Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy.. - Strona 11 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Moda

Notka

Moda Forum, na którym znajdziesz porady specjalistów i użytkowników w zakresie mody. Wejdź i poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania. Zadaj własne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-11-14, 12:57   #301
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

Cytat:
Napisane przez katsummer Pokaż wiadomość
To sweter, nie plaszcz, ale mysle, ze zasada bylaby taka sama. Kosztowal niemalo, jak to w COS, takze chyba trzyba bedxie palec z tylka wyciagnac i zaniesc go do pralni
Wiem, to byl tylko przyklad.
Mnie sie juz zdarzylo zrezygnowac z kupna po przeczytaniu na metce, ze cos jest do prania chemicznego. Co innego plaszcz, ktory jest odzieza wierzchnia i nie wymaga tak czestego prania, a co innego sweter, spodnica, ktore sa blisko ciala, przesiakaja potem i zapachami i nie da sie ich prac raz na rok przy normalnym uzytkowaniu.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-14, 15:42   #302
katsummer
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-10
Lokalizacja: Surrey UK
Wiadomości: 357
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Wiem, to byl tylko przyklad.
Mnie sie juz zdarzylo zrezygnowac z kupna po przeczytaniu na metce, ze cos jest do prania chemicznego. Co innego plaszcz, ktory jest odzieza wierzchnia i nie wymaga tak czestego prania, a co innego sweter, spodnica, ktore sa blisko ciala, przesiakaja potem i zapachami i nie da sie ich prac raz na rok przy normalnym uzytkowaniu.
Ja tez unika, zwlaszcza ze wszystkim zawsze sie uwale, ale nie sprawdzilam metki i teraz mam za swoje. Na szczescie jeszcze go pod pachami nie zasmierdzialam, takze jest ok
katsummer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-30, 13:42   #303
chabrymakiistokrotki
tak sobie tutaj siedzę :)
 
Avatar chabrymakiistokrotki
 
Zarejestrowany: 2016-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 081
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

Cytat:
Napisane przez nadia_klisk Pokaż wiadomość
<reklama>
Bardzo fajny wpis Ja jeszcze dodam, że należy poszukać płynów do prania swetrów i takich używać. Swetry można też moczyć w odżywkach do włosów, tak samo jak szczotki do włosów z naturalnego włosia. Ja piorę swetry ręcznie, bo nawet jeśli mozna je prać w pralce, to przy przestrzeganiu wszystkich zasad: płyn, temperatura, delikatny program, suszenie i tak sweter niszczy się bardziej, niz uprany ręcznie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Kto by pomyślał, że naturalne piękno jest tak drogie w utrzymaniu?

pinterest: https://pl.pinterest.com/grazagrazyna/

Edytowane przez Corii
Czas edycji: 2017-12-21 o 10:20
chabrymakiistokrotki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-06, 08:06   #304
karola11
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Stumilowy Las
Wiadomości: 2 853
Jak to wyprać/pielęgnować proszę o radę:)

Witam wszystkich
Prośba o poradę.
Mam śliczny bezrękawnik, od spodu ciepłe futerko a od zewnętrznej strony coś jakby zamsz/skóra nubuk. Ogólnie bardzo ciepłe i delikatne cacko. Jednak już pora na jego wypranie (zaczyna nieładnie pachnieć). Boję się wrzucić go do pralki. Proszę Was o radę jak go uprać. Może oddać do pralni?
Dołączyłam zdjęcie poglądowe o co mi konkretnie chodzi.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg bezrekawnik.jpg (231,0 KB, 74 załadowań)
__________________
karola11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-06, 13:33   #305
chabrymakiistokrotki
tak sobie tutaj siedzę :)
 
Avatar chabrymakiistokrotki
 
Zarejestrowany: 2016-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 081
Dot.: Jak to wyprać/pielęgnować proszę o radę:)

Cytat:
Napisane przez karola11 Pokaż wiadomość
Witam wszystkich
Prośba o poradę.
Mam śliczny bezrękawnik, od spodu ciepłe futerko a od zewnętrznej strony coś jakby zamsz/skóra nubuk. Ogólnie bardzo ciepłe i delikatne cacko. Jednak już pora na jego wypranie (zaczyna nieładnie pachnieć). Boję się wrzucić go do pralki. Proszę Was o radę jak go uprać. Może oddać do pralni?
Dołączyłam zdjęcie poglądowe o co mi konkretnie chodzi.
Czy ten zamsz/nubuk jest prawdziwy? Bo moja koleżanka miała coś takiego i oddawała do czyszczenia i (w razie potrzeby) do renowacji do rzemieślnika - kaletnika? Chyba kaletnicy się tym zajmują.
__________________
Kto by pomyślał, że naturalne piękno jest tak drogie w utrzymaniu?

pinterest: https://pl.pinterest.com/grazagrazyna/
chabrymakiistokrotki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-06, 13:45   #306
karola11
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Stumilowy Las
Wiadomości: 2 853
Dot.: Jak to wyprać/pielęgnować proszę o radę:)

Cytat:
Napisane przez chabrymakiistokrotki Pokaż wiadomość
Czy ten zamsz/nubuk jest prawdziwy? Bo moja koleżanka miała coś takiego i oddawała do czyszczenia i (w razie potrzeby) do renowacji do rzemieślnika - kaletnika? Chyba kaletnicy się tym zajmują.
Nie, to raczej sztuczne jest. Ale bardzo delikatne w dotyku. Myślałam o takich pralniach, które profesjonalnie zajmują się czyszczeniem odzieży, może tam będą wiedzieli jak się tym zająć?
__________________
karola11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-06, 13:47   #307
Mart_dyskutantka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 23
Dot.: Jak to wyprać/pielęgnować proszę o radę:)

Cytat:
Napisane przez karola11 Pokaż wiadomość
Witam wszystkich
Prośba o poradę.
Mam śliczny bezrękawnik, od spodu ciepłe futerko a od zewnętrznej strony coś jakby zamsz/skóra nubuk. Ogólnie bardzo ciepłe i delikatne cacko. Jednak już pora na jego wypranie (zaczyna nieładnie pachnieć). Boję się wrzucić go do pralki. Proszę Was o radę jak go uprać. Może oddać do pralni?
Dołączyłam zdjęcie poglądowe o co mi konkretnie chodzi.
Ja bym spróbowała ręcznie, a jeśli efekty będą słabe, to pralnia, ale sprawdzona
Mart_dyskutantka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-02-06, 13:48   #308
chabrymakiistokrotki
tak sobie tutaj siedzę :)
 
Avatar chabrymakiistokrotki
 
Zarejestrowany: 2016-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 081
Dot.: Jak to wyprać/pielęgnować proszę o radę:)

Cytat:
Napisane przez karola11 Pokaż wiadomość
Nie, to raczej sztuczne jest. Ale bardzo delikatne w dotyku. Myślałam o takich pralniach, które profesjonalnie zajmują się czyszczeniem odzieży, może tam będą wiedzieli jak się tym zająć?
Co do sztucznego nie potrafię doradzić.
__________________
Kto by pomyślał, że naturalne piękno jest tak drogie w utrzymaniu?

pinterest: https://pl.pinterest.com/grazagrazyna/
chabrymakiistokrotki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-06, 14:00   #309
karola11
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Stumilowy Las
Wiadomości: 2 853
Dot.: Jak to wyprać/pielęgnować proszę o radę:)

Cytat:
Napisane przez Mart_dyskutantka Pokaż wiadomość
Ja bym spróbowała ręcznie, a jeśli efekty będą słabe, to pralnia, ale sprawdzona
Spróbować wyprać ręcznie w misce z płynem do prania a później ręcznie w płynie do płukania przepłukać, nie wykręcać tylko wydusić w suchym ręczniku, żeby odsączyć wodę i zamiast wywieszać (żeby się nie wyciągnęło) rozłożyć na suszarce a pod spód podłożyć ręcznik? Tak będzie ok?
__________________
karola11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-06, 14:12   #310
chabrymakiistokrotki
tak sobie tutaj siedzę :)
 
Avatar chabrymakiistokrotki
 
Zarejestrowany: 2016-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 081
Dot.: Jak to wyprać/pielęgnować proszę o radę:)

Cytat:
Napisane przez karola11 Pokaż wiadomość
Spróbować wyprać ręcznie w misce z płynem do prania a później ręcznie w płynie do płukania przepłukać, nie wykręcać tylko wydusić w suchym ręczniku, żeby odsączyć wodę i zamiast wywieszać (żeby się nie wyciągnęło) rozłożyć na suszarce a pod spód podłożyć ręcznik? Tak będzie ok?
Ja tak piorę swetry, tylko na początku ich nie rozkładam na suszarce, tylko kładę ręcznik na płytkach w łazience, na to sweter i zmieniam ręczniki co jakiś czas, bo boję się odkształcenia tkaniny. Jak już woda wsiąknie w ręczniki, to dopiero rozkładam sweter na suszarce. No i na wszelki wypadek jeszcze rozkładam ręcznik na podłodze.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Kto by pomyślał, że naturalne piękno jest tak drogie w utrzymaniu?

pinterest: https://pl.pinterest.com/grazagrazyna/
chabrymakiistokrotki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-06, 14:34   #311
martapyska
Przyczajenie
 
Avatar martapyska
 
Zarejestrowany: 2018-02
Wiadomości: 3
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

Ja też wyprałabym ręcznie w jakimś delikatnym płynie dla dzieci albo do bardzo delikatnych tkanin. Tylko nie płucz w pralce. Zawsze jak mam takie delikatne rzeczy to na suszarce rozkładam ręcznik i na to kładę bluzkę i czekam aż trochę przeschnie. Co jakiś czas przekładam na drugą stronę. Jak podechnie możesz powiesic na wieszaczku, żeby bezrękawnik nie odkształcił się
__________________
Ortodoksyjność oznacza niemyślenie, brak potrzeby myślenia. Ortodoksyjność to nieświadomość.
G. Orwell
martapyska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-02-07, 06:37   #312
pani_smith
Zakorzenienie
 
Avatar pani_smith
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 043
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

a ja bym zaniosła do profesjonalnego czyszczenia.
drożej, ale moja pralnie mam przetestowana i wiem, ze mi babki nic nie skopią (wywabialy plamy z jedwabnej sukienki). znają się na materiałach i oferują również czyszczenie i renowacje wszelkich skór (również sztucznych)
futerko (nawet sztuczne) i woda, płyn do prania czy inne domowe detergenty - ja bym nie ryzykowała
__________________
Pożądanie zadowoli się każdą, byle jaką. Ale dusza pragnie tylko jednej - jedynej, wybranej. (H. Sakutaro)

wróciłam
pani_smith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-07, 12:45   #313
karola11
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Stumilowy Las
Wiadomości: 2 853
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

Dziękuję za rady !
__________________
karola11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 12:21   #314
patusqa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Jarosław
Wiadomości: 17
Exclamation Plama po ace

Ratujcie Dziewczyny! Teściowa lubujaca się w używaniu ace zachlapala ulubione spodnie męża, teraz na granatowych spodniach na środku kolana jest ruda plama. Czym to farbować i jak? Czy sie w ogóle da? Szkoda spodni wyrzucać.
Nie miałam zielonego pojecia gdzie napisać wątek, wiec pięknie proszę żeby mnie przeniesc tam gdzie trzeba.
patusqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 17:59   #315
lwia paszcza
Zakorzenienie
 
Avatar lwia paszcza
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 4 722
Dot.: Plama po ace

Cytat:
Napisane przez patusqa Pokaż wiadomość
Ratujcie Dziewczyny! Teściowa lubujaca się w używaniu ace zachlapala ulubione spodnie męża, teraz na granatowych spodniach na środku kolana jest ruda plama. Czym to farbować i jak? Czy sie w ogóle da? Szkoda spodni wyrzucać.
Nie miałam zielonego pojecia gdzie napisać wątek, wiec pięknie proszę żeby mnie przeniesc tam gdzie trzeba.
czemu przenosić? To dobry wątek podsyłam linka, może się przyda: https://tipy.interia.pl/artykul_7631...ej-bluzki.html
lwia paszcza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 18:13   #316
Corii
👸🏼 Barbie 💜 M.A.C
 
Avatar Corii
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Holodeck
Wiadomości: 68 534
Dot.: Plama po ace

Cytat:
Napisane przez lwia paszcza Pokaż wiadomość
czemu przenosić? To dobry wątek podsyłam linka, może się przyda: https://tipy.interia.pl/artykul_7631...ej-bluzki.html
Pewno, ze dobry, bo go przeniosłam, tutaj
__________________

Live long and prosper
🖖🏻
Corii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-17, 07:40   #317
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

Moze laty na kolano, skoro to w takim miejscu. Lub obciac na krotkie spodenki, akurat idzie cieplejsza pora roku.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-21, 10:42   #318
nataliaanna83
Raczkowanie
 
Avatar nataliaanna83
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 151
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

Z pralniami chemicznymi uważać. Delikatne ubrania niszczą. Zostaje pranie ręczne, delikatne moczenie, chłodna woda itd.
nataliaanna83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-24, 12:57   #319
Inw
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 453
Gdzie oddać do czyszczenia odzież sportową zimową

Czy ktoś mógłby polecić miejsce, gdzie można oddać bez obaw do czyszczenia odzież "techniczną"? W zeszłym roku kupiłam na zimę puchówkę nieprzemakalną i leży niewyczyszczona, bo boję się że w pralce albo zwykłej pralni skończy jak wszystki poprzednie nieprzemakalne rzeczy -zacznie przpuszczać. A tu jeszcze ten puch się może popsuć. Czy ktoś zna jakąś "techniczną" pralnię w Warszawie?
Inw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-12-12, 23:42   #320
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Gdzie oddać do czyszczenia odzież sportową zimową

Cytat:
Napisane przez Inw Pokaż wiadomość
Czy ktoś mógłby polecić miejsce, gdzie można oddać bez obaw do czyszczenia odzież "techniczną"? W zeszłym roku kupiłam na zimę puchówkę nieprzemakalną i leży niewyczyszczona, bo boję się że w pralce albo zwykłej pralni skończy jak wszystki poprzednie nieprzemakalne rzeczy -zacznie przpuszczać. A tu jeszcze ten puch się może popsuć. Czy ktoś zna jakąś "techniczną" pralnię w Warszawie?
Jak kupilam swoj nieprzemakalny plaszcz z puchem, to w sklepie mi radzono oddac do pralni.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-16, 08:17   #321
pani_smith
Zakorzenienie
 
Avatar pani_smith
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 043
Dot.: Gdzie oddać do czyszczenia odzież sportową zimową

kazda pralnia chemiczna powinna sobie z tym poradzić.
__________________
Pożądanie zadowoli się każdą, byle jaką. Ale dusza pragnie tylko jednej - jedynej, wybranej. (H. Sakutaro)

wróciłam
pani_smith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-19, 15:50   #322
I am Rock
lokalna gwiazda
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 19 804
Dot.: Gdzie oddać do czyszczenia odzież sportową zimową

Cytat:
Napisane przez Inw Pokaż wiadomość
Czy ktoś mógłby polecić miejsce, gdzie można oddać bez obaw do czyszczenia odzież "techniczną"? W zeszłym roku kupiłam na zimę puchówkę nieprzemakalną i leży niewyczyszczona, bo boję się że w pralce albo zwykłej pralni skończy jak wszystki poprzednie nieprzemakalne rzeczy -zacznie przpuszczać. A tu jeszcze ten puch się może popsuć. Czy ktoś zna jakąś "techniczną" pralnię w Warszawie?
Przecież musi być wszywka ze sposobem prania.
A jeśli można prać w wodzie, to są płyny przeznaczone do odzieży puchowej.
I am Rock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-20, 22:22   #323
jurysdykcja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 3
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

Niczego na podszewce nie próbowałabym prać sama, to w kontekście płaszczy i żakietów. Za to swetry czy jedwabne sukienki do prania chemicznego prałam wielokrotnie ręcznie i nigdy nie było problemów. Nie rezygnowałabym więc z zakupu swetra, który ma takie dziwaczne zalecenia. Czasem to dodają, bo sweter wymaga nie tylko prania ręcznego, ale też odciskania, suszenia na płasko itd itp.

A ja mam takie pytanie. Chodzą mi po głowie skórzane spodnie do noszenia bez specjalnej okazji, ale nie wiem za bardzo jak wygląda kwestia higieny. Jak często wypadałoby oddawać je do pralni chemicznej? Można, nie wiem, wywinąć podszewkę i uprać samą poszewkę? One w ogóle są na podszewkach?
jurysdykcja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-22, 17:58   #324
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

Cytat:
Napisane przez jurysdykcja Pokaż wiadomość
Niczego na podszewce nie próbowałabym prać sama, to w kontekście płaszczy i żakietów. Za to swetry czy jedwabne sukienki do prania chemicznego prałam wielokrotnie ręcznie i nigdy nie było problemów. Nie rezygnowałabym więc z zakupu swetra, który ma takie dziwaczne zalecenia. Czasem to dodają, bo sweter wymaga nie tylko prania ręcznego, ale też odciskania, suszenia na płasko itd itp.

A ja mam takie pytanie. Chodzą mi po głowie skórzane spodnie do noszenia bez specjalnej okazji, ale nie wiem za bardzo jak wygląda kwestia higieny. Jak często wypadałoby oddawać je do pralni chemicznej? Można, nie wiem, wywinąć podszewkę i uprać samą poszewkę? One w ogóle są na podszewkach?

Mogą mieć podszewkę tylko w części "majtkowej".
Ja czasem ryzykuję i kupuję spodnie lub spódnicę z tkaniny wełnianej. W zdecydowanej większości mają zalecenie prania chemicznego. Ponieważ są to nabytki lumpeksowe, to lekceważę instrukcję prania i piorę w 30 stopniach z redukcją obrotów na 600 (w mojej pralce to program do prania bielizny). Przy takich środkach ostrożności nie zauważam żadnych oznak skurczenia czy deformacji materiału. Zdarzyło mi się jednak zapomnieć i wrzucić taką sztukę z praniem w programie 40 stopni i 1200 obrotów i musiałam ją później wyrzucić.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-26, 16:26   #325
easygo
Raczkowanie
 
Avatar easygo
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Somewhere
Wiadomości: 101
Dot.: Jak dbać o ubrania? Sprawdzone porady - wątek zbiorczy..

mieć ich na tyle, że rzadko zakładamy
easygo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Moda


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-12-26 17:26:11


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:20.