Snakker du norsk? Język norweski - Strona 13 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-03-06, 21:10   #361
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Ja, jeg prøver...

Nå ble jeg ferdig med Her på berget. Jeg bruker 8-lang for å skrive lengre essay. Men jeg føler meg så dumt i det siste... En til språk-krise!

Og hvordan går det med deg?

Jeg leser ikke aviser (fyyyy meg! :P) Jeg har masse for å lese -kriminal romaner (hmmmm hvordan skulle jeg si:kryminaly? ), blader og bøker om barneoppdragelse (jeg vil å lære meg litt pedagogisk vokabular før jeg søker om ny jobb) og ... grammatikk.. Men jeg har hørt om at Aftenpost er skrevet på ganske tydelig og klar måte.

I Polen finnes det mange tabuer. Noen av de tabuene ligner på de norske
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-09, 14:55   #362
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez mukaa Pokaż wiadomość
Ja, jeg prøver...

Nå ble jeg ferdig med Her på berget. Jeg bruker 8-lang for å skrive lengre essay. Men jeg føler meg så dumt i det siste... En til språk-krise!

Og hvordan går det med deg?

Jeg leser ikke aviser (fyyyy meg! :P) Jeg har masse for å lese -kriminal romaner (hmmmm hvordan skulle jeg si:kryminaly? ), blader og bøker om barneoppdragelse (jeg vil å lære meg litt pedagogisk vokabular før jeg søker om ny jobb) og ... grammatikk.. Men jeg har hørt om at Aftenpost er skrevet på ganske tydelig og klar måte.

I Polen finnes det mange tabuer. Noen av de tabuene ligner på de norske

Kryminaly-po prostu krim
Det passer helt perfekt å lese krim nå da, siden det nærmer seg påske. Er jo en tradisjon her i Norge
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-09, 20:51   #363
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Hei
Krim er noe jeg liker best Jeg begynte å interessere meg for temaet da jeg for 20 år siden fikk Maj Sjöwall og Per Wahlöös bok Døden kjører buss (Smiejacy sie policjant) i bursdagsgave. Kan ikke vente til påsken da
Liker dere sånne bøker?

Mukaa, i mitt tilfelle, er det litt rart. Det kommer ganske fine og flytende språklige-dager og jeg klarer alt og er såååååå flink og...bam!plutselig starter jeg å snakke som en #¤%&/% idiot

Kan ikke bestemme hvis jeg tar den testen i april eller i oktober...
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-09, 21:06   #364
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez spaghettii Pokaż wiadomość
Kryminaly-po prostu krim
Det passer helt perfekt å lese krim nå da, siden det nærmer seg påske. Er jo en tradisjon her i Norge
Takk! Selvfølgelig er det krim! jeg glemte det )

Vet dere hva...
Av og til tenker jeg at jeg var skapt for å leve i Norge hahaaha Jeg elsker naturen (å se på den hahaha), ørret og krim ) Perfect plass for meg

Magbeth - ja, krim liker jeg veldig godt! Det kan virke litt rart - jeg jobber med barna, synger om små kattepusser og .. leser skumle krim blooooood Kanskje for å være i balansen

Hm ja... Jeg synes at det er ganske normalt å ha bedre og verre dager. Jeg føler meg flink når noen roser meg Men det verste jeg vet er når jeg vil si noe og jeg glemmer et ord. Da stanser jeg og klarer ikke å si noe mer.... Ufff så dumt..

Jeg er nesten sikker at jeg tar eksamen i oktober. Jeg kunne prøve nå i april men det er bedre å forberede meg godt å bestå den på C1 nivå Eller at minst skal jeg være sikker at jeg består det ...

Faktisk aner jeg ikke på hvilket nivå jeg er nå...

Jeg har skrevet CV. Jeg venter på min kjæreste. Han skulle sjekke den. Da kan jeg begynne å sende den til barnehager.
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią

Edytowane przez mukaa
Czas edycji: 2015-03-09 o 21:23
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-10, 08:31   #365
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Jeg er også veldig glad i krim, men har ikke for tiden så mye tid til å lese. Men snart er det påske ferie, får håpe jeg får litt tid for meg selv da.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-10, 17:04   #366
TelephoneDesire
Evil olivE
 
Avatar TelephoneDesire
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 531
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Er det noe spesielt ved å lese krim i påska? Jeg har aldri hørt noe særlig om det, flaut.
Jeg vurderer å søke sommerjobb, men jeg er helt elendig på å skrive søknader. Er ikke noe flink på å skryte av meg selv, for å si det sånn. Så jeg tviler på at det blir noe av, men jeg skal prøve.

Hvordan er været hos dere? På sør-kysten var det typisk vår i dag.
__________________
We loved with a love that was more than love.
TelephoneDesire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-10, 17:34   #367
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

ufff heldig deg! Det regner og blåser og regner og blåser... Jeg klarer nesten ikke å sove om natta for vinden slår i vinduene. Være er så stygt at vi var ute BARE 2 timer (jeg jobber i barnehage).

Lykke til Det er ikke lett å skryte men,.. man må ikke være så beskjeden
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-03-12, 08:52   #368
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez TelephoneDesire Pokaż wiadomość
Er det noe spesielt ved å lese krim i påska? Jeg har aldri hørt noe særlig om det, flaut.

Jeg vurderer å søke sommerjobb, men jeg er helt elendig på å skrive søknader. Er ikke noe flink på å skryte av meg selv, for å si det sånn. Så jeg tviler på at det blir noe av, men jeg skal prøve.



Hvordan er været hos dere? På sør-kysten var det typisk vår i dag.

Ja, det er en tradisjon at i påsken leser man krim, på tv er det hovedsaklig krim serier og filmer og i aviser/blad er det mye påskekrim. og man drar ofte på hytta i tilleg her i oslo området er det sol og ca 7-10 grader, men vinden er kald. Hater sånn vær, vet aldri hva jeg skal ha på meg..
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-06, 16:19   #369
Lottie69
Zakorzenienie
 
Avatar Lottie69
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 13 308
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Hej wszystkim

Chciałabym rozpocząć moją przygodę z norweskim, gdzieś tam od zawsze się to czaiło. Za młodu czytałam trochę sag, więc Norwegia jawi mi się od zawsze jako kraj pełen magii i fjordów
Trochę odstraszał mnie brak kursu na duolingo (przez to wzięłam się za duński), ale brakuje mi podcastów po duńsku, które to znowu po norwesku są raczej możliwe do znalezienia.
Nie planuję żadnych wyjazdów, uczyć chcę się bardziej "dla siebie", możliwe, że w przyszłości mi to zaprocentuje.
Stąd pytanie to bardziej doświadczonych językowo koleżanek, jaka książka warta jest rozważenia? Planuję raczej skupić się na radiu/podcastach na yt, ale w jedną pozycję chciałabym się zaopatrzyć. Czy pozycje od Edgara cokolwiek dają? Bo opinie na necie są całkowicie różne i mam mały mętlik w głowie
Lottie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-13, 09:12   #370
hemli
Przyczajenie
 
Avatar hemli
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Hm, co do książek Edgara to przerobić je przerobiłam, ale jakoś średnio przypadły mi do gustu - większość książki to suche słówka + zdania, które często tłumaczone są trochę "okrężnie", co może wprowadzić mętlik, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz przygodę z językiem. A poza tym, mało gramatyki i kiepsko wytłumaczona. Ale jeśli zależy Ci na wzbogaceniu zasobu słownictwa, to warto zajrzeć.
Z polskich pozycji osobiście najbardziej przypadł mi do gustu Norweski supermemo (chodzi mi o książkę) - w każdym rozdziale jest jakaś porcja słówek, trochę gramatyki, ćwiczenia, do tego nagrania z możliwością sprawdzenia się. Jeśli chodzi o gramatykę, to polecam Trolla, ale to bardziej takie suche ćwiczenia.
Jeśli chcesz robić jakieś ćwiczenia w internecie, to odsyłam do tych stronek: https://pavei-oppgaver.cappelendamm....kap_tid=817597 http://nyinorge.portfolio.no/read_co...e-8accbb36017a . Powodzenia w nauce
hemli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-14, 18:37   #371
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Dziewczyny, przepraszam, ale musialam wydeytowac - nie wiem co sie stalo, ale po poprawieniu literowki wywalilo mi wszystkie norweskie znaki i post wygladal jak najezony krzak agrestu
Probowalam skasowac i napisac raz jeszcze, bez powodzenia Ma ktoras taki sam problem?

Edytowane przez magbeth
Czas edycji: 2015-04-14 o 18:43 Powód: literowki
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-04-15, 07:17   #372
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez magbeth Pokaż wiadomość
Dziewczyny, przepraszam, ale musialam wydeytowac - nie wiem co sie stalo, ale po poprawieniu literowki wywalilo mi wszystkie norweskie znaki i post wygladal jak najezony krzak agrestu
Probowalam skasowac i napisac raz jeszcze, bez powodzenia Ma ktoras taki sam problem?

U mnie polskie znaki cZesto tak wygladaja..
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-17, 20:45   #373
Jazgotek
Rozeznanie
 
Avatar Jazgotek
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: Skandynawia
Wiadomości: 600
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

I taler virkelig flot piger!

Selvom, at jeg ikke taler norsk, men dansk, kan jeg alligevel godt forstå hvad I alle sammen snakker om

Jeg kom bare for at spørge om I måske har set lignede debat med det danske sprog? Kan ikke finde det i boxet ovenover.

Tusind tak på forhånd søde
__________________
24.02.2009 zakochałam się
26.03.2015 zgodziłam się


68 - 67 - 66 - 65 - 64 - 63 - 62 - 61 - 60 - 59 - 58 - 57 - 56 - 55
Jazgotek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-19, 21:46   #374
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Takk for svaret spaghetti Jeg vet ikke hva som skjedde, men nå ser det ut som om det var en midlertidig feil.
Hvordan gikk det å lese krim i påsken, jenter? Jeg kan anbefale "Jenta med snø i håret" av Ninni Schulman. En ganske skremmende historie fra Sverige med journalisten Magdalena Hansson i hovedrolle som prøver å finne ei forsvunne jente, Hedda...

Jazgotek, beklager men jeg har ikke sett noen danske temaer heller
Bare kom og skriv med oss

Jeg gikk en spennende tur til Eiksmarka i dag etter jobben. For noen måneder siden begynte jeg å ta bilder av norsknatur og i dag var været - sammen med lys - mer enn perfekt
Ønsker dere en riktig god mandag
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-24, 08:30   #375
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez magbeth Pokaż wiadomość
Takk for svaret spaghetti Jeg vet ikke hva som skjedde, men nå ser det ut som om det var en midlertidig feil.

Hvordan gikk det å lese krim i påsken, jenter? Jeg kan anbefale "Jenta med snø i håret" av Ninni Schulman. En ganske skremmende historie fra Sverige med journalisten Magdalena Hansson i hovedrolle som prøver å finne ei forsvunne jente, Hedda...



Jazgotek, beklager men jeg har ikke sett noen danske temaer heller

Bare kom og skriv med oss



Jeg gikk en spennende tur til Eiksmarka i dag etter jobben. For noen måneder siden begynte jeg å ta bilder av norsknatur og i dag var været - sammen med lys - mer enn perfekt

Ønsker dere en riktig god mandag

Bor du i Bærum?
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-24, 13:04   #376
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Ja, jeg bor i Slependen
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-30, 13:56   #377
vaniilla
Przyczajenie
 
Avatar vaniilla
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Strandvik
Wiadomości: 20
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Hei Jenter
Jeg heter Karolina. Håper vi kan prate litt sammen, så kan jeg få noen praksis i uformelt norsk språk.
Hva skal dere gjøre i helgen?
vaniilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-02, 18:09   #378
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Jeg skal bare jobbe, jobbe og...jobbe ;-) Ja, det høres veldig interessant ut, ikke sant? ;-)
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-03, 21:43   #379
madziczek
Zadomowienie
 
Avatar madziczek
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 028
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Hei!
Jeg heter Magdalena. Jeg bor i Polen i Warszawa.
Jeg går på norskkurs A1 fra oktober.
Vi lærer med "ny i norge" boka.
Jeg var i Norge tre ganger for sist år..

Cześć Dziewczyny
- jak napisałam/próbowałam napisać (będę wdzięczna za korektę), uczę się norweskiego na poziomie A1, a właściwie skończyliśmy już ten poziom i pod koniec maja mamy egzamin pisemny (później ustny przed Norwegiem - jak zdamy pisemny).
Jestem lekko przerażona, bo tak jak raczej nie mam większego problemu ze zrozumieniem tekstu pisanego, tak do tworzenia zdań w tym języku podchodzę jak do jeża, a o zrozumieniu i poprawnej wymowie nie wspomnę (rozmowa ustna na egzaminie zaczyna mi się śnić po nocach).
Słucham radia, piosenek dla dzieci w języku norweskim - wyłapuję tylko pojedyncze słowa i zwroty

Chętnie przyłączyłabym się do Was, żeby trochę popisać po norwesku, chociaż mój norweski jest jeszcze bardzo podstawowy.

Vi snakkes!
God natt!
madziczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-05-28, 16:39   #380
Douglas_Douglas
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 333
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Hej Dziewczyny,

znalazłam Wasz wątek i postanowiłam napisać. Jestem w Norwegii od roku i zaczynam łapać doła.. Mam straszną barierę językową, nie mogę przełamać się aby zacząć zagadywać ludzi. Na chwilę obecną nie pracuję, ponieważ tak się umówiliśmy z moim parnterem, jednak w sierpniu chcę już zacząć szukać konkretnej pracy bo zwariuję siedząc dłużej w domu. Niby moja znajomość języka jest na poziomie B1, z pisaniem radzę sobie całkiem nieźle, słownictwo nie jest strasznie ubogie, Norwegowie mnie rozumieją jak do nich mówię, ale ja za to o ile nie mówi ktoś do mnie w żółwim tempie nie jestem w stanie zrozumieć o co chodzi, w dodatku ilość dialektów przeraża mnie. Chodzę na siłownię, tam mam znajomą z którą od czasu do czasu rozmawiam, ale nie jest to zbyt często. Przez to wszystko zaczynam odczuwać, że wycofuję się społecznie. Pomóżcie mi jak przełamać tę cholerną barierę????

Oglądam Muminki po norwesku, słucham piosenek, słucham książek w wersji mp3, a nie mogę się odezwać. Mam wrażenie, że stoję na wysokim moście i mam wskoczyć do wody tylko nie mam odwagi i najlepiej by ktoś mnie po prostu... pchnął.
__________________
Warto czekać na swoją miłość.
Warto wyrzec się chwili w jej dłoniach.
By potem spokojnie spędzić całe życie w jej ramionach...

Douglas_Douglas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-28, 19:52   #381
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Wiesz, ludzie są różni. Są tacy, którzy nauczą się 2 zdań i 5 słów i od razu z biegu używają (jak mój TZ), ale są tacy, którzy potrzebują czasu, żeby zacząć używać języka. Ja również należę do tej drugiej grupy

Po jakimś czasie po prostu samo puściło (po długim czasie :P) że zaczęłam więcej używać języka. Najpierw nauczyłam się na tyle, żeby poczuć się pewniej i nie stać z rodziawioną gębą jak coś do mnie mówią )) Zajęło mi to duuuużo czasu.... Właśnie z powodu blokady, skrępowania, niepewności, cholera wie dlaczego. Języka używałam wyłącznie z dziećmi, wszelkich dorosłych unikałam jak ognia.

Teraz jest już dużo lepiej, w codziennych sytuacjach używam norweskiego, ale nadal czuję skrępowanie, więc nie odzywam się na forum (np na zebraniu rodziców ) , rzadko zagaduję jako pierwsza. Jestem tu 2, 5 roku i jestem w stanie przeprowadzić rozmowę telefoniczną po norwesku (ja, głucha na pół ucha mój wyznacznik sukcesu haha). Jeśli ktoś ze mną rozmawia to zwykle zwalniają tempo, używają pewnie też łatwiejszego słownictwa. Np wczoraj zebranie prowadziły 2 nauczycielki plus potem dwoje rodziców opowiadało o odżywaniu dzieci. Z tych 4 osób, tylko jedną baaaaardzo trudno było mi zrozumieć (ale generalnie nadążałam). Ale jeszcze rok temu (czyli jak byłam tu 1,5 roku) nie wiem czy bym tę kobietę zrozumiała

Więc nic, tylko uzbrój się w cierpliwość, rób dalej to, co robisz. Jeszcze polecam naukę piosenek po norwesku / tak żeby przyzwyczaić się do mówienia, a również osłuchać.

Aha, co mi pomagało na początku zrozumieć innych / może się śmieszne wydać, ale powtarzałam jak echo dane zdanie. Nie wiem dlaczego, ale łatwiej mi było zajarzyć o c o chodzi, jak usłyszałam to z własnych ust. A może po prostu wtedy moja pamięć mechaniczna powtarzanych słów się uruchamiała? :P Układ ust i języka i nagle olśnienie. Nie wiem, ale faktem jest, że daje dodatkowych parę sekund na przeszukanie zasobu głowy i rozszyfrowanie, co oni mówią ))

Co do typów ludzi to na supermemo można było kiedyś zrobić test superowy / właśnie jak się dane osoba uczy. Ja wiem, że jestem wzrokowcem i ruchowcem, a ze uczeniem się ze słuchu miałam zawsze kłopot, nawet po polsku! Skupić się na wykładzie / to był koszmar. Dlatego też rozumienie ze słuchu jest u mnie na dużo niższym poziomie niż rozumienie tekstu pisanego

Pozdrawiam i powodzenia!
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-29, 07:49   #382
hemli
Przyczajenie
 
Avatar hemli
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Hej!
Ja bym Ci jeszcze poleciła słuchanie radia - chociażby w tle. Mi to dało bardzo dużo. Więcej niż Muminki, które też wałkowałam, bo w radiu ludzie też mówią w różnych dialektach. A poza tym to seriale i filmy po norwesku, które jednak najbardziej odwzorowują "prawdziwą mowę" i jej tempo Nie martw się, norweski jest dla Polaków ciężkim językiem, jeśli chodzi o rozumienie ze słuchu, więc cierpliwości no i duużo determinacji i ćwiczeń, a w końcu na pewno się odblokujesz Powodzenia!
hemli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-29, 11:54   #383
Douglas_Douglas
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 333
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Mukaa: Właśnie ja jestem taka, że zanim się odezwę chcę mieć „perfekcyjnie” złożone zdanie i mówić bez zająknięcia, co przecież na początku nie jest możliwe. Mój TZ ma dużo więcej pewności siebie i jemu dużo łatwiej przychodzi po prostu mówić, nie ważne czy dobrze, czy źle, ale próbuje i dogaduje się. Trochę po angielsku, trochę po norwesku i się dogada, a ja żeby się odezwać muszę wcześniej „przygotować sobie” słownictwo, zdania i dopiero rozmawiać. Dlatego własnie spontaniczne rozmowy mnie paraliżują.

Mam nadzieję, że mi również po pewnym czasie puści. Myślę, że to będzie ten moment w którym zacznę pracować bo wtedy po prostu będę musiała odważyć się mówić.

Wow, po 2,5 roku prowadzisz rozmowę telefoniczną i rozumiesz co mówią na zebraniu w szkole. Duży sukces. No to ja jestem nieco ponad połowę tego czasu, mam nadzieję że za jakiś czas też będę mogła pochwalić się takimi osiągnięciami

Więc cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość, a to właśnie z nią u mnie najciężej Jestem strasznie niecierpliwa, zwłaszcza jak coś mi nie wychodzi. Z wieloma rzeczami tak mam Eh, chyba jednak w końcu będę musiała nauczyć się tej cierpliwości.

Piosenek po norwesku też słucham, zarówno w radio jak i sama wyszukuję w internecie plus teksty. Mam nawet kilka swoich ulubionych.

Zaciekawiło mnie to co napisałaś o powtarzaniu tego co ktoś do Ciebie powiedział. Myślę, że jest w tym jakiś sposób, tylko jakoś nie mogę sobie wyobrazić abym kogoś powtarzała. Chociaż może musiałabym spróbować? W końcu każdy sposób jest dobry a i z wymową by mnie od razu poprawili

Jeśli chodzi o sposób przyswajania wiedzy jestem zdecydowanie wzrokowcem, dlatego też czytanie i rozumienie tekstu pisanego idzie mi zdecydowanie lepiej. Wiadomo, że zawsze najlepiej i najbardziej efektywnie uczy się człowiek gdy połączy wszystkie zmysły podczas nauki.

Hemli: Tak jak pisałam wcześniej, radia też słucham zwłaszcza przy okazji gotowania i sprzątania. Czasami uda mi się wychwycić słówka albo nawet zdania, czy główny kontekst rozmowy (chociaż z tym ostatnim to rzadko jak na razie). Sęk w tym, że szybko się zniechęcam jeśli coś mi nie wychodzi (znów wracamy do tematu cierpliwości). Oglądałam owego czasu Przyjaciół po angielsku z norweskimi napisami, rozumiałam bardzo dużo, no ale jednak to nie o to chodziło. Problem mam z rozumieniem.


Macie rację Dziewczyny, że przede wszystkim to cierpliwość, determinacja i ćwiczenia. I mam nadzieję, że blokada wreszcie się zwolni


Så, god helg!
__________________
Warto czekać na swoją miłość.
Warto wyrzec się chwili w jej dłoniach.
By potem spokojnie spędzić całe życie w jej ramionach...

Douglas_Douglas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-29, 17:53   #384
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Og nå må alle dere skrive det samme på norsk
Jeg vet at dere klarer det fordi det er bare flinke jenter her

Heeeeeisann, hvordan går det med dere? Endelig er jeg ledig i helga og om en uke skal jeg til Polen å besøke foreldrene mine Har allerede bestilt 5 kg pierogi
Hadde dere kanskje noen ideer eller inspirasjon til gaver? Jeg vil kjøpe noe "typisk norsk" til min søsters barn men kan ikke bestemme hva som skulle passe best til ei liten jente på 4 år og en gutt på 10. Hjelp

Ønsker alle en riktig god helg.
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-30, 20:26   #385
Lottie69
Zakorzenienie
 
Avatar Lottie69
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 13 308
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Hei! Jeg snakker bare litt Norsk. Jeg håper forbedre min Norsk her.

Magbehth, kanskje Milksjokolade Freia? Det er ''et lite stykke Norge''.
Og Norsk genseren, det er vakker!
For jenta Larvikitt smykker? Troll figuren?

Det er virkelig hard, skrive på Norsk. Om jeg har ikke en ordbok, skrive jeg ikke setning.

Jeg lærer Norsk bare på Duolingo. Vet dere hvor jeg kan se en tegnefilm for barn in Norsk?

Hå en god kveld!
Lottie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-04, 22:21   #386
magbeth
Dzik
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 722
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Takk for inspirasjoner og gode ideer, Lottie69
Freia tar jeg alltid med barna er avhengige av

Hvis du vil se på noen tegnefilmer, kan du sjekke på boomerangtv.no eller på Disneys norskhjemmeside. Lykke til
magbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-15, 09:41   #387
Douglas_Douglas
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 333
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Jentene,

Hvem er ringehjelp som jobber i butikk?

Jeg lærer norsk alene, sa jeg snakker ikke flytende. Det er veldig vanskelig til meg, særlig jeg ønsker a jobbe allerede! Dessuten har jeg en språkbarrieren :/ Jeg har ikke mot, at gå og snakke! Jeg har mange muligheter til å snakke for eksempel med naboer, jeg går på treningsentrum også. Men hvis noen sier til meg, jeg er i sjokk og jeg syns at jeg forstår ingenting. Når noen snakker sakte, jeg forstår men er jeg stresset og jeg vil ende samtalen så fort som mulig! Etterpå jeg er sint på meg selv at jeg fikk panikk. Ehhh
__________________
Warto czekać na swoją miłość.
Warto wyrzec się chwili w jej dłoniach.
By potem spokojnie spędzić całe życie w jej ramionach...

Douglas_Douglas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-02, 11:23   #388
maria_nna
Raczkowanie
 
Avatar maria_nna
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 31
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Na YouTube mozna natknac sie na dziewczyne - Norwezke, ktora uczy w przystepny sposob swojego narodowego jezyka. Trzeba tylko znac angielski w miare dobrze. Moze ktorejs z was sie to przyda:

https://www.youtube.com/user/Crienexzy
maria_nna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 11:25   #389
Em29
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 9
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Hej
Dziewczyny, mam wielką prośbę. Jestem studentką Akademii Muzycznej na wydziale wokalnym i mam śpiewać pieśń po norwesku. Niestety, nie znam tego języka. Czy mogłybyście fonetycznie mi napisać, tekst pieśni, tak abym poprawnie go wyśpiewała? Byłabym bardzo, bardzo wdzięczna!

Kanske vil der gå både Vinter og Vår
Og naeste Sommer med, op det hele År
Men engang vil du komme, det ved jeg visst.
Her skal jeg nok vente, for det lovte jeg sidst.

Gud styrke dig, hvor du i Verden går
Gud glaede dig, hvis du for hans fodskammel står
Her skal jeg vente till du komme igjen
Og vente du hisst oppe, vi traeffes der, min Ven!

Em29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-15, 11:58   #390
cornflower_girl
Zakorzenienie
 
Avatar cornflower_girl
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez Em29 Pokaż wiadomość
Hej
Dziewczyny, mam wielką prośbę. Jestem studentką Akademii Muzycznej na wydziale wokalnym i mam śpiewać pieśń po norwesku. Niestety, nie znam tego języka. Czy mogłybyście fonetycznie mi napisać, tekst pieśni, tak abym poprawnie go wyśpiewała? Byłabym bardzo, bardzo wdzięczna!

Kanske vil der gå både Vinter og Vår
Og naeste Sommer med, op det hele År
Men engang vil du komme, det ved jeg visst.
Her skal jeg nok vente, for det lovte jeg sidst.

Gud styrke dig, hvor du i Verden går
Gud glaede dig, hvis du for hans fodskammel står
Her skal jeg vente till du komme igjen
Og vente du hisst oppe, vi traeffes der, min Ven!

Może najlepiej wysłuchać wykonania tej pieśni na yt? Jest sporo dialektów, każdy ma inną wymowę, do tego operowanie głosem.
Tutaj np. link do wykonania (najbliżej do wymowy mieszkańców Oslo).
__________________

Bogini kuchennego zniszczenia
cornflower_girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-03-06 03:38:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:01.