Nauki przedmałżeńskie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-11-09, 11:21   #1
Ania23_b
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 50

Nauki przedmałżeńskie


witam, czy może wie ktoś czy można kupić gdzieś zaświadczenie o naukach przedmałżeńskich, i ile coś takiego kosztuje, słyszałam że jest to możliwe.proszę o odpowiedz
Ania23_b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-09, 11:41   #2
Rumianek:-)
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 57
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

Aniu, to chyba żart, choć dzisiaj nie Prima Aprilis?
Albo jesteś dziennikarzem śledczym i szukasz kolejnego tematu do artykułu?
Albo nosisz mundur policjantki?

Tego typu pomysły mają coś wspólnego z zabawą w teatr.
Sztuka pt. "Ślub kościelny".
Jeżeli nie odpwiadają Ci reguły zawierania małżeństwa sakramentalnego w Kościele, to tego nie rób.
Przecież ślub w USC też daje prawo mówienia o sobie: mąż i żona, a nie ma wymogu przygotowania na kursie przedmałżeńskim.
A co do samych kursów, jesli włoży się trochę wysiłku w wyszukanie odpowiedniego, to daje to mnóstwo satysfakcji. Są lepsze i gorsze, jak wszystko - jak studia, muzyka, filmy... Tak jak nie każdy film warto obejrzeć, tak i nie w każdym kursie warto uczestniczyć. W życiu tak już jest, że trzeba szukać i wybierać.
Myśmy na takich spotkaniach rozmawiali o tym, jak rozwiązywać konflikty, jak dogadywać sie z teściami, co w sobie zmieniać, a co akceptować, o przyjmowaniu Boga w codzienności, o dzieciach, pasjach, pomysłach na życie ...
To był naprawdę dobry czas. Niepowtarzalny.

Warto szukać ciekawych propozycji, takich jak:
"Wieczory dla zakochanych":
szerzej: http://www.spotkaniamalzenskie.pl/wieczory.html
czy kursy prowadzone w duszpasterstwach akademickich.


Jesli zaś ktoś twierdzi, że nie ma czasu na kurs, to jest w błędzie.
Na ważne sprawy zawsze jest czas.
Przecież w internecie można przez różne wyszukiwarki znaleźć wiele propozycji kursów weekendowych.
Spotkania takie są również organizowane w polskich kościołach za granicą.
Rumianek:-) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-09, 12:12   #3
Ania23_b
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 50
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

To nie jest żart niedaleko mojej miejscowości jest ksiądz który za kase takie zaświadczenie wydaje ale to nie chodzi o mnie ja nauki już mam poprostu potrzebne mi te wiadomości do pracy magisterskiej
Ania23_b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-09, 14:05   #4
Rumianek:-)
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 57
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

Czyli śledczy z Ciebie - naukowiec;-)
A z jakiej dziedziny Twoja magisterka?
Piszesz o małżeństwie?

Moich uwag nie traktuj zatem osobiście.
Ciekawam, co myślisz o tym procederze kupowania zaświadczeń.
Jeśli zaś z tym księdzem to prawda, to trzeba mu zwrócić uwagę na niestosowność jego zachowania.
Rumianek:-) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-09, 22:40   #5
m.a.r.t.a
Zakorzenienie
 
Avatar m.a.r.t.a
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 13 215
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

Cytat:
Napisane przez Ania23_b Pokaż wiadomość
To nie jest żart niedaleko mojej miejscowości jest ksiądz który za kase takie zaświadczenie wydaje ale to nie chodzi o mnie ja nauki już mam poprostu potrzebne mi te wiadomości do pracy magisterskiej

Jeżeli nauki już masz to rozumiem, że posiadasz "pewna wiedze" w tym zakresie i możesz ją spokojnie wykorzystac w swojej pracy mgr, a papierek chcesz potraktować jako załącznik?

na jaki temat jest Twoja praca?
__________________
Zmieniaj swoje życie
m.a.r.t.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-10, 16:31   #6
Dziefczynka
Przyczajenie
 
Avatar Dziefczynka
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Mielec
Wiadomości: 29
GG do Dziefczynka Send a message via Skype™ to Dziefczynka
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

Kupic yhy ?? Moj Pawel tak myslal zrobic ale mu odradzilam i wiem ze to nie jest dopuszczalne bynajmiej w mojej miejscowosci , ja juz mam kurs , ale on jest wlasnie w trakcie robienia i chodze razem z nim , mysle ze takie spotkania sa potrzebene wiele mozna sie dowiedziec i wogole .. Chodze po raz drugi bo warto sie dowiedziec czegos , czegos interesujacego Chodz i tak nauki mamy zagranica myskle ze moj proboszcz taki kwitek przyjmie
Pozdrawiam
__________________
Usmiech to najpiekniejsza rzecz jaka moze dac czlowiekowi,czlowiek
Dziefczynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-11, 20:23   #7
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

można też kupić magisterkę, albo akt ślubu
na stadionie dziesięciolecia,
ale
gratuluję albo poczucia humoru, albo głupoty
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-11-13, 13:52   #8
yuk-ka
Raczkowanie
 
Avatar yuk-ka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: w okolicy stolicy
Wiadomości: 219
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

Cytat:
Napisane przez Ania23_b Pokaż wiadomość
To nie jest żart niedaleko mojej miejscowości jest ksiądz który za kase takie zaświadczenie wydaje ale to nie chodzi o mnie ja nauki już mam poprostu potrzebne mi te wiadomości do pracy magisterskiej
czyżby?
__________________
Yuk-ka
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Bo ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy
Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy
yuk-ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-14, 06:31   #9
Ania23_b
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 50
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

nie żartowałam Yuk-ka naprawde pisze na ten temat prace, a to że mam też ślub to czysty przypadek tak się złożyło. my mamy nauki już za sobą. Zastanawia mnie jeszcze jedno co z naukami przedmałżeńskimi partnera jeśli on jest ateistą i bierze ślub kościelny tylko i wyłącznie dla swojej wybranki.
Ania23_b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-14, 10:39   #10
Rumianek:-)
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 57
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

Jesli narzeczony jest ateistą,to uczestniczy w ślubie kościelnym właśnie jako niewierzący.
Do takiego ślubu księża powinni przygotowywać indywidualnie.
Aniu, jeśli piszesz magisterkę na ten temat, to chyba powinnaś o tym wiedzieć...

"Strona niewierząca nie musi — i nie powinna — podczas liturgii ślubnej wypowiadać ani jednego słowa, które byłoby niezgodne z jej przekonaniami. Do tego stopnia, że nawet w wypowiadanej przez nią przysiędze małżeńskiej można pominąć wezwanie Boga i świętych.

Sakrament jest zawierany ze względu na stronę wierzącą.
Strona niewierząca przystępuje więc do ślubu kościelnego dlatego, że dla drugiej strony jest to sprawa bardzo ważna.

Jednym słowem, jeśli człowiek niewierzący przystępuje już — ze względu na wierzącego partnera — do ślubu kościelnego, ślub taki może go naprawdę wzbogacić.

Co najmniej w dwóch momentach. Po pierwsze, podczas ślubu kościelnego składa się przysięgę na absolutną dozgonność małżeństwa. To jednak zupełnie co innego niż dozgonność traktować warunkowo i liczyć się z możliwością rozwodu. Jest w tej przysiędze na nierozerwalność małżeństwa akt wiary, że nasza miłość nie jest czymś relatywnym, że jest większa niż zewnętrzne uwarunkowania. Jest również w tej przysiędze zobowiązanie do pracy nad pogłębianiem naszej miłości i do obrony naszego małżeństwa w chwilach zagrożenia. Dla strony niewierzącej ślub kościelny może być okazją do przeżycia i zaakceptowania tych — sądzę, że bezdyskusyjnych, a przecież nie zawsze dostrzeganych — aspektów związku małżeńskiego.

Po wtóre, ślub kościelny dla strony wierzącej jest sakramentem: Chrystus przyjmuje wówczas moją miłość małżeńską i zaprasza, abym poprzez swoje życie małżeńskie uczestniczył w Jego krzyżu i zmartwychwstaniu. Ale dla strony niewierzącej ślub kościelny może być co najmniej celebracją tajemnicy miłości: że miłość jest jakby większa od człowieka, że jakby nie od nas pochodzi, że jest tak, jakbyśmy byli w niej zanurzeni. Wydaje mi się, że strona niewierząca może przeżyć ślub kościelny jako wezwanie do jeszcze większego otwierania się na miłość. W liturgii ślubnej również strona niewierząca może usłyszeć ostrzeżenia, aby miłości nie zdradzać, i otuchę, że nie ma takich przeciwności, których nie dałoby się pokonać.

Jednym słowem, sytuację, kiedy do ślubu kościelnego przystępuje człowiek niewierzący, można — i trzeba — oczyścić z wszelkich elementów nierzetelności lub groteski. I wówczas ślub kościelny angażuje głęboko, choć każdą ze stron na inny sposób, zarówno małżonka wierzącego, jak niewierzącego."

o. Jacek Salij OP, "Szukającym drogi"

Szerzej zobacz:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T..._nieiwerz.html

Edytowane przez Rumianek:-)
Czas edycji: 2006-11-14 o 22:24
Rumianek:-) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-14, 10:42   #11
Rumianek:-)
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 57
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

Aniu.
Wciąż nie ujawniłaś, o czym piszesz magisterkę.
Rumianek:-) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-11-14, 11:03   #12
bienioka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Öhringen
Wiadomości: 530
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

aniu teraz ja sie zabawilam w dekektywa
mozepomyslisz, ze jestem jakas dziwna, ale nie lubie jak na forum ludzie opowiadaja klamstwa. przeciez jestes anonimowa, nikt nie wie jak wygladasz, dlaczego wiec nie chcesz sie przyznac, ze wpadlo ci do glowy kupno zaswiadczenia o naukach?? to jeszcze nie jest zbrodnia. to, ze dziewczyny cie zaatakowaly nie musialo byc powodem do klamstwa o pracy mgr. kazdy ma prawo napisac swoje zdanie: jednym sie podoba taka sukienka, innym takie buty, jeszcze innym takie zdjecia...

ty akurat nie masz ochoty na nauki przedmalzenskie...spytala s sie...kazdy ma do tego prawo.

skad wiem,z e praca mgr to tylko obrona przed kolejnym atakiem innych dziewczyn?? przejzalam twoje inne posty. slub masz we wrzesniu 07. zaczelas zalatwiac wszystko dopiero jakis czas temu. na poszatku listopada mialas zaklepany tylko termin w kosciele. twoj chlopak nie byl bierzmowany, ksiadz robil z tego powodu problemy (z tego pamysl slubu z ateista). nauk przedmalzesnkich nie robi sie jeden dzien, dlatego tez wiem, ze masz je jeszcze przed soba....

aniu prosze cie wiec nie wymiguj sie praca mgr.
bienioka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-14, 11:55   #13
Ania23_b
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 50
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

tak to prawda mam ślub we wrześniu, no i mój chłopak nie był bierzmowany ale ksiądz z tego powodu nie robił nam żadnych problemów,i on nie jset ateistą a po za tym możesz mi wierzyć albo nie ale nauki mamy już za sobą i bardzo nam się podobały.
a jeśli ktoś chce wiedzieć to temat mojej pracy brzmi: wpływ Kościoła na człowieka-kult czy obowiązek, jeszcze pracuje nad dokładniejszym tematem z moim Promotorem

dopiiero zaczełam pisać tą prace więc nie musze wszystkiego wiedzieć dopiero się kształce
Ania23_b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-14, 12:14   #14
Ania23_b
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 50
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

Dziękuje Rumianek za informacje nie miałam pojecią że to tak można załatwic, na pewno mi się przyda ta informacja. a tak na marginesie to widze że masz dużą wiedze o tych sprawach. Pozdrawiam
Ania23_b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-14, 12:37   #15
Ania23_b
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 50
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

Powiedz mi bienioka czy jak ktoś jest anomiowy to musi od razu kłamać, FORUM chyba nie po to żeby kogoś śledzić, podejrzewać tylko żeby wymieniać poglądy itp.
Ania23_b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-14, 12:49   #16
bienioka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Öhringen
Wiadomości: 530
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

wlasnie o to mi chodzi. wlasnie uwazam, ze pomimo tego, ze jest sie anonimowym powinno sie mowic zawsze prawde. przeciez po to wlasnie jest ta anonimowosc.
chyba nie chcesz w swojej pracy mgr wymienic nazwiska ksiedza, ktory sprzedaje zaswiadczenia?? tego nie mozna robic w pracy naukowej (mam nadzieje, ze o tym wiesz). jesli potrzebujesz dowodu na to, ze istnieja ksieza, ktorzy sie do takiego czynu posuwaja, to przeciez masz juz dowod (jak sama pisalas: niedaleko twojej miejscowosci). uwierz mi - jeden dowod w pracy mgr wystarczy, przeciez praca ma byc naukowym wywodem, z rozna argumentacja, a nie "listem gonczym".
bienioka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-14, 12:55   #17
Ania23_b
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 50
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

chciałam się tylko zorientować czy były inne takie przypadki, oczywiście że nie chce wymieniać nazwisk (dostkonale o tym wiem)
widze że ten wątek bulwersuje wielu ludzi, chyba niepotrzebnie go założyłam
Ania23_b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-14, 13:31   #18
Hela_Bertz
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2004-10
Wiadomości: 544
Dot.: Nauki przedmałżeńskie

Bardzo mi sie podoba taki temat - to moga być ciekawe badania Tylko moze zawęzić to do "wpływ kościoła katolickiego w Polsce w sferze obyczajowej "- to naprawdę byłby fascynujący temat, sama chętnie bym o tym coś napisała
Hela_Bertz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:55.