Czyszczenie,przechowywani e srebra/gotowej biżuterii - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Biżuteria

Notka

Biżuteria Miejsce dla osób, które robią biżuterię. Tutaj możesz zaprezentować własnoręcznie wykonaną biżuterię, obejrzeć prace innych, podzielić się wiedzą.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-05-10, 13:10   #1
Loreen
Zadomowienie
 
Avatar Loreen
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Chrzanów (małopolskie)
Wiadomości: 1 124

Czyszczenie,przechowywani e srebra/gotowej biżuterii


Kupiłam coś takiego co nazywa się pralką albo wanną do czyszczenia biżuterii. W załączeniu fotka. Niestety instrukcja po niemiecku i nie wiem jakiego płynu należy używać.....Może ktoś wie????



KILKA RAD CO DO BIZUTERII (może się przydadzą...)
Przede wszystkim:
• nie myć się w biżuterii
• nie spać w biżuterii
• unikać detergentów i środków chemicznych (koniecznie zdejmować biżuterię do prac porządkowych)
• nie obciążać łańcuszków wisiorkami mającymi wagę większą niż łańcuszek (możliwość przecierania się ogniw)
• ostrożnie obchodzić się z biżuterią z dmuchanego złota i srebra - te wrażliwe i delikatne wyroby łatwo ulegają odkształceniom (wgniecenia, przecieranie się ogniw itp.), dlatego nie jest wskazane ich codzienne noszenie
• dostosowywać biżuterię do okoliczności, unikając w ten sposób niepotrzebnych uszkodzeń (np. nie wybierać się w długich, wieczorowych kolczykach na pływalnię lub lekcję jazdy konnej)
• perły i korale powinno się nosić jak najczęściej, gdyż kontakt ze skórą jest dla nich bardzo korzystny; nie wolno ich jednak spryskiwać lakierem do włosów ani perfumami; przechowywać w ciemnym pluszu lub aksamicie
• kamienie wklejane - np. cyrkonie, morkazyty, granaty - pod wpływem kontaktu z wodą i detergentami mogą wypadać z oprawy
• biżuterię należy przechowywać owiniętą w miękką szmatkę, najlepiej w szczelnej torebce lub pudełku
• zanieczyszczenia biżuterii trudne do usunięcia domowymi sposobami najlepiej powierzyć jubilerowi.

Srebro:
• aby zapobiec powstawaniu ciemnego nalotu, srebrne wyroby można przechowywać zawinięte (poza klasycznymi miękkimi ściereczkami) w folię aluminiową lub czarną bibułkę
• srebro ciemnieje szybciej, jeśli jest przechowywane w miejscach wilgotnych (np. w łazience)
• od czasu do czasu można oczyścicć srebro przy pomocy delikatnej szczoteczki i zwykłego płynu do naczyń lub użyć specjalnego płynu do czyszczenia srebra (np. preparaty firmy Hagerty)

Kilka domowych sposobów
• Zwykła pasta do zębów. Wyczyścić szczoteczką, wypłukać pod bieżącą wodą.
• Papka z popiołu papierosowego (lub cygarowego) z wodą. Wyczyścić szczoteczką, wypłukać pod bieżącą wodą.
• Sok z cebuli. Złote łańcuszki i bransoletki odzyskują dawny blask, jeśli posmarujemy je sokiem z cebuli, a po kilku godzinach wypolerujemy.
• Pociemniałe wyroby ze srebra można oczyścić poprzez umycie w ostudzonej wodzie, w której gotowały się ziemniaki w łupinach, a następnie wypolerować.
• Kamienie szlachetne oraz kość słoniową można delikatnie myć wodą z mydłem.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg a1.jpg (90,1 KB, 116 załadowań)
__________________
MÓJ BLOG O LALKACH
BLOG ROBÓTKOWY

Moje topiki na Wizażu:
SZYDEŁKOWE DLA LALEK BARBIE I TONNER

Należę do Polskiego (zamkniętego) Forum Lalek DollPlaza


Konsultantka AVON od 2000 roku do dziś

Edytowane przez Loreen
Czas edycji: 2006-05-10 o 14:56
Loreen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 17:31   #2
niobe7
Zadomowienie
 
Avatar niobe7
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 1 517
Send a message via Skype™ to niobe7
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

dzieki porady napewno mi sie przydadza Mam troche posrebrzanej bizuterii, która po ostatnim przeczytanym watku o czernieniu wyrobów, od razu popakowalam w woreczki teraz jeszcze pozawijam w miekkie sciereczki pewnie Mam nadzieje, ze bedzie przez dłuzszy czas błyszczaca i bez nalotu. Bo jednak kiedy kolczyki sa wykonane z drucika posrebrzanego to boje sie czyscic np szczoteczka, zeby nie nie zdrapac srebra... moze sie myle i bym srebra nie zdrapała, ale przezorny zawsze ubezpieczony wiec wole czyszcze odwlec jak najdalej w czasie
__________________
...zabij wszystkie moje demony, a moje anioły też mogą umrzeć...
niobe7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-11, 17:33   #3
tanzanit
Wtajemniczenie
 
Avatar tanzanit
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 2 639
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

A jak sie ten plyn po niemiecku nazywa?
tanzanit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-21, 23:01   #4
Aeterna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 10 112
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

Cytat:
Napisane przez Loreen
• od czasu do czasu można oczyścicć srebro przy pomocy delikatnej szczoteczki i zwykłego płynu do naczyń lub użyć specjalnego płynu do czyszczenia srebra (np. preparaty firmy Hagerty)
Czy orientujecie się może, jak się nazywa płyn do czyszczenia srebra - nazwa: ''a-cośtam'', ''are-cośtam''?
__________________
Laska maga ma na czubku gałkę..!
[sigpic][/sigpic]
Nikomu nie przeszkadzam, nikogo nie ruszam, reperuję prymus...
Aeterna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-21, 23:35   #5
maghia
Rozeznanie
 
Avatar maghia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 946
GG do maghia
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

Cytat:
Napisane przez Aeterna
Czy orientujecie się może, jak się nazywa płyn do czyszczenia srebra - nazwa: ''a-cośtam'', ''are-cośtam''?
Argentum? Kiedys mialam taki, calkiem przyzwoity, na allegro go widywalam, ale teraz chyba nie ma. Opakowania juz nie mam, ale czerwona nalepke mialo
maghia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-21, 23:38   #6
Aeterna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 10 112
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

O, no właśnie, Argentum, dzięki bardzo
__________________
Laska maga ma na czubku gałkę..!
[sigpic][/sigpic]
Nikomu nie przeszkadzam, nikogo nie ruszam, reperuję prymus...
Aeterna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-22, 08:02   #7
eklerka
Zakorzenienie
 
Avatar eklerka
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 149
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

http://www.qnszt.pl/bizuteria-poradnik/11.html
"Czyszczenie folią aluminiowa i solą" <-- Tak zawsze czyszczę. Czytałam też, że im więcej tej foli i im bardziej pomarszczona na dnie tym lepiej
__________________

eklerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-07-22, 10:20   #8
joanna_k
Joanna d'Moder
 
Avatar joanna_k
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: z Planety Ziemia :-)
Wiadomości: 5 494
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

Cytat:
Napisane przez eklerka
http://www.qnszt.pl/bizuteria-poradnik/11.html
"Czyszczenie folią aluminiowa i solą" <-- Tak zawsze czyszczę. Czytałam też, że im więcej tej foli i im bardziej pomarszczona na dnie tym lepiej
Eklerko ale to czyścisz srebną biżuterię,tak?Posrebrzane j chyba się nie da?
__________________
nasze wymianki
joanna_k jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-22, 10:29   #9
eklerka
Zakorzenienie
 
Avatar eklerka
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 149
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

Cytat:
Napisane przez joanna_k
Eklerko ale to czyścisz srebną biżuterię,tak?Posrebrzane j chyba się nie da?
Nie wiem. Czyściłam jedne moje srebrne kolczyki już dawno robione, a resztę sklepowe i ta soda z folią dają radę. Na posrebrzanych się nie znam i ... boje się ryzykować
__________________

eklerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-22, 10:37   #10
d61abbce58b52fe45ffe444afc51ca0ea3c11859_65540a44484ab
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 7 596
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

Ja przechowuję biżuterię w woreczkach strunowych w tekturowym pudełku z czarnej tekturki w środku i mam wszystko błyszczące. Wolę zapobiegać niż potem głowić się jak to wyczyścić. Polecam
d61abbce58b52fe45ffe444afc51ca0ea3c11859_65540a44484ab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-22, 11:16   #11
Viris
Zakorzenienie
 
Avatar Viris
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Tego nawet ja nie wiem...
Wiadomości: 4 224
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

Cytat:
Napisane przez paranoja
Ja przechowuję biżuterię w woreczkach strunowych w tekturowym pudełku z czarnej tekturki w środku i mam wszystko błyszczące. Wolę zapobiegać niż potem głowić się jak to wyczyścić. Polecam

Ja dokladnie tak samo. Tylko trzymam w kilku pudelkach, w zaleznosci czy to hand made czy to moje ulubione itp
Viris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-07-22, 11:21   #12
eklerka
Zakorzenienie
 
Avatar eklerka
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 149
Dot.: Czyszczenie,przechowywani e Bizuterii I Coś Jeszcze

Cytat:
Napisane przez paranoja
Ja przechowuję biżuterię w woreczkach strunowych w tekturowym pudełku z czarnej tekturki w środku i mam wszystko błyszczące. Wolę zapobiegać niż potem głowić się jak to wyczyścić. Polecam
Ja też, te co pójdą w swiat, ale moje własne potrafię ściągnać przed kompielą i zostawić na lustrze w łazience przez tydzień
__________________

eklerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-02, 22:24   #13
M0N1K4
Zakorzenienie
 
Avatar M0N1K4
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Miejsce którego nie ma na mapie
Wiadomości: 4 337
GG do M0N1K4
Czerniejace kolczyki

Witam!

Ja do Was z takim zapytaniem.... Jak pewnie większość z Was robie biżuterię z posrebrzanych drutów. A zwłaszcza wrappingowce...jakby srebrne były to ceny by powalały z nóg.... no ale do tematu.... posrebrzane druty czernieją..przy intensywnym noszeniu kolczyków przez moje koleżanki do tak nawet szybko... można jakoś zabezpieczyć ten drut przed czernieniem??
M0N1K4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-02, 22:30   #14
Tońka
Zakorzenienie
 
Avatar Tońka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 702
GG do Tońka
Dot.: Czerniejace kolczyki

Raczej się nie da - można tylko czyścić. Żeby jakoś spowolnić ten proces, na pewno należy przechowywać bizuterię w szczelnych torebeczkach i NIE zostawiać na noc w łazience (wilgoć, bla, bla, bla).
Gdzieś też wyczytałam, że wpływ na prędkość czernienia ma również skład ludzkiego potu.
Tońka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-02, 22:59   #15
danusia_prv
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 70
Dot.: Czerniejace kolczyki

Tak jak Tońka wspomina, trzymać w woreczkach strunowych najlepiej, to raz.

A ściemniałe najlepiej wypłukować w płynie, nazwę zapodam jutro , kosztuje ok 10-12 zł i starcza na baaardzo długo.

Troszkę tylko śmierdzi, ale niewiele, jest do srebra, ale posrebrzane i sztuczne czyści (przez zanurzenie) tak samo fajnie.
danusia_prv jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-02, 23:04   #16
Lady Eileen
Zadomowienie
 
Avatar Lady Eileen
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 1 241
GG do Lady Eileen
Dot.: Czerniejace kolczyki

Od tego płynu posrebrzane elementy stają się strasznie matowe i brzydkie..;/
__________________
Wróciłam.

Mój flickr

Lady Eileen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-02, 23:20   #17
danusia_prv
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 70
Dot.: Czerniejace kolczyki

Hmmm, czemuż to tak, przecież posrebrzany to srebro na wierzchu.

Płyn nazywa się chyba ''skan silver'', robiłam nim ostatnio sztuczną biżu i super zadziałało (ale to w ogóle jakaś blacha była).

Edytowane przez danusia_prv
Czas edycji: 2007-09-25 o 23:15
danusia_prv jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-02, 23:48   #18
Lady Eileen
Zadomowienie
 
Avatar Lady Eileen
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 1 241
GG do Lady Eileen
Dot.: Czerniejace kolczyki

No ja nie wiem ale ten płyn dziala dobrze t ylko na srebri i złoto chyba.. Jak raz nim potraktowałam jakas sztuczną biżu i jedne kolczyki ze stali chirurgicznej to sie takie brzydkie zrobily.. dawno to było ale pamietam jeszcze nawet jaka wtedy bylam zla..:P
__________________
Wróciłam.

Mój flickr

Lady Eileen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-02, 23:52   #19
rina.k
Zadomowienie
 
Avatar rina.k
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 426
Dot.: Czerniejace kolczyki

ostatnio czyściłam srebrną biżu mojej mamy, po takim płynie trzeba biżu wypłukać i wypolerować
__________________
-----------------------
[]
[][] moje mozaiki...
...i inna biżuteria [][][]
rina.k jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-05-03, 00:08   #20
Aeterna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 10 112
Dot.: Czerniejace kolczyki

No to nie wiem, musi już tylko Monika sprawdzić i sama się przekonać.
Może faktycznie ta stal chirurgiczna czy inne cuś to tak niefajnie śmiga.
__________________
Laska maga ma na czubku gałkę..!
[sigpic][/sigpic]
Nikomu nie przeszkadzam, nikogo nie ruszam, reperuję prymus...
Aeterna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-03, 08:26   #21
aisah
Zakorzenienie
 
Avatar aisah
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Kraina zwana Tarnowskimi Górami :)
Wiadomości: 4 460
GG do aisah
Dot.: Czerniejace kolczyki

a u mnie to zależy jaki mam drut, z tym z Empiku nic się nie dzieje natomiast nie polecam ZDECYDOWANIE z korallo /od nutsy z Allegro. On czernieje bardzo bardzo szybko...
aisah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-03, 09:53   #22
M0N1K4
Zakorzenienie
 
Avatar M0N1K4
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Miejsce którego nie ma na mapie
Wiadomości: 4 337
GG do M0N1K4
Dot.: Czerniejace kolczyki

Dzięki dziewczyny będę kombinować no nutsy to ogólnie ma nie za ładne druty.....
M0N1K4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-03, 10:01   #23
magaskas
Raczkowanie
 
Avatar magaskas
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 60
Dot.: Czerniejace kolczyki

Ja czyszczę swoją biżu szczoteczką i pastą do zębów. Nie matowieje, nadal błyszczy.
__________________
Zatrzymać nieskończoność w garści i wieczność w chwili...
magaskas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-03, 10:10   #24
Aeterna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 10 112
Dot.: Czerniejace kolczyki

A ja już od dawna nie czyszczę pastą, bo raz, że wolałabym tej ręcznie robionej, ''nie spawanej'' nie poddawać takiej /małej/ traumie , a 2 - szczotka rysuje powierzchnie, zawsze - tylko przy pierścionkach czy np. wąskich elementach na to się nie zwraca uwagi.
__________________
Laska maga ma na czubku gałkę..!
[sigpic][/sigpic]
Nikomu nie przeszkadzam, nikogo nie ruszam, reperuję prymus...
Aeterna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-03, 13:20   #25
naila
Zakorzenienie
 
Avatar naila
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 7 712
Dot.: Czerniejace kolczyki

Gdzieś czytąłam, że wymycie biżu srebrnej w wodzie z Ludwikiem (hymm, płynem do naczyń ) daje bardzo dobre rezultaty. Nie wiem tylko jak wpływa na np. minerały??
__________________

Moje Impresje jestem również Zakosmetykowana
naila jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-03, 19:14   #26
madziexx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 311
Dot.: Czerniejace kolczyki

naila wymycie jak wymycie, ja swoje srebrne łańcuszki i bransoletki to gotuje w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyć i wyglądają jak nowe, ale co do tych posrebrzanych to nie mam pojęcia
__________________
madziexx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-04, 11:03   #27
naila
Zakorzenienie
 
Avatar naila
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 7 712
Dot.: Czerniejace kolczyki

madziexx, podejrzewam, że z posrebrzanymi trzeba obchodzić się podobnie jak ze srebrnymi.. może nieco tylko delikatniej, gdy się je szoruje, np. pastą do zębów, bo po kilku takich szorowaniach może zostać miedziany drucik...
__________________

Moje Impresje jestem również Zakosmetykowana
naila jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-04, 16:12   #28
iena
Raczkowanie
 
Avatar iena
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: pomorskie
Wiadomości: 327
GG do iena
Dot.: Czerniejace kolczyki

zgadzam się z Nailą. Srebro czasem czyszczę pastą wybielającą zęby ale tylko wtedy gdy srebro bardzo zczerniało. Bez żadnych szkód to srebro wkładam do miski z osoloną wodą i wyłożoną aluminiową folią.
Mam trochę swoich posrebrzanych kolczyków i gdy długo wisiały sobie na wolnym powietrzu to kolorek żółtawy się zrobił. Przemyłam je delikatnie szczoteczką i zwykłą pastą do zębów, przetarłam, wysuszyłam a teraz grzecznie leżą w woreczkach strunowych.
Oczywiście kolczyki nie mają tylko leżeć schowane
Trzeba je nosić na uszach
Teraz się nauczyłam, że jak zdejmuję kolczyki to przecieram je lekko chusteczką i do woreczka
iena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-04, 21:14   #29
aramis_26
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 463
GG do aramis_26
Dot.: Czerniejace kolczyki

Cześć miłe Dziewczyny
Ciemnienie srebra to odwieczny problem każdego kto miał i ma z nim do czynienia. Tak jeśli chodzi o biżuterię jak i o przedmioty użytkowe wykonane z tego metalu. To samo dotyczy powłok srebrnych na innych metalach.
Ciemne naloty występujące na srebrnych przedmiotach to siarczki, związki chemiczne powstające w kontakcie z zanieczyszczonym siarką powietrzem. Srebro jak żaden z innych metali jest najbardziej podatny na te związki. W przypadku precjozów ze srebra lub też posrebrzonych, oprócz czynników atmosferycznych duże znaczenie ma dieta noszącej tę biżuterię, bogata w siarkę. Związki tego rodzaju później wydzielają się z naszym ludzkim potem i powodują powyższy niechciany efekt. W złotnictwie szeroko rozumianym, w celu zabezpieczenia powierznichni przed tymi nalotami, stosuje się proces pasywacji, czyli zniesienia aktywności. Wykorzystuje się do tego celu chromianowanie lub fosforanowanie. W pierszwszym przypadku wytwarzana jest przezroczysta warstwa związków chromu, a w drugim fosforu. Tak wytworzone struktury skutecznie odzielają metaliczne srebro od czynników powodujących powstawanie siarczków, a zarazem mocno wiążą się z jego powierznią . Jeśli w procesie wytwarzania srebrnego drutu, jako ostatnia faza nie zostnie zastosowana pasywacja, taki drut będzie miał tendencję do szybkiego czernienia.Jeszcze jednym dodatkowym czynnikiem może być też skład stopu z jakiego wykonano srebrny ( nie posrebrany ) drut, jednak na to nie mamy wpływu, kupujemy taki jaki jest.
To tyle jeśli chodzi o mechanizm powodujący te nie chciane efekty.
Skuteczny i prosty domowy sposób na czyszczenie pociemniałych przez siarczki powierzni został już tu przedstawiony. Mam na myśli post napisany przez osobę o nicku <iena>. Osolona woda stanowi elektrolit, a zalana nim folia aluminiowa - najlepiej dużo większa i pognieciona by wytworzyć większą powierznię styku z elektrolitem - to jedna z elektrod powstającego w ten sposób ogniwa. Drugą elektrodą staje się czyszczone srebro. Po włożeniu srebrnego przedmiotu i zetknięciu jego powierzni z folią aluminiową, wraz z wytworzonymi i niesionymi w ten sposób w ogniwie elektronami znika również niepożądany nalot. Potem wystarczy przedmiot przepłukać czystą wodą i wysuszyć.Niekiedy wskazane jest delikatne polerowanie miękką szmatką by uzyskać potrzebny połysk. No i chronić kiedy to się da, zamykając w szczelnych torebkach ze struną.
Mam nadzieję, że nie zanudziłem Was tym opisem i wyjaśnieniem.
Ja też stosuję czasem opisaną metodę z tym, że zamiast foli o której mowa, używam po prostu starego nie używnego już aluminiowego garnka. Przed każdym użyciem przecieram go wewnątrz drobnym metalowym czyścikiem kuchennym po to by uaktywnić powierznię aluminium. Ten metal z kolei bardzo szybko się utlenia, wytwarza się na nim tlenkowa powierznia, która nie jest najlepszym przewodnikiem dla słabiutkiego prądu powstającego podczas czyszczenia srebra.
Pozdrawiam wszystkie pasjonatki biżuteryjnej przygody
aramis_26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-04, 23:14   #30
ellena
Zadomowienie
 
Avatar ellena
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 185
Dot.: Czerniejace kolczyki

Fachowiec!
ellena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biżuteria


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-04-08 19:33:39


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:53.