Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-02-04, 08:37   #1
ladyflower
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 32

Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?


Hej,

o tym, ze do naszej żywności dodawane są różnego rodzaju sztuczne dodatki E wiemy wszyscy. Wczoraj przypadkowo natknęłam się na artykuł: http://zycienaszczycie.pl/trzy-dodat...lepiej-unikac/ i uświadomiłam sobie, że właściwie w każdym produkcie, który mam w lodówce jest jakiś syf! Czy Wy zwracacie uwagę na te dodatki? Staracie się wybierać produkty, które nie mają w składzie aspartamu, karagenu, nie wspominając już o "sławnym" glutaminianie?
Jestem alergikiem i dla mnie każdy sztuczny dodatek odbija się negatywnie na stanie mojej skóry;/ Czy znacie może jakieś sklepy (mogą być również on-line), które sprzedają żywność bez takich dodatków?
ladyflower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-04, 10:22   #2
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Nie kupuję żywności wysoko przetworzonej, i czytam etykiety. Wybieram produkty w ktorych jest mało dodatków sztucznych i E.
Trzeba wiedzieć czego unikać bo niektóre E sa potrzebne a niektóre neutralne dla organzimu.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-04, 10:47   #3
Mirianka
Zakorzenienie
 
Avatar Mirianka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 10 785
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

ja nie kupuję produktów z syropem glukozowo - fruktozowym A to narawdę jest chyba w 60% produktów tj słodycze, dżemy, jogurty, soki i ciasta...
__________________

Mirianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-04, 11:29   #4
ladyflower
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 32
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez Mirianka Pokaż wiadomość
ja nie kupuję produktów z syropem glukozowo - fruktozowym A to narawdę jest chyba w 60% produktów tj słodycze, dżemy, jogurty, soki i ciasta...
O tym syropie glukozowo-fruktozowym robi się ostatnio głośno. W sobotę ędąc na zakupach zaczęłam przeglądać produkty i...o zgrozo! tak jak piszesz, większość go zawiera;/ Niestety niektóre firmy mydlą oczy używając różnych nazw na dodatki E, bo jak wiadomo te wszystkie enigmatyczne oznaczenia E 407 itp. każdego odstraszą.
ladyflower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-04, 11:47   #5
iceflower
Przyjaciółka KWC
 
Avatar iceflower
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 16 370
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez ladyflower Pokaż wiadomość
O tym syropie glukozowo-fruktozowym robi się ostatnio głośno. W sobotę ędąc na zakupach zaczęłam przeglądać produkty i...o zgrozo! tak jak piszesz, większość go zawiera;/ Niestety niektóre firmy mydlą oczy używając różnych nazw na dodatki E, bo jak wiadomo te wszystkie enigmatyczne oznaczenia E 407 itp. każdego odstraszą.
Nie mydlą oczy, a podają pełną nazwę, bo każde lub prawie każde E ma też nazwę słowną. Dlatego lepiej wiedzieć co jest szkodliwe a co nie a nie panikować na widok jakiegokolwiek E w składzie. Dużo jest wiadomości na ten temat w internecie.
__________________
nie musimy się katować
nienormalną sytuacją
nauczymy się kochać
przestaniemy się bać
życie stanie się muzyką
i stanie się to co ma się stać
iceflower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-04, 17:05   #6
pinaplesss
Zadomowienie
 
Avatar pinaplesss
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: z domu;)
Wiadomości: 1 306
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Czytam etykiety i unikam wszelkiej chemii, lecz nie daję się zwariowac. Za to moj TZ ma fioła na tym punkcie i teraz przeszło mu trochę z "E", a zabrał się za GMO... Ciezko robi sie z nim zakupy
__________________
 21.04.2001
 21.12.2010
 29.01.2011
 07.06.2012

Edytowane przez pinaplesss
Czas edycji: 2013-02-04 o 17:06
pinaplesss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-04, 17:12   #7
ladyflower
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 32
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez iceflower Pokaż wiadomość
Nie mydlą oczy, a podają pełną nazwę, bo każde lub prawie każde E ma też nazwę słowną. Dlatego lepiej wiedzieć co jest szkodliwe a co nie a nie panikować na widok jakiegokolwiek E w składzie. Dużo jest wiadomości na ten temat w internecie.
Jasne, że lepiej wiedzieć. W necie faktycznie dużo jest na ten temat, z tym, że zapamiętanie tych oznaczeń nie jest juz takie proste. Dodatkowo, jedne szkodzą bardziej, inne mniej.
co do mydlenia oczu nie miałam na myśli, że coś ukrywają, a to, że często ogólnikowo jest napisane: substancje zagęszczające (a to ile i jakich to można się tylko domyślać).
ladyflower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-02-04, 20:55   #8
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

ja kiedys syrop glukozowy w skladzie znalazlam w serku rzadkiewkowym.... bo jeszcze w dzemie to idzie zrozumiec.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-04, 22:35   #9
laisla
Zakorzenienie
 
Avatar laisla
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 21 825
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Ja nie mam zamiaru całkowicie rezygnować ze słodzików. Nie znalazłam do tej pory żadnych wiadomości na ich temat, które przekonałyby mnie, że są gorsze od cukru. Choć ostatnio słyszałam pozytywne opinie o stewii i w końcu pewnie ona zastąpi mój słodzik.

---------- Dopisano o 23:35 ---------- Poprzedni post napisano o 23:34 ----------

Cytat:
Napisane przez pinaplesss Pokaż wiadomość
Czytam etykiety i unikam wszelkiej chemii, lecz nie daję się zwariowac. Za to moj TZ ma fioła na tym punkcie i teraz przeszło mu trochę z "E", a zabrał się za GMO... Ciezko robi sie z nim zakupy
W ogóle ciężko robi się zakupy jak człowiek jest zbyt uświadomiony, wszystko zaczyna wyglądać podejrzanie
laisla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-05, 17:23   #10
aaanitka86
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-10
Lokalizacja: może z B, może z W, a może z O
Wiadomości: 560
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Ja czytam etykiety od czasu jak urodziłam dziecko. Wcześniej zażerałam się E-syfem. Teraz unikam glutaminianu sodu jak ognia(E621). U rzeźnika jak mnie widzą to już widzę ich miny
E621 nie dość, że wzmaga apetyt-bo jest to wzmacnyniacz smaku- to w większej ilości jest trujący, a azotyn sodu(konserwant E250 )jest rakotwórczy.Wzięłam pod lupę wszystkie dziecięce produkty i jestem przerażona!JA zwracam uwagę czytając etykiety czy niema MOM(mięso oddzielone mechanicznie), glutaminianu sodu oraz azotynu sodu, siarczanów.
zwracam też uwagę aby jeść również jak najmniej węglowodanów obrabianych w wysokich temperaturach, bo w wyniku obrabiania cieplnego węglowodanów wydziela się AKRYLAMID, który jest bardzo rakotwórczy.
Wszystkie produkty z E dodatkami będą oczywiście bronione przez ich wytwórców, że zawierają dopuszczalne ilości dodatków. I owszem-mają racje, ale oni mówią o ilości na produkt, a w ciągu dnia nie spożuywamy tylko jednego produktu w określonej ilości ale kilka i ilość syfu może już zostać znacznie przekroczona
aaanitka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-07, 16:12   #11
aaanitka86
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-10
Lokalizacja: może z B, może z W, a może z O
Wiadomości: 560
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

LADYFLOWER dzięki za Twój link, bo na ten KARAGEN nie zwracałam wcześniej uwagi. Zaraz idę prześwietlić lodówkę.
aaanitka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-08, 21:29   #12
Ivona_28
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 1
Question Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez aaanitka86 Pokaż wiadomość
Ja czytam etykiety od czasu jak urodziłam dziecko. Wcześniej zażerałam się E-syfem. Teraz unikam glutaminianu sodu jak ognia(E621). U rzeźnika jak mnie widzą to już widzę ich miny
E621 nie dość, że wzmaga apetyt-bo jest to wzmacnyniacz smaku- to w większej ilości jest trujący, a azotyn sodu(konserwant E250 )jest rakotwórczy.Wzięłam pod lupę wszystkie dziecięce produkty i jestem przerażona!JA zwracam uwagę czytając etykiety czy niema MOM(mięso oddzielone mechanicznie), glutaminianu sodu oraz azotynu sodu, siarczanów.
zwracam też uwagę aby jeść również jak najmniej węglowodanów obrabianych w wysokich temperaturach, bo w wyniku obrabiania cieplnego węglowodanów wydziela się AKRYLAMID, który jest bardzo rakotwórczy.
Wszystkie produkty z E dodatkami będą oczywiście bronione przez ich wytwórców, że zawierają dopuszczalne ilości dodatków. I owszem-mają racje, ale oni mówią o ilości na produkt, a w ciągu dnia nie spożuywamy tylko jednego produktu w określonej ilości ale kilka i ilość syfu może już zostać znacznie przekroczona

Anitko, czy znalazłaś może jakieś bezpieczne wędliny czy mięso, które nie zawiera E250? Ja dziś dostałam od pani z masarni etykiety, Niestety - tablica Mendelejewa tylko w kaszance nie było, ale za to - "maska" wieprzowa, więc NIE, DZIĘKUJĘ ;/
Ivona_28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-09, 00:30   #13
SexPistols
Raczkowanie
 
Avatar SexPistols
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 179
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Ja spędzam w sklepie więcej czasu niżby sobie życzyła właśnie z powodu wertowania etykiet ale warto!
Unikam jak ognia tłuszczy trans, aspartamu, syropu glukozowo-fruktozowego i niektórych E, które mam wydrukowane w torebce (podobnie jak szkodliwe składniki kosmetyków), po pewnym czasie już się zna na pamięć większość tych, których nie chce się przynosić do domu.

Myślę, że te linki mogą zainteresować:

http://www.harmonica.pl/swiadomosc_k...t_trucizny.htm

http://super-sylwetka.pl/dieta/39-od...ty-spozywcze-2 --> warto zjechać na sam dół strony gdzie jest spis większości E występujących na naszym rynku.

Edytowane przez SexPistols
Czas edycji: 2013-02-09 o 00:31
SexPistols jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-09, 08:18   #14
Pani_Migotka
Raczkowanie
 
Avatar Pani_Migotka
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 357
GG do Pani_Migotka
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Bardzo ciężko kupować samą zdrową żywność, wydaje mi się że bardzo często jest to po prostu nie możliwe. Niestety;/
Pani_Migotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-09, 18:25   #15
SexPistols
Raczkowanie
 
Avatar SexPistols
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 179
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Wystarczy trochę wiedzy i samozaparcia, chociaż czasami naprawdę jest ciężko. Tutaj kolejny "bogaty" link, który powinien co nieco ułatwić.

http://zjem.eu/portal.php?show=74

Małe grzeszki też można od czasu do czasu popełnić chociaż jak już człowiek ma świadomość co w tych "grzeszkach" jest w środku to przestaje smakować.

No i uczyć się cały czas, moja wiedza nabyta w tym tygodniu, wklejam zdjęcie polskiej galaretki z barwnikiem zwanym czerń brylantowa i mały link co to za barwnik wspaniały i rakotwórczy, zabroniony w wielu innych krajach, szkoda, że u nas mamy ciągle karmią swoje dzieci tą trucizną i nikt nic z tym nie zrobi

http://barwniki.cba.pl/barwniki_spozywcze/e151.htm
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg galaretka 2.jpg (232,6 KB, 12 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg galaretka.jpg (166,0 KB, 11 załadowań)
SexPistols jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-13, 10:34   #16
karolinaP103
Zadomowienie
 
Avatar karolinaP103
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Górny Śląsk
Wiadomości: 1 313
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez Pani_Migotka Pokaż wiadomość
Bardzo ciężko kupować samą zdrową żywność, wydaje mi się że bardzo często jest to po prostu nie możliwe. Niestety;/
Nawet kupując w małych sklepikach dostajemy samą chemię.. Może trzebaby wrócic do samodzielnego pieczenia chleba, do robienia zapasów ( kiszonki,dżemy..), makaron robiony ręcznie.. itp..
Tylko jak mamy to zrobić harując minimum 1 etat, dojeżdżając do pracy .. i modląc się by jej nie stracić.. jesteśmy poza domem większość dnia- pozostałą część chciałybyśmy poświęcić dzieciom/ partnerowi.. ale NIE! czeka na nas sprzątanie, PODGRZANIE jedzenia.., pranie.. O godz 21,00 nie mam chęci na gniecenie makaronu , nie mam siły by upiec bułki czy chleb na kanapki na następny dzień marzę o tym by się wyspać i by mieć siły na kolejną dniówkę
karolinaP103 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-13, 15:04   #17
hanna_f
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 1 671
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Staram się wybierać tylko to co zdrowe. Zwracam uwagę na etykiety i przeraża mnie, że tak niewiele etykiet jest w pełni "czystych", bez niepokojących dodatków. Jak tylko mam okazję, jajka, owoce i warzywa kupuję od zaprzyjaźnionych, wiejskich sprzedawców na targu. Oczywiście o takiej porze roku jest to praktycznie niemożliwe, ale w lato zawsze ich wybieram. Podobnie jest z mlekiem czy z serami, ze sklepowych to najczęściej produkty Bielucha wybieram, bo wiem, że zdrowe. Staram się omijać te wielkie korporacyjne produkty, wolę lokalne. Często sięgam po włoskie, włoskich marek - one też mają w miarę czyste etykiety.
hanna_f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-13, 15:47   #18
aaanitka86
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-10
Lokalizacja: może z B, może z W, a może z O
Wiadomości: 560
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez Ivona_28 Pokaż wiadomość
Anitko, czy znalazłaś może jakieś bezpieczne wędliny czy mięso, które nie zawiera E250? Ja dziś dostałam od pani z masarni etykiety, Niestety - tablica Mendelejewa tylko w kaszance nie było, ale za to - "maska" wieprzowa, więc NIE, DZIĘKUJĘ ;/
Niestety ciężko kupić coś bez azotynu sodu. Ja u tarczyńskiego kupuję "szynkę bez konserwantów". Do niedawna kupowałam szynkę morliny dla dzieci z indyka , zatwierdzoną przez instytut Matki i dziecka i ma azotyn!!! straszne.Nasz kolega wędzi sam, więc mu daję do wędzenia zawsze schabik lub szynkę i mam pewność, ze są w porządku. Jak masz jakąś wolną kaskę, kawałek ogródka i chętnego na nowe wrażenia męża czy Tż to kupujcie wędzarnię np na allegro i wędźcie sami! wtedy dopiero wiesz co jesz a mam gdzieś przepis na szynkę gotowaną z indyka. Bardzo smaczna i łatwa w wykonaniu. Znajdę to napiszę
aaanitka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-21, 20:31   #19
Ramona_85
Zakorzenienie
 
Avatar Ramona_85
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 202
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez laisla Pokaż wiadomość
Ja nie mam zamiaru całkowicie rezygnować ze słodzików. Nie znalazłam do tej pory żadnych wiadomości na ich temat, które przekonałyby mnie, że są gorsze od cukru. Choć ostatnio słyszałam pozytywne opinie o stewii i w końcu pewnie ona zastąpi mój słodzik.

W ogóle ciężko robi się zakupy jak człowiek jest zbyt uświadomiony, wszystko zaczyna wyglądać podejrzanie
Ja muszę unikać cukru (glutenu, utwardzonych tłuszczy roślinnych, nabiału, laktozy i wielu innych) i zastanawiam się nad ksylitolem (cukrem brzozowym). Nie wiem, czy warto, 10 dag u mnie kosztuje 4,50zł, więc jest 10 razy droższy niż zwykły cukier.
Ja jak idę na zakupy, to ludzie na około się patrzą na mnie dziwnie, bo sięgam na półkę po produkt, czytam obszerną etykietę i odkładam z powrotem i tak z 50 razy hehe i wychodzę nie raz z pustym koszykiem a godzinę w sklepie spędziłam

---------- Dopisano o 21:31 ---------- Poprzedni post napisano o 21:24 ----------

Cytat:
Napisane przez SexPistols Pokaż wiadomość

No i uczyć się cały czas, moja wiedza nabyta w tym tygodniu, wklejam zdjęcie polskiej galaretki z barwnikiem zwanym czerń brylantowa i mały link co to za barwnik wspaniały i rakotwórczy, zabroniony w wielu innych krajach, szkoda, że u nas mamy ciągle karmią swoje dzieci tą trucizną i nikt nic z tym nie zrobi
ostatnio mój chrześniak bardzo chciał, abym kupiła mu taką niebieską galaretkę i dobrze, że nie dałam się namówić. Smakuje okropnie tak na marginesie
Ramona_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-21, 23:44   #20
laisla
Zakorzenienie
 
Avatar laisla
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 21 825
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez Ramona_85 Pokaż wiadomość
Ja muszę unikać cukru (glutenu, utwardzonych tłuszczy roślinnych, nabiału, laktozy i wielu innych) i zastanawiam się nad ksylitolem (cukrem brzozowym). Nie wiem, czy warto, 10 dag u mnie kosztuje 4,50zł, więc jest 10 razy droższy niż zwykły cukier.
Ja jak idę na zakupy, to ludzie na około się patrzą na mnie dziwnie, bo sięgam na półkę po produkt, czytam obszerną etykietę i odkładam z powrotem i tak z 50 razy hehe i wychodzę nie raz z pustym koszykiem a godzinę w sklepie spędziłam

---------- Dopisano o 21:31 ---------- Poprzedni post napisano o 21:24 ----------



ostatnio mój chrześniak bardzo chciał, abym kupiła mu taką niebieską galaretkę i dobrze, że nie dałam się namówić. Smakuje okropnie tak na marginesie
Nie wiem czy takie wagowe porównanie jest miarodajne, wiesz maleńka tabletka słodzika zastępuje łyżeczkę cukru, więc już tutaj widać, że wagowo wychodzi zupełnie inaczej Ja także studiuję te etykiety często, a jak nie mam na to czasu, to biorę sprawdzone produkty

Ja kiedyś kupiłam i szmaragdową i szafirową, niesmaczne były ale wyglądały bajkowo rzeczywiście. Raz na rok można się troszkę podtruć
laisla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-22, 00:41   #21
SexPistols
Raczkowanie
 
Avatar SexPistols
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 179
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez Ramona_85 Pokaż wiadomość
Ja muszę unikać cukru (glutenu, utwardzonych tłuszczy roślinnych, nabiału, laktozy i wielu innych) i zastanawiam się nad ksylitolem (cukrem brzozowym). Nie wiem, czy warto, 10 dag u mnie kosztuje 4,50zł, więc jest 10 razy droższy niż zwykły cukier.
Używam ksylitolu i jestem bardzo zadowolona, jednak "przelicznik słodkości" w moim mniemaniu wypada prawie 1 do 1 w stosunku do cukru. To znaczy dla mnie ksylitol słodzi podobnie jak cukier, także nie liczyłabym na jakaś super super wydajność. Za to smakuje i spełnia role identyczna jak cukier przy czym jest o wiele zdrowszy.
Za to mam stewię w żelu i tu naprawdę jest super , jedna niewielka kropelka słodzi mi np. porządną szklankę śmietanki do deseru. Jednak dla mnie ma minus bo pozostawia lekko metaliczny posmak w potrawach a ksylitol absolutnie nie.
SexPistols jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-22, 06:16   #22
ladyflower
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 32
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez SexPistols Pokaż wiadomość
Używam ksylitolu i jestem bardzo zadowolona, jednak "przelicznik słodkości" w moim mniemaniu wypada prawie 1 do 1 w stosunku do cukru. To znaczy dla mnie ksylitol słodzi podobnie jak cukier, także nie liczyłabym na jakaś super super wydajność. Za to smakuje i spełnia role identyczna jak cukier przy czym jest o wiele zdrowszy.
Za to mam stewię w żelu i tu naprawdę jest super , jedna niewielka kropelka słodzi mi np. porządną szklankę śmietanki do deseru. Jednak dla mnie ma minus bo pozostawia lekko metaliczny posmak w potrawach a ksylitol absolutnie nie.
No właśnie o tym ksylitolu trochę ostatnio czytałam poszukując gum do żucia bez aspartamu Póki co sobie zamówiłam gumy, a mamie ksylitol.
W następnej kolejności wypróbuję tą stewię.
ladyflower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-22, 21:05   #23
Ramona_85
Zakorzenienie
 
Avatar Ramona_85
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 202
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

no właśnie gdzieś na wątku diabetologicznym polecali ksylitol, stewię już mniej. A że w mojej niewielkiej mieścinie znajduje się sklep jedyny w okolicy z żywnością BIO, przyprawami, herbatami i kawami ze wszystkich stron świata, zauważyłam przy kasie ksylitol i do razu się zainteresowałam
Nie wiem, czy będą mieli stewię, muszę spytać
Ramona_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-22, 21:16   #24
laisla
Zakorzenienie
 
Avatar laisla
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 21 825
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez Ramona_85 Pokaż wiadomość
no właśnie gdzieś na wątku diabetologicznym polecali ksylitol, stewię już mniej. A że w mojej niewielkiej mieścinie znajduje się sklep jedyny w okolicy z żywnością BIO, przyprawami, herbatami i kawami ze wszystkich stron świata, zauważyłam przy kasie ksylitol i do razu się zainteresowałam
Nie wiem, czy będą mieli stewię, muszę spytać
Pytałam jakiś czas temu o stewię w innym wątku i dziewczyny powiedziały, że jest w Stokrotce (w pastylkach) i w carrefourze
laisla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-22, 22:37   #25
peggy7
Zadomowienie
 
Avatar peggy7
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 1 599
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Dziewczyny, ja od wszystkich słyszę, że ta stewia ma taki wstrętny posmak... Dlatego póki co stosuję inne słodziki (nie aspartam, ale nie mam fobii na jego punkcie, bo nie udowodnili jego złego działania przez 60 lat), z czasem się może przerzucę na ksylitol, ale cena mnie odstrasza...

Ja również czytam składy i unikam jak ognia syropu glukozowo-fruktozowego. O zgrozo znalazłam go np. w batonie z suszonych owoców z Rossmanna, który niby miał być zdrowy (Bleib Gesund się nazywa), ale ten baton był tak niemiłosiernie słodki, że można się było spodziewać, że to nie cukier :/

Glutaminianiu też unikam, choć zdarza mi się zjeść chińczyka raz na jakiś czas i mam wrażenie, że te wszystkie sosy to właśnie jeden wielki glutaminian. To samo było w knajpie wegańskiej (poszłam z koleżanką), masakra :/
__________________
Życie jest piękne
peggy7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-23, 07:13   #26
Mirianka
Zakorzenienie
 
Avatar Mirianka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 10 785
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez peggy7 Pokaż wiadomość
Dziewczyny, ja od wszystkich słyszę, że ta stewia ma taki wstrętny posmak... Dlatego póki co stosuję inne słodziki (nie aspartam, ale nie mam fobii na jego punkcie, bo nie udowodnili jego złego działania przez 60 lat), z czasem się może przerzucę na ksylitol, ale cena mnie odstrasza...

Ja również czytam składy i unikam jak ognia syropu glukozowo-fruktozowego. O zgrozo znalazłam go np. w batonie z suszonych owoców z Rossmanna, który niby miał być zdrowy (Bleib Gesund się nazywa), ale ten baton był tak niemiłosiernie słodki, że można się było spodziewać, że to nie cukier :/

Glutaminianiu też unikam, choć zdarza mi się zjeść chińczyka raz na jakiś czas i mam wrażenie, że te wszystkie sosy to właśnie jeden wielki glutaminian. To samo było w knajpie wegańskiej (poszłam z koleżanką), masakra :/
Heh w Rossmannie są produkty Allevo - niby dietetyczne a w składzie od razy syrop Ale fakt - dużo mają tego w swoich Rossmannowych produktach, ale np w czekoladach już nie
__________________


Edytowane przez Mirianka
Czas edycji: 2013-02-23 o 07:15
Mirianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-23, 11:22   #27
melazja
Raczkowanie
 
Avatar melazja
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 177
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Ojej a co z tym syropem glukozowo-fruktozowym.
Czy jego szkodliwość bierze się z kolejnej zakamuflowanej ilości cukru w produkcie czy też sam w sobie jest szkodliwy?
melazja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-23, 12:31   #28
Ramona_85
Zakorzenienie
 
Avatar Ramona_85
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 202
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez peggy7 Pokaż wiadomość
Glutaminianiu też unikam, choć zdarza mi się zjeść chińczyka raz na jakiś czas i mam wrażenie, że te wszystkie sosy to właśnie jeden wielki glutaminian. To samo było w knajpie wegańskiej (poszłam z koleżanką), masakra :/
Tam akurat bardziej spodziewałabym się gumy guar
Kupiłam ostatnio sos chilli w Lidlu i był tak gęsty, że nie chciał wypłynąć z butelki w składzie guma guar jako zagęstnik oczywiście

---------- Dopisano o 13:31 ---------- Poprzedni post napisano o 13:29 ----------

Cytat:
Napisane przez laisla Pokaż wiadomość
Pytałam jakiś czas temu o stewię w innym wątku i dziewczyny powiedziały, że jest w Stokrotce (w pastylkach) i w carrefourze
u mnie nie ma ani Stokrotki, ani Carrefour, o P&P, Almie itp też mogę pomarzyć Ale 20km ode mnie w wiekszym mieście jest Carrefour, to jak będę przy okazji zobaczę, dzięki za cynk
Ramona_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-23, 15:06   #29
SexPistols
Raczkowanie
 
Avatar SexPistols
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 179
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez melazja Pokaż wiadomość
Ojej a co z tym syropem glukozowo-fruktozowym.
Czy jego szkodliwość bierze się z kolejnej zakamuflowanej ilości cukru w produkcie czy też sam w sobie jest szkodliwy?
Syrop glukozowo - fruktozowy sam w sobie nie jest szkodliwy ani toksyczny, niestety jest w bardzo wielu produktach i spożywany w nadmiarze sprzyja otyłości bardziej niż cukier, zaburza metabolizm i podnosi cholesterol.
Producenci go uwielbiają bo jest słodszy od cukru, można go dodać mniej a efekt podobny, zmienia on też konsystencję na bardziej zwartą, co powoduje, że dżem jest ładniejszy a twarożek nie spływa z łyżki a takie produkty lepiej się sprzedają.

Z tym syropem proponuje rozsądnie i bez paniki, jeżeli już musi być to nie na początku w składzie (wiadomo im bliżej tym więcej), nie zabije, rakotwórczy nie jest, jednak dodatkowych kilogramów może szybko dodać

A co do słodzenia ja w swojej kuchni obok ksylitolu i stewii używam jeszcze syropu z agawy, syropu klonowego, melasy trzcinowej (uboczny produkt przy produkcji cukru z dużą zawartością pierwiastków mineralnych ale tez o bardzo mocnym charakterystycznym , takim palonym smaku) i oczywiście miodu. Daje to większy wybór i rozmaitość smaków plus większy komfort na zakupach (więcej opcji). Kupiłam tez lukrecję, faktycznie zaparzona np z owocową herbata fajnie ja słodzi tylko też zostawia trochę posmaku a ja to bardzo wyczuwam

A gumy z ksylitolem bardzo polecam Spry Dental Defense System, pyszna cynamonowa (jak BigRed amerykański tyle, że bez cukru i aspartamu) i owocowa. Cynamonowa ma nawet wyłącznie naturalne aromaty, owocowa tylko jeden chemiczny. Nie testowałam innych smaków

Edytowane przez SexPistols
Czas edycji: 2013-02-23 o 15:13
SexPistols jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-23, 17:30   #30
peggy7
Zadomowienie
 
Avatar peggy7
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 1 599
Dot.: Aspartam i inne szkodliwe dodatki do żywności E - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez melazja Pokaż wiadomość
Ojej a co z tym syropem glukozowo-fruktozowym.
Czy jego szkodliwość bierze się z kolejnej zakamuflowanej ilości cukru w produkcie czy też sam w sobie jest szkodliwy?
Ten syrop tuczy o wiele szybciej od zwykłego cukru, składa się z cukrów prostych, przy których przyswajaniu organizm nie musi wykonać prawie żadnej pracy (jak przy cukrze złożonym jakim jest np. sacharoza, czyli zwykły cukier biały) - od razu idzie to w tłuszcz po prostu. Tak samo zgubne jest słodzenie np. fruktozą, choć niby taka zdrowa, bo z owoców (sama popełniałam ten błąd kiedyś na diecie, ale nie byłam tego świadoma).
Tak naprawdę miód to też prawie sama glukoza z fruktozą i niewskazane jest zastępowanie nim zwykłego cukru!
Poza tym np. cukier brązowy to to samo co biały, ma jakieś śladowe ilości minerałów, ale to jednak ta sama substancja i trochę mnie irytuje, kiedy wchodzę na wątek o zdrowych deserach i tam widzę niemałe ilości tego cukru..
Wiele osób się boi jak diabła słodzików, a zajadają się cukrem i syropem g-f, które powodują wiele chorób i jest to powszechnie wiadome, a nie pozostaje w fazie przypuszczeń, których badania nie udowodniły (jak to jest ze słodzikami, nawet z nieszczęsnym aspartamem).

---------- Dopisano o 18:30 ---------- Poprzedni post napisano o 18:29 ----------

I jeszcze przeklejone z Wikipedii o syropie g-f, dla tych co nie wiedzą "o co chodzi"
Oddziaływanie syropu na zdrowie ludzkie jest przedmiotem licznych badań naukowych. Dotąd ustalono, że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy:
__________________
Życie jest piękne
peggy7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:48.