praca - jakie dane? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-02-18, 21:58   #1
palema
Zadomowienie
 
Avatar palema
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: W-wa
Wiadomości: 1 217
Question

praca - jakie dane?


czy pracodawca moze zadac podania numeru dowodu osobistego? zadano tego ode mnie i nie bylam przekonana, ale w koncu podalam. teraz nie jestem pewna czy dobrze postapilam. dodam ze to praca jako hostessa. troche sie obawiam bo wlasciwie maja wszyskie moje dane a agencja nie wiem czy dobra czy nie. kiepsko sie troche orientuje w przepisach, a teraz znalazlam, ze nie powinni tego zadac. jakie moga byc tego konsekwencje dla mnie?
__________________

...you will learn how to not quit
when things get hard in your life...




l o o k i n g f o r a n i n s p i r a t i o n
palema jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-18, 22:25   #2
Papryczkaa
Zakorzenienie
 
Avatar Papryczkaa
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: z dużego pokoju
Wiadomości: 6 420
Dot.: praca - jakie dane?

jestem hostessą i nigdy nie musiałam podawać im mojego numeru dowodu osobistego ..mało tego , pierwsze slysze coś takiego..
Papryczkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-18, 22:35   #3
palema
Zadomowienie
 
Avatar palema
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: W-wa
Wiadomości: 1 217
Dot.: praca - jakie dane?

ehh po co to moze byc im potrzebne? troche sie zmartwilam.
a jakie dane podawalas?
__________________

...you will learn how to not quit
when things get hard in your life...




l o o k i n g f o r a n i n s p i r a t i o n
palema jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-19, 09:02   #4
haima
Rozeznanie
 
Avatar haima
 
Zarejestrowany: 2003-08
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 576
GG do haima
Dot.: praca - jakie dane?

Cytat:
Napisane przez palema
czy pracodawca moze zadac podania numeru dowodu osobistego?
Ty się ciesz, że chcieli tylko nr dowodu a nie opinii proboszcza z Twojej parafi
A tak na poważnie to uważam, że nie powinien tego od Ciebie żądać. To nie powinno go interesować. Nr dowodu nie ma żadnego związku z pracą. Wg. mnie to głupienie na punkcie zbierania różnych danych personalnych Jest to nawet interes nieźle opłacalny. Z tego co się oriętuję, "domowy" adres jest wart 60 gr, adres e-mail 20 gr. Niby to nie dużo, ale pomyśl sobie ile to będzie pieniędzy, gdy tych adresów sprzeda się, dajmy na to, 1000. Być może numery dowodu osobistego też zaczynają "wchodzić na rynek"? Wiem, pewnie demonizuję, ale ostatnio nic mnie nie zdziwi (np. po co bibliotece mój pesel? )
haima jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-19, 09:54   #5
zuzaneczka
Zakorzenienie
 
Avatar zuzaneczka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 3 750
Dot.: praca - jakie dane?

zgodnie z KP (pozwolę sobie zacytować):
Art. 221.
§ 1. Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących:
1) imię (imiona) i nazwisko,
2) imiona rodziców,
3) datę urodzenia,
4) miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),
5) wykształcenie,
6) przebieg dotychczasowego zatrudnienia.
§ 2. Pracodawca ma prawo żądać od pracownika podania, niezależnie od danych osobowych, o których mowa w § 1, także:

1) innych danych osobowych pracownika, a także imion i nazwisk oraz dat urodzenia dzieci pracownika, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy,
2) numeru PESEL pracownika nadanego przez Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (RCI PESEL).
§ 3. Udostępnienie pracodawcy danych osobowych następuje w formie oświadczenia osoby, której one dotyczą. Pracodawca ma prawo żądać udokumentowania danych osobowych osób, o których mowa w § 1 i 2.
§ 4. Pracodawca może żądać podania innych danych osobowych niż określone w § 1 i 2, jeżeli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów.
§ 5. W zakresie nieuregulowanym w § 1-4 do danych osobowych, o których mowa w tych przepisach, stosuje się przepisy o ochronie danych osobowych."

Ja w w swojej firmie proszę także o podanie nr dowodu osobistego z tego względu że często piszemy pracownikom np. upoważnienia w których wymagane jest podanie dokumentu na podstawie którego można określić tożsamość osoby (ale może to być także np. prawo jazdy). Nie spotkałam się z buntem ze strony pracownika przy podawania numeru
Ot numer jak każdy inny.
Zresztą wśród dokumentów jakie składa się obok cv jest czasem prośba o kserokopię dowodu tożsamości.
__________________
.
.

Marzenia się spełnią. Czekają tylko na właściwy moment.
zuzaneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-19, 10:43   #6
firletka
Zadomowienie
 
Avatar firletka
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 1 707
Dot.: praca - jakie dane?

Pracowałam jako hostessa, numer dowodu podawałam (przy wypełnianiu umowy). Do tej pory nie miałam z tego powodu nieprzyjemności, więc myślę, że nie masz się czym przejmować
firletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-19, 12:12   #7
palema
Zadomowienie
 
Avatar palema
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: W-wa
Wiadomości: 1 217
Dot.: praca - jakie dane?

bardzo Wam dziewczyny dziekuje za odpowiedz uspokoilyscie mnie Haima niedlugo pewnie i o opinie proboszcza beda prosic
__________________

...you will learn how to not quit
when things get hard in your life...




l o o k i n g f o r a n i n s p i r a t i o n
palema jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-02-19, 12:52   #8
haima
Rozeznanie
 
Avatar haima
 
Zarejestrowany: 2003-08
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 576
GG do haima
Dot.: praca - jakie dane?

Cytat:
Napisane przez palema
bardzo Wam dziewczyny dziekuje za odpowiedz uspokoilyscie mnie Haima niedlugo pewnie i o opinie proboszcza beda prosic
Ty się śmiejesz, ale to jest przykład z życia wzięty! Niedawno czytałam o tym na jednym blogu i choć autorka podała tą historię jako śmieszną ciekawostkę, może przerażać. No bo co, jeśli ktoś jest innego wyznania, albo- nie daj Boże!- ateistą?
Demonizuję, wiem, ale dziś mam taki dzień
Pozdrawiam wszystkie
haima jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-19, 16:30   #9
justa79
Zakorzenienie
 
Avatar justa79
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Gdańsk/Sopot
Wiadomości: 4 023
GG do justa79
Dot.: praca - jakie dane?

Cytat:
Napisane przez zuzaneczka
Zresztą wśród dokumentów jakie składa się obok cv jest czasem prośba o kserokopię dowodu tożsamości.
a nie powinno być, moim zdaniem... niedawno czytałam artykuł o oszustach z allegro - zakładają sobie konta w banku na ksero dowodu innych osób.
__________________
Justa

Klikaj codziennie:
http://www.zmilosciserc.pl/donate.php
http://www.pajacyk.pl
http://www.polskieserce.pl

Nie udzielam indywidualnych porad poza forum!
justa79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-19, 19:51   #10
zuzaneczka
Zakorzenienie
 
Avatar zuzaneczka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 3 750
Dot.: praca - jakie dane?

Cytat:
Napisane przez justa79
a nie powinno być, moim zdaniem... niedawno czytałam artykuł o oszustach z allegro - zakładają sobie konta w banku na ksero dowodu innych osób.

z mojego doświadczenia z zakładaniem kont, kupowaniem komórek itp. należy pokazać oryginał dokumentu który zainteresowani sami sobie kserują.
Jakoś dziwne mi się wydaje legitymowanie się kserówką. Zwłaszcza że w dowodzie jest zdjęcie.
__________________
.
.

Marzenia się spełnią. Czekają tylko na właściwy moment.
zuzaneczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:45.