Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-12-09, 17:42   #1
kiczia
Raczkowanie
 
Avatar kiczia
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 66
Question

Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...


Zakładam wątek, bo zastanawiam się czy są osoby, które są w podobnej sytuacji Od dziecka zawsze dużo czytałam. Gatunkowo nigdy się nie ograniczałam, literatura współczesna, fantastyka, kryminał, thriller, nawet czasem jakiś romans, czytałam wszystko jak leci Czytanie książek ogólnie dawało mi dużo frajdy, potrafiłam przy tym zapomnieć o całym świecie i zupełnie zatracić się w lekturze. Nigdy nie miałam przy tym poczucia, że marnuję czas...
A jakoś tak od kilku lat (tak z 3?), mam jakby kryzys czytelniczy Chodzi o to, że mam wrażenie, że "to wszystko już gdzieś było", poza tym pojawiło się właśnie to uczucie "marnowania czasu", jak pomyślę o przeczytanej książce to zaczynam myśleć, że inaczej mogłam spędzić ten czas. Czytam po kilka stron właściwie i co chwilę przerywam, bo znajduję sobie inne rzeczy do roboty. Nie wiem, co jest grane. Nie robię z tego jakiegoś wielkiego problemu, po prostu jest mi strasznie szkoda, że czytanie książek nie sprawia mi już takiej przyjemności jak kiedyś.
Są tu jakieś osoby, które przeżyły coś podobnego?
__________________
przeciąg trzaska złudzeniami...
kiczia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-09, 18:32   #2
kathy8998
Rozeznanie
 
Avatar kathy8998
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 756
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Taaak, ja tak mam. W dzieciństwie potrafiłam przeczytać 5 książek w tydzień. Wiadomo, nie takich po 300 stron, ale jednak. Potem poszłam na studia, gdzie czytanie książek było przymusem i niestety, ale przestałam się już tym cieszyć. Teraz, gdy piszę pracę magisterską, pracuję po prostu jestem zbyt zmęczona, żeby dodatkowo czytać coś "dla przyjemności". I faktycznie tej przyjemności nie mam. Też mam poczucie marnowania czasu, bo "jeju, czytam książkę, a gary trzeba pomyć, pracę napisać", no i odzywa się też zwykłe lenistwo- wolę obejrzeć film albo serial. Mi szkoda czasu np. na romansidła albo taką typowo babską książkę. Jak już wolę coś wartościowego przeczytać, o czym będę mogła pogadać ze znajomymi, albo coś z tego wynieść, poszerzyć wiedzę, z drugiej strony Gossip Girl to faktycznie ambitnna opcja ) Ostatnio kupiłam Kindle, mając nadzieję, że to zmieni mój stosunek do książek. Jak to wyjdzie, nie wiem, bo jeszcze się nim nie bawiłam, nie mam na to czasu
kathy8998 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-09, 18:39   #3
karolcia_ce
Przyczajenie
 
Avatar karolcia_ce
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 8
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Może starasz się czytać za ambitne książki? Może jako dziecko czytałaś dla przyjemności, to co Ci się podobało, a teraz wybierasz to, co powinnaś przeczytać i stąd ten problem?
karolcia_ce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-09, 19:04   #4
winklepicker
Wtajemniczenie
 
Avatar winklepicker
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 014
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Moim zdaniem nic na siłę. Po co masz robić coś co nie sprawia Ci radości? Możesz spróbować wejść np. do Empiku albo innej księgarni i tam poczytać po kilka stron różnych książek i może wtedy trafisz na coś interesującego dla Ciebie. Albo zrób sobie dłuższą przerwę, ja zazwyczaj szybko zaczynam tęsknić za czytaniem.
__________________

Wierzę w Sekret.
16.06 ćwiczę 2/100
winklepicker jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-09, 19:28   #5
201609062117
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 4 648
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez kiczia Pokaż wiadomość
Są tu jakieś osoby, które przeżyły coś podobnego?
tak, kilka razy dopadła mnie ta przypadłość. Ale na szczęście po ok 2miesiącach, niczym narkoman na głodzie, rzucałam się na wszystko co ma litery i fabułę.

I tak szczerze mówiąc kompletnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem: czytanie książek=marnowanie czasu. Jak dla mnie już samo pomyślenie, że tak może być jest niedorzeczne. Literatura dba o to, żeby inne mass media nie zrobiły nam kompletnej papki z mózgu, bo nikt mi nie udowodni wyższości "tańca z małpami" nad porządnym kilkuset stronicowym tomiszczem.
201609062117 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-09, 20:34   #6
kiczia
Raczkowanie
 
Avatar kiczia
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 66
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez karolcia_ce Pokaż wiadomość
Może starasz się czytać za ambitne książki? Może jako dziecko czytałaś dla przyjemności, to co Ci się podobało, a teraz wybierasz to, co powinnaś przeczytać i stąd ten problem?
No właśnie niestety nie Ostatnio na tapecie był King, Spindler, Segal... Więc mało ambitna literatura

Cytat:
Napisane przez pinkswan Pokaż wiadomość
tak, kilka razy dopadła mnie ta przypadłość. Ale na szczęście po ok 2miesiącach, niczym narkoman na głodzie, rzucałam się na wszystko co ma litery i fabułę.

I tak szczerze mówiąc kompletnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem: czytanie książek=marnowanie czasu. Jak dla mnie już samo pomyślenie, że tak może być jest niedorzeczne. Literatura dba o to, żeby inne mass media nie zrobiły nam kompletnej papki z mózgu, bo nikt mi nie udowodni wyższości "tańca z małpami" nad porządnym kilkuset stronicowym tomiszczem.
Ostatnio właśnie zaczęłam się zastanawiać w jaki sposób książka niby góruje nad np. serialem? Tzn, są książki ambitniejsze i te "mniej ambitne" Kiedy te pierwsze skłaniają do jakichś głębszych przemyśleń, poszerzają horyzonty, tak te drugie służą wyłącznie rozrywce. I zastanawiam się gdzie tu jest sens w czytaniu wyłącznie dla rozrywki - w sumie to lepiej już obejrzeć film, bo to zajmuje mniej czasu niż przeczytanie jednej książki.
Próbuję usprawiedliwić czytanie książek typowo rozrywkowych i jakoś nie umiem. Stąd to poczucie winy...
__________________
przeciąg trzaska złudzeniami...
kiczia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-09, 20:43   #7
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

ja tak mam czytam biegle od 3 roku życia( nie to ze sie chwale) w 1 klasie szkoły podstawowej ju zapisana zostałam z rekomendacji pani bibliotekarki biblioteki dziecięcej do filii dla dorosłych ...bo praktycznie wszystko przeczytałam( lata 8ote więc szału nie było)
potem był czas ze byłam zapisana do 6 bibliotek na raz i tam na miesiąc wypożyczałąm koło 40 ksiązek miesięcznie(stały poustawiane bibliotekami na półce

teraz chodze raz na miesiąc do jednej i srednio koło 25 książek na raz wypoyczam ale czytamy razem z mężem,tylko ze to co nieczytałąm rozpoznaje albo po okładce albo po pierwszej stronie nie jestem w stanie po tytule

w ub miesiącu przeczytałam tylko 5 ksiązek jestem chyba za bardzo zmęczona

---------- Dopisano o 21:43 ---------- Poprzedni post napisano o 21:41 ----------

czytam już 35 lat
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-12-09, 20:43   #8
201609062117
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 4 648
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez kiczia Pokaż wiadomość
Ostatnio właśnie zaczęłam się zastanawiać w jaki sposób książka niby góruje nad np. serialem?
może dlatego, że serial narzuca Ci interpretację, obraz, sposób myślenia. Generalizując można powiedzieć, że jest to jedynie zbiór obrazków, krótszych niż film pełnometrażowy więc pozornie zabierających mniej czasu, ot 40minut Oczywiście zależy jaki serial, podobnie jak i jaka książka. Z harlekina raczej dużo nie zyskasz, ale już z kryminału czemu nie? Według mnie olbrzymim plusem czytania, nawet książek rozrywkowych, jest dużo większa świadomość języka. Wierz mi jest kolosalna różnica w sposobie podejmowania dyskusji z osobą czytającą/oczytaną a taką, która jedynie czytania napisy w serialach.
201609062117 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-09, 20:53   #9
kiczia
Raczkowanie
 
Avatar kiczia
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 66
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
ja tak mam czytam biegle od 3 roku życia( nie to ze sie chwale) w 1 klasie szkoły podstawowej ju zapisana zostałam z rekomendacji pani bibliotekarki biblioteki dziecięcej do filii dla dorosłych ...bo praktycznie wszystko przeczytałam( lata 8ote więc szału nie było)
potem był czas ze byłam zapisana do 6 bibliotek na raz i tam na miesiąc wypożyczałąm koło 40 ksiązek miesięcznie(stały poustawiane bibliotekami na półce

teraz chodze raz na miesiąc do jednej i srednio koło 25 książek na raz wypoyczam ale czytamy razem z mężem,tylko ze to co nieczytałąm rozpoznaje albo po okładce albo po pierwszej stronie nie jestem w stanie po tytule

w ub miesiącu przeczytałam tylko 5 ksiązek jestem chyba za bardzo zmęczona

---------- Dopisano o 21:43 ---------- Poprzedni post napisano o 21:41 ----------

czytam już 35 lat
Co za ilości Ja to jak 3 w miesiącu przeczytam, to już jest bardzo dobrze Ale tu rozumiem, że przesyt jest możliwy. A jak tu mówić o przesycie przy 1-2 książkach w miesiącu? A jednak jest...

---------- Dopisano o 21:53 ---------- Poprzedni post napisano o 21:46 ----------

Cytat:
Napisane przez pinkswan Pokaż wiadomość
Według mnie olbrzymim plusem czytania, nawet książek rozrywkowych, jest dużo większa świadomość języka. Wierz mi jest kolosalna różnica w sposobie podejmowania dyskusji z osobą czytającą/oczytaną a taką, która jedynie czytania napisy w serialach.
Jest w tym na pewno dużo racji, ale znam też osoby, które książek nie czytają, a są bardzo dobrymi rozmówcami i nie mają problemów z ładnym wysławianiem się Po prostu spędzają wolny czas w inny sposób. W ogóle w moim otoczeniu jest bardzo mało osób czytających, stąd też moje wrażenie, że czytanie nie jest nieodłącznym elementem codziennego życia.
__________________
przeciąg trzaska złudzeniami...
kiczia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 08:40   #10
Laura2112
Raróg
 
Avatar Laura2112
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: koniec internetu (ta da!!) :D Kujawianka :)
Wiadomości: 56 318
Send a message via Skype™ to Laura2112
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Też ostatnio coś mało czytam...
W ogóle obraziłam się na moją bibliotekę, nie dość, że nie jestem stąd, więc nie mogę mieć swojej karty, zapisałam się na TŻ, to znowu ostatnio zażyczyli sobie jakieś upoważnienie czy coś w ten deseń, chociaż zdążyli mnie poznać jak własną kieszeń i nigdy z niczym nie robili problemów, ani ja im zresztą. Bo oni tak muszą. Jesu, niedługo sobie aktu notarialnego zażyczą. Ja rozumiem, kradzieże czy coś, ale upierdliwe to już jest. No, w końcu się pewnie odobrażę, ale teraz nawet ledwo co w gazetę czasem zerknę, nie wiem, czy to jesienne przymulenie czy co... Mam nadzieję, że chwilowe.
__________________
Cytat:
Napisane przez lomo
opm drze gębę pod blokiem jak jest pijana
pe pe pe pe pe pe bla bla bla i *uj wie o co jej chodzi.


🌹14 lat z Wizaż.pl

Nie mogę chodzic, ale nie wolno mi prosic o pomoc...

Laura2112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 08:53   #11
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez Laura2112 Pokaż wiadomość
Też ostatnio coś mało czytam...
W ogóle obraziłam się na moją bibliotekę, nie dość, że nie jestem stąd, więc nie mogę mieć swojej karty, zapisałam się na TŻ, to znowu ostatnio zażyczyli sobie jakieś upoważnienie czy coś w ten deseń, chociaż zdążyli mnie poznać jak własną kieszeń i nigdy z niczym nie robili problemów, ani ja im zresztą. Bo oni tak muszą. Jesu, niedługo sobie aktu notarialnego zażyczą. Ja rozumiem, kradzieże czy coś, ale upierdliwe to już jest. No, w końcu się pewnie odobrażę, ale teraz nawet ledwo co w gazetę czasem zerknę, nie wiem, czy to jesienne przymulenie czy co... Mam nadzieję, że chwilowe.
a nie masz np meldunku tymczasowego
ze mną mieszka siostrzenica i bez meldunku(tzn ma ale nie musiała go pokazywać) tylko na dowód osobisty zapisała sie do biblioteki bez problemu
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-10, 09:08   #12
Laura2112
Raróg
 
Avatar Laura2112
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: koniec internetu (ta da!!) :D Kujawianka :)
Wiadomości: 56 318
Send a message via Skype™ to Laura2112
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

A nie mam, do niczego mi potrzebny nie był, nie wiem, może i go w końcu wyrobię, chociaż wątpię, czy to ich zadowoli
__________________
Cytat:
Napisane przez lomo
opm drze gębę pod blokiem jak jest pijana
pe pe pe pe pe pe bla bla bla i *uj wie o co jej chodzi.


🌹14 lat z Wizaż.pl

Nie mogę chodzic, ale nie wolno mi prosic o pomoc...

Laura2112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 09:16   #13
magnolia79
Irenosława Pierwsza
 
Avatar magnolia79
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 62 254
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez kiczia Pokaż wiadomość
Zakładam wątek, bo zastanawiam się czy są osoby, które są w podobnej sytuacji Od dziecka zawsze dużo czytałam. Gatunkowo nigdy się nie ograniczałam, literatura współczesna, fantastyka, kryminał, thriller, nawet czasem jakiś romans, czytałam wszystko jak leci Czytanie książek ogólnie dawało mi dużo frajdy, potrafiłam przy tym zapomnieć o całym świecie i zupełnie zatracić się w lekturze. Nigdy nie miałam przy tym poczucia, że marnuję czas...
A jakoś tak od kilku lat (tak z 3?), mam jakby kryzys czytelniczy Chodzi o to, że mam wrażenie, że "to wszystko już gdzieś było", poza tym pojawiło się właśnie to uczucie "marnowania czasu", jak pomyślę o przeczytanej książce to zaczynam myśleć, że inaczej mogłam spędzić ten czas. Czytam po kilka stron właściwie i co chwilę przerywam, bo znajduję sobie inne rzeczy do roboty. Nie wiem, co jest grane. Nie robię z tego jakiegoś wielkiego problemu, po prostu jest mi strasznie szkoda, że czytanie książek nie sprawia mi już takiej przyjemności jak kiedyś.
Są tu jakieś osoby, które przeżyły coś podobnego?
daj sobie czas... odetchnij...
tylko pytanie, czy chcesz, żeby ta przyjemność wróciła?
__________________
/Jestem pianą, która opływa i zapełnia bielą najdalsze krawędzie skał; jestem także dziewczyną, tutaj, w tym pokoju./
Fale - Virginia Woolf

magnolia79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 11:31   #14
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez Laura2112 Pokaż wiadomość
A nie mam, do niczego mi potrzebny nie był, nie wiem, może i go w końcu wyrobię, chociaż wątpię, czy to ich zadowoli
ale jest jeszcze obowiązek meldunkowy
mi czasówka potrzebna była własnie do biblioteki ,lekarza i do pracy
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 11:48   #15
Laura2112
Raróg
 
Avatar Laura2112
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: koniec internetu (ta da!!) :D Kujawianka :)
Wiadomości: 56 318
Send a message via Skype™ to Laura2112
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
ale jest jeszcze obowiązek meldunkowy
Wiem, wiem, nawet został przedłużony czas zniesienia tego ustrojstwa, ale cóż, że tak powiem, głęboko mi to powiewa. Nieodpowiedzialna jestem, paskudna i beztroska, pomijając już resztę powodów ; )
__________________
Cytat:
Napisane przez lomo
opm drze gębę pod blokiem jak jest pijana
pe pe pe pe pe pe bla bla bla i *uj wie o co jej chodzi.


🌹14 lat z Wizaż.pl

Nie mogę chodzic, ale nie wolno mi prosic o pomoc...

Laura2112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 12:04   #16
mivol
Rozeznanie
 
Avatar mivol
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 838
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez Laura2112 Pokaż wiadomość
Też ostatnio coś mało czytam...
W ogóle obraziłam się na moją bibliotekę, nie dość, że nie jestem stąd, więc nie mogę mieć swojej karty, zapisałam się na TŻ, to znowu ostatnio zażyczyli sobie jakieś upoważnienie czy coś w ten deseń, chociaż zdążyli mnie poznać jak własną kieszeń i nigdy z niczym nie robili problemów, ani ja im zresztą. Bo oni tak muszą. Jesu, niedługo sobie aktu notarialnego zażyczą. Ja rozumiem, kradzieże czy coś, ale upierdliwe to już jest.
Niby jest to upierdliwe, ale odkąd poznałam bibliotekę od tej drugiej strony, to wcale się im nie dziwię, nie masz pojęcia jakie ludzie potrafią robić numery i problemy przy oddawaniu książek, które wypożyczyli :x

Autorko, myślę że to kwestia trafienia na odpowiednią książkę, może spróbuj sięgnąć po inne gatunki: reportaż albo biografię? Masz swoich ulubionych autorów? Może wydali coś nowego?
mivol jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 13:10   #17
Martyna9190
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 22
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

też tak miałam, kiedyś czytałam ciągle, później coraz rzadziej, bo zamiast siedzieć zamknięta w domu czytając książkę wolę iść na fitness, spotkać się z przyjaciółmi, ciągle jest coś do roboty! ale zaczęłam czytać książki na kindle - jest lekki więc nie trzeba targać ciężkich książek, a i można wybrać taką, na jaką się akurat ma ochotę i czytam w autobusie, tramwaju i dzięki temu wróciłam do czytania, a czas w komunikacji miejskiej szybciej mija poza tym zawsze zabieram jakąś książkę na wakacje czy dłuższy weekend może nie czytam bardzo dużo, ale czytanie to ma być przyjemność, a nie przymus. A siedząc w domu i czytając ogromne ilości książek człowiek izoluje się od innych ludzi, a to chyba też nikomu na dobre nie wyszło!
Martyna9190 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 14:34   #18
Bezmleczka
Zadomowienie
 
Avatar Bezmleczka
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 1 036
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

ja to jestem dumna jak 5 w miesiącu przeczytam!! Raczej rzadko starcza mi czasu na tyle...
Bezmleczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 15:44   #19
kiczia
Raczkowanie
 
Avatar kiczia
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 66
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez magnolia79 Pokaż wiadomość
daj sobie czas... odetchnij...
tylko pytanie, czy chcesz, żeby ta przyjemność wróciła?
Właśnie sobie myślę, że powinnam sobie zrobić "detoks" Nie tykać książek (tych czytanych dla siebie) 1-2 miesiące i zobaczę jak się będę wtedy czuła. Nabiorę dystansu Zobaczę czy mnie to w ogóle dalej "kręci".

Cytat:
Napisane przez mivol Pokaż wiadomość

Autorko, myślę że to kwestia trafienia na odpowiednią książkę, może spróbuj sięgnąć po inne gatunki: reportaż albo biografię? Masz swoich ulubionych autorów? Może wydali coś nowego?
Ostatnio kupiłam sobie nową książkę Murakamiego (którego właśnie bardzo lubię) i mam teraz stracha, czy zaczynać go teraz czytać. Bo co będzie jak się zawiodę, jak mój ukochany autor będzie mi zupełnie obojętny Wtedy już się zrażę do czytania chyba zupełnie Nie lubię niestety biografii, a ciekawych reportaży nie ma w mojej bibliotece. Upatrzyłam sobie kiedyś "Światu nie mamy czego zazdrościć" o Korei Północnej, ale nie chcę na razie kupować książek, jak w domu leży kilka nieprzeczytanych

Cytat:
Napisane przez Martyna9190 Pokaż wiadomość
też tak miałam, kiedyś czytałam ciągle, później coraz rzadziej, bo zamiast siedzieć zamknięta w domu czytając książkę wolę iść na fitness, spotkać się z przyjaciółmi, ciągle jest coś do roboty! ale zaczęłam czytać książki na kindle - jest lekki więc nie trzeba targać ciężkich książek, a i można wybrać taką, na jaką się akurat ma ochotę i czytam w autobusie, tramwaju i dzięki temu wróciłam do czytania, a czas w komunikacji miejskiej szybciej mija poza tym zawsze zabieram jakąś książkę na wakacje czy dłuższy weekend może nie czytam bardzo dużo, ale czytanie to ma być przyjemność, a nie przymus. A siedząc w domu i czytając ogromne ilości książek człowiek izoluje się od innych ludzi, a to chyba też nikomu na dobre nie wyszło!
No właśnie też mam wrażenie ostatnio, że książki trochę izolują. Ciągnie mnie do innych sposobów spędzania wolnego czasu, tylko szkoda, że jest go tak mało i trudno wygospodarować go na coś konkretniejszego Ale coś w tym jest, że książki chyba najlepiej pasują do sytuacji, gdy musimy sobie jakoś wypełnić czas np podczas jazdy pociągiem czy komunikacją miejską albo w długie weekendy czy urlopy, kiedy można zgłupieć od nagłego nadmiaru wolnego czasu
__________________
przeciąg trzaska złudzeniami...
kiczia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-10, 19:03   #20
dezire
Zakorzenienie
 
Avatar dezire
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 555
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

tez mialaam kryzys czytelniczy na studiach, na ktorych musialam pochlaniac ksiazku nie z wyboru - dopiero teraz mi mija a czytanie w srodkach masowej komunikacji to mus jesli jade duzej niz 20 min.

Ja mam kryzys z filmami amerykanskiej produkcji - jestem w stanie po pol godziny przewidziec reszte firmu, straszne schematy wszystkich masowych produkcji. Szukam kina nieznaleznego ale jest go malo - no ale mama nadzieje ze ten kryzys nie minie
__________________

2004 - Boisz się, że ludzie z internetu odnajdą cię w prawdziwym życiu.

2014 - Boisz się, że ludzie z prawdziwego życia odnajdą cię w internecie.



dezire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 22:39   #21
Candy_lips
Zakorzenienie
 
Avatar Candy_lips
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 9 017
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Czasem miałam podobnie jak Ty, więc Cię rozumiem. Obecnie nie czuję marnowania czasu, jeżeli już to rzadko, jeżeli faktycznie powinnam coś zrobić, a czytam. Ja też od zawsze w sumie lubię czytać, choć były okresy, że czytałam bardzo mało, np w gimnazjum, w sumie nauka zajmowała mi dużo czasu i wtedy jakiś mniejszy był zapał do czytania. Dlatego tak najbardziej jednak liceum i teraz okres studiów, a wtedy czytałam może jedną książkę czy dwie raz na parę miesięcy (w gimnazjum).

Lubię książki dla rozrywki (kryminały, thrillery, czasem romansidła, choć tutaj chyba wolę filmy, ale czytam czasem też coś naukowego czy popularnonaukowego czy coś określonego jako "ambitniejsze"). Nie czuję, bym traciła czas czytając te lżejsze książki, po prostu to lubię, a jestem zdania, że i z nich człowiek wiele wynosi

Jeżeli czujesz, że nie chcesz czytać, to nie rób nic na siłę. Może jeszcze Ci chęć wróci, a może nie- trudno. Może to być jednak taki okres, tak jak u mnie w gimnazjum, gdy tak bardzo nie czułam potrzeby czytania książek, a na pewno nie tak jak teraz.

Edytowane przez Candy_lips
Czas edycji: 2012-12-10 o 22:43
Candy_lips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-11, 08:08   #22
201609062117
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 4 648
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez kiczia Pokaż wiadomość
No właśnie też mam wrażenie ostatnio, że książki trochę izolują.
bez przesady, tak można powiedzieć o każdej czynności życiowej, która nie generuje konieczności obecności drugiej osoby.
201609062117 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-11, 10:32   #23
paradise_city
Raczkowanie
 
Avatar paradise_city
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 331
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Mam identycznie.. kiedyś wchodziłam do biblioteki i potrafiłam tam znikać na kilka godzin. Panie bibliotekarki już mnie dobrze znały, przynosiły mi książki, bo już widziały co lubię. Uwielbiałam ten czas.. Teraz tak samo jak autorka wątku mam straszny zastój, wydaje mi się, że marnuje czas itd. a przecież w tym roku matura i mogłabym porobić coś innego. Może to przez stres..
paradise_city jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-11, 17:40   #24
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Też mam czasami przestoje w czytaniu. Ale to zwykle wtedy kiedy nie mogę trafić na książkę, którą chciałabym przeczytać, która mnie zainteresuje. Po takim kryzysie jednak znowu rzucam się na książki i znowu przez nie noce zarywam...
Porób coś co Ci w danej chwili sprawia przyjemność a za jakiś czas pewnie znowu z radością sięgniesz po książkę .
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-11, 20:58   #25
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Ja miałam taki okres że prawie wszystkie zainteresowania odpuściłam. Nie miałam po prostu ani serca ani głowy, do czytania też. Czasami tak bywa. Poza tym z biegiem czasu się zmieniamy, nasze potrzeby i zainteresowania też. Trzeba się z tym liczyć.
A może po prostu jesteś przemęczona, jeśli masz dużo pracy umysłowej to odpoczywać powinnaś aktywnie, przynajmniej pospacerować, a nie znów mózg zaprzątać.
Nie staraj się czytać na siłę, jak dziewczyny mówią, dopiero jak poczujesz potrzebę
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-12, 08:29   #26
paradise_city
Raczkowanie
 
Avatar paradise_city
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 331
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Może to przez tą maturę. Jeszcze prawko zdaje i coś nie mogę :P. Stresów trochę mam... Chyba zacznę się leczyć
paradise_city jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-12, 22:42   #27
anditfeelslike
Raczkowanie
 
Avatar anditfeelslike
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 84
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

O ile jestem obsesyjnym czytelnikiem i życie bez książek moim zdaniem to nie życie, to zdarza mi się taki kryzys, kiedy nic nie wciąga, wszystko wydaje się podobne do tego, co już czytałam, itp., itd.

Oto moje dziwne sposoby:
Znalezienie osoby, która Cię inspiruje i jest oczytana (moje prywatne wybory to Julian Barnes- polecam jego felietony o czytaniu; ktokolwiek z epoki wiktoriańskiej, Stephen Fry czy też Umberto Eco). Słuchanie o tym jaki jest ich stosunek do książek, jak się wypowiadają i co lubią motywuje mnie zawsze

Oglądanie zdjęć i obrazków przedstawiających książki. Takie book porn. Polecam wpisanie "books' w tumblr albo wejście na fb grupę "Zamiast szorować gary, poczytaj Panią Bovary" czy tez "Nie czytasz?Nie idę z Tobą do łózka". Te grupy mają mnóstwo informacji, obrazków i pełno książek do polecenia i samo patrzenie prowokuje książkowy głód

Czytanie esei, felietonów albo książek popularno naukowych. Nasz umysł odpoczywa od znanej fikcji, a jednocześnie syci się słowem pisanym

Mam nadzieję, ze pomocne!
__________________
moje majaczenie -
http://ameliecarmel.blogspot.co.uk/
anditfeelslike jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-12, 23:08   #28
Candy_lips
Zakorzenienie
 
Avatar Candy_lips
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 9 017
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Całkiem dobre rady No, ale zawsze wystarczy często miesiąc- dwa (zależy ile trzeba Tobie) nie czytać książek i potem często głód jest większy. Ja jak miałam mniejszą chęć czytania, to tak robiłam i to wracało
Candy_lips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-13, 06:25   #29
kiczia
Raczkowanie
 
Avatar kiczia
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 66
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Cytat:
Napisane przez anditfeelslike Pokaż wiadomość
O ile jestem obsesyjnym czytelnikiem i życie bez książek moim zdaniem to nie życie, to zdarza mi się taki kryzys, kiedy nic nie wciąga, wszystko wydaje się podobne do tego, co już czytałam, itp., itd.

Oto moje dziwne sposoby:
Znalezienie osoby, która Cię inspiruje i jest oczytana (moje prywatne wybory to Julian Barnes- polecam jego felietony o czytaniu; ktokolwiek z epoki wiktoriańskiej, Stephen Fry czy też Umberto Eco). Słuchanie o tym jaki jest ich stosunek do książek, jak się wypowiadają i co lubią motywuje mnie zawsze

Oglądanie zdjęć i obrazków przedstawiających książki. Takie book porn. Polecam wpisanie "books' w tumblr albo wejście na fb grupę "Zamiast szorować gary, poczytaj Panią Bovary" czy tez "Nie czytasz?Nie idę z Tobą do łózka". Te grupy mają mnóstwo informacji, obrazków i pełno książek do polecenia i samo patrzenie prowokuje książkowy głód

Czytanie esei, felietonów albo książek popularno naukowych. Nasz umysł odpoczywa od znanej fikcji, a jednocześnie syci się słowem pisanym

Mam nadzieję, ze pomocne!
Cytat:
Napisane przez Candy_lips Pokaż wiadomość
Całkiem dobre rady No, ale zawsze wystarczy często miesiąc- dwa (zależy ile trzeba Tobie) nie czytać książek i potem często głód jest większy. Ja jak miałam mniejszą chęć czytania, to tak robiłam i to wracało
Baaardzo dobre rady, dziękuję ślicznie Na pewno wypróbuję
__________________
przeciąg trzaska złudzeniami...
kiczia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-13, 13:17   #30
SekretnyWachlarz
Zakorzenienie
 
Avatar SekretnyWachlarz
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 13 378
Dot.: Czytanie przestało sprawiać mi przyjemność...

Miałam kiedyś taki okres, że czytałam nawet 2-3 książki i to dziennie. Obecnie od ponad 3 lat przeczytałam tylko 2. Też się zastanawiam dlaczego. Oczywiście zaczęłam jakieś 100, ale skończyłam tylko te dwie. Chyba brakuje mi tego czegoś w książkach, coś co mnie zaskoczy, porwie. Ta druga książka to Wtorki z Morriem, przeczytałam w kilka godzin i właśnie takich książek sobie życzę.
__________________
"Któregoś dnia zrozumiesz, że szukasz tego, co już posiadasz".

Treningi
2016: 117/100
2017: 71/100

SekretnyWachlarz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:13.