Dietetyczne zamienniki :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-11-02, 13:45   #1
ricca166
Wtajemniczenie
 
Avatar ricca166
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 2 430

Dietetyczne zamienniki :)


Przejrzałam strony z tytułami wątków i użyłam wyszukiwarki,ale nie znalazłam takiego wątku.

Wpadłam na pomysł,(a raczej zainspirowałam się programem ,,Rewolucje na talerzu"),żeby podawać w tym wątku przepisy na dietetyczne,zdrowe zamienniki popularrnych bomb kalorycznych np.: polski schabowy z ziemniakami i bigosem, ,spaghetti ze zwykłym makaronem,tłustym mięsem i sosem z torebki, dania serwowane w sieciówkach typu McDonald's czy KFC np.hamburgery,shake'i.

Mile widziane zdjęcia i dokładne opisy.

Zacznę od mojego pomysłu na ,,zdrowe" i na pewno mniej kaloryczne od tradycyjnego spaghetti:
1.Mięsko:
Potrzebujemy ok.150-200 g mięsa z piersi kurczaka(najlepiej chudego),mielimy je i podsmażamy z dodatkiem oliwy z oliwek ,odrobiną soli i pieprzu.(Ja dodaję odrobinę przyprawy do gyrosa,bo bardzo ją lubię).
2.Sos:
2-3 pomidory parzymy,obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę.
1 małą cebulę i 1 ząbek czosnku siekamy i podsmażamy na oliwie z oliwek z dodatkiem łyżeczki słodkiej papryki.Wrzucamy tam pomidory ,przykrywamy i dusimy przez około 10-15 minut.Na koniec dodajemy 1/2 łyżeczki soli,1/2 łyżeczki cukru,3 szczypty bazylii (najlepiej świeżej),odrobinę soku z cytryny.Na koniec rozdrabniamy widelcem większe kawałki pomidorów w sosie i dodajemy do niego mięso.
3.Makaron najlepiej jeśli jest pełnoziarnisty.Gotujemy,n astępnie polewamy sosem, i dodajemy na wierzch jak najwięcej świeżej,posiekanej bazylii. Opcjonalnie,można dodać odrobinę startego parmezanu.

Edytowane przez ricca166
Czas edycji: 2011-11-02 o 13:46
ricca166 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-03, 12:51   #2
foxxy
Raczkowanie
 
Avatar foxxy
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: ***
Wiadomości: 40
Dot.: Dietetyczne zamienniki :)

Super temat!!
Ode mnie deser- mus jabłkowy
Jabłka (najlepiej twarde, kwaśne) obieramy i ścieramy na tarce. Przekładamy do garnuszka, dodajemy przyprawy- ja np dałam mieszankę do szarlotki (cynamon, imbir, goździki), opcjonalnie (dla osób na diecie) słodzik i gotujemy. Rewelacyjnie smakuje dodany np do gęstego jogurtu naturalnego albo sam. Można wedle uznania dosypać garść orzechów, płatków migdałowych albo wiórki kokosowe. Pycha!

---------- Dopisano o 13:51 ---------- Poprzedni post napisano o 13:46 ----------

Kolejny deser- Trufle kakaowe- idealne dla osób na redukcji
Rozgniatamy lub mielimy chudy twaróg, dodajemy trochę jogurtu naturalnego, kakao odtłuszczone, słodzik, aromat do ciasta (ja np daję śmietankowy), następnie formujemy kulki i obtaczamy jeszcze w kakale albo wiórkach kokosowych. Opcjonalnie do mieszanki można dodać rozgniecione orzechy, wiórki kokosowe, suszoną żurawinę albo rodzynki. Uformowane kulki wstawiamy na pol h do lodówki.
foxxy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-03, 17:10   #3
Gimmy
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Bristol
Wiadomości: 33
Dot.: Dietetyczne zamienniki :)

To ja mam bombę Mianowicie przepis na kurczaka z KFC

Składniki:
2 średniej wielkości piersi z kurczaka lub 4 skrzydełka
1 jajko
1 szklanka zwykłych płatków kukurydzianych
1 szklanka zmielonych otrębów pszennych lub zbożowych (nie polecam owsianych)
Sól
Pieprz
2 łyżeczki sproszkowanej ostrej papryki
1 łyżeczka curry
Nisko tłuszczowe mleko
Oliwa z oliwek do smażenia

Sposób przygotowania:
Kurczaka włożyć do wody z dodatkiem soli na około 10-15 minut. W międzyczasie przygotujemy panierkę. Przygotuj trzy talerze. Na pierwszy talerzyk wysyp otręby i płatki kukurydziane. Na drugim wymieszaj jajko i mleko z przyprawami. Kurczaka odsącz i obtaczaj w kolejności:
- panierka
- jajko
- panierka
Gotowego kurczaka wrzuć na patelnię z rozgrzaną oliwą. Smaż do uzyskania złotego koloru.

GIMMY ŻYCZY WSZYSTKIM SMACZNEGO!
__________________
60-59-58-57-56-55-54-53-52

Edytowane przez Gimmy
Czas edycji: 2011-11-03 o 17:11
Gimmy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-03, 17:42   #4
201611220859
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 2 211
Dot.: Dietetyczne zamienniki :)

Świetny temat

No to ode mnie przepis na frytki

Składniki:
- kilka ziemniaków (te biedronkowe nie wychodzą za suche, gdyż to jakaś taka odmiana wodnista - tu się nadaje),
- oliwa z oliwek/olej (1 łyżka)
- przyprawy: przyprawa do ziemniaków, sól, papryka słodka, odrobina chilli (ale co komu bardziej smakuje )

Przygotowanie:
Ziemniaki obrać i umyć, następnie pokroić na półplasterki (nie za cienkie) lub słupki, ale też nie za wąskie, wrzucić do miski, zasypać przyprawami i polać tłuszczem, następnie dokładnie wymieszać.
W międzyczasie najlepiej włączyć piekarnik na grzanie i od dołu i od góry, ja daję 200 stopni, ale można modyfikować wg uznania (ja mam piecyk, który nie jest dokładny jeśli chodzi o temperaturę).
Ziemniaczki wymieszane rozłożyć w miarę równomiernie na papierze do pieczenia (nie przywrą do blaszki), najlepiej, by była jedna warstwa ziemniaczków. Następnie po ok. 20 minutach pieczenia wymieszać, by się przypiekły z drugiej strony.
Ja piekę w zależności od tego, kiedy się zarumienią jakieś 40 minut.

I tym sposobem mamy frytki z o wiele mniejszą ilością tłuszczu, również chrupiące, ale też ze smacznymi przyprawami
201611220859 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:41.