Norwegia.Jest tu ktoś??? - Strona 101 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-04-02, 19:21   #3001
jenta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 578
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Ingel Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny, co słychać w pięknej Norwegii? ja już straciłam nadzieję, ze znajdę coś będąc w PL. skontaktowałam się dzisiaj z Adecco, wysłałam im CV - się zobaczy ale jakoś nie jestem optymistycznie nastawiona.
Zaczęłam uczyć się norweskiego, mam znajomego Norwega z którym rozmawiam przez Skype - gramatyka prosta, łatwiejsza niż w niemieckim, ale wymowa i rozumienie ze słuchu - masakra. Myslę że na kursie w Norge dosyć szybko złapałabym język, ale, no właśnie - za coś trzeba w tej Norwegii żyć.
Mimo że wiem, że ciotka nie wyrzuci mnie an bruk, mega boję się jechać w ciemno. Naprawdę myslałam, że Skandynawowie chetnie przyjmuja pracowników z angielskim, którzy deklarują chęć nauki języka rodzimego. Ale widać byłam naiwna :/

Jenta, a czemu nie mozesz wytrzymać w NO?
Mysle ze problem polega na tym, ze jest tu bardzo duzo imigrantow. Ciagle ktos przyjezdza i szuka pracy, zaczeli wiec wymagac...
Nie chce juz tu byc, ale niestety musze. Nie wiem czy mam sile walczyc. Nie interesuje mnie dalsze bycie obca i samotna, tesknie strasznie za moimi rodzinnymi stronami, za przyjaciolmi, wszystkim. Przyjechalam tu kiedys bo poznalam Norwega, sciagnal mnie tu dosc szybko i mialo byc pieknie. Bylo ciezko i zle. Dopiero teraz, po 6 latach, zaczelam miec jakies pieniadze. Ale nie wynagradzaja mi one tego wszystkiego, czego mi brakuje, a nie moge kupic. Ale co z tego, za pozno, nie mam juz wolnosci decydowania o sobie.
jenta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-02, 19:57   #3002
Ingel
Rozeznanie
 
Avatar Ingel
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: z pieknego kraju
Wiadomości: 758
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Rozumiem, życzę Ci powodzenia w realizowaniu planów.
Ingel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 08:06   #3003
Ankalime
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: z jaskini
Wiadomości: 1 807
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez mukaa Pokaż wiadomość
tak, ale wiadomo, wieksza szanse masz jesli bedziesz miec jakies doswiadczenie (chocby w opiece nad dziecmi siostry/kolezanki)
zalezy tez w jakim rejonie wyladujesz - w duzych miastach wiecej osob szuka pracy wiec podejrzewam, ze trudniej cos znalezc
Cytat:
Napisane przez Vanessita Pokaż wiadomość
Dokładnie... Im mniejsza miejscowość tym sznse rosną


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Myślę, że obie macie i nie macie rację. W dużym mieście, jest pełno takich no hmmm.... osób nie znających języka, realiów. Natomiast w małym mieście, jest mniej przyjezdnych i panuje większa ksenofobia. Tylko mi nie mówcie, że Norwedzy to takie miłe duszki... oczywiście nie wszyscy! Jasne nikt Wam nie powie wprost, że nie dostaniecie pracy bo jesteśmy z Polski. Mnie powiedzieli, na prawie że taśmie, że potrzebuję norskprove 3! A tymczasem w przedszkolu, do pracy z dziećmi, jakoś już tego nie potrzebuję. Czary? Tak naprawdę wszystko zależy od szczęścia i od tego czy obca osoba będzie chciała dać szansę. To czy ktoś ma zylion fakultetów i szkoleń nie daje nic. Piszę na przykładzie małego miasta.

Co do pracy w przedszkolu, ja oprócz CV wysłałam LM. Oczywiście napisany po norwesku, nie miał mi kto go sprawdzić i pisałam wszystko na czuja... Oczywiście wytłuściłam w nim, że nie straszne mi pieluchy, przebywanie na powietrzu i takie tam.
No i zaproszono mnie na rozmowę, na której babeczka z Adecco, wyciągnęła 8 stronicowy formularz i zaczęła zadawać pytania. Na początku takie luźne, co lubisz robić, czy jesteś tu sama, co robisz w wolnym czasie. Potem padały pytania w stylu scenek sytuacyjnych. Dzieci się biją, co robisz? Jak przekonasz do siebie dzieci? Cała rozmowa trwała z 40 min. Na sam koniec, stwierdziła, że nadaję się do tej pracy, był czas na moje pytania. Dała mi komplet papierów do wypełnienia (że nie będę opowiadać o dzieciach poza przedszkolem etc.), politiattest do wysłania i tyle.
Teraz właśnie czekam na zaświadczenie o niekaralności z Polski i to z Norwegii, doniosę papiery, zostanie przygotowana umowa i zaczynam

A na marginesie. Mogłybyście mi podać jakieś sklepy internetowe norweskie z kolorówką? Ogólnie kosmetykami? Na mojej wioseczce to tylko Cubus z drogeryjną kolorówką... która de facto ma tu zawrotną cenę..

Edytowane przez Ankalime
Czas edycji: 2014-04-03 o 08:10
Ankalime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 13:55   #3004
anielska diablica
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 615
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Ankalime Pokaż wiadomość
Co do pracy w przedszkolu, ja oprócz CV wysłałam LM. Oczywiście napisany po norwesku, nie miał mi kto go sprawdzić i pisałam wszystko na czuja... Oczywiście wytłuściłam w nim, że nie straszne mi pieluchy, przebywanie na powietrzu i takie tam.
No i zaproszono mnie na rozmowę, na której babeczka z Adecco, wyciągnęła 8 stronicowy formularz i zaczęła zadawać pytania. Na początku takie luźne, co lubisz robić, czy jesteś tu sama, co robisz w wolnym czasie. Potem padały pytania w stylu scenek sytuacyjnych. Dzieci się biją, co robisz? Jak przekonasz do siebie dzieci? Cała rozmowa trwała z 40 min. Na sam koniec, stwierdziła, że nadaję się do tej pracy, był czas na moje pytania. Dała mi komplet papierów do wypełnienia (że nie będę opowiadać o dzieciach poza przedszkolem etc.), politiattest do wysłania i tyle.
Teraz właśnie czekam na zaświadczenie o niekaralności z Polski i to z Norwegii, doniosę papiery, zostanie przygotowana umowa i zaczynam

A na marginesie. Mogłybyście mi podać jakieś sklepy internetowe norweskie z kolorówką? Ogólnie kosmetykami? Na mojej wioseczce to tylko Cubus z drogeryjną kolorówką... która de facto ma tu zawrotną cenę..
Co do ostatniego to tanie kosmetyki widziałam w H&M, nie wiem jak z jakością, bo tylko lakiery kupowałam po 10 K, ale widziałam paletki takich nudziakowych cieni za bodajże 20-25 koron, z tym, że to były wyprzedażowe rzeczy, ale porównując z Cubusem to i tak chyba mają korzystniejsze ceny

Co do pracy. W lutym obroniłam licencjat z ped. przedszkolnej i wczesnoszkolnej i powiem wam, że chodzę i się proszę o przyjęcie na staż i odsyłają mnie z kwitkiem. Niby jest szansa, że od września, ale nie jestem pierwsza która pytała i nie wiadomo czy PUP będzie miał kasę na staże i czy teoretycznie później, szkoła/przedszkole dostanie kasę od wójta na zatrudnienie stażystki na 1/2 etatu przez 3 msc. No masakra jakaś. O normalnym etacie to nawet nie marzę. A dziś pani w Pup-ie ostudziła mój zapał do pracy, twierdząc, że z moimi kwalifikacjami ( bo mam również tytuł technika ekonomisty i w tym zawodzie pracowałam przez 1.5 roku na zastępstwo) i z takim a nie innym doświadczeniem to nie prędko złapię jakąś pracę.

Liczyłam, że uda mi się nabyć nawet jakieś 2-3 msc doświadczenie w zawodzie nauczyciela w przedszkolu, po to by wpisać to w CV i może od września w NO szukać pracy, ale plany planami, a życie je weryfikuje i to mocno. I jedyna pewna rzecz, to czas zacząć intensywnie przysiąść nad nauką norweskiego.
anielska diablica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 14:19   #3005
Vanessita
Zakorzenienie
 
Avatar Vanessita
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Kraina Wikingów
Wiadomości: 3 225
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Nie ma co ukrywać, ze jezyk jest bardzo ważny... Mając kwalifikacje w pracach z dziećmi jest bardzo duza szansa na znalezienie pracy... W sumie wsród moich znajomych tutaj nie ma osoby bez pracy... Jak ktos chce to zawsze cos sie znajdzie....

Ja jak mnie sie pytają ludzi czy jest szansa na prace bez znajomosci jezyka odpowiadam, ze zawsze jest jakas szansa...ale pamietajmy to tak jakby do Polski przyjechał Chińczyk znający tylko chiński i szukał pracy w przedszkolu, sklepie czy szkole... Ciekawa jestem ile ofert pracy by znalazł...

Niestety duzo osob bazuje tu na znajomościach, pracy sezonowej lub sprzątaniu czy w sytuacji facetów jakas wykonczeniowka, remonty ito


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
M. M. K silimedy maximum 570hi ..20/02/2017...już są!!!
Vanessita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 14:22   #3006
santom
Zakorzenienie
 
Avatar santom
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: tam gdzie diabel mowi dobranoc;D
Wiadomości: 5 424
GG do santom Send a message via Skype™ to santom
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Vanessita, nie rodzisz jeszcze?
__________________





NA ZAWSZE W SERCU...
santom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 15:51   #3007
Vanessita
Zakorzenienie
 
Avatar Vanessita
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Kraina Wikingów
Wiadomości: 3 225
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Kochana nie jeszcze nie:-/ a jak u Ciebie??? Juz po??

Ja jestem tak ciężka, spac nie moge w nocy i przewracanie z boku na bok to u mnie prawdziwy wyczyn... Jeszcze 6 dni do terminu...


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
M. M. K silimedy maximum 570hi ..20/02/2017...już są!!!
Vanessita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-04-03, 16:03   #3008
santom
Zakorzenienie
 
Avatar santom
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: tam gdzie diabel mowi dobranoc;D
Wiadomości: 5 424
GG do santom Send a message via Skype™ to santom
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

no u mnie 24dni ale tez juz mi ciezko biodra bola, ciezka sie czuje, na ryjku mnie wysypalo... oj chcialabym urodzic przed terminem chociaz maz mi nie pozwala, bo dopiero pod koniec miesiaca ma zaplanowane wolne. wiadomo, ze dostanie te 2 tyg wolnego, ale jednak duzo mnie sprawe by komplikowalo gdyby Lilka urodzila sie w terminie, no coz... ja sie musze dostosowac
__________________





NA ZAWSZE W SERCU...
santom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 13:24   #3009
Vanessita
Zakorzenienie
 
Avatar Vanessita
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Kraina Wikingów
Wiadomości: 3 225
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Ja tez juz gotowa jestem od połowy marca na porod, a tu nic:-/ teraz juz sie z tym pogodzilam i tylko czekam na decyzje małego... Jak bedzie mial ochote wyskoczy... Na szczescie tesciowa juz jest na miejscu i mam kogos do opieki nad moja księżniczka


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
M. M. K silimedy maximum 570hi ..20/02/2017...już są!!!
Vanessita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-07, 15:21   #3010
Ankalime
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: z jaskini
Wiadomości: 1 807
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Ja się nie dziwię, ze ludzie chcą z powrotem do Polski... sama mam właśnie ochotę tym rzucić.... grrr..
Wyobraźcie sobie, że w czwartek dostałam ten mój politiattest (jak myślałam...) a dziś dostaję z policji wiadomośc o tym, że w moim soknad wystapily nieprawidlowosci, bo nie moga mnei znalezc w systemie. LOL! Jestem zbulwersowana! Może Wy dokładniej znacie język i mi powiecie czy się mylę czy nie. Czy ten bergenset politiattest jest w porządku? Jak tak, to czemu mi wysłali to drugie...? uch. głowa mi już pęka, człowiek by chciał zacząć pracę a tu taki klops!
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg attest.jpg (99,8 KB, 26 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg attest2.jpg (74,7 KB, 20 załadowań)
Ankalime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-14, 12:42   #3011
Marthha91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 188
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Hej ponownie
Ostatnio pisałam na tym wątku.. w ostatnim czasie poczytałam wiele na przeróznych forach dotyczących Norwegii i bardzo często pojawiają się tam wypowiedzi , że aktualnie jest tam niesamowicie ciężko by dostać pracę (uwaga- nawet z b.dobrą znajomością jezyka norweskiego), z drugiej strony czytam też artykuły że bezrobocie jest tam na naprawdę niskim poziomie , któraś z dziewczyn wspomniala na tym wątku również że praca jest, nawet bardzo dużo miejsc pracy tyle że podstawą jest- norweski..
Dziewczyny proszę powiedzcie jak to jest na prawde?
Uczę się intensywnie norweskiego, tak by wyjechać za 2 lata z dość dobrym już norweskim, ale gdy czytam, że występują już tam takie problemy z pracą zniechecam się.. ;/
Marthha91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-04-14, 23:08   #3012
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Ankalime Pokaż wiadomość
Myślę, że obie macie i nie macie rację. W dużym mieście, jest pełno takich no hmmm.... osób nie znających języka, realiów. Natomiast w małym mieście, jest mniej przyjezdnych i panuje większa ksenofobia. Tylko mi nie mówcie, że Norwedzy to takie miłe duszki... oczywiście nie wszyscy! Jasne nikt Wam nie powie wprost, że nie dostaniecie pracy bo jesteśmy z Polski. Mnie powiedzieli, na prawie że taśmie, że potrzebuję norskprove 3! A tymczasem w przedszkolu, do pracy z dziećmi, jakoś już tego nie potrzebuję. Czary? Tak naprawdę wszystko zależy od szczęścia i od tego czy obca osoba będzie chciała dać szansę. To czy ktoś ma zylion fakultetów i szkoleń nie daje nic. Piszę na przykładzie małego miasta.

Co do pracy w przedszkolu, ja oprócz CV wysłałam LM. Oczywiście napisany po norwesku, nie miał mi kto go sprawdzić i pisałam wszystko na czuja... Oczywiście wytłuściłam w nim, że nie straszne mi pieluchy, przebywanie na powietrzu i takie tam.
No i zaproszono mnie na rozmowę, na której babeczka z Adecco, wyciągnęła 8 stronicowy formularz i zaczęła zadawać pytania. Na początku takie luźne, co lubisz robić, czy jesteś tu sama, co robisz w wolnym czasie. Potem padały pytania w stylu scenek sytuacyjnych. Dzieci się biją, co robisz? Jak przekonasz do siebie dzieci? Cała rozmowa trwała z 40 min. Na sam koniec, stwierdziła, że nadaję się do tej pracy, był czas na moje pytania. Dała mi komplet papierów do wypełnienia (że nie będę opowiadać o dzieciach poza przedszkolem etc.), politiattest do wysłania i tyle.
Teraz właśnie czekam na zaświadczenie o niekaralności z Polski i to z Norwegii, doniosę papiery, zostanie przygotowana umowa i zaczynam

A na marginesie. Mogłybyście mi podać jakieś sklepy internetowe norweskie z kolorówką? Ogólnie kosmetykami? Na mojej wioseczce to tylko Cubus z drogeryjną kolorówką... która de facto ma tu zawrotną cenę..
Gratulacje z tą pracą.

Szkoda,że ja nie mam doświadczenia w pracy z dziećmi ani swoich

Ja ok tydzień temu poszłam do sklepu zapytać w sprawie pracy (bo ogłaszali,że szukają pracownika) i pani była bardzo miła, gadałyśmy po norwesku. Koniec końców jak doszło do tego,że mogłabym zostawić moje CV z danymi kontaktowymi to jak zobaczyła moje imie, nazwisko i to,że jestem z Polski powiedziała,że ona jednak nie wie czy będzie ten wolny etat CV nie zostawiłam, bo powiedziała,że mam wysłać jednak,bo oni tylu chętnych mają. Wcześniej twierdziła co innego. Także uważam,że nie o mój norweski chodzi
To był sklep, sieciówka,a nie jakiś tam lokalny.

Ceny kosmetyków porównuję na http://www.prisjakt.no/
Cubus, H&M i Vita mają wysokie ceny nawet w promocjach.
Moja koleżanka zamawia z http://www.nordicfeel.no/ https://www.blush.no/
Ze stacjonarnych ja się kiedyś skusiłam na lakier do pazurków ze sklepu Gina Tricot (całe 10nok na wyprzedaży) i ok,ale kolor taki sobie wybrałam średni
http://www.ginatricot.com/cno/no/kol...bnails-p1.html
Na smartgirl.no zamawiałam,ale nie kosmetyki. Ceny kosmetyków wszędzie są podobne niestety. Nie ma takich cen jak w Polsce.
Cytat:
Napisane przez Marthha91 Pokaż wiadomość
Hej ponownie
Ostatnio pisałam na tym wątku.. w ostatnim czasie poczytałam wiele na przeróznych forach dotyczących Norwegii i bardzo często pojawiają się tam wypowiedzi , że aktualnie jest tam niesamowicie ciężko by dostać pracę (uwaga- nawet z b.dobrą znajomością jezyka norweskiego), z drugiej strony czytam też artykuły że bezrobocie jest tam na naprawdę niskim poziomie , któraś z dziewczyn wspomniala na tym wątku również że praca jest, nawet bardzo dużo miejsc pracy tyle że podstawą jest- norweski..
Dziewczyny proszę powiedzcie jak to jest na prawde?
Uczę się intensywnie norweskiego, tak by wyjechać za 2 lata z dość dobrym już norweskim, ale gdy czytam, że występują już tam takie problemy z pracą zniechecam się.. ;/
A jakie masz wykształcenie i co chcesz w tym kraju robić?

Darowałabym sobie czytanie tych artykułów. Często mijają się z rzeczywistością.
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-14, 23:45   #3013
Marthha91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 188
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Aktualnie studiuję zdrowie publiczne, skończę za 2 lata , uczę się też intensywnie norweskiego aby wyjechać z dobrym językiem, generalnie stawiam na znajomość języków- znam angielski b.dobrze i uczę sie niemieckiego. Tak więc gdybym wyjechała do NO zakładam, że będę miała opanowane 3 języki w stopniu dość dobrym.
Na szanse w zawodzie raczej małe szanse , wiem.. ale chciałabym pracować nawet fizycznie.. celować np. w opiekę nad osobami starszymi czy pracę jako asystent w przedszkolu.
Marthha91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-15, 00:25   #3014
kasia86bgo
Zakorzenienie
 
Avatar kasia86bgo
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: NO / PL
Wiadomości: 4 205
GG do kasia86bgo Send a message via Skype™ to kasia86bgo
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Hej hej - ja tak z doskoku mam pytanie

- polecicie cos dobrego do rozczesywania wlosw ...!?
Ost to masakre mam po kapieli


Kocham Cie Emilianku <3.
__________________
Miluś

http://suwaczki.maluchy.pl/li-65599.png
kasia86bgo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-15, 12:07   #3015
anielska diablica
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 615
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Marthha91 Pokaż wiadomość
Aktualnie studiuję zdrowie publiczne, skończę za 2 lata , uczę się też intensywnie norweskiego aby wyjechać z dobrym językiem, generalnie stawiam na znajomość języków- znam angielski b.dobrze i uczę sie niemieckiego. Tak więc gdybym wyjechała do NO zakładam, że będę miała opanowane 3 języki w stopniu dość dobrym.
Na szanse w zawodzie raczej małe szanse , wiem.. ale chciałabym pracować nawet fizycznie.. celować np. w opiekę nad osobami starszymi czy pracę jako asystent w przedszkolu.
Z przeglądanych ofert pracy w NO to bardzo dużo jest dla pielęgniarek i opiekunów osób starszych, więc myślę, że w tych obszarach z językiem i po studiach bez większych problemów powinnaś coś znaleźć. Chyba, że rynek się nasyci przez ten czas, choć wątpię. Przeglądałam archiwalne oferty pracy z np Adecco dla asystentów nauczycieli to w latach od 2008 do 2011 z tego co czytałam to nie mieli właściwie żadnych wymagań, co do języka, doświadczenia i kwalifikacji ( choć były one na plus oczywiście)w sensie, że rekrutacje robili w marcu/kwietniu w maju "przyjmowali" kandydatki i wysyłali je najpierw na miesięczny kurs językowy, w Polsce, potem na 3 msc intensywny i od sierpnia panie pracowały już w NO i dalej miały zapewniony kurs językowy. Pomarzyć teraz o takiej "opiece" ze strony Adecco.

Cytat:
Napisane przez kasia86bgo Pokaż wiadomość
Hej hej - ja tak z doskoku mam pytanie

- polecicie cos dobrego do rozczesywania wlosw ...!?
Ost to masakre mam po kapieli


Kocham Cie Emilianku <3.
Polecam zwykły plastikowy grzebień o szerokim rozstawie zębów, na moich długich ( są za zapięcie stanika), grubych i gęstych włosach super się sprawdza. A jak wcześniej użyje jeszcze jakiejś lekkiej odżywki to czesanie to czysta przyjemność
anielska diablica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-15, 20:47   #3016
jenta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 578
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Szczotka Tangle Teezer, ale lepsza jest do czesania na sucho niz na mokro. Mialam tez jakis spray do rozczesywania, ale nie sadze ze wart swojej ceny :/
jenta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-16, 19:40   #3017
Bling
Zadomowienie
 
Avatar Bling
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Norwegia/Oslo i Bærum
Wiadomości: 1 235
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość

Ja ok tydzień temu poszłam do sklepu zapytać w sprawie pracy (bo ogłaszali,że szukają pracownika) i pani była bardzo miła, gadałyśmy po norwesku. Koniec końców jak doszło do tego,że mogłabym zostawić moje CV z danymi kontaktowymi to jak zobaczyła moje imie, nazwisko i to,że jestem z Polski powiedziała,że ona jednak nie wie czy będzie ten wolny etat CV nie zostawiłam, bo powiedziała,że mam wysłać jednak,bo oni tylu chętnych mają. Wcześniej twierdziła co innego. Także uważam,że nie o mój norweski chodzi
To był sklep, sieciówka,a nie jakiś tam lokalny.
Podobna sytuacja i mnie spotkala, dzis rozmawialam z kolezanka i jej znajoma miala to samo co ja,po praktyce nie zostawili jej na etacie a w trakcie mowili,ze jak sie wykaze to prace dostanie. Niestety przyjeli norwezke a u mnie szwedke i norwezke......
__________________

To co u innych nazywamy grzechem, w naszym wykonaniu jest jedynie doswiadczeniem zyciowym.
ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღღ ღ ღ ღღ ღ ღ
Bling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-17, 09:03   #3018
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Bling Pokaż wiadomość
Podobna sytuacja i mnie spotkala, dzis rozmawialam z kolezanka i jej znajoma miala to samo co ja,po praktyce nie zostawili jej na etacie a w trakcie mowili,ze jak sie wykaze to prace dostanie. Niestety przyjeli norwezke a u mnie szwedke i norwezke......
Ale czy jestescie pewne, ze to wynika z dyskryminacji? w sensie - nie przyjeli, bo jestes Polka? Bo moze to po prostu wynika z tego, ze jednak norwezka norweski zna ciut lepiej Wiec moze po prostu jezyk / kwalifikacje / doswiadczenie na danym stanowisku przemawia na korzysc konkurentki?

A moze po prostu sie trafilo na jakiegos buraka, ktory sie zrazil majac pracownika zza granicy

Jak szukalam pracy od razu mi mowili - ale milo, ze mam wrocic jak sie naucze jezyka, ze bez jezyka to niestety nic mi nie moga zaoferowac (szukalam w przedszkolach, domach opieki, a takze w szklarni, ktorej wlascicielka niestety nie mowila po angielsku - starsza kobitka). W moim obecnym przedszkolu dali mi szanse, ale tylko dlatego, ze bylam tam najpierw na wikariacie (okres przed bozym narodzeniem, pewnie nie mogli nikogo innego znalezc ) i mialam byc przez tydzien tylko, a zostalam na dluzej.

Poza tym nadal uwazam, ze sytuacja wyglada inaczej w duzych miastach, gdzie jest wielu emigrantow, wiec wymagaja od nich wiele, maja w czym przebierac Poza tym wlasnie mogli miec zle doswiadczenia z jakimis kombinatorami, itd. Poza tym uwazam, ze gazety tez krzywdzaco pisza o Polakach - ze tylko dla zasilkow tu sa itd (najgorzej, ze po czesci prawda :/ ech ).

Dodam, ze tez nie wszyscy Norwegowie sa pracownikami roku i powiedzialabym, ze czesto to ci zza granicy pracuja solidniej, bo najzwyczajniej w swiecie im zalezy na pracy.

Dziewczyny, glowa do gory, nie poddawajcie sie.. Ja polecam agencje pracy na poczatek - zeby zdobyc doswiadczenie, referencje, pokazac sie na norweskim rynku pracy

Jenta - twoja sytuacja calkiem inna... Mowilas, ze wcale nie chcialas nawet do Norwegii wyjezdzac, ani nie musialas. Bycie gdzies na sile zawsze odbija sie czkwaka. Nikt nie lubi robic czegos wbrew woli, nawet jak bys do raju jakiegos trafila to nie czulabys sie dobrze. Trzymam kciuki, zeby udalo Ci sie wrocic do Polski i ulozyc tam sobie zycie. Jesli chodzi o wiadoma przeszkode w powrocie do Pl to moge Ci na privie wyslac wszystko,c o robi eks mojego TZ - dziala wystarczajaco odstraszajaco :/ moze na Twojego podziala. Trzymam kcuki!'

Moj TZ pojechal do pracy, przez swieta siedze sama, ale ... dobrze, wybycze sie poczytam, popisze na forum, zrobie sobie sesje spa hehe Tyle czasu bylam singlem ze nie mam problemu z zapelnieniem sobie 2 tyg bez usychania z tesknoty
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-17, 20:08   #3019
Bling
Zadomowienie
 
Avatar Bling
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Norwegia/Oslo i Bærum
Wiadomości: 1 235
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Na pewno w jakims stopniu chodzilo o jezyk i ja kierowniczego stanowiska nie chcialam,bo takie dziewczyna dostanie po Nowym Roku,tyle ze byly dwa etaty.. Wiec mogl mi dac mniejszy,w koncu od stycznia pracowalam sama i jakos dawalam sobie rade. Zamawiam towar, fakture wystawic tez potrafie w przeciwienstwie do norek,no i najwazniejsze gdy ja bylam na zmianie sklep byl czysty,wszystko ulozone.
Tam gdzie pracuje klienci bardzo chwala,ze nasz sklep jest naprawde czysty i jest w nim porzadek...

Bylam przedwczoraj rano sie przywitac z szefem,na vikariat letni jest praca dla mnie,oczywiscie....nawet w dwoch sklepach
__________________

To co u innych nazywamy grzechem, w naszym wykonaniu jest jedynie doswiadczeniem zyciowym.
ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღ ღღ ღ ღ ღღ ღ ღ
Bling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-04-20, 18:03   #3020
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

bling mam nadzieje, ze w koncu dostaniesz umowe na czas nieokreslony--
a szef jak nie ma etatu to moze moglby Cie komus polecic?

u nas piekna pogoda dzisiaj

jeszcze 9 dni i lecimy do Polski
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-21, 22:45   #3021
Vanessita
Zakorzenienie
 
Avatar Vanessita
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Kraina Wikingów
Wiadomości: 3 225
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Hej dziewczynki... Ja juz z dzidzia w domku... Mały Louis urodził sie 16.04 o 21.45 porod miałam szybki i nawet przyjemny opieka przed, w trakcie i po rewelacja...

Ja tam po rocznym pobycie jestem bardzo zadowolona z pobytu tutaj... I co nie rozmawiam z ludźmi o pracy to nie ma tragedii...podstawa to jezyk wiadomo...ale jak ktos pracować chce to prace znajdzie...
W sumie to najważniejsze miec gdzie sie zatrzymać na poczatek... Bo to chyba jest największy problem,..


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
M. M. K silimedy maximum 570hi ..20/02/2017...już są!!!
Vanessita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-21, 22:51   #3022
jingsaw
Raczkowanie
 
Avatar jingsaw
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa/ Sykkylven
Wiadomości: 139
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Gratulacje
Dużo zdrówka Wam życzę

Wysłane z mojego HTC Desire SV przy użyciu Tapatalka
jingsaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-22, 07:19   #3023
kasia86bgo
Zakorzenienie
 
Avatar kasia86bgo
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: NO / PL
Wiadomości: 4 205
GG do kasia86bgo Send a message via Skype™ to kasia86bgo
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

VANESSITA gratuluje i zycze zdrowka


Kocham Cie Emilianku <3.
__________________
Miluś

http://suwaczki.maluchy.pl/li-65599.png
kasia86bgo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-22, 08:50   #3024
Ankalime
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: z jaskini
Wiadomości: 1 807
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Vanessita Pokaż wiadomość
Hej dziewczynki... Ja juz z dzidzia w domku... Mały Louis urodził sie 16.04 o 21.45 porod miałam szybki i nawet przyjemny opieka przed, w trakcie i po rewelacja...

Ja tam po rocznym pobycie jestem bardzo zadowolona z pobytu tutaj... I co nie rozmawiam z ludźmi o pracy to nie ma tragedii...podstawa to jezyk wiadomo...ale jak ktos pracować chce to prace znajdzie...
W sumie to najważniejsze miec gdzie sie zatrzymać na poczatek... Bo to chyba jest największy problem,..


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Szczere gratulacje! Moja przyjaciółka opowiadała mi, że rodzenie tutaj a w Polsce to niebo a ziemia... Może zobaczę, czy mówi prawdę


Co do tematu języka i obcości... Nie wiem, myslę, że to zależy od szczęścia po prostu i od zawziętości. Ale nie można powiedzieć, że to co wiele z nas spotkało to nie objaw ksenofobii... To tak jak plucie na twarz określano by łagodną morską bryzą.
Ja niestety spotkałam się z twierdzeniami do mnie: weź sobie Norwega, z mężem Polakiem tu za dużo nie zdziałasz (moja mina bezcenna ). Ale to prawda! Widzę po Polkach, które maja mężów Norwegów, że faktycznie jest im ciut lepiej. Sama nawet kiedys tego doświadczyłam - na rozmowie o pracę, oczywiście... -Czy narzeczony jest z Norwegii? -Nie. - Rozumiem. Dziękuję. Ale dzis ładnie, odezwę się później, dobrze? I wiecie co? Osobiście uważam, że to żałosne ze strony Norwegów; mają taki hołd zakłamania, wieczna kultura woskowego uśmiechu. Wolałabym usłyszeć "musisz się więcej uczyć norweskiego/ nie nadajesz się/ nie takiego kandydata chcemy" niz pokretnie usłyszeć, że jestem spalona bo Polka. Ja wiem, że są tu w Norwegii złoci ludzie, tylko, że na poczatku każdy taki jest - a później pracuje się nadgodziny po normalnej stawce, ktora de facto jest mniejsza niz normalnego Norwega; robia problemy przy zwolnieniu, obiecuja gruszki na wierzbie.
Ale tak jak mówie, są tu tez dobrzy ludzie, którzy chca pomóc bezinteresownie. Niestety zawsze będzie tak, ze obcokrajowiec bedzie człowiekiem drugiej kategorii. I to w każdym kraju.

Co do języka, to wiadomo. W Norwegii mówią po norwesku (nienawidzę nynorska ), a później to angielski no i hiszpański jakby się uparł

Jej, ale mi elaborat wyszedł...

Mam nadzieję, że miałyście dobre Påske
Ankalime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-22, 15:35   #3025
anielska diablica
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 615
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Vanessita gratuluję, niech się dzidzia zdrowo chowa

Co do pracy za granicą i "rzekomej" ksenofobii, to rozumiem frustrację i niesprawiedliwość sytuacji, ale tak sobie myślę, żę wcale to dziwne nie jest i nie bijcie mnie za to, ale pomyślcie, czy gdybyście w Polsce miały firmę i szukały pracownika i startowało 2 Polaków i 1 Norweg, który jakoś tam mówi po polsku i wszyscy mają podobne doświadczenie/wykształcenie to kogo byście wybrały ? Bo szczerze mówiąc to ja bym wybrała Polaka, choćby dlatego, żeby rodakowi dać zarobić, a nie obcokrajowcowi. I myślę, że oni podobnie mogą myśleć.

A teraz mam poważne pytanie, czy któraś z was zakładała własną działalność gospodarczą w NO i może wie czy to jest skomplikowana sprawa i na czym to polega ? Pytam bo dostałam ofertę pracy, ale pod warunkiem, że założę własną firmę w NO ;/
anielska diablica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-22, 18:33   #3026
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Cytat:
Napisane przez Ankalime Pokaż wiadomość
Ja niestety spotkałam się z twierdzeniami do mnie: weź sobie Norwega, z mężem Polakiem tu za dużo nie zdziałasz (moja mina bezcenna ). Ale to prawda! Widzę po Polkach, które maja mężów Norwegów, że faktycznie jest im ciut lepiej. Sama nawet kiedys tego doświadczyłam - na rozmowie o pracę, oczywiście... -Czy narzeczony jest z Norwegii? -Nie. - Rozumiem. Dziękuję.
: yyyy:

pierwszo slysze o czyms takim!
jak szukalam pracy NIKT nie pytal mnie o to z kim w zwiazku jestem, ba, nie pytano mnie czy w ogole w jakimkolwiek zwiazku jestem! zreszta to chyba nawet niezgodne z prawem jest...
I ja akurat jestem z Norwegiem, ale do agencji szlam sama (on byl z moim synem), jak chodzilam z CV to tez nie wchodzil ze mna, a pomimo tego prace dostalam. Nie wyobrazam sobie, zeby ktos osadzal mnie na podstawie tego z kim jestem....

Zreszta ja wiedzialam, ze tu poszukuja nauczycieli przedszkolnych, wiec tez bylam nastawiona na to, ze praca znajde wczesniej czy pozniej.

Z tego, co widze, to tu jakby najwazniejsze sa dwie sprawy - jezyk i wyksztalcenie w kierunku, na ktory jest zapotrzebowanie. I powiem tak - ja dostalam etat, a kolega Norweg - pracuje nadal na wikariacie. Poniewaz mam lepsze wyksztalcenie i to jest tu wazne, bo jezyka z czasem przeciez sie naucze, nawet jesli nie bedzie to perfekt to wciaz papiery maja swoja wartosc.

Vanessita - gratulacje! moze jakas mala relacja? ciekawa jestem jak to tu wyglada

Co do niby usmiechow, ze za maska uprzejmosci wszystko skrywaja, to moze tak wygladac na pierwszy rzut oka. Bo ktos obcy po prostu nie bedzie sobie zaprzatal glowy poprawianiem kogos czy zwracaniem mu uwagi. Ale na co dzien to osoby z mojego otoczenia wydaja sie mowic bardziej wprost niz rodacy, ktorzy to uwielbiaja udawac, ze jest ok, po czym gadac za plecami. Zarowno moj tz, jak wspolpracownicy czy rodzina tz sa bardzo bezposredni, to ja mam juz wieksza trudnosc takiego rozmawiania wprost o jakichs delikatnych sprawach
Pisze o osobach, ktore znam, wiec tez nie uogolniam, ze kazdy Norweg jest taki Bo niestety znam tez przyklady Norwegow ktorzy chyba zatrzymali sie w wieku lat 13 i zyja beztrosko bez nadwyrezania umyslu mysleniem Na szczescie wiekszosc tych, z ktorymi utrzymuje kontakt to wspaniali ludzie. Nie mowiac o tym, ze ten moj osobisty to najwspanialszy i z anielska cierpliwoscia dla mnie (polskiej neurotyczki ) i mojego syna (z ktorego od czasu do czasu diablecie wychodzi )

Za tydzien do Polski. Juuupiiii Oby pogoda dopisala... Choc juz sie stresuje, bo przytylam i z pewnoscia zaraz uslysze uszczypliwe uwagi (bo przeciez trzeba mi nosa utrzec, bo za dobrze mi sie powodzi :brzyda l:)) Ale pracuje usilnie nad nieprzejmowaniem sie opinia innych :P
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-22, 22:15   #3027
jingsaw
Raczkowanie
 
Avatar jingsaw
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa/ Sykkylven
Wiadomości: 139
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Anielska diablica masz rację- pomyślcie jak w Pl traktuje się Ukraińców, Rosjan czy kogokolwiek o ciemnej karnacji...

Wysłane z mojego HTC Desire SV przy użyciu Tapatalka
jingsaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-23, 07:24   #3028
gusiec
Raczkowanie
 
Avatar gusiec
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: raz tu raz tam
Wiadomości: 251
GG do gusiec Send a message via Skype™ to gusiec
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

@Vanessita gratulacje! Ja tez drugi porod mialam super szybki i wrecz przyjemny wiec cos w tym musi byc

@anielska diablica: kiedys pisalam w zalozeniu dzialanosci wiec zerknij tutaj https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...6#post39047486 a odpowiadajac na Twoje pytanie: nie jest to naprawwde skomplikowane.
__________________

gusiec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-23, 23:11   #3029
jenta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 578
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Vanessita gratuluję!
jenta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-26, 21:14   #3030
Ingel
Rozeznanie
 
Avatar Ingel
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: z pieknego kraju
Wiadomości: 758
Dot.: Norwegia.Jest tu ktoś???

Hei, przetłumaczyłam CV na norweski, zdobyłam referencje, uczę się języka żeby umieć się chociaż przedstawić i lecę za miesiąc. Ciotka mi pomoże, wierzę, że będzie dobrze - polskie marudzenie i narzekanie zostawiam tutaj
Ingel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-03-04 18:57:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:15.