Nietolerancja :-( - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-12-18, 22:03   #1
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802

Nietolerancja :-(


Dziewczyny, musze sie wyzalic. Dopiero co przyjechalam do Polski, a juz mam za soba ostra wymiane zdan z moimi rodzicami, a szczegolnie mama.

Zaczelo sie od wiadomosci, gdzie byla mowa o tym, ze we wloskich szkolach muzulmanie protestuja przeciwko krzyzom na scianach, etc.
Rodzice zaczeli wymieniac poglady, ze jak to tak, skoro muzulmanie przyjezdzaja do Europy to musza akceptowac to co zastana. Ja na to, ze w szkolach nie powinno byc W OGOLE symboli religijnych i chocby w Polsce 99 procent ludzi bylo naprawde wierzacymi i PRAKTYKUJACYMI katolikami, to zawsze z szacunku dla mniekszosci religijnych, badz ateistow, szkoly powinny pozostac miejscem dla wszystkich, bez narzucania danej religii.
Poza tym, Muzulmanie obecni sa w Europie od zawsze i naprawde dobrze sie zintegrowali z zachodnim spoleczenstwem (wbrew temu co serwuja media), moja mama nie ma pojecia o czym mowi, bo w zyciu nie widziala muzulmanina na oczy. Natomiast ja mieszkam w naprawde multikulturowym miescie jakim jest Monachium i tu ludzie zyja obok siebie, nie ma czegos takiego jak getto, albo dzielnica, w ktorej mieszka dana nacja, tak jak jest to w Stanach. Studiuje z muzulmankami, normalnie ze soba rozmawiamy, ja im nie narzucam swoich pogladow, one nie ingeruja w moje i tak jest dobrze. Uwazam, ze Turcy robia najlepszy kebap na swiecie i bede sie tam stolowac bez uprzedzen, nie obchodzi mnie wyznanie goscia, ktory ten kebap robi.
Moja mama rzuca teoriami typu: niedlugo muzulmanie beda w calej Europie (a nie sa tu juz od stuleci?? hello?) i co wtedy bedzie!? Na moja reakcje, ze w zyciu nie poznala zadnego muzulmanina i nie wie co mowi, odpowiedziala: nie poznalam i nie chce poznac.

Braklo mi slow. Gdyby w Polsce 20 procent spoleczenstwa bylo wyznania muzulmanskiego, moze ta nietolerancja bylaby mniejsza. A tak, ona bierze sie po prostu z czystej niewiedzy, z tego co ta kobieta przeczyta w gazecie lub zobaczy w TV. Wiekszosc Polakow w zyciu nie spotkala tych ludzi, nie zamienila z nimi slowa. Trudno sie dziwic, ze potem moja matka wrzuca wszystkich muzulmanow do jednego wora wraz z fundamentalistami (ktorych i w religii KATOLICKIEJ nie brakuje)!!! Szkoda, ze Polska nie jest krajem multikulturowym, ten proces trwa lata, ale mam nadzieje, ze kiedys przekroj naszego spoleczenstwa bedzie bardziej urozmaicony.

Ech. Musialam to z siebie wyrzucic. Do niej nie dociera nawet argument, ze ja zyje miedzy tymi ludzmi i wiem co mowie. Niepotrzebnie wdalam sie w dyskusje z nia. Moze jej pokolenie przyzwyczajone jest do jednolitej kultury i juz sie na inne myslenie nie przestawi.

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 22:28   #2
Vicky_83
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-11
Wiadomości: 248
Re: Nietolerancja :-(

Niestety w Polsce tolerancja pod każdym względem jest nikła.Moglibyśmy się jej uczyć od amerykanów bądź innych europejczyków.
Tak to już jest.Ja toleruję wszystkie rasy , wyznania itd.
Tolerancja ma również dużo wspólnego z życzliwością.Staram się również nie wrzucać wszystkich do jednego wora, tylko poznać kazdego a potem stwierdzić jakim jest człowiekiem.
Z doświadczenia również wiem że jeśli ktoś ma swoją opinię, a szczególnie ludzie dojrzalsi to trudno z nimi dyskutować i ich przekonywać.
Głowa do góry.
A ja mam cichą nadzieję że kiedyś wkońcu Polacy staną się narodem tolerancyjnym
Vicky_83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 22:31   #3
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: Nietolerancja :-(

Zgadzam sie z Toba. Mnie tylko jest przykro, ze to moja wlasna mama takie glupoty wygaduje. Wstyd mi.

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 22:35   #4
_Roxi
Zadomowienie
 
Avatar _Roxi
 
Zarejestrowany: 2003-08
Lokalizacja: Poznań ...zadomowiona :)
Wiadomości: 1 087
GG do _Roxi
Re: Nietolerancja :-(

dokładnie tak jest jak piszesz svenja!! a najgorsze jest to ,że na siłę robią z nas wszystkich katolików!!
m.in.za to żałuję ,że nie mieszkam za granicą - co roku spędzam 2 miesiące 60 km od Monachium- i jak wracam to po prostu nie mogę się długo przestawić na tą polskość ,duszę się tu ....ale trzeba czekać aż kraje zachodnie EU (ja preferuję niemieckojęzyczne)da szansę pracy w swoich krajach
__________________
"Wiem jedno - gdyby szybkie podróżowanie samochodem należało do łatwych zajęć nie trzeba by się tego uczyć, a ja uczę się wciąż i będę jeździł dopóty, póki ściganie będzie dla mnie trudną, lecz pasjonującą zagadką". Janusz Kulig 1969-2004 [']
_Roxi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 22:41   #5
mimbi
Zakorzenienie
 
Avatar mimbi
 
Zarejestrowany: 2004-11
Wiadomości: 5 109
Re: Nietolerancja :-(

Svenju droga, ja Ci wyjasnie tak to jest. Media zrobily na Muzulmanow nagonke, ze to terrorysci i zla religia. Swego czasu podobnie bylo z Murzynami - ze sa zli i gorsza rasa. To nic innego, jak propaganda. Swego czssu pewien znany Austriak tez opowiadal innym, ze Zydzi maja cechy gorsze i wszyscy Niemcy mu wierzyli. Wiem, ze to radykalny przyklad, ale mniej wiecej takie moze byc porownanie - propaganda, czwarta wladza ma wielka sile, zwlaszcza jesli chodzi o ludzi, ktorzy nie moga na wlasnej skorze przekonac sie, ze tak nie jest. Twoja mama zapewne nie ma zbyt wiele mozliwosci, zeby poznac ludzi, ktorzy wyznaja islam. Ty jezdzisz po swiecie, jestes mloda i otwarta, ludzie starsi maja juz troche hermetyczne poglady i wcale nielatwo im to zmienic. A jak sie jeszcze naczytaja w gazecie, ze wszyscy islamisci chca zmusic kobiety do chodzenia w burkach i wysadza wszystkie koscioly w powietrze, to niewielki krok juz do nietolerancji.
mimbi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 22:50   #6
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: Nietolerancja :-(

Oczywiscie, a teraz nawet ludzie w Niemczech zaczynaja obserwowac podejrzliwie sprzedawcow kebapow bo przeciez w takim kebapie moze byc cyjanek, nie?

To JUZ jest nietolerancja. Ktos mnie posadzi o to, ze sama jestem nietolerancyjna, bo nie moge zaakceptowac pogladow mojej matki. Ale ja po prostu nie godze sie na zla postawe, tak jak nie godze sie na przemoc i inne negatywne zjawiska, ktore sa negatywne w uniwersalnym znaczeniu.

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 22:57   #7
BeataWi
Wtajemniczenie
 
Avatar BeataWi
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 143
GG do BeataWi
Re: Nietolerancja :-(

Svenju,moze nie bedziesz zadowolona z tego co teraz napisze,ale w pewnym stopniu podzielam zdanie twojej mamy.Kiedys myslalam tak jak i ty,tzn.muzulmanie to tacy sami ludzie jak i my;z czasem zmienilam jednak zdanie.Mieszkam w Niemczech od 15 lat i poznalam ich mentalnosc oraz obyczaje niejednokrotnie.Mlode dziewczyny,wydaja sie niczym nieroznic od nas europejek a jednak w momencie,gdy dochodza do wieku,w ktorym "powinny" wyjsc za maz,wszystko zaczyna sie zmieniac (niestety).Przewaznie jest tak,ze to rodzice wybieraja jej meza,pozniej musi np.zakladac chustke na glowe(jezeli maz sobie tego zyczy),nie moze sobie wyskoczyc z kolezankami na kawe itp.Oni naprawde maja inne obyczaje,uwierz mi.Spojrz na mezow Turczynek,szaleja po dyskotekach a te musza siedziec w domu,opiekowac sie dziecmi i nawet nie maja prawa mu zwocic uwagi,ze oni postepuja zle.Zaraz sie oburzysz i zaczniesz mi podawac przyklady,ja tez moge podac sporo.Znam Turkow,ktorzy byli tacy jak my a po latach cos im tam zaiskrzylo,pojechali do Mekki i zony chustki na glowy a mezowie do Mosche,zadnych imprez i alkoholu.Oczywiscie zdarzaja sie wyjatki,takich tez znam,nawet moja kuzynka jest z Turkiem i ma z nim dzieci,ale takich jest niestety tylko garstka.Nie gniewaj sie na twoja mame bo ona ma poniekad racje.
Pozdrawiam.
__________________
Wszystkim zlodziejom przepisow mowie NIE

Becia69


http://www.pajacyk.pl/
http://www.polskieserce.pl/
BeataWi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2004-12-18, 23:08   #8
dziewczyna
Zakorzenienie
 
Avatar dziewczyna
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 29 946
Re: Nietolerancja :-(

Twoja mama zna muzułmanów jedynie z doniesień telewizji. A telewizja mówi, że muzułmanie są be. I ona w to uwierzyła. Ty znasz ludzi, którzy wyznają tą religię i widzisz, że mogą być ludzie przyjaźni. Owszem są ludzie, którzy są faktycznie źli, ale w jakiej religii są tacy ludzie.
dziewczyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 23:11   #9
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: Nietolerancja :-(

Beciu, wiesz, problem polega na tym, ze Ty swoja teorie popierasz konkretnymi argumentami, a moja mama opiera sie na tym, co widzi w telewizji. Ty masz takie doswiadczenia, ja mam inne. Nie interesuje mnie to, jak muzulmanie zyja, taka religia i juz, jezeli jest sie osoba religijna, trzeba sie stosowac do pewnych zasad, w tym przypadku do koranu.
Oni mnie nie wypytuja jak ja zyje, dlaczego tak sie ubieram, a nie inaczej, wiec ja nie pytam o to samo ich. Rozmawiamy na inne tematy po prostu. Nie mowie, ze wszyscy jestesmy tacy sami, bo tak nie jest. Mowie tylko o tym, ze inny nie znaczy zly...

I tak jak napisalas, sa wyjatki. Ja wole nie uogolniac, bo wiadomo, ze w kazdej religii, czy spoleczenstwie sa rzeczy dla mnie czy dla Ciebie niezrozumiale, rowniez w Polsce, gdzie przykladowa zona zasuwa w kuchni, a pan i wladca oglada sobie Playboya rozparty w fotelu. Takich domow jest w Polsce cale mnostwo. I czym to sie rozni od takiej pary muzulmanskiej, gdzie zona musi sluchac meza we wszystkim, etc.?

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 23:17   #10
BeataWi
Wtajemniczenie
 
Avatar BeataWi
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 143
GG do BeataWi
Re: Nietolerancja :-(

Moze zle zrozumialam twoja wypowiedz,przeciz nie bylam przy twojej "wymianie zdan" z mamusia.Rozumie cie doskonale i rowniez nie popieram ludzi,ktorzy dyskryminuja innych,jednak potrzeba jeszcze duuuuzzzooo czasu zanim sie to w Polsce zmieni.
Pozdrawiam
__________________
Wszystkim zlodziejom przepisow mowie NIE

Becia69


http://www.pajacyk.pl/
http://www.polskieserce.pl/
BeataWi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 23:19   #11
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: Nietolerancja :-(

Beciu

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2004-12-18, 23:20   #12
Camilla
Zakorzenienie
 
Avatar Camilla
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 9 328
Re: Nietolerancja :-(

Zgadzam się również z tym, że Polska jest nietolerancyjnym krajem, ale...No własnie w krajach Arabskich jest to samo..Tam również żyją mniejszości i generalnie nie mają nic do powiedzenia. To jest tak, że w krajach Europy jak ktoś chce zmienić religie np. na muzułmańską to nikt mu tego nie broni, tam natomiat tacy ludzie jak chcą zmienić religię to są gnebieni i zakazuje się im tego. Może im grozić nawet kara śmierci..Nie pisze teraz o Polsce ale o Europie w ogóle, Muzułmani od kilku wieków są tutaj obecni i ja im nie bronie żeby żyli w swoich enklawach, mieli swoje zwyczaje, ale dlaczego rażą ich krzyże we włoskich szkołach? Przecież chyba tam ich nikt nie zmusza do uczęszczania na religie,zresztą oni Jezusa uwazają za jednegov z najważniejszych proroków, zaraz po Mahomecie. Tak samo u nas religia nie jest obowiązującym przedmiotem,zresztą nasza konstytucja chyba o tym mówi, o wolności wyznań itd...
Prosze nie naskakujcie na mnie za to, ale takie jest moje zdanie, chyba mam do niego prawo.
Pozdrawiam wszystkich ciepło w tą mroźną noc
Kamila
__________________
zapuszczam włosy i bardzo o nie dbam!

jesteśmy razem

Camilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 23:33   #13
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Re: Nietolerancja :-(

hey
na wstępie zaznacze ,że nie uważam aby wszyscy muzułmanie byli zli .

ale to co ich religii robi z nimi w ich własnych krajach nie miesci mi sie w głowie ,wszysto jest cacy kiedy sa poza swoimi krajami ,sa tacy jak my ,dobrzy ,kochający tatusiowie i męzowie kiedy wracaja do swoich małych piekełek dla nas europejek robi sie piekło.
widze jak to jest u kolezanki która ma męża muzułamanina który mieszka w londynie ,tam sie urodził i wychował -ma z nim krzyz panski pomimo ,że żyja w separacji ,on powiedział jej prosto w oczy ,że gdyby mieli syna (mają córkę )to na pewno nie byłby -ten syn- z nią tylko on -tatus-by jej go odebrał i wychował sam w religii jedynie słusznej.

winna jest nie tylko religia ale tradycja i przyzwolenie na tego typu zachowanie a także to co pociąga zarówno zachód jak i wschód czyli władza i kasa i nikt z nas(jako panstwo) nie może być neutralny.
nie popieram agresji bo to rodzi kolejną wojnę ,powinnismy ich zostawiwc w ich własnym piekiełku a wczesniej czy póżniej pozabijaliby sie sami.

co do tych krzyzy i choinek we francji to cóż ,zapytajmy czy w szkole muzułmańskiej (do której chodzi jakas mniejszosc)
pozwola powiesic np. krzyż ?

nie sądze aby sie zgodzili .
tak to włąsnie wygląda muzułamnie i czarni są najbardziej nie tolerancyjnymi narodami .
jak im sie żle powodzi to tylko dlatego ,że sa np. czarni -to jest ich jedyne wytłumaczenie dlaczego maja gorzej ale żadnen z nich nie pomysli ,że może prawda jest taka ,że są leniwi ,a im przeciez wszytsko sie nalezy bo są mniejszosci i obchodzmy sie z nimi jak jajkiem.

moge tolerowac wszystko oprócz głupoty -która występuje w kazdym kraju ,niestety.

pzdr
paula
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-18, 23:34   #14
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: Nietolerancja :-(

Nikt na Ciebie nie naskoczy, uwazam, ze to bardzo ciekawa dyskusja, calkiem serio

Zastanawiam sie, co w takim razie Europejczycy maja zrobic wobec tych muzulmanow, ktorzy tu juz mieszkaja, skoro w ich islamskich ojczyznach mniejszosci sa gnebione. Kodeks Hammurabiego zastosowac? Oko za oko? Ze skoro oni sa tacy to my im odpowiemy tym samym? Do czego by to doprowadzilo? Europa jest tolerancyjnym kontynentem i boje sie pomyslec co by bylo, gdyby bylo odwrotnie.

Uwazam, ze najlepiej byloby w szkolach usunac symbole religijne, zeby nie draznic zadnej ze stron. To chyba najlepszy kompromis wobec roznorodnosci kulturowej Europy.

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 08:41   #15
Mariqa
Wtajemniczenie
 
Avatar Mariqa
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 2 207
Re: Nietolerancja :-(

Z tą tolerancją ja sama nie mogę ze sobą dojść do porozumienia.
To wcale nie jest takie oczywiste twierdzić- jestem tolerancyjna/y...
Mówimy: nie przeszkadzają mi muzułmanie, żydzi, ateiści, fanatycy, homoseksualiśći, heteroseksualiśći...itp
Ale tylko gdy tak naprawdę nie znamy ich konkretnie: - bo oto muzułmanie po 11 wrśnia kojarzą nam się z terroryzmem,
homoseksualiści ze zboczeniem itd...
Swoją ocenę budujemy na twierdzeniu że granicą tolerancji jest dobro drugiego człowieka- kiedy dochodzi do wyrządzenia krzywdy nawet w przypadku jednostkowym, budujemy stereotypowy osąd o danej grupie...
Problem tkwi w tym, że różne każdy z nas ocenia dobro, bo każdy z nas, bez wyjątku, ocenia świat miarą swoich doświadczeń...
Stąd ten cały paradoks i ciągłe życie w paradoksach - ten kto zna dobrego muzułmanina, przyjaznego homoseksualistę, ucynnego żyda itd zastanowi się zanim wypowie się na emat całej grupy...
Myślę, że jednak mimo wszystko nie można mieć pretensji Svenju do mamy- ona sobie żyje tu, to nie oznacza od razu ciemnogrodu, to oznacza, ze korzysta z wiedzy jej dostępnej i na niej buduje swój światopogląd...Negatywne, w moim mniemaniu byłoby to, jeśli próbowałaby forsować na siłę swoje opinie- bo wtedy jednak naruszyłaby twoje dobro, gdyż macie różne doświadczenia w tym względzie...
Jeśli chcemy być tolerancyjni to nie wymagajmy od wszystkich "mądrości wszechrzeczy", dla niektórych dobrze jest żyć u siebie, w swoim światku, samym światopoglądem nie popularyzowanym nie robi się krzywdy...
Ja np bardzo lubię różnorodność kulturową tego świata, nie oceniam innych według miary Ben ladena, Hitlera czy innego.
Z drugiej strony- nie można mieć pretensji do muzułmanina, ze nie sprzeciwia się fundamentalizmowi islamckiemu- bo to oznacza ogólne dobro poniekąd dla niego i nacji- to wynika z ich religii
To nie jest taka pesymistyczna myśl- ale chyba rasa ludzka nie dojdzie do etapu czystej tolerancji, bo ludzie rodzą się różni, niejednolici, mają różne doświadczenia...różne opinie.
Prawdziwy ciemnogród i głupota to zmuszanie innych aby stali się tacy właśnie dokładnie jak my...
__________________
C'est la vie - cały twój Paryż dwie drogi na krzyż
Knajpa, kościół, widok z mostu
Mariqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 09:10   #16
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: Nietolerancja :-(

Tak w Polsce jest nietoleranacja..ale są kraje gdzie jest gorzej..faktycznie czasami wstyd jak Polacy zacholwuja sie widzą osobe innego wyznania lub koloru skóry..
Ale to idzie niestety w dwie strony. Uważam że ,Twoja mamusia ma jednak trochę racji..my jadąc do muzumańskich krajów np na wycieczkę musimy przyjąć ich kulturę i sposób zycia, czyli przystosować się-kobiety mimo upału nie chodzą w kusych sukienkach,bluzeczkach itp..
Nikomu kto przeprowadziłby sie do takiego kraju nie przyszloby do glowy próbować skrytykować ich symole religijne czy sposób pojmowania wiary..Oni mieszkając we Wloszech ..próbuja protestować przeciwko symbolom chrześcijańskim...Moim zdanie powinni sie prystosować do kultury kraju w którym zyja i ktory dał im pracę ,utrzymanie itp..Juz widzę jak sytuacja byla by odwrotna..na pewno protestujacy stacili by glowy albo zostali uwięzieni..
PS.a co kebabu zgadzam sie ..pycha
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 09:13   #17
Camilla
Zakorzenienie
 
Avatar Camilla
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 9 328
Re: Nietolerancja :-(

svenja napisał(a):
> Nikt na Ciebie nie naskoczy, uwazam, ze to bardzo ciekawa dyskusja, calkiem serio
To bardzo się cieszę, też uważam to za ciekawą dyskusję.
>
> Zastanawiam sie, co w takim razie Europejczycy maja zrobic wobec tych muzulmanow, ktorzy tu juz mieszkaja, skoro w ich islamskich ojczyznach mniejszosci sa gnebione. Kodeks Hammurabiego zastosowac? Oko za oko? Ze skoro oni sa tacy to my im odpowiemy tym samym?
Europejczycy tego nie zrobią, u nas jest inna mentalność,m.in. wolność wyznań,religii itd. pod warunkiem, że nie działa się na szkodę państwa, w którym się żyje. Wiadomo po Zamachu na WTC staliśmy się wobec nich podejrzliwi, to było raczej nieuniknione, w końcu bardzo dużo siatek Al-Qaidy zostało rozpracowane właśnie w europejskich krajach (Niemcy, Francja, Anglia, Włochy), gdzie Ci Arabowie żyli już od kilkunastu lat i wydawało się że się zasymilowali z resztą ludności,im jednak przyświecał jeden cel, śmierć i zniszczenie .
>Europa jest tolerancyjnym kontynentem i boje sie pomyslec co by bylo, gdyby bylo odwrotnie.
Ja również i cieszę się, że u nas nie jest tak jak np.w krajach arabskich.
> Uwazam, ze najlepiej byloby w szkolach usunac symbole religijne, zeby nie draznic zadnej ze stron. To chyba najlepszy kompromis wobec roznorodnosci kulturowej Europy.
Hmm..to ja się z tym jednak nie zgodzę, pisałam wcześniej, że skoro dzieci innych wyznań nie są zmuszane do lekcji religii i przyjęcia katolicyzmu, to dlaczego krzyże mają im przeszkadzać..?Rozumiem oburzenie Arabów, kiedy to we Francji chciano zakazć noszenia hust muzułmankom, to była bezpośrednia ingerencja w ich zasady, w ich religie, i to potępiam. Ale oni teraz robią właśnie to samo, chcą ingerować w zwyczaj zawieszania krzyża w klasach, który najwidoczniej jest kultywowany od dawna we włoskich szkołach..
>
Pozdrawiam
Kamila
__________________
zapuszczam włosy i bardzo o nie dbam!

jesteśmy razem

Camilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 11:06   #18
Vicky_83
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-11
Wiadomości: 248
Re: Nietolerancja :-(

Jasne że to przykre, tymbardziej że to twoja mama. Ale jeżeli bym się zamartwiała takimi rzeczami, to wiecznie chodziłabym zmartwiona i sfrustrowana.
Nie uwazam również aby był to powód do jakiś niesnasek i kłótni. Poprostu każdy ma swoje zdanie i może je wyrażać.
Ja po długim pobycie w USA też przyzwyczaiłam się do tolerancji, a kiedy wróciłam do kraju doskwierał mi jej brak. Nie wspominając już o przyjaźnie nastawionych i uśmiechających się ludziach.
Widzisz, każdy ma inne rozterki.
Vicky_83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 11:33   #19
DominikaS
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2001-12
Wiadomości: 1 440
Re: Nietolerancja :-(

No cóż, odwiedzając pewne miejsca musimy pogodzić się z ich specyfiką. W niektórych krajach arabskich turyści muszą zakrywać ciało, w chrześcijańskich też - w Watykanie na przykład. Także w innych miejscach kultu (do niektórych kościołów nie można wejść z krótkiej spódnicy, o zakonach nie wspomnę). Biorąc pod uwagę że część krajów arabskich to państwa kościelne to chyba nic w tym dziwnego? Przejeżdżając przez granicę takiego państwa wchodzimy do wielkiego kościoła (meczetu). O Francji nie słyszałam żeby była państwem kościelnym? Polska chyba teoretycznie też nie jest? A różnica między państwem świeckim a kościelnym jest wielka.
A skoro w Polsce czy we Francji najwyższą władze sprawują ludzie świeccy to chyba naturalne że w instytucjach państwowych (jakimi są też szkoły) nie powinno być żadnych symboli religijnych? Wiara, wiarą ale po co mam w urzędzie czy szkole oglądać jakieś symbole religijne? Ich miejscem jest świątynia, dom, szkoła przykościelna itp. W szkole powinno wisieć godło państwowe czy jakiś inny symbol narodowy.
Co do innych nacji zamieszkujących Europę to tak naprawdę Ci ludzie nie przyjechali tu od tak sobie. Wiele państw europejskich intensywnie podbijało i niszczyło kraje arabskie, afrykańskie, hinduskie. Te kraje, często wcześniej bogate, zubożały przez taką a nie inną politykę najeźdźców. Teraz Francja czy WB musi wziąć odpowiedzialność za swoją historię. Skoro wcześniej narzucali swoje prawa mieszkańcom innych państw to teraz podbite nacje mają prawo wymagać od nich odpowiedniego traktowania w ich krajach.
DominikaS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2004-12-19, 12:05   #20
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: Nietolerancja :-(

Dominiczko,we wrześniu byłam w sanatorium w Swinoujściu.Z racji polożenia miasto to jest panowane "przez Niemców i własciwie mimo ze na swój sposób sa specificznie halaśliwi i pewni siebie nikomu to specjalnie nie przeszkadza ale...byłam swiadkiem takiej sytuacji: 2-ch Nemców weszlo z rowerami do koscioła ..modlaca się staruszka gdy to zobaczyła rozpłakała się i powiedziała "jak oni Nas traktują??"
Upieram się czy jesteśmy turystycznie i mieszkamy w danym kraju musimy szanować kulturę i religie danego kraju!
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 12:12   #21
Lovisa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 5 742
Re: Nietolerancja :-(

Heh, ja jestem ateistką i za każdym razem kiedy mówię, że według mnie bóg nie istnieje, spotykam się z nietolerancją. Ale takie jest moje zdanie i na pewno go nie zmienię, chociaż w Polsce bardzo trudno być niewierzącym i przedciwnikiem religii..
__________________
Na stałę w USA[nie udzielam się już na forum, więc proszę do mnie nie pisać, opcja pw została wyłączona.]
Lovisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 12:47   #22
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: Nietolerancja :-(

Kamila napisał(a):

> Europejczycy tego nie zrobią, u nas jest inna mentalność,m.in. wolność wyznań,religii itd. pod warunkiem, że nie działa się na szkodę państwa, w którym się żyje. Wiadomo po Zamachu na WTC staliśmy się wobec nich podejrzliwi

Nie chce generalizowac, ale cywilizacja zachodnia, a szczegolnie amerykanska jest sama sobie winna. Arogancja Zachodu i ignorowanie tego, co dzieje sie na Bliskim Wschodzie doprowadzily do zamachu na WTC.

> Hmm..to ja się z tym jednak nie zgodzę, pisałam wcześniej, że skoro dzieci innych wyznań nie są zmuszane do lekcji religii i przyjęcia katolicyzmu, to dlaczego krzyże mają im przeszkadzać..?

Dzieci nie sa zmuszane w Polsce do uczeszczania na lekcje religii, ale za to, zeby te lekcje sie odbyly (w szkolach panstwowych) placa wszyscy podatnicy, a to juz nie jest sprawiedliwe. Tym bardziej, ze jak slysze w radiu, lekcje religii sa 2 razy w tygodniu, a np. fizyki raz.
Poza tym szkola to miejsce publiczne, w ktorym spotykaja sie rozne dzieci i szkola powinna pozostac we wszelkich aspektach neutralna. Jednemu dziecku krzyz nie bedzie przeszkadzal, innemu tak. To nie fair. Nie wiem w czym problem, zeby religia byla wykladana np. w domach katechetycznych?

Wlaczcie sobie trojke, jest program, ktory wlasnie dotyczy tematu, o ktorym mowimy

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 12:51   #23
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: Nietolerancja :-(

paula78 napisał(a):

> nie popieram agresji bo to rodzi kolejną wojnę ,powinnismy ich zostawiwc w ich własnym piekiełku a wczesniej czy póżniej pozabijaliby sie sami.

No to jest znowu generalizowanie. Krzywdzace zreszta. Wiem, ze zal Ci Twojej kolezanki, ale jej maz to nie wszyscy muzulmanie.

> co do tych krzyzy i choinek we francji to cóż ,zapytajmy czy w szkole muzułmańskiej (do której chodzi jakas mniejszosc)
> pozwola powiesic np. krzyż ?
>
> nie sądze aby sie zgodzili .

I co, w takim razie na nietolerancje mamy odpowiedziec tym samym? Do czego to doprowadzi?

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 13:00   #24
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: Nietolerancja :-(

Mariqa napisał(a):

> Problem tkwi w tym, że różne każdy z nas ocenia dobro, bo każdy z nas, bez wyjątku, ocenia świat miarą swoich doświadczeń...

Racja Dla mnie na przyklad nietolerancja, malostkowosc i wypowiadanie sie o rzeczach, o ktorych nie ma sie pojecia (moja mama) to sa sprawy negatywne, tak jak przemoc na przyklad. Myslalam, ze sa to wartosci ogolnie przyjete w swiecie, w ktorym zyjemy.

> Myślę, że jednak mimo wszystko nie można mieć pretensji Svenju do mamy- ona sobie żyje tu, to nie oznacza od razu ciemnogrodu, to oznacza, ze korzysta z wiedzy jej dostępnej i na niej buduje swój światopogląd...

Wiedzy nie popartej empirycznym doswiadczeniem. Mam do niej pretensje, ale juz mi wczoraj siostra powiedziala, ze jej tego z glowy nie wybije. I ona ma niestety racje. Wiec postaram sie juz z mama na te tematy nie dyskutowac bo to do niczego nie prowadzi.

> Jeśli chcemy być tolerancyjni to nie wymagajmy od wszystkich "mądrości wszechrzeczy", dla niektórych dobrze jest żyć u siebie, w swoim światku, samym światopoglądem nie popularyzowanym nie robi się krzywdy...

No nie wiem. Jesli wieksza grupa mysli podobnie jak ona, to rodzi sie juz stereotyp, ktory sam w sobie potrafi byc bardzo niebezpieczny.

> To nie jest taka pesymistyczna myśl- ale chyba rasa ludzka nie dojdzie do etapu czystej tolerancji, bo ludzie rodzą się różni, niejednolici, mają różne doświadczenia...różne opinie.

Zgadzam sie. Wystarczy przeczytac teorie o zderzeniu kultur Samuela Huntingtona, pod ktora podpisuje sie obiema rekami. Facet "przepowiedzial" atak na WTC.

> Prawdziwy ciemnogród i głupota to zmuszanie innych aby stali się tacy właśnie dokładnie jak my...

Jak juz powiedzialam, nie zmuszam do niczego mojej mamy, tylko staralam sie ja przekonac do swoich racji. Nie udalo mi sie. Trudno.

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 13:04   #25
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: Nietolerancja :-(

Nutka napisał(a):

> Ale to idzie niestety w dwie strony. Uważam że ,Twoja mamusia ma jednak trochę racji..my jadąc do muzumańskich krajów np na wycieczkę musimy przyjąć ich kulturę i sposób zycia, czyli przystosować się-kobiety mimo upału nie chodzą w kusych sukienkach,bluzeczkach itp..

To nie znaczy, ze my, cywilizacja zachodu, powinnismy robic to samo, prawda?

> Nikomu kto przeprowadziłby sie do takiego kraju nie przyszloby do glowy próbować skrytykować ich symole religijne czy sposób pojmowania wiary..Oni mieszkając we Wloszech ..próbuja protestować przeciwko symbolom chrześcijańskim...Moim zdanie powinni sie prystosować do kultury kraju w którym zyja i ktory dał im pracę ,utrzymanie itp..

A myslisz, ze sie nie przystosowali? Nie wszyscy, to jasne, ale to nie jedyna mniejszosc narodowa, ktorej czlonkowie czasem sie izoluja w danym kraju. Polacy w Niemczech czesto sa podobni, czesc z nich mieszka tu 20 lat i ani slowa po niemiecku nie potrafi powiedziec. To ma byc integracja?
Nie trzeba szukac zaraz plam na zyciorysie u muzulmanina, wystarczy popatrzec na niektorych naszych rodakow.

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 13:12   #26
manolita
Zakorzenienie
 
Avatar manolita
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: skądkolwiek
Wiadomości: 6 613
Re: Nietolerancja :-(

Polska jest krajem wielokulturowym. Od wiekow w roznych regionach rozne kultury i tradycje mieszaja sie z nasza polska. Polska to nie tylko Polacy "czystej krwi", to takze Zydzi, Muzulmanie / wbrew pozorom nie mieszkajacy tu od wczoraj /, etc. Nie zaprzeczam, ze poziom tolerancji w naszym kraju nie jest za wysoki, ale to sie powoli zmienia ku lepszemu ... Co raz czesciej wyjezdzamy w dalekie kraje, tam spotykamy sie z jakze innymi ludzmi, ich kultura, tradycja, obcujemy z nimi i czerpiemy to co dla nas najlepsze.
Tolerancja tkwi w nas i laczy sie z aprobata dla innych, zalezy wylacznie od poziomu naszej osobistej kultury, naszego switopogladu i wychowania.
__________________
będzie tak jak chcę
Matusio
Tomcio


mój blog http://umanolity.blogspot.com/
manolita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 13:16   #27
Mariqa
Wtajemniczenie
 
Avatar Mariqa
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 2 207
Re: Nietolerancja :-(


Ale mnie przejrzalaś- "zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego" i "Chrześcijaństwo a islam. Wojna cywilizacji" S.H.- to była swego czasu moja ulubiona biblia filozofii policznej, że się tak wyrażę- normalnie polityczna apokalipsa
polecam też jako bazę polemiczną Fukujamy "koniec historii"
pozdrowionka
__________________
C'est la vie - cały twój Paryż dwie drogi na krzyż
Knajpa, kościół, widok z mostu
Mariqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 13:25   #28
svenja
Wtajemniczenie
 
Avatar svenja
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Deutschland/Slovenija
Wiadomości: 2 802
Re: Nietolerancja :-(

Huntington byc moze nie zawsze mial racje, ale jak narazie to co napisal, sprawdza sie niestety w praktyce...
Pozdrawiam

__________________
Potłuczydło.
svenja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 13:29   #29
Mgiełka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2002-04
Wiadomości: 782
GG do Mgiełka
Re: Nietolerancja :-(

DominikaS napisał(a):
> Co do innych nacji zamieszkujących Europę to tak naprawdę Ci ludzie nie przyjechali tu od tak sobie. Wiele państw europejskich intensywnie podbijało i niszczyło kraje arabskie, afrykańskie, hinduskie. Te kraje, często wcześniej bogate, zubożały przez taką a nie inną politykę najeźdźców. Teraz Francja czy WB musi wziąć odpowiedzialność za swoją historię. Skoro wcześniej narzucali swoje prawa mieszkańcom innych państw to teraz podbite nacje mają prawo wymagać od nich odpowiedniego traktowania w ich krajach.

Hmm, muszę tylko dodać gwoli sprawiedliwości, że jeśli sięgniemy głębiej w historię, to właśnie państwa muzułmańskie starały się opanować i podbić Europę . Piszę to, żeby nie wyszło, że ta Europa jest taka bardzo "be"
Mgiełka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-12-19, 13:44   #30
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: Nietolerancja :-(

absolutie nie wyszukuję żadnych palm w zyciorysie muzumanina.. nie znasz mnie więc tak piszesz a ja mam wielu przyjaciół poza granicami POlski w tym np. Nazmiego z Turcji który jest muzumaninem świety chlopak i dobry przyjaciel..Przebywając u niego nigdy bym sobie nie pozwoila na pewne zachowania..podobnie on goszcząc u mnie szanuje tradycje i religie..ale np. mam klopot żeby go ugościć bo nie je wieprzowiny no i nie tknie alkoholu-co akurt jest zaletą..
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:17.