Wegetarianizm, weganizm - Strona 15 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-02-06, 13:41   #421
almondfairy
seriously? no.
 
Avatar almondfairy
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 3 004
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez Kretka666 Pokaż wiadomość
W "Diecie roślinnej na co dzień" są tabelki ile czego potrzeba i co jest bogate w dane witaminy, składniki mineralne, także można poczytać.
Tak poza tym jedząc normalnie na weganie jakiś tragicznych niedoborów się człowiek nie nabawi. Na pewno nie większych niż na tradycyjnej diecie czy na wegetarianizmie Tylko tą B12 i D (ale D dotyczy wszystkich Polaków generalnie) trzeba suplementować.
moja mama je mięso i ma niedobory jednego i drugiego dobrze wiedzieć, że nie trzeba stawać na uszach by się połapać co i jak
__________________

książki
ubrania
almondfairy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-06, 14:02   #422
Kretka666
Zakorzenienie
 
Avatar Kretka666
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 22 332
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez almondfairy Pokaż wiadomość
moja mama je mięso i ma niedobory jednego i drugiego dobrze wiedzieć, że nie trzeba stawać na uszach by się połapać co i jak
Też powinna Możliwe, że wiele osób na tradycyjnej diecie ma niedobory B12, po prostu tego nie wiedzą, bo nie robią badań - w końcu są płatne i w ogóle po co, w końcu jedzą mięso A nie dość, że nie każdy przyswaja tą witaminę z jedzenia, to wątpię, żeby mięso ze zwierząt karmionych paszą było "wartościowe".
__________________
Mydła, oleje, no poo
Kretka666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-06, 14:04   #423
zlotniczanka
plum plum
 
Avatar zlotniczanka
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 4 384
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

ja bym jeszcze dorzuciła, że warto pamiętać o omega 3 (np olej lniany ma masę tego) oraz witaminie k, bo bez niej nie jest przyswajany tak dobrze magnez i wapń.
Ogólnie mi się wydaje, że większość Polaków ma spore niedobory większości składników odżywczych - ja np u siebie od razu widzę, jak się gorzej odżywiam, robię się nerwowa, nie mogę dobrze spać, włosy lecą, skóra w krostach, a o umiejętności skupienia się wtedy lepiej nie mówić.
__________________
May the Force be with You!

zlotniczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-06, 14:15   #424
Kretka666
Zakorzenienie
 
Avatar Kretka666
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 22 332
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez zlotniczanka Pokaż wiadomość
ja bym jeszcze dorzuciła, że warto pamiętać o omega 3 (np olej lniany ma masę tego) oraz witaminie k, bo bez niej nie jest przyswajany tak dobrze magnez i wapń.
Ogólnie mi się wydaje, że większość Polaków ma spore niedobory większości składników odżywczych - ja np u siebie od razu widzę, jak się gorzej odżywiam, robię się nerwowa, nie mogę dobrze spać, włosy lecą, skóra w krostach, a o umiejętności skupienia się wtedy lepiej nie mówić.
Omega-3 to jasne, ale to wszyscy muszą o niej pamiętać, nie tylko weganie No i z żarcia są przyswajane, a nie z supli.
Lepiej niż olej lniany jeść świeżo zmielone siemię lniane.
Z witaminą K jest większy problem, bo tylko jedna ponoć jest dobra, nie ta, co ją wszędzie można kupić.

Też mi się tak wydaje, nie jemy pod tabelkę, więc niedobory się zdarzają.

---------- Dopisano o 15:15 ---------- Poprzedni post napisano o 15:14 ----------

http://veganworkout.org.pl/o-czym-warto-pamietac-cz-3/
__________________
Mydła, oleje, no poo
Kretka666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-06, 14:19   #425
zlotniczanka
plum plum
 
Avatar zlotniczanka
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 4 384
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

ja ostatnio czytałam, że siemię lniane nie jest specjalnie polecane kobietom, bo zawiera substancje sprzyjające rakowi piersi i jeśli ktoś ma rakowe historie w rodzinie, to lepiej sobie darować i nie jeść więcej niż 2 łyżki tygodniowo. Ja się osobiście do siemienia specjalnie nie przekonałam, najbardziej lubię tę galaretkę z moczenia ładować na włosy.
No wiadomo, ale mi się wydaje, że zdrowa i zrównoważowa dieta wegetariańska czy wegańska mniej naraża na niedobory niż jedzenie "normalnych" rzeczy. Jak widzę matki dające maluchom parówki albo słodzone na tony danonki, bo to "łatwostrawne" to mnie wścieklizna bierze.
Ale ja to chyba mam ciągoty w kierunki ortoreksji żywieniowej i w sklepie na większość produktów w ogóle nie patrzę, bo są dla mnie niejadalne.
__________________
May the Force be with You!

zlotniczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-06, 14:23   #426
Kretka666
Zakorzenienie
 
Avatar Kretka666
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 22 332
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez zlotniczanka Pokaż wiadomość
ja ostatnio czytałam, że siemię lniane nie jest specjalnie polecane kobietom, bo zawiera substancje sprzyjające rakowi piersi i jeśli ktoś ma rakowe historie w rodzinie, to lepiej sobie darować i nie jeść więcej niż 2 łyżki tygodniowo. Ja się osobiście do siemienia specjalnie nie przekonałam, najbardziej lubię tę galaretkę z moczenia ładować na włosy.
No wiadomo, ale mi się wydaje, że zdrowa i zrównoważowa dieta wegetariańska czy wegańska mniej naraża na niedobory niż jedzenie "normalnych" rzeczy. Jak widzę matki dające maluchom parówki albo słodzone na tony danonki, bo to "łatwostrawne" to mnie wścieklizna bierze.
Ale ja to chyba mam ciągoty w kierunki ortoreksji żywieniowej i w sklepie na większość produktów w ogóle nie patrzę, bo są dla mnie niejadalne.
Nie mam rakowych historii w rodzinie A omega-3 przyjmuję z nasionami chia, najbardziej mi pasują. Przy okazji trochę wapnia mają

Każda zdrowa i zrównoważona dieta mniej naraża na niedobory. Dlatego nazywa się zdrową i zrównoważoną
__________________
Mydła, oleje, no poo
Kretka666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-06, 14:35   #427
almondfairy
seriously? no.
 
Avatar almondfairy
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 3 004
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

mam jeszcze pytanie o to, czy stosujecie się do jakiś zasad (?), typu: 80-10-10?
__________________

książki
ubrania
almondfairy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-02-06, 15:00   #428
chunky_kat
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 186
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez almondfairy Pokaż wiadomość
mam jeszcze pytanie o to, czy stosujecie się do jakiś zasad (?), typu: 80-10-10?
Nie ale jeśli byś chciała kontrolować to, ile jesz węgli, tłuszczy i ile jakich wartości dostarczasz, to polecam cronometer. Ja w ten sposób kontroluję, czy nie jem za mało
chunky_kat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-06, 20:07   #429
Kretka666
Zakorzenienie
 
Avatar Kretka666
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 22 332
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez almondfairy Pokaż wiadomość
mam jeszcze pytanie o to, czy stosujecie się do jakiś zasad (?), typu: 80-10-10?
Nie, jem ogólnie jak mi wychodzi. 80-10-10 wychodzi najlepiej na witarianizmie, bo na weganie jak chcesz jeść strączki, zboża czy smażyć, jeść orzechy to Ci raczej tak mało tłuszczu czy białka nie wyjdzie
__________________
Mydła, oleje, no poo
Kretka666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-06, 20:11   #430
tanapewno
Raczkowanie
 
Avatar tanapewno
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 154
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

tak wogole to ja nie wiem co to za problem zrobic cos weganskiego,skoro wiele potraw,ktore Polacy znają jest z natury weganskich lub przy nie wielkich modyfikacjach,np. olej zamiast masla,rezygnacja z zabielenia smietana itd. Wszelkiego rodzaju makarony z sosem pomidorowym plus warywa,pierogi,barszcz czerwony,salatki. To po prostu jedzenie dla wegetarian bez jajek i nabialu :p
tanapewno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-06, 20:18   #431
Kretka666
Zakorzenienie
 
Avatar Kretka666
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 22 332
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez tanapewno Pokaż wiadomość
tak wogole to ja nie wiem co to za problem zrobic cos weganskiego,skoro wiele potraw,ktore Polacy znają jest z natury weganskich lub przy nie wielkich modyfikacjach,np. olej zamiast masla,rezygnacja z zabielenia smietana itd. Wszelkiego rodzaju makarony z sosem pomidorowym plus warywa,pierogi,barszcz czerwony,salatki. To po prostu jedzenie dla wegetarian bez jajek i nabialu :p
A nawet z nabiałem, ale roślinnym Smak jaja można zastąpić z powodzeniem czarną solą (kala namak). Tofu + czarna sól + kurkuma + majonez roślinny + szczypiorek = pyszna pasta bezjajeczna
__________________
Mydła, oleje, no poo
Kretka666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-02-07, 16:19   #432
tanapewno
Raczkowanie
 
Avatar tanapewno
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 154
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez Kretka666 Pokaż wiadomość
A nawet z nabiałem, ale roślinnym Smak jaja można zastąpić z powodzeniem czarną solą (kala namak). Tofu + czarna sól + kurkuma + majonez roślinny + szczypiorek = pyszna pasta bezjajeczna
kuchnia wegańska jest niezwykle bogata,oczywiście ale taki przeciętny zjadacz,jak nie ma pomysłu na wegański posiłek to jeszcze pewniej nie zna roślinnych zamienników

---------- Dopisano o 17:19 ---------- Poprzedni post napisano o 17:16 ----------

Cytat:
Napisane przez zlotniczanka Pokaż wiadomość
ja ostatnio czytałam, że siemię lniane nie jest specjalnie polecane kobietom, bo zawiera substancje sprzyjające rakowi piersi i jeśli ktoś ma rakowe historie w rodzinie, to lepiej sobie darować i nie jeść więcej niż 2 łyżki tygodniowo. Ja się osobiście do siemienia specjalnie nie przekonałam, najbardziej lubię tę galaretkę z moczenia ładować na włosy.
No wiadomo, ale mi się wydaje, że zdrowa i zrównoważowa dieta wegetariańska czy wegańska mniej naraża na niedobory niż jedzenie "normalnych" rzeczy. Jak widzę matki dające maluchom parówki albo słodzone na tony danonki, bo to "łatwostrawne" to mnie wścieklizna bierze.
Ale ja to chyba mam ciągoty w kierunki ortoreksji żywieniowej i w sklepie na większość produktów w ogóle nie patrzę, bo są dla mnie niejadalne.
dokładnie,zamiast danonków niech dadzą chociaż zwykły jogurt zmiksowany z owocami,zamiast parówek kawałek mięsa na parze,jeśli ktoś jest wszystkożerny of kors.
tanapewno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-07, 16:34   #433
zlotniczanka
plum plum
 
Avatar zlotniczanka
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 4 384
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez tanapewno Pokaż wiadomość
kuchnia wegańska jest niezwykle bogata,oczywiście ale taki przeciętny zjadacz,jak nie ma pomysłu na wegański posiłek to jeszcze pewniej nie zna roślinnych zamienników

---------- Dopisano o 17:19 ---------- Poprzedni post napisano o 17:16 ----------


dokładnie,zamiast danonków niech dadzą chociaż zwykły jogurt zmiksowany z owocami,zamiast parówek kawałek mięsa na parze,jeśli ktoś jest wszystkożerny of kors.
ale przecież danonki są reklamowane jako idealne dla dzieci! nie można podważać słów producentów. Heh, wyżale się, mam koleżankę, która m 9miesięcznego synka, spasiony jest już i jak porządny dwulatek wygląda. Ona mu daje do jedzenie wszystko. Wszystko - od dwóch już miesięcy. Nie trafiają do niej żadne argumenty, że on ma niedojrzały układ pokarmowy, że go wpędzi w alergię (już ma np na nabiał). Ostatnio wciska mu danonki, pokazuję jej na opakowaniu, że one są zalecane (przez producenta, kuźwa mać) od 24 miesiąca życia. Po niej to spłynęło. Za to tego samego dnia mi powiedziała, że jak będę jadła tyle owoców, to mi włosy powypadają
__________________
May the Force be with You!

zlotniczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-07, 17:26   #434
Kretka666
Zakorzenienie
 
Avatar Kretka666
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 22 332
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez zlotniczanka Pokaż wiadomość
Za to tego samego dnia mi powiedziała, że jak będę jadła tyle owoców, to mi włosy powypadają
Ale...
Ale, że...
Ale, że jak to...

__________________
Mydła, oleje, no poo
Kretka666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-07, 23:39   #435
tanapewno
Raczkowanie
 
Avatar tanapewno
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 154
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez zlotniczanka Pokaż wiadomość
ale przecież danonki są reklamowane jako idealne dla dzieci! nie można podważać słów producentów. Heh, wyżale się, mam koleżankę, która m 9miesięcznego synka, spasiony jest już i jak porządny dwulatek wygląda. Ona mu daje do jedzenie wszystko. Wszystko - od dwóch już miesięcy. Nie trafiają do niej żadne argumenty, że on ma niedojrzały układ pokarmowy, że go wpędzi w alergię (już ma np na nabiał). Ostatnio wciska mu danonki, pokazuję jej na opakowaniu, że one są zalecane (przez producenta, kuźwa mać) od 24 miesiąca życia. Po niej to spłynęło. Za to tego samego dnia mi powiedziała, że jak będę jadła tyle owoców, to mi włosy powypadają
nie no to już argument z dupy kompletnie...a co do danonków,rozumiem ignorancję jakiś zaleceń jeśli chodzi o siebie,ale w przypadku dziecka? a w przyszłości będzie ograniczać owoce bo psują zęby i powodują cukrzycę pewnie :p za to serki i płatki czeko będą szły hurtowo,mogłabym się założyć.
tanapewno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-08, 14:55   #436
201607040940
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 6 562
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez zlotniczanka Pokaż wiadomość
ale przecież danonki są reklamowane jako idealne dla dzieci! nie można podważać słów producentów. Heh, wyżale się, mam koleżankę, która m 9miesięcznego synka, spasiony jest już i jak porządny dwulatek wygląda. Ona mu daje do jedzenie wszystko. Wszystko - od dwóch już miesięcy. Nie trafiają do niej żadne argumenty, że on ma niedojrzały układ pokarmowy, że go wpędzi w alergię (już ma np na nabiał). Ostatnio wciska mu danonki, pokazuję jej na opakowaniu, że one są zalecane (przez producenta, kuźwa mać) od 24 miesiąca życia. Po niej to spłynęło. Za to tego samego dnia mi powiedziała, że jak będę jadła tyle owoców, to mi włosy powypadają
niektórzy nie powinni mieć dzieci.

rok - 2 lata temu była sprawa dot. dziadków przekarmiających wnuka (był pod ich opieką). Mieli stracić prawo do opieki nad nim jeżeli dziecko nie przejdzie na dietę.
201607040940 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-22, 12:04   #437
komicznie
Wtajemniczenie
 
Avatar komicznie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: łdz/wro
Wiadomości: 2 361
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cześć dziewczyny ktoś tu żyje? ;o
szukam wątku dla wegan ale nic poza tym nie widziałam.. Czyżby na wizażu wszyscy wsuwali mięso?
__________________
Gdy palec wskazuje na niebo, tylko głupiec patrzy na palec.
komicznie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-22, 12:07   #438
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez komicznie Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny ktoś tu żyje? ;o
szukam wątku dla wegan ale nic poza tym nie widziałam.. Czyżby na wizażu wszyscy wsuwali mięso?
Bardziej aktywny jest wątek Wegetarianki/wegetarianie.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-22, 12:12   #439
komicznie
Wtajemniczenie
 
Avatar komicznie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: łdz/wro
Wiadomości: 2 361
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

dzieki
__________________
Gdy palec wskazuje na niebo, tylko głupiec patrzy na palec.
komicznie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-02-22, 13:31   #440
Michoben
Raczkowanie
 
Avatar Michoben
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: w lesie
Wiadomości: 233
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez tanapewno Pokaż wiadomość
nie no to już argument z dupy kompletnie...a co do danonków,rozumiem ignorancję jakiś zaleceń jeśli chodzi o siebie,ale w przypadku dziecka? a w przyszłości będzie ograniczać owoce bo psują zęby i powodują cukrzycę pewnie :p za to serki i płatki czeko będą szły hurtowo,mogłabym się założyć.
Te argument o psuciu zebow po owocach to akurat prawda. Ja osobiscie czuje po np. zjedzeniu cytrusow i jablek ma bardzo wrazliwe zeby i bola, wiec unikam tych owocow. Suszonych tez unikam bo miewam po nich wzdecia. Trzeba miec na uwadze, ze nie wszysto jest dobre dla wszystkich.
Michoben jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 13:34   #441
MyNameIsSophie
Rozeznanie
 
Avatar MyNameIsSophie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 617
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Hej, zapraszam Was do klubu https://wizaz.pl/forum/group.php?groupid=1795 .
Chciałam stworzyć miejsce dla osób na diecie wegańskiej, bo jednak widzę, że jak powstaje wątek wegański to upada albo przybiegają tam wszystkożercy, którzy chcą nam ubliżać.
MyNameIsSophie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 14:07   #442
mrofka89
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 2 518
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cieszę się że ktoś odkopał wątek bo dzięki temu na niego trafiłam.
Kieruję się do was z prośbą. Ja jako mięsożerca zaprosiłam znajomych i dopiero wtedy znajomy mi wypalił że jego dziewczyna jest weganką i tu pojawia się problem. Bo o ile rozumiem w jakimś stopniu na czym to polega itd to mam czarną dziurę co do tego co dla niej przygotować? Może poratujecie jakimiś przepisami, bo totalna kompromitacja wyjdzie. O ile z wegetarianką byłoby łatwiej o tyle z weganką naprawdę mam problem. Bo chyba nawet nie do końca zdaję sobie sprawę co tak naprawdę jest stricte roślinne (żeby wtopy nie było). Wiem, wiem wychodzę na ignorantkę ale szukając przepisów w internecie to o niektórych rzeczach nawet nie słyszałam.
Z góry dziękuję
mrofka89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 14:11   #443
201705042038
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 5 868
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

http://www.jadlonomia.com/

Bardzo dużo fajnych przepisów.
W zasadzie przepisów jest od groma, musiałabyś trochę doprecyzować, czego mniej więcej szukasz, jak ta impreza ma wygladać... czy to ma być np. normalny obiad, czy może jakieś przekąski, czy podasz też dania mięsne, czy wszyscy będą jeść to samo itd...
201705042038 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 14:49   #444
mrofka89
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 2 518
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Dla reszty będą normalne dania mięsne. Hmm no mają wpaść na kolację, wino i pogadać. Także miałoby to być coś więcej niż tylko przekąski.
Dziękuję za link na pewno tam zajrzę.
mrofka89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 16:10   #445
201705042038
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 5 868
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Po pierwsze - spokojnie .

Kuchnia wegańska jest naprawdę bardzo bagata i na pewno coś wybierzesz. W sumie jedynym problemem dla mnie byłyby ciasta itd, jeśli je kupujesz w sklepie, ale wtedy po prostu ją uprzedź. A jeśli chcesz sama piec, to np. może to być jakaś wersja ciasta marchewkowego.

Najniższa linia oporu to po prostu sojowe zastępniki mięsa i nabiału. Nie wnikając w szczegóły, niektórzy weganie krzywo patrzą np. na parówki sojowe, ale to raczej mniejszość, więc myślę, że spokojnie możesz zaryzykować. W sklepie ze zdrową żywnością możesz kupić np. kiełbaski czy wędliny sojowe oraz tofu (dużo tofu, może się przydać do wielu dań) i wykorzystać na zimna płytę. Tak samo możesz użyć tofu do sałatek. Tylko jakoś to wyraźnie oznacz, żeby dziewczyna się nie pomyliła.
Jeśli chcesz zrobić coś w stylu ryby, zaopatrz się też przy okazji w nori (można znaleźć też w supermarketach tam, gdzie inne rzeczy do sushi), dodane to różnych potraw i sałatek nadają taki właśnie "rybi" smak.
Może się też przydać rafinowany olej kokosowy np. do ciast i pasztetów, bo nie każda margaryna jest wegańska. Nierafinowany olej kokosowy ma specyficzny posmak i w moim odczuciu nie jest tak uniwersalny.


Fajną rzeczą są pasztety ze strączków. Te, które widziałam na jadłonomii, są dość pracochłonne, ja robię zawsze wersję dla leniwych: moczę groch czy innego strączka co najmniej 1 noc, potem go gotuję (dzięki temu, że namoczony, nie zrobi się z niego grochówka), przepuszczam przez maszynkę do mielenia. Potem dodaję, co mam, np. trochę utartego selera czy marchewki (surowej), sezamu czy innych nasion, cebulę surową czy smażoną na oleju, trochę tłuszczu roślinnego - no naprawdę, co mi przyjdzie do głowy. Plus przyprawy, jakie zwykle dajesz do mięsa i trochę mąki ziemniaczanej dla konsystencji. I do piekarnika. Można taką masę też usmażyć albo upiec na kotlety (pieczenie jest chyba łatwiejsze, bo przy smażeniu kotlety bez jajka lubia się rozwalać, jak się nie ma wprawy). Do kotletów itd możesz zresztą wykorzystać np. fasole czy inne strączki w puszkach, też daje rade.


Co do dań głównych - jeśli nie masz przy stole radykalnych mięsożerców, a np. gotujesz bigos, to możesz go zrobić bez mięsa. Smak wędzonki można uzyskać dodając wędzoną paprykę (szukaj w dziale z przyprawami). Zupy dla wszystkich - nie na wywarze mięsnym (to chyba najczęstszy "błąd", że ludzie zapominają o tym z rozpędu, ja jako wegetarianka nie robię z tego wielkiego problemu, jeśli mam podejrzewania, że w mojej zupie wcześniej pływał gnat, ale wiem, że niektórzy są bardziej czuli na tym punkcie).

Fajnym przepisem jest seleryba:
http://www.jadlonomia.com/2014/12/seleryba.html
W tym przepisie akurat każą moczyć w mleku, ale jeśli nie masz mleka roślinnego, to myślę, że i w zwykłej wodzie może być, generalnie można przepis nieco modyfikować, sama idea jest prościutka i raczej nie ma szans, żeby nie wyszło. Można ją potem dalej wykorzystywać np. do ryby po grecku.
A mleko sojowe czy inne roślinne może się też przydać np. chociażby do kawy, jeśli dziewczyna taką pije.


Spróbuj wybadać przyjaciala, może też Ci podrzuci jakiś pomysł. Możliwe, że oni też coś przyniosą na stół.


Na jadłonomii gdzieś tam w starszych przepisach może się jeszcze pojawiać nabiał, ale od pewnego czasu to typowo wegańska kuchnia.

No i, oczywiście, owoce, warzywa, sałatki...

To, co zaproponowałam, to dość tradycyjne wyjście, dobre na imprezę z sałatką jarzynową i kotletem z ziemniakami, a przy tym wybierałam w miarę szybkie i łatwe przepisy, jeśli masz inną wizję tej kolacji, np. kuchnia orientalna, to też inaczej można to rozegrać.
201705042038 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 19:07   #446
mrofka89
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 2 518
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Bardzo Ci dziękuję za tak obszerną odpowiedź bo przyznam się szczerze że dla mnie jako mięsożercy pierwszą myślą było "spoko zrobię jakiś makaron" a za chwilę uświadomiłam sobie że większość ma jajka. Wiem że pytanie może głupie ale dla kogoś kto nie rozpatruje tego aż tak to jak sprawa z kaszami, ryżami itd? Pytam bo nie wiem, może jest w nich coś czego weganie nie jedzą a przyznaje naprawdę jest mi to obce. A skoro dziewczyna będzie naszym gościem to nie chciałabym żeby nie wyszła głodna.

Edytowane przez mrofka89
Czas edycji: 2015-04-07 o 19:15
mrofka89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 19:18   #447
201607040940
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 6 562
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

mam koleżankę co prawda wegetariankę, ale jest bardzo wyczulona na smaki uważaj więc ze wszelkimi przyprawami typu wegeta, kostka rosołowa czy ocet.
201607040940 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 19:29   #448
MyNameIsSophie
Rozeznanie
 
Avatar MyNameIsSophie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 617
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Cytat:
Napisane przez mrofka89 Pokaż wiadomość
Bardzo Ci dziękuję za tak obszerną odpowiedź bo przyznam się szczerze że dla mnie jako mięsożercy pierwszą myślą było "spoko zrobię jakiś makaron" a za chwilę uświadomiłam sobie że większość ma jajka. Wiem że pytanie może głupie ale dla kogoś kto nie rozpatruje tego aż tak to jak sprawa z kaszami, ryżami itd? Pytam bo nie wiem, może jest w nich coś czego weganie nie jedzą a przyznaje naprawdę jest mi to obce. A skoro dziewczyna będzie naszym gościem to nie chciałabym żeby nie wyszła głodna.
Zazwyczaj jak makaron nie ma napisu, że 'domowy' to nie ma jajek. A przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia. Wystarczy, że spojrzysz na skład.
A kasze wszystkie są ok, tak samo ryż.
Ja bym polecała zrobić dużą ilość domowych frytek z piekarnika. Pyszne, zdrowe, bez oleju i wszystkich zawsze cieszą.
MyNameIsSophie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 19:33   #449
60kropka6
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 101
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Lubella ma bezjajeczne makarony. Wydaje mi się, że wszystkie tej firmy nie zawierają jajek, ale na wszelki wypadek lepiej spojrzeć na skład. W każdym razie makaron z jakimś sosem to smaczne i bezpieczne rozwiązanie.
60kropka6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 19:48   #450
mrofka89
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 2 518
Dot.: Wegetarianizm, weganizm

Dziękuję wam bardzo teraz mam trochę większy pogląd i mam nadzieję że uda mi się coś przygotować tak że dziewczyna nie wyjdzie głodna
mrofka89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-12-28 08:45:03


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:56.