ciąża a umowa na czas nieokreślony - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Poczekalnia - będę mamą

Notka

Poczekalnia - będę mamą Forum dla przyszłych rodziców. Poczekalnia - będę mamą to miejsce, w którym podzielisz się tematami związanymi z oczekiwaniem na potomstwo.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-07-23, 09:38   #31
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
otrzymujesz 100 % pensji na zwolnieniu z tytułu problemów zdrowotnych w ciąży. dwanaście takich wypłat sumujesz i dzielisz na 12. Kwota która wyjdzie to kwota Twojego zasiłku.
Masz wybór czy chcesz otrzymywać najpierw 100 % tej kwoty a później 60 % czy przez cały okres 80 % : )

a guzik!

Sumuje się pensję z całego roku, dzieli na 12. Do tego otrzymaną sumę dzielisz przez 30 (ilość dni miesiąca bez względu czy dany miesiąc miał 28 czy 31 dni). Wychodzi dniówka. I dopiero to mnoży się razy ilość dni niezdolnosci do pracy jaka jest na zwolnieniu.
W przypadku "normlanego" chorobowego od kwoty dniówki obliczane jest jeszcze 80% podstawy. W przypadku ciąży pozostaje to 100%.
Zasiłek macierzyński obliczany jest na tej samej podstawie jednak do obliczeń słuzy juz także wysokość zasiłku chorobowego otrzymywanego w okresie ciąży.
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-23, 11:43   #32
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

to ja teraz nie rozumiem. tak mi wystłumaczono w sekcji płac.Może spróbujmy na konkretnym przykładzie. Obliczmy mój zasiłek.
Pracuję na umowie o pracę od grudnia 2012, wiec muszę zliczyć wszystkie kwoty od grudnia a wiec jedynie 8 miesiecy łacznie z lipcem ( termin porodu na 2 sierpnia wiec pensja sierpniowa już nie wchodzi w rachubę):

grudzień 1 501,04 netto
styczeń 1 456,10
luty 1 956,18
marzec 2 585,37
kwiecień 2 647,65
maj 2 232,89
czerwiec 2 342,10
lipiec 2 100,00

suma tych 8 wypłat netto to 16 821,33 zł.
Dodatkowo w styczniu wygrałam jakiś tam konkurs sprzedażowy i otrzymałam za niego 1000 zł w bonach sodexo. Czy to też mam doliczyć do tej sumy?

te 16 821,33 ( póki co bez bonów) dzielę na 8 miesięcy i wychodzi 2381,76 zł. Ja zrozumiałam że jest to wysokość zasiłku netto jaki będzie wpływał na konto od porodu.

Karolca
wg Ciebie powinnam to podzielić na 30, to wychodzi 79,39 zł dniówki. I co dalej? Bo dalej już nie rozumiem : ) nie wiem też kiedy dokładnie poszłam na zwolnienie, nie pamiętam.
proszę o wyjaśnienie jak dziecku.


I dopiero to mnoży się razy ilość dni niezdolnosci do pracy jaka jest na zwolnieniu.

ale o jaką niezdolność chodzi? od dnia porodu? czyli 52 tygodnie ? czy od momentu pójscia na zwolnienie w czasie ciąży do porodu? nie wiem dokładnie kiedy poszłam na zwolnienie

Edytowane przez mamasierpniowa
Czas edycji: 2013-07-23 o 11:51
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-23, 12:14   #33
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
Pracuję na umowie o pracę od grudnia 2012, wiec muszę zliczyć wszystkie kwoty od grudnia a wiec jedynie 8 miesiecy łacznie z lipcem ( termin porodu na 2 sierpnia wiec pensja sierpniowa już nie wchodzi w rachubę):
Jeśli jesteś obecnie na zwolnieniu, miałaś już wyliczoną podstawę zarówno do zwolnienia jak i do macierzyńskiego. Teoretycznie, powinnaś dostawać właściwie tyle samo, co na zwolnieniu lekarskim. No chyba, że byłabyś na zwolnieniu, później pracowała 3 miesiące i poszła na macierzyński (wtedy podstawa wyliczana byłaby jeszcze raz).
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-23, 12:17   #34
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

jestem na zwolnieniu, ale jak wykazałam powyżej w każdym miesiącu otrzymuje inna pensję, wiec jakoś ten zasiłek musi zostać wyliczony z sumy tych kwot, tylko jak?
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-23, 12:21   #35
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

Spróbuj przypomnieć sobie od kiedy jesteś na zwolnieniu, to może coś się uda wyjaśnić
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-23, 12:33   #36
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

zakładam, ze pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego był około 1 maja 2013. Zatrzymajmy się na tej dacie: )
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-23, 12:47   #37
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

To ja już nic nie wiem Teoretycznie, średnia powinna być liczona z pełnych miesięcy, czyli do kwietnia włącznie. Nie wiem jednak, skąd u Ciebie takie duże rozbieżności w poszczególnych miesiącach.

Może ktoś mający większy kontakt z prawem pracy pomoże
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-07-23, 13:02   #38
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

dzwoniłam do księgowej. Pracuję od grudnia. zwolnienia chorobowe miałam nastepujace:

4 marca-14 marca
i od 8 maja ciągłość do teraz.
nie wiem jakie to ma znaczenie, ale przez to zwolnienie majowe ksiegowa wyliczyła mi podstawę 64,69 zł brutto dniówki.
Czy to oznacza, że np. we wrześniu otrzymam kwotę 64,69 zł x 30 dni czyli 1940,07 zł minus podatek 18 % czyli netto 1590,85 zł. minus 20 % czyli 1272 zł ???!!!

to jeśli ktoś ma pensje podstaawową np. 1600 zł to zasiłku będzie otrzymywał niecałe 1000 zł? :conf used: tak mało?

ja już nic nie rozumiem....


premie nie są brane pod uwage? tylko podstawa???

Edytowane przez mamasierpniowa
Czas edycji: 2013-07-23 o 13:15
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-23, 14:12   #39
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
jestem na zwolnieniu, ale jak wykazałam powyżej w każdym miesiącu otrzymuje inna pensję, wiec jakoś ten zasiłek musi zostać wyliczony z sumy tych kwot, tylko jak?
tak, ja też każdego miesiąca dostawalam różną kwotę. Bierze się to stąd, że co miesiąc zmienia się wysokość otrzymywanego zasiłku i miesiąc poprzedni jest brany do wyliczenia średniej. Np. w sierpniu dostaniesz zasiłek za lipiec ale żeby obliczyć ile się tobie należy brany do obliczenia podstawy będzie okres od lipca 2012 do lipca 2013.


Cytat:
Napisane przez mamasierpniowa Pokaż wiadomość
dzwoniłam do księgowej. Pracuję od grudnia. zwolnienia chorobowe miałam nastepujace:

4 marca-14 marca
i od 8 maja ciągłość do teraz.
nie wiem jakie to ma znaczenie, ale przez to zwolnienie majowe ksiegowa wyliczyła mi podstawę 64,69 zł brutto dniówki.
Czy to oznacza, że np. we wrześniu otrzymam kwotę 64,69 zł x 30 dni czyli 1940,07 zł minus podatek 18 % czyli netto 1590,85 zł. minus 20 % czyli 1272 zł ???!!!

to jeśli ktoś ma pensje podstaawową np. 1600 zł to zasiłku będzie otrzymywał niecałe 1000 zł? :conf used: tak mało?

ja już nic nie rozumiem....


premie nie są brane pod uwage? tylko podstawa???
Podatek oblicza się inaczej i od innej podstawy, nie pamiętam, w kazdym razie odlicza się którąś ze składek i odejmuje 18%, musiałabyś zapytać księgową.
To, że zwolnienie obejmuje 30 dni nie znaczy, że zasiłek wypłacony jest za te 30 dni. W zależności jaki zapis jest w regulaminie pracy, zwiolnienie chorobowe MOŻE ale NIE MUSI obejmować dni wolnych od pracy.
W niektórych zakąłdach pracy "opłaca sie" chorować przez weekend, bo pomimo iż sobota i niedziela są wolne, to mają za to płacone. U mnie regulamin pracy mówi o tym, że tak nie można. Więc z 30 dni robi się 22 dni robocze (tak na oko, średnio tyle wychodzi dni roboczych w miesiącu). Więc jeżeli dniówkę masz 65 zł to jest to x 22 dni robocze.


Do obliczenia macierzyńskiego byłam oficjalnie na najniższej krajowej. Będąc za zwolnieniu lekarskim otrzymywałam jeszcze mniej mimo iż zasiłek płatny 100%. Macierzyński niewiele różnił się od ostatniej pensji na chorobowym. Ale tak, dostawałam niecały 1000 zł. Szał i nie wiedziałam na co wydawać pieniądze, które znikały z konta jak śnieg w marcu.
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-23, 14:48   #40
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

Cytat:
Napisane przez karolca Pokaż wiadomość
tak, ja też każdego miesiąca dostawalam różną kwotę. Bierze się to stąd, że co miesiąc zmienia się wysokość otrzymywanego zasiłku i miesiąc poprzedni jest brany do wyliczenia średniej. Np. w sierpniu dostaniesz zasiłek za lipiec ale żeby obliczyć ile się tobie należy brany do obliczenia podstawy będzie okres od lipca 2012 do lipca 2013.
Nie dam sobie ręki uciąć, ale z tego co się orientuję, podstawa do chorobowego/macierzyńskiego wyliczana jest raz.

http://zasilki.wieszjak.pl/zasilek-c...i-zasilku.html

W przytoczonym przykładzie jest własnie mowa o sytuacji podobnej do sytuacji autorki wątku.

Tu jeszcze jedne przykładowe wyliczenia: http://biznes.interia.pl/biznes.inte...o,1532379,5645
__________________
R 08.2013, K 09.2016

Edytowane przez vretka
Czas edycji: 2013-07-23 o 14:53
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-23, 14:59   #41
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

Cytat:
Napisane przez vretka Pokaż wiadomość
Nie dam sobie ręki uciąć, ale z tego co się orientuję, podstawa do chorobowego/macierzyńskiego wyliczana jest raz.

http://zasilki.wieszjak.pl/zasilek-c...i-zasilku.html

W przytoczonym przykładzie jest własnie mowa o sytuacji podobnej do sytuacji autorki wątku.

Tu jeszcze jedne przykładowe wyliczenia: http://biznes.interia.pl/biznes.inte...o,1532379,5645
Nawet jeśli, to dlaczego za taki sam okres niezdolności do pracy zasiłek chorobowy jest różnych wysokości?
Na to pytanie nikt nie potrafił mi odpowiedzieć. Nawet księgowa.
Tak samo z macierzyńskim. Kwoty nie różniły się znacząco, ale jednak. Raz 10 zł więcej, raz 30 zł mniej.
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-23, 15:39   #42
mamasierpniowa
Zadomowienie
 
Avatar mamasierpniowa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 216
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

Podatek oblicza się inaczej i od innej podstawy, nie pamiętam, w kazdym razie odlicza się którąś ze składek i odejmuje 18%, musiałabyś zapytać księgową.

dziś księgowa powiedziała, że podstawa do macierzyńskiego jest identyczna jak do chorobowego i wynosi 64,69 zł dniówki brutto ( umowa na papierze to 2000 zł brutto plus premia. )
Skoro tak jest to dlaczego otrzymuję na chorobowym kwoty tak różne? Pewnie dlatego, że mam premie za sprzedaż z poprzednich miesięcy.
grudzień 1 501,04 netto
styczeń 1 456,10
luty 1 956,18
marzec 2 585,37
kwiecień 2 647,65
maj 2 232,89
czerwiec 2 342,10
lipiec 2 100,00


tylko czy te premie mają jakieś znaczenie przy wypłacaniu macierzyńskiego czy pieniądze na zasiłku będą mi wypłacane tylko od tej podstawy 2000 zł brutto czyli 69,96 dniówki miesięcznie?
mamasierpniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-14, 22:26   #43
OkoPani
Wtajemniczenie
 
Avatar OkoPani
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 2 435
Dot.: ciąża a umowa na czas nieokreślony

hej ho dziewczyny,
znowu pytanie, tym razem bardziej zlozone.... w skutek pewnej sytuacji, możliwe ze będę musiala się przeprowadzić. w nowym miescie mamy z Tz już oferte pracy, trochę lepiej platna niż obecna. ale nie wiemy jeszcze czy a) w nowej pracy będziemy się tak dobrze odnajdywać jak w obecne (ludzie, kadry, organizacja itd.)j b) nie wiemy czy faktycznie będziemy musieli w nowym miescie zostać na stale czy tylko na kilka miesięcy. Ponieważ praca polega praktycznie dokładnie na tym samym, będą to glowne faktory.

Ponieważ staramy się o dzidzie a w obecnej pracy mamy czas nieokreślony zastanawiałam się:
-jeśli wezme urlop bezpłatny w obecnej pracy i podejmę nowa, prawdopodobnie umowa na czas określony (6mies) i w międzyczasie zajde w ciaze to podczas zwolnienia podczas (które będzie konieczne: komputery, w korporacji mnie nie będą chcieli trzybac z leku przed pozwem) będzie mi wyplacana pensja z pracy obecnej czy tej, w której wzielam urlop bezpłatny?
następnie, po porodzie, wziawszy pod uwagę fakt ze zus wyplaca srednia zarobkow z ostatniego roku, skoro zarabiałam więcej niż w pracy starej (umowa na stale) niż w nowej (umowa na cz określony, gdzie nie przysługuje mi ten prawie roczny urlop macierzyński), z czego będą obliczac srednia? z zarobkow z pracy gdzie miałam umowę na stale (czyli będą się liczyc miesiące bezpłatnego urlopu) czy jak?

skomplikowane a w hr się przecież nie zapytam :p
__________________
64....61.5.....53kg
OkoPani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Poczekalnia - będę mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-14 23:26:52


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:16.