" Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-11-25, 13:27   #1
ulinkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ulinkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 17 881

" Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine


Jestem bardzo ciekawa czy ktos z Was byl juz, albo wybiera sie do kina na ten film. Ja mialam okazje obejrzec go wczesniej na przedpremierowym pokazie w Legnicy, bo "Mała Moskwa" to polska Legnica lat 60.

Ten film to niesamowita historia o milosci rosjanki i polskiego oficera.
Film naprawde godny uwagi, zwlaszcza dzieki doskonalej grze aktorskiej. Dawno nie widzialam tak dobrze zrobionego filmu.

Historia oparta na faktach, jednak nieco zmodyfikowana, ale i tak chwyta za serce i porusza naprawde gleboki problem zakazanej milosci.

Ogladalam niedawno wywiad z Leslawem Zurkiem - odtworca jednej z glownych rol i Paulina Chylewska zadala mu pytanie: Jak zachecic mlodych ludzi by poszli do kina na ten film? - bo ona obejrzala i przyznaje, ze to dla niej troche jak since-fiction.

On jej odpowiedzial, ze rzeczywiscie dla mlodych jest to troche abstrakcyjna historia, ale warto wiedziec jak naprawde bylo te 50 lat temu w Polsce.

Ja rowniez uwazam, ze warto.

Zachecam do dyskusji.
__________________
Lubię siłę czerni,
i nieużywania słów.
Wszystkiego, co niezmienne,
w nicości za oknem, gdy budzą się mgły...
ulinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-28, 20:00   #2
jusssi
Rozeznanie
 
Avatar jusssi
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Legnica
Wiadomości: 948
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

film cudowny pokazuje realia tamtych czasow wydaje mi sie ze film starszym przypomina jak to bylo a mlodszym pokazuje troche nie tak odleglej historii. Mieszkam w Legnicy i jest tam wiele miejsc, starych budynkow ktore pamietaja tamte czasy wiec wiele nawet nie trzeba bylo zmieniac zeby pokazac specyfike tamtych czasow. polecam film naprawde dobry
jusssi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-29, 15:18   #3
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Nie wiem, czy słyszałyście, ile ten film wzbudził emocji i kontrowersji. Wszystko przez nagrodzenie go Złotym Lwem w Gdyni. Poczytajcie tutaj i tutaj.

Nie będę tutaj polemizować z decyzją jury festiwalu, bo innych nominowanych filmów nie widziałam. "Mała Moskwa" to na pewno nie żadne arcydzieło, ale po prostu solidne kino. Może nie nowatorskie i niczym nie zaskakujące, ale warte uwagi.

Faktycznie, jest to typowy melodramat. Historia zakazanej miłości niby sztampowa, ale uatrakcyjniona specyficznymi historycznymi realiami . Poza tym ciekawym zabiegiem okazało się przeplecenie historii matki, z losami córki odwiedzającej po długim czasie Legnicę. I Swietłana Hodczenkowa, grająca rolę matki i córki (tak różnych od siebie), jest chyba najmocniejszym punktem tego filmu. Jednym z najsłabszych jest, paradoksalnie, drugi bohater wątku miłosnego, Lesław Żurek - mdły, bez wyrazu. Może przez to ta "namiętna" miłość nie była specjalnie przekonująca i naprawdę daleka byłam od łez. Mimo, że oglądałam z zainteresowaniem (również dzięki świetnie oddanemu-przez scenografię, muzykę, zdjęcia- klimatowi epoki), to naprawdę dużo bardziej wzruszała (i zastanawiała) ta druga, współczesna część filmu.
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-29, 18:40   #4
Serendipity
Zakorzenienie
 
Avatar Serendipity
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 7 281
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

A mnie,wbrew opiniom krytyków,fim bardzo się podobał.Ukazał realia naszej "przyjaźni" z ruskimi , także piękną historię zakazanej miłości.
__________________
Denerwować się to mścić na własnym zdrowiu za głupotę innych.
Serendipity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-30, 21:33   #5
ulinkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ulinkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 17 881
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Cytat:
Napisane przez jusssi Pokaż wiadomość
film cudowny pokazuje realia tamtych czasow wydaje mi sie ze film starszym przypomina jak to bylo a mlodszym pokazuje troche nie tak odleglej historii. Mieszkam w Legnicy i jest tam wiele miejsc, starych budynkow ktore pamietaja tamte czasy wiec wiele nawet nie trzeba bylo zmieniac zeby pokazac specyfike tamtych czasow. polecam film naprawde dobry
To prawda, potwierdzam, ze wielu budynkow nie trzeba bylo specjalnie zmieniac


Cytat:
Napisane przez paula007 Pokaż wiadomość
Nie wiem, czy słyszałyście, ile ten film wzbudził emocji i kontrowersji. Wszystko przez nagrodzenie go Złotym Lwem w Gdyni. Poczytajcie tutaj i tutaj.

Nie będę tutaj polemizować z decyzją jury festiwalu, bo innych nominowanych filmów nie widziałam. "Mała Moskwa" to na pewno nie żadne arcydzieło, ale po prostu solidne kino. Może nie nowatorskie i niczym nie zaskakujące, ale warte uwagi.

Faktycznie, jest to typowy melodramat. Historia zakazanej miłości niby sztampowa, ale uatrakcyjniona specyficznymi historycznymi realiami . Poza tym ciekawym zabiegiem okazało się przeplecenie historii matki, z losami córki odwiedzającej po długim czasie Legnicę. I Swietłana Hodczenkowa, grająca rolę matki i córki (tak różnych od siebie), jest chyba najmocniejszym punktem tego filmu. Jednym z najsłabszych jest, paradoksalnie, drugi bohater wątku miłosnego, Lesław Żurek - mdły, bez wyrazu. Może przez to ta "namiętna" miłość nie była specjalnie przekonująca i naprawdę daleka byłam od łez. Mimo, że oglądałam z zainteresowaniem (również dzięki świetnie oddanemu-przez scenografię, muzykę, zdjęcia- klimatowi epoki), to naprawdę dużo bardziej wzruszała (i zastanawiała) ta druga, współczesna część filmu.
Zdaje sobie sprawe, ze film ten wzbudza sporo kontrowersji, nie tylko z uwagi na to, ze zostal nagrodzony w Gdyni, ale ogladajac pierwszy raz nie moglam oprzec sie wrazeniu, ze Rosjanie zle odbiora Misze - jako niesamowicie nachalnego w stosunku do Wiery, bezpruderyjnego i idacego po trupach do celu, w koncu swiadomie uworzil mezatke i do tego rosjanke i probowal ja zdobyc wiele razy. Ale jak wiadomo, milosc nie wybiera. Ale film i tak niesamowity.
__________________
Lubię siłę czerni,
i nieużywania słów.
Wszystkiego, co niezmienne,
w nicości za oknem, gdy budzą się mgły...
ulinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-30, 22:30   #6
Limonka1987
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka1987
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 660
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Dzisiaj byłam na "Małej Moskwie" w kinie i muszę przyznać, że jestem zachwycona i poruszona. Przez niemal połowę filmu miałam łzy w oczach. Chyba nie tylko mnie urzekła ta niesamowita historia miłosna, bo cała sala siedziała w skupieniu i ciszy aż do ostatniego napisu (już dawno nie byłam na filmie, na którym ktoś nie chrupałby popcornu, popijając colą tak, że efekty dźwiękowe ma przyjemność słyszeć kilka najbliższych rzędów ), a później przez kilka minut biła brawo.
Ze swojej strony szczerze polecam
__________________
Jestem bezbronna tylko wtedy, gdy schnie mi lakier na paznokciach...
Limonka1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-01, 09:46   #7
żaba :)
Raczkowanie
 
Avatar żaba :)
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 417
GG do żaba :)
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Zgadzam się z wami. Widziałam ten film w kinie i muszę stwierdzić, że bardzo mnie poruszył. I sądzę, że nie tylko mnie ponieważ zaskoczona byłam trochę reakcją widzów. Zazwyczaj kiedy widać już napisy końcowe wszyscy zbierają się do wyjścia, a tutaj ludzie w zupełnej ciszy wpatrywali się w ekran dopóki nie zapalono świateł.
żaba :) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-12-18, 16:43   #8
verochka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Rybnik / Wrocław / Chełm
Wiadomości: 208
GG do verochka
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Co prawda nie gustuje w takich filmach (melodramat/historyczny), ale poszlam i obejrzalam z przyjemnoscia. Piekne plenery, musyka, dialogi... i Lesław Żurek... (uwielbiam go!!!)
__________________
Gdybym była morzem, to byłabym Morzem Czarnym. Tak, w porównaniu z Atlantykiem to maleństwo, ale nawet w stawie można utonąć


verochka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 11:03   #9
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Obejrzałam wczoraj mało znany film - Rok spokojnego słońca Zanussiego i nasunęło mi się skojarzenie z "Małą Moskwą".

Teoretycznie mało tu podobieństwa. Film Krzystka rozgrywa się w latach 60 w Legnicy, główna bohaterka jest Rosjanką, w dodatku zamężną, jej kochanek - Polakiem. Akcja filmu Zanussiego toczy się tuż po wojnie w małym miasteczku niedaleko Zielonej Góry, bohaterka jest Polką, wybranek - Amerykaninem, oboje są "wolni", teoretycznie im łatwiej. Teoretycznie, bo dzieli ich bariera językowa, a miłość okazuje się niemożliwa - tak jak w "Małej Moskwie".

I może mniej u Zanussiego typowej tragedii, ale jest jest prawdziwe uczucie, wiarygodni bohaterowie. "Rok spokojnego słońca" autentycznie wzrusza i tak sobie myślę, że właśnie tak powinien wyglądać dobry film o niemożliwej miłości. No bo co z tego, że zrobi się obraz solidny technicznie i wizualnie "ładny", jak zapomni się o najważniejszym w tym przypadku - prawdziwych emocjach.
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 11:56   #10
nANcY:*
Zadomowienie
 
Avatar nANcY:*
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Wroclove
Wiadomości: 1 606
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Film mogłam zobaczyć już jakiś rok temu, w jego nieoficjalnej wersji, gdyż uczęszczałam na kółko filmowe i jedną z 'atrakcji' był właśnie taki pokaz. Po seansie reżyser tłumaczył, że pewne wątki mogą ulec zmianie, samo zakończenie mogło mieć inne wersje i takie tam. Więc nie wiem jaka jest ostateczna wersja. Ale to co widziałam, no wzruszyło mnie. Podobało mi się.
__________________



Be happy. It drives people crazy.
nANcY:* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 17:12   #11
ulinkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ulinkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 17 881
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Tez slyszalam wiele opinii krytykow, ze film jest oparty na 'plytkich' emocjach, drewniany... W sumie obejrzalam go 3 razy i mimo kilku swietnych momentow, rzeczywiscie ten brak emocji nieco rzuca sie w oczy, choc staraklam sie ta opinia krytyka nie sugerowac. Po pierwszym obnejrzeniu bylam jednak pelna zachwytu nad caloscia.
__________________
Lubię siłę czerni,
i nieużywania słów.
Wszystkiego, co niezmienne,
w nicości za oknem, gdy budzą się mgły...

Edytowane przez ulinkaaa
Czas edycji: 2008-12-29 o 17:13 Powód: literowka
ulinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-12-29, 18:48   #12
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Cytat:
Napisane przez ulinkaaa Pokaż wiadomość
Tez slyszalam wiele opinii krytykow, ze film jest oparty na 'plytkich' emocjach, drewniany... W sumie obejrzalam go 3 razy i mimo kilku swietnych momentow, rzeczywiscie ten brak emocji nieco rzuca sie w oczy, choc staraklam sie ta opinia krytyka nie sugerowac. Po pierwszym obnejrzeniu bylam jednak pelna zachwytu nad caloscia.
Właśnie właśnie, bo przecież - jakby nie patrzeć - to melodramat, który założenia powinien być na emocjach oparty. I tak jak niektóre melodramaty są przesadzone i do bólu ckliwe, tak ten jest, moim zdaniem, zbyt bezpłciowy i sztuczny. Jak postać kreowana przez Żurka.
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 21:40   #13
ulinkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ulinkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 17 881
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Cytat:
Napisane przez paula007 Pokaż wiadomość
Właśnie właśnie, bo przecież - jakby nie patrzeć - to melodramat, który założenia powinien być na emocjach oparty. I tak jak niektóre melodramaty są przesadzone i do bólu ckliwe, tak ten jest, moim zdaniem, zbyt bezpłciowy i sztuczny. Jak postać kreowana przez Żurka.
To prawda, obiektywnie rzecz biorac Zurek byl najmniej przekonywujacy. :/
__________________
Lubię siłę czerni,
i nieużywania słów.
Wszystkiego, co niezmienne,
w nicości za oknem, gdy budzą się mgły...
ulinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-30, 21:10   #14
Hajja Hawwa
Wtajemniczenie
 
Avatar Hajja Hawwa
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 2 474
Dot.: " Mała Moskwa " - najnowszy film Waldemara Krzystka - opine

Film jest fantastyczny, zakochałam się w nim. Z racji fascynacji językiem rosyjskim i studiowania filologii rosyjskiej chciałam się wybrać na ten film do kina. Jednak TŻ wolał iść na "To nie tak jak myślisz, kotku", no i poszliśmy na komedię, a "Małą Moskwę" obejrzeliśmy w domu. Naprawdę piękna historia o miłości, popłakałam się na tym filmie.
__________________
"Płoń blisko mnie,
zmysły przypalaj,
poparz mnie sobą,
nasącz lawą żaru
,
przeniknij płomieniem wyzwalającym
energię z rozgrzanego ciała,
przygrzej mocniej jeszcze,
pustkę wypalaj,
wypełniaj wszystko istotą siebie..."
Hajja Hawwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:28.