proszę o doradzenie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-07-10, 17:22   #1
klusek78
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 96

proszę o doradzenie


Witajcie,
który kierunek wg Was daje lepsze perspektywy na przyszłość: Gastronomia I Hotelarstwo na SGGW w Warszawie czy Lingwistyka Stosowana spec. język francuski z jęz. hiszpańskim?
Dodam, że oba języki na lingwistyce nauczane są od początku, a obiecywany w opisie poziom po 3 latach nauki to B2. Czym jednak jest to B2 chcąc być np. tłumaczem? Niczym.. Nie wiem nawet czy Toruń planuje otworzyć za 3 lata studia 2 st. na tym kierunku. Jeśli nie, to musiałabym myśleć, co dalej.
Studia w Toruniu wiązałyby się z przeprowadzką, ale nie byłby to dla mnie większy problem. Przez jeden semestr studiowałam już jedną filologię, ale nie spełniła ona moich oczekiwań i teraz nie wiem, korci mnie ta lingwistyka, ale boję się, że może być podobnie - nie spodobają mi się przedmioty typu gramatyka itp (wiem czym to śmierdzi) a na Lingwistyce będą występować w ilości jeszcze większej niż na filologii gdzie był tylko jeden język. Ale podobno lingwistyka to kierunek bardziej praktyczny niż filologia. Przepraszam za chaos, ale targają mną emocje, nie wiem na co się zdecydować, a termin składania dokumentów zbliża się nieubłaganie.
Proszę o jakiekolwiek wskazówki.
klusek78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 17:27   #2
Dyziax3
Raczkowanie
 
Avatar Dyziax3
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Leszno
Wiadomości: 153
Dot.: proszę o doradzenie

Zawsze będę za hotelarstwem sama się w tym kierunku uczę
Perspektywa jest po skończeniu edukacji na tym kierunku więc hotelarstwo jak najbardziej
Z tym że wybór szkoły to Twoja decyzja i nie znam Twoich zainteresowań więc nie można za Ciebie podjąć takiej decyzji
Mimo wszystko powodzonka
Dyziax3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 17:27   #3
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: proszę o doradzenie

Cytat:
Napisane przez klusek78 Pokaż wiadomość
Witajcie,
który kierunek wg Was daje lepsze perspektywy na przyszłość: Gastronomia I Hotelarstwo na SGGW w Warszawie czy Lingwistyka Stosowana spec. język francuski z jęz. hiszpańskim?
Dodam, że oba języki na lingwistyce nauczane są od początku, a obiecywany w opisie poziom po 3 latach nauki to B2. Czym jednak jest to B2 chcąc być np. tłumaczem? Niczym.. Nie wiem nawet czy Toruń planuje otworzyć za 3 lata studia 2 st. na tym kierunku. Jeśli nie, to musiałabym myśleć, co dalej.
Studia w Toruniu wiązałyby się z przeprowadzką, ale nie byłby to dla mnie większy problem. Przez jeden semestr studiowałam już jedną filologię, ale nie spełniła ona moich oczekiwań i teraz nie wiem, korci mnie ta lingwistyka, ale boję się, że może być podobnie - nie spodobają mi się przedmioty typu gramatyka itp (wiem czym to śmierdzi) a na Lingwistyce będą występować w ilości jeszcze większej niż na filologii gdzie był tylko jeden język. Ale podobno lingwistyka to kierunek bardziej praktyczny niż filologia. Przepraszam za chaos, ale targają mną emocje, nie wiem na co się zdecydować, a termin składania dokumentów zbliża się nieubłaganie.
Proszę o jakiekolwiek wskazówki.
Wedlug mnie lepsze perspektywy da gastronomia i hotelarstwo. Tlumaczy z francuskiego i hiszpanskiego jest od groma, a skoro nie podobala Ci sie gramatyka na filologii, to na lingwistyce sie zameczysz koncertowo - nie kazdy lubi sie uczyc jezykow i tyle. Dodatkowo skoro nie masz na razie zadnych widokow na magisterke i skonczysz z poziomem B2, no to wiesz... B2 to mozna zrobic w szkole jezykowej po godzinach. Wydaje mi sie, ze po gastronomii - jesli wiazesz z tym swoja przyszlosc - mialabys jakies podstawy zeby zalozyc wlasny biznes, np. cos typu B&B. To na pewno lepsza wizja niz zrobienie napisow do filmu raz na pol roku.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 17:32   #4
klusek78
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 96
Dot.: proszę o doradzenie

No właśnie myslę podobnie, chociaż chwilami coś mnie najdzie i znowu zaczynam się nastawiać na lingwistykę. Z tym, że nie chcę się kolejny raz rozczarować, a czuję że gramatyki i inne cholerstwa nie są mi niezbędne do życia. Masz rację, języka mogę się nauczyć na kursie, czystego języka, bez tych wszystkich głupot, nad którymi nawet rodzimy użytkownik języka się nie zastanawia, a które mnie prawdopodobnie spędzą sen z powiek. Znowu kiedy nastawię się na lingw, to sobie tłumaczę, że po 3 latach przynajmniej będę jako tako znała 2 języki, a po gastronomii nie. No sama nie wiem...
klusek78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 17:48   #5
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: proszę o doradzenie

Lingwistyka... po hotelarce, kim jesteś? Hotelarzem? w tym zawodzie kształcą się tysiące osób w technikach, szkołach policealnych, oraz na studiach. A ludzi którzy znają porządnie francuski i hiszpański jest mało. A żeby być np rezydentem to jakaś hotelarka ci jest średnio potrzebna za to języki jak najbardziej.

---------- Dopisano o 18:48 ---------- Poprzedni post napisano o 18:48 ----------

A poziom B2 to dużo. TY się zdecyduj czy ty chcesz być tłumaczem czy w turystyce pracować bo za duży rozrzut
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 18:21   #6
lilia_pamplemousse
Rozeznanie
 
Avatar lilia_pamplemousse
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 779
Dot.: proszę o doradzenie

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Lingwistyka... po hotelarce, kim jesteś? Hotelarzem? w tym zawodzie kształcą się tysiące osób w technikach, szkołach policealnych, oraz na studiach. A ludzi którzy znają porządnie francuski i hiszpański jest mało. A żeby być np rezydentem to jakaś hotelarka ci jest średnio potrzebna za to języki jak najbardziej.

---------- Dopisano o 18:48 ---------- Poprzedni post napisano o 18:48 ----------

A poziom B2 to dużo. TY się zdecyduj czy ty chcesz być tłumaczem czy w turystyce pracować bo za duży rozrzut
studiowałam filologię (rzuciłam), więc wiem, co i jak i się absolutnie nie zgadzam.

1. poziom B2 to nie jest dużo, to zaledwie poziom matury rozszerzonej, więc w perspektywie pracy językowej - zupełna nędza. większość moich znajomych zna na tym poziomie 2 języki obce, a nie są na studiach językowych.

2. jeśli nie chcesz być naukowcem/świetnym tłumaczem/nauczycielem, lingwistyka jest całkiem bez sensu. ludzie po tych studiach znają co najmniej dwa języki obce na poziomie C1, C2, a i tak mają kłopot z pracą. robiłam kiedyś tłumaczenia symultaniczne i nie wyobrażam sobie takiej pracy na poziomie B2.

3. języków możesz się nauczyć wszędzie. dużo więcej sensu ma posiadanie jakiegoś konkretnego wykształcenia + znajomości języków, niż skończenie studiów filologicznych. idź do szkoły językowej, na dobry lektorat, ucz się sama, a unikniesz żmudnej pracy z gramatyką historyczną, historią danego kraju, językoznawstwem, literaturoznawstwem.

podsumowując, jestem za hotelarstwem.

p.s. najlepiej nauczysz się języków za granicą. możesz jechać na staże wakacyjne, do pracy, na Erasmusa...

Edytowane przez lilia_pamplemousse
Czas edycji: 2013-07-10 o 18:23
lilia_pamplemousse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 18:34   #7
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: proszę o doradzenie

Cytat:
Napisane przez klusek78 Pokaż wiadomość
No właśnie myslę podobnie, chociaż chwilami coś mnie najdzie i znowu zaczynam się nastawiać na lingwistykę. Z tym, że nie chcę się kolejny raz rozczarować, a czuję że gramatyki i inne cholerstwa nie są mi niezbędne do życia. Masz rację, języka mogę się nauczyć na kursie, czystego języka, bez tych wszystkich głupot, nad którymi nawet rodzimy użytkownik języka się nie zastanawia, a które mnie prawdopodobnie spędzą sen z powiek. Znowu kiedy nastawię się na lingw, to sobie tłumaczę, że po 3 latach przynajmniej będę jako tako znała 2 języki, a po gastronomii nie. No sama nie wiem...
Ale jezykow mozesz sie uczyc i poza studiami - studia jezykowe to nie szkola jezykow obcych, tylko miejsce gdzie poza (nie zawsze dobra) znajomoscia jezyka masz zyskac podstawy do podjecia pracy jako tlumacz badz nauczyciel. Jesli tego nie chcesz, to to bez sensu.

---------- Dopisano o 19:34 ---------- Poprzedni post napisano o 19:33 ----------

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
A poziom B2 to dużo.
A w zyciu. To tyle zeby sie dogadac w codziennych sytuacjach bez "Kali jesc, Kali pic".
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-07-10, 18:39   #8
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: proszę o doradzenie

Studiuję filologię i to tym razem ja się z tobą nie zgadzam. I jak dla kogoś b2 to jest mało, to pozdrawiam ale co ja tam wiem, skońdżyłam tylko podstawuwke
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 18:59   #9
klusek78
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 96
Dot.: proszę o doradzenie

Jak wspominalam, również studiowałam filologię przez jakiś czas i stąd wszystkie moje wątpliwości co do powtórnego podchodzenia do gramatyki, językoznawstwa itp skoro głównie z tego powodu rzuciłam te studia. Jak dla mnie, B2 to nie jest mega poziom chcąc pracować z językiem, ludzie idąc na lingwistykę znają oba języki na co najmniej takim poziomie i uczą się jeszcze specjalistycznych terminów itp przez 3 lata na studiach, więc co ja bym mogła zdziałać z moim B2.. Ale znowu, język to zawsze język, to jakaś konkretna umiejętność.
klusek78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 19:36   #10
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: proszę o doradzenie

Cytat:
Napisane przez Dyziax3 Pokaż wiadomość
Zawsze będę za hotelarstwem sama się w tym kierunku uczę
Perspektywa jest po skończeniu edukacji na tym kierunku więc hotelarstwo jak najbardziej
Z tym że wybór szkoły to Twoja decyzja i nie znam Twoich zainteresowań więc nie można za Ciebie podjąć takiej decyzji
Mimo wszystko powodzonka
poczekaj do zakończenia studiów i szukania pracy


lingwistyka stosowana jest lepszą opcją. a jak zrobisz kurs pilotów wycieczek to możesz spokojnie pracować w branży turystycznej za granicą.

---------- Dopisano o 20:33 ---------- Poprzedni post napisano o 20:31 ----------

Cytat:
Napisane przez mary_poppins Pokaż wiadomość
A w zyciu. To tyle zeby sie dogadac w codziennych sytuacjach bez "Kali jesc, Kali pic".
nie, poziom b2 to wysoki poziom. nie jest to tylko znajomość słownictwa codziennych sytuacji

---------- Dopisano o 20:36 ---------- Poprzedni post napisano o 20:33 ----------

autorko, Drabineczka dobrze prawi - jest za dużo absolwentów jakiś szkół policealnych czy wyższych, żeby się pakować w hotelarstwo. i bez wykształcenia kierunkowego możesz pracować w takim zawodzie.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 19:43   #11
lilia_pamplemousse
Rozeznanie
 
Avatar lilia_pamplemousse
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 779
Dot.: proszę o doradzenie

ale ludzie!

B2 to poziom licealistów, którzy IDĄ na lingwistykę. bo mają zdane dwie matury rozszerzone na mniej więcej 90%.

a TRZECIEGO języka obcego uczą się na ogół od podstaw.

zupełnie bez sensu jest wybierać studia gdzieś, gdzie nauka dwóch języków jest od zera, bo po studiach kończysz na zdecydowanie niższym poziomie.

drabineczka, szkoda, że nie odniosłaś się merytorycznie do żadnego z moich argumentów, przecież tego uczą chyba nawet w podstawufce.

autorko, jasne, język to konkretna umiejętność. ale możesz się go nauczyć na wysokim poziomie POZA STUDIAMI, jeśli program filologiczny Ci nie odpowiada. teraz wszyscy znają języki, dlatego pisałam, że lepiej mieć jednak jakiś inny zawód. ja myślę, że hotelarstwo + języki obce, których spokojnie można się uczyć na stażach/erasmusach, jak już pisałam, to lepszy pomysł.

albo możesz iść na lingwistykę, która startuje od poziomu B2/C1. (nie w tym roku, jak rozumiem)

Edytowane przez lilia_pamplemousse
Czas edycji: 2013-07-10 o 19:47
lilia_pamplemousse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-10, 19:46   #12
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: proszę o doradzenie

Wszyscy znają języki? Ciekawe gdzie. Wszyscy w CV znają języki "angielski - komunikatywnie" a jak przychodzi co do czego to "heloł maj nejm is kasia, adress? yes, adidas!" więc wiesz tak się tylko mówi że w Polsce zna się języki. Nie, nie zna się języków. Nie licząc filologów to zaledwie niewielki procent osób zna bardzo dobrze angielski....
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 19:56   #13
lilia_pamplemousse
Rozeznanie
 
Avatar lilia_pamplemousse
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 779
Dot.: proszę o doradzenie

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Wszyscy znają języki? Ciekawe gdzie. Wszyscy w CV znają języki "angielski - komunikatywnie" a jak przychodzi co do czego to "heloł maj nejm is kasia, adress? yes, adidas!" więc wiesz tak się tylko mówi że w Polsce zna się języki. Nie, nie zna się języków. Nie licząc filologów to zaledwie niewielki procent osób zna bardzo dobrze angielski....
poważnie, tak jak pisałam, prawie wszyscy moi znajomi znają 2 języki obce na poziomie B2 (np. z mojej grupy dziekańskiej na obecnym kierunku). Ci z lingwistyki: 2 języki na poziomie C1/C2 + trzeci B1.
może to specyfika dużych miast, ale po prostu znajomi rodzice od zawsze bardzo dbali pod tym kątem o edukację dzieci.

rozmawiałam z wykładowcami na uczelni, gdy zastanawiałam się, czy rzucić studia i wszyscy mówili to samo: rynek jest bardzo wysycony, prawie wszyscy chcą tłumaczyć symultanicznie, a miejsc jest niewiele, największy sens mają albo egzotyczne języki albo połączenie tego z drugim, konkretnym kierunkiem, by robić tłumaczenia specjalistyczne. to samo też słyszałam od ludzi już po studiach, którzy z pracą mają kłopoty.

i np. w biznesie wszyscy znają dobrze angielski, a nie są po filologii. po prostu to jest coraz częściej język pracy

z tego wynika moje przekonanie, że do Torunia na lingwistykę nie ma sensu iść, mimo mojego WIELKIEGO sentymentu do tego miasta.

Edytowane przez lilia_pamplemousse
Czas edycji: 2013-07-10 o 19:57
lilia_pamplemousse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 20:00   #14
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: proszę o doradzenie

to, ile się nauczysz zależy od ciebie. skoro zna się podstawy to nie będzie się ich uczyć tylko samodzielnie uczyć słówek tematycznych.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 20:20   #15
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: proszę o doradzenie

To nie jest specyfika dużych miast moja miła to jest specyfika kręgu w jakim się obracasz
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 22:56   #16
jyyli
Zakorzenienie
 
Avatar jyyli
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Pegasus galaxy
Wiadomości: 10 048
GG do jyyli
Dot.: proszę o doradzenie

Jak widzisz, zdanie na temat tych kierunków są odmienne, dlatego pomyśl po prostu, co chcesz robić w przyszłości. Bo jednak od końca studiów do emerytury jest ponad 40 lat, więc wydaje mi się, że warto robić to, co naprawde chce się robić, a nie to, co my uznamy za bardziej słuszne.
__________________
23.04.12 Bonifacy[*] ;(

http://www.uniteddogs.com/stopkillingdogs/
jyyli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-11, 00:26   #17
peggy7
Zadomowienie
 
Avatar peggy7
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 1 599
Dot.: proszę o doradzenie

To ja wtrącę swoje 5 groszy na temat poziomu B2... Sorry, nie zleciłabym osobie na poziomie B2 jakiegokolwiek profesjonalnego tłumaczenia czegokolwiek ani nie chciałabym jej jako nauczyciela. Co to za lingwista ze znajomością języków na tym poziomie? Konkurencja jest ogromna, fr i hiszp to jednak baaaaaaardzo popularne języki, sporo osób zna je na wyższym poziomie już dzięki samej nauce w szkołach językowych itp.
__________________
Życie jest piękne
peggy7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-11, 00:45   #18
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: proszę o doradzenie

No nikt by nie zlecił tłumaczenia, ale rozumiem to tak, ze skoro laska chce iść na turystykę, to znaczy ze przyszłość wiążę z turystyką, a bycie tłumaczem już dawno temu porzuciła rzucając filologie. Wiążąc przyszłość z turystyką -jak masz w planach bycie rezydentem, czy inne- idź na lingwistykę, a turystyke sobie możesz strzelić w policealnej w dwa lata tak naprawdę. Jeśli chcesz być tłumaczem, to nie tędy droga - wracaj na filologie i katuj się tymi nudnymi rzeczami, niestety. Albo wyjedź za granicę i tam zgłębiaj ich język wzdłuż i wszerz, ale raczej od samego pracowania w Anglii nie zostaje się tłumaczem przysięgłym, bo nie masz możliwości poznać języka specjalistycznego.

Edytowane przez 201604181004
Czas edycji: 2013-07-11 o 00:46
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-11, 05:34   #19
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: proszę o doradzenie

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
No nikt by nie zlecił tłumaczenia, ale rozumiem to tak, ze skoro laska chce iść na turystykę, to znaczy ze przyszłość wiążę z turystyką, a bycie tłumaczem już dawno temu porzuciła rzucając filologie. Wiążąc przyszłość z turystyką -jak masz w planach bycie rezydentem, czy inne- idź na lingwistykę, a turystyke sobie możesz strzelić w policealnej w dwa lata tak naprawdę. Jeśli chcesz być tłumaczem, to nie tędy droga - wracaj na filologie i katuj się tymi nudnymi rzeczami, niestety. Albo wyjedź za granicę i tam zgłębiaj ich język wzdłuż i wszerz, ale raczej od samego pracowania w Anglii nie zostaje się tłumaczem przysięgłym, bo nie masz możliwości poznać języka specjalistycznego.
No nie bardzo.

Cytat:
Napisane przez klusek78 Pokaż wiadomość
Witajcie,
który kierunek wg Was daje lepsze perspektywy na przyszłość: Gastronomia I Hotelarstwo na SGGW w Warszawie czy Lingwistyka Stosowana spec. język francuski z jęz. hiszpańskim?
Dodam, że oba języki na lingwistyce nauczane są od początku, a obiecywany w opisie poziom po 3 latach nauki to B2. Czym jednak jest to B2 chcąc być np. tłumaczem? Niczym.. Nie wiem nawet czy Toruń planuje otworzyć za 3 lata studia 2 st. na tym kierunku. Jeśli nie, to musiałabym myśleć, co dalej.
Studia w Toruniu wiązałyby się z przeprowadzką, ale nie byłby to dla mnie większy problem. Przez jeden semestr studiowałam już jedną filologię, ale nie spełniła ona moich oczekiwań i teraz nie wiem, korci mnie ta lingwistyka, ale boję się, że może być podobnie - nie spodobają mi się przedmioty typu gramatyka itp (wiem czym to śmierdzi) a na Lingwistyce będą występować w ilości jeszcze większej niż na filologii gdzie był tylko jeden język. Ale podobno lingwistyka to kierunek bardziej praktyczny niż filologia. Przepraszam za chaos, ale targają mną emocje, nie wiem na co się zdecydować, a termin składania dokumentów zbliża się nieubłaganie.
Proszę o jakiekolwiek wskazówki.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-11, 09:01   #20
paulinika
Zakorzenienie
 
Avatar paulinika
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: U.K.
Wiadomości: 7 128
Dot.: proszę o doradzenie

Mieszkam w Hiszpanii i gdy potrzebuje cos przetlumaczyc przysiegle to jest duzy wybor, min 20 tlumaczy jest w Madrycie, w mojej malej miescinie tez jest dwoch takze tez mysle ze niebylby to dobry wybor. Sama chcialam tutaj wybrac sie na tlumacza poniewaz pisze, mowie i czytam biegle po hiszpansku ale jest tego duzo i malo polakow na terenie Hiszpanii.
paulinika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-11, 09:37   #21
paulinika
Zakorzenienie
 
Avatar paulinika
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: U.K.
Wiadomości: 7 128
Dot.: proszę o doradzenie

Cytat:
Napisane przez Witemagen Pokaż wiadomość
No cięzko trafić na polakow w Hiszpanii, sama coś o tym wiem
Nie mowie ze ciezko ale np w moim miasteczku razem z moja rodzina jest moze 20 osob? Nie liczac wielkich miast gdzie sa erazmusy

Teraz jest ich od groma bo hotele promocje robia z all inclusive takze trzeba uwazac co sie mowi
paulinika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-11, 11:04   #22
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: proszę o doradzenie

mary poppins, tak realnie porzuciła xD to że sobie dalej fantazjuje, to znaczy że trzeba zejść na ziemię xD
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-11, 11:06   #23
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: proszę o doradzenie

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
mary poppins, tak realnie porzuciła xD to że sobie dalej fantazjuje, to znaczy że trzeba zejść na ziemię xD
No, wypadaloby sie okreslic najpierw Ale niewiele osob idac na studia wie, co chca robic. No ale miedzy hotelarzem a tlumaczem roznica jest. Dla mnie hotelarz to lepszy wybor, bo tlumaczy od groma, a autorka wyraznie nie lubi sie uczyc jezykow.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-12, 12:48   #24
keejti_93
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 16
Dot.: proszę o doradzenie

to i ja moze sie wypowiem, tez mam taki problem z tym ze ja wybieram pomiedzy gastronomia i hotelarstwem na sggw i turystyka i rekreacja na awf. Mam zupelna pustke w glowie ale z tego co wiem to ta gastronomia to dobry kierunek, ja np to lubie juz 4 rok pracuje jako kelnerka, moze po studiach wskocze na jakiegos menagera, ale wybrac i tak ciezko bo nie mamy absolwentow tego kierunku z sggw;/ i to jest chyba problem
tez mam problem wiec nie jestes sama
w gastronomii sa dobre zarobki ja jako kelnerka zarabiam 4 a mam 20 lat, jesli chodzi o jezyki to zdecydowanie wiecej nauki niestety
keejti_93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-12, 17:56   #25
Morgana25
Raczkowanie
 
Avatar Morgana25
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 128
Dot.: proszę o doradzenie

klusek78: odpowiedz sobie najpierw na pytanie, co chcesz właściwie w życiu robić, gdzie pracować. Pełno osób kończy kierunki humanistyczne, a potem nie mogą znaleźć żadnej pracy. Dziewczyny maja rację, jak na tłumacza czy lektora poziom B2 jest bardzo niski, o wiele za niski, żeby dobrze wywiązywać się z pracy tłumacza, a do tego chcesz wybrać jakąś mało znana uczelnię w Toruniu. Moim zdaniem to niedobry pomysł, możesz mieć potem bardzo duże problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy.

Może najpierw poszukaj pracy, zdecyduj się, co chcesz robić i wtedy, jeśli będzie trzeba, zrobisz jakieś studia, żeby awansować. Żeby pracować np. jako kelnerka wcale nie trzeba mieć żadnych studiów. Zmarnujesz kilka lat, a potem i tak będziesz musiała zaczynać od zera, za taką samą pensję, jak maturzyści, to musi być bardzo frustrujące. Wygląda na to, że w ogóle jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w przyszłości, nie pchaj się w kolejne studia, tylko znajdź jakąś obiecującą pracę. I tak teraz jest już bardzo dużo absolwentów bez pracy... Albo może lepiej jakaś szkoła policealna, gdzie można szybciej zdobyć konkretny zawód, związany np. z hotelarstwem?

keejti_93: jako kelnerka zarabiasz k4 na rękę? rzeczywiście dużo... masz normalną umowę o pracę, prawo do urlopu i zwolnień lekarskich?
Morgana25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-12, 18:32   #26
Kalini
Zakorzenienie
 
Avatar Kalini
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 3 134
Dot.: proszę o doradzenie

Fakty są takie:
-Po lingwistyce będziesz znała języki na poziomie, który niestety nie pozwoli Ci pracować w zawodzie. No i francuski i hiszpański to języki, które dużo osób zna na poziomie B2 bez studiów. Gdyby to był hindi albo chiński to co innego.
-Musiałabyś studiować na tym kierunku na studiach drugiego stopnia, aby coś z tego mieć
-Studiowałaś filologię i wiesz jak to jest (ja też niestety wiem ) to dość specyficzny kierunek i trudno wytrzymać z tymi gramatykami itd.
-Co do argumentów o tym, że po hotelarstwie i gastronomii są tysiące absolwentów techników i studiów policealnych. Tylko, że oni mają tytuł technika hotelarstwa, a Ty będziesz miała tytuł licencjaty hotelarstwa albo (to nawet lepsze) inżynierki hotelarstwa.
-Fakt lingwistyka brzmi lepiej, niż hotelarstwo, ale to chyba nie najważniejsze
-Języków do poziomu b2 możesz nauczyć się gdzie indziej np. na lektoracie, choć jak mówią tam jest niski poziom, ale dla chcącego nic trudnego

Jeśli ja miałabym wybierać, wybrałabym hotelarstwo. Choć zaden z tych kierunków nie jest moim wymarzonym. No właśnie, powinnaś odpowiedzieć sobie na pytanie, jak widzisz siebie za 5 lat. Czy w zawodzie związanym z tłumaczeniami. Wtedy nie zwracaj uwagi na opinie innych tylko do tego dąż. Czy bardziej chciałabyś pracować z ludźmi, także na płaszczyźnie zarządzania nimi.
<tu postanowiłam poczytać o tym kierunku na sggw)
byłabyś inżynierką, co jest lepiej postrzegane niż licencjat, choć to w sumie to samo. i myślę, że miałabyś sto razy większe kompetencje, niż absolwenci techników, więc to niezbyt trafne porównanie.
Kalini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-12, 18:47   #27
Morgana25
Raczkowanie
 
Avatar Morgana25
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 128
Dot.: proszę o doradzenie

Cytat:
Napisane przez Kalini Pokaż wiadomość
<tu postanowiłam poczytać o tym kierunku na sggw)
byłabyś inżynierką, co jest lepiej postrzegane niż licencjat, choć to w sumie to samo. i myślę, że miałabyś sto razy większe kompetencje, niż absolwenci techników, więc to niezbyt trafne porównanie.
To właśnie nie do końca tak działa :/ Studia są bardzo często zupełnie oderwane od rynku pracy... uczysz się dużo teorii, ale wcale nie zdobywasz konkretnych umiejętności, których wymagają pracodawcy, nie przygotowujesz się tak naprawdę do wykonywania żadnej konkretnej pracy.

Z ciekawości, co właściwie można robić po hotelarstwie? Przykłady, które podawały dziewczyny, np. kelnerka czy pilot wycieczek, wcale nie wymagają wyższego wykształcenia... Moim zdaniem bez sensu studiować 3-5 lat, żeby potem pracować jako kelnerka... A na menedżera raczej nie przyjmą od razu nikogo po studiach bez doświadczenia i do tego po hotelarstwie, juz i tak jest pełno absolwentów zarządzania.
Morgana25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-12, 20:09   #28
Kalini
Zakorzenienie
 
Avatar Kalini
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 3 134
Dot.: proszę o doradzenie

Ja słyszałam od znajomych, że na SGGW całkiem dobrze jest jeśli chodzi o "praktykę". Poza tym tu masz 3 lata tylko na ten temat, w technikum są 4 lata na wszystko. W tym kierunku nie chodzi chyba o bycie kelnerką czy pilotką wycieczek. Bardziej uczą umiejętności zarządzania, organizowania...
z resztą jeśli ktoś jest ciekawy wkleję to co napisali na tej stronie:
Rekrutacja na studia I stopnia, kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego inżynier, odbywa się na podstawie wyników egzaminu maturalnego z biologii lub chemii lub matematyki.

Cytat:
Elementy programu studiów I stopnia:
mikrobiologia żywności, prawo żywnościowe i gospodarcze, technologia gastronomiczna, obsługa konsumenta w gastronomii, towaroznawstwo żywności, ogólna technologia żywności, hotelarstwo, systemy informatyczne w gastronomii i hotelarstwie, projektowanie technologiczne w zakładach gastronomicznych i hotelarskich, audyt wewnętrzny w zakładach gastronomicznych i hotelach, zarządzanie i organizacja w hotelarstwie i gastronomii, techniki i technologie w gastronomii i cateringu; biznes plan w gastronomii i hotelarstwie; badania marketingowe na rynku usług.

Absolwent kierunku Gastronomia i hotelarstwo to:
specjalista o przygotowaniu praktycznym w zakresie gastronomii i hotelarstwa. Ma wiedzę i umiejętności dotyczące m.in. ekonomicznoprawnych i organizacyjno-technologicznych uwarunkowań działania zakładów gastronomicznych i obiektów hotelarskich, jak również prowadzenia własnej działalności w zakresie gastronomii i hotelarstwa.
Absolwent dysponuje wiedzą i umiejętnościami z zakresu:
 projektowania i organizacji przedsiębiorstw gastronomicznych i hotelarskich,
 eksploatacji urządzeń i obiektów w gastronomi i hotelarstwie oraz wykorzystania technik i technologii gastronomicznych,
 zarządzania finansami i zasobami ludzkimi,
 planowania żywienia dostosowanego do indywidualnych potrzeb
konsumenta,
 doboru optymalnych strategii marketingowych dla podmiotów
hotelarskich i gastronomicznych.
Absolwent tego kierunku posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje do pracy w branży gastronomicznej i hotelarskiej na różnych stanowiskach, zarówno operacyjnych, jak i kierowniczych.
Oferowane moduły specjalizacyjne:
1. Zarządzanie w gastronomii i hotelarstwie
2. Technologiczno-żywieniowy
Absolwent jest przygotowany do:
 pracy w gastronomii indywidualnej, systemowej i specjalnej;
 pracy w hotelarstwie;
 prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Trochę o wszystkim i o niczym. Nie twierdzę, że jest najlepszy na świecie, ale chyba nie jest tai zły.
Kalini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-06, 13:04   #29
AndziaGie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 5
Unhappy Dot.: proszę o doradzenie

A czy ktoś z Was uczy się może w szkole policealnej na profilu Hotelarstwo w Chorzowie,Katowicach,Byto miu? Chciałabym się zapisać na ten kierunek,jednak we wszystkich szkołach do których dzwoniłam,nie otwarto tego kierunku:-(
AndziaGie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-06, 13:26   #30
Kolor kremowy
Rozeznanie
 
Avatar Kolor kremowy
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 868
Dot.: proszę o doradzenie

Wtrącę moje 3 grosze do rozmowy o B2 - ja byłam na poziomie B2 na początku ogólniaka, gdy uczyłam się języka prywatnie. Nie powiedziałabym, żeby to był taki niski poziom i gramatykę miałam opanowaną perfekcyjnie, ale po prostu języka można się nauczyć wszędzie. Studia, gdzie się zaczyna naukę języka od zera, są moim zdaniem bez sensu.

I w ogóle to wybór chyba zależy od tego, co finalnie chcesz robić w zyciu, gdzie pracować, ile zarabiać, do czego Cię ciągnie...
Kolor kremowy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-10-06 14:26:28


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:55.