Praca a ciąża - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-07-09, 15:02   #91
stubbornme
Zadomowienie
 
Avatar stubbornme
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: K-ce
Wiadomości: 1 355
ciąża a praca... podjąć czy nie?

Czy będąc już w ciąży mogę podjąć pracę na umowe - zlecenie?
__________________


Edytowane przez stubbornme
Czas edycji: 2011-07-09 o 15:08
stubbornme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-09, 15:34   #92
ikonka10
Raczkowanie
 
Avatar ikonka10
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 344
Dot.: ciąża a praca... podjąć czy nie?

myślę, że tak. o ile dana praca nie stanowi zagrożenia dla dziecka i dla ciebie.
__________________
Zielona Wyspa

ikonka10 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-14, 06:47   #93
kiya83
Raczkowanie
 
Avatar kiya83
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 74
Dot.: ciąża a praca... podjąć czy nie?

ikonka10 ma racje, nikt ci nie może zabronić pracy w ciąży. zreszta każde pieniążki sie przydadzą dla dziecka. Jeśli nie zrobisz krzywdy ukochanej fasolce to uważam ze powinnaś. nie wiem jak jest to z urlopami macieżyńskim i chorobowym w ciąży ale na wizażu dziewczyny opisują takie sytuacje wiec poszukaj.
kiya83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-29, 08:56   #94
zoskasamoska
Wtajemniczenie
 
Avatar zoskasamoska
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 2 477
Ciąża , L4, staż

Witam.
Moja sytuacja wygląda następująco.
Jestem na stazu od połowy kwietnia, na początku czerwca dowiedziałam się, że jestem w ciąży.
Od kąd szef dowiedział się, że jestem w ciąży cały czas próbował mnie wykurzyć. Wydzwaniał kilka razy, wrzeszczał na mnie, groził, że przerwie staż i takie tam.
Od dwoch tygodni jestem na L4, wzięłam je, bo psychicznie z nim nie umiałam wytrzymać. Jak na złość L4 do UP zaniosłam za późno i nie bede miała wypłaconych pieniędzy za ten okres. No trudno, nie w tym sęk.
Szef przyjechał wczoraj do mnie,zabrał wszystkie puste listy obecnosci, aktualna w połowie wypełnioną też zabrał i nie wiem dlaczego, skoro ja w ten dzień miałam jechać do UP z L4 i on doskonale o tym wiedział... Powiedział też, że staz w tej chwili zostaje przerwany, kiedy zapytałam czy on go przerywa czy UP, powiedział, że jeszcze nie wie.
Pojechałam do Up zawiezc wczoraj L4, on czekał przed Up, jak tylko wyszłam stamtąd on tam wszedł nie wiem po co.
Co mam robic? Rozmawiac z nim? Czy dwonic do UP zapytac czy staz został przerwany czy co?
Staż mam miec do połowy wrzesnia jeszcze, chyba jedynie mnie ratuje przedłuzenie L4 do konca stazu i wtedy nie moze przerwac stazu czy jak to jest? Znacie sie na tym?
zoskasamoska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-29, 10:38   #95
f36f09c64670dbbf8506d7b7195631196fb4f2ce_65c2c8198d77a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 16 387
Dot.: Ciąża , L4, staż

Cytat:
Napisane przez zoskasamoska Pokaż wiadomość
Witam.
Moja sytuacja wygląda następująco.
Jestem na stazu od połowy kwietnia, na początku czerwca dowiedziałam się, że jestem w ciąży.
Od kąd szef dowiedział się, że jestem w ciąży cały czas próbował mnie wykurzyć. Wydzwaniał kilka razy, wrzeszczał na mnie, groził, że przerwie staż i takie tam.
Od dwoch tygodni jestem na L4, wzięłam je, bo psychicznie z nim nie umiałam wytrzymać. Jak na złość L4 do UP zaniosłam za późno i nie bede miała wypłaconych pieniędzy za ten okres. No trudno, nie w tym sęk.
Szef przyjechał wczoraj do mnie,zabrał wszystkie puste listy obecnosci, aktualna w połowie wypełnioną też zabrał i nie wiem dlaczego, skoro ja w ten dzień miałam jechać do UP z L4 i on doskonale o tym wiedział... Powiedział też, że staz w tej chwili zostaje przerwany, kiedy zapytałam czy on go przerywa czy UP, powiedział, że jeszcze nie wie.
Pojechałam do Up zawiezc wczoraj L4, on czekał przed Up, jak tylko wyszłam stamtąd on tam wszedł nie wiem po co.
Co mam robic? Rozmawiac z nim? Czy dwonic do UP zapytac czy staz został przerwany czy co?
Staż mam miec do połowy wrzesnia jeszcze, chyba jedynie mnie ratuje przedłuzenie L4 do konca stazu i wtedy nie moze przerwac stazu czy jak to jest? Znacie sie na tym?
pieniadze wypłaca ci UP-z nimi to załatwiaj.
f36f09c64670dbbf8506d7b7195631196fb4f2ce_65c2c8198d77a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-29, 18:55   #96
ikonka10
Raczkowanie
 
Avatar ikonka10
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 344
Dot.: Ciąża , L4, staż

Idź dziewczyno do UP i zapytaj. my nie byłyśmy w ciąży na stażu i nie wiemy.
Napisałaś:"Szef przyjechał wczoraj do mnie,zabrał wszystkie puste listy obecnosci, aktualna w połowie wypełnioną też zabrał i nie wiem dlaczego, skoro ja w ten dzień miałam jechać do UP z L4 i on doskonale o tym wiedział..."
nie rozumiem gdzie ten szef przyjechał, a ty miałaś iść do UP. przede wszystkim up poinformuje cię jeśli podejmie jakąś decyzje.
Poza tym ciąża to nie zaraźliwa choroba! nie dyskwalifikuje cie ze stażu-chyba że jest zagrożona i masz zakaz od lekarza-to powinnaś sama zrezygnować.
__________________
Zielona Wyspa

ikonka10 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-02, 13:19   #97
confused women
Zakorzenienie
 
Avatar confused women
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 7 061
Dot.: Staż, prace interwencyjne, ciąża

Odświeżę wątek, bo sama będę pracować w ramach prac interwencyjnych. Otóż miesiąc temu dostałam się na 3-miesięczny staż w banku, warunkiem jego udzielenia była deklaracja pracodawcy, że utrzyma moje stanowisko przed kolejne 24msc po tym stażu, w ramach prac interwencyjnych właśnie. Jest to specjalny program 'Droga do pracy', wiem, że ludzie w mojej gminie zostali zatrudnieni na naprawdę różnych stanowiskach w ramach tego programu, takich jak: opiekunka dziecięca, telemarketer, ślusarz, robotnik budowlany. Z racji ograniczonych środków promowane były osoby młode, po 50-tym roku życia i długotrwale bezrobotne.
Aha, traktowana jestem normalnie, to, że będę pracować w ramach 'prac interwencyjnych' w żaden sposób mi nie uwłacza Z tego co wiem, na początku dostawać będę minimalną krajową, co i tak niezmiernie mnie cieszy, po tak długim okresie bezrobocia
__________________
<3
confused women jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-03-14, 13:02   #98
agasobo
Zadomowienie
 
Avatar agasobo
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 1 457
samozatrudnienie a ciąża

Dzień dobry!
Mam takie pytanie, może ktoś jest w podobnej sytuacji, ewentualnie zna odpowiedź.
Pracowałam na umowy o pracę do lutego tego roku.
Do 22.02.2012 byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Umowę tą rozwiązałam za porozumieniem stron.
Od jakichś 3 lat prowadzę również wspólnie z rodzicami Spółkę Jawną. Teraz jestem tylko współwłaścicielem Spółki - nie mam już etatu.
Podczas mojej pracy na umowę Spółka opłacała mi tylko 250 pln zdrowotnego, a od 23.02.2012 przejęła wszystkie zusy itp.
Okazało się, że jestem w ciąży. Czy mogę iść na zwolnienie? Jak to będzie wyglądało w rozliczeniach z naszym cudownym Państwem? Czy mój zasiłek będzie rozliczany na podstawie moich wcześniejszych dochodów?
Bardzo proszę o pomoc - jeśli ktoś zna odpowiedzi
Dziękuję
__________________
Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać.
- Walt Disney

Antek 18.11.2012
agasobo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-14, 14:26   #99
diablica071086
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 151
Dot.: samozatrudnienie a ciąża

chyba jak nie masz chorobowego placonego to nici z płatnego l4 , wiem tylko że do zwolnień bierze się ostatnie 12 miesięcy i składki z nich, jeśli odprowadzało się w terminie 3 ostatnie składki społeczne, tam gdzie jest chorobowe, bo zdrowotne to tylko darmowy NFZ ale najlepiej się spytac na infolinii w zusie to może coś ci łaskawie powiedzą
diablica071086 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-14, 15:22   #100
agasobo
Zadomowienie
 
Avatar agasobo
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 1 457
Dot.: samozatrudnienie a ciąża

dzięki bardzo, chyba będę musiała podzwonić
__________________
Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać.
- Walt Disney

Antek 18.11.2012
agasobo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-14, 14:57   #101
nowaja1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 1
Dot.: Staż, prace interwencyjne, ciąża

Chciałbym odświeżyć wątek. Mam ważne pytanie dotyczące pracy interwencyjnej. Dostałam właśnie pracę w pewnej poważnej firmie, warunkiem było abym była zapisana w UP zeby mogli zatrudnić mnie do pracy interwencyjnej i uzyskac refundację. Wszędzie w internecie czytam, że wynagrodzenie to zwykle najniższa krajowa i pochodzi ono z UP. Czy zatem pracodawca nie decyduje o moim wynagrodzeniu? Czy może zaoferować mi więcej niż najniższa krajowa? Czy jest to niemożliwe przy pracy interwencyjnej? Zaniepokoiło mnie to gdyż praca jest dość poważna gdzie najniższa krajowa jest tu dość nieadekwatna. Sama przynzaje nie zapytalam o zarobi na rozmowie, dlatego poradzcie mi czy jest szansa by zarabiac wiecej
nowaja1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-10-09, 19:44   #102
Claudia_3000
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 60
ciąża, umowa zlecenie a ubezpieczenie

niech ktoś mnie trochę oświeci...
od 12 czerwca pracuję w markecie. jest to moja pierwsza praca, tyle tylko że okazało się ze jestem w ciąży (zaszlam jeszcze przed pojsciem do pracy czyli podjelam sie pierwszej pracy, ale bedac juz w ciazy). Szefowa dowiadywala sie u ksiegowej jak wyglada moja sytuacja gdy bede potrzebowala isc na l4. powiedziala ze jest to moja pierwsza praca dlatego tez musze przepracowac 90 dni aby moc pojsc na płatne l4. (mam umowe zlecenie, odnawiana co miesiac - czyli np. jest wyplata i podpisujemy umowe na kolejny miesiac, skladki sa wszystkie odprowadzane). wiec jestem ubezpieczona i musze przepracowac trzy miesiace aby potem zus wyplacal mi chorobowe. w lipcu potrzebowalam RMUA i je dostalam od pracodawcy tylko ze wszystko bylo wyzerowane ale w kolejnych miesiacach na RMUA juz byly konkretne liczby (wysokosci skladek i kwota od ktorej sa odprowadzane) do konca wrzesnia pracowalam a wiec trzy miesiace mam przepracowane. teraz jestem na poczatku siodmego miesiaca ciazy i od pazdziernika jestem na l4. umowe na pazdziernik mam podpisana mimo ze kwota za prace wykonana w pazdzierniku jak jest napisane bedzie wynosila 0 zł (bo jestem na zwolnieniu lekarskim wiec nie pracuje). ale umowa podpisana wiec teoretycznie ubezpieczona jestem nadal. ale teraz pewnie RMUA bedzie wyzerowane skoro nie ma kwoty wynagrodzenia od ktorej odprowadzane sa skladki. ale RMUA to informacja o moich pieniadzach a od moich pieniedzy nie sa odprowadzane skladki bo takowych pieniedzy nie dostaje od pracodawcy skoro jestem na l4. skladki sa oplacane teraz przez skarb panstwa a nie przez pracodawce, czy tak? i jak w takim razie bedzie wygladalo RMUA? czy wyzerowane jest odpowiednim dowodem ubezpieczenia i nie przyczepia sie o to podczas wizyty u lekarza? z góry dziekuje za odpowiedz
Claudia_3000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-09, 21:00   #103
jo@n@
Zakorzenienie
 
Avatar jo@n@
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 3 496
GG do jo@n@
Dot.: ciąża, umowa zlecenie a ubezpieczenie

Kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej http://prawo-porady.pl/artykuly,kobi...otnej,346.html
__________________

If you're out on the road
Feeling lonely and so cold
All you have to do is call my name
And I'll be there on the next train

jo@n@ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-26, 14:55   #104
xxxmalinciaxxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 33
Działalność gospodarcza z niskim ZUS-em a ciąża?

Witam, mam kilka pytań odnośnie tematu . Mianowicie prowadzę od lipca działalność, nie zatrudniam nikogo, opłacam niski ZUS (400zł). Planujemy z mężem powiększenie rodziny ale nie mamy w sumie obeznania z prawem no i nie wiemy co przysługuje w ciąży przy opłacaniu najniższego ubezpieczenia. Może ktoś był w podobnej sytuacji i może mi coś doradzić? W sumie interesuje mnie jak wygląda kwestia zwolnienia chorobowego czyli kiedy mogłabym odejść na to zwolnienie, czy muszę opłacać w tym czasie ubezpieczenie, jaka kwota przysługuje w tym czasie. No i jak to wygląda już po urodzeniu, urlop macieżyński i wychowawczy i wszystko co się z tym wiążę. Z góry dziekuję za pomoc bo jestem nowa w tym temacie i nie mam bladego pojęcia o takich rzeczach a w ZUS-ie dziwnie chyba by patrzyli jakbym się poszła zapytać o takie rzeczy .... Chyba wzięli by mnie za naciągaczkę.
xxxmalinciaxxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-26, 18:31   #105
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: Działalność gospodarcza z niskim ZUS-em a ciąża?

Cytat:
Napisane przez xxxmalinciaxxx Pokaż wiadomość
Witam, mam kilka pytań odnośnie tematu . Mianowicie prowadzę od lipca działalność, nie zatrudniam nikogo, opłacam niski ZUS (400zł). Planujemy z mężem powiększenie rodziny ale nie mamy w sumie obeznania z prawem no i nie wiemy co przysługuje w ciąży przy opłacaniu najniższego ubezpieczenia. Może ktoś był w podobnej sytuacji i może mi coś doradzić? W sumie interesuje mnie jak wygląda kwestia zwolnienia chorobowego czyli kiedy mogłabym odejść na to zwolnienie, czy muszę opłacać w tym czasie ubezpieczenie, jaka kwota przysługuje w tym czasie. No i jak to wygląda już po urodzeniu, urlop macieżyński i wychowawczy i wszystko co się z tym wiążę. Z góry dziekuję za pomoc bo jestem nowa w tym temacie i nie mam bladego pojęcia o takich rzeczach a w ZUS-ie dziwnie chyba by patrzyli jakbym się poszła zapytać o takie rzeczy .... Chyba wzięli by mnie za naciągaczkę.
pytanie zasadnicze, opłacasz w ogóle składkę chorobową?
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-26, 18:42   #106
xxxmalinciaxxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 33
Dot.: Działalność gospodarcza z niskim ZUS-em a ciąża?

Oplacam składki na ubezpieczenie spoleczne i zdrowotne. Niby w spolecznym jest wyszczegolnione ze kilka procent idzie na chorobowe.
xxxmalinciaxxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-27, 16:12   #107
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Działalność gospodarcza z niskim ZUS-em a ciąża?

Cytat:
Napisane przez xxxmalinciaxxx Pokaż wiadomość
Oplacam składki na ubezpieczenie spoleczne i zdrowotne. Niby w spolecznym jest wyszczegolnione ze kilka procent idzie na chorobowe.
Jest to składka dobrowolna, dokładnie 2,45%.
Jak mnie pamięć nie myli, to przy małym ZUS jest odciągana w ubezp. społecznym.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-28, 13:49   #108
xxxmalinciaxxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 33
Dot.: Działalność gospodarcza z niskim ZUS-em a ciąża?

Byłąm dzisiaj w ZUS-ie ale jeszcze bardziej mi namieszali w głowie. Zrozumiałam tylko, że przy małym ubezpieczeniu moje chorobowe i zasiłek macierzyński był by w granicach 200-300 zł. Troche mało no ale nic dziwnego ... Za może ktoś wie jak wyglądała by sytuacja gdybym chciała opłacać wyższą składkę?
xxxmalinciaxxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-28, 14:12   #109
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Działalność gospodarcza z niskim ZUS-em a ciąża?

http://www.kadry.abc.com.pl/czytaj/-...i-macierzynski

tu masz troche, poszukaj dokladniej, od stycznia zmienilo sie w tym temacie, bo było za duzo naduzyc i teraz jakos maja liczyc od ługosci proawdzenia działanosci
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-11, 22:38   #110
enigmatic91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 74
Ciąża a rejestracja w PUP.

Witam. Mam 22 lata, nigdy nie pracowałam. 9 Czerwca skończyłam szkołę (policealka) i z tym dniem straciłam ubezpieczenie, które zawsze było na ojca. 25 czerwca dowiedziałam się, że jestem w 22 tyg. ciąży. Wiem, śmieszne że tak późno i jak to wgl możliwe? możliwe gdyż nie miałam objawów tak więc nie podejrzewałam ciąży a jak już się pojawiły objawy to dopiero w połowie Maja, ale tez zwalałam to na coś innego, torbiele i takie tam. A, że z braku ubezpieczenia zarejestrowałam się w PUP w swoim miescie nie informując urzędniczki o mojej ciąży z obawy, że mi odmówi rejestracji. Fakt ciąża to nie choroba, ale w tak zaawansowanej ciąży jest mało prawdopodobne, że ktoś mnie zatrudni choć dobrze się czuję.Nie ma też nic we wniosku rejestracyjnym, że ciąża jest przeciwwskazaniem, ale każdy Urząd tam inny obyczaj.. Niektóre po prostu odmawiają rejestracji i dlatego przemilczałam. Posiadam zaświadczenie lekarskie od lekarza prowadzącego, że jestem w ciąży z datą porodu. Czy takie zaświadczenie dla PUP wystarczy?
Czy czekają mnie jakieś konsekwencje z powodu przemilczenia ciąży gdy się rejestrowałam? mogą mnie wyrejestrować? czy mogę ponosić inne konsekwencje?
Gdyby mnie jednak nie wyrejestrowano to co po porodzie? Czy mam wymagac jakiegoś papierka ze szpitala, że urodziłam i zanieść to do PUP?
Po porodzie wiadomo, że nie będę mogła też tak szybko podjąć pracy i co związku z tym? jak to rozpatruje urząd?
Wiem, że wszystkiego dowiem się w Urzędzie, ale chciałabym wiedzieć już czy mam się czym martwić? Miała któraś z was podobną sytuację i mogą napisać jak to było u was?
Wiem, ciężarna nieubezpieczona podlega bezpłatnej opiece przez NFZ mimo braku ubezpieczenia, ale Ja w to nie wierze.. a tym bardziej podczas porodu...szpitale zazwyczaj wystawiają sobie rachunek za poród i pobyt w szpitalu. Z tego co się dowiedziałam w najbliższym szpitalu gdzie chciałabym rodzić tam ich nie interesuję, że jesteś w ciąży i podlegasz mimo tego ubezpieczeniu z NFZ, wystawiają rachunek za wszystko...
enigmatic91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-12, 07:37   #111
justii25
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 26
Dot.: Ciąża a rejestracja w PUP.

Byłam w 3 miesiącu ciąży jak poszłam się zarejestrować do up. Nie powiedziałam nic o ciąży, nie musisz żadnych zaświadczeń przynosić. Potem przychodziłam po podpisy i jak już było widać brzuch, to pani w urzędzie powiedziałam "sama pani rozumie, ja bardzo chętnie bym popracowała, ale kto mnie w ciąży przyjmie". Po porodzie dostajesz w szpitalu zwolnienie lekarskie na miesiąc, jeżeli w tych dniach trafi się podpis w up twój, to masz ten świstek i jesteś zwolniona przez ten miesiąc. Tyle, że trzeba to zanieść do urzędu od lekarza po porodzie. Ja nie dałam nawet, bo podpis miałam w marcu, a zwolnienie na cały luty.
Potem bez problemu ubezpieczyłam dziecko na siebie.
Nikt mi wątów nie robił.
Dodam, że do lekarza potrzebowałam co miesiąc oświadczenie o ubezpieczeniu i łaziłam co miesiąc po pieczątkę.
justii25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-01, 19:40   #112
MIGOTKA1801
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 7
Ciąża i umowa na okres próbny

Mam pytanie dla wszystkich kobiet które były w takiej sytuacji.
Otóż pracowałam ponad rok przez agencje pracy tymczasowej.W ostatnim miesiącu pracy dowiedziałam się ze jestem w ciąży.Teraz przechodzę na normalną umowę o pracę ,czyli będę zatrudniona przez firmę a nie przez agencję.I moje pytanie , jeżeli dostałam umowę na okres próbny wynoszący 3 miesiące i zaniosę im w 3 tyg. tego okresu próbnego zwolnienie L4, czy mają prawo mnie zwolnić?Dodam ,że jestem w 14 tyg. ciąży.
MIGOTKA1801 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-01, 20:02   #113
tusiamar
Zakorzenienie
 
Avatar tusiamar
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11 898
Dot.: Ciąża i umowa na okres próbny

znalezione w necie:
Jeśli zakończenie umowy wypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży (12 tygodni), to umowa ta z mocy prawa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. - (Art. 177 par. 3 kp)
Pracodawcy należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie, bo skąd niby ma wiedzieć o zaawansowaniu ciąży pracownicy?
Nadzór nad przestrzeganiem prawa pracy sprawuje PIP.

Art. 177 § 3 kp. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Edytowane przez tusiamar
Czas edycji: 2013-10-01 o 20:06
tusiamar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-02, 13:15   #114
Ilena
Zakorzenienie
 
Avatar Ilena
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 4 646
Dot.: Ciąża i umowa na okres próbny

Rozumiem że twoja ciąża jest zagrożona czy coś skoro idziesz od razu na zwolnienie ? Jeżeli nie to szkoda by było zmarnowania szansy na fajną pracę po macierzyńskim bo na pewno tak będzie jak od razu pójdziesz na L4.
Ilena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-02, 19:07   #115
MIGOTKA1801
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 7
Dot.: Ciąża i umowa na okres próbny

Z ciążą jest wszystko ok ,dzidziuś zdrowo się rozwija jednak jest to praca w ciężkich warunkach , mianowicie pracuje na trzy zmiany, w tym zmiany nocne, praca na magazynie czyli dźwiganie ciężkich kartonów w dodatku w temperaturze -27 stopni więc boję się o dziecko w takich warunkach pracy.
MIGOTKA1801 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-02, 21:02   #116
tusiamar
Zakorzenienie
 
Avatar tusiamar
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11 898
Dot.: Ciąża i umowa na okres próbny

.

Edytowane przez tusiamar
Czas edycji: 2013-10-03 o 08:20
tusiamar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-02, 21:05   #117
SdC
Zakorzenienie
 
Avatar SdC
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 5 705
Dot.: Ciąża i umowa na okres próbny

Cytat:
Napisane przez MIGOTKA1801 Pokaż wiadomość
Z ciążą jest wszystko ok ,dzidziuś zdrowo się rozwija jednak jest to praca w ciężkich warunkach , mianowicie pracuje na trzy zmiany, w tym zmiany nocne, praca na magazynie czyli dźwiganie ciężkich kartonów w dodatku w temperaturze -27 stopni więc boję się o dziecko w takich warunkach pracy.
To nadal nie tłumaczy L4 od razu. Kobiety w ciąży mają określone warunki pracy i pracodawca powinien Cię przenieść do innej pracy, jeśli Twoja obecna nie spełnia warunków. Oczywiście to w teorii .
SdC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-05, 21:08   #118
Lea_ny
Zakorzenienie
 
Avatar Lea_ny
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 6 354
Dot.: Ciąża i umowa na okres próbny

Cytat:
Napisane przez SdC Pokaż wiadomość
To nadal nie tłumaczy L4 od razu. Kobiety w ciąży mają określone warunki pracy i pracodawca powinien Cię przenieść do innej pracy, jeśli Twoja obecna nie spełnia warunków. Oczywiście to w teorii .
Jak sie pracuje w takim miejscu, jak opisała autorka, to raczej marne szanse, że znajdą się tam warunki pracy dla ciężarnej U mnie tak samo: pracodawca sam przyznaje, że nie ma jak zapewnić warunków kobiecie w ciąży - więc wszystkie od razu muszą iść na zwolnienie.
__________________
Lea_ny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-26, 08:17   #119
poczatkujaca123159
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 33
Ciąża a umowa o pracę !

Witam,
Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Pracuję od niedawna na umowę o pracę na czas określony do 2016 roku.
Mam pytanie czy mogą oni mnie zwolnić???
Czy muszą mnie trzymać do porodu a potem płacić na macierzyńskim przez cały rok???
Proszę o poradę
poczatkujaca123159 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-26, 08:40   #120
Butterfly_27
Zakorzenienie
 
Avatar Butterfly_27
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 7 740
Dot.: Ciąża a umowa o pracę !

Cytat:
Napisane przez poczatkujaca123159 Pokaż wiadomość
Witam,
Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Pracuję od niedawna na umowę o pracę na czas określony do 2016 roku.
Mam pytanie czy mogą oni mnie zwolnić???
Czy muszą mnie trzymać do porodu a potem płacić na macierzyńskim przez cały rok???
Proszę o poradę
Oj nie ładnie
Kobieta w ciązy jest chroniona i nie wolno jej zwolnić, ale musisz jak najszybciej dostarczyć zaświadczenie od gina o ciąży, do tego czasu lepiej się nie przyznawaj, bo prawda taka, że dopóki im tego nie dasz na papierze to mogą cię wykopać. Oczywiście okres wypowiedzenia jest pewnie 2tygodniowy Druga sprawa, zależy gdzie pracujesz, jeśli są to nieodpowiednie warunki dlla kobiety w ciąży, to mogą cię przenieść np na inne stanowisko, kobietom w ciąży nie wolno też pracować na nocnej zmianie. Kiedy lekarz ci do L4, np do dnia porodu, to potem idziesz na macierzyśkie, trwa ono 16tygodni przy urodzeniu pierwszego dziecka, przy drugim i kolejnym 18tygodni). Po tym czasie musisz wrócić do pracy lub zrezygnować. Osoby pracujące minimum 6 miesięcy mogą przejść na urlop wychowawczy (co w przypadku ciebie chyba nie dotyczy), urlop tak można mieć do 3 roku życia dziecka jeśli ma się umowę na czas nieokreślony (tzw. stałą) lub jeśli pracodawca zgodzi się umowę na czas określony przedłużyć, jeśli nie to urlop może trwać najdłużej do końca umowy.
Mam nadzieję że pomogłam. chociaż google i kodeks pracy nie gryzą
Gdybyś chciała coś więcej poczytać to zajrzyj do Kodeksu pracy od artykułu 176

Edytowane przez Butterfly_27
Czas edycji: 2014-06-26 o 08:43
Butterfly_27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-12-24 18:18:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:44.