Kiedy zdecydować się na drugie dziecko? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-04-03, 16:00   #1
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715

Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?


Cześć mamusie. Jestem mamą półrocznej dziewczynki. Zastanawiam się kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko. Po jakim czasie zdecydowaliscie się na drugie, trzecie? Co o tym przesadzilo? Jakie warunki musiały być spełnione by się zdecydować na drugie? Chętnie poczytam bo właśnie stoję przed tym dylematem. A może nigdy nie ma dobrego czasu?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-03, 16:22   #2
871319bc27e9d09c3f0d50d55d02d0b6e86b5c84
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 4 778
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Cytat:
Napisane przez Fortuna1 Pokaż wiadomość
Cześć mamusie. Jestem mamą półrocznej dziewczynki. Zastanawiam się kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko. Po jakim czasie zdecydowaliscie się na drugie, trzecie? Co o tym przesadzilo? Jakie warunki musiały być spełnione by się zdecydować na drugie? Chętnie poczytam bo właśnie stoję przed tym dylematem. A może nigdy nie ma dobrego czasu?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz


Na dziecko nigdy nie jest odpowiedni czas

Sama musisz sobie szczerze odpowiedzieć czy wolisz dzieci z małą różnicą wieku, czy z trochę większa. Czy czujesz że możesz dać sobie radę z dwójką małych. I jeszcze na kilka innych pytań.
871319bc27e9d09c3f0d50d55d02d0b6e86b5c84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-03, 16:24   #3
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

A jak się ma to do na przykład sytuacji zawodowej? Jest to dla was mocny argument? Że na przykład praca będzie czekac po powrocie z macierzyńskiego, więc się decydujecie?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-03, 16:30   #4
jokomota
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 9
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Witam,
zawsze wiedziałam, że chcę mieć dwoje dzieci (mąż cały czas chce jeszcze trzecie ;-)). Dlatego nie czekaliśmy z tym długo. Bałam się trochę tego, że jak pierwsze zrobi się "samoobsługowe" to będzie ciężko się zdecydować na kolejne. Decyzję o drugim dziecku podjęliśmy kiedy pierwsze miało rok i parę miesięcy. Różnica między dziećmi u nas wynosi 2 lata i 4 miesiące, nie powiem, że było łatwo (nie mamy żadnych babć ani cioć do pomocy) ale daliśmy radę ;-) najważniejsze przy tym wszystkim trochę sobie odpuścić i nie starać się być "idealną" mamą (wystarczy być "dobrą" mamą) inaczej można zwariować.
Uważam, że ta nasza decyzja była słuszna. Bo z trzecim dzieckiem postanowiliśmy odczekać odrobinę dłużej (kilka lat) i teraz już kiedy dzieci są prawie samodzielne, ciężko jest się zdecydować na wpakowanie się znowu w pampersy, nieprzespane noce, ząbkowania itd.
Więc radzę nie czekać zbyt długo ;-). Zawsze będzie coś... nigdy nie wiadomo jaki moment będzie najlepszy, możemy planować różne rzeczy, a życie może to drastycznie skorygować.
jokomota jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-03, 20:47   #5
871319bc27e9d09c3f0d50d55d02d0b6e86b5c84
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 4 778
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Cytat:
Napisane przez Fortuna1 Pokaż wiadomość
A jak się ma to do na przykład sytuacji zawodowej? Jest to dla was mocny argument? Że na przykład praca będzie czekac po powrocie z macierzyńskiego, więc się decydujecie?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz


Ale nigdy nie ma się tej pewności że praca poczeka. Moje 2 znajome nie miały dokąd wracać tak naprawdę. Ale z drugiej strony patrząc teraz na rynek to zawsze znajdzie się jakaś praca - wychodzę z założenia że w jednej pracy przez całe życie rzadko który pracował.

Masz wątpliwości - naciesz się swoim niemowlakiem.
871319bc27e9d09c3f0d50d55d02d0b6e86b5c84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-04, 16:14   #6
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Cytat:
Napisane przez Fortuna1 Pokaż wiadomość
Zastanawiam się kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko.
Tak samo jak na pierwsze i na każde kolejne - nigdy Zawsze się znajdzie coś, co będzie się chciało zrobić "przed"

A tak już poważniej, to kwestia indywidualna, dużo zależy od tego jak dużo uwagi potrzebuje Twoje dziecko, od tego czy jesteś sama z dzieckiem, czy masz kogoś, kto razem z Tobą się dzieckiem na co dzień zajmuje (i będzie w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi kiedy będziesz się zajmować noworodkiem), od tego jak stoicie finansowo, lokalowo...
Ja sobie bycia w ciąży i jednoczesnego zajmowania się maluszkiem nie wyobrażam, ale ja jestem z dzieckiem przez większość czasu sama, więc jakby mi się nie dajcie niebiosa trafiła ciąża z leżeniem w pakiecie, to nie wiem kto by starsze dziecko w tym czasie ogarnął.
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-04, 16:55   #7
Krzywobuta
Raczkowanie
 
Avatar Krzywobuta
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 470
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Ja jestem 11 lat starsza od mojego brata. Wszyscy moich rodziców namawiali na drugie dziecko, pomagałam tylko ja. Jeśli nie masz nikogo do pomocy to chyba większa różnica wieku byłaby lepsza. Byłam wielką pomocą dla moich rodziców, oboje pracowali, a moja mama jeszcze studiowała. Nie wyobrażam sobie jakby to było jakby dzieci było więcej, nie dalibyśmy rady nawet w trójkę

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Krzywobuta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-04-11, 09:57   #8
basia0707
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 229
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Chyba najlepiej by różnica wieku była do 5 lat np. 3 lata , dzieci się bardzo dogadują za młodości i potem w życiu dorosłym
basia0707 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-11, 11:03   #9
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Z własnych obserwacji poczynionych wśród znajomych i rodziny 10 lat między dziećmi to często przepaść, starsze staje się opiekunem młodszego, a często dzieciaki około 10letnie jedynaki aż proszą o rodzeństwo
Dla mnie 3letnia różnica wieku jest jak najbardziej zadowalająca, dzieciaki się uwielbiają, nie były zazdrosne o siebie, nadal mają szansę chodzić do jednego przedszkola Mniejsza różnica wieku byłaby podejrzewam bardziej męcząca przynajmniej na początku, dwójka zapieluchowanych mocno potrzebujących jeszcze uwagi i bez pomocy babci - miałabym chyba poczucie że mam bliźniaki

Kiedy zdecydować się na drugie dziecko? Moja odpowiedź jak młodsze będzie bardziej samodzielne, odpieluchowane lub w trakcie, dobrze mieć oszczędności odłożone na ten i inne cele ( nie dla każdego to oczywiste ), dużo zależy też czy liczysz sama na siebie czy masz pomocną dłoń w pobliżu, a także od wielkości mieszkania itd.
__________________

żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-11, 11:35   #10
precious_81
Wtajemniczenie
 
Avatar precious_81
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 447
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Zgadzam się z Żurawinką.
Ja chciałam niewielką różnicę wieku, jednak nie wyobrażam sobie przy wymagającym uwagi roczniaku mieć niemowlaka. U nas różnica 2,5 roku - idealna dla nas - starsza już samodzielna, odpieluchowana, można już więcej przegadać z taką 2,5 latką, poza tym starsza była zachwycona młodszą siostrą, nigdy nie była zazdrosna.


Mają ze sobą świetny kontakt, wspólne zabawy, zainteresowania.


I dla nas jako rodziców ta różnica też była najlepsza - skończyłam karmić jedną zaczęłam drugą, tak samo z usypianiem - jedna nie potrzebowała więc mogłam usypiać drugą, nie zapomniałam jak to jest mieć niemowlaka


Teraz kiedy obie są już samodzielne my jako rodzice mamy spoooro luzu, łatwiej organizować wyjścia z dziećmi i bez dzieci, one zajmują się sobą a my mamy czas dla siebie.


Ja teraz przy 7-latce mam więcej wątpliwości co do kolejnego dziecka niż wtedy gdy miała 2 latka. Nie wiem czy chcę wracać do pieluch, usypiania, noszenia, latania za roczniakiem kiedy mogę w spokoju na plaży czy na imprezie odpoczywać


Nigdy nie brałam pod uwagę kwestii zawodowych przy planowaniu dzieci, bo pracę mam bardzo pewną.


Co do kwestii mieszkaniowych - remontowaliśmy i przemeblowywaliśmy mieszkanie przed porodem starszej i młodszej tak żeby każdemu było wygodnie.
precious_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-11, 18:49   #11
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Dzięki za odpowiedzi właśnie chciałam też wiedzieć, czy kwestie zawodowe są bardzo decydujące dla was przy myśleniu o drugim / kolejnym dziecku. Mnie chyba te kwestie zawodowe powstrzymuja... Różnica między naszymi dziećmi będzie większa niż 2 lata ale mam nadzieję, że mniejsza niż 3. Nie chciałabym się też 10 lat "babrac w pieluchach".

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-04-12, 17:28   #12
bleu0
Rozeznanie
 
Avatar bleu0
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 778
GG do bleu0
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Ja czekalam ponad 6 lat na drugie. Z jednej strony jest mi tak wygodnie, łatwiej wszystko ogarnąć. Ale widać było ze starszemu synkowi brakowało kogoś do zabaw, teraz jest wspaniałym bratem ale nawet sam mówi ze szkoda ze siostra nie urodziła się wcześniej.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Wymienię
bleu0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-16, 12:03   #13
basia0707
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 229
Dot.: Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

3 lata , ja z siostra tak fajnie się dogadywałam jak byłam mniejsza i teraz jak jesteśmy dorosłe
basia0707 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-05-16 13:03:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:47.