Cyklamen (Fiołek alpejski ) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-10-03, 18:04   #1
bierka83
Zadomowienie
 
Avatar bierka83
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 1 734
Smile

Cyklamen (Fiołek alpejski )


Witam
Zapraszam milosniczki i milosnikow tych pieknych kwiatow.
Mozemy wymieniac sie doswiadczeniem w pielegnacji,oczywiscie zdjecia sa mile widziane

Oto kilka informacji dotyczacej uprawy:
Wbrew swej nazwie cyklamen perski nie pochodzi wcale z Persji, ojczyzną jego jest Europa Południowa. Roślina ta jest znana również pod nazwą fiołka alpejskiego. Charakteryzują ją przepiękne kwiaty w całej gamie kolorów, począwszy od białego, poprzez różowy, łososiowy a kończąc na czerwonym. Piękno tych kwiatów podziwiać możemy przez dość długi okres czasu, cyklamen kwitnie bowiem od października aż do końca kwietnia.

Cyklameny lubią miejsce chłodne, raczej półcień i świeże powietrze. W mieszkaniach w normalnej temperaturze jest im za ciepło. Jeżeli to możliwe przynajmniej na noc wynośmy je do chłodniejszego pomieszczenia.Przekwitają ce kwiaty i żółknące liście wyrywamy, a nie wycinamy, gdyż pozostałości ogonków zaczną gnić

Zapraszam do dodawania zdjec Waszych pieknosci
__________________
13.01.2012
-oficjalny kierowca-
bierka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-03, 18:21   #2
bierka83
Zadomowienie
 
Avatar bierka83
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 1 734
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Przedstawiam moja mala grupe cyklamenow,z ktorych jestem bardzo dumna.3 kwitna u mnie prawie rok

Pozdrawiam i mam nadzieje,ze szybko znajda sie milosnicy tych kwiatow
__________________
13.01.2012
-oficjalny kierowca-
bierka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-14, 20:25   #3
Ariena
Zakorzenienie
 
Avatar Ariena
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 3 258
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Ja mam dwa i też mi kwitną cały rok. Czasem je przesuszam i ledwo żyją, ale są wytrzymałe i kwitną od nowa i nowe liście puszczają.
__________________
wisienka na torcie
Ariena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-18, 19:14   #4
gusiak23
Zakorzenienie
 
Avatar gusiak23
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 7 705
GG do gusiak23
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

ale piękne kwiaty. Moja teściowa ma. Jak się przeprowadzę to już wiem jakie kwiaty sobie dokupię
__________________
Mikołaj
gusiak23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-26, 15:08   #5
melissa89
Wtajemniczenie
 
Avatar melissa89
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 2 113
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

dziewczyny mama przesadziła mi cyklamena, zaraz po tym jak go kupiła, dopiero później przeczytałam, że w okresie kwitnienia się ich nie przesadza.. teraz opadają mu kwiatki i żółkną liście, czy przesadzenie może być tego przyczyną? i czy da się go jeszcze jakoś uratować? bo zaraz zmarnieje mi cały
__________________
insta mam i ja
melissa89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-26, 17:49   #6
bierka83
Zadomowienie
 
Avatar bierka83
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 1 734
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Cytat:
Napisane przez melissa89 Pokaż wiadomość
dziewczyny mama przesadziła mi cyklamena, zaraz po tym jak go kupiła, dopiero później przeczytałam, że w okresie kwitnienia się ich nie przesadza.. teraz opadają mu kwiatki i żółkną liście, czy przesadzenie może być tego przyczyną? i czy da się go jeszcze jakoś uratować? bo zaraz zmarnieje mi cały
Witam
Szczerze to ja nie przesadzalam jeszcze zadnego. Ale przyczyna zolkniecia lisci moze byc za czeste podlewanie. One nie lubia miec za mokro.Pamietaj zeby podlewac go do podstawki,nie bezposrednio do doniczki,bo padnie cala bulwa.
Ja na poczatku mojej 'przygody' z cyklamenami,notorycznie usmiercalam kazdego nowo nabytego w przeciagu tygodnia
Zycze powodzenia i pozdrawiam
__________________
13.01.2012
-oficjalny kierowca-
bierka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-27, 14:34   #7
melissa89
Wtajemniczenie
 
Avatar melissa89
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 2 113
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Cytat:
Napisane przez bierka83 Pokaż wiadomość
Witam
Szczerze to ja nie przesadzalam jeszcze zadnego. Ale przyczyna zolkniecia lisci moze byc za czeste podlewanie. One nie lubia miec za mokro.Pamietaj zeby podlewac go do podstawki,nie bezposrednio do doniczki,bo padnie cala bulwa.
Ja na poczatku mojej 'przygody' z cyklamenami,notorycznie usmiercalam kazdego nowo nabytego w przeciagu tygodnia
Zycze powodzenia i pozdrawiam
dziękuję za odpowiedź, właśnie chodzi o to, że ja nie podlewam go bezpośrednio, tylko do podstawki, a nadmiar wody z podstawki wylewam po kilkunastu minutach, także nie wydaje mi się, by miał za mokro, już nawet trochę ograniczyłam podlewanie i nic nie pomogło... więc chyba już go nic dobrego nie czeka:P
__________________
insta mam i ja
melissa89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-10-27, 17:47   #8
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Cytat:
Napisane przez bierka83 Pokaż wiadomość
Witam
Szczerze to ja nie przesadzalam jeszcze zadnego. Ale przyczyna zolkniecia lisci moze byc za czeste podlewanie. One nie lubia miec za mokro.Pamietaj zeby podlewac go do podstawki,nie bezposrednio do doniczki,bo padnie cala bulwa.
Ja na poczatku mojej 'przygody' z cyklamenami,notorycznie usmiercalam kazdego nowo nabytego w przeciagu tygodnia
Zycze powodzenia i pozdrawiam

O matko, no to w końcu się dowiedziałam, dlaczego każdy cyklamen jakiego maiłam marniał w tempie błyskawicznym.
Byłam święcie przekonana że one uwielbiają dużo wody i jeszcze wlewałam ją od góry, żeby na pewno miał wszędzie mokro a nie tylko od dołu.

Mogłybyście napisać coś więcej o uprawie tych kwiatków w domu? gdzie je trzymacie (na parapecie? Południowym, północnym?) jak często podlewać, jakie temperatury lubią?
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-27, 18:50   #9
bierka83
Zadomowienie
 
Avatar bierka83
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 1 734
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Cytat:
Napisane przez melissa89 Pokaż wiadomość
dziękuję za odpowiedź, właśnie chodzi o to, że ja nie podlewam go bezpośrednio, tylko do podstawki, a nadmiar wody z podstawki wylewam po kilkunastu minutach, także nie wydaje mi się, by miał za mokro, już nawet trochę ograniczyłam podlewanie i nic nie pomogło... więc chyba już go nic dobrego nie czeka:P
Moze poprostu juz sie oslabia i bedzie sobie robil przerwe w kwitnieniu. Czasem tez tak mam ze zaczynaja mi troszke marniec,ale po niedlugim czasie zaczynaja puszczac listki i znowu kwitna. Glowa do gory,zobaczysz i Twoj sie zregeneruje

Cava ja na poczatku robilam tak samo jak Ty,kiedys znajoma poradzila jak sie nimi opiekowac i jak widac pomoglo.
Woda do podstawki,nadmiar jak juz sie napije wylewaj,zeby nie stal w wodzie. Cyklameny nie sa zbyt wymagajace. Ja podlewam moje tak mniej wiecej co 3 dni,nieduzo im wlewam do oslonki po kilku godzinach,czasem pod wieczor sprawdzam czy wypily wszystko.Jak zostaje woda wylewam. Czasem zapomne podlac,jak juz widze ze sie zaczynaja klasc,nalewam wody i wracaja do siebie
Stoja na roznych oknach,ale w pokojach gdzie mam troszke chlodniej. Wczesniej mialam w duzym pokoju na stole gdzie jest cieplej ale nie czuly sie najlepiej i przenioslam do chlodniejszego pokoju. Chyba im odpowiada,bo niektore kwitna mi prawie rok.
Pozdrawiam i zycze,zeby Wasze cyklamenki pieknie kwitly
__________________
13.01.2012
-oficjalny kierowca-
bierka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-28, 14:53   #10
melissa89
Wtajemniczenie
 
Avatar melissa89
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 2 113
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Cytat:
Napisane przez bierka83 Pokaż wiadomość
Moze poprostu juz sie oslabia i bedzie sobie robil przerwe w kwitnieniu. Czasem tez tak mam ze zaczynaja mi troszke marniec,ale po niedlugim czasie zaczynaja puszczac listki i znowu kwitna. Glowa do gory,zobaczysz i Twoj sie zregeneruje
hmm.. no mam nadzieję, że nie zrobi mi tego i nie padnie, że jednak odżyje
__________________
insta mam i ja
melissa89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-08, 08:19   #11
pinkpe
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: to tu, to tam
Wiadomości: 34
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Jak uratować mam kwiatka?
Od pewnego czasu liście żółkną i kwiaty opadają, ale też świeże pączki i młode liści. Boję się że go przelałam i zaczął gnić. Jak cofnąć ten proces?
pinkpe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-08, 14:34   #12
moniuleczka
Zakorzenienie
 
Avatar moniuleczka
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 3 910
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Ja mam jednej fiołka alpejskiego jasnoróżowego. Kupiłam go w Tesco za około 12zł jakieś dwa tygodnie temu i do dzisiaj ładnie kwitnie.

Nurtuje mnie pytanie czy to prawda że jak skończy kwitnienie to już nie będzie nigdy kwitł tylko zostaną same liście??

W tym tygodniu mają być do kupienia w Biedronce za ponad 5 zł, mam nadzieję, że uda mi się na nie zapłać, nawet dzisiaj byłam w Biedronce ale nie było po nich żadnego śladu
__________________

moniuleczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-09, 17:25   #13
bierka83
Zadomowienie
 
Avatar bierka83
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 1 734
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Cytat:
Napisane przez pinkpe Pokaż wiadomość
Jak uratować mam kwiatka?
Od pewnego czasu liście żółkną i kwiaty opadają, ale też świeże pączki i młode liści. Boję się że go przelałam i zaczął gnić. Jak cofnąć ten proces?
ja na Twoim miejscu pourywalabym te zolte liscie i przesuszyla kwiatka.Nie podlewaj do czasu az ziemia nie przeschnie. Pozniej podlewaj od dolu az sie napije,a jak zostanie woda w podstawce wylej.
Mysle,ze powinien Tobie odzyc.

moniuleczka nawet jak przekwitnie,po jakims czasie pojawia sie kolejne paki i bedzie kwitl.Moje tak wlasnie robia,nie raz gubily liscie zostalo nawet po kilka tylko,po pewnym czasie puszczaja nowe i kwitna
__________________
13.01.2012
-oficjalny kierowca-
bierka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-12, 12:02   #14
pinkpe
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: to tu, to tam
Wiadomości: 34
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Cytat:
Napisane przez bierka83 Pokaż wiadomość
ja na Twoim miejscu pourywalabym te zolte liscie i przesuszyla kwiatka.Nie podlewaj do czasu az ziemia nie przeschnie. Pozniej podlewaj od dolu az sie napije,a jak zostanie woda w podstawce wylej.
Mysle,ze powinien Tobie odzyc.
Zobaczymy jaki tego będzie efekt. Już nie podlewam od kilku dni i zostały raptem 4 listki. Ziemia miejscami jest jeszcze trochę wilgotna, więc czekam dalej jak wyschnie. Dam znać czy wyszło coś z akcji ratunkowej
dzięki za pomoc!
pinkpe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-17, 09:56   #15
pinkpe
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: to tu, to tam
Wiadomości: 34
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

no i nie udało się po miesiącu się poddałam, żadnych rezultatów... szkoda
pinkpe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-17, 10:57   #16
ufolka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 37
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Cytat:
Napisane przez pinkpe Pokaż wiadomość
no i nie udało się po miesiącu się poddałam, żadnych rezultatów... szkoda
hej
mam nadzieję że go nie wyrzuciłaś jeszcze postaw go gdzieś (ja trzymam na podłodze tak trochę przy kaloryferze), ogranicz podlewanie i daj mu pospać ;p myślę ze po zimie odbiję ci się
ufolka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-17, 11:06   #17
jucha
Wtajemniczenie
 
Avatar jucha
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 191
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

hej,
dołączam do miłośnieczek tych kwiatków
sama mam jednego różowego już 3-i rok i w zasadzie kwitnie bez przerwy i nie ma dużych wymagań

we wrześniu dostałam śliczną białą miniaturkę i tak się zakochałam, że dokupiłam sobie drugą do kompletu na ten sam parapet (południe, ale za drewnianymi żaluzjami zasłoniętymi)
ale to już inna bajka
traktuję tak samo - woda do podstawki, nie przelewam, a jeden mi umarł dosłownie najpierw jakby usechł, a potem pod liśćmi zobaczyłam pleść, mimo że cały usechł!
drugi - jak widać na fotce
suchutki jak nie wiem co, wypuszcza nowe pąki, ale one nawet nie rozkwitają
Pani w kwiaciarni niewiele mi powiedziała, tylko, że to miniaturki, więc wiadomo że słabsze i trudniejsze w hodowli
co mam z nim zrobić, poradźcie proszę
większość sucherlaków pourywać i patrzeć czy powypuszcza nowe?
jak go przywrócić do życia?
jak to możliwe, że usycha, a potem widać pleśń?
co robię źle, skoro mój "stary" różowy ma się super, a z tymi sobie nie radzę? może te rzeczywiście potrzebują "pospać" zimą?
z tym tak łatwo się nie poddam!

p.s. oczywiście do zdjęcia wyjęłam go z doniczki ceramicznej, nie trzymam go w samym tym plastiku na oknie :P
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Obraz.jpg (136,3 KB, 150 załadowań)
jucha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-17, 14:11   #18
ufolka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 37
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

u mnie wyglądał identycznie no i usuwałam te hamskie suche liście no i śpi sobie. Pani od kwiatków jak tylko kupowałam go to mi powiedziała że to tak będzie, żeby wstawić pod zlew i raz na jakiś czas podlewać, nie wiem od czego to zależy no i mój sobie właśnie zimuje w kąciku na podłodze obok begonii pod zlew nie miałam sumienia go wstawiać ;p
ufolka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-17, 15:26   #19
jucha
Wtajemniczenie
 
Avatar jucha
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 191
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

aha, a długo ma tak zamiar spać?
ciekawe dlaczego ten mój różowy kwitnie cały rok, a te maleństwa tak słabiutkie...
ah te wymyślne miniaturki....
jucha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-01, 18:48   #20
norka27
Zakorzenienie
 
Avatar norka27
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Norwegia
Wiadomości: 7 826
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Jak fajnie ze milosniczki cyklamenow sa takze milosniczkami storczykow Wiec ja tez mam cyklamena - doslownie ciemno fioletowy, jestem dumna W zeszlym roku tez mialam czerwonego i trzymany byl w pokoju bez ogrzewania, czesto podlewany - kwitl kilka miesiecy, potem kwiatki zgubil i przestal kwitnac i taki mial zastoj ze go wyrzucilam W tym roku z nowym domem dostalam powitalna cylkamene i ze miejsca przez remont nie mam - ani przez storki ktore opanowaly reszte domu - tak sie cylkamenie rafila nie uzywana kuchnia bez ogrzewania gdzie temp kolo 8 stopni kiedy za oknem -18 (i tak mam od 2 miesiecy ) jakas blada dziewczyna sie zrobila ale kwitnie dzielnie Dobrze ze tu trafilam to ja zaczne wpodstawek podlewac hehe
Ale moje cenne obserwacje - nie cierpia suchosci - systematyczne podlewanie super wazne, chlodek im sprzyja no i usuwanie zolknacych lisci i przekwitlych kwiatkow. Ale jak to powtornie do kwitnienia zmusic nie wiem
norka27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-16, 16:31   #21
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Zaryzykowałam i kupiłam wczoraj cyklamena. Zwykłego, dużego- bałam się na pierwszy rzut brać miniaturkę. Śliczny jest, ciemno różowy z białymi prążkami
Stoi w chłodnej łazience i zobaczymy czy się utrzyma jak go będę pielęgnować w sposób jaki opisałyście.
jedyne zmartwienie to to, ze kupiłam go masakrycznie przelanego, aż ciekło z doniczki - wszystkie stały w wodzie na 3 cm - no ale może mu to nie zaszkodzi jak z raz go przelali


Jak tylko znajdę aparat fotograficzny wstawię zdjęcie
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-08, 17:58   #22
BabaZMiasta
Rozeznanie
 
Avatar BabaZMiasta
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Miasto
Wiadomości: 781
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Dziewczyny, mam kilka cyklamenów i zawsze, ale to zawsze, prędzej czy później kwiat będzie chciał odpocząć. Jak zrzuci wszystkie kwiaty i liście, nie wyrzucajcie ich, bo pewnie chce sobie troszkę pospać. Ja wtedy najczęściej wynoszę je do piwnicy (muszą mieć sucho, ciemno i dość chłodno). Czasami stawiam w sieni, albo w ciemnym kącie w pokoju i też jest ok. Jednak najczęściej śpią w piwnicy. Po kilku tygodniach kiedy wypuszczają nowe listki znowu ladują na parapecie wśród storasków

Reasumując: zrzuca kwiaty i liście przenosimy do ciemnego, chłodnego i suchego pomieszczenia. Po kilku tygodniach (indywidualna sprawa każdego cyklamena) sam się obudzi i wypuści listki. Nie podlewamy. Ewentualnie bardzo mało i rzadko.

Powodzenia w uprawie
BabaZMiasta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-08, 18:38   #23
Ariena
Zakorzenienie
 
Avatar Ariena
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 3 258
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Ja po raz kolejny przesuszyłam moje dwa i właśnie je moczę w wodzie. Mam nadzieję że wstaną.
__________________
wisienka na torcie
Ariena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 11:31   #24
BabaZMiasta
Rozeznanie
 
Avatar BabaZMiasta
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Miasto
Wiadomości: 781
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Ja jednego swojego przelałam Teraz go przesuszę. Mam nadzieję, że cebula nie zgniła... A ma taki piękny ciemno fioletowy kolor... Taki elegancki. Oby się udało
BabaZMiasta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-17, 13:26   #25
nieznajoma0
przyczajony tygrys
 
Avatar nieznajoma0
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 13 139
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Cytat:
Napisane przez BabaZMiasta Pokaż wiadomość
Dziewczyny, mam kilka cyklamenów i zawsze, ale to zawsze, prędzej czy później kwiat będzie chciał odpocząć. Jak zrzuci wszystkie kwiaty i liście, nie wyrzucajcie ich, bo pewnie chce sobie troszkę pospać. Ja wtedy najczęściej wynoszę je do piwnicy (muszą mieć sucho, ciemno i dość chłodno). Czasami stawiam w sieni, albo w ciemnym kącie w pokoju i też jest ok. Jednak najczęściej śpią w piwnicy. Po kilku tygodniach kiedy wypuszczają nowe listki znowu ladują na parapecie wśród storasków

Reasumując: zrzuca kwiaty i liście przenosimy do ciemnego, chłodnego i suchego pomieszczenia. Po kilku tygodniach (indywidualna sprawa każdego cyklamena) sam się obudzi i wypuści listki. Nie podlewamy. Ewentualnie bardzo mało i rzadko.

Powodzenia w uprawie
a czy podczas zrzucania liści usycha? Mojemu coś się stało i zaczął usychać również od góry. Jak go ratować ?
__________________
Razem 15.06.2011, Narzeczeni 05.09.2014, Małżeństwo 09.05.2015, Mały-Wielki Cud 11.03.2016

+ =
nieznajoma0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-19, 19:58   #26
BabaZMiasta
Rozeznanie
 
Avatar BabaZMiasta
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Miasto
Wiadomości: 781
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Mój mózg już się wyłączył Jak usychają listki to kwiat zasypia. Wszystkie je straci i zostanie tylko cebula. Moim często najpierw usychają listki z brzegu, może to od grzejnika... Ale zdarza się, że usychaja też od góry. Właśnie teraz mam jednego takiego
BabaZMiasta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-21, 14:42   #27
Leyla89
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 1 503
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

U mnie cyklamenki nie chciały rosnąć. Wydaje mi się, że miały za ciepło
__________________

Leyla89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-21, 18:32   #28
norka27
Zakorzenienie
 
Avatar norka27
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Norwegia
Wiadomości: 7 826
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Pytanie do specjalistek - obecny cyklamen rosnie jak szalony i kwitnie caly czas - malo tych kwiatkow ale kwitnie. Jest w zimnym pokoju i czasami jak zapomne to klapnie ale ogolnie to sie podnosi po podlaniu. Co zrobic jesli takowy cyklamen nie zrzuci lisci? Bo tu sie pojawilo ze ma je zrzucic i odpoczac w piwnicy. Ostatni cyklamen byl zielony przez rok caly i jak przetsal kwitnac takowa zielona kapusta pozostal az go wywalono Nie wiem czy ma to cos w zwiazku z klimatem ale u mnie cyklameny po kwitnieciu nie chca odpoczywac tylko sa zielone, pelno lisci maja ale nie kwitna, jak je aktywowac? Zaprzestac podlewania, podsuszyc i na sile do tej piwnicy??
norka27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-22, 19:25   #29
Ariena
Zakorzenienie
 
Avatar Ariena
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 3 258
Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

Moje dwa też tak kwitną ciągle. I też jak zapomnę podlać to są klapnięte ale po podlaniu się podnoszą.
__________________
wisienka na torcie
Ariena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-26, 11:49   #30
narta1993
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 1
Exclamation Dot.: Cyklamen (Fiołek alpejski )

A ja mam jeszcze inny problem z moim cyklamenem Dostałam go z miesiąc temu, miał przepięęękne czerwone kwiaty. Podlewałam niezbyt często, ale niezbyt rzadko do podstawka miękką wodą. Nawoziłam co 2 tygodnie. Stoi na oknie w średnio oświetlonym i chłodnym miejscu. A teraz został jeden, marny wyblakły kwiatek i normalne, zielone liście. Nie wiem, czy on już wchodzi w stan spoczynku?A może jakoś źle się nim opiekuję? Bo wydaje mi się, że po nawożeniu te kwiatki jakby dłużej się trzymały i dopiero później opadały.
Do tego przesadziłam go do innej doniczki może 2 tygodnie temu (jak już miał tylko tego jednego kwiatuszka), to chyba źle

POMOCY!!

Edytowane przez narta1993
Czas edycji: 2011-03-26 o 11:50
narta1993 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-04-10 12:57:22


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:08.