PROLAKTYNA- badanie i wyniki - zbiorczy! - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-08-26, 10:03   #61
AaniaA
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 630
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

no i jestem po wizycie. mam jeszcze raz zrobic prolaktyne, testosteron, lh i fsh w okreslonym dniu cyklu. lekarz ponadto wzial wymaz z tego wycieku, zeby juz byl komplet z tym wszystkim. umowilam sie na wizyte za trzy tygodnie i wtedy bedzie diagnoza.
AaniaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-28, 11:23   #62
anetak
Wtajemniczenie
 
Avatar anetak
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 141
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Witam
Ja też mam problem z miesiączką która u mnie pojawia sie raz na 2-3 miesiące. Mam problem z bardzo przetłuszczającą się cerą i z wagą ( od czasu kiedy odstawiłam tabletki anty. przytyłam 6 kilo). Lekarz zlecił mi badanie prolaktyny, i nie wiem teraz kiedy najlepiej bedzie zrobić badanie?? Czy test ma być zrobiony od razu po okresie?? Lekarz na pewno mi mówił ale ja mam bardzo krótką pamięć. Pamiętam tylko tyle że mam być na czczo.
anetak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-28, 11:36   #63
AaniaA
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 630
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Cytat:
Napisane przez anetak
Witam
Ja też mam problem z miesiączką która u mnie pojawia sie raz na 2-3 miesiące. Mam problem z bardzo przetłuszczającą się cerą i z wagą ( od czasu kiedy odstawiłam tabletki anty. przytyłam 6 kilo). Lekarz zlecił mi badanie prolaktyny, i nie wiem teraz kiedy najlepiej bedzie zrobić badanie?? Czy test ma być zrobiony od razu po okresie?? Lekarz na pewno mi mówił ale ja mam bardzo krótką pamięć. Pamiętam tylko tyle że mam być na czczo.
co do badania prolaktyny to nie ma wymogu, ze musowo robic je w jakims okreslonym dniu cyklu . na pewno na czczo trzeba byc .
AaniaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-28, 20:09   #64
neska951
Zakorzenienie
 
Avatar neska951
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 8 001
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

tak, tak, jak badasz prolaktynę musisz i na czczo i tyle a najlepiej jescze żebyś była wyspana i nie denerwowała się
powodzenia
neska951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-30, 17:06   #65
anetak
Wtajemniczenie
 
Avatar anetak
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 141
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Ale jak mam sie nie denerwować jak ja bardzo boie sie pobierania krwi.
Mam jescze pytanie odnośnie wysokiej prolaktyny, czy jak jest za wysoka prolaktyna to krwawienie podczas okresu jest skąpe czy obfite?
Przepraszam że jestem taka natrętna, ale nigdy nie podejrzewałam że moge mieć coś nie tak jeśli chodzi o poziom hormonów. Pozdrawiam
anetak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-30, 20:01   #66
jusii
Rozeznanie
 
Avatar jusii
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 814
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Cytat:
Napisane przez anetak
Mam jescze pytanie odnośnie wysokiej prolaktyny, czy jak jest za wysoka prolaktyna to krwawienie podczas okresu jest skąpe czy obfite?
Chyba raczej skąpe skoro u mnie wogóle nie było
Innymi objawami wysokiej prolaktyny jest np: brak ochoty na seks czy mlekotok także rozdrażnienie i problemy z zajściem w ciąże.
jusii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-31, 08:32   #67
neska951
Zakorzenienie
 
Avatar neska951
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 8 001
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

tak naprawdę różnie to bywa z tymi krwawieniami zasadniczo wysoki poziom prolaktyny blokuje owulację.........dlatego niektórzy twierdzą że do póki kobieta karmi piersią nie zajdzie w ciąże co oczywiście nie jest prawdą do końca
neska951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-09-01, 16:23   #68
ula999
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 211
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Hej dziewczyny
Mam pytanie ja robiłam teraz badanie prolaktyna i progesteron i otuż tak okres mam reguralnie co 28 dni mam tez ochotę i na seks w tym niema problemu z pierś nic mi nie cieknie ale tak mam podwszoną prolaktyne w drugiej połowie cklu toznaczy 25,89 i teżproesteron13,13 przed okresem .
Okres powinam dostac jutro czy jest jakiś problem .
ula999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-01, 20:23   #69
AaniaA
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 630
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

ula999 podaj jednostki i przedzialy. a na czczo robilas te badania?
AaniaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-02, 06:27   #70
ula999
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 211
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Znaczy chodzi o normy tak i jeszcze chciałam sie zapytac teraz biore kwas foliowy czy to moze powodowac odtego a badania robiłam naczo a okres mi sie nadal zpuzinia
ula999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-02, 07:14   #71
ula999
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 211
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

własnie przed chwila dostalam okresu ale i tak sie niepokoje moje normy
menopauza 0,7,19ng/ml
kobiety 1,3-25ng/ml
mezczyzni1,5-19ng/ml
faza
folikualrna0,10-o,54ng/ml
owulacja0,12-6,22
faza lutealna1,5-20ng,ml
mezczyzni0,11-0,56
fazafolikularna,5-8mlu/ml
owulacja9,6-80mlu/ml
faza lutealna0,2-6,5mlu/ml
menopauza8-33mlu/ml
merzczyzni1,1-7,0mlu/ml
dalej tez mam ci napisac
ula999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-09-02, 07:53   #72
AaniaA
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 630
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

ula ale napisz mi co odnosi sie do prolaktyny, a co do progesteronu (ja moge sie tylko domyslac). a w jakim dniu cyklu to bylo, co? to jest najwazniejsze .
AaniaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-02, 10:12   #73
ula999
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 211
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Badanie te robiłam 20 dniu cyklu czyli tydzien przed okresm a tak/prolaktyne mam 25,89
proggreston 13 ,13 cos
i tylko mam podane normy to co wczesnij pisałam
ula999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-02, 10:41   #74
AaniaA
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 630
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

radze Ci jeszcze raz zrobic te wyniki, zeby sie upewnic czy wszystko jest w porzadku. na razie widze, ze masz troszke podwyzszone jedne i drugie wyniki. a moze robilas je w jakims stresujacym dniu?! to tez ma znaczenie. wtedy poziom prolaktyny tez podnosi sie. nie wiem czy kwas foliowy ma jakies znaczenie . jednak z tego co piszesz, to cykle masz bardzo dobre. z libido ok, z piersiami tez. z buzka pewnie tez . a czy Ty bierzesz jakies tabletki antykoncepcyjne, gdyz nie pamietam.

ja bym powtorzyla te badania za jakis czas. zapytalabym lekarza, co o tym sadzi. i zapytalabym od razu czy to ma zwiazek z tym pcos w koncu czy nie.

aha, i jeszcze zrobilabym na wszelki wypadek badanie hormonow LH i FSH miedzy 8 a 12 dniem cyklu. wtedy tez mozesz powtorzyc prolaktyne. LH i FSH ma zwiazek z pcos. co do progesteronu to powiem Ci tyle, ze badania wg jednego lekarza nalezy robic miedzy 22 a 23 dniem cyklu, a drugi doktor mowil, ze miedzy 20 a 24 dniem cyklu, wiec terminy bardzo zblizone .
AaniaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-02, 12:44   #75
ula999
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 211
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Dzięki Ania.
Umnie to trochę bylo inaczej ja wczesniej mjałam torbiele i mi pekły może i przez to przez okło dwóch miesięcy brałam cilest zeby nie zajsc w ciaze to było przed ślubem jakos tak i je odstawiłam .Teraz jak bylam u swojego lekarza to powiedział że jest wszystko o.k .Też podejrzewł umnie psoc ale powiedział ze raczej tego niemam i kazał mi zrobić te badaniea rzeczewiscie jak szłam na pobranie krwi to sie troche denerwowałam i moze dlatego mi się podskoczyło.
ula999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-02, 14:24   #76
AaniaA
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 630
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

ula999 zrob jeszcze sobie to FSH i LH w okreslonych dniach cyklu , tak dla pewnosci.
AaniaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-02, 16:37   #77
ula999
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 211
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

własnie jak będe uniego to mu powiem otym a jeszcze jedno on chce zebym zrobiła laskroskopie tak to się chyba nazywa jak mi sie wydaje i tak sie zastanawiam czy to zrobic a np jakby sie nieudało zajsc wciaze to co mam dalej robic .
ula999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-15, 15:44   #78
anetak
Wtajemniczenie
 
Avatar anetak
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 141
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Kochane dziewczyny właśnie odebrałam moje wyniki prolaktyny 239,2 ul/ml
możecie mi powiedzieć czy mieszcze sie w normie?
anetak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-15, 15:46   #79
AaniaA
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 630
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Cytat:
Napisane przez anetak Pokaż wiadomość
Kochane dziewczyny właśnie odebrałam moje wyniki prolaktyny 239,2 ul/ml
możecie mi powiedzieć czy mieszcze sie w normie?
a nie masz podanej normy na wynikach? tam zawsze jest podany przedzial .
AaniaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-09-15, 21:15   #80
neska951
Zakorzenienie
 
Avatar neska951
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 8 001
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

no właśnie jakoś każde laboratorium ma inną normę w jedny w którym robiłam normy były w setkach a w innym w dziesiątkach
neska951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-23, 18:28   #81
schmetterling
Raczkowanie
 
Avatar schmetterling
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Niemcy NRW
Wiadomości: 424
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Hi. U mnie stwierdzono podwyzszona Prolaktyne (nawet nie wiem ile wynosila,bo mi nie powiedzieli)i z tego powodu skierowano mnie na badania tarczycy. Z krwi wyszlo,ze tarczyca w normie,ale i tak mam skierowanie do radiologa. Dziewczyny,czy wysoka prolaktyna uniemozliwia zajscie w ciaze,czy da sie ja unormowac,bo ja bardzo pragne dziecka,staramy sie od marca,robilam co miesiac badania(ontrola owulacji),a dopiero teraz stwierdzono wysoka prolaktyne,jak dla mnie to bardzo dziwne
schmetterling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-23, 20:28   #82
neska951
Zakorzenienie
 
Avatar neska951
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 8 001
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

1 podwyższona prolaktyna nie nieumożliwia zajścia w ciążę tylko może trochę utrudnić blokując owulację
2 oczywiście że da się obniżyć poziom prolaktyny po przez leki ja biorę bromergon ,już w pierwszym miesiącu brania owulacja wróciła
nie martw się na zapas bo stres podnosi prolaktynę

pozdrawiam serdecznie
neska951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-23, 20:38   #83
schmetterling
Raczkowanie
 
Avatar schmetterling
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Niemcy NRW
Wiadomości: 424
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Dzieki za slowa otuchy ,w poniedzialek mam termin u radiologa,mam nadzieje,ze to nie tarczyca jest odpowiedzialna za to wysoka prolaktyne. Troche czytalam w internecie na temat Prolaktyny i czasami zdrowiej jest mniej wiedziec,bo wyobraznia potrafi niezle nastraszyc.
schmetterling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 11:22   #84
neska951
Zakorzenienie
 
Avatar neska951
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 8 001
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

tarczyca nie jest odpowiedzialna za prolaktynę tylko przysadka mózgowa,
a jeśli chodzi już o ciążę to niedoczynność tarczycy jest groźna bardzo może dlatego skierowali cię na badania tarczycy

czemu idziesz do radiologa??
neska951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 17:37   #85
schmetterling
Raczkowanie
 
Avatar schmetterling
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Niemcy NRW
Wiadomości: 424
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Do radiologa dostalam skierowanie od mojej Ginekolog. Najpier skierowala mnie do lekarza domowego,zeby ten wykonal badania na tarczyce,bo mam podwyzszona Prolaktyne,a moze to byc przyczyna zle funkcjonujacej Tarczycy(slowa lekarki) Bylam na tych badaniach Mam zrobione TSH,wyszlo w normie,mam tylko niska Hemoglobine i musz ponownie brac zelazo(bralam 3 mies,od mies nie biore)Mimo tych wynikow ginekolog skierowal mnie do Radiologa,na Badanie Tarczycy.Oczywiscie,ja tez czytalam w internecie ,ze za podwyzszona Prolaktyne,odpowiada Przysadka. Mam termin jutro do tego radiologa,ale nie wiem,czy go nie przelozyc,bo gdybym byla w ciazy(kontrolowalam owulacje u ginekologa,wyszlo,ze ja mam,na drugi dzien bylam ponownie na sprawdzeniu,widac bylo,ze pecherzyk pekl,wiec ciaza nie jest wykluczona,gdyby tylko nie ta prolaktyna,ktora ewentualnie do tego nie dopuscila). Wiesz,jestem troche skolowana,poniewaz w tym mies poszlam do swojej i do innej Ginekolog. Moja stwierdzila,ze jajeczkowanie bedzie za 3 dni ,bylam ponownie i bylo,ta druda powiedziala,ze za 2 ,ale juz nie kazala przyjsc ponownie,pobrano mim krew kazano mia za pare dni zadzwonic,bo beda wyniki i jak dzwonilam,to pielegniarka powiedziala o tej tarczycy. troche sie dziwie,ze poprzednia Ginekolog,nie widziala,albo,moze nie robila po tym kontembadan(chodzilam na kontrole owulacji do niej od maja)maj. Wiec moze zaczekam z tym radiologiem,bo jezeli jak mowisz,ze Podwyzszona Prolaktyna,nie wyklucza,jedynie utrudnia zajscie w ciaze. Wiesz,ja mieszkam teraz w Niemczech,a tutaj maja dziwny zwyczaj nie dawania wynikow do reki,nawet nie wyjasniaja,tylko mowia,czy wynik jest dobry czy zly(najczesciej kaza dzwonic i telefonicznie pielegnarka mowi,ze jest ok,albo,ze jak teraz w moim przypadku,ze mam zrobic,te badania i tyle). jak sie kiedys zapytalam,to Ginekolog mi powiedziala,ze wyjasnienia i tak mi nic nie dadza,a tylko spowoduja wiekszy zamet. A ja mam zamet z braku informacji,przeciez to powinno byc normalne ,ze kazdy chcialby wiedziec,co z nim robia.
Uf,to sie opisalam,przepraszam,ale czasami sama nie wiem co mam myslec,chcemy dzieko,staramy sie od marca,a bardzo dlugo mowiono mi,ze wszystko jest ok,nawet maz robil badania,zeby nie bylo watpiwosci(czeka na wyniki)
Pzd
schmetterling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 17:41   #86
neska951
Zakorzenienie
 
Avatar neska951
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 8 001
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

mój gin twierdzi że nie da się tak naprawdę określić kiedy dochodzi do jajeczkowania bo trzeba by było codziennie monitorować poziom hormonów
a na moje pytanie o owulację powiedział że jedynym pewnym na 100% faktem potwierdzającym że owulacja wystąpiła jest zajście w ciążę

a lekarze są okropni nie cierpię tego że każdy mówi co innego
neska951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-24, 19:05   #87
AaniaA
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 630
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

ja tylko dodam, ze jesli z tarczyca jest cos nie w porzadku to objawem moze byc podwyzszony poziom prolaktyny.
AaniaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-25, 01:52   #88
Mrs.Lara
Raczkowanie
 
Avatar Mrs.Lara
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 185
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

Ojej. Wiecej sie dowiaduje z forum niz z rozmowy z lekarzem
Od 1,5 staramy sie z TŻ o dziecko. Ale jak nie ma misiaczki to nie ma dziecka. Lekarz dal na ureguloanie tabletki anty a jak zaprotestowalam powiedzial ze nie moge zajsc w ciaze bo nie mamowulacji,tabletki to unormuja.Jak unormuja jak one zapobiegaja owulacji!! Poza tym po 7 latach brania tab sie nie unormowalo to ilez mam jeszcze czekac??!!
Bede mogla isc do niego dopiero za miesiac. Powiedzcie mi kochane co mam mu powiedziec zeby znowu nie dac sie zaglaskac. Przeciez moze mi powiedziec ze on tu jest lekarzem :<
Chyba bede musiala zmienic gina ale na jakiego? Bylam juz u 7 i ten wydal sie najnormalniejszy a na prywatnych nie mam kasy.
Czy moze powinnam zglosic sie do jakiegos specjalisty np. od leczenia nieplodnosci?
Mrs.Lara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-25, 07:37   #89
neska951
Zakorzenienie
 
Avatar neska951
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 8 001
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

idż do ginekologa- endokrynologa jest taka specjalizacjia oni znają się na większości hormonów, bo gin czasem mówi że nie jest endo a endo mówi że nie jest ginem.............no i wiesz że to nir ich działka jest
szukaj lekarza do skutku też mam za sobą podobne poszukiwania i powiem Ci naprawdę warto
neska951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-25, 14:30   #90
Mrs.Lara
Raczkowanie
 
Avatar Mrs.Lara
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 185
Dot.: Mam pytanie: wyniki z prolaktyny?

A czy trzeba miec do niego skierowanie?
Jeszcze jedno. Biore teraz Feminatal N. Jest lepiej jednak boje sie ze moze zafalszowac wyniki badan. Jaki powinien byc odstep czasu miedzy ostatnia tab a badaniem?
Mrs.Lara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-08-21 12:06:52


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:09.