"Zitalianizowana" czy ty tez juz nie jestes polka ? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-04-17, 10:15   #31
Romanaccia
Zakorzenienie
 
Avatar Romanaccia
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Buenos Aires
Wiadomości: 4 902
Dot.: "Zitalianizowana" czy ty tez juz nie jestes polka ?

Cytat:
Napisane przez bluebluesky Pokaż wiadomość
Romanccio, trafily Ci sie paniusie, ktore wyjechaly pewnie jeszcze w latach 80tych, nigdy nie opanowaly jezyka, zawsze trzymaly sie w grupie zdegenerowanych emigrantow, przekazujacych sobie (lub odsprzedajacych, tak tak) prace przy sprzataniu mieszkan i w polskich knajpach. Zazdroszcza Ci po prostu, bo nie zmarnowalas swojego zycia. Widze takie przypadki bez przerwy w Brukseli.
Wiele z tych pan faktycznie jest tutaj od dawna (przynajmniej z tego co od nich slysze),ale jest to raczej polowa lat 90' ,owszem zdecydowana wiekszosc z nich pracuje jako opiekunki do osob starszych,sprzataczki ( tu nie ma polskich knajp ) .... zadna praca nie hanbi,ale mam wrazenie jakby ktos je sila zmuszal do tej pracy wiec pluja jadem na mlodsze kobiety,ktore potrafily urzadzic sobie zycie za granica nieco inaczej,to takie moje luzne gdybanie na ten temat,ale takie mam wrazenie ,mnie strasznie denerwuje jak odrazu po przywitaniu sie pytaja gdzie pracujesz i ile zarabiasz,czesto rowniez slysze pytanie typu "dziadek/babcia bardzo schorowani ?,bo jak nie to lekko pani ma !" ,jak slysza,ze wykonuje zupelnie inna prace i niezle zarabiam (chociaz zarobkami nigdy sie nie chwalilam,bo uwazam to za niestosowne) poprostu sam fakt,ze mowie iz mi w Italii jest bardzo dobrze,mam dobra prace,niezle zarabiam i jestem bardzo zadowolona odrazu uruchamia u nich jakos niezrozumiala dla mnie zawisc (?),zazdrosc (?).... i zaczyna sie najazd mnie to nic nie obchodzi,ale jak mi ktos mowi,ze sie polski wypieram to mnie to denerwuje .....


Corvette - System w tym kraju jest chory,politka jest chora.... na uzdrowienie potrzebaby bylo jakiejs rewolucji,takiej jak w Egipcie np. i wcale nie zartuje,to co sie obecnie dzieje we Wloszech ludzkie pojecie przechodzi,ludzie zaczynaja sie buntowc i jesli nic nie wskoraja to sie naprawde zle skonczy ...
__________________
"Some are born to sweet delight ,Some are born to endless night ..." - William Blake
Romanaccia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-20, 14:18   #32
nadia_m
Przyczajenie
 
Avatar nadia_m
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Rimini
Wiadomości: 18
Dot.: "Zitalianizowana" czy ty tez juz nie jestes polka ?

Witam wszystkie zitalianizowane i zeuropeizowane.
Od ponad 5 lat mieszkam we Wloszech, zzylam sie z tym krajem i sie tego niewstydze. Polska jednak zawsze bedzie moja ojczyzna a jezyk i kultura polska sa najblizsze mojemu sercu.
Choc z nilecznymi Polkami, z ktorymi utrzymuje kontakt, tu we Wloszech, rozmawiam najczesciej po Wlosku (bo najczesciej jestesmy w towarzystwie mezow, lub w mieszanym towarzystwie polsko-wloskim), to ksiazki hurtem zwoze z Polski, lub zamawiam przez internet. Proza, poezja ma dla mie oddzwiek tylko w "moim" jezyku.

A temat rodaczek/rodakow obgadujacych zycie i sytuacje materialna innych krajan, przerobilam nie raz... i przyznaje zdarza mi sie po spotkaniu z Polakami ulotnic sie bez pozostawienia moich namiarow. No coz, gdzie jest powiedziane, ze powinnam sie przyjaznic z kims tylko dlatego, ze jest tej samej narodowosci?
nadia_m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-20, 17:27   #33
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: "Zitalianizowana" czy ty tez juz nie jestes polka ?

matko z polakami mowisz po wlosku? tylko nie wdeptuj na watek irlandzki

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=504709

bo sie dowiesz od zalozycielki watku jaka jestes ;o)
A tak na powaznie ja tez gadam nieraz po niemiecku, bo inaczej sie nie da. jestem w sklepie i nie wiem ze sprzedawczyni polak, a jak sie wyda to ona i tak czesto poza zamieniemiem kilku slow, mowi do mnie po niemiecku, bo obok niemcy, wiec i ja odpowiedam po niemiecku, albo towarzysto mieszane, chodz i bywalo tak ze spotykajac sie z kolezanka, jej mezem i dziecmi, odrazu po poznaniu meza spytalam sie go ,czy nie ebdzie mial nic przeciwko jak my sobie pocwierkamy po polsku ;o) facet byl przeszczesliwy ze my sobie po polsku pogadamy, nie mial nic przeciwko i nawet byl za tym zebysmy kontakt utrzymywaly, a i sam nawet sporo rozumial ;o)

gadajcie w jakim jezyku chcecie z innymi, nie ma sie co przejmowac , zawsze sie ktos znajdzie co mu nie bedzie pasowac. najwazniejsze ze my jestesmy zadowolone z tego jak nam jest, a jest nam dobrze, albo? ;o)
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-20, 17:53   #34
Romanaccia
Zakorzenienie
 
Avatar Romanaccia
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Buenos Aires
Wiadomości: 4 902
Dot.: "Zitalianizowana" czy ty tez juz nie jestes polka ?

Cytat:
Napisane przez nadia_m Pokaż wiadomość
.A temat rodaczek/rodakow obgadujacych zycie i sytuacje materialna innych krajan, przerobilam nie raz... i przyznaje zdarza mi sie po spotkaniu z Polakami ulotnic sie bez pozostawienia moich namiarow. No coz, gdzie jest powiedziane, ze powinnam sie przyjaznic z kims tylko dlatego, ze jest tej samej narodowosci?
Zgadzam sie z Toba,polacy,ktorych spotkalam byli oburzeni,ze nie chcialam kontynuowac znajomosci z nimi,dowiedzialam sie o tym od jednego z nich,ktorego spotkalam przypadkiem na lotnisku czekajac na moja mame

Jestes z Rimini ? ,ja mieszkalam tam przez 5 lat ,moge zapytac w jakiej czesci Rimini mieszkasz ?
__________________
"Some are born to sweet delight ,Some are born to endless night ..." - William Blake
Romanaccia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-01, 08:11   #35
JossStone
Zakorzenienie
 
Avatar JossStone
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: somewhere over the rainbow ;)
Wiadomości: 5 727
Dot.: "Zitalianizowana" czy ty tez juz nie jestes polka ?

Cytat:
Napisane przez Romanaccia Pokaż wiadomość
Pewna "zabawna" sytuacja sklonila mnie do zalozenia tego watku...
Otoz mieszkam we wloszech od 9 lat,co moze sie komus wydac dziwne,nie mialam okazji spotkac tu wielu polakow,to nie tak,ze ich unikalam,poprostu tak jakos wyszlo,rodakow spotykalam jedynie podczas podrozy do polski i spowrotem,ostatnio kilkakrotnie spotkani przezemnie polacy (zwlaszcza kobiety) zarzucaly mi iz sie caklowicie zitalianizowalam ,nie mowie jak polka (kilku wlochow spotkanych podczas podrozy do polski powiedzialo,ze wogole nie slychac u mnie obcego akcentu i nigdy nie wzieliby mnie za cudoziemke) wiec grupka Pan "atakowala" mnie podczas calej podrozy,ze na sile robie z siebie wloszke ,ze pewnie wstydze sie swojego pochodzenia i jak to tak mozna,stwierdzily,ze ja polka juz nie jestem bo przejelam cechy i mentalnosc wlochow (nie wiem skad to wiedza,przeciez mnie nie znaly) powiedzialam im,iz mieszkam we wloszech od wielu lat ,fakt ,ze nie kalecze jezyka nie znaczy ,ze na sile udaje kogos kim nie jestem,tak dla jasnosci,jestem dumna ze swojego pochodzenia i nigdy absolutnie tego nie ukrywalam,bylo mi przykro,ze nieznajome mi osoby przez cale droge obgadywaly mnie (slyszalam wszysko,co mowily w autokarze) ,pewnien polak,ktorego spotkalam w Rzymie 2 lata temu,dolal oliwy do ognia mowiac,ze obracam sie tylko i wylacznie w towarzystwie wlochow (co nie jest prawda) i odrzucilam "przyjazn" grupy polakow,ktorych tam spotkalam,a i owszem,grupy osob absolutnie nie godnych zaufania,wulgarnych i zawistnych,odrzucilam ich "przyjazn",ale nie dlatego,ze sa moimi rodakami,ale dlatego,ze poprostu nie odpowialad mi ich styl bycia i zachowanie....
Nie wiem,czy kiedys zdarzylo sie wam,aby ktos wam zarzucil ,ze przejelyscie cechy i mentalnosc kraju w ktorym mieszkacie,odbierajac to jako wstyd z powodu pochodzenia ? wydaje mi sie,ze po wielu latach za granica sile rzeczy pewne cechy sie przejmuje,ale fakt iz ktos mowi biegle danym jezykiem nie oznacza,ze sie wstydzi byca polakiem.... bylo mi przykro z powodu tych zarzutow,dla mnie zupelnie niezrozumialych
Dodam rowniez,ze absolutnie nie kalecze jezyka polskiego (przynajmniej mowiac ) nigdy tez nie wypowiadalam sie negatywnie na temat Polski w zadnych okolicznosciach,zastanawi a mnie tylko takie zachowanie,nie wiem z czego ono wynika....
Moze to byla zazdrosc ?
Zreszta o ile dobrze cie kojarze, to mieszkasz we Wloszech od kiedy mialam 18 lat, tak wiec to noramlne, ze bylas jeszcze mloda, moze nie do konca dojrzala itp, no i po prostu przejelas jakies cechy mentalnosci wloskie, ale ja w tym nic zlego nie widze.
Ja mieszkam, we Wloszech od hm... 10 miesiecy ale duzo osob mi mowi, ze nie mam obcega akcentu... ale mowia to tez o mojej cioci, ktora spotkali i o innych Polkach... ogolnie w kregu moich znajomych wlochow wszyscy mowia, ze Polacy nie maja chyba akcentu bo tak czysto mowia po Wlosku
Ja bym sie na twoim miescu nie przejmowala, w sumei troche rpawdy jest w tym ze wielu polakom zagranica odbija i zachowuja sie jak panowie i wladcy swiata, a nawet dobrze ejzyka nie znaja.
JossStone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-01, 14:33   #36
Romanaccia
Zakorzenienie
 
Avatar Romanaccia
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Buenos Aires
Wiadomości: 4 902
Dot.: "Zitalianizowana" czy ty tez juz nie jestes polka ?

Cytat:
Napisane przez JossStone Pokaż wiadomość
Moze to byla zazdrosc ?
Zreszta o ile dobrze cie kojarze, to mieszkasz we Wloszech od kiedy mialam 18 lat, tak wiec to noramlne, ze bylas jeszcze mloda, moze nie do konca dojrzala itp, no i po prostu przejelas jakies cechy mentalnosci wloskie, ale ja w tym nic zlego nie widze.
Ja mieszkam, we Wloszech od hm... 10 miesiecy ale duzo osob mi mowi, ze nie mam obcega akcentu... ale mowia to tez o mojej cioci, ktora spotkali i o innych Polkach... ogolnie w kregu moich znajomych wlochow wszyscy mowia, ze Polacy nie maja chyba akcentu bo tak czysto mowia po Wlosku
Ja bym sie na twoim miescu nie przejmowala, w sumei troche rpawdy jest w tym ze wielu polakom zagranica odbija i zachowuja sie jak panowie i wladcy swiata, a nawet dobrze ejzyka nie znaja.
eee.... nie,ja nie spotkalam polaka u ktorego nie byloby slychac akcentu,wbrew pozorom,ale my mamy dosc silny i charakterystyczny akcent,spotkalam polakow,ktorzy mowili bardzo dobrze po wlosku,ale z akcentem,zeby zgubic akcent trzeba spedzic sporo czasu za granica, (podobno miec swietny sluch ciekawe bo moim zdaniem slon mi na ucho nadepnal) pewnie glownie dlatego u mnie go nie slychac,pozatym przez lata tutaj nie mialam zadnego kontaktu z rodakami (oprocz spotkan podczas podrozy) wiec nie mialam okazji do mowienia ojczystym jezykiem wiekszosc polakow z ktorymi mialam okazje rozmawiac trzyma sie glownie "ze swoimi" co sporo zmienia.....

nie wiem,na to chyba nie ma reguly,poznalam pewna polke kiedys,mieszka tu od 20 lat i od tylu lat nie byla w polsce,nie miala nawet zadnego kontaktu z krajem,rodakami i rodzina ,a slychac bylo po akcencie,ze jest polka.... moze to wiele zalezy od osoby,od predyspozycji do uczenia sie jezykow,sluchu,zdolnosci. ...

a wlosi lubia kadzic wystarczy,ze kto powie ciao,come stai i juz dla nich mowisz super po wlosku

w kazdym razie,ja sie nigdy nie staralam mowic z perfekcyjnym wloskim akcentem,ja nawet nie wiedzialam,ze zupelnie zgubilam obcy akcent dopoki ludzie nie zaczeli sie dziwic,jak mowilam,ze jestem cudoziemka,ale prawda jest tez taka,ze przyjechalam tu praktycznie jako dziewczynka bo 18 latka to dla mnie jeszcze dziewczynka wiec byc moze sila rzeczy nabylam nie tylko wloski akcent,ale i pewne cechy,mentalnosc... boh ale jestem dumna z bycia polka cokolwiek by nie mowili
__________________
"Some are born to sweet delight ,Some are born to endless night ..." - William Blake
Romanaccia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:33.