Sposób na teściową (i nie tylko) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-27, 20:04   #1
maniaem
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 43

Sposób na teściową (i nie tylko)


Moje drogie, wygląda to tak: zaręczeni jesteśmy od dłuższego czasu, ale dopiero ostatnio stwierdziliśmy, że nie ma na co czekać. Padło na maj/czerwiec/lipiec. Zawsze myśleliśmy o skromnej uroczystości po ślubie (będzie cywilny, kościelny sobie odpuszczamy )- obiedzie na maksimum 30 osób...

I tu pojawiły się schody. Jak zorganizować małe przyjęcie skoro mama narzeczonego na liście wypisała "minimum 40, maksimum 70 osób"? Z mojej strony gości będzie mniej, nawet jeśli zaszaleję, to nie więcej niż 30...
Poszliśmy z narzeczonym na pewne ustępstwa względem planów jego rodziców i zgodziliśmy się na muzykę (co prawda puszczaną ze sprzętu, ale to zawsze muzyka), więc kto chce będzie tańczył. My od początku mówiliśmy, że to tańcujących nie nalezymy i nie będzie bzdurek (dla nas oczywiście) w stylu pierwszego tańca, wodzireja czy oczepin. Po prostu spotkanie przy stole a dla chętnych taniec. Tacy jesteśmy, trudno.

Czy któraś z was ma takie przeboje? Jak sobie z nimi radzicie/radziłyście? Staram się zachować spokój i pogodę ducha, ale coraz częściej myśle o tym, że wolalabym ślub w gronie 10 najbliższych osób...:p

Edytowane przez maniaem
Czas edycji: 2014-11-30 o 11:35
maniaem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-27, 20:30   #2
mojchlopakniechce
Zadomowienie
 
Avatar mojchlopakniechce
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: Zasiedmiogórogród
Wiadomości: 1 044
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Cytat:
Napisane przez maniaem;49117486I
mama narzeczonego na liście wypisała "minimum 40, maksimum 70 osób"? Z mojej strony gości będzie mniej, nawet jeśli zaszaleję, to nie więcej niż 30...
A To jej wesele czy Wasze?
__________________
6.05.2010

2016:
mojchlopakniechce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-27, 20:46   #3
maniaem
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 43
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Cytat:
A To jej wesele czy Wasze?
Naszym planem od początku była skromna impreza... Może chcą nas tym przekonać, byśmy zrobili weselicho NO WAY.

Edytowane przez maniaem
Czas edycji: 2014-11-30 o 11:36
maniaem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-27, 22:30   #4
xslovenka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 253
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

W dużej mierze rozumiem doskonale sytuację autorki. Sama jestem w podobnej.
Początkowo też miał być obiad 30 osób muzyka z płyt dla chcących tańczyć, bez oczepin, bez kiecki ślubnej itp, ale...mimo, że tylko my za swoje pieniądze urządzamy to wszystko, to koncepcja się zmieniła.
"Teściowa" jest z tych tradycyjnych (ale nie jakiś specjalnie katolickich tylko wersja co ludzie powiedzą i że trzeba się pokazać, pochwalić, jak to synowi wesele wyprawia, że stoły się uginają, kapela wyje do mikrofonów) bierze przyszłego męża na stronę wpajając mu swoje wizje idealnego wesela.

Niestety mój luby bardzo kocha swoją matkę i pragnie jej tez dogodzić zatem lista gości się poszerzyła (oczywiście o jej gości, za których luby zapłaci z własnej pensji, a ona mu pewnie odda), dj zamówiony.
Kocham go i jestem w stanie w pewnych kwestiach ustąpić, ale zapowiedziałam, że jeśli to się znacząco zmieni to nie pragnę brać w tym udziału, bo chcę być sobą na ślubie, a nie spełniać marzenia innych.

Jeżeli twoja teściowa znacząco się wtrąca, ale twój narzeczony nie jest przesadnie z nią związany, by grać pod jej dyktando to po prostu nie mówcie o wszystkim, co ustalacie ze szczegółami. Wtedy unikniecie super pomysłów i zmiany waszej wizji. Czasami takie oddalanie tematu, zbywanie mówiąc: "Właśnie już pracujemy nad kilkoma sprawami/ Mamy już wszelkie rzeczy na uwadze/ ustaliliśmy już to między sobą i chcemy by pozostało to niespodzianką..." są jedynym wyjściem.

Chyba, że teściowa jest z tych mniej wrażliwych to kawa na ławę i mówisz grzecznie, że chciałabyś czerpać radość z organizacji, czujesz się w tym dobrze i dajesz sobie radę, zatem za wszelkie sugestie i pomysły dziękujesz, ale nie skorzystasz. Wszelkie pomysły wolisz uzgadniać jedynie z przyszłym mężem i chcesz by tak pozostało.
Moja przyszła niestety w tej wersji obraziłaby się na amen (uważa, że wie wszystko najlepiej i nie znosi sprzeciwu, to ona od 30 lat w swoim domu rodzinnym ustawia całą 6-osobową rodzinę).s

Ogólnie współczuję, bo wiem jak to jest mieć kogoś w bliskim otoczeniu, kto nie rozumie tego, że człowiek jest dorosły i sam sobie życie układa oraz nie potrzebuje być pod wiecznym parasolem.
Nawet z Wigilią jest problem. Chciałam byśmy spędzili ją razem, ja pracuję do późna akurat w ten dzień i marzę by we dwójkę zasiać do kolacji, bo nigdy tak nie było, a następnego dnia mieliśmy zaprosić do siebie obie rodziny. To teściowa się oburzyła, że świąt nie spędza się samemu tylko z rodziną i nie wyobraża sobie inaczej Wigilii.
Dwa dni później mój luby już mi jęczy, że on jednak chciałby posiedzieć z rodziną i jakby co to do mojej też możemy wstąpić. No i znów muszę wykombinować jakieś sensowne rozwiązanie.

Sama stosuję pierwszą taktykę, czyli omijam temat, zbywam, bo inaczej się po prostu nie da, albo staram się minimalizować ilość spotkań
xslovenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-28, 09:33   #5
sunny0
PeeMa
 
Avatar sunny0
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 4 163
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Cytat:
Napisane przez maniaem Pokaż wiadomość
Moje drogie, wygląda to tak: zaręczeni jesteśmy od dłuższego czasu, ale dopiero ostatnio stwierdziliśmy, że nie ma na co czekać. Padło na maj/czerwiec/lipiec. Zawsze myśleliśmy o skromnej uroczystości po ślubie (będzie cywilny, kościelny sobie odpuszczamy )- obiedzie na maksimum 30 osób...

I tu pojawiły się schody. Jak zorganizować małe przyjęcie skoro mama narzeczonego na liście wypisała "minimum 40, maksimum 70 osób"? Z mojej strony gości będzie mniej, nawet jeśli zaszaleję, to nie więcej niż 30...
Poszliśmy z narzeczonym na pewne ustępstwa względem planów jego rodziców i zgodziliśmy się na muzykę (co prawda puszczaną ze sprzętu, ale to zawsze muzyka), więc kto chce będzie tańczył. My od początku mówiliśmy, że to tańcujących nie nalezymy i nie będzie bzdurek (dla nas oczywiście) w stylu pierwszego tańca, wodzireja czy oczepin. Po prostu spotkanie przy stole a dla chętnych taniec. Tacy jesteśmy, trudno.

Przyznam jednak, że jestem coraz bardziej zirytowana, zwłaszcza, że przyszła teściowa przebąkuje coś o "królewskiej sukni" jaką powinnam mieć i że najchętniej to ona by mi ją SAMA kupiła, bo ja wezmę coś za skromnego. Jest jej także przykro, że nie będziemy "kroczyli w stronę ołtarza"

Czy któraś z was ma takie przeboje? Jak sobie z nimi radzicie/radziłyście? Staram się zachować spokój i pogodę ducha, ale coraz częściej myśle o tym, że wolalabym ślub w gronie 10 najbliższych osób...:p
A dlaczego ona w ogóle kogoś wypisywała? Poprosiliście ją o to, czy sama to zrobiła? Zakładam, że jeśli chcecie małe przyjęcie to znacie wszystkich ewentualnych gości z obu stron, więc wykluczam, że musiała Wam w tym pomóc.
Ja to widzę tak - informujecie ją o ślubie, o tym, że organizujecie małe przyjęcie (albo nawet nie, dowie się w swoim czasie) i tyle. Ona nie ma nic do gadania A jak sobie pozwolicie teraz, to później zawsze będzie się wtrącać. Próbowałaś z nią szczerze porozmawiać, wyjaśnić wszystko tak, jak to zrobiłaś tutaj?
Z tą suknią też nieźle. Po prostu w ogóle nie zabieraj jej na zakupy, tyle. Zobaczy Cię w dniu ślubu i nikt nie będzie jej pytał o ocenę.
Pamiętaj, to jest Wasz dzień i ma wyglądać tak, jak Wy tego chcecie!
sunny0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-28, 10:28   #6
Ilsa Lund
Zakorzenienie
 
Avatar Ilsa Lund
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: *miasto know-how
Wiadomości: 21 061
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Moja Teściowa pracuje w szkole więc tym bardziej wszystkich naokoło traktuje jak dzieci Moja rodzina i znajomi obserwując ją na ślubie stwierdzili że jest bezczelna i że jestem dzielna wytrzymując z taką babą
Przed ślubem za każdym spotkaniem udawała że zapomniała że bierzemy ślub cywilny i pytała kiedy pójdziemy na nauki i takie tam Próbowała dyrygować jak mam się ubrać i kogo zaprosić ale my płaciliśmy i decyzje były nasze.
__________________
13.03.2008
13.03.2013
13.09.2014

Ilsa Lund jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-29, 16:26   #7
anannke
Zakorzenienie
 
Avatar anannke
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: śląsko-małopolskie:)
Wiadomości: 3 619
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Ja po swoim ślubie trochę zrozumiałam dlaczego tak jest autorka ma rację ze to jej dzień i powinno być jak chcą młodzi. Tu nie ma co dyskutować. Nie chce tłumaczyć teściowej Alewydaje mi się ze może to nie być złośliwe z jej strony tylko chce Was uszczęśliwić? Kiedyś takie wystawne huczne wesele było marzeniem, bogata obszerna suknia. Do tego rodzice czesto nawet jak nie płacą czują się odpowiedzialni za ta impreze i goście też dużo składająna karb rrodziców. Może chce się też pochwalić jest dumna z tego ze syn się żeni?

Autorko pogadaj z teściową Ale też jak radzą dziewczyny nie opowiadaj zbyt wiele szczegółów powiedz że sukienkę już Masz ze macie wybrane podpisane i tyle. Im mniej się tym lepiej. Możesz,jej zdać też zająć się czymś na czym Ci nie zależy jeśli jest coś takiego A ona chce pomoc.
__________________
always & forever

nie trzeba być IDEALNYM, żeby IDEALNIE do siebie pasować…
anannke jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-11-29, 20:16   #8
maniaem
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 43
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Racja: sądzę, że sporo jest w tym chęci, by się pochwalić...

Jednak ja i narzeczony jesteśmy osobami, które nie lubią wielkiego szumu, zatem automatycznie powstaje lekkie nieporozumienie. Rodzice chcą płacić za część rzeczy ( z racji tego, że nie ma tego zbyt wiele, upierają się nawet przy większości spraw). Cóż, rzeczywiście będzie trzeba ograniczyć ilość przekazywanych informacji.
maniaem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-29, 20:51   #9
mojchlopakniechce
Zadomowienie
 
Avatar mojchlopakniechce
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: Zasiedmiogórogród
Wiadomości: 1 044
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Cytat:
Napisane przez maniaem Pokaż wiadomość
Uparła się, by zapłacić za "gości narzeczonego"... Jest osobą z którą ciężko się dyskutuje. :P

Śmieszne jest to, że pragnie pozapraszać krewnych, których nie widziała kilka lat, a jednocześnie jest niezadowolona z tego, że nie będzie wodzireja, więc i nudno będzie Naszym planem od początku była skromna impreza... Może chce nas tym przekonać, byśmy odwalili weselicho NO WAY.
Kochana, ale musisz jej dać jasno i wyraźnie do zrozumienia, że to WASZE WESELE. To Wy planujecie, Ona może ewentualnie coś zasugerować czy doradzić. Jeśli tego nie zrobisz, to ona stale będzie "włazić Wam na głowę".
Najwidoczniej z tego co piszesz ona jest typem, kobiet-mamusiek, które przychodzą do mieszkania synka z żona w sobotę o 6 rano i sprzątają bo synową źle zamiotła, albo synowa zrobiła synkowi zupkę której nie lubi.
Od wesela się zacznie, a skończy się nie wiadomo jak...
Z teściowymi trzeba krótko.
Tyle z mojej strony.
Trzymam kciuki żeby się wszystko ułozyło!
__________________
6.05.2010

2016:
mojchlopakniechce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-30, 19:12   #10
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

szczerze mówiąc, nie wiem, na czym polega problem... wystarczy nie mówić o przebiegu przygotowań, powiedzieć, że to ma być niespodzianka dla wszystkich...
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-02, 21:16   #11
Oluniuniunia
Rozeznanie
 
Avatar Oluniuniunia
 
Zarejestrowany: 2014-11
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 925
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Zgadzam się z przedmówczyniami. Zwłaszcza, jeśli kasa idzie od Was, to nikt oprócz Was nie ma NIC do powiedzenia, zwłaszcza, jeśli sobie tego nie życzysz.
U nas miało być małe wesele, które skurczyło się do rozmiarów obiadu, bo właśnie mój ojciec nie dał sobie wytłumaczyć, że to moje wesele, a nie jego. Jego głównym argumentem było to, że daje połowę kasy. W tej sytuacji (choć z żalem) zrezygnowaliśmy z wielu rzeczy, ale przynajmniej będzie takie wesele jakie chcemy i zaprosimy tych ludzi, których znamy i lubimy, a nie 10 wodę po kluskach, której w życiu nie widziałam, ale "to rodzina!!!!"
Ech..
__________________
31.07.2008

26.10.2014

30.04.2015
Oluniuniunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-12-03, 23:18   #12
TylkoMarzenia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 31
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

widze, ze tez macie ochote zrobic po cywilnym spotkanie z rodzinka przy muzyce
ja tez mialam taki pomysl , poniewaz nawet malutkie grono najblizszych liczyloby okolo 50-70 osob a nie chcialabym zwyklego obiadu z samymi swiadkami ;/
chcialam zrobic tak jak Ty spotkanie przy muzyce , oczywiscie z jedzeniem i piciem , bez fotografa bez oczepin bez podziekowan dla rodzicow bez sukni slubnej bez torta... ale jak napisalam taki post to dziewczyny mnie strasznie zjechały
ze jak to wyglada, bezsens, siara...
stwiedzily, ze polowa gosci nie przyjdzie potem na slub koscielny.
mozesz powiedziec cos wiecej jak to Wy wymysliliscie ?
co z kawalerskim i panienskim ? robicie teraz czy przed koscielnym?
TylkoMarzenia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-05, 23:19   #13
maniaem
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 43
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Chcemy, żeby przyjęcie a w sumie mini wesele, potrwało do około 23- nie chcę oczepin, pierwszego tańca... Kto będzie chciał będzie tańczył do muzyki z głośników. Taki jest zamysł. Chciałabym bardzo zamknąć się w 20 tys.
Podziękowania dla rodziców zawsze wydają mi się śmieszne, z góry przepraszam, jeśli kogoś urażę, ale jak słyszę "cudownych rodziców mam", to tłumię chichot. :p

Kościelnego nie będzie Pewnie wieczór panieński i kawalerski się odbędą, ale w jakiejś kameralnej odsłonie
maniaem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-06, 09:45   #14
TylkoMarzenia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 31
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Cytat:
Napisane przez maniaem Pokaż wiadomość
Chcemy, żeby przyjęcie a w sumie mini wesele, potrwało do około 23- nie chcę oczepin, pierwszego tańca... Kto będzie chciał będzie tańczył do muzyki z głośników. Taki jest zamysł. Chciałabym bardzo zamknąć się w 20 tys.
Podziękowania dla rodziców zawsze wydają mi się śmieszne, z góry przepraszam, jeśli kogoś urażę, ale jak słyszę "cudownych rodziców mam", to tłumię chichot. :p

Kościelnego nie będzie Pewnie wieczór panieński i kawalerski się odbędą, ale w jakiejś kameralnej odsłonie


Więc mam rozumieć , że kościelnego nie będzie w ogóle ?
no to troszkę inna sytuacja my planujemy kościelny , ale gdzieś za parę lat... i tak jak dziewczyny pisały , że skoro będą dwa śluby to nie wiadomo czy robić ten panieński teraz czy przed kościelnym...
20 tysięcy ? myślę, że na pewno dacie radę
moja siostrzenica robiła jakiś czas temu 18stke , było około 70 osób , jedzenia od groooma , były wynajęte dwie kucharki , wynajęta sala pięknie wystrojona (na własny koszt oczywiście) , do tego alkohol , własny sprzęt z muzyką i ze wszystkim łącznie zamknęło się w 7 tysiącach było świetnie!
więc jakby nie patrzeć byłoby to samo
TylkoMarzenia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-06, 11:15   #15
annic
Wtajemniczenie
 
Avatar annic
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2 089
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Cytat:
Napisane przez maniaem Pokaż wiadomość
Chcemy, żeby przyjęcie a w sumie mini wesele, potrwało do około 23- nie chcę oczepin, pierwszego tańca... Kto będzie chciał będzie tańczył do muzyki z głośników. Taki jest zamysł. Chciałabym bardzo zamknąć się w 20 tys.
Podziękowania dla rodziców zawsze wydają mi się śmieszne, z góry przepraszam, jeśli kogoś urażę, ale jak słyszę "cudownych rodziców mam", to tłumię chichot. :p

Kościelnego nie będzie Pewnie wieczór panieński i kawalerski się odbędą, ale w jakiejś kameralnej odsłonie
No przecież pierwszego tańca za was nie zatańczy, więc jak go nie chcecie to nie tańczycie i tyle. Tak samo z oczepinami My mieliśmy mini wesele na 58 osób i wszystko zamknęło się w 20 tys. (a mieliśmy konkordatowy, więc dochodziły jeszcze koszta związane z kościołem), kuzynka jak robiła wesele na mniej więcej tyle samo osób to też się w tylu zamknęła. A podziękowań na sali też nie mieliśmy, woleliśmy podziękować w domu przed ślubem.
annic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-06, 22:32   #16
maniaem
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 43
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

TylkoMarzenia , nie, kościelnego w ogóle nie będzie ze względu na poglądy.

Ciągle pojawiają się nowe pomysły, staram się podchodzić do nich obiektywnie- żeby nie było, że jestem ciągle na nie jestem trochę przerażona tym całym załatwianiem...normalnie. Ze swojej strony mam do dyspozycji ok 10 tys... Nie chcę tego przekroczyć, a mam wrażenie, że nagle pojawi się coś co "zje" połowę :P

Edytowane przez maniaem
Czas edycji: 2014-12-14 o 22:13
maniaem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-08, 19:45   #17
Kainti
Raczkowanie
 
Avatar Kainti
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 121
Dot.: Sposób na teściową (i nie tylko)

Cytat:
Napisane przez maniaem Pokaż wiadomość
TylkoMarzenia , nie, kościelnego w ogóle nie będzie ze względu na poglądy.

Ciągle pojawiają się nowe pomysły, staram się podchodzić do nich obiektywnie- żeby nie było, że jestem ciągle na nie jestem trochę przerażona tym całym załatwianiem- w dodatku jeszcze nie mamy sali, bo "lepsza jest X, powinniście tam jechać, bo w tej to nie wiadomo". Cholera bierze normalnie. Ze swojej strony mam do dyspozycji ok 10 tys... Nie chcę tego przekroczyć, a mam wrażenie, że nagle pojawi się coś co "zje" połowę :P

Witaj w klubie My też bierzemy cwyilny i ile ja się już nasłuchałam o tym wszystkim to już kilka razy zdążyłam mieć dość tego wszystkiego. Po załamkach przyjęłam taktykę niemówienia o niczym. Jak pytają to mówię, że już załatwiona ta sprawa jest, zaliczka wpłacona i nie można zmienić. A jak czegoś nie ma jeszcze to mówimy, że się zastanowimy

I jak na razie jakoś leci. Mamy już załatwioną knajpę, fotografa i suknię, więc mam nadzieję, że dotrwam do ślubu we względnym zdrowiu psychicznym bo moja teściowa potrafi być z piekła rodem.
__________________
Paleo od kuchni
Zdrowo i smacznie to podstawa odżywiania

Edytowane przez Kainti
Czas edycji: 2014-12-08 o 19:46 Powód: literówki
Kainti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-12-08 20:45:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:45.