Norwegia.Jest tu ktoś??? - Strona 59 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-12-25, 20:19   #1741
gosia1207
Rozeznanie
 
Avatar gosia1207
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 816
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

hej dziewczyny, myślę poważnie nad emigracją do Norwegii, powiedzcie mi, jak odczuwacie nastawienie Norwegów do obcokrajowców, Polaków? czy spotykacie się z rasizmem, albo z innym traktowaniem gdy ktoś dowiaduje się że jesteście z Polski? czy oni tam generalnie lubią czy bardziej nie lubią Polaków? wiem że jest zapewnione że obcokrajowiec na takim samym stanowisku musi zarabiać tyle co Norweg - no ale to tylko oficjalna strona, a jak jest w ich stosunku do przybyszów? czy nie mają za złe że przyjeżdzają ludzie np z Polski i zabierają im pracę? jakie macie doświadczenia w tej kwestii?
gosia1207 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-25, 21:53   #1742
jenta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 578
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez gosia1207 Pokaż wiadomość
hej dziewczyny, myślę poważnie nad emigracją do Norwegii, powiedzcie mi, jak odczuwacie nastawienie Norwegów do obcokrajowców, Polaków? czy spotykacie się z rasizmem, albo z innym traktowaniem gdy ktoś dowiaduje się że jesteście z Polski? czy oni tam generalnie lubią czy bardziej nie lubią Polaków? wiem że jest zapewnione że obcokrajowiec na takim samym stanowisku musi zarabiać tyle co Norweg - no ale to tylko oficjalna strona, a jak jest w ich stosunku do przybyszów? czy nie mają za złe że przyjeżdzają ludzie np z Polski i zabierają im pracę? jakie macie doświadczenia w tej kwestii?
Hej Jezeli mowisz po norwesku to zupelnie inaczej na ciebie beda patrzec. Ogolnie kreca nosem na Polakow ale wychodzi przy tym ich taka niewiedza na nasz temat ze nie warto dyskutowac.
Czym chcialabys sie tu zajmowac, w jakiej branzy pracowac?
jenta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 08:33   #1743
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

W tym rejonie gdzie ja jestem to akurat mają dobre mniemanie ogólnie - że dobrymi pracownikami jesteśmy
nie spotkałam się ze złą opinią czy tam ze złym traktowaniem = wręcz przeciwnie
są bardzo mili i pomocni

A jak już się parę słów (dosłownie) wyduka po norwesku to są w siódmym niebie

Może po prostu w mojej "branży" bardzo cenią polki? nie wiem...

I ja na każdym kroku jestem zaskakiwana życzliwością Norwegów
Np ostatnio z pracy wracałam i samochód przymrożony - i jakaś kobitka ni z gruszki ni z pietruszki po prostu zapytała czy nie potrzebuję może drapaczki do szyb
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 11:42   #1744
gosia1207
Rozeznanie
 
Avatar gosia1207
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 816
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

jestem pielęgniarką, wiem doskonale że język to podstawa a już szczególnie w takiej branży moja sąsiadka zza ściany w PL od jakiegoś czasu pracuje w Bergen i też mówiła że jak już się zacznie coś po norwesku mówić, próbować mówić to są bardzo szczęśliwi i chcą pomagać itp, tylko opinie jej i jej męża, że tu jest tak super ekstra traktuję z przymróżeniem oka, bo tylko ona pracuje a na niepełnosprawnego męża i syna z porażeniem mózgowym wyciąga socjal. i oni mi mówią że znajdę pracę w szpitalu bez języka, tylko z komunikatywnym angielskim, i że mam przyjeżdżać, taa ja już wolę na spokojnie się nauczyć chociaż podstaw, na jakiś kurs iść i jak już będę umiała jako tako się dogadać, to tam pojechać.
gosia1207 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 13:55   #1745
jenta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 578
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Do pracy w zawodzie medycznym trzeba zdac bergenstest pisemny i ustny. Bez jezyka byc moze da sie pracowac jako opiekunka w domu opieki...? Ale watpie...

Nigdy nie zrozumiem takich opowiesci jakie snuje Twoja sasiadka. Co ludziom to daje??
Powodzenia gosia1207, mysle ze warto realizowac taki cel, a Twoj zawod jest tu wazny i potrzebny; podziwiam wszystkich, ktorzy pomagaja chorym!
jenta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 15:08   #1746
gosia1207
Rozeznanie
 
Avatar gosia1207
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 816
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Bergenstest? o kurcze, myślałam że norskprove 3 wystarczy
gosia1207 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 15:12   #1747
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

szukałam pracy w domach opieki jako hjelpepleir czy jak to się tam pisze (mam skonćzone jakieś tam kursy) i chociaż znałam trochę norweski to i tak wszędzie wymagali norweskiego - bo to jednak praca z ludźmi, a nigdzie nie jest powiedziane że każdy norweg - szczególnie starszej daty ma znać angielski - i to w wystarczającym stopniu żeby poweidzieć co mu dolega, w czy m oczekuje pomocy czy po prostu porozmawiać

Więc uważam, że to mądrze bardzo , że chcesz nauczyć się podstaw języka przed przyjazdem.

Rozglądałaś się za ofertami z Adecco? Mają propozycje specjalnie dla pielęgniarek - 3 miesięczny bardzo intensywny kurs języka przed wyjazdem, pomagają z formalnościami, zakwaterowaniem. Osobiście poznałam dwie osoby które wyjechały z adecco i są bardzo zadowolone.

Co do koleżanki to jest bardzo nieodpowiedzialna...
Przecież jeśli ktoś pójdzie za jej radą to będzie w wielkim kłopocie! tym bardziej, że koszty utrzymania w norwegii są sporo wyższe niż w pl...
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-12-26, 15:30   #1748
gosia1207
Rozeznanie
 
Avatar gosia1207
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 816
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

na razie mam plan aby jako tako nauczyć się w Polsce, na kurs intensywny pójść, chociaż podobno jak się jest w danym kraju to najlepiej się uczyć. a adecco w Polsce podobno rekrutacji pielęgniarek już nie prowadzi słyszałam, że oszukiwali i teraz norwegowie im zabronili.
teraz też widzę w necie że są oferty dla au pair, muszę nad taką opcją też pomyśleć, może to dobry pomysł na naukę języka..
a moi sąsiedzi mówią abym przyjeżdzała, że w Norwegi to cud miód i od razu pracę znajdę, i to w szpitalu i mi dadzą mieszkanie i opłacą kurs iii a wiadomo że nawet do pracy w domu opieki czy czymś podobnym potrzeba przynajmniej komunikatywnej znajomości norweskiego, bo jak będę pracować
gosia1207 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 15:38   #1749
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Ja poznałam parę osób korzystających z adecco i byli zadowoleni, żona kolegi zaczęła pracę wa przedszkolu norweskim przez adecco, ja też teraz pracuję z adecco - t yle że z norweskim.

Z tymi ofertami to jest tak że w zależności od zapotrzebowania np do przedszkoli nie było teraz przez rok czy dwa - a w tym roku od nowa rekrutują.

Pewnie że łatwiej się nauczyć w danym kraju - ale pod warunkiem, że ma się jakieś podstawy. Tak od zera ? Nie wyobrażam sobie tego za bardzo

Chyba że ktośsię w czepku urodizl to wszystko mu się uda od razu hehehe
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 18:37   #1750
kasia86bgo
Zakorzenienie
 
Avatar kasia86bgo
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: NO / PL
Wiadomości: 4 205
GG do kasia86bgo Send a message via Skype™ to kasia86bgo
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez gosia1207 Pokaż wiadomość
1 - jestem pielęgniarką, wiem doskonale że język to podstawa a już szczególnie w takiej branży
2 - oni mi mówią że znajdę pracę w szpitalu bez języka, tylko z komunikatywnym angielskim, i że mam przyjeżdżać,
3 - taa ja już wolę na spokojnie się nauczyć chociaż podstaw, na jakiś kurs iść i jak już będę umiała jako tako się dogadać, to tam pojechać.
Cytat:
Napisane przez gosia1207 Pokaż wiadomość
4 - Bergenstest? o kurcze, myślałam że norskprove 3 wystarczy
ad 1 -bardzo dobrze myslisz
ad 2 - no to kolezanka robi cie w uja na calej lini , sorrki ale w szpitalu bez znajmosci jezyka nawet z wyksztalceniem ew mozna sale myc
ad 3 - podoba mi sie twoje podejscie, ze najpierw chcesz sie czegos nauczyc a pozniej probowac
ad 4 - moja siostra mowi ( dosc zaznajomiona z roznymi sprawami polakow w norwegii ) ze norskprove 3 jak sie zda to zalezy od pracodawcy, jest to tak jakby matura na podstawowym poziomie a Bergentest to juz rozszerzony poziom zaawansowania.

oczywiscie mozesz sie w PL zapisac na kurs teraz jest duzo szkol co oderuja ze stacjonarych polecam empik school - kolezanka tam sie uczyla, pozniej do No jako wlasnie opiekunka wyjechala a po 6 miesiacach znalazla prace w swojej brazny.
ze mna to juz inna bajka, ale ja mialam dobre ''znajomosci'' hihi, no i jakos nie mam za duzych zdolnosci jezykowych - no ale trza sie wziasc za siebie - maly sie urodzi i ma byc od razu dwu-jezyczny - ehh zeby to tak gladko poszlo.

lece spac jutro na 11 do 19 praca ehh
- jeszcze miesiac i wielkie oczekiwanie czas bedzie zaczac
__________________
Miluś

http://suwaczki.maluchy.pl/li-65599.png
kasia86bgo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 19:51   #1751
jenta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 578
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez kasia86bgo Pokaż wiadomość
ad 1 -bardzo dobrze myslisz
ad 2 - no to kolezanka robi cie w uja na calej lini , sorrki ale w szpitalu bez znajmosci jezyka nawet z wyksztalceniem ew mozna sale myc
ad 3 - podoba mi sie twoje podejscie, ze najpierw chcesz sie czegos nauczyc a pozniej probowac
ad 4 - moja siostra mowi ( dosc zaznajomiona z roznymi sprawami polakow w norwegii ) ze norskprove 3 jak sie zda to zalezy od pracodawcy, jest to tak jakby matura na podstawowym poziomie a Bergentest to juz rozszerzony poziom zaawansowania.

oczywiscie mozesz sie w PL zapisac na kurs teraz jest duzo szkol co oderuja ze stacjonarych polecam empik school - kolezanka tam sie uczyla, pozniej do No jako wlasnie opiekunka wyjechala a po 6 miesiacach znalazla prace w swojej brazny.
ze mna to juz inna bajka, ale ja mialam dobre ''znajomosci'' hihi, no i jakos nie mam za duzych zdolnosci jezykowych - no ale trza sie wziasc za siebie - maly sie urodzi i ma byc od razu dwu-jezyczny - ehh zeby to tak gladko poszlo.

lece spac jutro na 11 do 19 praca ehh
- jeszcze miesiac i wielkie oczekiwanie czas bedzie zaczac
A jak tam kasia samopoczucie? dajesz rade w pracy? Mam nadzieje ze biora pod uwage Twoj stan i wszystko ok!
jenta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-26, 20:20   #1752
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

kasia to już wkrótce
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-27, 21:30   #1753
kasia86bgo
Zakorzenienie
 
Avatar kasia86bgo
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: NO / PL
Wiadomości: 4 205
GG do kasia86bgo Send a message via Skype™ to kasia86bgo
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez jenta Pokaż wiadomość
A jak tam kasia samopoczucie? dajesz rade w pracy? Mam nadzieje ze biora pod uwage Twoj stan i wszystko ok!
Cytat:
Napisane przez mukaa Pokaż wiadomość
kasia to już wkrótce
samopoczucie ok - maly kopie ale jakis nocny Marek z niego - nie daje mamusi pospac - a ja z rana szaleje jak go nie poczuje zaraz po przebudzeniu - w pracy jak to w pracy, chodze jak rozpisza grafik, zmienilam lekarza ale dop w nast pon ide do niego i biore 50-50 zeby nei byc bardzo stratnma na godzianch - bo styczen niezbyt obfity w godziny - no w sumie JUTRO bedzie 27 TYDZIEN jeszcze 2tyg i zaczne 3trymestr, boshe leci ten czas jak oszalaly - a ja pamietam jak dop com testa robila - a tu juz blizej niz dalej , lecz na najwczesniej na 'zajaczka' dam mu wyjsc - wczesniej bede sie gniewala
__________________
Miluś

http://suwaczki.maluchy.pl/li-65599.png
kasia86bgo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-31, 18:06   #1754
Bling
Zadomowienie
 
Avatar Bling
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Norwegia/Oslo i Bærum
Wiadomości: 1 235
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Wszystkiego dobrego na Nowy Rok kobietki ,ja juz w Norwegii
__________________

To co u innych nazywamy grzechem, w naszym wykonaniu jest jedynie doswiadczeniem zyciowym.
ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღღ ღ ღ ღღ ღ ღ
Bling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 10:46   #1755
Pietruszkowa
Raczkowanie
 
Avatar Pietruszkowa
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 318
GG do Pietruszkowa
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Hej dziewczyny
Nie wiem czy pisze w dobrym miejscu . Mam pewną problem i może Wy mogłybyście mi pomóc. Otóż w czasie wakacji chyba od czerwca, zamierzam wyjechać do Skandynawii do pracy. Tutaj nasuwa się pytanie czy korzystać z usług jakiegoś biura pośrednictwa pracy? A może właśnie szukać czegoś na własną rękę? I wy może powiecie mi czy się w ogóle opłaca zliczając koszty mieszkania tam. Czekam na jakąś odpowiedz
Pietruszkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 18:05   #1756
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

A jak zamierzasz szukać czegoś na własną rękę?

W sensie przyjechać tutaj i chodzić "od drzwi do drzwi" i szukać? Bo jeśli tak to licz się z tym, że tak łatwo z pracą tu nie jest (szczególnie jak się nie zna norweskiego) a koszty życia niestety wysokie

Jeśli chodzi o szukanie pracy przez internet - mnie się nie udało niczego znaleźć choć szukałam dobrych parę miesięcy

Najsensowniejsze wydaje się wykorzystanie biura pośrednictwa pracy - ale tu też zależy jakie masz kwalifikacje itd

Znajomi moi jeździli do Norwegii bo polecał ich ktoś tam z rodziny, który tam mieszkał - do zaprzyjaźnionego rolnika na truskawki. Za pokój płacili grosze (po znajomości) i przez 3 miesiące wakacji uzbierali sobie wystarczającą ilość, żeby wyremontować mieszkanie (oczywiście mieli też stała pracę tutaj w pl - więc nie był to ich jedyny dochód)

Jak tam, dziewczyny, po świętach? Ech, gdybym wiedziała, że tu opłatka nie mają to bym poprosiła kogoś z pl o przysłanie!

U mnie spraw urzędowych ciąg dalszy - może coś podpowiecie?

W skatte przyjęli mój wniosek o fodselsnummer - na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony - ale z Adecco (nie jest to typowy kontrakt gdzie jest wypisany zarobek miesięczny itd)
Tylko co z kartą podatkową? przyślą mi ją? czy jak?

I czy teraz jeszcze gdzieś mam iść ?

Mój syn na razie nie dostanie nr bo ... okazało się że potrzebuję pieczątki apostille na jego akcie urodzenia (wielojęzyczny!) Na policji było ok - tutaj już takie wymagania argh
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 20:15   #1757
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 980
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez mukaa Pokaż wiadomość
U mnie spraw urzędowych ciąg dalszy - może coś podpowiecie?

W skatte przyjęli mój wniosek o fodselsnummer - na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony - ale z Adecco (nie jest to typowy kontrakt gdzie jest wypisany zarobek miesięczny itd)
Tylko co z kartą podatkową? przyślą mi ją? czy jak?

I czy teraz jeszcze gdzieś mam iść ?

Mój syn na razie nie dostanie nr bo ... okazało się że potrzebuję pieczątki apostille na jego akcie urodzenia (wielojęzyczny!) Na policji było ok - tutaj już takie wymagania argh
Jak ja przed swietami bylam w Skate to mily pan mi powiedzial, ze ten numer personalny i karta podatkowa przyjda poczta.
Problem byl z aktem malzenstwa (wielojezycznym z USC), ale jak mu wysjanilam,ze to nie jest zadna kopia tylko wazny dokument zgodnie z konwencja to pan odpuscil Wlasnie braku tej pieczatki sie czepial z poczatku.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 20:30   #1758
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

ja też mówiłam że to oryginalny dokument (wielojęzyczny)
na policji nie było problemu z uznaniem tego...
ale coś tutaj mówi że ze względu na to że sama z nim jestem

czyli nic tylko czekać teraz...
ile się czeka na tę kartę podatkową i numer?

no i od stycznia nowy rok - to nową kartę mogę już przez net zamówić? czy musżę tam znowu lecieć?
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 20:43   #1759
Bling
Zadomowienie
 
Avatar Bling
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Norwegia/Oslo i Bærum
Wiadomości: 1 235
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Powinnas dostac poczta.

Znowu swinska grypa panuje

Mnie cos probuje rozlozyc od wczoraj, cala noc nie spalam i pocilam sie jak szczurek,ale sie nie daje Na razie lekki katar mam.

W Nowym Roku trzeba znowu zaczac rozgladac sie za praca.
Pozdrawiam ruchliwe forum.

Norka jak porod,malenstwo, ucichlas cos?
__________________

To co u innych nazywamy grzechem, w naszym wykonaniu jest jedynie doswiadczeniem zyciowym.
ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღღ ღ ღ ღღ ღ ღ
Bling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-01-02, 21:59   #1760
Pietruszkowa
Raczkowanie
 
Avatar Pietruszkowa
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 318
GG do Pietruszkowa
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Raczej myślę o skorzystaniu z usług firmy Adecco Norge , która jest biurem pośredniczym. Słyszała któraś z was o tej firmie?
Pietruszkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 22:00   #1761
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Ano ja - pracuje właśnie z Adecco
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-03, 09:31   #1762
cate_
Zadomowienie
 
Avatar cate_
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 1 542
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Mój syn na razie nie dostanie nr bo ... okazało się że potrzebuję pieczątki apostille na jego akcie urodzenia (wielojęzyczny!) Na policji było ok - tutaj już takie wymagania argh
Wyslij do ministerstwa w PL, płacisz 60 zł, dość szybko to załatwiają, ja akt małżeństwa dostałam po dwóch tygodniach. Sprawdz też w Konsulacie w Oslo czy nie wystawiają.

Karte podatkową przyślą Ci pocztą. Na nr czekasz około 2-3 tygodnia ale zawsze mogą mieć jakieś opóźnienia. Mój Tż czekał 5 tyg

Opłatek dostaliśmy tutaj w Polski kościele, sprawdź czy w twoim rejonie nie są odprawiane polskie msze.
__________________
ALEXANDER

MAXIMILIAN

Edytowane przez cate_
Czas edycji: 2013-01-03 o 09:32
cate_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-03, 12:16   #1763
Pietruszkowa
Raczkowanie
 
Avatar Pietruszkowa
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 318
GG do Pietruszkowa
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Mukaa a możesz coś więcej napisać Jesteś zadowolona z usług tej firmy? I czy ona gwarantuje zakwaterowanie?
Pietruszkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-03, 16:51   #1764
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Jestem zadowolona

Jeśli jedziesz z polskim adecco to pomagają i z formalnościami, i z zakwaterowaniem itd
Prowadzą nabór m. in. dla pielęgniarek, przedszkolanek.
Poznałam parę osób które wyjechały z Adecco i bardzo sobie chwaliły.

Ja zarejestrowałam się w norweskim adecco - tu na miejscu. Jak tylko się tu przeprowadziłam właściwie od razu dostałam propozycję (po jakichś hm dwóch tygodniach czy tygodniu od powiadomienia adecco że jestem tu po d ręką)

Dzisiaj przedłużyli mi zlecenie o calutki miesiąc (miałam być w tym przedszkolu na zastępstwo na tydzień - przeciągnęło się do trzech, a teraz wiem że pracę mam na cały styczeń 0 a może i dłużej). Wypłatę pierwszą dostałam szybciutko. Póki co nie mam żadnych zastrzeżeń.
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-05, 18:25   #1765
kasia86bgo
Zakorzenienie
 
Avatar kasia86bgo
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: NO / PL
Wiadomości: 4 205
GG do kasia86bgo Send a message via Skype™ to kasia86bgo
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

mukka gratulacje przedluzonego kontraktu

co do karty - mi przyszla - i DO WYMIANY - dali mi poje..ba...na tabele zamast % - ehh i za maly wyznacznik mi 'zalozyli' kredytu nie uznali - i kapa jak nic, ale na szczescie Siostra juz dosc obeznana w tych sprawach i trza sie bedzie wybrac i wymienic

ogolnie u mnie jakos tak samo dni mijaja chce juz Koniec Marca - zoabcze Mlodego i bedzie gitesik
__________________
Miluś

http://suwaczki.maluchy.pl/li-65599.png
kasia86bgo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-05, 18:34   #1766
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

o kurcze! dobrze, że siostra się zna!
ja się nie znam kompletnie ;/ więc nawet nie będę wiedzieć czy jest to ok!

do marca już niedaleko!
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-07, 17:40   #1767
svindal
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 1
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Witam Wszystkich Forumowiczow!

Zwracam sie do Was z ogromna prosba. Czy zdawal ktos z Was Norskprove 2 lub 3? Potrzebbuje zobaczys skan certyfikatu/dokumentu potwierdzajacego ukonczenie i zdanie takiego egzaminu - pomozecie? Zalezy mi na skanie/zdjeciu,linku - cokolwiek. moj email; daleunek@wp.pl
svindal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-08, 16:09   #1768
mjot
Raczkowanie
 
Avatar mjot
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: okolice Osøyro (NO)/Skarżysko-Kam. (PL)
Wiadomości: 468
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

svindal- a po co, jesli mozna spytac?
__________________
moj flog

Norweska Nowicjuszka
mjot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-08, 21:05   #1769
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

kiedy dokładnie jest wolne w przedszkolach w okresie wielkanocnym (od-do)???

i trochę gryzę się odnośnie zeznania podatkowego - cały rok 2012 pracowałam w pl - mam stamtąd pit
a ostatnie 2 tygodnie pracowałam tutaj w norwegii (w tym jedna wypłata przyszła w jeszcze w grudniu, a kolejna w styczniu)

w jaki sposób powinnam się rozliczyć?
w pl? i wpisywać wtedy zarobek z norwegii?
czy tu i tu?
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-09, 06:05   #1770
santom
Zakorzenienie
 
Avatar santom
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: tam gdzie diabel mowi dobranoc;D
Wiadomości: 5 424
GG do santom Send a message via Skype™ to santom
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

tutaj Cie automatycznie rozliczaja, a rok podatkowy w Norwegii trwa bodajze od kwietnia do kwietnia w pl z zarobkow norweskich sie nie rozliczaj, bo wyjdzie na to, ze 2x podatek bedziesz musiala placic przynajmniej tak mi sie zdaje. w pl nigdy si nie ozliczalam.
__________________





NA ZAWSZE W SERCU...
santom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-03-04 18:57:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:24.