PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc?? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Poczekalnia - będę mamą

Notka

Poczekalnia - będę mamą Forum dla przyszłych rodziców. Poczekalnia - będę mamą to miejsce, w którym podzielisz się tematami związanymi z oczekiwaniem na potomstwo.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-02-16, 21:10   #31
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

[1=4e9f92519f0a2c998a884c2 af4c543da9bfeb435_5ffce6a 84e16b;39277190]Tak. Zrezygnowalam z zartu z gruzlica bo domyslilam sie, ze nikt nie zalapie tego tutaj. Jak widac sie nie pomylilam .[/QUOTE]

dobra, dobra, bujać to my a nie nas

Cytat:
Gruzlicy uroic sobie nie mozna. Zagrozenie ciazy jak widac tak.

Potem dziwic sie, ze nikt mlodych kobiet zatrudniac nie chce skoro tyle oszustek.
to niestety jest prawda.. Ale nie mnie to oceniać komu zwolnienie w ciąży sie należy a komu nie.
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-30, 17:25   #32
edyta2125
Raczkowanie
 
Avatar edyta2125
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 91
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Dzień dobry. W grudniu 2012 dostałam umowę o prace na czas nieokreślony na pół etatu najniższej krajowej. Od stycznia jestem na zwolnieniu lekarskim czyli 5miesięcy. Pierwszy miesiąc wynagrodzenie zapłacił zakład pracy a teraz płaci Zus. Własnie się dowiedziałam, że jestem w ciąży, no ale przysługuje 182dni zwolnienia, więc mi został tak jakby miesiąc bycia na zwolnieu, ale już wiem ze cała ciaze będę na zwolnieniu.

1. Jak to będzie wyglądało ze zwolnieniem czy będę mogła tyle czasu być na zwolnieniu tzn. obecne 5 miesięcy ktore już jestem i kolejne 9 miesięcy w ciąży?
2. Czy będzie przysługiwał mi cały czas zasiłek?
3. Czy i kiedy będzie przysługiwał mi płatny urlop macierzyński?
4. Czy mając umowę na czas nieokreślony pracodawca może mnie zwolnic?

Proszę o odpowiedź.
edyta2125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-30, 19:00   #33
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Cytat:
Napisane przez edyta2125 Pokaż wiadomość
Dzień dobry. W grudniu 2012 dostałam umowę o prace na czas nieokreślony na pół etatu najniższej krajowej. Od stycznia jestem na zwolnieniu lekarskim czyli 5miesięcy. Pierwszy miesiąc wynagrodzenie zapłacił zakład pracy a teraz płaci Zus. Własnie się dowiedziałam, że jestem w ciąży, no ale przysługuje 182dni zwolnienia, więc mi został tak jakby miesiąc bycia na zwolnieu, ale już wiem ze cała ciaze będę na zwolnieniu.

1. Jak to będzie wyglądało ze zwolnieniem czy będę mogła tyle czasu być na zwolnieniu tzn. obecne 5 miesięcy ktore już jestem i kolejne 9 miesięcy w ciąży?
2. Czy będzie przysługiwał mi cały czas zasiłek?
3. Czy i kiedy będzie przysługiwał mi płatny urlop macierzyński?
4. Czy mając umowę na czas nieokreślony pracodawca może mnie zwolnic?

Proszę o odpowiedź.
w wielkim skrócie:
- na zwolnieniu lekarskim w ciąży możesz być 270 dni
- tak, będzie Ci przysługiwał zasiłek
- urlop macierzyński będzie Ci przysługiwał na normalnych zasadach. A zacznie się jak urodzisz dziecko
- nie może Cię zwolnić
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-30, 19:04   #34
edyta2125
Raczkowanie
 
Avatar edyta2125
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 91
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

@taka_sobie_jedna: Dziekuje za szybka odpowiedź, rozumiem ze w ciąży mogę być na zwolnieniu 270dni, ale jak teraz jestem już 5 miesięcy (150dni) to czy te 5miesiecy połączy się z tymi 270dniami czy 270-150=120dni tyle będę mogła być na zwolnieniu w ciąży tylko 120dni?
edyta2125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-30, 19:23   #35
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Cytat:
Napisane przez edyta2125 Pokaż wiadomość
@taka_sobie_jedna: Dziekuje za szybka odpowiedź, rozumiem ze w ciąży mogę być na zwolnieniu 270dni, ale jak teraz jestem już 5 miesięcy (150dni) to czy te 5miesiecy połączy się z tymi 270dniami czy 270-150=120dni tyle będę mogła być na zwolnieniu w ciąży tylko 120dni?
zwolnienie lekarskie tzw. ciążowe wynosi 270 dni. Musisz zgłosić pracodawcy, że jesteś w ciąży. Zwolnienie w ciąży będziesz miała z kodem B i jest ono płatne 100%.


I przyznaję, że trochę mnie zdziwiło, że od grudnia masz umowę a od stycznia do teraz jestes na zwolnieniu.

Aha: a w najgorszym wypadku dostaniesz wezwanie na komisję do ZUSu
I w ogóle może się to wydać ZUSowi dziwne, że osoba dosyć poważnie chora, bo przebywająca na tak długim zwolnieniu lekarskim zachodzi w ciążę - ale to to już moje luźne przemyślenia.

Edytowane przez taka_sobie_jedna
Czas edycji: 2013-05-30 o 19:26
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-30, 21:58   #36
edyta2125
Raczkowanie
 
Avatar edyta2125
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 91
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

W obecnej pracy pracuje 5 lat wcześniej miałam umowę zlecenie, później na czas określony a od grudnia na czas nieokreślony. Moja praca jest praca fizyczną, mega dużo latania i dźwigania, a w styczniu jak wyladowałam na ostrym dyżurze okazało się ze mam zakrzepice żył głębokich w biodrach i nodze, przy tym nie można dzwigac i za dużo przemeczac nóg dlatego jestem na zwolnieniu bo cały czas przyjmuje zastrzyki, ciąża była nie planowana, wiec dlatego stąd moje pytania.
edyta2125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-31, 10:10   #37
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Cytat:
Napisane przez edyta2125 Pokaż wiadomość
W obecnej pracy pracuje 5 lat wcześniej miałam umowę zlecenie, później na czas określony a od grudnia na czas nieokreślony. Moja praca jest praca fizyczną, mega dużo latania i dźwigania, a w styczniu jak wyladowałam na ostrym dyżurze okazało się ze mam zakrzepice żył głębokich w biodrach i nodze, przy tym nie można dzwigac i za dużo przemeczac nóg dlatego jestem na zwolnieniu bo cały czas przyjmuje zastrzyki, ciąża była nie planowana, wiec dlatego stąd moje pytania.
Nie musisz się tłumaczyć, to są Twoje prywatne sprawy.
Prawda jest tylko taka, że ZUS może zakwestionować każde zwolnienie lekarskie. To, że "normalnie" możesz być na zwolnieniu 182 dni a w ciąży 270 nie oznacza, że ktoś Cię nie wezwie na przesłuchanie. Jednakże jeśli wszystko jest legalnie, to nie masz się czego obawiać.
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-05-31, 13:42   #38
edyta2125
Raczkowanie
 
Avatar edyta2125
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 91
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Tak jak napisałaś na normalnym zwolnieniu można byc182dni a w ciąży 270dni , ale chodzi mi o to czy te dni się połączą? jak teraz jestem na 151dniu zwolnienia jestem w ciąży (w poniedziałek mam wizyte u gin ) to 151+270dni czy 270-151dni i tyle będę mogła być na zwolnieniu w ciąży? czy jestem w ciąży i teraz takjakby od zera liczy się 270dni zwolnienia na ciaze?
edyta2125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-31, 14:42   #39
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Nie, tu się nic nie odejmuje, nic nie sumuje, liczy się osobno. Musisz dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o ciąży i nowe zwolnienie z kodem B.
Zresztą na logikę - jak mogłaś wykorzystywać "zwolnienie ciążowe" nie będąc w ciąży?

Natomiast w każdym momencie ZUS może zakwestionować Twoje zwolnienie i wezwać Cię na przesłuchanie lub sprawdzić Cię w miejscu zamieszkania. To nie jest tak, że tyle zwolnienia Ci się należy i nikt się w tym czasie Tobą na pewno nie zainteresuje. To działa tak, że na normalnym zwolnieniu możesz być 182 dni, jeśli przekroczysz, stajesz na komisję lekarską. Tak samo było do 2009 roku z ciężarnymi.
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-31, 15:47   #40
edyta2125
Raczkowanie
 
Avatar edyta2125
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 91
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Aha dziekuje bardzo , mój pracodawca już teraz nie jest zadowolony ze jestem na zwolnieniu, a jak już dostarczę zwolnienie o ciąży to się załamie ale to nie moja wina tak los się potoczył...
Mam jeszcze jedno pytanie czy podczas bycia na zwolnieniu jak mam umowę o prace na czas nieokreślony na 1/2 etatu to czy okres zwolnienia i ewentualnie urlop macierzyński liczy się do lat pracy?
edyta2125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-08, 06:20   #41
RedEmenems
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 2
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Witam, weszłam na forum, bo też nie wiem czy powinnam iść na L4. Pracuje w McDonalds jestem w 7 tc. Kierownik sam sugerował, że lepiej by było gdybym poszła na L4, bo nie ma odpowiedniego stanowiska pracy dla osób w ciąży. Praca nie jest lekka nawet na kasie, gdzie mi zaoferował, bo wiadomo każda z nas ma swoje dolegliwości w tym stanie. Ponad to tam wszystko jest na czas. Jedna Pani dr powiedziała, że ciąża to nie choroba i ona przeciwwskazań do pracy nie widzi. Ja wiem jednak jak się czułam w 5 tc po 8 h pracy na pełnych obrotach. Jedni mówią oszustwo, ale czy nie bardziej istotne jest donoszenie ciąży a o to się bardzo boję, czy moja praca nie zagraża mojemu maleństwu, może ktoś mi pomóc, może ktoś pracował w takich warunkach???
RedEmenems jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-06-08, 07:24   #42
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Jeśli pracodawca nie ma dla ciebie odpowiedniego stanowiska pracy powinien zwolnic cię z wykonywania pracy i nadal płacić. Chce, żebyś poszła na l4, bo wtedy płaci ci zus. Tyle teorii
Ja w ciąży pracowałam w sklepie spożywczym i żałuję, że nie poszłam na zwolnienie jak tylko poczułam się gorzej w pracy (bo początkowo było ok). Moja ginekolog też nie chciała dać mi zwolnienia jak zgłosiłam się z bólami brzucha, ale zdążyła nastraszyć poronieniem. Pomogło odwiedzenie innego lekarza, który dał zwolnienie i kazał dużo odpoczywać.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-08, 07:49   #43
RedEmenems
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 2
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Właśnie mam w planach odwiedzenie innego lekarza, bo fakt już początek wizyty u tamtej Pani dr nie był miły bo nawet nie obejrzała mnie a straszyła ciążą pozamaciczną i w ogóle jakieś zagrożenie ciąży więc na badaniu usg trzęsły mi się nogi badanie usg wyszło w porządku na szczęście ale taki stres miałam, że makabra. Fakt lepiej chyba by było dla mojej dzidzi, żeby poszła na L4 bo praca w Mc jest dość stresująca z resztą jak i w innych tego typu miejscach. Dzięki za odpowiedź
RedEmenems jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-19, 12:15   #44
nixia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 32
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Jak wygląda kwestia zwolnień w czasie wakacje?
Termin porodu koniec stycznia. Na wakacje wzięłam zwolnienie lekarskie z racji dodatkowych wolnych tygodni które rzekomo miały być doliczone do urlopu macierzyńskiego. Z myślą przedłużonego urlopu bez wahania wzięłam zwolnienie od 1 lipca (poinformowano mnie tylko że potrącą mi z XIII pensji). Właśnie się dowiedziałam że od września dyrektorka musi wysłać mnie na URLOP z racji zwolnienia które wzięłam na czas wakacji. Nie miałam pojęcia że tak to wygląda. Czy rzeczywiście "wolne wakacyjne" nie może być doliczone do macierzyńskiego? Od 1 września planowałam wrócić do pracy na czas 2-3 miesięcy (miałam też dostać wychowawstwo) w obecnej sytuacji nie wiem czy mi się to opłaca.
Dyrektorka ma trochę pretensje że na wrzesień musi szukać za mnie zastępstwa, pójdę jej chyba na rękę i w ogóle nie wrócę już do pracy
nixia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-20, 12:01   #45
kasiekgr
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 6
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

"Jedna Pani dr powiedziała, że ciąża to nie choroba i ona przeciwwskazań do pracy nie widzi. "

Ja dziś usłyszałam to samo. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży (obecnie 5tc), poszłam do lekarza, wizyta 5 min, żadnych informacji. Pracuję w dwóch miejscach, do moich obowiązków należy m.in. robienie zakupów spożywczych dla 30 dzieci (to jest ciężkie). Pani doktor powiedziała, że jakoś muszę sobie z tym poradzić...
Boję się, nie wiem co mam robić. Nie chcę by coś stało się dziecku kosztem pracy.
kasiekgr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-20, 12:28   #46
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Cytat:
Napisane przez kasiekgr Pokaż wiadomość
"Jedna Pani dr powiedziała, że ciąża to nie choroba i ona przeciwwskazań do pracy nie widzi. "

Ja dziś usłyszałam to samo. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży (obecnie 5tc), poszłam do lekarza, wizyta 5 min, żadnych informacji. Pracuję w dwóch miejscach, do moich obowiązków należy m.in. robienie zakupów spożywczych dla 30 dzieci (to jest ciężkie). Pani doktor powiedziała, że jakoś muszę sobie z tym poradzić...
Boję się, nie wiem co mam robić. Nie chcę by coś stało się dziecku kosztem pracy.
A co na to pracodawca? Jeśli ciąża nie jest zagrożona to pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy czyli tobie nie wolno dźwigać więcej niż 5kg.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-20, 13:16   #47
kasiekgr
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 6
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Co na to pracodawca.... To jest firma - organizacja pozarządowa, jednym słowem jest tam niezły bajzel, mając inne problemy w pracy szłam z nimi do pracodawcy ale zawsze musiałam poradzić sobie sama. Jeszcze o niczym nie mówiłam, ale domyślam się jak będzie. Usłyszę pewnie, by mąż mi pomagał, bo nie ma innego wyjścia. Z resztą pani doktor nie przejęła się zbyt warunkami mojej pracy - "ciąża to nie choroba".
Jestem rozczarowana, zamiast cieszyć się pierwszymi tygodniami ciąży mam same obawy i wrażenie, że nikt mnie nie rozumie
kasiekgr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-20, 13:28   #48
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Cytat:
Napisane przez kasiekgr Pokaż wiadomość
Co na to pracodawca.... To jest firma - organizacja pozarządowa, jednym słowem jest tam niezły bajzel, mając inne problemy w pracy szłam z nimi do pracodawcy ale zawsze musiałam poradzić sobie sama. Jeszcze o niczym nie mówiłam, ale domyślam się jak będzie. Usłyszę pewnie, by mąż mi pomagał, bo nie ma innego wyjścia. Z resztą pani doktor nie przejęła się zbyt warunkami mojej pracy - "ciąża to nie choroba".
Jestem rozczarowana, zamiast cieszyć się pierwszymi tygodniami ciąży mam same obawy i wrażenie, że nikt mnie nie rozumie
Jeśli sama o siebie nie zadbasz to nikt tego nie zrobi.
Nie ma czegoś takiego jak "nie ma innego wyjścia". Jeśli masz umowę o pracę, to możesz mieć zmienione stanowisko lub jeśli pracodawca nie ma możliwości dostosowania miejsca pracy do przepisów to możesz zostać zwolniona z obowiązku wykonania pracy przy pełnopłatnym wynagrodzeniu od pracodawcy.
I uwierz, że nikt nie musi Cię rozumieć i nikt nie będzie się nad Tobą pochylał, bo jesteś w ciąży. Takie rzeczy musisz załatwić sobie sama. Pierwszy krok to zaniesienie zaświadczenia o ciąży do kadr.
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-20, 20:28   #49
kasiekgr
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 6
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Zastanawiam się jeszcze, czy trzeba pisać jakieś podanie o rozeznanie warunków szkodliwych na stanowisku pracy? Jak wygląda procedura dostosowania warunków pracy? (Wbrew pozorom nie każdy przełożony orientuje się, co dana osoba musi robić na konkretnym stanowisku). Czy któraś z Was miała taką sytuację?
kasiekgr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-24, 13:01   #50
mengazhu
Zadomowienie
 
Avatar mengazhu
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: lubuskie
Wiadomości: 1 181
GG do mengazhu
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Cytat:
Napisane przez nixia Pokaż wiadomość
Jak wygląda kwestia zwolnień w czasie wakacje?
Termin porodu koniec stycznia. Na wakacje wzięłam zwolnienie lekarskie z racji dodatkowych wolnych tygodni które rzekomo miały być doliczone do urlopu macierzyńskiego. Z myślą przedłużonego urlopu bez wahania wzięłam zwolnienie od 1 lipca (poinformowano mnie tylko że potrącą mi z XIII pensji). Właśnie się dowiedziałam że od września dyrektorka musi wysłać mnie na URLOP z racji zwolnienia które wzięłam na czas wakacji. Nie miałam pojęcia że tak to wygląda. Czy rzeczywiście "wolne wakacyjne" nie może być doliczone do macierzyńskiego? Od 1 września planowałam wrócić do pracy na czas 2-3 miesięcy (miałam też dostać wychowawstwo) w obecnej sytuacji nie wiem czy mi się to opłaca.
Dyrektorka ma trochę pretensje że na wrzesień musi szukać za mnie zastępstwa, pójdę jej chyba na rękę i w ogóle nie wrócę już do pracy
Po tzw. obowiązkowym urlopie macierzyńskim nalęzy Ci się wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, zaległego. Mam tak samo jak Ty. Poszłam na L$ w lipcu, rodzę w styczniu. Wykorzystam to później - dłużej z dzieckiem w domu
__________________
Kto chce, szuka sposobu,
kto nie chce - szuka powodu.
mengazhu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-25, 21:11   #51
gochacz
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 68
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Jestem w 14 tygodniu ciazy na umowe probna trawajaca trzy miesiace. Wiem ze zostanie mi przedluzona min o 3 miesiace max na czas roku. Ogolnie nie mowilam w firmie jeszcze o ciazy. Jezeli przedluza mi o trzy miesiace to wiem ze w swietle prawa gdy poinformuje ich o ciazy musza mi przeduzyc do dnia porodu. I teraz moje pytanie co dalej. Czy wraz z porodem jezeli umowe bede miala tylko do porodu to nalezy mi sie pozniej przez jakis czas jakis zasilek rodzicielski lub cokolwiek czy zostaje bez zrodla utrzymania?
__________________
--------------------
29.10.09r. Poznaliśmy się
18.02.10r. Jesteśmy razem

Edytowane przez gochacz
Czas edycji: 2013-09-25 o 21:12
gochacz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-25, 21:28   #52
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Cytat:
Napisane przez gochacz Pokaż wiadomość
Jestem w 14 tygodniu ciazy na umowe probna trawajaca trzy miesiace. Wiem ze zostanie mi przedluzona min o 3 miesiace max na czas roku. Ogolnie nie mowilam w firmie jeszcze o ciazy. Jezeli przedluza mi o trzy miesiace to wiem ze w swietle prawa gdy poinformuje ich o ciazy musza mi przeduzyc do dnia porodu. I teraz moje pytanie co dalej. Czy wraz z porodem jezeli umowe bede miala tylko do porodu to nalezy mi sie pozniej przez jakis czas jakis zasilek rodzicielski lub cokolwiek czy zostaje bez zrodla utrzymania?
Jeśli masz pewność że dostaniesz drugą umowę to poczekaj. Żeby nie było że umowa wygaśnie a ty drugiej nie dostaniesz.
Jeśli masz umowę do dnia porodu należy ci się macierzyński i rodzicielski na takich samych zasadach jak normalnie tyle że płaci zus a nie pracodawca (czyli te 52 tygodnie płatne 80% dostaniesz albo pół roku 100% pół roku 60% musisz wcześniej się zdeklarować). Nie należy ci się urlop wychowawczy.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-30, 09:19   #53
benia003
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 8
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Witam,mam taka nietypową sytuację ,w obecnej pracy pracuje od czerwca 2012r,ale bez umowy ,w lipcu tego roku dostałysmy umowe na 3 miesiace pół etatu,kolejna umowa na pełny etat ,miedzy czasie okazało się że jestem w ciąży dzisiaj dostałam l4 na 14 dni.Prosiłabym abyście powiedziały czy należa mi sie urlop macierzynski ,wychowawcze płatne l4 itd.jestem w tym temacie kompletnie zielona .Dodam ze jestem w 24 ty
__________________
kurka

Edytowane przez benia003
Czas edycji: 2013-10-30 o 09:59
benia003 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-22, 12:28   #54
Bella020510
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 2
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

witam. mam problem. jestem w ciąży w 7 tyg mój pracodawca koniecznie che mnie wyslac na zwolnienie lekarskie już teraz tyle ze mój lekarz nie wypisze mi zwolnienia już teraz na początku ciąży. na razie jestem zwolniona z obowiązku świadczenia pracy do momentu az będę mogla być na zwolnieniu lekarskim. chciałabym wyjechać do meza do Belgii i mam takie pytanie czy musze informować szefa o wyjeździe? mój lekarz nie wypisuje zwolnien 30-dniowych ( cos tam o ZUS-ie wspominal ze musi się z tego tlumaczyc) ale jest ogolnie najlepszym lekarzem u nas. chodziłabym do innego po zwolnienie a do obecnego tak jak do tej pory, tylko boje się ze to się wyda i będę miała jakies problemy... proszę o pomoc...
Bella020510 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-23, 21:45   #55
Morphinum
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 13
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Jeśli masz zamiar wyjechać nie musisz informować szefa - dał Ci wolne, nie może wezwać Cię bez wycofania poprzedniego oświadczenia za Twoją zgodą (zakładam, że masz na piśmie przedmiotową decyzję), a nie może jednocześnie Cię uwolnić i żądać pozostawania w gotowości. Ważne, żebyś miała to na piśmie - na słowo bym nie wierzyła.

Jeśli chciałabyś wyjechać podczas zwolnienia lekarskiego, to ryzykowne - ZUS rzadko, ale jednak sprawdza też "ciężarówki" i możesz mieć problemy, w ostateczności mogą posunąć się do żądania zwrotu wypłaconego świadczenia z odsetkami.

Nie rozumiem Twojego pracodawcy - po co mu pracownik zwolniony ze świadczenia pracy? Generalnie stosuje się to do pracownika będącego na wypowiedzeniu w przypadku gdy nie ma się do niego zaufania i chce się go odsunąć od firmy, aby nie mógł zaszkodzić.
Nie może ani pracodawca, ani Ty przewidzieć kiedy i czy w ogóle otrzymasz zwolnienie lekarskie. Do końca ciąży będzie płacił za nic??

Jeśli chodzi o zwolnienie to nie ma znaczenia etap ciąży, tylko wskazania - można być na ZLA od 4 tygodnia, albo wcale - decyduje lekarz.

Nikt nie może Ci zabronić chodzić do 5 nawet lekarzy, nie musisz się z tego tłumaczyć, choć na logikę zwolnienia raczej wystawia jeden i zachowuje ciągłość. Nie jestem pewna co do długości zwolnień, ale przecież zwolnienie jest spowodowane zagrożeniem zdrowia Twojego lub dziecka, a to znaczy, że konieczne są wizyty kontrolne i badania min. co miesiąc, więc lekarz będzie co 26-30 dni wystawiał kolejne.

Pozdrawiam
Morphinum jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-07, 09:41   #56
czikicziki
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 451
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Cytat:
Napisane przez Bella020510 Pokaż wiadomość
witam. mam problem. jestem w ciąży w 7 tyg mój pracodawca koniecznie che mnie wyslac na zwolnienie lekarskie już teraz tyle ze mój lekarz nie wypisze mi zwolnienia już teraz na początku ciąży. na razie jestem zwolniona z obowiązku świadczenia pracy do momentu az będę mogla być na zwolnieniu lekarskim.
Dziewczyny, a ja mam podobny problem jak koleżanka wyżej.
Jestem w 10tc, od 4-5 tyg choruję, najpierw probleu żołądkowe bardzo przez 2 tyg. teraz od 3 tyg mam bardzo duszący kaszel nie wiadomo skąd i od czego :| Nie będę się rozpisywać ale generalnie- wszystko się mnie uczepia Powiedziałam w pracy że jestem w ciąży, reakcja była generalnie ok ale zasugerowali żebym teraz wzięła sobie dla spokoju i zdrowia dłuższe l4. Dłuższe tzn np na 2-3 m-ce (i jak będę na nim do końca ciaży to jeszcze lepiej). A oni w tym czasie zatrudnią już koleżankę na zastępstwo na 1/2 etatu. Żeby mogli ją zatrudnić i załatwić formalności w kadrach ja miałabym wziąć to l4 już zaraz. Chciałam chodzić do pracy do ok lipca/sierpnia (na 2.10. mam termin) ale rzeczywiście-nie jestem w stanie przewidzieć jakie będzie moje zdrowie i samopoczucie i po przemyśleniu stwierdziłam, że ok-to l4 nie jest złe. ALE- boję się jak będzie z wystawianiem tych L4 :| Czy ja powinnam pow. lekarzowi o tej sytuacji w pracy? Bo teraz to rzeczywiście pewnie dadzą mi bo jestem w kiepskim stanie ale co później? Jak się wyleczę i np po ! trymestrze będę dobrze czuła? :|
czikicziki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-21, 13:23   #57
Martaa1990
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 2
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Witam.

Od listopada 2014 jestem zatrudniona na umowę o pracę na okres próbny do stycznia 2015 (dwa miesiące). Po tym czasie otrzymam umowę o pracę na okres trzech lat. Jeżeli zajdę w ciążę to automatycznie zostanę wysłana na zwolnienie lekarskie ze wzglądu na pracę, która może zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Jeżeli zajdę w ciążę w lutym 2015 roku (umowa na trzy lata będzie trwała dopiero miesiąc ale będzie jakby przedłużeniem tej na okres probny dwóch miesięcy) i pójdę za zwolnienie to ile wyniesie mój zasiłek chorobowy a ile zasiłek za urlop macierzyński po porodzie, jeżeli otrzymuję stałą pensję brutto 1680 zł (za listopad i grudzień 2014) a od nowego roku będę otrzymywać 1750 zł brutto.?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Edytowane przez Martaa1990
Czas edycji: 2014-12-21 o 14:44
Martaa1990 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-22, 00:18   #58
Morphinum
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 13
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Chorobowe w ciąży wynosi 100% podstawy, czyli otrzymasz "na rękę" tyle co średnia arytmetyczna z 3 ostatnich miesięcy ubezpieczenia, czli 2 m-ce próbne + 1 nowej umowy, natomiast zasiłek macierzyński: średnia "na rękę" z ostatnich 12 miesięcy (u Ciebie będzie to z ostatnich trzech, jeśli to Twoja pierwsza praca) minus podatek (bodajże 18%) i w zależności jak wybierzesz albo kwota będzie stała w wysokości 80% podstawy, albo najpierw 100% przez 6 m-cy a przez kolejne 6 m-cy 60%. Ogólnie za rok otzrymasz tyle samo, to tylko kwestia miesięcznych wysokości.
Najlepiej zadzwoń na infolinię ZUSu, dowiesz się o terminach i zasadach, parę papierków trzeba im wysłać w odpowiednim czasie. Sugeruję, zeby co się da załatwić przed porodem, bo potem nie ma się do tego głowy, a przede wszystkim czasu... Pozdrawiam serdecznie
Morphinum jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-22, 07:16   #59
vanessa1781
Zakorzenienie
 
Avatar vanessa1781
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 54 024
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Cytat:
Napisane przez Martaa1990 Pokaż wiadomość
Witam.

Od listopada 2014 jestem zatrudniona na umowę o pracę na okres próbny do stycznia 2015 (dwa miesiące). Po tym czasie otrzymam umowę o pracę na okres trzech lat. Jeżeli zajdę w ciążę to automatycznie zostanę wysłana na zwolnienie lekarskie ze wzglądu na pracę, która może zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Jeżeli zajdę w ciążę w lutym 2015 roku (umowa na trzy lata będzie trwała dopiero miesiąc ale będzie jakby przedłużeniem tej na okres probny dwóch miesięcy) i pójdę za zwolnienie to ile wyniesie mój zasiłek chorobowy a ile zasiłek za urlop macierzyński po porodzie, jeżeli otrzymuję stałą pensję brutto 1680 zł (za listopad i grudzień 2014) a od nowego roku będę otrzymywać 1750 zł brutto.?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
Od stycznia 2015 będziesz otrzymywać ok. 1238 zł za miesiąc zwolnienia. Tylko pamiętaj ze zus płaci za zwolnienie a nie za miesiąc, wiec jeśli będziesz mieć zwolnienie na 14 dni to ci zapłacą za te 14 dni.
Zasiłek macierzyński aby mieć płacony przez rok 80% musisz złożyć wniosek w terminie 14 dni po porodzie i zawnioskowac o wszystko, tj. 20 tygodni macierzyńskiego podstawowego + 6 tyg.dodatkowego + 26 tyg rodzicielskiego. Jeśli złożysz wniosek po terminie lub nie o "pełny pakiet" będziesz mieć płacone 100 i 60%.
__________________
K&K 💙
vanessa1781 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-25, 18:02   #60
Martaa1990
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 2
Dot.: PILNE!!!! Zwolnienie lekarskie w ciąży - prosba o pomoc??

Dziękuję bardzo za odpowiedź również życzę wesołych świąt

---------- Dopisano o 19:02 ---------- Poprzedni post napisano o 19:01 ----------

Dzięukuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
Martaa1990 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Poczekalnia - będę mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-12-25 19:02:27


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:19.