Dni wolne od pracy (na egzamin)??? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-02-09, 15:54   #1
gusia2120
Raczkowanie
 
Avatar gusia2120
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 207

Dni wolne od pracy (na egzamin)???


Dziewczyny juz nie wiem gdzie szukac pomocy, byc moze ktoras z Was jest w takiej sytuacji.
Jestem zatrudniona na okres probny, gdy sie przyjmowalam szef wiedzial, ze studiuje zaocznie i nie widzial przeciwskazan.
Jednak teraz jest sesja, a ja potrzebuje dzien wolny, zeby jechac na egzamin, a on mi odmawia.
Czy pracodawca ma obowiazek udzielic mi wolnego dnia na egzamin?
(na dodatek nie wiem kto mi potem zaplaci 60zl za drugi termin)

Prosze pomozcie, jestescie jedynym wiarygodnym zrodlem informacji
__________________
Kiedy strach staje się niepokojem, pragnienie przeradza się w chciwość,
irytacja ustępuje złości, a złość nienawiści, przyjaźń zamienia się w zawiść,
miłość w obsesję, a przyjemność w uzależnienie,
to nasze emocje zaczynają obracać się przeciwko nam.
gusia2120 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 16:20   #2
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

a ile trwa ten okres probny?
jezeli masz umowe o prace to przysluguje ci urlop
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 17:15   #3
gusia2120
Raczkowanie
 
Avatar gusia2120
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 207
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

Cytat:
Napisane przez lain
a ile trwa ten okres probny?
jezeli masz umowe o prace to przysluguje ci urlop
To jest umowa o prace na czas probny na 3 miesiace.
A moze bezpieczniejszym rozwiazaniem (mniej problemowym) bedzie 1 dzien urlopu na zadanie? Jak myslisz?

Czy zeby dostac taki urlop to trzeba jakies pismo najpierw dostarczyc?
__________________
Kiedy strach staje się niepokojem, pragnienie przeradza się w chciwość,
irytacja ustępuje złości, a złość nienawiści, przyjaźń zamienia się w zawiść,
miłość w obsesję, a przyjemność w uzależnienie,
to nasze emocje zaczynają obracać się przeciwko nam.
gusia2120 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 17:42   #4
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

Cytat:
Napisane przez gusia2120
To jest umowa o prace na czas probny na 3 miesiace.
A moze bezpieczniejszym rozwiazaniem (mniej problemowym) bedzie 1 dzien urlopu na zadanie? Jak myslisz?

Czy zeby dostac taki urlop to trzeba jakies pismo najpierw dostarczyc?
ja co prawda jeszcze sama nie pracuje, ale moj TŻ tez jest na 3-miesiecznej umowie o prace i w umowie jest napisane, ze przysluguje mu 20 dni platnego urlopu. Ty masz pewno podobne warunki, wiec mysle, ze spokojnie mozesz brac urlop (o urlop sie pisze wniosek)

jest jeszcze inne wyjscie. kolezanka wykorzyystala swoj urlop i na nauke wziela... L4 `
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 17:47   #5
gusia2120
Raczkowanie
 
Avatar gusia2120
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 207
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

Wlasnie ciagle przeszukuje internet i znalazlam inf, ze urlop na żądanie mozna zglosic w dowolnej formie, najpozniej w dniu rozpoczecia urlopu.

I do tego znalazlam, ze na szkole tez przysluguje, ale jeszcze nie wiem w jakim wymiarze.

Dziekuje Ci bardzo za zainteresowanie - jestes jedyna, ktora zechciala poswiecic mi czas
__________________
Kiedy strach staje się niepokojem, pragnienie przeradza się w chciwość,
irytacja ustępuje złości, a złość nienawiści, przyjaźń zamienia się w zawiść,
miłość w obsesję, a przyjemność w uzależnienie,
to nasze emocje zaczynają obracać się przeciwko nam.
gusia2120 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 21:27   #6
aga21087
Zakorzenienie
 
Avatar aga21087
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: trójmiasto
Wiadomości: 4 583
GG do aga21087
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

ja tez pracuje na okresie próbnym i.....mam taka sama sytuacje no i poprostu biore urlop na żadanie (nie płatny) i uprzedzam wczesniej o tym
aga21087 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-04, 13:50   #7
alufa
Zakorzenienie
 
Avatar alufa
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 3 873
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

mam podobną sytuacje
kierowniczka nie chce dać mi wolnego na zjazd. co robić? ile dni urlopu na żądanie mi przysługuje? 4? mam w zanadrzu 7 dni dni urlopu, z tym, że w tej chwili jestem "na wypowiedzeniu"

ps. jeśli powiem, jej, że proszę o urlop na żądanie ta się wkurzy i zacznie wulgaryzować zapewne

Edytowane przez alufa
Czas edycji: 2008-11-04 o 14:04
alufa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-11-04, 14:23   #8
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

Alufa, musisz i tak wykorzystać ten urlop, inaczej szefowa będzie Ci musiała płacić ekwiwalent. Proponowalabym złożyć po proistu wniosek o urlop, a jak nodmówi, wtedy poinformuj ją o decyzji wzięcia urlopu na żądanie.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-04, 14:33   #9
alufa
Zakorzenienie
 
Avatar alufa
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 3 873
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Alufa, musisz i tak wykorzystać ten urlop, inaczej szefowa będzie Ci musiała płacić ekwiwalent. Proponowalabym złożyć po proistu wniosek o urlop, a jak nodmówi, wtedy poinformuj ją o decyzji wzięcia urlopu na żądanie.
sprawa przedstawia się w ten sposób, że zaraz po moim odejściu rozpoczyna mi się urlop. wiem o ekwiwalencie zastanawiam się jednak czy przysługuje mi urlop na żądanie nawet "na wypowiedzeniu" ? wybrałabym 2 dni, czyli tyle ile potrzebuje na studia. boję się jednak, że kierowniczka zacznie wulgaryzować, albo odmówi zasłaniając się czymś tam.
alufa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-04, 14:35   #10
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

Alufa, nie możesz chować głowy w piasek. To nie do pomyślenia, aby człowiek bał się spytać o możliwosć wolnych dni w obawie przed wulgaryzmami ze strony kierowniczki. Może pożycz od kogoś dyktafon i jak Cię obrzuci wyzwiskami, masz problem z głowy - bierzesz wolne na zjazd, a jak nie, to sprawa w sądzie.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-04, 14:40   #11
alufa
Zakorzenienie
 
Avatar alufa
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 3 873
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Alufa, nie możesz chować głowy w piasek. To nie do pomyślenia, aby człowiek bał się spytać o możliwosć wolnych dni w obawie przed wulgaryzmami ze strony kierowniczki. Może pożycz od kogoś dyktafon i jak Cię obrzuci wyzwiskami, masz problem z głowy - bierzesz wolne na zjazd, a jak nie, to sprawa w sądzie.
no tak. masz racje żebym była fair poinformuje ją kilka dni przed, że proszę o urlop na żądanie tego i tego dnia (choć ona dobrze wie, że zależy mi na tych dniach)

wielkie dzięki za odzew

Edytowane przez alufa
Czas edycji: 2008-11-04 o 14:41
alufa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-11-04, 14:42   #12
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

Alufa, spotkasz się pewnie z jeszcze gordzymi szefami-furiatami, więc dobrze jest wprawiac się zawczasu i zaczynać małymi kroczkami
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-04, 15:39   #13
MagdusNS
Raczkowanie
 
Avatar MagdusNS
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 461
GG do MagdusNS
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Alufa, musisz i tak wykorzystać ten urlop, inaczej szefowa będzie Ci musiała płacić ekwiwalent. Proponowalabym złożyć po proistu wniosek o urlop, a jak nodmówi, wtedy poinformuj ją o decyzji wzięcia urlopu na żądanie.



a jeśli chodzi o dni wolne na egzamin/sesje to pracodawca nie ma obowiazku udzielac specjalnych dni wolnych ( chyba ze sam skierował nas na studia ). Najlepiej wziąść zwykły przysługujący urlop.

Urlopu na żadanie przysługuje 4 dni i wlicza sie to w ogolna pule urlopu 20 lub 26 dni. I wcale nie jest to urlop bezpłatny. Zgodnie z kodeksem pracy mozna go zgłaszac takze w dniu planowanego urlopu w formie mailowej, telefonicznej, osobiscie...

Jeżeli dla kogoś jest to pierwsza praca to dni wolne przysługują po pierwszym przepracowanym miesiącu ( 2 dni po każdym m-cu).Ugodowy pracodawca może nam pozwolic nadebrac urlop, gdy jeszcze nam on nie przysługuje

Edytowane przez MagdusNS
Czas edycji: 2008-11-04 o 15:41
MagdusNS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-06, 16:44   #14
Mzurisana
Raczkowanie
 
Avatar Mzurisana
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 62
Dot.: Dni wolne od pracy (na egzamin)???

Cytat:
a jeśli chodzi o dni wolne na egzamin/sesje to pracodawca nie ma obowiazku udzielac specjalnych dni wolnych ( chyba ze sam skierował nas na studia ).
To prawda, ale nie do końca. Z jednej strony pracodawca nie musi wyrazić zgody na bezpłatny urlop lub zwolnienie z części dnia pracy pracownika. Z drugiej strony z art. 17 i art. 94 pkt 6 Kodeksu pracy wynika, iż pracodawca zobowiązany jest ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Trochę to sprzeczne, ja to rozumiem w taki sposób, że jeśli pracodawca odrzuci wnionek pracownika o urlop szkoleniowy, to musi mieć powód, inaczej łamie prawo pracownika do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Co do urlopu na żądanie, pracodawca obowiązany jest udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Dni urlopu na żądanie odliczane są z urlopu wypoczynkowego. Pracownik zgłasza żądanie urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, dopuszczalna jest każda forma (czyli np. możesz rano zadzwonić, że dzisiaj nie przychodzisz). Urlop taki musi pracodawca udzielić, przy czym nie jest tutaj wymagana jego zgoda.

Pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie w trzech przypadkach: kiedypracownik już w całości wykorzystał taki urlop w danym roku kalendarzowym, kiedy pracownik nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego ( pierwszy urlop wypoczynkowy pracownik nabywa po przepracowaniu miesiąca) lub kiedy już wykorzystał cały urlop.
Mzurisana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:21.