalekim, ¿e nie zastanawiam siê "czy bêdê mieæ pomoc".



Cytat:
Napisane przez Ninanina88 Poka¿ wiadomo¶æ
No bez przesady, je¶li relacje w rodzinie by³y fajne jak to doros³e dziecko by³o dzieckiem, traktowa³o siê je jak cz³owieka, a nie jak element planu, przedmiot itd to nie znam nikogo kto nie chce mieæ kontaktu z rodzicem albo ten kontakt mieæ raz na rok. I nie chodzi tu o traktowanie dziecka jak przyjaciela, kogo¶ do towarzystwa.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz

Tylko nie ka¿dy mieszka w mie¶cie rodzinny, a pomoc to nie tylko rozmowa przez telefon. Je¶li dziecko zechce wyjechaæ na drugi koniec ¶wiata to wyjedzie i to jest ok. Jakie by³y kontakty tu nie ma znaczenia.
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 20:48   #54
Ninanina88
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2018-12
Wiadomo¶ci: 502
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Poka¿ wiadomo¶æ
No pewnie ¿e ten kontakt by by³. Piszê ze swojego do¶wiadczenia - mieszkaj±c i ¿yj±c ju¿ na sta³e w innym województwie ni¿ rodzice nie chcia³abym odwiedzaæ ich 2 czy 3 razy w miesi±cu, a tym bardziej czê¶ciej.


Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
Ale to nie chodzi o to, ¿e ten kontakt mia³by byæ non stop, chyba nikogo poza partnerem/partnerka nie obarcza siê ci±g³ym dotrzymywaniem towarzystwa, przyjaciele te¿ niekoniecznie bêd± mieæ si³y i checi ¿eby nic innego nie robiæ tylko zajmowaæ komu¶ czas na staro¶æ. Ale jest kto¶ kto Ciê kocha, kto o Tobie pamiêta, dzwoni, piszê. Ja widzê wokó³ siebie taki kontakt z rodzicami, nawet je¶li te dzieci mieszkaj± ma innym kontynencie.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 20:48 ---------- Poprzedni post napisano o 20:43 ----------

[1=26cabbdd88f595c38f9b7f8 139ef1472f28f75bc_65628a8 226dae;89513618]Wiek jest kwesti± indywidualn±. Moja babcia w wieku 70 lat nie by³aby zdolna do samodzielnego mieszkania. Dziadek w wieku 88 lat mieszka sam i jest samodzielny. Wozi siê mu obiady, ale to wynika z jego lenistwa.


Co do samego w±tku - staro¶æ na chwilê obecn± jest dla mnie czym¶ tak dalekim, ¿e nie zastanawiam siê "czy bêdê mieæ pomoc".






Tylko nie ka¿dy mieszka w mie¶cie rodzinny, a pomoc to nie tylko rozmowa przez telefon. Je¶li dziecko zechce wyjechaæ na drugi koniec ¶wiata to wyjedzie i to jest ok. Jakie by³y kontakty tu nie ma znaczenia.[/QUOTE]Ale ja nigdzie nie pisa³am o tym, ¿e dziecko bêdzie siê non stop zajmowaæ rodzicem. Nie wiem gdzie to wyczyta³a¶. I rozmowa, spotkanie,to naprawdê du¿o daje nawet choremu cz³owiekowi. Inaczej jak idziesz do domu spokojnej staro¶ci i nikt siê Tob± nie interesuje, a inaczej jest jak kto¶ siê stara nawet na odleg³o¶æ zadbaæ.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
Ninanina88 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 21:22   #55
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomo¶ci: 23 947
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Jako ¿e brak dzieci to równie¿ brak wydatków na nie, planujemy sp³aciæ obecne mieszkanie, kupiæ kolejne na kredyt, to mieszkanie wynajmowaæ, ¿eby siê sp³aca³o, a na emeryturze albo ci±gn±æ ten wynajem, albo mieszkanie sprzedaæ i po prostu za to sobie podró¿owaæ i ¿yæ. Brak dzieci oznacza brak "parcia" na zostawienie po sobie spadku, wiêc wszystkie aktywa zapewne spieniê¿ymy.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 21:25   #56
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomo¶ci: 7 306
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Tre¶æ usuniêta

Edytowane przez 43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Czas edycji: 2023-11-27 o 06:46
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 21:26   #57
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomo¶ci: 23 947
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

[1=43f4c6e05089aac1c48e760 c19dfc261ffa43875_6583838 01b065;89513709]Tre¶æ usuniêta[/QUOTE]Te¿ na to liczê.

Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 21:39   #58
Wenress
Zakorzenienie
 
Avatar Wenress
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Poznañ
Wiadomo¶ci: 5 676
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Coraz wiêcej ludzi nie decyduje siê na dzieci wiêc jak bêdê stara to ju¿ kto¶ co¶ wymy¶li
Nie wiem jak ogarn±æ kwestie staro¶ci finansowo ale wiem, ¿e chcê zawsze mieæ bliskie osoby, przez ca³e ¿ycie - rodzinê i przyjació³. Tak ¿eby by³o z kim pogadaæ i ew pomóc sobie wzajemnie, choæby odwiedziæ w szpitalu... nie wyobra¿am sobie odci±æ siê od wszystkich i ¿yæ ca³kiem sama.


Wys³ane z aplikacji Forum Wizaz
__________________


Æwiczê!
Wenress jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 23:09   #59
7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomo¶ci: 16 089
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

[1=43f4c6e05089aac1c48e760 c19dfc261ffa43875_6583838 01b065;89513709]Tre¶æ usuniêta[/QUOTE]
Ja tez na to licze ,na szczê¶cie dzis mozemy podrozowac I udac sie do Dignitas w Szwajcarii jesli nie bedzie mozna sie uspic tu gdzie mieszkam
7623cb0b746b4d40e529fc123bf669aade741778_65822f07d8014 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2023-02-25, 23:25   #60
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomo¶ci: 7 306
Dot.: Bezdzietno¶æ a staro¶æ

Tre¶æ usuniêta

Edytowane przez 43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065
Czas edycji: 2023-11-27 o 06:46
43f4c6e05089aac1c48e760c19dfc261ffa43875_658383801b065 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Odpowiedz

Nowe w±tki na forum Intymnie


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2023-04-22 22:28:07


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:55.