wiara w Boga? - Strona 6 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-08-31, 22:23   #151
Magda.
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2002-08
Wiadomości: 1 763
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
Och widzę, że dostrzegasz niuanse.
W rzeczy samej.
Magda. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:24   #152
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
ależ ja ci podałem źrudło to szanowany autor. ojciec antropologii kulturowej. a dzieło powstało na podstawie badań przeprowadzonych na wielu kulturach.
Rozumiem, że jest to autor podania na którym się opierasz, a nie konkretnie przeprowadzone badanie, umożliwiające stwierdzić bezapelacyjny fakt
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:26   #153
Sophie86
Zadomowienie
 
Avatar Sophie86
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 1 437
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
a kto i kedy napisał te ewangelie? widzisz na soborze w Nicei uchwalono dogmat o trójcy. a było to dopiero w 4 wieku. wcześniej połowa biskupów uważała że żadnej trójcy nie było.
I-II w. n.e. Co do uchwalenia dogmatu to jest to oficjalne potwierdzenie prawdy wiary.Podobna sytuacja byla np.z dogmatem o niepokalanym poczeciu.Zostal on uchwalony w XiX w.,ale to nie znaczy,ze ludzie przedtem w to nie wierzyli.Wierzyli,tylko to nalezalo do tzw.Tradycji,ktora jak wiadomo rangi dogmatu nie posiada.No i nie zapominajmy o drugiej polowie biskupow .
Sophie86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:26   #154
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
swoją drogą czy kk nie opiera się na podaniach. a powstała tak szczytna nauka jak tologia.
Nie pytałam o "kk"
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:28   #155
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Nadin]Czy możesz nam przytoczyć jako osoba wykształcona genezę trójidaizmu?[/jeżeli chodziło ci o trójcę w bogu to polecam Deschnera "I znowu zapiał kur" facetowi zajeło to pół tomu wiec nie żądaj żebym ci to streszczał. po prostu sobie go poczytaj.
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:33   #156
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Jej_Ekscelencja]
Cytat:
Napisane przez Nadin
Czy możesz nam przytoczyć jako osoba wykształcona genezę trójidaizmu?[/jeżeli chodziło ci o trójcę w bogu to polecam Deschnera "I znowu zapiał kur" facetowi zajeło to pół tomu wiec nie żądaj żebym ci to streszczał. po prostu sobie go poczytaj.
Prosiłam Ciebie, o genezę trójidaizmu
Czy mogę liczyć na Twoją wiedzę w tej kwesti, nie chodzi mi tu o wiedzę Deschnera
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:37   #157
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Nadin
Rozumiem, że jest to autor podania na którym się opierasz, a nie konkretnie przeprowadzone badanie, umożliwiające stwierdzić bezapelacyjny fakt
nadin kochana czy ty nie umiesz czytać. to nie żadne podania. to dzieło antropologa kulturowego. Antropologia kulturowa, podobnie jak historia jest nauką idiograficzną, czyli opisującą zjawiska, w przeciwieństwie do nauk nomotetycznych, czyli takich, które dążą do wyjaśniania zjawisk, jak matematyka czy fizyka. Jednocześnie nauki idiograficzne zajmują się pewną powtarzalnością zjawisk i procesów, nie dążąc do wyjaśniania ich źródła. Innymi słowy: nauki te nie mają narzędzi, które pozwalają coś zważyć, zmierzyć, policzyć i w ten sposób opisać świat, np. w kategoriach statystycznych.
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-08-31, 22:39   #158
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Nadin]
Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
Prosiłam Ciebie, o genezę trójidaizmu
Czy mogę liczyć na Twoją wiedzę w tej kwesti, nie chodzi mi tu o wiedzę Deschnera
Wcześniej prosiłaś mnie o podanie źródeł. Podałem Ci je. Napisałaś, że to co ja myślę nie obchodzi Cię. To co ja myślę, już napisałem wcześniej.
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:43   #159
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
nadin kochana czy ty nie umiesz czytać. to nie żadne podania. to dzieło antropologa kulturowego. Antropologia kulturowa, podobnie jak historia jest nauką idiograficzną, czyli opisującą zjawiska, w przeciwieństwie do nauk nomotetycznych, czyli takich, które dążą do wyjaśniania zjawisk, jak matematyka czy fizyka. Jednocześnie nauki idiograficzne zajmują się pewną powtarzalnością zjawisk i procesów, nie dążąc do wyjaśniania ich źródła. Innymi słowy: nauki te nie mają narzędzi, które pozwalają coś zważyć, zmierzyć, policzyć i w ten sposób opisać świat, np. w kategoriach statystycznych.
Czy to konkretne badanie stwierdzające bezapelacyjny fakt, bo mam wrażenie, że nie chcewsz odpowiedieć na moje pytanie?
Nie pytam o narzędzia i metody o efekt badawczy
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:46   #160
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Sophie86
I-II w. n.e. Co do uchwalenia dogmatu to jest to oficjalne potwierdzenie prawdy wiary.Podobna sytuacja byla np.z dogmatem o niepokalanym poczeciu.Zostal on uchwalony w XiX w.,ale to nie znaczy,ze ludzie przedtem w to nie wierzyli.Wierzyli,tylko to nalezalo do tzw.Tradycji,ktora jak wiadomo rangi dogmatu nie posiada.No i nie zapominajmy o drugiej polowie biskupow .
Tutaj podaję Ci historię jednego z biskupów i jego wierzeń. Radzę zwrócić uwagę na daty, bo różnią się bardzo od Twoich


Arianizm
Nazwy arianie i arianizm pochodzą od Ariusza, duchownego Kościoła w Aleksandrii w Egipcie. W 321 roku został on ekskomunikowany przez synod w Aleksandrii. Ariusz twierdził, że Jezus Chrystus jako syn Boży jest poddany Bogu, że został stworzony przez Ojca, co oznaczało, że "był czas, kiedy nie było Jezusa Chrystusa" i zanim został stworzony nie istniał. Tym samym Ariusz kwestionował boską naturę Jezusa Chrystusa. Było to sprzeczne z kształtującą się wtedy doktryną o równości Boga Ojca i Syna, która potem rozwinęła się w naukę o Świętej Trójcy. Arianie odrzucali doktrynę o Trójcy jako niebiblijną.
Szczytowy okres wpływów arianizmu w Cesarstwie Rzymskim przypadł na panowanie ariańskiego cesarza Konstancjusza II w latach 350-361. W roku 381 cesarz Teodozjusz I uznał arianizm za herezję, co zapoczątkowało prześladowania jego zwolenników.
Arianizm stał się także wyznaniem germańskich ludów, które zalały Cesarstwo Zachodnie w V wieku. Szczególnie surową formę arianizmu przyjęli Wandalowie. Jedynie Frankowie przyjęli chrzest w obrządku rzymskim. Z czasem ludy germańskie zamieszkujące dawne imperium zaczęły odchodzić od nauk Ariusza (VII wiek).

(cytat za Wikipedią)
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:48   #161
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Nadin
Czy to konkretne badanie stwierdzające bezapelacyjny fakt, bo mam wrażenie, że nie chcewsz odpowiedieć na moje pytanie?
Nie pytam o narzędzia i metody o efekt badawczy
Efektem badań, jest to dzieło naukowe, o którym piszę, zarówno Złota Gałąź jak i prace Deschnera. Niestety żaden historyk nie może cofnąć się w czasie, by sprawdzić jak było naprawdę (a szkoda).
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-08-31, 22:50   #162
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Jej_Ekscelencja]
Cytat:
Napisane przez Nadin

Wcześniej prosiłaś mnie o podanie źródeł. Podałem Ci je. Napisałaś, że to co ja myślę nie obchodzi Cię. To co ja myślę, już napisałem wcześniej.
Prosze abyś uważniej czytał moje wypowiedzi, bo mam wrażenie, że tego nie robisz
Pytam więc o stwierdzony fakt badanie, na którym opierasz wypowiedzi, nie nie o (dzieła, podanie, ksiegi,) czyli narzedzia czy też metody
Prosiłam też Ciebie o przytoczenie genezy trójidaizmu, a nie żródeł tej oto genezy
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:54   #163
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Nadin]
Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
Prosze abyś uważniej czytał moje wypowiedzi, bo mam wrażenie, że tego nie robisz
Pytam więc o stwierdzony fakt badanie, na którym opierasz wypowiedzi, nie nie o (dzieła, podanie, ksiegi,) czyli narzedzia czy też metody
Prosiłam też Ciebie o przytoczenie genezy trójidaizmu, a nie żródeł tej oto genezy
wybacz jestem chyba zbyt mało inteligentny na twoje potrzeby
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 22:57   #164
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Nadin]
Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
Prosze abyś uważniej czytał moje wypowiedzi, bo mam wrażenie, że tego nie robisz
Pytam więc o stwierdzony fakt badanie, na którym opierasz wypowiedzi, nie nie o (dzieła, podanie, ksiegi,) czyli narzedzia czy też metody
Prosiłam też Ciebie o przytoczenie genezy trójidaizmu, a nie żródeł tej oto genezy
Nadin czy słowo trójidaizm to nie przypadkiem twój neologizm. Bo ani ja ani encyklopedia go nie znają?
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:00   #165
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Jej_Ekscelencja]
Cytat:
Napisane przez Nadin
wybacz jestem chyba zbyt mało inteligentny na twoje potrzeby
Kiedy piszesz, wybacz jestem chyba zbyt mało inteligentny na twoje potrzeby, mam wrażnie, że nie chcesz odpowiedzieć na moje pytania, wiiec pytam czemu? nie uniżając Twojej inteligęcji
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:02   #166
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Nadin]
Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
Kiedy piszesz, wybacz jestem chyba zbyt mało inteligentny na twoje potrzeby, mam wrażnie, że nie chcesz odpowiedzieć na moje pytania, wiiec pytam czemu? nie uniżając Twojej inteligęcji
trójidaizm- nie znam tego słowa.
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:04   #167
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Jej_Ekscelencja]
Cytat:
Napisane przez Nadin
Nadin czy słowo trójidaizm to nie przypadkiem twój neologizm. Bo ani ja ani encyklopedia go nie znają?
Otórz to mój drogi , pan Deschnera, tutaj nie pasował w ogóle, i mam wrażenie, że podając tytuły dzieł do których się odnosisz, nie zupełnie znasz ich treść
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:05   #168
Sophie86
Zadomowienie
 
Avatar Sophie86
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 1 437
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
Tutaj podaję Ci historię jednego z biskupów i jego wierzeń. Radzę zwrócić uwagę na daty, bo różnią się bardzo od Twoich
Ja rowiez prosze o uwazniejsze czytanie wypowiedzi.
Podalam date powstania Ewangelii (I-IIw.).A jak wiesz,dogmat ten w wiekszosci jest oparty na Ew. Jana. A wiec chrzescijanie uznawali ta prawde wiary takze zanim uchwalono go w IV w.,czego wcale nie podwazam jako historycznego faktu.
Sophie86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:08   #169
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Nadin]
Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
Otórz to mój drogi , pan Deschnera, tutaj nie pasował w ogóle, i mam wrażenie, że podając tytuły dzieł do których się odnosisz, nie zupełnie znasz ich treść
pan deschner świetnie opisuje genezę powstania dogmatu trójcy.
za to rzeczywiście nic nie pisze o trójidaizie. bo czegoś takiego nie ma. teraz nawet sprawdziłem słownik wyrazów obcych.
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-08-31, 23:11   #170
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: wiara w Boga?

[QUOTE=Jej_Ekscelencja]
Cytat:
Napisane przez Nadin
pan deschner świetnie opisuje genezę powstania dogmatu trójcy.
zato rzeczywiście nic nie pisze o trójidaizie. bo czegoś takiego nie ma. teraz nawet sprawdziłem słownik wyrazów obcych.
Niestety, dziwię się jednak czemu wcześniej tego nie zauważyłeś czyżby braki w wiedzy, przyznaj się spałeś na wykładach
A może nie czytasz dokładnie wypowiedzi innych
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:15   #171
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Sophie86
Ja rowiez prosze o uwazniejsze czytanie wypowiedzi.
Podalam date powstania Ewangelii (I-IIw.).A jak wiesz,dogmat ten w wiekszosci jest oparty na Ew. Jana. A wiec chrzescijanie uznawali ta prawde wiary takze zanim uchwalono go w IV w.,czego wcale nie podwazam jako historycznego faktu.
jak sama napisałaś dogmat powstał w 4 wieku i jako historyk muszę się odnieść własnie do tego. poza tym wydaję mi sie że rozmawialiśmy o dogmacie a nie tradycji. zauważ że nawet Jan był ostatnim z ewangelistów i to dopiero u niego powstają pierwsze wzmianki równości Jezusa z Bogiem Ojcem. ale o duchu z Nimi w jednym niestety jakoś nic nie ma.
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:17   #172
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
jak sama napisałaś dogmat powstał w 4 wieku i jako historyk muszę się odnieść własnie do tego. poza tym wydaję mi sie że rozmawialiśmy o dogmacie a nie tradycji. zauważ że nawet Jan był ostatnim z ewangelistów i to dopiero u niego powstają pierwsze wzmianki równości Jezusa z Bogiem Ojcem. ale o duchu z Nimi w jednym niestety jakoś nic nie ma.
Ze mna już nie rozmawiasz?
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:19   #173
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Sophie86
Ja rowiez prosze o uwazniejsze czytanie wypowiedzi.
Podalam date powstania Ewangelii (I-IIw.).A jak wiesz,dogmat ten w wiekszosci jest oparty na Ew. Jana. A wiec chrzescijanie uznawali ta prawde wiary takze zanim uchwalono go w IV w.,czego wcale nie podwazam jako historycznego faktu.
a tutaj masz parę faktów z biblii które są anty trójcowe:
Ewangelia według świętego Marka 10,18 [Sam Jezus nie uważa się za Boga.]
Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Ewangelia według świętego Jana 20,17
Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie Ewangelia według świętego Jana 14,28
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:20   #174
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Nadin
Ze mna już nie rozmawiasz?
nadin złotko może czas spać nam?
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:21   #175
Julie_K
Wtajemniczenie
 
Avatar Julie_K
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: z domu;)
Wiadomości: 2 430
Dot.: wiara w Boga?

Muszę przyznać, że wątek prześledziłam z ogromnym zainteresowaniem, ale niezbyt uważnie(:P), bo jest już późno, jutro na 8.30 szkoła a ja jeszcze chcę się wypowiedzieć. Wierzę w Boga, jestem praktykującą katoliczką, chodzę do kościoła w niedziele i święta i nie wyobrażam sobie by mogło być inaczej- i to bynajmniej nie dlatego, że tak mnie wychowano- sama do tego doszłam. W swoim życiu spotkałam totalnie różnych księży- takich "z pasją", głęboko wierzących i umiejących pociągnąć za sobą ludzi oraz tych, którzy interesowali się tylko zmianą samochodu. Nie zniechęciło mnie to jednak do Kościoła- nikt nie jest idealny a taki Ksiądz "wie co robi". Poza tym do Kościoła nie chodzę dla Księży.To samo tyczy się katechetów- w podstawówce i GM miałam koszmarnych, teraz w LO trafiła mi się świetna kobieta.Ostatnio pojechałam na Światowe Dni Młodzieży i to było dla mnie duże przeżycie- ludzie z całego świata zjednoczeni w jednym celu. Nie będę bronić Kościoła, bo uważam, że wiara jest sprawą indywidualną i nie mam zamiaru nikogo nawracać. Każdy musi sam dojść do tego jaki jest jego stosunek względem religii- najgorszy w tym wypadku jest przymus.
Julie_K jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:24   #176
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Julie_K
Muszę przyznać, że wątek prześledziłam z ogromnym zainteresowaniem, ale niezbyt uważnie(:P), bo jest już późno, jutro na 8.30 szkoła a ja jeszcze chcę się wypowiedzieć. Wierzę w Boga, jestem praktykującą katoliczką, chodzę do kościoła w niedziele i święta i nie wyobrażam sobie by mogło być inaczej- i to bynajmniej nie dlatego, że tak mnie wychowano- sama do tego doszłam. W swoim życiu spotkałam totalnie różnych księży- takich "z pasją", głęboko wierzących i umiejących pociągnąć za sobą ludzi oraz tych, którzy interesowali się tylko zmianą samochodu. Nie zniechęciło mnie to jednak do Kościoła- nikt nie jest idealny a taki Ksiądz "wie co robi". Poza tym do Kościoła nie chodzę dla Księży.To samo tyczy się katechetów- w podstawówce i GM miałam koszmarnych, teraz w LO trafiła mi się świetna kobieta.Ostatnio pojechałam na Światowe Dni Młodzieży i to było dla mnie duże przeżycie- ludzie z całego świata zjednoczeni w jednym celu. Nie będę bronić Kościoła, bo uważam, że wiara jest sprawą indywidualną i nie mam zamiaru nikogo nawracać. Każdy musi sam dojść do tego jaki jest jego stosunek względem religii- najgorszy w tym wypadku jest przymus.
Świete słowa. Tylko widzisz często ten przymus był.
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:27   #177
Jej_Ekscelencja
BAN stały
 
Avatar Jej_Ekscelencja
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Bydgoszcz/Warszawa
Wiadomości: 514
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Sophie86
Ja rowiez prosze o uwazniejsze czytanie wypowiedzi.
Podalam date powstania Ewangelii (I-IIw.).A jak wiesz,dogmat ten w wiekszosci jest oparty na Ew. Jana. A wiec chrzescijanie uznawali ta prawde wiary takze zanim uchwalono go w IV w.,czego wcale nie podwazam jako historycznego faktu.
jeszce jedno powołujesz się czesto na autorytet biblii (sam wpadłem w tę zasadzkę). niestety biblia nie jest dla mnie autorytetem. została pisana rekoma ludzi. pisałem o tym
Jej_Ekscelencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:28   #178
fistaszek20
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 235
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Julie_K
Nie będę bronić Kościoła, bo uważam, że wiara jest sprawą indywidualną i nie mam zamiaru nikogo nawracać. Każdy musi sam dojść do tego jaki jest jego stosunek względem religii- najgorszy w tym wypadku jest przymus.
o i ja sie zgodze nie wiem juz dawno dawno nie bylem w kosciele nie wiem jak jest ale po zachwaniu tej babci niech s****ysyny nawracaja niech sluchaja mysle ze jest nieciekawie
fistaszek20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-31, 23:37   #179
Sophie86
Zadomowienie
 
Avatar Sophie86
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 1 437
Dot.: wiara w Boga?

Cytat:
Napisane przez Jej_Ekscelencja
jak sama napisałaś dogmat powstał w 4 wieku i jako historyk muszę się odnieść własnie do tego. poza tym wydaję mi sie że rozmawialiśmy o dogmacie a nie tradycji. zauważ że nawet Jan był ostatnim z ewangelistów i to dopiero u niego powstają pierwsze wzmianki równości Jezusa z Bogiem Ojcem. ale o duchu z Nimi w jednym niestety jakoś nic nie ma.
Rozmawialismy na temat tego,czy ludzie wierzyli w prawde o Trojcy Sw.,zanim nie wiadomo skad pojawil sie dogmat.
Poki co polecam zajrzec do :J 14,26,oraz do wczesniejszego niz ewangelie fragment z Rz 1,3-4.
A reszte dyskusji proponuje przeniesc w czasie,jako ze pora pozna i w miejscu,najlepiej na gg czy mailu,zeby inych nie zanudzac takimi zawilosciami. Z gory dzieki
Sophie86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-09-01, 00:06   #180
Złośnica81
Zadomowienie
 
Avatar Złośnica81
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 1 716
GG do Złośnica81
Dot.: wiara w Boga?

Wierzę Boga, ale jestem antyklerykałem i to zdeklarowanym, feministycznym betonem i diabłem wcielonym (nawet metalu czasem słucham, o zgrozo )
Do kościoła i kleru mam stosunek negatywny, choć nie spotkało mnie z ich strony nic złego, nie miałam żadnych głupich przeżyć z księżmi czy zakonnicami, ale też jestem pokoleniem, które do komunii przygotowywano w salkach katechetycznych, a nie w szkole... Btw wkrótce religia została wprowadzona do szkół i odbywała się w szkolnym budynku, a na angielski dzieci musiały biegać do salek katechetycznych przez pół miasta...
Bardzo ciekawy wątek, interesuję się historią, zwłaszcza historią kk i religii katolickiej, ale dowiedziałam się paru nowych rzeczy

Nadin, deja vu jakieś Widzę, że ciągle masz małe problemy z zadawaniem zrozumiałych i sensownych pytań, co nie wpływa w żaden sposób na Twą pewność siebie i nieustępliwość w wyciąganiu odpowiedzi...
Złośnica81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-10-14 12:42:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:52.