Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-21, 19:45   #1
Narrenturm
Raczkowanie
 
Avatar Narrenturm
 
Zarejestrowany: 2013-09
Lokalizacja: wieża błaznów
Wiadomości: 55

Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki


Dzień dobry,

moją prośbę kieruję do mam, które mają 10-cio latki:
czym zaczytują się Wasze dzieci? Wiem, wiem, takie teraz czasy, że dzieci podobno nie czytają, ale jeżeli są tu jakieś mamy małych moli książkowych (bo chyba jeszcze od czasu do czasu zdarzają się jakieś mole książkowe, prawda? ), to co mogłybyście polecić z aktualnej literatury? Nie mam na co dzień kontaktu z dziećmi w tym wieku, więc nie chciałabym trafić czegoś albo zbyt naiwnego, albo czegoś zbyt na wyrost...

Klasykę dziecięco-młodzieżową z grubsza ogarniam (jako właśnie mól książkowy od kołyski ), ale nie jestem pewna, czy obdarowywanie współczesnej 10-cio latki Bahdajem, Niziurskim, Nienackim czy Lucy Maud Montgomery ma sens? Co prawda (łudzę się, że mi się uda ) swoje dziecko zamierzam szpikować klasykami, ale dla dziewczynki, dla której szukam książkowego podarunku, potrzebowałabym chyba czegoś bardziej współcześnie napisanego.
Narrenturm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-21, 23:32   #2
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Wiem, że wśród dzieci furorę robi seria Magiczne drzewo.
No i lubią też Mikołajka.
Ale nie wiem, czy to dla 10-latki.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 22:29   #3
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Cytat:
Napisane przez Narrenturm Pokaż wiadomość
Dzień dobry,

moją prośbę kieruję do mam, które mają 10-cio latki:
czym zaczytują się Wasze dzieci? Wiem, wiem, takie teraz czasy, że dzieci podobno nie czytają, ale jeżeli są tu jakieś mamy małych moli książkowych (bo chyba jeszcze od czasu do czasu zdarzają się jakieś mole książkowe, prawda? ), to co mogłybyście polecić z aktualnej literatury? Nie mam na co dzień kontaktu z dziećmi w tym wieku, więc nie chciałabym trafić czegoś albo zbyt naiwnego, albo czegoś zbyt na wyrost...

Klasykę dziecięco-młodzieżową z grubsza ogarniam (jako właśnie mól książkowy od kołyski ), ale nie jestem pewna, czy obdarowywanie współczesnej 10-cio latki Bahdajem, Niziurskim, Nienackim czy Lucy Maud Montgomery ma sens? Co prawda (łudzę się, że mi się uda ) swoje dziecko zamierzam szpikować klasykami, ale dla dziewczynki, dla której szukam książkowego podarunku, potrzebowałabym chyba czegoś bardziej współcześnie napisanego.
Dorzuciłabym Chmielewską z serii o Janeczce i Pawełku i pierwsze tomy Jeżycjady Musierowicz.
A ze współczesnych oczywiście Harrego Pottera jako uniwersalną lekturę.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-23, 08:58   #4
Layla79
Zakorzenienie
 
Avatar Layla79
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5 921
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

W tym wieku, to mysle, ze dobra bylaby Karolcia, opowiesc o dziewczynce z niebieskim koralikiem i wiedzmą, ktora chce koralik zabrac. A byl magiczny i spelnial zyczenia. Widzialam w dwupaku, ladnie wydane. Moja ulubiona ksiazka z dziecinstwa.
Layla79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-23, 09:14   #5
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Mary Poppins - rewelka
Dziewczynka z przyszłości - Bułyczow
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-23, 20:25   #6
Narrenturm
Raczkowanie
 
Avatar Narrenturm
 
Zarejestrowany: 2013-09
Lokalizacja: wieża błaznów
Wiadomości: 55
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

O, pamiętam, że ja też uwielbiałam Karolcię a Mary Poppins mnie bardzo wciągnęła. Jeżycjada to wiadomo, taki must-have żeńskiego mola książkowego, a Harry Potter jest super, ale tak sobie myślę, że cykl ten wzbudza na tyle spore wciąż kontrowersje, że trochę - nie będąc pewną opinii rodziców - bałabym się obdarowywać nim nie swoje dziecko . No i Mikołajek, rzeczywiście, sympatyczna seria.

Jeszcze wymienione zostały książki, z którymi nie miałam styczności, Chmielewskiej i Bułyczow, jak będę miała okazję, to sama chętnie zajrzę. Aha, jeszcze seria Magiczne drzewo. To chyba jakiś serial dla dzieci był też kiedyś o takim tytule, o ile dobrze pamiętam.

Dzięki za podpowiedzi, trudno się będzie na coś zdecydować, bo z mojego punktu widzenia to wszystko fajne (a i jeszcze dodałabym miliard moich ukochanych lektur dzieciństwa), ale w sumie trudno jest wyobrazić sobie, co konkretnemu dziecku może akurat najbardziej pasować. Z drugiej jednak strony od czego są przecież dorośli, jak nie od (m.in. ) proponowania i wyrabiania gustów młodocianych
Narrenturm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-23, 21:28   #7
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Mikołajka oczywiście uwielbiam, ale czy nie jest za dziecinny dla 10 latki?
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-11-24, 14:42   #8
gosik79
Zakorzenienie
 
Avatar gosik79
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 4 009
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Ja zawsze kochałam czytać, tak mi zostało do tej pory. Potem dorzucę parę tytułów, teraz jemy obiad ale zdecydowanie polecam tę mało znaną książkę LM Montgomery: http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99kitny_zamek

Romansidło dla dziewczynek, bez "scen" erotycznych oczywiście, świetnie napisane i wciągające. Swego czasu znałam tę knigę na pamięć.

Edit: Po przeczytaniu streszczenia stwierdzam, że chyba przesadziłam, musiałam być starsza, kiedy ją czytałam.

Edytowane przez gosik79
Czas edycji: 2014-11-24 o 14:43
gosik79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 14:50   #9
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Cytat:
Napisane przez gosik79 Pokaż wiadomość
Ja zawsze kochałam czytać, tak mi zostało do tej pory. Potem dorzucę parę tytułów, teraz jemy obiad ale zdecydowanie polecam tę mało znaną książkę LM Montgomery: http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99kitny_zamek

Romansidło dla dziewczynek, bez "scen" erotycznych oczywiście, świetnie napisane i wciągające. Swego czasu znałam tę knigę na pamięć.

Edit: Po przeczytaniu streszczenia stwierdzam, że chyba przesadziłam, musiałam być starsza, kiedy ją czytałam.
Mnie znudził, ale polecam serię o "Emilce", oczywiści "Anię" i "Dzban ciotki Becky".
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 15:09   #10
gosik79
Zakorzenienie
 
Avatar gosik79
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 4 009
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Przejrzałam karton z książkami, wyszperałam serię Lawrence Watta Evansa, z niej najbardziej lubiłam "Jednym zaklęciem", na pewno w 3 klasie podstawówki przeczytałam trylogię Tolkiena i "Hobbita", dostałam je od ciotki na urodziny.
Ponadto Astrid Lindgren, chociaż ja nie cierpiałam Pippi, zauroczyli mnie "Bracia Lwie Serce" i "Ronja, córka zbójnika", powieści Adama Bahdaja, Hanny Ożogowskiej, wszystkie Tomki, "Nawiedzony dom" Chmielewskiej.

Edit: Jeszcze przypomniała mi się "Śliczna Tamit" Ewy Nowackiej, fabuła osadzona jest w starożytnym Egipcie, bardzo ciekawa.

Edytowane przez gosik79
Czas edycji: 2014-11-24 o 15:13
gosik79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 15:46   #11
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Cytat:
Napisane przez gosik79 Pokaż wiadomość
Przejrzałam karton z książkami, wyszperałam serię Lawrence Watta Evansa, z niej najbardziej lubiłam "Jednym zaklęciem", na pewno w 3 klasie podstawówki przeczytałam trylogię Tolkiena i "Hobbita", dostałam je od ciotki na urodziny.
Ponadto Astrid Lindgren, chociaż ja nie cierpiałam Pippi, zauroczyli mnie "Bracia Lwie Serce" i "Ronja, córka zbójnika", powieści Adama Bahdaja, Hanny Ożogowskiej, wszystkie Tomki, "Nawiedzony dom" Chmielewskiej.

Edit: Jeszcze przypomniała mi się "Śliczna Tamit" Ewy Nowackiej, fabuła osadzona jest w starożytnym Egipcie, bardzo ciekawa.
Ożogowska.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-24, 17:09   #12
poldzik
Zadomowienie
 
Avatar poldzik
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Sycylia
Wiadomości: 1 746
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Blekitny zamek Montgomery ja tez znalam na pamiec!!!!

Emilka jest bardzo dobra z klasykow. Jesli dziewczynka lubi klimaty fantasy to Inkheart Kornelii funke jest super i milo sie czyta a mniej kontrowersyjny od Harrego Pottera.

i Chmielewska dla dzieci super.

i Dzieci z Bullerbyn!

ja sie w tym wieku zaczytywalam w Przeminelo z wiatrem i w Trzech muszkieterach, ale ja chyba bylam nietypowym dzieckiem

Na Muminki chyba juz troche za duza?

tak mysle i mysle, jak mi cos jeszcze przyjedzie do glowy to dopisze.

Edytowane przez poldzik
Czas edycji: 2014-11-24 o 17:16
poldzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 19:16   #13
Narrenturm
Raczkowanie
 
Avatar Narrenturm
 
Zarejestrowany: 2013-09
Lokalizacja: wieża błaznów
Wiadomości: 55
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Ojej, aleście mi przypomniały moje książki z dzieciństwa i nawet Jednym zaklęciem zostało wspomniane - do tej książki mam szczególny sentyment, bo mnie niejako wprowadziło w jeden z moich najbardziej chyba ulubionych gatunków literackich, jakim jest fantasy. (Teraz tak coś mi świta w głowie, nie wiem czy dobrze pamiętam, ale w Jednym zaklęciem też gdzieś przewija się taka lekka erotyka)

Lucy Maud Montgomery to też moja młodzieńcza miłość (nie tylko Ania, ale też wspomniane przez Was inne jej powieści, m.in. Błękitny zamek i Dzban ciotki Becky), ale, kurczę, jakoś mam poczucie, że współczesnym dziewczynkom niekoniecznie może ta literatura w duszy zagrać...

Aha, chciałam się odnieść do dwóch wypowiedzi, mianowicie, że Mikołajek oraz Muminki mogą być 'za dziecinne' dla dziesięciolatki...Wiecie, ja mierzę akurat te książki zupełnie inną miarą, aniżeli tą 'wiekową'. Mam poczucie, że te książki są trochę 'poza', tzn. Mikołajek, to nawet bym powiedziała, że bardziej śmieszy starszych , niż właśnie dzieci (i odnoszę się tu do przykładów z mojego, że tak to ujmę, życia codziennego ), a z kolei Muminki mają w sobie jakąś taką 'niedziecięco'-fantasmagoryczną poetykę...

W każdym razie, dzięki Wam za podpowiedzi, to też dobry pretekst do odświeżenia zamierzchłych miłości literackich
Narrenturm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 19:59   #14
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Czytam tytuly i autorow i papa mi sie smieje, wraca moje dziecinstwo
gosik: Sliczna Tamit czytalam kilkanascie razy, mialam swoja wlasna osobista

Od siebie dorzuce serie Opowieści z Narnii oraz Przygody Tomka Sawyera
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-24, 20:19   #15
gosik79
Zakorzenienie
 
Avatar gosik79
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 4 009
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Narrentum, co do "Jednym zaklęciem", faktycznie była tam lekka erotyka ale raczej nie nachalna ani coś, co mogło być niefajne dla dzieci, dostałam ją od nauczycielki angielskiego jako nagrodę za zajęcie któregoś miejsca w konkursie, jeszcze w podstawówce.
Z tego co pamiętam, opierało się to na niedomówieniach i powłóczystych spojrzeniach, raz bohater poszedł za czarodziejką do pokoju ale nie było napisane po co.
gosik79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-25, 10:02   #16
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Cytat:
Napisane przez Narrenturm Pokaż wiadomość
Ojej, aleście mi przypomniały moje książki z dzieciństwa i nawet Jednym zaklęciem zostało wspomniane - do tej książki mam szczególny sentyment, bo mnie niejako wprowadziło w jeden z moich najbardziej chyba ulubionych gatunków literackich, jakim jest fantasy. (Teraz tak coś mi świta w głowie, nie wiem czy dobrze pamiętam, ale w Jednym zaklęciem też gdzieś przewija się taka lekka erotyka)

Lucy Maud Montgomery to też moja młodzieńcza miłość (nie tylko Ania, ale też wspomniane przez Was inne jej powieści, m.in. Błękitny zamek i Dzban ciotki Becky), ale, kurczę, jakoś mam poczucie, że współczesnym dziewczynkom niekoniecznie może ta literatura w duszy zagrać...

Aha, chciałam się odnieść do dwóch wypowiedzi, mianowicie, że Mikołajek oraz Muminki mogą być 'za dziecinne' dla dziesięciolatki...Wiecie, ja mierzę akurat te książki zupełnie inną miarą, aniżeli tą 'wiekową'. Mam poczucie, że te książki są trochę 'poza', tzn. Mikołajek, to nawet bym powiedziała, że bardziej śmieszy starszych , niż właśnie dzieci (i odnoszę się tu do przykładów z mojego, że tak to ujmę, życia codziennego ), a z kolei Muminki mają w sobie jakąś taką 'niedziecięco'-fantasmagoryczną poetykę...

W każdym razie, dzięki Wam za podpowiedzi, to też dobry pretekst do odświeżenia zamierzchłych miłości literackich

Co do Lucy Maud Montgomery, to przecież czytana te 20 lat temu też nie była ani trochę współczesna, a jednak chwytała, bo dotykała uniwersalnych spraw, do których tęskni każda dziewczynka. Myślę, że zagra. No i warto zwrócić uwagę na nowy przekład, ostatnio przeczytałam ciągiem całą Anię w nowym przekładzie i porównałam do czytanego w dzieciństwie, kompletnie inne wyrażenia.
"Mikołajka" czytałam pod koniec liceum, na początku studiów, myślę, że dopiero wtedy można należycie docenić humor tych opowiastek. Muminków akurat nigdy nie lubiłam.
Z dziewczęcych dodałabym też Siesicką i "Słoneczniki" I "Paladyni" Haliny Snopkiewicz. Dla starszych "Emancypantki" Prusa.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...

Edytowane przez wika82
Czas edycji: 2014-11-25 o 10:13
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-25, 10:25   #17
pieleszka
Wtajemniczenie
 
Avatar pieleszka
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 2 869
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

ja nie przepadałam w dzieciństwie za Siesicką czy Ożogowską... lubiłam za to bardzo "Tajemniczy ogród" i "Małą księżniczkę". Muminki czytałam właśnie jako 10-latka, lubiłam. no i polecaną już serię "Opowieści z Narni" - moje ukochane z dzieciństwa, drugą taką samą fascynację miałam zaczytując się trylogią Tolkiena, ale to już później... saga o Ani z zielonego wzgórza jak najbardziej. fajna jest też książka pt. "Godzina pąsowej róży", ale to już nie pamiętam autorki..
__________________
Haneczka

Kobiety nigdy nie zrozumiesz. Nawet jeśli jesteś kobietą! (A.J.Cronin)
pieleszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-25, 12:37   #18
attena07
Raczkowanie
 
Avatar attena07
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 341
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Ja też mam dylemat książkowy dla 11-to letniej siostrzenicy mieszkającej w Anglii . Proponujecie ciekawe książki , ale w tym przypadku nie wiem co wybrać . Julka wydaje mi się inna niż rówieśnice w Polsce , ale może się mylę ...
attena07 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-25, 12:40   #19
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Cytat:
Napisane przez Layla79 Pokaż wiadomość
W tym wieku, to mysle, ze dobra bylaby Karolcia, opowiesc o dziewczynce z niebieskim koralikiem i wiedzmą, ktora chce koralik zabrac. A byl magiczny i spelnial zyczenia. Widzialam w dwupaku, ladnie wydane. Moja ulubiona ksiazka z dziecinstwa.
Ja bym powiedziała że dla przedszkolaków raczej Ja wtedy poznałam Karolcie i się zauroczyłam, mojej niespełna 4latce czytam i lubi Dla 10latki niekoniecznie.

Też polecam Montgomery Z tym że Błękitny zamek w zamyśle autorki to była książka dla dorosłych, jak dla mnie dla późniejszej młodzieży ok
żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-25, 12:55   #20
_Beata _
ja.
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: niedaleko
Wiadomości: 1 422
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Wspomnienia wracają i gęba się mi uśmiecha jak czytam ten wątek
Też polecam L.M. Montgomery, poza Emilką jeszcze jest trylogia, czy tez tylko dwa tomy o Pat ... Nie pamietam skad, jest Marigold- tez nie jestem pewna czy to pełen tytuł, czy tylko kawałek. Potem na kompie sprawdzę. Błękitny zamek to raczej dla 13, 14 latki prędzej niż dla 10 latki
_Beata _ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-25, 13:04   #21
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Ja od zawsze szukam ksiazek na stronie Cala polska czyta dzieciom- maja liste rekomendowanych dopasowanych do wieku, fajna sprawa, szczegolnie ze na rynku jest mnostwo badziewia.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-25, 13:10   #22
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Każde dziecko jest inne i jeśli dzieci czytają od małego, to zdarza się, że już i 10-latki mają wyrobiony gust Ja np. się zaczytywałam w takiej serii Szkoła przy cmentarzu i już się nie mogłam doczekać, jak się przepiszę do dorosłej biblioteki, co uczyniłam dość szybko i przeczytałam wszystkie możliwe części Z archiwum X Moja koleżanka za to była fanką Siesickiej

A i pracowałam kiedyś w księgarni (ale nie na dziale dziecięcym, za to mam koleżankę super obcykaną w tej materii), przyszli ludzie z prośbą o polecenie książki dla rozgarniętego 7 czy 8-latka. Jak zaproponowałam Narnię, to popatrzyli na mnie z politowaniem i powiedzieli, że on już to dawno przeczytał...

Tak, że z wytrawnymi czytelnikami nigdy nic nie wiadomo

---------- Dopisano o 14:10 ---------- Poprzedni post napisano o 14:06 ----------

I również bardzo lubiłam Bahdaja, Ożogowską, Niziurskiego
Wolałam jednak książki z motywem sensacyjnym lub chociaż przygodowe, miłosnych nie za bardzo.
Anię też czytałam, ale chyba nie wszystkie części. Choć lubiłam klimat tych książek, to aż tak mnie to nie kręciło.
Za to jak tylko w tytule był "detektyw", to brałam w ciemno.
Zresztą gazetę Detektyw też czytałam, zwłaszcza zagadkę na końcu lubiłam
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-02-26, 18:59   #23
Monika_Roszak
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-02
Wiadomości: 4
Dot.: Interesująca literatura dla 10-cio letniej dziewczynki

Tak, to prawda każde dziecko jest inne. Co więcej, nasze córki mogą też mieć inną opinię niż my. Może warto wybrać się z córką do biblioteki i niech sama wybierze książki, które do niej najbardziej przemawiają.

Moje dzieci bardzo chętnie czytałay „Przygody Madiki z Czerwcowego Wzgórza” Astrid Lindgren i „Wiłka, smocza dziewczynka”.

Ostatnio mój mąż kupił dla dziewczynek książkę „Sanoko. Psst, Czy zdradzić ci moją tajemnicę” Na początku byłam trochę sceptycznie nastawiona, bo postacie na okładce wyglądały trochę jak te z japońskich kreskówek, ale moje córki od razu zakochały się w tej opowieści. Ja sama byłam pozytywnie zaskoczona, bo książka zawiera wiele ilustracji i zagadek, a na koniec okazało się, że jedna z nich prowadzi do tajemniczej strony internetowej. W samej książce poruszane są też kwestie pierwszej miłości, talentu i pewności siebie…tematy obecnie raczej ważne.

Tak więc...po raz kolejny przekonałam się, ze chyba już czas aby pozwoliuć dzieciom dokonywać własnych wyborów
Monika_Roszak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-02-26 19:59:22


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:28.