Katecheza przedmałżeńska...płatna? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-02-07, 11:35   #1
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678

Katecheza przedmałżeńska...płatna?


Wczoraj wieczorem byliśmy na pierwszej katechezie z cyklu kursu przedmałżeńskiego. Wszystko było w porządku, ksiądz nie zanudzał, mówił mądrze, ja jak zwykle panikowałam i chciałam uciec, ale mniejsza z tym, zostałam.
Ale co mnie zadziwiło, ksiądz powiedział, że nauki są płatne co łaska i zapytał, czy się na to zgadzamy... Nie wiedziałam, że tak jest. Spotkałyście się z czymś takim? Moja mama była zaskoczona.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-07, 12:25   #2
one_shot
Zadomowienie
 
Avatar one_shot
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Września
Wiadomości: 1 186
GG do one_shot
Dot.: Katecheza przedmałżeńska...płatna?

Taverney pierwsze słyszę!!! Ja co prawda robię nauki u siebie w mieście ale wiele moich przyjaciółek robi tutaj bo tak im wygodniej i na pewno żadna nie płaciła za nauki!!!
__________________
ALBUMY


Zarobiona mama pracująca



Tylko nudne kobiety mają nieskazitelnie czyste domy.




Przez pierwsze dwa lata uczysz dzieci chodzić i mówić a przez
następne szesnaście lat marzysz o tym żeby usiadły spokojnie i się zamknęły !!!
one_shot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-07, 12:39   #3
xanka
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2002-08
Lokalizacja: Kraków/Kielce
Wiadomości: 1 327
GG do xanka
Dot.: Katecheza przedmałżeńska...płatna?

Tak spotkałam się z tym. Sama nie zaczełam jeszcze tych nauk, ale jestem świadoma tego, że może to kosztować. W niektórych parafiach mają stałą kwotę, którą płacą wszyscy, w jeszcze innych co łaska.

Apropo płacenia jeszcze, my rezerwując datę w kościele płaciliśmy 100zł zaliczki ( i dostaliśmy na to potwierdzenie), i wiem, że w tym kościele cena ślubu jest w pewnym sensie "stała" Jak dla mnie to uczciwe postawienie sprawy. może brutalnie to zabrzmi, ale usługa ma swoją cenę. Jasno powiedziane i nie trzeba się domyślać i nikt później nie będzie kręcił nosem
xanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-07, 13:46   #4
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Katecheza przedmałżeńska...płatna?

Nam powiedział ksiądz, że nauki są co łaska, nikomu nie narzuca kwoty, ale że choć część wydatków związanych z katechezą trzeba ponieść, chodziło mu o wynagrodzenie dla świeckich, którzy poprowadzą od jutra katechezę dotyczącą życia w rodzinie, bo ów ksiądz jako zakonnik (kościół pallotynów na Przybyszewskiego) i katecheta nie bierze opłat za nauki. Bardzo mi się podobało, że o tak drażliwej sprawie, jak zapłata, powiedział z kulturą i nikomu nic nie narzucał, a wiadomo, nie ma nic za darmo.

I w związku z tym pytanie: ile dać? Totalnie nie mam pojęcia. 10 zł, a może 50? Jestem w kropce, a jutro kolejna sesja katechetyczna.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-07, 15:58   #5
-jola-
Raczkowanie
 
Avatar -jola-
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 53
Dot.: Katecheza przedmałżeńska...płatna?

My idziemy na dwudniowe katechezy i opłata jest stała 70 zł a ma być w tym obiad i materiały.
-jola- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-07, 22:27   #6
niusia77
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 41
Dot.: Katecheza przedmałżeńska...płatna?

-Jola- a gdzie się, jesli mozna wiedzieć wybieracie w Krakowie i ile wcześniej sie trzeba na takie "coś" zapisywać bo wlasnie mam to zrobic w tym tygodniu?
Pozdrawiam!
niusia77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-10, 09:46   #7
Yoolia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 6 899
GG do Yoolia
Dot.: Katecheza przedmałżeńska...płatna?

Ja też pierwszy raz o tym słyszę. O zaliczkach na poczet ślubu w kościele to słyszałam, sama zamierzam tak zrobić żeby mieć pewny termin, bo z jednego już nas "wyrzucono". JSłyszałam też że wizyty w poradni są płatne ok 30zł tylko nie wiem czy za wszystkie spotkania czy tylko za jedno (bo w sumie są chyba 3)
U nas w kościele nie ma teraz typowych katechez przedmałżenskich, zrobili takie katechezy dla młodzieży i dorosłych, całkiem na inne tematy, ale narzeczeni mogąprzychodzić i proboszcz podpisuje co trzeba
Yoolia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-02-10, 10:20   #8
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Katecheza przedmałżeńska...płatna?

no to widzę, że co kościół, to inny obyczaj. W środę na drugim spotkaniu wszystkie pary, jakby się zmówiły, dały po 10 zł, my też tyle daliśmy. I kropka. Ksiądz podziękował nam za ofiarę i nauki potoczyły się dalej.
Poradnia jest odzielnie, oprócz tych 6 spotkań katechetycznych i chyba już płatna nie będzie. Ksiądz obiecał, że wszstko jeszcze powie, bo poradnia będzie prawdopodobnie na miejscu.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-10, 14:15   #9
Mrowkasz
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 375
Dot.: Katecheza przedmałżeńska...płatna?

Mam pytania o czym się rozmawia właśnie w tej poradni?? Ponoć zmienili i są teraz 3 spotkania (wcześniej były 2)? I czy to też jest płatne. Jaj jde na weekendowe i płace 95zł od osoby z noclegiem i jedzeniem. Do Bystrej obok B-Białej
Mrowkasz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-10, 17:49   #10
Dobra_Wilczyca
Raczkowanie
 
Avatar Dobra_Wilczyca
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 101
Dot.: Katecheza przedmałżeńska...płatna?

My na weekendowe nauki przedmałżeńskie jedziemy do Gostynia (mają świetną stronę) i płacimy 90 zł od osoby za nocleg i wyżywienie.
Dobra_Wilczyca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-10, 21:09   #11
sohf
Wtajemniczenie
 
Avatar sohf
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 492
Dot.: Katecheza przedmałżeńska...płatna?

Cytat:
Napisane przez Taverney
Nam powiedział ksiądz, że nauki są co łaska, nikomu nie narzuca kwoty, ale że choć część wydatków związanych z katechezą trzeba ponieść, chodziło mu o wynagrodzenie dla świeckich, którzy poprowadzą od jutra katechezę dotyczącą życia w rodzinie, bo ów ksiądz jako zakonnik (kościół pallotynów na Przybyszewskiego) i katecheta nie bierze opłat za nauki. Bardzo mi się podobało, że o tak drażliwej sprawie, jak zapłata, powiedział z kulturą i nikomu nic nie narzucał, a wiadomo, nie ma nic za darmo.

I w związku z tym pytanie: ile dać? Totalnie nie mam pojęcia. 10 zł, a może 50? Jestem w kropce, a jutro kolejna sesja katechetyczna.
u nas było podobnie. ksiądz poprosił o 10 zł od osoby, ale nie było to obowiązkowe, kto chciał dał, kto nie to nie. spotkań było 10, w tym jedno spotkanie z psychologiem i jedno z babskiem z poradni.
Pozdrawiam!
sohf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:15.