Czerwona herbata pu-erh - daje efekty ? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2006-04-25, 10:29   #31
eM!
Zadomowienie
 
Avatar eM!
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 044
Red face Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Z racji tego, ze potrafie wypic niesamowite ilosci kawy - mam niskie cisnienie, czasem nie wiem co sie wokol mnie dzieje, tak jestem nieprzytomna - matka kupila mi herbate "Guaranda ekspresowa, wysokokofeinowa herbata czerwona z guaraną". I stad moje pytanie, czy skoro jest 'czerwona' ma takie same właściwości właśnie jak herbatki czerwone? Czy to tylko taki chwyt, a jest to zwykła herbata z guaraną? Znacie ta herbate? Pilyscie ja? Co o niej myslicie?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg guarana_d.jpg (20,7 KB, 57 załadowań)
__________________
-
eM! jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-04-25, 11:01   #32
Lib_r4
Rozeznanie
 
Avatar Lib_r4
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 527
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Ja polecam liściastą czerwoną herbatkę Pu-ehr z earl grey'a lub o smaku cytrynowym pije je na przemian od kilku miesięcy i musze przyznać że działają bardzo dobrze Natomiast nie polecam herbat typu figura czy cos takiego bo one są szkodliwe. Często dziewczyny mylą normalną czerwoną herbatke z herbatkami na odchudzanie (nie pamietam ich nazw, jest ich pełno). Te drugie nie są zbyt zdrowe. Wcześniej pisałyście coś o tym że po piciu czer. herbaty ktos trafił do szpitala. Ja rowniez znam jeden taki przypadek, kolezanka sie odchudzala i pila taką herbatke, ale jak sie pozniej okazalo byla to wlasnie ta z serii figura czy jakos tak. Chodzi o to że dzieczyna sie glodzila i na pusty żołądek pila tą herbate ktora jeszcze ją przeczyszczała. Chodzi również o to zeby sie odchudzac z głową. A czerwona herbata sama w sobie jest zdrowa, na roznych portalach medycznych mozna poczytac o tym ze ma dobry wpływ na wątrobe, dzieki niej mozemy sie pozbyc tylko tych zbędnych pokladow tłuszczów wiec nie trzeba sie martwic że sie zasuszymy, obniża poziom cholesterolu itp itd. polecam i pozdrawiam
Lib_r4 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-04-25, 12:45   #33
Monia-22
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 194
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Ja zaczęłam pić liściastą czerwoną z Pu-erh albo Bio-active-nie pamiętam teraz i jestem bardzo zadowolona. Początkowo smak mdły ale z kolejnym kubkiem coraz lepiej-a teraz bardzo mi smakuje.Wcześniej byłam uzależniona od zielonej a teraz piję na zmianę-ale więcej czerwonej (cytrynowej)-
efekty:
-czuję się lżejsza, oczyszczona, wydaje mi się że moja przemiana materii się dużo polepszyła a co najważnijesze jestem z siebie zadowolona
Do tego ćwiczenia i myślę, ze efekt wyszczuplonej (wymodelowanej) figurki murowany.
POLECAM !!!!
A która jest lepsza? Pu-erh czy Bio-active??? Wie ktoś?
Monia-22 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-04-25, 13:15   #34
OLuNia
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 1 086
GG do OLuNia
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Każda dobra
eM myśle że jak jest napisane że czerwona to jest czerwona Są różne odmiany...nie musi być pu-erh czy tam jakaś tam inna...wystarczy pić systematycznie =]] Trochę wiary w producentów (choć to niełatwe ostatnio )
OLuNia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-04-25, 13:25   #35
Pt6
Raczkowanie
 
Avatar Pt6
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 153
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Pu-erh daje efekty... Piję ją już dosyć długo i nie tylko waga najpierw mi spadła ale też teraz utrzymuje się na stałym poziomie. Ponadto mój żołądeczek, który potrafił dać mi popalić z byle powodu nareszcie pracuje jak należy i już nie mam z nim prawie żadnych problemów...

Tylko trzeba pamiętać, żeby nie słodzić jej białym cukrem, bo zabija on większość tych dobroczynnych substancji które herbatka ta zawiera i wtedy już efektów nie będzie...

A zalewać ją najlepiej jest wodą o temp. 95 stopni celcjiusza... Czyli gorącą, ale nie wrzącą... Zaparzana tak do 4 minutek smakuje mi najlepiej, bo dłużej zaparzana może pozyskać nieco gorzkawy smak...
Pt6 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-04-25, 13:49   #36
Monia-22
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 194
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

ja słodzę płaską łyżeczkę na kubek czerwonej i mi również przyspiesza przemianę materii zatem to chyba nie szkodzi....
Monia-22 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-04-25, 13:53   #37
eM!
Zadomowienie
 
Avatar eM!
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 044
Wink Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Cytat:
Napisane przez OLuNia
Każda dobra
eM myśle że jak jest napisane że czerwona to jest czerwona Są różne odmiany...nie musi być pu-erh czy tam jakaś tam inna...wystarczy pić systematycznie =]] Trochę wiary w producentów (choć to niełatwe ostatnio )
Hm.. w takim razie zobaczymy jak sie sprawdzi Skoro ma mi zastąpić kawkę (hehe) od dzisiaj za każdym razem kiedy będe miec ochote napic się kawy, zrobię sobie herbatkę, może w końcu uda mi sie przestać pic litrami kawinę, herbata napewno jest zdrowsza
__________________
-
eM! jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-04-25, 14:01   #38
Monia-22
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 194
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

ja słodzę płaską łyżeczkę na kubek czerwonej i mi również przyspiesza przemianę materii zatem to chyba nie szkodzi....
Monia-22 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-04-25, 14:16   #39
k_rubia
Rozeznanie
 
Avatar k_rubia
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: moja słodka tajemnica....
Wiadomości: 616
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Cytat:
Napisane przez san_g
a co myslicie o tych nowych herbatach...teraz taka reklama leci w tv ze niby na poczatku spalanie,potem oczyszczanie i na koniec taka herbatka utrzymujaca efekty wczoraj widzialam ten zestaw w sklepie ale kosztowal 22 zl;/
poczytaj na wizażu posty o Systemie Slim Figura herbapolu....sporo juz tego było
__________________
"...Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego..."
Marek Aureliusz
k_rubia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-04-25, 14:40   #40
Judytka2
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 576
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Ja pije herbate Pu-erth bio Active juz okolo od pięciu czy sześciu lat.Zaczelam gdy mialam do zrzucenia troche kg. Udalo mi sie zrzucic 18kg oczywiscie to nie zasluga samej herbaty. Teraz pije regularnie i przy wzroscie 168cm. waże 51kg. Waga utzrymuje sie prawie caly czas w tym samym miejscu. A lubie sobie dobrze zjeść
Judytka2 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-18, 16:08   #41
Agusiek89
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 2 456
Czerwona herbata

Ostatnio czytalam w necie, że czerwona herbata obniza cholesterol, przyspiesza metabolizm i spala tłuszcz. Sama sobie takową sprawilam . Ale nie wiem czy ona naprawde dziala Pije ją narazie 2 dzien. Czy moze pił ją juz ktos?? Albo slyszal cos o niej? Dziala naprawde czy nie? Jesli dziala, to po jakim czasie widac efekty? I czy te efekty są duze? Bo ja czytalam, ze osoby ktore piły tą herbate regularnie - 3 razy dziennie - juz po miesiacu wazyly od 3-9 kg mniej Jak to jest naprawde? Z góry dzieki
__________________
Alicja już na świecie
Agusiek89 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-05-18, 16:29   #42
Lib_r4
Rozeznanie
 
Avatar Lib_r4
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 527
Dot.: Czerwona herbata

Wydaje mi się że wątek o czerwonej herbacie już jest na forum, jesli poszukasz to znajdziesz tam duzo roznych opini na ten temat
pozdrawiam
__________________
14.07.2016:
waga: 58 kg (Cel: 54 kg)
biust: 93 cm
talia: 71 cm (Cel: 65 cm)
biodra: 94 cm
udo: 53 cm
łydka: 33 cm
ramię: 25,5 cm (Cel: 23 cm)

Kolejne mierzenie środek sierpnia.
Lib_r4 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-18, 16:39   #43
iza73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 863
Dot.: Czerwona herbata

http://www.resmedica.pl/zdart129911.html
iza73 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-18, 16:40   #44
mafdalena
Raczkowanie
 
Avatar mafdalena
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 116
GG do mafdalena
Dot.: Czerwona herbata

Ja bardzo chęnie odpowiem. No więc tak: ja też piję herbatke czerwona od jakiegos czasu, ale się raczej nie waże, bo nie mam wagi w domku no i nie powiem Ci czy schudlam czy nie ale piję ją juz nie dla samej figury tylko dlatego że mi smakuje. Fakt zauwazyłam dużą poprawę jesli chodzi o trawienie i np. metabolizm- o wiele mniej jem, a żoładek jakby mi się skurczył.Kupiłam sobie czerwoną herbate z cytryną, ładnie pachnie i smakuje (zwykła czerwona smakuje jak piasek ;/). pozdrawiam
__________________
Makeup is my passion
mafdalena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-18, 17:24   #45
donaticzka
Rozeznanie
 
Avatar donaticzka
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: ;)
Wiadomości: 565
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

* Czerwona herbata
- nazywana jest "mordercą tłuszczu". Badania prowadzone w jednej z paryskich klinik dowiodły, że 88 proc. pacjentów pijących ją w dużych ilościach regularnie w ciągu miesiąca straciło 3,2-10,8 kg. Utrata wagi nastąpiła przy normalnym sposobie odżywiania. Czerwona herbata wspomaga pracę wątroby, obniża poziom cholesterolu we krwi, łagodzi też skutki spożycia alkoholu.
__________________

donaticzka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-18, 17:40   #46
ewika91
Raczkowanie
 
Avatar ewika91
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 55
Wink Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Piję tę herbatkę już bardzo długo... Czuję sie bardzo dobrze!!! Nie wiem ile straciłam, bo gdy ją kupiiłam to waga mi się zepsuła. Wiem, że schudłam bo spodnie mam zbyt luźne, a znajomi mi także mówią, że schudłam. Nie wiem czy to dzięki niej, ale od czasu gdy ją zaczęłam pić, to stan mojej skóry znacznie się poprawił. Papa
__________________
Jaka to oszczędność czasu zakochać się od pierwszego wejrzenia.
(Julian Tuwim)
ewika91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-18, 18:22   #47
Agusiek89
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 2 456
Dot.: Czerwona herbata

Sorki nie wiedzialam ze jest taki wątek :P Szukalam w wyszukiwarce ale nie znalazlam :/ Mafdalena dzieki mam nadzieje ze u mnie tez beda jakies efekty
__________________
Alicja już na świecie
Agusiek89 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-18, 18:22   #48
nedvedzia
Rozeznanie
 
Avatar nedvedzia
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 541
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

a ile taka herbatka kosztuje??
I czy można ją zakupić w supermarketach?
nedvedzia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-19, 06:20   #49
mafdalena
Raczkowanie
 
Avatar mafdalena
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 116
GG do mafdalena
Talking Dot.: Czerwona herbata

Cytat:
Napisane przez Agusiek89
Sorki nie wiedzialam ze jest taki wątek :P Szukalam w wyszukiwarce ale nie znalazlam :/ Mafdalena dzieki mam nadzieje ze u mnie tez beda jakies efekty
Napewno będa efekty, ona nie działa na wybrane osoby zresztą czytałam, że ta chińska "długowieczność" ludzi opiera się m.in na piciu herbat np. zielonej czy czerwonej, zawsze zastanawiałam się dlatego w takim duzym uprezmysłowionym kraju nie ma takiego efektu jak w USA- same grubasy na ulicach...przeczytałam artykuł i już wiem- tam właśnie pija się czerwoną herbate, którą oni nazywają pożeraczem tłuszczu pozdrawiam
__________________
Makeup is my passion
mafdalena jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-05-19, 08:04   #50
becia_leszno
Zadomowienie
 
Avatar becia_leszno
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Leszno (wlkp.)
Wiadomości: 1 062
GG do becia_leszno
Dot.: Czerwona herbata

ja piję czerwoną od dłuższego czasu i na pewno ma ona wpływ na metabolizm, ale nie wydaje mi się, żeby pijąc samą czerwoną można schudnąć 9 kg gdyby potrafiła ona czynić takie cuda miałaby większe powodzenie bez diety i ćwiczeń ani rusz ...
becia_leszno jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-19, 13:59   #51
Agusiek89
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 2 456
Dot.: Czerwona herbata

Cytat:
Napisane przez becia_leszno
ja piję czerwoną od dłuższego czasu i na pewno ma ona wpływ na metabolizm, ale nie wydaje mi się, żeby pijąc samą czerwoną można schudnąć 9 kg gdyby potrafiła ona czynić takie cuda miałaby większe powodzenie bez diety i ćwiczeń ani rusz ...
No wlasnie mi tez wydawalo sie to niemozliwe Dzieki pozdrawiam
__________________
Alicja już na świecie
Agusiek89 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-20, 15:37   #52
tutti_frutti
Raczkowanie
 
Avatar tutti_frutti
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Chełm
Wiadomości: 76
Dot.: Czerwona herbata

Ja piję tą herbatę od półtora miesiąca i schudłam dzięki niej 6kg, bez żadnych wyrzeczeń wiec chyba coś w niej jest. MOja kumpela też dzięki niej zrzuciła pare kilo i w sumie to dzięki niej zaczełam ją pić A teraz nawet zauważyłam, że nie chce mi się jeść tak jak kiedyś, a to chyba dobrze
tutti_frutti jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-20, 15:49   #53
tutti_frutti
Raczkowanie
 
Avatar tutti_frutti
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Chełm
Wiadomości: 76
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Ja piję tą herbate od 1,5 miesiąca i straciłam dzięki niej 6 kg przy czym nie zmieniłam sposobu odzywiania się, jem tak jak wcześniej. Jeszcze 6 kg i będę zadowolona Piję Pu ehr cytrynową, albo earl grey. Na początku herbata jest ochydna, ale potem po kilku kubkach już jest bez smaku dlatego mozna ją pić i pić. MOżna ją kupić w sklepie z herbatami za 9-11 zł za 10 dag lub w zwykłym supermarkecie po 5-6 zł. Ja preferuje ekspresowa, bo liściastej nie lubie!
tutti_frutti jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-20, 16:18   #54
hula_hula
Zakorzenienie
 
Avatar hula_hula
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 4 398
GG do hula_hula
Dot.: Czerwona herbata

Właśnie, też bym sobie chętnie takową sprawiła . Tylko - gdzie ją kupujecie? W herbaciarniach i tych takich podobnych, czy w zwykłych sklepach, marketach?
hula_hula jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-20, 16:56   #55
piwnookaagacia
Raczkowanie
 
Avatar piwnookaagacia
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 268
Dot.: Czerwona herbata

Ja kupuje sobie herbatki pu-erh liptona z roznym ekstraktami- sa do wyboru ananasowa, melonowo-jablkowa i cytrusowo-guarana wyprobowalam wszystkich i cytrusowo-guaranowa najbardziej mi smakuje ale ogolnie wszystkie sa pyycha i pieknie pachna. Jestem na dietce i ćwicze i zrzuciłam już 10kg, ale to na pewno nie jest skutek jedynie picia herbatki. Pewne jest jedynie to, że po wypiciu nie chce ci się jeść no i zauważylam po sobie ze mam szybsza przemiane materii choc moze to tez skutek przezucenia sie na zdrowe jedzenie...herbate pu-erh pije 3 razy dziennie-do sniadania obiadu i kolacji
piwnookaagacia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-20, 16:57   #56
ysja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 3
Dot.: Czerwona herbata

Cytat:
Napisane przez tutti_frutti
Ja piję tą herbatę od półtora miesiąca i schudłam dzięki niej 6kg, bez żadnych wyrzeczeń wiec chyba coś w niej jest. MOja kumpela też dzięki niej zrzuciła pare kilo i w sumie to dzięki niej zaczełam ją pić A teraz nawet zauważyłam, że nie chce mi się jeść tak jak kiedyś, a to chyba dobrze
brzmi obiecujaco mozesz mi powiedziec ile jej pijesz na dzien?czy firma i rodzaj jest wazny?i czy napewno zadnych wyzeczen?..
ysja jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-20, 16:58   #57
Agusiek89
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 2 456
Dot.: Czerwona herbata

Cytat:
Napisane przez tutti_frutti
Ja piję tą herbatę od półtora miesiąca i schudłam dzięki niej 6kg, bez żadnych wyrzeczeń wiec chyba coś w niej jest. MOja kumpela też dzięki niej zrzuciła pare kilo i w sumie to dzięki niej zaczełam ją pić A teraz nawet zauważyłam, że nie chce mi się jeść tak jak kiedyś, a to chyba dobrze
Oooo Naprawde?? A jednak jest ktoś kto schudł dzieki niej Myslalam ze to tylko taka bajka, ze przy normalnym odżywianiu (tzn. bez zadnych wyrzeczen) można w ogóle schudnąć kilka kilo A to jednak prawda Cieszę się bardzo Wiec dalej bedę ją piła i zobaczymy jakie u mnie bedą efekty I zachęcam inne dziewczyny do picia tej herbatki Pozdrawiam
__________________
Alicja już na świecie
Agusiek89 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-20, 17:03   #58
Agusiek89
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 2 456
Dot.: Czerwona herbata

Cytat:
Napisane przez ysja
brzmi obiecujaco mozesz mi powiedziec ile jej pijesz na dzien?czy firma i rodzaj jest wazny?i czy napewno zadnych wyzeczen?..
Ja pije 3 razy dziennie, bo tak się zaleca picie tej herbatki Prawde mowiac ja pije ją dopiero 4 dzien, a juz zauważyłam ze poprawił mi sie bardzo metabolizm Zobaczymy co bedzie za miesiąc
__________________
Alicja już na świecie
Agusiek89 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-20, 17:19   #59
anamnezis
Rozeznanie
 
Avatar anamnezis
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 572
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

eM! a nie ma tam składu wypisanego?
Bo mnie zastanowiło to "wysokokofeinowa herbata czerwona"
Hmm herbata czrwona nie ma kofeiny. Chyba, że chodziło im o tą zawartość guarany
anamnezis jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2006-05-20, 21:21   #60
nedvedzia
Rozeznanie
 
Avatar nedvedzia
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 541
Dot.: czerwona herbata pu-erh -daje efekty ?

Heeej
a ja sobie dzisiaj sprawiłam taką herbatke:P
PU-Erh z vitaxa o smaku cytrynowym;p
40 saszetek
I mam takie pytanko...
Czy ta saszetka jest wielokrotnego użytku??
I czy jedna saszetka jet na kubek czy można jedną zalaż 1.5 dzbanek??
Pozdro
nedvedzia jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:29.