Nie potrafię prać :P - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kobieta 30+

Notka

Kobieta 30+ Forum dla trzydziestolatek, czterdziestolatek i innych -latek. Tutaj możesz podzielić się swoimi problemami, poradami i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-06-02, 18:48   #1
monika.c25
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 56

Nie potrafię prać :P


Mam 40 lat i właśnie uświadomiłam sobie, że nie potrafię prać! Jestem tak sfrustrowana, że postanowiłam tutaj poszukać pomocy, wśród was. Nie mam kogo zapytać, a wstyd się przyznać nic mi nie wychodzi z prania BIAŁYCH rzeczy. Otóż koszulki bawełniane, pościel, ścierki, ręczniki jeszcze jako tako. Nasypię miliona różnych specyfików do wybielania, prania firan, Vanishe, niemieckie proszki do białego, profesjonalny niemiecki Persil itp. Efektem jest nawet zrobienie z beżowych ręczników, białych. Ale przy jednym ZAWSZE polegam-moja własna, biała bielizna! Im bardziej się staram, tym bardziej mi nie wychodzi. Nie mam już chyba ani jednego stanika, czy majtek, które już po PIERWSZYM praniu z białego stawały się SZARE, ZSZARZAŁE, jakby miały za sobą tysiąc lat prania! Co jest? Co robię nie tak? 30 stopni-za niska temperatura. Dużo rzeczy się nie dopierało, 40, 60. Najgorzej ostatnio przy gotowaniu w 90! No jestem zdołowana na maksa. Szare koronki, kokardki, tiulowe wstawki. Ostatnio celowo kupiłam dwa identyczne staniki w H&M i jeden wyprałam razem zz innymi białymi rzeczami. Wysuszyłam i niczym w reklamie proszków piorących-jeden bieluśki bo nowy a drugi po przejściach nadawał się do wyrzucenia :-(. Nie wiem co jest granie? Co robię nie tak? Myślałam pralka-ale potrafi z beżu zrobić biel. Ścierki mam białe. Dalej myślę, może się coś czarnego zaplątało-ale już obsesyjnie wręcz pilnuję, co wkładam do pralki. Kolejna rzecz, to kiedyś może z 10 lat temu coś farbowałam w pralce na czarno-no ale to wszystko by było szare, a tak nie jest. Tylko moja bielizna, dodam, że nie nosze bawełnianej a raczej są to poliestry, kokardki, tasiemki, tiule, której potrafią po jednym praniu zmienić się na kilka różnych kolorów. Pomóżcie! Co mam robić? Czy jestem skazana na zszarzałą bieliznę, czy bawełniane majty w kwiatki?
__________________
NIECH ŻYJE JĘZYK POLSKI: POZDRAWIAM WSZYSTKIE WŁAŚCICIELKI ORYGINALNYCH PERFUM. SAMA JESTEM POSIADACZKĄ KILKUNASTU BUTELEK PERFUM, NA OGÓŁ SĄ TO WODY TOALETOWE I PERFUMOWANE, POTOCZNIE ZWANE PERFUMAMI. NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ KIEDY ZNÓW KUPIĘ NOWE PERFUMY --> NIE PERFUM, NIE PERFUMĘ, TYLKO PERFUMY!
monika.c25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-02, 20:37   #2
_Supernova_
Zadomowienie
 
Avatar _Supernova_
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 1 473
Dot.: Nie potrafię prać :P

Ja biala bielizne piore recznie, bo tez mialam ten problem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
_Supernova_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-03, 10:46   #3
monika.c25
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 56
Dot.: Nie potrafię prać :P

No do tego doszło, ze piorę ręcznie, ale kurczę mamy XXI wiek. Czy naprawdę mam prać jak dawniej w rzece?
__________________
NIECH ŻYJE JĘZYK POLSKI: POZDRAWIAM WSZYSTKIE WŁAŚCICIELKI ORYGINALNYCH PERFUM. SAMA JESTEM POSIADACZKĄ KILKUNASTU BUTELEK PERFUM, NA OGÓŁ SĄ TO WODY TOALETOWE I PERFUMOWANE, POTOCZNIE ZWANE PERFUMAMI. NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ KIEDY ZNÓW KUPIĘ NOWE PERFUMY --> NIE PERFUM, NIE PERFUMĘ, TYLKO PERFUMY!
monika.c25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-03, 11:31   #4
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Nie potrafię prać :P

Cytat:
Napisane przez monika.c25 Pokaż wiadomość
No do tego doszło, ze piorę ręcznie, ale kurczę mamy XXI wiek. Czy naprawdę mam prać jak dawniej w rzece?
Zamiast sypać tonę chemii bez sensu i gotować syntetyczne tkaniny ( staniki, koronki) wystarczyło zerknąć na zalecenia producenta dotyczące prania konkretnych rzeczy.
Są na metkach. A w goglach ich objaśnienia jak nie znasz symboli.

Zasadniczo tkaniny syntetyczne z jakich są robione staniki , koronki, pierze się w nieagresywnych środkach piorących i niewysokich temperaturach bo od agresywnej chemii i wysokich temp. żółkną, stają się kruche i ich żywotność drastycznie spada.

Co nie zmienia faktu, ze białe zawsze z czasem i tak zszarzeje i zżółknie.

Można po prostu też obejść problem nie kupując białej bielizny, bo w sumie nawet nie wiem pod co to nosić? Z pod rzeczy jasnych / białych niegustownie świeci, pod ciemne się nie nadaje, sprana wygląda wyjątkowo niechlujnie i brudnawo nawet jak jest czysta.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2018-06-03 o 11:34
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-03, 11:33   #5
natsko1993
Raczkowanie
 
Avatar natsko1993
 
Zarejestrowany: 2018-01
Lokalizacja: Straszęcin
Wiadomości: 31
Dot.: Nie potrafię prać :P

Hehe szczerze to nie wiem, jak Ci pomóc
__________________
https://bitasmietanka.blogspot.com - ciasta i ciasteczka, śniadania i obiadki - dla każdego coś miłego <3

https://natkaopowiada.blogspot.com lifestyle <3
natsko1993 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-03, 18:13   #6
monika.c25
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 56
Dot.: Nie potrafię prać :P

Cava nie wiem skąd twój agresywny ton. Nikogo nie obrażam, a raczej sama przyznaję się do porażki. Głupia nie jestem, wiem co to metka, ale mam zwyczaj obcinania wszystkich łaskoczących mnie całych książek zamiast metek teraz wszywanych. Biała bielizna jest po to, żeby ją nosić. Co tu się zastanawiać i radzić komuś, żeby nie kupował? Ja nie mówię o "z czasem". Ja mówię o PIERWSZYM praniu, po którym moje białe rzeczy są zszarzałe jakby miały z 10 lat. Raczej szukam błędów, jakie popełniam, bo u innych widzę białą bieliznę a u mnie nie.
__________________
NIECH ŻYJE JĘZYK POLSKI: POZDRAWIAM WSZYSTKIE WŁAŚCICIELKI ORYGINALNYCH PERFUM. SAMA JESTEM POSIADACZKĄ KILKUNASTU BUTELEK PERFUM, NA OGÓŁ SĄ TO WODY TOALETOWE I PERFUMOWANE, POTOCZNIE ZWANE PERFUMAMI. NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ KIEDY ZNÓW KUPIĘ NOWE PERFUMY --> NIE PERFUM, NIE PERFUMĘ, TYLKO PERFUMY!
monika.c25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-03, 21:12   #7
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Nie potrafię prać :P

Cytat:
Napisane przez monika.c25 Pokaż wiadomość
Cava nie wiem skąd twój agresywny ton. Nikogo nie obrażam, a raczej sama przyznaję się do porażki. Głupia nie jestem, wiem co to metka, ale mam zwyczaj obcinania wszystkich łaskoczących mnie całych książek zamiast metek teraz wszywanych. Biała bielizna jest po to, żeby ją nosić. Co tu się zastanawiać i radzić komuś, żeby nie kupował? Ja nie mówię o "z czasem". Ja mówię o PIERWSZYM praniu, po którym moje białe rzeczy są zszarzałe jakby miały z 10 lat. Raczej szukam błędów, jakie popełniam, bo u innych widzę białą bieliznę a u mnie nie.
Nie wiem dlaczego uznałaś ze mój mail miał agresywny ton.
Mam natomiast wrażenie ze dość jasno odpowiedziałam na Twoje pytanie, jak prac białą bieliznę.

Też obcinam metki, ale jeśli rzecz jest nieznanego mi typu, najpierw metkę czytam żeby nie zniszczyć w pierwszym praniu.
Nie trzeba magazynować w głowie dużo informacji, bo rzeczy danego typu pierze się tak samo.

Nie ma innego sposobu.

Ja białej bielizny nie kupuje i nie nosze, z opisanych wcześniej powodów. Tyle ze z tego co ja widuję, to niestety ludzie mają albo nowki sztuki, albo widać ze ta biel biała była x prań temu.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-06-03, 21:54   #8
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Nie potrafię prać :P

Bielizne mam zazwyczaj w innym kolorze niz bialy. Poza tym wydaje mi sie, ze moze to byc kwestia marki h&m - mam jedne majtki triumph biale i caly czas sa biale po wielu praniach w 40 stopniach. Moim zdaniem albo w h&m wybierzesz ciemna bielizne (mam ciemna od nich i wszystko ok, z jasna faktycznie same problemy). A jak muuusi byc biala to musisz kupowac innych firm - calzedonia, intimissimi czy triumph. Te sa sprawdzone.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-03, 22:56   #9
monika.c25
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 56
Dot.: Nie potrafię prać :P

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Tyle ze z tego co ja widuję, to niestety ludzie mają albo nowki sztuki, albo widać ze ta biel biała była x prań temu.

Próbuję właśnie dociec, dlaczego moja biel przestaje być bielą już po PIERWSZYM praniu. Rozumiem po latach/x praniach, ale po jednym?
Widać faktycznie pozostaje mi ręczne pranie na kolanach nad wanną...
Ale myślałam, że może macie jakieś swoje, magiczne sekrety -P.

---------- Dopisano o 23:56 ---------- Poprzedni post napisano o 23:17 ----------

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Moim zdaniem albo w h&m wybierzesz ciemna bielizne (mam ciemna od nich i wszystko ok, z jasna faktycznie same problemy). A jak muuusi byc biala to musisz kupowac innych firm - calzedonia, intimissimi czy triumph. Te sa sprawdzone.
H&M to był przykład akurat, bo testowałam na ich stanikach (tanie) pralkę. Ale ostatnio "poszarzyłam" (po jednym praniu oczywiście) majtki Intimissimi i La senza. Mam różne marki, wszystkie są jakiś marek, począwszy od sieciowych po drogie firmowe. Nie mam no name z targowiska :P. Mimo to wszystkie zachowują się w miarę jednakowo. wcześniej czy później wszystkie zaczynają być "gołębie". Albo przynajmniej ich części typu koronka, kokardka, gumka itp.
__________________
NIECH ŻYJE JĘZYK POLSKI: POZDRAWIAM WSZYSTKIE WŁAŚCICIELKI ORYGINALNYCH PERFUM. SAMA JESTEM POSIADACZKĄ KILKUNASTU BUTELEK PERFUM, NA OGÓŁ SĄ TO WODY TOALETOWE I PERFUMOWANE, POTOCZNIE ZWANE PERFUMAMI. NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ KIEDY ZNÓW KUPIĘ NOWE PERFUMY --> NIE PERFUM, NIE PERFUMĘ, TYLKO PERFUMY!
monika.c25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-05, 08:05   #10
dankaSopot
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 14
Dot.: Nie potrafię prać :P

to moze z pralni skorzystaj
dankaSopot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-05, 10:31   #11
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Nie potrafię prać :P

Moja kolezanka tak miala jak mieszkala z rodzicami, woda tam byla twarda i jej od razu wszystko szarzało, a zmienila lokum i nie ma tego problemu tak bardzo podobno, choc dawno o tym nie gadałysmy.

Tez nie pomoge za bardzo w bieli, bo bielizny bialej tez nie lubie po prostu, chodze najczesciej na czarno, wiec kupuje ciemne staniki czy majtki.

Nieraz mi sie wydaje, ze te pralki jakos tak piora jakby nie praly, ale corki rzeczy w sumie ladnie dopiera, a czesto jednak to piore, czesciej niz nasze, choc bialych tez ma malo, bo on z tych plamiących od razu

Moze dodawaj te chusteczki do bieli, one cos tam wylapuja, przyczepia sie do nich i wtedy dluzej bedzie ta biel ładna
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-06-10, 12:11   #12
476bc3dbac029ec3a9e93a7df5eb47c70ae0ad31
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 313
Dot.: Nie potrafię prać :P

Bielizna z H&M to mi się już rozpadała po jednym założeniu, więc nawet jakby się stawała niebiesko-czerwona nie zdziwiłoby mnie to.

A bardziej na poważnie: ja też nie potrafię prać. Białe bluzki mi jednak nie żółkną jakoś specjalnie, chociaż wiadomo, że z wiekiem wyglądają inaczej. Piorę je ręcznie. Oczywiście nie łączę z innymi kolorami.

Bieliznę wrzucam do pralki. Trochę żółknie, ale nie mam zamiaru prać ręcznie, żeby nie żółkła. I dziewczyny dobrze radzą, że po prostu nie kupować białej bielizny skoro nie chcesz prać ręcznie a po praniu w pralce żółknie.
476bc3dbac029ec3a9e93a7df5eb47c70ae0ad31 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-15, 21:03   #13
sawk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 4
Dot.: Nie potrafię prać :P

Hej Wysokie temperatury są do prania białego, ale z prawdziwej bawełny. Kiedyś nasze mamy gotowały w garze poszwy i ręczniki z mydlinami i wszystko aż swieciło na sznurku. Ja aktualnie nie wstawiam prania na temperaturę wyższą niż 40stopni, nawet białego. Teraz czytając metkę ciężko znaleźć samą bawełnę bez dodatków, a w bieliźnie będzie jeszcze więcej elastanu itd. Tylko i wyłącznie niska temperatura do prania białych rzeczy. Jak mam plamę to zapieram ręcznie z wanishem lub namaczam w miseczce. Jak mam @ to staram się nie nosić białych majtek, żeby potem nie walczyć z plamą z krwi.

Ważna jest też pralka - teraz mam nową pralkę, w której piorę tylko żelem i dopiera super, nawet ścieki kuchenne są prawie idealne na 95% (jakbym wybrała dłuższy program to pewnie byłoby to 100%). Wcześniej miałam pralkę o mniejszym wsadzie i prałam proszkiem i nie było efektu jak teraz. Ta nowa tak chlasta tymi ciuchami, rzuca nimi z góry tego dużego bębna - różnica jest o co najmniej 40% na plus.

A jeśli chodzi o wodę i jej twardość, to z tym można sobie poradzić ilością środka pioracego i zmiękczajacego. Ogólnie nie ma zastrzeżeń co do za dużej ilości - w pewnym momencie jak będzie za dużo chemii to ona i tak się nie rozpuści (roztwór przesycone) , więc to wyrzucanie pieniędzy w kanał moim zdaniem.

Ważne, że próbujesz i obserwujesz, co działa i jest skuteczne. Bez tego ani rusz, trzeba samemu testować


Wysłane z mojego F3111 przy użyciu Tapatalka
sawk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-26, 12:59   #14
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Nie potrafię prać :P

Moje doświadczenia z bielizną nauczyły mnie żeby przede wszystkim nie prać w za wysokiej temperaturze. 40 stopni wystarczy, jak nie dopiera to można wybrać dłuższy program albo pranie wstępne. Po praniu w 60 stopniach rozciągają się gumki i sztuczne, elastyczne tkaniny i koronki. Biustonosze i delikatniejsze tkaniny piorę w woreczku siatkowym. Jasne rzeczy wolę rozjaśniać domowymi delikatniejszymi sposobami niż chemiczne wybielacze - np. soda i sok z cytryny - namoczyć albo dodać do prania wstępnego. Nie piorę ręcznie już nic
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-26, 13:44   #15
chochlinka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-11
Wiadomości: 27
Dot.: Nie potrafię prać :P

ja mam program pranie ręczne w pralce, tylko po nim zostaje woda w bębnie i trzeba włączyć funkcję odpompowywania, można też dać delikatne wirowanie. ogólnie bielizna się mega niszczy, to racja, staniki i majtki z koronką właśnie daje na program pranie ręczne, tak samo delikatne sweterki.
chochlinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-04, 08:49   #16
DawnSeeker
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-07
Wiadomości: 469
Dot.: Nie potrafię prać :P

Nie kupuję białej bielizny. Kupuję zazwyczaj ciemną, a jeśli już kupuję jasną to różową, beżową, błękitną, jasnoszarą etc. Taki jasne rzeczy też można włożyć pod jasną bluzkę, a nie niszczy się tak szybko.

Białe rzeczy piorę w bardzo łagodnych programach, w niedużych temperaturach, nie gotuję w 90 stopniach. Tak jak jest zazwyczaj napisane na metce. Dzięki temu moje białe bluzki jeszcze żyją, nie ma jednak co się oszukiwać - białe, zwłaszcza bielizna i tak zszarzeje z czasem. Jednak nie po pierwszym razie.

Jednak, skoro traktujesz je agresywną chemią i wysoką temperaturę, no to się nie dziwię, że wysiadają od razu.
DawnSeeker jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-22, 22:18   #17
monika.c25
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 56
Dot.: Nie potrafię prać :P

Cytat:
Napisane przez _Matilde_ Pokaż wiadomość
Moje doświadczenia z bielizną nauczyły mnie żeby przede wszystkim nie prać w za wysokiej temperaturze. 40 stopni wystarczy, jak nie dopiera to można wybrać dłuższy program albo pranie wstępne. Po praniu w 60 stopniach rozciągają się gumki i sztuczne, elastyczne tkaniny i koronki. Biustonosze i delikatniejsze tkaniny piorę w woreczku siatkowym. Jasne rzeczy wolę rozjaśniać domowymi delikatniejszymi sposobami niż chemiczne wybielacze - np. soda i sok z cytryny - namoczyć albo dodać do prania wstępnego. Nie piorę ręcznie już nic
I ta odpowiedź mi się szalenie podoba. Konkretnie, rzeczowo, bez oceniania czy śmiesznych rad typu "nie kupuj białego". Dziękuję
__________________
NIECH ŻYJE JĘZYK POLSKI: POZDRAWIAM WSZYSTKIE WŁAŚCICIELKI ORYGINALNYCH PERFUM. SAMA JESTEM POSIADACZKĄ KILKUNASTU BUTELEK PERFUM, NA OGÓŁ SĄ TO WODY TOALETOWE I PERFUMOWANE, POTOCZNIE ZWANE PERFUMAMI. NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ KIEDY ZNÓW KUPIĘ NOWE PERFUMY --> NIE PERFUM, NIE PERFUMĘ, TYLKO PERFUMY!
monika.c25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kobieta 30+


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-08-22 23:18:47


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:31.