"Dobra pensja" "dobra praca" - Strona 14 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-12-07, 17:23   #391
visionAM
Zakorzenienie
 
Avatar visionAM
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 32 059
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Sorry, zrozumiałam, że 5tys.na całą rodzinę, a nie ze dwa razy po pięć
visionAM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 17:25   #392
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
I żyć w stolicy za 3 tysiące? Ponoć stolica taka droga. A pensja minimalna tam się nie zdarza. A ty sugerujesz życie za 3 tysie na rodzinę?

wysłane telepatycznie
po odliczeniu kosztow mieszkania 3 tys spokojnie starczy na taka 3 osobowa rodzine-owszem wakacji na hawajach nie bedzie ale biedy tez nie,
zauwaz,ze w moim poscie napisalam,ze roznica miedzy wawa a reszta kraju to glownie mieszkania ( i zlobki/opiekunki do dzieci-reszta porownywalna), takze jak ktos ma mieszkanie w stolicy i 3 tys na zycie to nie jest zle - i wychodzi tak samo jak ktos kto zarabia 6 ale 3 wydaje na kredyt

Cytat:
Napisane przez Veredise Pokaż wiadomość
Wiem, co napisałaś. o 5 napisałam ja.
Dla mnie 2,5 w stolicy to bardzo mało. Nie wiem czy w ogóle bym to uznała za klasę średnią, tak szczerze.

Zakonna - skąd wiesz, że żyli w stolicy? Poza tym nie za 3 tys, tylko za 6, bo ja ciągle mówię o dwóch pensjach po 5 tys, czyli w sumie o 10 tys, z których się odkłada 2 tys przez 20 lat.
nie musi byc w stolicy-w dowolnym innym miescie przy takiej pensji i 2 dzieci nei odlozy sie na mieszkanie, a taka jest srednia pensja w PL,

Ty mowisz o naprawde przzywoitych zarobkach (raczej z tych wyzszych)-wtedy mozna odkladac,ale uwierz mi jak ktos zarabia ze 3 tys to cudow nie odlozy
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 17:30   #393
Veredise
Zakorzenienie
 
Avatar Veredise
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 493
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Nocna Nimfa Pokaż wiadomość
Ty mowisz o naprawde przzywoitych zarobkach (raczej z tych wyzszych)-wtedy mozna odkladac,ale uwierz mi jak ktos zarabia ze 3 tys to cudow nie odlozy
Oczywiście, że tak. Tylko nie wiemy co tak naprawdę miała na myśli autorka postu pisząc o klasie średniej. Nie wiemy ile zarabiali rodzice, ani czy nie mieli jakiegoś kapitału (ziemia, spadek, firma, którą sprzedali etc).
Natomiast ja tylko bronię tezy, że można być nadal klasą średnią i być w stanie odłożyć na mieszkanie dla dzieci.
__________________
- Ah elle aime bien ça les stratagemes!
- Oui...
- En fait, elle est un peu lache. Je crois que c'est pour ça que j'ai du mal a saisir son regard.




Veredise jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 17:31   #394
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Veredise Pokaż wiadomość
Oczywiście, że tak. Tylko nie wiemy co tak naprawdę miała na myśli autorka postu pisząc o klasie średniej. Nie wiemy ile zarabiali rodzice, ani czy nie mieli jakiegoś kapitału (ziemia, spadek, firma, którą sprzedali etc).
Natomiast ja tylko bronię tezy, że można być nadal klasą średnią i być w stanie odłożyć na mieszkanie dla dzieci.
no mozna bo i zarabiajac 2 tys i 7 jest sie wciaz klasa srednia, ale troszke taka z innej polki jednak-ja sie odnioslam bardziej do wiekszosc w tym kraju, Ty do wyzszej klasy sredniej
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 17:36   #395
Veredise
Zakorzenienie
 
Avatar Veredise
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 493
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Przyznam szczerze, że jak ktoś zarabia 2 tys, to ja nie wiem czy to już jest klasa średnia. Przecież to nawet nie jest średnia pensja. Więc dla mnie to by była albo bardzo bardzo niska klasa średnia, albo po prostu klasa niska. Więc raczej mówię o tych, którzy zarabiają powyżej średniej, stąd ten mój przykład z 5 tys na rękę. Nie nazwałabym tego klasą wyższą, bo jednak ich nie stać na wszystko - czyli albo inwestują albo jadą na wakacje.
Ale oczywiście to kwestia umowna. Nie ma jednej definicji, więc dla każdego to może znaczyć coś innego.
__________________
- Ah elle aime bien ça les stratagemes!
- Oui...
- En fait, elle est un peu lache. Je crois que c'est pour ça que j'ai du mal a saisir son regard.




Veredise jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 18:13   #396
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Veredise Pokaż wiadomość
Przyznam szczerze, że jak ktoś zarabia 2 tys, to ja nie wiem czy to już jest klasa średnia. Przecież to nawet nie jest średnia pensja. Więc dla mnie to by była albo bardzo bardzo niska klasa średnia, albo po prostu klasa niska. Więc raczej mówię o tych, którzy zarabiają powyżej średniej, stąd ten mój przykład z 5 tys na rękę. Nie nazwałabym tego klasą wyższą, bo jednak ich nie stać na wszystko - czyli albo inwestują albo jadą na wakacje.
Ale oczywiście to kwestia umowna. Nie ma jednej definicji, więc dla każdego to może znaczyć coś innego.
nie tyle klasa wyzsza co wyzsza klasa srednia-w sensie,ze klasa srednia tez ma warstwy bo wlasnie ktos moze zarabiac 2 tys a ktos moze 5 - ani jeden ani drugi bogaczem nie jest, ale bieda tez bym tego nie nazwala
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 19:16   #397
Veredise
Zakorzenienie
 
Avatar Veredise
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 493
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Nocna Nimfa Pokaż wiadomość
nie tyle klasa wyzsza co wyzsza klasa srednia-w sensie,ze klasa srednia tez ma warstwy bo wlasnie ktos moze zarabiac 2 tys a ktos moze 5 - ani jeden ani drugi bogaczem nie jest, ale bieda tez bym tego nie nazwala
Czyli klasa niższa = bieda? Skoro zarabiający 2 tys to nie bieda, tylko niższa klasa średnia.
Bo dla mnie raczej klasa niższa to ludzie bez wykształcenia, pracujący fizycznie i zarabiający poniżej średniej. Niekoniecznie tacy, którzy cierpią ubóstwo.
__________________
- Ah elle aime bien ça les stratagemes!
- Oui...
- En fait, elle est un peu lache. Je crois que c'est pour ça que j'ai du mal a saisir son regard.




Veredise jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-12-07, 19:54   #398
niebieska_chmura
Raczkowanie
 
Avatar niebieska_chmura
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 362
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez ciri15 Pokaż wiadomość
Byly nizsze ale na pewno nie o polowe.

Ja jestem ciekawa co to oznacza "typowa klasa srednia", bo ciezko mi sobie wyobrazic klase srednia(w polskim rozumieniu), ktora stac na kupienie dwoch mieszkan w Wawie w niewielkich odstępach czasu.
Pisząc "klasa średnia" miałam na myśli nasz poziom życia. Rodzice oszczedzali na te mieszkania przez wiele lat. Były kupione w odstępach 2 lat, przy czym kupując pierwsze mieli już środki na drugie.

---------- Dopisano o 20:51 ---------- Poprzedni post napisano o 20:44 ----------

Cytat:
Napisane przez Liara_Tsoni Pokaż wiadomość
8 lat temu mieszkania w warszawe (zwłaszcza w dalszych dzielnicach byly niemal o polowę tańsze).
Poza tym pytanie jakei to mieszkania- kawalerka, czy dwa pokoje sa dobre na studia ale jak się zkałada rodzine to trzeba więcej, a to już duzy koszt- chyab ze na obrzeżach miasta
2 pokoje, bardzo dobra lokalizacja.
To z założenia były mieszkania na start.
Zawsze to jakiś "majątek". W przypadku checi założenia rodziny zawsze można mieszkanie sprzedać i mieć na wkład na większe lub wynająć i jest już jakieś dodatkowe źródło dochodu na spłatę kredytu.
Ja akurat najprawdopodobniej nie założę rodziny, więc dla mnie takie mieszkanie jest idealne, większego nie potrzebuję. Brat natomiast mieszka już w wiekszym, wziął niewielki kredyt na pokrycie różnicy w cenie mieszkań.

---------- Dopisano o 20:54 ---------- Poprzedni post napisano o 20:51 ----------

Cytat:
Napisane przez Veredise Pokaż wiadomość
Dobra, nie były w rodzinie, ale też nie wiadomo kiedy kupili. Jeszcze 10 lat temu rynek nieruchomości wyglądał całkiem inaczej niż teraz.
Dokładnie tak, lata 2006-2008. Ceny były niższe, to fakt. Obecnie mieszkania takie jak moje chodzą za 1/3 więcej.

Edytowane przez niebieska_chmura
Czas edycji: 2016-12-07 o 19:59
niebieska_chmura jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 20:27   #399
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Veredise Pokaż wiadomość
Czyli klasa niższa = bieda? Skoro zarabiający 2 tys to nie bieda, tylko niższa klasa średnia.
Bo dla mnie raczej klasa niższa to ludzie bez wykształcenia, pracujący fizycznie i zarabiający poniżej średniej. Niekoniecznie tacy, którzy cierpią ubóstwo.
tak, zasadniczo klasa niska=bieda
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasa_ni%C5%BCsza

klasa srednia za to ma rozne warstwy i ktos kto zarabia 2 tys to wciaz klasa srednia (bo radzi sobie sam) tylko nizsza warstwa
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 20:29   #400
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
Ja też jestem bardzo ciekawa po ile te mieszkania. Bo kupienie mieszkania za gotówkę w stolicy za nic nie pasuje mi do klasy średniej.

wysłane telepatycznie
Dziewczyny, zapoznajcie się może najpierw z definicją klasy średniej.
Nie wiem czy wiecie, ale w PL, żeby zaliczać się do klasy średniej spełniając tylko kryteria zarobkowe to trzeba zarabiać przynajmnioej 6-7 tysięcy do ręki. Od tego zaczyna się tzw. klasa średnia na dorobku
Więc nie, przyjmując same kryteria zarobkowe, osoba, ktora zarabia 2 czy 3 k na rękę nie jest klasą średnią
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 20:40   #401
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez sunshinebutterfly Pokaż wiadomość
Dziewczyny, zapoznajcie się może najpierw z definicją klasy średniej.
Nie wiem czy wiecie, ale w PL, żeby zaliczać się do klasy średniej spełniając tylko kryteria zarobkowe to trzeba zarabiać przynajmnioej 6-7 tysięcy do ręki. Od tego zaczyna się tzw. klasa średnia na dorobku
Więc nie, przyjmując same kryteria zarobkowe, osoba, ktora zarabia 2 czy 3 k na rękę nie jest klasą średnią
Afaik definicja klasy średniej bardzo się zmienia, i wcale nie trzeba mieć 6-7 tysięcy do ręki gdzieś czytałam, że właśnie problem z klasą średnią w Polsce jest taki, że wszystko od 2 do 50 tysięcy może być klasą średnią, różnych szczebli.
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-12-07, 20:46   #402
syklamen
Zakorzenienie
 
Avatar syklamen
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Magiczna kraina Narnia, gdzieś na Latarnianym Pustkowiu...:)
Wiadomości: 6 518
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

A jeśli dopiero oszczędności całego życia moich dziadków i większości życia moich rodziców wystarczą na kupno średniej wielkości mieszkania to do jakiej klasy się zaliczamy? Bo moim zdaniem jesteśmy biedni.

W moim mieście rodzinnym (oczywiście ściana wschodnia) pracę za ponad 2 tys mają osoby, które mają tzw 'plecy'. Poza tym wszyscy proponują najniższą krajową, a najpopularniejszą opcją są staże z UP zamiast zatrudniania na umowę. Czyli robisz ja normalny pracownik, ale nim nie jesteś i rzucają Ci grosze. Jak przeżyć za takie pieniądze?
__________________
47/2017 48/2016 80/2015 95/2014

Edytowane przez syklamen
Czas edycji: 2016-12-07 o 20:52
syklamen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 20:47   #403
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez cholernarejestracja Pokaż wiadomość
Afaik definicja klasy średniej bardzo się zmienia, i wcale nie trzeba mieć 6-7 tysięcy do ręki gdzieś czytałam, że właśnie problem z klasą średnią w Polsce jest taki, że wszystko od 2 do 50 tysięcy może być klasą średnią, różnych szczebli.
Zmienia się, ale nie aż tak.
Klasa średnia nie pochodzi od słowa 'średniacy' tylko jest to raczej coś pośredniego pomiedzy dawną arystokracją (dzisiejszy odpowiednik to ludzie Forbesa) a ludźmi z niewielkim zapleczem majątkowym, kulturowym i edukacyjnym. (2 k miesięcznie to jest niewielkie uposażenie majątkowe)
Inaczej mówiąc, do klasy średniej zaliczają się prawnicy, wysokiej klasy specjaliści, właściciele przedsiębiorstw.

Stąd też wzięło się powiedzienie, że ' W Polsce nie ma klasy średniej' Po prostu nie każdy może się do tej grupy zaliczać

Edytowane przez sunshinebutterfly
Czas edycji: 2016-12-07 o 20:49
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 20:49   #404
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

A nauczyciele już nie są klasa średnia najwyraźniej bo kryterium dochodowe nie pozwala. I Pani w urzędzie miasta też klasa średnia nie jest.

wysłane telepatycznie
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 20:51   #405
Veredise
Zakorzenienie
 
Avatar Veredise
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 493
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez sunshinebutterfly Pokaż wiadomość
Zmienia się, ale nie aż tak.
Klasa średnia nie pochodzi od słowa 'średniacy' tylko jest to raczej coś pośredniego pomiedzy dawną arystokracją (dzisiejszy odpowiednik to ludzie Forbesa) a ludźmi z niewielkim zapleczem majątkowym, kulturowym i edukacyjnym. (2 k miesięcznie to jest niewielkie uposażenie majątkowe)
Czyli co jest niżej niż tak definiowana klasa średnia, skoro klasa niższa to już jest biedota, która się sama nie może utrzymać, tylko potrzebuje pomocy państwa?
Bo w takim razie ludzie, którzy zarabiają średnią krajową nie są ani klasą średnią, ani klasą niższą. Czyli czym są?
__________________
- Ah elle aime bien ça les stratagemes!
- Oui...
- En fait, elle est un peu lache. Je crois que c'est pour ça que j'ai du mal a saisir son regard.




Veredise jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 21:40   #406
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Veredise Pokaż wiadomość
Czyli co jest niżej niż tak definiowana klasa średnia, skoro klasa niższa to już jest biedota, która się sama nie może utrzymać, tylko potrzebuje pomocy państwa?
Bo w takim razie ludzie, którzy zarabiają średnią krajową nie są ani klasą średnią, ani klasą niższą. Czyli czym są?
Definiuje się jeszcze coś takiego jak klasę robotniczą tzw. 'working class'
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 22:03   #407
ciri15
Ekspert od Dupy Strony
 
Avatar ciri15
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 20 778
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez sunshinebutterfly Pokaż wiadomość
Dziewczyny, zapoznajcie się może najpierw z definicją klasy średniej.
Nie wiem czy wiecie, ale w PL, żeby zaliczać się do klasy średniej spełniając tylko kryteria zarobkowe to trzeba zarabiać przynajmnioej 6-7 tysięcy do ręki. Od tego zaczyna się tzw. klasa średnia na dorobku
Więc nie, przyjmując same kryteria zarobkowe, osoba, ktora zarabia 2 czy 3 k na rękę nie jest klasą średnią
I taka powinna byc klasa srednia. Tylko problem jest taki, ze w Polsce jej nie ma, bo jest bardzo nieliczna. Dlatego w polskim rozumieniu klasa srednia to ci, ktorzy jakos sobie radza, utrzymuja sie bez pomocy i brania kredytow na konsumpcje, m.in osoby zarabiajace te 2000 zl.
__________________
Jak na św. Hieronima jest deszcz albo go ni ma, to na św. Szczepana pada albo nie pada.

ciri15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 22:07   #408
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez ciri15 Pokaż wiadomość
I taka powinna byc klasa srednia. Tylko problem jest taki, ze w Polsce jej nie ma, bo jest bardzo nieliczna. Dlatego w polskim rozumieniu klasa srednia to ci, ktorzy jakos sobie radza, utrzymuja sie bez pomocy i brania kredytow na konsumpcje, m.in osoby zarabiajace te 2000 zl.
Ci co 'jakoś' sobie radzą to raczej te wspomniane 'working class' a nie żadna klasa średnia
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-07, 22:13   #409
ciri15
Ekspert od Dupy Strony
 
Avatar ciri15
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 20 778
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez niebieska_chmura Pokaż wiadomość
Pisząc "klasa średnia" miałam na myśli nasz poziom życia. Rodzice oszczedzali na te mieszkania przez wiele lat. Były kupione w odstępach 2 lat, przy czym kupując pierwsze mieli już środki na drugie.

---------- Dopisano o 20:51 ---------- Poprzedni post napisano o 20:44 ----------


2 pokoje, bardzo dobra lokalizacja.
To z założenia były mieszkania na start.

Dokładnie tak, lata 2006-2008. Ceny były niższe, to fakt. Obecnie mieszkania takie jak moje chodzą za 1/3 więcej.
Ja w tamtym okresie szlam na studia i troche sie orientuje, kto kupowal mieszkania w Wawie, jakie byly ceny. Nie zaliczylabym Twoich rodzicow do przecietnej klasy sredniej w moim rozumieniu, moze tej "wyzszej średniej" jesli trzeba to dzielic. Tym bardziej, ze mieszkania w dobrej lokalizacji, kupione w niewielkim odstępie czasu i jak sama piszesz, rodzice w momencie kupienia pierwszego mieli pieniadze na drugie. Chyba ze mieli jakies dodatkowe zrodlo w postaci np.kasy ze sprzedazy ziemi lub sami w mlodosci nie splacali kredytu/nie kupili domu/mieszkania/mieli innego rodzaju "odciążenie finansowe" - wtedy przy regularnym oszczedzaniu duzych sum to mozliwe.
__________________
Jak na św. Hieronima jest deszcz albo go ni ma, to na św. Szczepana pada albo nie pada.

ciri15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-12-07, 23:52   #410
Veredise
Zakorzenienie
 
Avatar Veredise
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 493
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez sunshinebutterfly Pokaż wiadomość
Ci co 'jakoś' sobie radzą to raczej te wspomniane 'working class' a nie żadna klasa średnia
Tylko, że "working class" to są nisko wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Nie zaliczyłabym do nich np. urzędników czy pracowników uczelni państwowych, którzy w Polsce zarabiają w okolicach średniej krajowej, albo i niżej. A do klasy średniej też nie pasują.
__________________
- Ah elle aime bien ça les stratagemes!
- Oui...
- En fait, elle est un peu lache. Je crois que c'est pour ça que j'ai du mal a saisir son regard.




Veredise jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-08, 08:11   #411
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Veredise Pokaż wiadomość
Tylko, że "working class" to są nisko wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Nie zaliczyłabym do nich np. urzędników czy pracowników uczelni państwowych, którzy w Polsce zarabiają w okolicach średniej krajowej, albo i niżej. A do klasy średniej też nie pasują.
Pracownicy uniwersytetow państwowych (profesorowie, doktorzy) są klasą średnią ze względu na wykstzałcenie i wkład w naukę i życie społeczne.
A 'working class' to nisko wykwalifikowani pracownicy nie tylko fizyczni. W dzisiejszych czasach zresztą coraz mniej osob pracuje fizycznie, sporo za to jest wszelkiego rodzaju wyrobników i pracy do której nie potrzeba większych kwalifikacji typu klepacze w korporacjach. Ale to nie jest klasa średnia.

Zresztą odbiegamy teraz od tematu
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-08, 08:30   #412
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Nocna Nimfa Pokaż wiadomość
tak, zasadniczo klasa niska=bieda
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasa_ni%C5%BCsza

klasa srednia za to ma rozne warstwy i ktos kto zarabia 2 tys to wciaz klasa srednia (bo radzi sobie sam) tylko nizsza warstwa
Kurcze dalas linka a z tego linka nie wynika ze ludzie zarabiajacy 2 kola sa biedakami.
- pracuja
- nie biora od nikogo pomocy



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 09:30 ---------- Poprzedni post napisano o 09:28 ----------

Cytat:
Napisane przez sunshinebutterfly Pokaż wiadomość
Ci co 'jakoś' sobie radzą to raczej te wspomniane 'working class' a nie żadna klasa średnia
- - 'doktoranci
Pracownicy nizszego szczepla korpo
Nauczyciele jezykow.

Working class

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-08, 08:49   #413
201704060907
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 1 244
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez kennedy Pokaż wiadomość
Kurcze dalas linka a z tego linka nie wynika ze ludzie zarabiajacy 2 kola sa biedakami.
- pracuja
- nie biora od nikogo pomocy




Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 09:30 ---------- Poprzedni post napisano o 09:28 ----------


- - 'doktoranci
Pracownicy nizszego szczepla korpo
Nauczyciele jezykow.

Working class

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Za biedni, aby się utrzymać, za bogaci na pomoc państwa
201704060907 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-08, 08:52   #414
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez mizmaz Pokaż wiadomość
Za biedni, aby się utrzymać, za bogaci na pomoc państwa


Przyznam, ze ja wczoraj przeczytałam, ze 2 000 netto to ma być klasa średnia, to nie wiedziałam - śmiać się czy płakać.
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-08, 12:13   #415
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość


Przyznam, ze ja wczoraj przeczytałam, ze 2 000 netto to ma być klasa średnia, to nie wiedziałam - śmiać się czy płakać.
wiesz to pojecie nie ma scislej definicji,ze od 2,8 jestes klasa srednia a jak masz 2,5 to juz nie,

dla mnie definicja jest taka,ze jak nie ciagniesz zasilkow,pracujesz i mozesz utrzymac sie sam to jestes klasa srednia-a ze jak pisalam wyzej klasa srednia tez ma rozne 'warstwy' to normalka, najbogatsi to jakies 1-3% (czyli klasa wyzsza), biedacy to dla mnie ludzie ,ktorzy nie sa w stanie na siebie zapracowac,

oczywiscie granica jest plynna bo co innego miec 2 tys w warszawie i musiec wynajmowac pokoj a co innego miec 2 tys i dom po babci w jakiejs malej miejscowosci, ale ogolnie zyc sie za takie pieniadze da (tzn gloden nie przymiera, na ubranie i jedzenie tez starczy, na egzotyczne wakacje juz nie).

Zasadniczo odnioslam pojecie klasy sredniej do wiekszosci panujacej w naszym kraju-jesli przyjmiesz,ze klasa srednia zaczyna sie od 7 tys to wychodzi na to,ze 90% naszego kraju to bieda i ubostwo ,a tak chyba nie jest (troche realizmu-pewnie,ze kazdy marzy o wielkim mieszkani ,fajnym samochodzie i wakacjach za grania, ale jednak na skali swiata zle nie jest),

a 'sredniego' polaka jak juz wczesniej zauwazylysmy nie stac na to ,zeby sobie od tak kupic mieszkanie za gotowke (przy obecnej sytuacji ekonomicznej - za 20 lat mieszkania juz beda sporo tansze
Save
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-08, 12:18   #416
Liara_Tsoni
Wtajemniczenie
 
Avatar Liara_Tsoni
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 2 056
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Nocna Nimfa Pokaż wiadomość
wiesz to pojecie nie ma scislej definicji,ze od 2,8 jestes klasa srednia a jak masz 2,5 to juz nie,

dla mnie definicja jest taka,ze jak nie ciagniesz zasilkow,pracujesz i mozesz utrzymac sie sam to jestes klasa srednia-a ze jak pisalam wyzej klasa srednia tez ma rozne 'warstwy' to normalka, najbogatsi to jakies 1-3% (czyli klasa wyzsza), biedacy to dla mnie ludzie ,ktorzy nie sa w stanie na siebie zapracowac,

oczywiscie granica jest plynna bo co innego miec 2 tys w warszawie i musiec wynajmowac pokoj a co innego miec 2 tys i dom po babci w jakiejs malej miejscowosci, ale ogolnie zyc sie za takie pieniadze da (tzn gloden nie przymiera, na ubranie i jedzenie tez starczy, na egzotyczne wakacje juz nie).

Zasadniczo odnioslam pojecie klasy sredniej do wiekszosci panujacej w naszym kraju-jesli przyjmiesz,ze klasa srednia zaczyna sie od 7 tys to wychodzi na to,ze 90% naszego kraju to bieda i ubostwo ,a tak chyba nie jest (troche realizmu-pewnie,ze kazdy marzy o wielkim mieszkani ,fajnym samochodzie i wakacjach za grania, ale jednak na skali swiata zle nie jest),

a 'sredniego' polaka jak juz wczesniej zauwazylysmy nie stac na to ,zeby sobie od tak kupic mieszkanie za gotowke (przy obecnej sytuacji ekonomicznej - za 20 lat mieszkania juz beda sporo tansze
Save
Klasa średnia, to nie osoby które "utrzymują się bez zasiłków".

Z zasiłkami to ubóstwo- bez zasiłków ale bez sza;eństw to raczej klasy robotnicze/niższe itd.

Inaczej by wychodziło, że mamy klasy średiej całe miliony w Polsce, a jest jej u nas jak na lekartswo.

Kryteria kalsy średniej sa w sumie dwa: jedno to wykształcenie/zawó/prestiż. Profesor uniwersytecki, nawet jak zarabia mało, jest klasą średnią
Drugie kryterium to kasa. Czlowiek nawet bez wykształcenia wyższego, ale zarabiający 5 tysi na rękę i mający jakiś majątek będzie klasą średnią.
Liara_Tsoni jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-08, 12:19   #417
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość


Przyznam, ze ja wczoraj przeczytałam, ze 2 000 netto to ma być klasa średnia, to nie wiedziałam - śmiać się czy płakać.
Mój TZ tak twierdzi, ze w polskich realiach osoby o takich zarobkach sa klasa średnia.
Ja sie z tym nie zgadzam do końca. Klasę średnia stać minimum na przyzwoite mieszkanie, szkole dla dziecka, w miarę nowy samochód, wakacje co roku, jedzenie w restauracjach co jakiś czas, udział w kulturze typu teatr, kino, zakup książek, kupno skórzanych butów itp. A za dwa tysiące to raczej cieżko to wszystko ogarnąć. W Polsce taka typowa klasa średnia jest głownie w wielkich miastach.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-08, 12:27   #418
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez Nocna Nimfa Pokaż wiadomość
dla mnie definicja jest taka,ze jak nie ciagniesz zasilkow,pracujesz i mozesz utrzymac sie sam to jestes klasa srednia-a ze jak pisalam wyzej klasa srednia tez ma rozne 'warstwy' to normalka, najbogatsi to jakies 1-3% (czyli klasa wyzsza), biedacy to dla mnie ludzie ,ktorzy nie sa w stanie na siebie zapracowac,
Bez sensu. Co z tego, ze przyjmujesz kryterium "ktoś, kto nie ciągnie zasiłków od państwa"? Ktoś, kto pracuje a zarobki nie pozwalają mu na spokojne utrzymanie się, zasiłku i tak nie dostanie - bo za dużo zarabia. To, ze to "za dużo" i tak ledwo wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb, jest nieistotne.

Cytat:
oczywiscie granica jest plynna bo co innego miec 2 tys w warszawie i musiec wynajmowac pokoj a co innego miec 2 tys i dom po babci w jakiejs malej miejscowosci, ale ogolnie zyc sie za takie pieniadze da (tzn gloden nie przymiera, na ubranie i jedzenie tez starczy, na egzotyczne wakacje juz nie).Save
Oczywiście. Oczywiście zakładając, ze dorosły, pracujący człowiek przez -dzieści lat nie dorobił się absolutnie żadnych zobowiązań i do końca życia będzie mieszkał w pokoiku wynajmowanym ze studentami.

---------- Dopisano o 13:27 ---------- Poprzedni post napisano o 13:26 ----------

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Klasę średnia stać minimum na przyzwoite mieszkanie, szkole dla dziecka, w miarę nowy samochód, wakacje co roku, jedzenie w restauracjach co jakiś czas, udział w kulturze typu teatr, kino, zakup książek, kupno skórzanych butów itp. A za dwa tysiące to raczej cieżko to wszystko ogarnąć. W Polsce taka typowa klasa średnia jest głownie w wielkich miastach.
Dziękuję, bardzo mądrze to napisałaś.
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-08, 12:31   #419
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Jeszcze chciałam dodać, ze klasy wyższej nie definiuje sie tylko przez zarobki. Jak ktoś zarabia powiedzmy 40 tysięcy miesięcznie, a poza tym ma styl rozrywek i uczestnictwa w kulturze jak Ferdek Kiepski, to klasa wyższa nie jest.

Klasa wyższa to w uproszczeniu wielkie fortuny generalnie. Nawet zakup za gotówkę dwóch mieszkań w Warszawie to nie bilet wstępu do klasy wyższej. Problemem jest, ze w Polsce sa śmieszne pensje i urzędnik na stanowisku kierowniczym w gminie moze zarabiać 2400 zł, teoretycznie powinien być przedstawicielem typowej klasy średniej w cywilizowanym kraju, ale to brzmi śmiesznie pensja 2000 zl wystarczająca na przeżycie i klasa średnia.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-08, 12:45   #420
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: "Dobra pensja" "dobra praca"

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Jeszcze chciałam dodać, ze klasy wyższej nie definiuje sie tylko przez zarobki. Jak ktoś zarabia powiedzmy 40 tysięcy miesięcznie, a poza tym ma styl rozrywek i uczestnictwa w kulturze jak Ferdek Kiepski, to klasa wyższa nie jest.

Klasa wyższa to w uproszczeniu wielkie fortuny generalnie. Nawet zakup za gotówkę dwóch mieszkań w Warszawie to nie bilet wstępu do klasy wyższej. Problemem jest, ze w Polsce sa śmieszne pensje i urzędnik na stanowisku kierowniczym w gminie moze zarabiać 2400 zł, teoretycznie powinien być przedstawicielem typowej klasy średniej w cywilizowanym kraju, ale to brzmi śmiesznie pensja 2000 zl wystarczająca na przeżycie i klasa średnia.
I właśnie dlatego napisałam, ze nie wiedziałam, czy się śmiać czy płakać po tym tekście, ze zarobki 2 000 to klasa średnia.

Co z tego, że ktoś ma pracę umysłową, wykształcenie wyższe a zarabia tak, ze tyko od 1-go do 1-go? A na przeciwnym biegunie są właśnie tacy Kiepscy, którzy może i zarabiają te -naście tysięcy miesięcznie, a jednocześnie należą np.do tej grupy Polaków, którzy żadnej książki w ciągu roku nie przeczytali.
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-08-25 12:15:46


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:55.