Hybryda a zabawy na manualnym trybie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-02-03, 18:15   #1
kzu
Raczkowanie
 
Avatar kzu
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 48

Hybryda a zabawy na manualnym trybie


Mam już od kilku lat Sony H9.
Przez pierwsze lata korzystałam ze wszystkich automatycznych trybów, ale potem miałam okazję spotkać się z fotografem, który mnie "conieco" nauczył i poprowadził w moim aparacie. Potem aparat się zepsuł, więc miałam przerwę... Ale do rzeczy Od kilku dni bawiłam się z długim czasem naświetlania, dochodząc do naprawdę długich czasów jak np minuta (no, w mojej ocenie długich ). A przez ostatnie 2 dni zakres zarówno przysłony jak i czasu naświetlania się bardzo pomniejszył, nie mogę już zejść poniżej 4 sekund otwarcia migawki-niezależnie od trybu i (wydaje mi się) oświetlenia na zewnątrz. Aparat wie lepiej, coś się popsuło czy to ja naknociłam?
I jakie macie odczucia jeżeli chodzi o hybrydy? Kiedy (i czy) przestawić się na lustro? Pytam, bo z każdymi zdjęciami (nie ważne czy to ludzie, czy zwierzęta, czy makro, czy jakieś głupie zabawy) zaczyna mi czegoś brakować...
kzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-03, 21:25   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Cytat:
Napisane przez kzu Pokaż wiadomość
Aparat wie lepiej, coś się popsuło czy to ja naknociłam?
A jak myślisz?
W razie wątpliwości instrukcja będzie Twoim najlepszym przyjacielem, można zacząć od przywracania ustawień fabrycznych i przejścia do ustawień manualnych.

Czego Ci brakuje? Najczęściej to jest sygnał zapowiadający zmiany, tylko (niestety) przeważnie chodzi o zmiany typu "ten aparat jest stary i słaby, muszę mieć nowy to fotki od razu będą lepsze". Niestety po zmianie na lustrzankę często się okazuje, że fotki są takie same jak były, lub gorzej - bo najnowsza lustrzanka ma o wiele mniejsze możliwości od starego aparatu.

Edytowane przez magrad
Czas edycji: 2013-02-03 o 21:28
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-03, 22:30   #3
kzu
Raczkowanie
 
Avatar kzu
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 48
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Ok, w takim razie na pytanie sobie sama odpowiedziałam
Co do wymiany aparatu- zaczynam widzieć braki w jakości (czego się spodziewać po 5/6 letnim aparacie ), ale też w tym, że nie do końca da się podziałać manualnie, bo aparat wie lepiej- więc nie da się na uczyć na błędach :p. Mam świadomość jak to będzie z lustrzanką- miałam szansę mieć kilka razy w łapkach, zdaję sobie też sprawę, że to będzie dużo pracy z mojej strony i że aparat nie zrobi nic za mnie- ale też tego nie oczekuję .
Zastanawiam się tylko czy to mój głupi kaprys, czy powinnam jednak popracować nad sobą na tym aparacie i nie wymyślać .
kzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-03, 23:18   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Cytat:
Napisane przez kzu Pokaż wiadomość
Zastanawiam się tylko czy to mój głupi kaprys, czy powinnam jednak popracować nad sobą na tym aparacie i nie wymyślać .
Jak chcesz popracować, jeśli piszesz, że się nie da?
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-03, 23:43   #5
kzu
Raczkowanie
 
Avatar kzu
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 48
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Źle to ujęłam- właśnie się zastanawiam, czy serio zwyczajnie może się już nie dać, czy to taka wymowka na beztalencie
kzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-04, 13:26   #6
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Ehh, nadal potrzebujesz wymówek? Ok, masz taką jedna na 100%: czy do tego Sony da się podłączyć lampą błyskową? Nie, więc musisz go zmienić na coś normalnego
A poważnie-nikt za Ciebie nie odpowie, czy już ogranicza Cię sprzęt, czy chodzi o umiejętności. Jeśli aparat ma tryb M, A (Av), S (Tv), to już można się pobawić. Tylko czasem ma za małe ISO, czasem zakres zmian czasu/przysłony jest nieodpowiedni, czasem nie taka głębia ostrości, i teo nie da się zmienić.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-04, 20:42   #7
kzu
Raczkowanie
 
Avatar kzu
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 48
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Dobra, czuję się przekonana i już nie zawracam głowy
Dziękuję Ci
kzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-02-04, 21:40   #8
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Wyjście dla odważnych, sprzedać Sony, kupić używaną lustrzankę w podobnej cenie (chyba jakąś znajdziesz)
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-05, 09:23   #9
kzu
Raczkowanie
 
Avatar kzu
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 48
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Myślę, że Sony już nie jest wart wiele więcej niż 100zł, więc ze mną zostanie, a ja będę zmuszona uzbierać na coś rozsądnego
kzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-08, 11:40   #10
Duszaniola
Wtajemniczenie
 
Avatar Duszaniola
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Wrocław :)
Wiadomości: 2 375
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Cytat:
Napisane przez kzu Pokaż wiadomość
Ok, w takim razie na pytanie sobie sama odpowiedziałam
Co do wymiany aparatu- zaczynam widzieć braki w jakości (czego się spodziewać po 5/6 letnim aparacie ), ale też w tym, że nie do końca da się podziałać manualnie, bo aparat wie lepiej- więc nie da się na uczyć na błędach :p. Mam świadomość jak to będzie z lustrzanką- miałam szansę mieć kilka razy w łapkach, zdaję sobie też sprawę, że to będzie dużo pracy z mojej strony i że aparat nie zrobi nic za mnie- ale też tego nie oczekuję .
Zastanawiam się tylko czy to mój głupi kaprys, czy powinnam jednak popracować nad sobą na tym aparacie i nie wymyślać .
Co to znaczy, że aparat wie lepiej? Bo sama mam hybrydę i mogę ustawiać, jak mi się podoba, jeśli dam na tryb manualny.

A co do tego czy zmieniać, to moim zdaniem powinnaś wziąć też koszty pod uwagę. Bo to, że kupisz lustrzankę to jedno, obiektywy to dopiero wydatek.
__________________

Duszaniola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-09, 11:54   #11
kzu
Raczkowanie
 
Avatar kzu
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 48
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Miałam problem, ze nawet na manualu aparat sam ograniczał np czas naswietlania od pewnej wartości do innej. Ale już sie z tym uporalam, wiec problem z głowy.
Co do obiektywow- mam tego świadomość, tak jak powiedziałam wiem ze nie kupię lustrzanki i automatycznie zacznę robić foty jak z national geographic- wiem, ze to jest duży wkład własny zarówno wiedzy jak i pieniędzy
kzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-09, 12:03   #12
Duszaniola
Wtajemniczenie
 
Avatar Duszaniola
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Wrocław :)
Wiadomości: 2 375
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Cytat:
Napisane przez kzu Pokaż wiadomość
Miałam problem, ze nawet na manualu aparat sam ograniczał np czas naswietlania od pewnej wartości do innej. Ale już sie z tym uporalam, wiec problem z głowy.
Co do obiektywow- mam tego świadomość, tak jak powiedziałam wiem ze nie kupię lustrzanki i automatycznie zacznę robić foty jak z national geographic- wiem, ze to jest duży wkład własny zarówno wiedzy jak i pieniędzy
Aha, o to chodziło

No to jak wiesz, że fotografia to nie chwilowa fascynacja i naprawdę Cię to interesuje, to myślę, że warto zainwestować w lustrzankę.
Sama marzę o lustrzance, ale wiem, że nie umiem tak dobrze jeszcze robić zdjęć, żeby był sens zmieniać. No i od kiedy przeczytałam instrukcję od aparatu stwierdziłam, że moja hybryda ma jednak sporo ustawień, o których nie wiedziałam i które mnie jak na razie satysfakcjonują.
__________________

Duszaniola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-09, 13:06   #13
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Cytat:
Napisane przez kzu Pokaż wiadomość
Miałam problem, ze nawet na manualu aparat sam ograniczał np czas naswietlania od pewnej wartości do innej. Ale już sie z tym uporalam, wiec problem z głowy.
Z ciekawości - jak się uporałaś? Bo wydaje mi się, że nawet Sony w trybie manualnym powinno działać jak normalny aparat, a nie według "widzimisie" jakiegoś inżyniera
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-09, 13:23   #14
Pani_Migotka
Raczkowanie
 
Avatar Pani_Migotka
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 357
GG do Pani_Migotka
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Poszukaj na różnych forach o sprzęcie fotograficznym. Na pewno znajdziesz tam więcej ekspertów i znawców niż na wizażu
Pani_Migotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-09, 13:44   #15
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Cytat:
Napisane przez Pani_Migotka Pokaż wiadomość
Poszukaj na różnych forach o sprzęcie fotograficznym. Na pewno znajdziesz tam więcej ekspertów i znawców niż na wizażu
Niby racja, tylko na forach typowo foto większość stanowią maniacy nowych zabawek, a nie maniacy fotografii. Np. na cyberfoto.pl kiedyś był duży ruch, były często konkursy, zadania tematyczne, teraz zostało kilku maniaków - jak pojawi się temat o nowości sprzętowej, dyskusja trwa kilka stron, jak ktoś pokaże nowe zdjęcie, może liczyć najwyżej na jeden-dwa komentarze Na forach "sprzętotalibów" (np. canon-board, nikoniarze) jest jeszcze gorzej, proporcje fotografii do "śrubek" są jeszcze gorsze
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 14:40   #16
kzu
Raczkowanie
 
Avatar kzu
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 48
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Wstyd się przyznać, wystarczyło tylko zmienić sposób naswietlania (z naswietlania w oparciu o punkt jasności na równowagę w całej ramce)
Tak czy inaczej podjęłam stanowczą decyzję o zmianie sprzętu wczoraj, kiedy naprawdę brakowało mi np wartości przysłony... Czas zacząć zbierać na nowy aparat

Bardzo Wam dziękuję za pomoc
kzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 14:52   #17
dziewczynkazaparatami
Raczkowanie
 
Avatar dziewczynkazaparatami
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 77
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

zmieniłam moją hybrydę (Lumiś) na d80 po roku. po kolejnym roku miałam już d300 i na tym stanęło.

+ jakość zdjęć (większe możliwości edycji), możliwość operowania stalkami itd.
+ możliwości (fish-eye, tele dobrej jakości, szeroki kąt)
+ ergonomia aparatu (musi być wizjer, a nie tfu, ekranik), dobrze leżeć w dłoni i mieć przyciski "na wierzchu"
+ szczelność (zajmuję się fotoreportażem - np. Woodstock, kurz, woda )
+ szybkość (bez tego w streecie, reportażu ani rusz)

- cena

choć można mieć fajny zestaw za 5 tysięcy jak masz - nie żałuj na forach istnieją lokalne grupy, gdzie kwietnie wymiana obiektywami.

ja natomiast po noszeniu przez 5 lat ciężkiego plecaka - szukam małego dalmierza i przymierzam się do fuji x100. mały, szybki, retro, świetne jasne szkło ustawienia manualne, ostrzy o 10 cm. ma wszystko czego potrzebuje i nie waży tony.
__________________
67 kg -cel-> 55kg
dziewczynkazaparatami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 16:49   #18
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Cytat:
Napisane przez dziewczynkazaparatami Pokaż wiadomość
ja natomiast po noszeniu przez 5 lat ciężkiego plecaka - szukam małego dalmierza i przymierzam się do fuji x100. mały, szybki, retro, świetne jasne szkło ustawienia manualne, ostrzy o 10 cm. ma wszystko czego potrzebuje i nie waży tony.
To kolejny etap rozwoju - najpierw jest "amator fotografii" (z naciskiem na pstrykanie wszystkiego jak leci), potem jest "amatorski fotograf" (który mówi, że jak będzie mieć lepszy sprzęt to dopiero pokaże co potrafi), potem jest "fotograf" (który już ma sprzęt o takiej wadze, że odechciewa się go używać ), potem jest albo "fotograf profesjonalny" (który ma murzyna do noszenia sprzętu) albo "fotograf dla przyjemności" - wie co i czym może uzyskać, i stara się aby sprzęt nie zabił przyjemności robienia zdjęć. Gratuluję dojścia do tego etapu


kzu - brakowało Ci przysłony w którą stronę? Oby się nie okazało, że po zakupie "zwykłego zestawu lustrzanki" nie będzie lepiej tylko gorzej
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 17:39   #19
Duszaniola
Wtajemniczenie
 
Avatar Duszaniola
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Wrocław :)
Wiadomości: 2 375
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Cytat:
Napisane przez dziewczynkazaparatami Pokaż wiadomość
zmieniłam moją hybrydę (Lumiś) na d80 po roku. po kolejnym roku miałam już d300 i na tym stanęło.

+ jakość zdjęć (większe możliwości edycji), możliwość operowania stalkami itd.
+ możliwości (fish-eye, tele dobrej jakości, szeroki kąt)
+ ergonomia aparatu (musi być wizjer, a nie tfu, ekranik), dobrze leżeć w dłoni i mieć przyciski "na wierzchu"
+ szczelność (zajmuję się fotoreportażem - np. Woodstock, kurz, woda )
+ szybkość (bez tego w streecie, reportażu ani rusz)

- cena

choć można mieć fajny zestaw za 5 tysięcy jak masz - nie żałuj na forach istnieją lokalne grupy, gdzie kwietnie wymiana obiektywami.

ja natomiast po noszeniu przez 5 lat ciężkiego plecaka - szukam małego dalmierza i przymierzam się do fuji x100. mały, szybki, retro, świetne jasne szkło ustawienia manualne, ostrzy o 10 cm. ma wszystko czego potrzebuje i nie waży tony.
Co nie pasowało Ci w d80, że zmieniłaś? Bo jakbym miała kupować lustrzankę to myślałam właśnie o d80, bo obecnie nie jest taki drogi.
__________________

Duszaniola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-12, 18:48   #20
kzu
Raczkowanie
 
Avatar kzu
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 48
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

magrad brakowało mi zebym mogła ją mocniej otworzyć Zadbam o to, żeby nie było gorzej, doedukuję się jeszcze

Edit: jeżeli chodzi o "zwykły zestaw" to już teraz wiem, ze nad obiektywem się mocniej zastanowię i nie bedzie to KIT

Edytowane przez kzu
Czas edycji: 2013-02-12 o 18:50
kzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 19:33   #21
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Jakoś nie padła jeszcze kwota (albo już nie pamiętam)
Jeśli będziesz kupować nową, nie rezygnuj z obiektywu w zestawie. Przyda się "do wszystkiego" - chyba, że od razu będziesz kupować jakiś lepszy zamiennik o podobnym zakresie ogniskowych (stałoogniskowy to nie jest zamiennik, to zwiększenie możliwości). Tylko taki lepszy zamiennik będzie kosztował co najmniej tyle, ile tania lustrzanka z podstawowym obiektywem...
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 19:58   #22
kzu
Raczkowanie
 
Avatar kzu
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 48
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Bo kwoty jeszcze nie ma, będę chciała kupić z głową jak najlepiej .
Docelowo chciałam stałkę (50?) i właśnie ewentualnie coś zmiennoogniskowego (ale raczej nie 18-55 jakie zwykle bywają w zestawie ). Jeszcze nie mam wyprecyzowanych planów, narazie przegladam na Allegro, zbieram kasę i sie edukuję
kzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 20:36   #23
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

50 jest fajna, ale nie do wszystkiego
W przeciwieństwie do obiektywu z zestawu
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 22:55   #24
kzu
Raczkowanie
 
Avatar kzu
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 48
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Ale podobno jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego
Myślę, ze co do obiektywu z zestawu to zależy od tego na jaki aparat sie zdecyduję. Jak uzywka- to raczej samo body, a obiektywy dokupię, a jak nowy ze sklepu- to nie będę wybrzydzać

Edytowane przez kzu
Czas edycji: 2013-02-16 o 18:53
kzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-26, 23:42   #25
dziewczynkazaparatami
Raczkowanie
 
Avatar dziewczynkazaparatami
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 77
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Cytat:
Napisane przez Duszaniola Pokaż wiadomość
Co nie pasowało Ci w d80, że zmieniłaś? Bo jakbym miała kupować lustrzankę to myślałam właśnie o d80, bo obecnie nie jest taki drogi.

był za mały i za wolny AF (zachwaszcza silniczek), mial 10mpx. brak uszczelnienia. aparat zabieram np. na Woodstock, często fotografuję sport, manifestacje w trudnych warunkach itd.

Wtedy miał naprawde dobra cene.
__________________
67 kg -cel-> 55kg
dziewczynkazaparatami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-08, 21:32   #26
wodnaa
Przyczajenie
 
Avatar wodnaa
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 3
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Czyli jednak lustrzanki cyfrowe dają radę w reportażach? Słyszałam, że muszą mieć stabilizator obrazu, aby można było uchwycić dynamiczne momenty; a te dobrze wychodzą na zdjęciach, bo aparat robi je tuż po naciśnięciu spustu migawki.Czy to prawda? Jesteś zadowolona z efektów? Swoja drogą – jakie manifestacje ostatnio fotografowałaś? Bo ludzie raczej niechętnie wychodzą na ulicę.
wodnaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-09, 05:43   #27
fotosobczak
SPAMER
Nieopłacona reklama
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 31
Dot.: Hybryda a zabawy na manualnym trybie

Cytat:
Napisane przez wodnaa Pokaż wiadomość
Czyli jednak lustrzanki cyfrowe dają radę w reportażach? Słyszałam, że muszą mieć stabilizator obrazu, aby można było uchwycić dynamiczne momenty; a te dobrze wychodzą na zdjęciach, bo aparat robi je tuż po naciśnięciu spustu migawki.Czy to prawda?
W żadnym wypadku ! Kto Tobie takich bzdur naopowiadał ?
Reportaż to z reguły ogniskowe w przedziale 16-50 przy tak niskich ogniskowych nie potrzeba stabilizacji. Uznaje się, że tyle ile wynosi ogniskowa tyle powinno starczyć na zrobienie nieporuszonego zdjęcia.
W wymienionym przeze mnie przypadku to 1/16 - 1/50 sekundy. Przy tak szerokim kadrze nie powinno byc problemów z poruszeniem.
Co do sytuacji dynamicznych to tutaj akurat wskazane jest pokazanie ruchu a nie zamrożenie go. Dlatego znaczenie ma nie stabilizacja a znajomość aparatu i jego możliwości oraz ustawień.
fotosobczak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:59.