Co to za plaga ostatnio? - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-07-25, 10:01   #121
makeupnotwar
Wtajemniczenie
 
Avatar makeupnotwar
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 670
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

tak, pisze jest dopuszczalne w normie użytkowej (chociaż nie wiem, czy te wszystkie wizażowe purystki nie starają się używać wzorcowej :P), głównie ze względu na rozpowszechnienie. w NSPP chyba coś o tym było.
__________________

makeupnotwar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 10:03   #122
Jakkolwiek
Wtajemniczenie
 
Avatar Jakkolwiek
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 290
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez lady karen Pokaż wiadomość
anczać?
Nie, jeszcze inaczej Mówię, że takiego dźwięku się napisac nie da, a szkoda, bo brzmi jeszcze lepiej niż 'włanczać' Chyba nagram na dyktafon w ramach ciekawostki przyrodniczej

Cytat:
Napisane przez Seona Pokaż wiadomość
Masz rację, mam nawyk poprawnego pisania a fobię przed błędami
Dobrze, że nie odwrotnie

I jeszcze mnie wkurza 'ja osobiście myślę'. Nieosobiście myślimy inaczej? Można w ogóle myśleć nieosobiście? Jeszcze jeden irytujący i chyba najczęściej popełniany błąd (jest wszędzie- w reklamach, książkach, gazetach): 'unikalny' w sensie 'unikatowy'. Na jednej ze stacji możemy zebrać komplet 'unikalnych' szklanek

Edytowane przez Jakkolwiek
Czas edycji: 2010-07-25 o 10:05
Jakkolwiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 10:13   #123
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez Jakkolwiek Pokaż wiadomość
Nie, jeszcze inaczej Mówię, że takiego dźwięku się napisac nie da, a szkoda, bo brzmi jeszcze lepiej niż 'włanczać' Chyba nagram na dyktafon w ramach ciekawostki przyrodniczej


Dobrze, że nie odwrotnie

I jeszcze mnie wkurza 'ja osobiście myślę'. Nieosobiście myślimy inaczej? Można w ogóle myśleć nieosobiście? Jeszcze jeden irytujący i chyba najczęściej popełniany błąd (jest wszędzie- w reklamach, książkach, gazetach): 'unikalny' w sensie 'unikatowy'. Na jednej ze stacji możemy zebrać komplet 'unikalnych' szklanek
ale co z tym?
obie formy poprawne.

http://sjp.pwn.pl/szukaj/unikalny
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat




yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 10:14   #124
makeupnotwar
Wtajemniczenie
 
Avatar makeupnotwar
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 670
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez Jakkolwiek Pokaż wiadomość
I jeszcze mnie wkurza 'ja osobiście myślę'. Nieosobiście myślimy inaczej? Można w ogóle myśleć nieosobiście? Jeszcze jeden irytujący i chyba najczęściej popełniany błąd (jest wszędzie- w reklamach, książkach, gazetach): 'unikalny' w sensie 'unikatowy'. Na jednej ze stacji możemy zebrać komplet 'unikalnych' szklanek
to pewnie kalka z angielskiego i ich sposobu reklamowania - you can get an unique set of sth
__________________

makeupnotwar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 11:16   #125
Milena13
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 844
GG do Milena13
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

ja się przyznaję że czasem mam problemy z ortografią, ale jak pisze na forum to staram się patrzeć czy coś mi się na czerwono nie podkreśliło

tak jak czytałam wasze wypowiedzi to przypomniała mi się pewna sytuacja.
Mama jest nauczycielką i kiedyś zrobiła dyktando, no i jeden uczeń napisał :

fzhut

każda litera jest błędem ortograficznym, zgadniecie co to za wyraz?
__________________



droga gitaro, przepraszam, ale teraz moje palce Cię nienawidzą.
Milena13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 11:29   #126
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

wschód

---------- Dopisano o 12:29 ---------- Poprzedni post napisano o 12:27 ----------

Cytat:
Napisane przez makeupnotwar Pokaż wiadomość
to pewnie kalka z angielskiego i ich sposobu reklamowania - you can get an unique set of sth
Nie, nie - to akurat rusycyzm jest .
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 11:45   #127
Jakkolwiek
Wtajemniczenie
 
Avatar Jakkolwiek
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 290
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość
ale co z tym?
obie formy poprawne.

http://sjp.pwn.pl/szukaj/unikalny
Są formy poprawne i poprawniejsze Jeszcze niedawno słowo 'unikalny' było uznawane za niepoprawne. O ile w mowie potocznej 'unikalny' jakoś szczególnie nie razi, to jednak w książkach czy TV uważam, że zwrot 'unikatowy' jest bardziej na miejscu.

---------- Dopisano o 12:45 ---------- Poprzedni post napisano o 12:43 ----------

Cytat:
Napisane przez Milena13 Pokaż wiadomość
Mama jest nauczycielką i kiedyś zrobiła dyktando, no i jeden uczeń napisał :

fzhut

każda litera jest błędem ortograficznym, zgadniecie co to za wyraz?
Wygląda jak słowo z wątku 'uderz głową w klawiaturę i zobacz co wyjdzie' Aż nie wierzę, że ktoś to zrobił niechcący z tym biednym 'wschodem'. Choć dziś na forum wielbicieli książek spotkałam się z 'kturym', więc wszystko jest możliwe
Jakkolwiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-07-25, 11:57   #128
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez Jakkolwiek Pokaż wiadomość
Nie, jeszcze inaczej Mówię, że takiego dźwięku się napisac nie da, a szkoda, bo brzmi jeszcze lepiej niż 'włanczać' Chyba nagram na dyktafon w ramach ciekawostki przyrodniczej
Według mnie często wychodzi coś takiego: "włąnczać" - choć i tak nie do końca, fakt, trudno to napisać
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 12:51   #129
roux666
Zakorzenienie
 
Avatar roux666
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Suisse
Wiadomości: 7 521
GG do roux666
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

ajajaaaj dołączam do tego wątku.

Przed zjechaniem takich dziewczyn, które walą błędami powstrzymuje mnie tylko regulamin forum.

Ale krew mnie zalewa jak widze
"i powiedziałam innym dziewczyną...."

"byłam wziąśc" ( wybaczcie, nie mam małego "Ć")


albo spotkałam sie z takim czyms
wizażanka pisze sobie pisze....:

"blabla bla teks na całą linijkę, później daje enter i zaczyna nową linijkę od

,a poza tym powiem wam..."


raz juz zwracałam uwage jednej wizażance, ze nie dosc ze jej błędy są rażące, to jeszcze źle sie czyta jej posty. Przeprosiłam z góry i spytałam, czy ma moze dyskeksję, dysortografię...Oburzyła się, że śmiem podejrzewac ją o któres z w/w, a następnie napisała, że ona LUBI tak pisac i to jest jej styl.
Szkoda, ze regulamin forum nie przewiduje stałego bana za pisanie takich głupot.


aa i jeszcze mnie irytuje- mam nadzieje, ze nie zostanę za to zbanowana, bo to jest cytat:P- przeklinanie na forum, ale w taki sposób, że słowo samo w sobie wulgarne nie jest, ale wszyscy i tak wiedzą, o co chodzi:

"pier.dolę, kufffaaa" itd. wstawianie kropek w słowo wcale nie zmienia jego znaczenia, błaaagam Wass!!!


heh ulżyło i mnie.



btw, ja sie nie obrażam za zwracanie mi uwagi za jakieś błędy- ba, byłoby mi nawet miło, gdyby mnie ktoś sprowadził na ziemie, jesli popłniam błędy.

Widziałam jedną wizażankę, która w swoim podpisie mówiła, aby zwracac jej uwagę na ewentualne orty podoba mi sie to.
__________________
FoodSenses Jedzonko fit i absolutnie nie fit

FoodSenses INSTA #foodphotography #fitfood
roux666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 13:55   #130
Dosiak
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 2 543
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez maria28 Pokaż wiadomość
"w dwa tysiące siódmym roku"
Tak myślałam, ale w książce, która teraz czytam (Zaklęci w czasie) często pojawia się rok "dwutysięczny któryś" No co jak co, ale książki to powinny kształcić umiejętność poprawnego pisania
Dosiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 15:59   #131
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez roux666 Pokaż wiadomość
ajajaaaj dołączam do tego wątku.

Przed zjechaniem takich dziewczyn, które walą błędami powstrzymuje mnie tylko regulamin forum.

Ale krew mnie zalewa jak widze
"i powiedziałam innym dziewczyną...."

"byłam wziąśc" ( wybaczcie, nie mam małego "Ć")


albo spotkałam sie z takim czyms
wizażanka pisze sobie pisze....:

"blabla bla teks na całą linijkę, później daje enter i zaczyna nową linijkę od

,a poza tym powiem wam..."


raz juz zwracałam uwage jednej wizażance, ze nie dosc ze jej błędy są rażące, to jeszcze źle sie czyta jej posty. Przeprosiłam z góry i spytałam, czy ma moze dyskeksję, dysortografię...Oburzyła się, że śmiem podejrzewac ją o któres z w/w, a następnie napisała, że ona LUBI tak pisac i to jest jej styl.
Szkoda, ze regulamin forum nie przewiduje stałego bana za pisanie takich głupot.


aa i jeszcze mnie irytuje- mam nadzieje, ze nie zostanę za to zbanowana, bo to jest cytat:P- przeklinanie na forum, ale w taki sposób, że słowo samo w sobie wulgarne nie jest, ale wszyscy i tak wiedzą, o co chodzi:

"pier.dolę, kufffaaa" itd. wstawianie kropek w słowo wcale nie zmienia jego znaczenia, błaaagam Wass!!!


heh ulżyło i mnie.



btw, ja sie nie obrażam za zwracanie mi uwagi za jakieś błędy- ba, byłoby mi nawet miło, gdyby mnie ktoś sprowadził na ziemie, jesli popłniam błędy.

Widziałam jedną wizażankę, która w swoim podpisie mówiła, aby zwracac jej uwagę na ewentualne orty podoba mi sie to.
Hm, to chyba kwestia tego, żeby wizaż sam nie wygwiazdkował .
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-25, 17:45   #132
maria28
Kniaginia
 
Avatar maria28
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 2 799
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez Dosiak Pokaż wiadomość
Tak myślałam, ale w książce, która teraz czytam (Zaklęci w czasie) często pojawia się rok "dwutysięczny któryś" No co jak co, ale książki to powinny kształcić umiejętność poprawnego pisania

Taaak. Ostatnio coraz częściej zauważam błędy, i to w dobrych wydawnictwach.

(Roux666, tylko literówki, hehe oraz pierdółki redakcyjne, ale tych to i ja czasem nie ogarniam).
maria28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 19:45   #133
Dosiak
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 2 543
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez maria28 Pokaż wiadomość
Taaak. Ostatnio coraz częściej zauważam błędy, i to w dobrych wydawnictwach.

(Roux666, tylko literówki, hehe oraz pierdółki redakcyjne, ale tych to i ja czasem nie ogarniam).
Niestety tak, a to jest wydawnictwo nowa proza.
Dosiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 19:52   #134
Madam Coco
Rozeznanie
 
Avatar Madam Coco
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 717
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez panierrka Pokaż wiadomość
Nie wiedziałam. Dzięki

Cytat:
Napisane przez Niezmienna Pokaż wiadomość
Madam Coco, nie wiedziałam I super , że to napisałas bo żyłabym dalej w głębokiej nieświadomości

Uważam za głupotę fakt, że nie można nikomu zwrócic uwagi -grzecznie oczywiście, że robi jakiś błąd.
Ja nie miałabym nic przeciwko, gdyby ktoś mi zwrócił uwagę. Może nie robię wielu błędów, ale niestety też mi się zdarzają.
Wstyd mi czasem, że nie wiem jak napisac jakieś słowo< nawet , jeśli to bardzo rzadko używane słowo> dlatego zawsze sięgam po słownik.
A jak czytam słowo "rozumie" to aż mnie szlag trafia!
Nie wspomnę o tym, że coraz częściej słyszę, jak ktos wyraźnie akcentuje mowiąc to E....Tragedia!
Nie ma za co Przydałam się na coś

Niezmienna - popieram Cię, bo też uważam, że grzeczne zwrócenie uwagi, że ktoś zrobił jakiś błąd nie jest czymś złym, ale wiem jakie to niesie za sobą czasami konsekwencje kiedy od słowa do słowa takie zwrócenie uwagi potrafi się przerodzić w olbrzymią kłótnię. Wiadomo jacy potrafią być niektórzy ludzie, którzy nie znoszą krytyki pod swoim adresem. Ja też wolę jak ktoś mi zwróci uwagę (nawet abstrahując od błędów, czyli w innych dziedzinach życia) to jestem raczej mu wdzięczna i śmieję się z tego, bo mam dystans do siebie.

Cytat:
Napisane przez Bothi Pokaż wiadomość
Mnie irytuje błędne użycie wyrazu skąd - skond, skont, z skąd

I jeszcze denerwuje mnie, że ludzie tłumaczą kiepską ortografię tym, że mają dysleksję, dysgrafię.
Zawsze wtedy odpowiadam - z kątowni
Co do wymówki - też Cię poprę, bo dla mnie dysleksja (dysgrafia już niekoniecznie, bo chodzi o charakter pisma) jest lenistwem. Dzisiaj nie dziwi mnie nawet to, że dorosły człowiek po studiach potrafi zrobić błąd w banalnym słowie, którego pisowni uczą w szkole podstawowej i tłumaczy się przy tym "dysleksją". Kiedyś coś takiego nie istniało, a teraz? Teraz nawet są ulgi na maturach i wszelakich egzaminach kiedy posiada się papierek od lekarza Gdyby dzieci były bardziej naciskane przez rodziców do przykładania się w szkole do nauki nie byłoby tego wszystkiego, a tak dzieci zamiast czytać, wolą grać w durne gry na komputerze.

Cytat:
Napisane przez fairyy Pokaż wiadomość
Mam pytanie odnośnie mimo że/pomimo iż .Czy to nie jest tak ,ze nie stawiamy tam przecinka tylko wtedy gdy zaczynamy tym zdanie ,a jesli jest to w srodku zdania to jest przecinek bo wydaje mi sie ,ze tak słyszałam tylko nie wiem czy to prawda?(Mam problem z tymi przecinkami dlatego pytam)
Cytat:
Napisane przez larva Pokaż wiadomość
Nigdy nie rozdzielamy tego przecinkiem, bo to funkcjonuje razem. Jeśli przeczytasz zdanie i podzielisz na logiczne człony, to "mimo że" zawsze musi być razem. Popatrz:

Kupiłam sweterek, mimo że już taki mam.
Kupiłam sweterek mimo, że taki mam - no bez sensu, co znaczy "mimo" przed przecinkiem?
Bardzo dobrze wytłumaczyłaś - tak na "logikę" jakby ktoś nie mógł zapamiętać





Co do całej interpunkcji ja zawsze stawiam przecinki na "wyczucie", ale oczywiście ze znajomością zasad

Kiedyś niemiłosiernie denerwował mnie błąd w wymowie i zawsze każdego poprawiałam, ale już dałam sobie spokój, bo to po prostu wryło się w język polski, mianowicie chodzi mi o:

wczorej - a poprawnie - wczoraj.

Czy któraś z Was też to zauważyła?

Jeszcze bardzo zwracam uwagę na poprawną odmianę zaimków, czyli nie tą książkę, ale tę książkę kupujemy. W bierniku rodzaju żeńskiego zawsze zaimek ma postać .
__________________
Finezja życia.
Madam Coco jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 19:55   #135
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Dobija mnie kompletnie, kiedy ludzie nie potrafią odmieniać rzeczowników i czasowników. Błędy, z którymi się spotykam dość często i które mnie załamują:
1. podaj mi tego noża/tego widelca (!)
2. nie tupajcie tak!
3. wyniesę śmiecie
4. nie kłamę
5. lubiałem/lubiałam
6. tutej/dzisiej
Jest jeszcze wiele innych oczywiście Również denerwuje mnie, kiedy ktoś nie używa w ogóle znaków interpunkcyjnych - kiedy widzę taki teksty nawet nie chce mi się go czytać. Nie jestem mistrzem ortografii, ale jednak błędy popełniane przez niektórych sprawiają, że czasami budzi się we mnie agresja
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-25, 22:40   #136
Milena13
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 844
GG do Milena13
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez Jakkolwiek Pokaż wiadomość


---------- Dopisano o 12:45 ---------- Poprzedni post napisano o 12:43 ----------


Wygląda jak słowo z wątku 'uderz głową w klawiaturę i zobacz co wyjdzie' Aż nie wierzę, że ktoś to zrobił niechcący z tym biednym 'wschodem'. Choć dziś na forum wielbicieli książek spotkałam się z 'kturym', więc wszystko jest możliwe
W podstawówce wszystko jest możliwe

Mnie strasznie irytują wyrazy typu: wziąłem/ wzięłem , no normalnie nie mogę. Dużo podobnych wyrazów jest, słyszałam że obie formy i ta z ą i ta z e są poprawne:confus ed: ale jakoś tej z e nie mogę przetrawić.

(ps: w życiu tak nie uważałam na pisownię jak teraz, pisząc w tym wątku )
__________________



droga gitaro, przepraszam, ale teraz moje palce Cię nienawidzą.
Milena13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 00:11   #137
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Wiele jest zasad w języku, które nie maja sensu albo nauczyciel nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego to ma sens. I dlatego ludzie sami dostosowują niektóre wyrazy do pozostałych zasad i to ma jak najbardziej prawo bytu i po jakimś czasie używania zostaje wprowadzone do słownika jako poprawne. Język nie jest czymś sztywnym, musi ewoluować. Aczkolwiek to nie musi być oczywiście w stronę zwykłej głupoty.

"Poszłam", więc "poszłem" a nie "poszedłem". Może to kogoś razi, ale już zostało uznane za poprawne i pewnie znajdzie się w nowej edycji słownika.

Ale wkurzyło mnie niemiłosiernie, gdy potraktowali mnie jak idiotkę i kazali iść się doedukować ze słownikiem, bo według nich(studentów dodam) schizofrenia pisze się przez M(schizofreMia).

To samo jak komuś powiem, że we "wziąć" nie ma Ś. Każą mi iść sprawdzić sobie w słowniku. I co takim powiedzieć. Najlepiej dać sobie spokój ;/ Za dużo nerwów.

Pamiętam jak się kłóciłam z panią od polskiego w podstawówce chyba o przecinek przed "że" "który". Mówiłam jej, że nie zawsze tam jest przecinek, czasem jest jeszcze jedno słowo za przecinkiem. A ona swoje, że nie ma mowy, zawsze przecinek i od razu po tym "że" i "który". No to co się dziwić, że uczniowie tak zapamiętują i potem piszą "mimo, że".

Aczkolwiek uważam, że najważniejsza jest treść wypowiedzi a nie jej forma. Poprawne gadanie bez sensu w stylu Ziobro talk wcale nie musi być wartościowe, co pewnie większość wie z wykładów na studiach ;p Kiedy ktoś ma coś mądrego do powiedzenia to nieraz robi to w bardzo prosty sposób, niekoniecznie poprawny, ale za to zrozumiały.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 00:19   #138
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
"Poszłam", więc "poszłem" a nie "poszedłem". Może to kogoś razi, ale już zostało uznane za poprawne i pewnie znajdzie się w nowej edycji słownika.
Jestem bardzo ciekawa kto i kiedy uznał "poszłem" za poprawne.

Znalazłam za to takie wytłumaczenie (strona Poradni językowej PWN): http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10458.

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
Wiele jest zasad w języku, które nie maja sensu
Któreż to zasady według Ciebie nie mają sensu?

Edytowane przez hanjah
Czas edycji: 2010-07-26 o 00:23
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 00:22   #139
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
To samo jak komuś powiem, że we "wziąć" nie ma Ś. Każą mi iść sprawdzić sobie w słowniku. I co takim powiedzieć. Najlepiej dać sobie spokój ;/ Za dużo nerwów.
Ja wtedy sama ich odsyłam do słownika. Najczęściej do takich konfrontacji u mnie dochodzi na forach internetowych, więc ja myk - i daję link do słownika poprawnej polszczyzny gdzie widnieje "wziąć"
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-26, 00:26   #140
hanjah
Zakorzenienie
 
Avatar hanjah
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 786
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Ja wtedy sama ich odsyłam do słownika. Najczęściej do takich konfrontacji u mnie dochodzi na forach internetowych, więc ja myk - i daję link do słownika poprawnej polszczyzny gdzie widnieje "wziąć"
I to jest dobry sposób Może jak ktoś zobaczy poprawną formę czarno na białym to w końcu ją zapamięta
hanjah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 00:49   #141
Neciak89
Zakorzenienie
 
Avatar Neciak89
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 12 007
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Ja dziś w napisach do serialu widziałam "wyszedłam"

Nie trawię "choć" zamiast "chodź" i na odwrót

Do tego dziś na forum widziałam coś w stylu "w/w wcześniej".

A co do to tego, że dziewczyny na polonistyce robią błędy, ja zawsze byłam świetna z ortografii, a gdy zaczęłam sprawdzać szkolne wypracowania mojej siostry już nie wiedziałam co jak się pisze..
__________________

Kosmetycznie

Cytat:
Z kobietami nigdy nic nie wiadomo, bo są jak fizyka kwantowa. Znając położenie kobiety nie jesteś w stanie stwierdzić co ona myśli a znając jej myśli nie jesteś w stanie stwierdzić gdzie ona jest.
(...)Kobieta jest dla siebie taką samą zagadką jak dla świata zewnętrznego.
Neciak89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 00:51   #142
szaramieta
Rozeznanie
 
Avatar szaramieta
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 786
GG do szaramieta
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
Ale wkurzyło mnie niemiłosiernie, gdy potraktowali mnie jak idiotkę i kazali iść się doedukować ze słownikiem, bo według nich(studentów dodam) schizofrenia pisze się przez M(schizofreMia).

To samo jak komuś powiem, że we "wziąć" nie ma Ś. Każą mi iść sprawdzić sobie w słowniku. I co takim powiedzieć. Najlepiej dać sobie spokój ;/ Za dużo nerwów.
Mnie po prostu krew zalewa, gdy ktoś poprawia mnie, a wiem, że nie ma racji.

Przypomniała mi się jeszcze pewna sytuacja. Jedno z najlepszych LO, dodam że klasa humanistyczna. Rozmowa dwóch dziewczyn siedzących za mną:
1: "Jak się pisze wziąć?" (w mowie wyraźne WZIĄŚĆ)
2. "No normalnie - wziąść: w-z-i-ą-ś-ć"

bez komentarza

Neciak: No, widzę, że nie tylko w humanach ale i na polonistyce... Dla mnie to niewyobrażalne

Edytowane przez szaramieta
Czas edycji: 2010-07-26 o 00:54
szaramieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 00:57   #143
Neciak89
Zakorzenienie
 
Avatar Neciak89
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 12 007
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Ale po mojej siostrze widzę, że jeśli się chce, to można się ortografii nauczyć. Zaczęła czytać dużo książek i teraz jest super. Właśnie dlatego mam wrażenie, że ludzie robiący błędy nie czytają książek.
__________________

Kosmetycznie

Cytat:
Z kobietami nigdy nic nie wiadomo, bo są jak fizyka kwantowa. Znając położenie kobiety nie jesteś w stanie stwierdzić co ona myśli a znając jej myśli nie jesteś w stanie stwierdzić gdzie ona jest.
(...)Kobieta jest dla siebie taką samą zagadką jak dla świata zewnętrznego.
Neciak89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 01:36   #144
szaramieta
Rozeznanie
 
Avatar szaramieta
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 786
GG do szaramieta
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

To na pewno dużo daje
I z drugiej strony - czytanie na przykład forów (gdzie właśnie roi się od błędów) wpływa na to, że nawet człowiek, który nigdy nie robił błędów nagle zaczyna się zastanawiać, jak coś napisać. Widzę po sobie
szaramieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 08:50   #145
ankasz
Zakorzenienie
 
Avatar ankasz
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 001
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez Dosiak Pokaż wiadomość
Niestety tak, a to jest wydawnictwo nowa proza.
Witamy w postmodernizmie. Niestety, ale teraz autor może wszystko, tak jak papier wszystko przyjmie. Autor może postanowić napisać całą książkę wbrew wszelkim zasadom gramatycznym i stylistycznym i ma do tego prawo. A krytycy stwierdzą, że jest to takie "nowoczesne i (neo)awangardowe" i napiszą recenzję-pean wychwalający pod niebiosa owe "dzieło"..

Cytat:
Napisane przez Neciak89 Pokaż wiadomość
Ale po mojej siostrze widzę, że jeśli się chce, to można się ortografii nauczyć. Zaczęła czytać dużo książek i teraz jest super. Właśnie dlatego mam wrażenie, że ludzie robiący błędy nie czytają książek.
Nie do końca
Jestem studentką filologii polskiej i czytam baaaardzo dużo książek. Zresztą, nie wyobrażam sobie bez nich normalnego funkcjonowania.
ALE na pierwszym roku studiów miałam gramatykę opisową języka polskiego (kto miał, zrozumie ) na której poznaje się język polski "od kuchni". Przez pierwszy rok (przedmiot trwał u mnie 4 semestry) trzeba było zapomnieć o wszelkich zasadach ortograficznych, ponieważ uczyliśmy się pisma fonetycznego. Nie ma tu żadnych podziałów na ż i rz, na ó czy u. Często ą i om, on jest używane całkiem inaczej niż w piśmie ortograficznym. Oczywiście obowiązują też inne zasady, w załączniku zapis jednego, bardzo znanego słowa - codziennie używacie na 100% - wybaczcie że w paincie, ale nie chciało mi się szukać znaków fonetycznych na necie (teraz zaczęły brać mnie wątpliwości - czy dobrze zapisałam. Mam nadzieję, że tak i nie będzie wstydu )

Wracając do sedna sprawy - to, że przez ponad rok nie musiałam zwracać uwagi na ortografię (na innych przedmiotach owszem, ale GOJP to taki przedmiot, że na pierwszym roku trzeba było się przyłożyć jak do mało czego - taka kobyła ) i uwierzcie, do dzisiaj nie potrafię się otrząsnąć. Tak, jak zaraz po maturze nie robiłam żadnego błędu ortograficznego, to teraz jest to tak częste, że aż wstyd.

A podpis mam taki a nie inny, bo nie chcę, żeby w moich postach pojawiały się orty a jeśli już si pojawią, to żeby szybciutko zniknęły
__________________
"from delusion lead me to the truth.."

mam orta w poście? daj znać, nie obrażę się

Edytowane przez ankasz
Czas edycji: 2010-07-26 o 09:27 Powód: ź -> z ;)
ankasz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 09:11   #146
maria28
Kniaginia
 
Avatar maria28
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 2 799
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez ankasz Pokaż wiadomość
Witamy w postmoderniźmie. Niestety, ale teraz autor może wszystko, tak jak papier wszystko przyjmie. Autor może postanowić napisać całą książkę wbrew wszelkim zasadom gramatycznym i stylistycznym i ma do tego prawo. A krytycy stwierdzą, że jest to takie "nowoczesne i (neo)awangardowe" i napiszą recenzję-pean wychwalający pod niebiosa owe "dzieło"..
Tak, ale to coś zupełnie innego. Ja myślałam np. o wydawnictwie Znak i normalnych nie postmodernistycznych powieściach, przy których korektor się nie spisał po prostu

Cytat:
Nie do końca
Jestem studentką filologii polskiej i czytam baaaardzo dużo książek. Zresztą, nie wyobrażam sobie bez nich normalnego funkcjonowania.
ALE na pierwszym roku studiów miałam gramatykę opisową języka polskiego (kto miał, zrozumie ) na której poznaje się język polski "od kuchni". Przez pierwszy rok (przedmiot trwał u mnie 4 semestry) trzeba było zapomnieć o wszelkich zasadach ortograficznych, ponieważ uczyliśmy się pisma fonetycznego. Nie ma tu żadnych podziałów na ż i rz, na ó czy u. Często ą i om, on jest używane całkiem inaczej niż w piśmie ortograficznym. Oczywiście obowiązują też inne zasady, w załączniku zapis jednego, bardzo znanego słowa - codziennie używacie na 100% - wybaczcie że w paincie, ale nie chciało mi się szukać znaków fonetycznych na necie (teraz zaczęły brać mnie wątpliwości - czy dobrze zapisałam. Mam nadzieję, że tak i nie będzie wstydu )

Wracając do sedna sprawy - to, że przez ponad rok nie musiałam zwracać uwagi na ortografię (na innych przedmiotach owszem, ale GOJP to taki przedmiot, że na pierwszym roku trzeba było się przyłożyć jak do mało czego - taka kobyła ) i uwierzcie, do dzisiaj nie potrafię się otrząsnąć. Tak, jak zaraz po maturze nie robiłam żadnego błędu ortograficznego, to teraz jest to tak częste, że aż wstyd.

A podpis mam taki a nie inny, bo nie chcę, żeby w moich postach pojawiały się orty a jeśli już si pojawią, to żeby szybciutko zniknęły

Ankasz, za Chiny nie wiem co to za słowo (miałam opisówkę, ale z języka obcego)
A, postmodernizmie

Czytanie książek swoją drogą. Ja, jak mam wątpliwości, to zaglądam do słownika. Grunt to te wątpliwości w ogóle mieć.
maria28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 09:29   #147
ankasz
Zakorzenienie
 
Avatar ankasz
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 001
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez maria28 Pokaż wiadomość

Ankasz, za Chiny nie wiem co to za słowo (miałam opisówkę, ale z języka obcego)
A, postmodernizmie
poprawione

a to słowo to -> dzień
__________________
"from delusion lead me to the truth.."

mam orta w poście? daj znać, nie obrażę się
ankasz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 09:38   #148
Neciak89
Zakorzenienie
 
Avatar Neciak89
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 12 007
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez ankasz Pokaż wiadomość

Nie do końca
Jestem studentką filologii polskiej i czytam baaaardzo dużo książek.
Mówiłam o ludziach poza takimi studiami
__________________

Kosmetycznie

Cytat:
Z kobietami nigdy nic nie wiadomo, bo są jak fizyka kwantowa. Znając położenie kobiety nie jesteś w stanie stwierdzić co ona myśli a znając jej myśli nie jesteś w stanie stwierdzić gdzie ona jest.
(...)Kobieta jest dla siebie taką samą zagadką jak dla świata zewnętrznego.
Neciak89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 09:41   #149
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez ankasz Pokaż wiadomość
poprawione

a to słowo to -> dzień
ha no niezle
a moze mi ktos powiedzieć na co jest ta gramatyka opisowa?do czego to się przydaje potem?
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat




yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-26, 10:14   #150
ankasz
Zakorzenienie
 
Avatar ankasz
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 001
Dot.: Co to za plaga ostatnio?

Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość
ha no niezle
a moze mi ktos powiedzieć na co jest ta gramatyka opisowa?do czego to się przydaje potem?
w praktyce - do niczego

pismo fonetyczne to powinno pojawić sie tylko w filologiach obcych - często słowa są zapisane fonetycznie, żeby wiedzieć, jak je wymawiać.
Reszta gramatyki opisowej to już podstawy - rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek i te wszystkie niepotrzebne rzeczy które człowiek powinien znać od szkoły podstawowej.
__________________
"from delusion lead me to the truth.."

mam orta w poście? daj znać, nie obrażę się
ankasz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:55.