Sumienie jest wytworem kultury, czy religii - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-09, 12:46   #1
Velamo
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 23

Sumienie jest wytworem kultury, czy religii


Interpretacja dowolna. Nie chcę nic pisać, by nie sugerować komukolwiek odpowiedzi. Później dodam swoją odpowiedź .
__________________
''Strzelać powinni Ci- Co gotowi są zginąć''
Velamo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-09, 13:00   #2
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Trochę interesuję się tematem (socjobiologia) i wiem, że sumienie jest to coś wrodzonego, część natury ludzkiej. Tak uważa wielu psychologów ewolucyjnych i ja się z tym zgadzam.
A religia jest tworem kultury, albo jest jej częścią, zależy.
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-09, 16:31   #3
Angelene_
Raczkowanie
 
Avatar Angelene_
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 138
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Moim zdaniem sumienie jest tworem trzymającym w rydzach naszą moralność, poczynania. Sumienie to coś w rodzaju ograniczenia swobody, ale także za jego sprawą jesteśmy ludźmi z zasadami.

Religia bardzo dużo się na ten temat wypowiada i piętnuje to pojęcie, lecz przecież ludzie niewierzący nie są pozbawieni sumienia, więc zgadzam się z poprzedniczką
Angelene_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-09, 20:16   #4
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez Angelene_ Pokaż wiadomość
Moim zdaniem sumienie jest tworem trzymającym w rydzach naszą moralność, poczynania. Sumienie to coś w rodzaju ograniczenia swobody, ale także za jego sprawą jesteśmy ludźmi z zasadami.

Religia bardzo dużo się na ten temat wypowiada i piętnuje to pojęcie, lecz przecież ludzie niewierzący nie są pozbawieni sumienia, więc zgadzam się z poprzedniczką
Czy mogłabyś napisać coś więcej, bo chyba nie zrozumiałam, co miałaś na myśli. Co piętnuje religia? Pojęcie sumienia?

Uważam, ze geneza sumienia nie ma nic wspólnego z religią. Wiara jest dobrowolnym aktem, natomiast sumienie - czy tego chcemy, czy nie - jest jakąś wrodzoną świadomością, wyczuloną na sprawy natury etycznej.
Wiara może kształtować sumienie, jego granice, jednak nie religia sprawia, że to sumienie jest.
W końcu nie tylko ludzie wierzący są wspaniałomyślni, dobrzy, uczciwi, etc.

Sumienie jest dla mnie czymś w stylu superego.
Albo tabula rasa - czysta karta, którą formuje środowisko, w którym przebywamy.

Edytowane przez larva
Czas edycji: 2010-08-09 o 20:22
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-09, 20:41   #5
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Nie zrozumiałam ostatniego Twojego zdania, Larvo. Mogłabyś wyjaśnić? Dzięki
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 09:07   #6
Angelene_
Raczkowanie
 
Avatar Angelene_
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 138
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Napisałam piętnuje, ale raczej wykorzystuje by uwrażliwić ludzi na kwestie dobra i zła. Sumienie nie jest wytworem religii, ponieważ posiada je każdy człowiek, niezależnie od tego czy wyznaje jakąś wiarę.

---------- Dopisano o 10:07 ---------- Poprzedni post napisano o 10:07 ----------

Uważam, ze geneza sumienia nie ma nic wspólnego z religią. Wiara jest dobrowolnym aktem, natomiast sumienie - czy tego chcemy, czy nie - jest jakąś wrodzoną świadomością, wyczuloną na sprawy natury etycznej.
Wiara może kształtować sumienie, jego granice, jednak nie religia sprawia, że to sumienie jest.
W końcu nie tylko ludzie wierzący są wspaniałomyślni, dobrzy, uczciwi, etc.

Zgadzam się
Angelene_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 09:57   #7
sine.ira
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 15 264
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Z sumieniem nieoderwalnie łączy się moralność, a ona z kolei swoje źródło ma w wychowaniu, wpojeniu człowiekowi określonych zasad w procesie wychowania. Z tego z kolei bierze się też umiejętność oceny swojego postępowania (u człowieka bez psychicznych dysfunkcji). Religia może być czynnikiem "wspomagającym" w tym procesie ale nie musi (choć zwykle jest).
Pewne normy i zasady moralne są wspólne dla wszystkich kultur, inne się nieznacznie różnią, a jeszcze inne są zupełnie odmienne.
sine.ira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-08-10, 10:12   #8
panierrka
Zadomowienie
 
Avatar panierrka
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 1 323
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Pewnie odkąd ludzie zaczęli żyć w stadzie, powstały zasady współżycia, to i powstał "wewnętrzny głos" egzekwujący wpojone zasady.

Duuużo później powstała religia.

Tak myślę.
__________________
1. Anonimowość w internecie to mit.
2. Wszystko wrzucone do internetu zostanie w nim na zawsze.
3. Jeżeli wyśmiewasz czyjś błąd ortograficzny to znaczy, że nie masz argumentów.

Rozsądek przede wszystkim.

Pisz poprawnie zamiast szukać wymówek...!
...albo chociaż się staraj - tak jak ja
panierrka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 10:39   #9
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Zakładając, że sumienie nie u każdej jednostki działa jednakowo, nawet w obrębie danej grupy, w której panują określone zasady...

myślę, że jest wypadkową wielu czynników: determinacji środowiskowej, religii, wychowania ( w tym działalności sumień innych człownków rodziny), spotkanych osób, przeżytych doświadczeń, religii, kręgu kulturowego i cech charakteru danego człowieka.
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 10:41   #10
sine.ira
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 15 264
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Pomijając to, że religia też jest ludzkim wytworem.
sine.ira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 10:55   #11
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez sine.ira Pokaż wiadomość
Pomijając to, że religia też jest ludzkim wytworem.

Oczywiście, z tym, że te wytwory różnią się między sobą. Bardziej lub mniej.

Kultura również.

I w ten oto sposób mozna dojść do wniosku, że człowiek sam uaktywnia własne sumienie, na takim levelu, jaki uważa za słuszny.

Jednakże niektóre osoby wierzące nie zgodzą się, że religia jest wytworem czysto ludzkim, gdyż traktuja ją jak przymierze zawarte z Bogiem i łaskę, a więc coś co pochodzi z inwencji boskiej, w której to relacji człowiek to tylko (albo aż) 50%
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-10, 13:40   #12
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez dzustam
Jednakże niektóre osoby wierzące nie zgodzą się, że religia jest wytworem czysto ludzkim, gdyż traktuja ją jak przymierze zawarte z Bogiem i łaskę, a więc coś co pochodzi z inwencji boskiej, w której to relacji człowiek to tylko (albo aż) 50%

Ale to chyba zależy, W CO wierzące. Nie wydaje mi się, aby to było uniwersalne i dotyczyło wszystkich osób wierzących "w coś".
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 14:59   #13
SekretnyWachlarz
Zakorzenienie
 
Avatar SekretnyWachlarz
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 13 378
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez dzustam Pokaż wiadomość
Oczywiście, z tym, że te wytwory różnią się między sobą. Bardziej lub mniej.

Kultura również.

I w ten oto sposób mozna dojść do wniosku, że człowiek sam uaktywnia własne sumienie, na takim levelu, jaki uważa za słuszny.

Jednakże niektóre osoby wierzące nie zgodzą się, że religia jest wytworem czysto ludzkim, gdyż traktuja ją jak przymierze zawarte z Bogiem i łaskę, a więc coś co pochodzi z inwencji boskiej, w której to relacji człowiek to tylko (albo aż) 50%
Popieram.
__________________
"Któregoś dnia zrozumiesz, że szukasz tego, co już posiadasz".

Treningi
2016: 117/100
2017: 71/100

SekretnyWachlarz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 18:32   #14
Kica.
Zakorzenienie
 
Avatar Kica.
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 453
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

na pewno nie jest wytworem religii.
ja jestem ateistką, a sumienie także posiadam
myślę że ono wynika z naszych przekonań (które mogła zdeterminować również religia, o ile jesteśmy wierzący, ale takża masa innych czynników jak środowisko w którym zyjemy, ludzie których znamy, doświadczenia które przeżyliśmy itd)
__________________
INSTAGRAM
ZDROWIE.VEGIE.PL
Kica. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 19:09   #15
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Sumienie to wytwór kultury.
Dlaczego?
Bo zupełnie inne sumienie (a więc co innego uznawane było/jest za zło) mają/mieli: starożytni Rzymianie, szlachta XVI wiecznej Polski, Indianie prekolumbijscy, Arabowie, współczesne społeczeństwa zachodu, społeczeństwa wschodu itd.

Zabijanie nie zawsze było/jest złem dla człowieka.
Rzymian nie miał skrupułów zabijając niewolnika
Szlachcic - kogoś niższego stanu, lub szlachcica w pojedynku
Indianie - pokonanych wrogów
Arabowie islamscy - osoby innej wiary
społeczeństwa wschodu - samobójstwa honorowe
współczesne społeczeństwa zachodu - tylko w obronie własnej lub ojczyzny
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 20:30   #16
Lady in Blue
Zakorzenienie
 
Avatar Lady in Blue
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 5 651
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Ja zacytuję słowa F. Dostojewskiego:

"Boga nie ma – jest tylko sumienie"

I tego się trzymam.
__________________
Cytat:
Napisane przez WhiteCherry Pokaż wiadomość
mnie jedynie rozwala zawsze taki pogląd - wszędzie na zachodzie jest świetnie, krainy mlekiem i miodem płynące, tolerancja i dobry gust w każdej dzielnicy, a w tej Polsce to sam zaścianek i ludzi na Vogue'a nie stać

Lady in Blue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 21:03   #17
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

ewolucji

tyle mam do powiedzenia
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 21:31   #18
noelia007
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 468
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Sine.ira Mam pytanie Kochana, wierzysz czy nie wierzysz w Boga? Bo wywnioskowałam z twojej wypowiedzi, że raczej jesteś ateistką?
Mogłabyś mi coś więcej napisać, albo polecić jakąś książkę albo coś? Bo jak piszesz takie zdanie to chyba musisz być w temacie.
Może czytałaś książkę "Bóg Urojony", ale autora książki zapomniałam.

Dziewczyny, a myślicie, że istnieje człowiek bez sumienia, typowa znieczulica? Bo chyba każdy to sumienie posiada, bo jedna pisała, że to jest ludzkie, wpisane w geny czy jak.Inni, że to zależy od czasów w jakich żyjemy.Czyli właściwie wychodzi na to, że od zasad społeczeństwa.Bo w średniowieczu ludzie nie cackali się z niewolnikami, no takie czasy były, niestety. Może to zależy od dzieciństwa, no ja nie wiem.

Chętnie bym porozmawiała w roku szkolnym z katechetką na ten temat, tylko muszę kilka książek przeczytać.I chyba zacznę od Biblii.

Jeśli macie do polecenia jakieś książki ateistów bądź wierzących to chętnie przeczytam.

---------- Dopisano o 22:31 ---------- Poprzedni post napisano o 22:24 ----------

Cytat:
Napisane przez Lady in Blue Pokaż wiadomość
Ja zacytuję słowa F. Dostojewskiego:

"Boga nie ma – jest tylko sumienie"

I tego się trzymam.
Hej.Przepraszam, że się wtrącam, ale czytam właśnie cytaty Tego Dostojewskiego i pisze tak:

Jakże wielką radość ma matka, kiedy widzi pierwszy uśmiech swojego dziecka. Taką samą radość odczuwa zawsze Bóg, kiedy widzi z wysokości nieba grzesznika, który zaczyna modlić się do niego całym sercem.

— Fiodor Dostojewski

I często jest wzmianka o Bogu, to on był wierzący czy niewierzący?
__________________
Jak zrobię błąd w pisowni, popraw mnie, jeśli możesz.
noelia007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 21:46   #19
sine.ira
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 15 264
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez noelia007 Pokaż wiadomość
wierzysz czy nie wierzysz w Boga?
Cytat:
Napisane przez noelia007 Pokaż wiadomość
I często jest wzmianka o Bogu, to on był wierzący czy niewierzący?
A dlaczego tak Cię interesuje czy ja i Dostojewski jesteśmy wierzący ?
sine.ira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-10, 21:51   #20
Lady in Blue
Zakorzenienie
 
Avatar Lady in Blue
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 5 651
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez noelia007 Pokaż wiadomość
Sine.ira Mam pytanie Kochana, wierzysz czy nie wierzysz w Boga? Bo wywnioskowałam z twojej wypowiedzi, że raczej jesteś ateistką?
Mogłabyś mi coś więcej napisać, albo polecić jakąś książkę albo coś? Bo jak piszesz takie zdanie to chyba musisz być w temacie.
Może czytałaś książkę "Bóg Urojony", ale autora książki zapomniałam.

Dziewczyny, a myślicie, że istnieje człowiek bez sumienia, typowa znieczulica? Bo chyba każdy to sumienie posiada, bo jedna pisała, że to jest ludzkie, wpisane w geny czy jak.Inni, że to zależy od czasów w jakich żyjemy.Czyli właściwie wychodzi na to, że od zasad społeczeństwa.Bo w średniowieczu ludzie nie cackali się z niewolnikami, no takie czasy były, niestety. Może to zależy od dzieciństwa, no ja nie wiem.

Chętnie bym porozmawiała w roku szkolnym z katechetką na ten temat, tylko muszę kilka książek przeczytać.I chyba zacznę od Biblii.

Jeśli macie do polecenia jakieś książki ateistów bądź wierzących to chętnie przeczytam.

---------- Dopisano o 22:31 ---------- Poprzedni post napisano o 22:24 ----------



Hej.Przepraszam, że się wtrącam, ale czytam właśnie cytaty Tego Dostojewskiego i pisze tak:

Jakże wielką radość ma matka, kiedy widzi pierwszy uśmiech swojego dziecka. Taką samą radość odczuwa zawsze Bóg, kiedy widzi z wysokości nieba grzesznika, który zaczyna modlić się do niego całym sercem.

— Fiodor Dostojewski

I często jest wzmianka o Bogu, to on był wierzący czy niewierzący?
Podobno był niewierzący, ale pewna w 100% nie jestem Zaś na pewno był negatywnie nastawiony do Polaków - to taka ciekawostka
__________________
Cytat:
Napisane przez WhiteCherry Pokaż wiadomość
mnie jedynie rozwala zawsze taki pogląd - wszędzie na zachodzie jest świetnie, krainy mlekiem i miodem płynące, tolerancja i dobry gust w każdej dzielnicy, a w tej Polsce to sam zaścianek i ludzi na Vogue'a nie stać

Lady in Blue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 22:37   #21
201604190949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 7 274
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez noelia007 Pokaż wiadomość
Sine.ira Mam pytanie Kochana, wierzysz czy nie wierzysz w Boga? Bo wywnioskowałam z twojej wypowiedzi, że raczej jesteś ateistką?
Mogłabyś mi coś więcej napisać, albo polecić jakąś książkę albo coś? Bo jak piszesz takie zdanie to chyba musisz być w temacie.
Może czytałaś książkę "Bóg Urojony", ale autora książki zapomniałam.

Dziewczyny, a myślicie, że istnieje człowiek bez sumienia, typowa znieczulica? Bo chyba każdy to sumienie posiada, bo jedna pisała, że to jest ludzkie, wpisane w geny czy jak.Inni, że to zależy od czasów w jakich żyjemy.Czyli właściwie wychodzi na to, że od zasad społeczeństwa.Bo w średniowieczu ludzie nie cackali się z niewolnikami, no takie czasy były, niestety. Może to zależy od dzieciństwa, no ja nie wiem.

Chętnie bym porozmawiała w roku szkolnym z katechetką na ten temat, tylko muszę kilka książek przeczytać.I chyba zacznę od Biblii.

Jeśli macie do polecenia jakieś książki ateistów bądź wierzących to chętnie przeczytam.

---------- Dopisano o 22:31 ---------- Poprzedni post napisano o 22:24 ----------



Hej.Przepraszam, że się wtrącam, ale czytam właśnie cytaty Tego Dostojewskiego i pisze tak:

Jakże wielką radość ma matka, kiedy widzi pierwszy uśmiech swojego dziecka. Taką samą radość odczuwa zawsze Bóg, kiedy widzi z wysokości nieba grzesznika, który zaczyna modlić się do niego całym sercem.

— Fiodor Dostojewski

I często jest wzmianka o Bogu, to on był wierzący czy niewierzący?
Psychopaci podobno nie mają sumienia. Nie mają go bo są antyspołeczni. Nie odczuwają empatii.
Wychodzi na to, że do posiadania sumienia niezbędne jest odczuwanie emocji.
Moim zdaniem na bazie emocji właśnie kultura stworzyła podwaliny pod istnienie sumienia.
Religia jest z tym związana tyle na ile jest związana z daną kulturą.
201604190949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 22:52   #22
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez Jula Pokaż wiadomość
Ale to chyba zależy, W CO wierzące. Nie wydaje mi się, aby to było uniwersalne i dotyczyło wszystkich osób wierzących "w coś".
[/COLOR]
Cytat:
Napisane przez dzustam Pokaż wiadomość
Jednakże niektóre osoby wierzące nie zgodzą się, że religia jest wytworem czysto ludzkim, gdyż traktuja ją jak przymierze zawarte z Bogiem i łaskę, a więc coś co pochodzi z inwencji boskiej, w której to relacji człowiek to tylko (albo aż) 50%
Dlatego napisałam niektóre. I dotyczy to w większości religii monoteistycznych, nie tylko kościoła katolickiego.
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 23:03   #23
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez noelia700
Sine.ira Mam pytanie Kochana, wierzysz czy nie wierzysz w Boga? Bo wywnioskowałam z twojej wypowiedzi, że raczej jesteś ateistką?
Mogłabyś mi coś więcej napisać, albo polecić jakąś książkę albo coś? Bo jak piszesz takie zdanie to chyba musisz być w temacie.
Może czytałaś książkę "Bóg Urojony", ale autora książki zapomniałam.
Ja nie Sine.ira, ale podpowiem - Richard Dawkins. I ja czytałam.
A co konkretnie Cię interesuje?

BTW, w kwestii sumienia i pokrewnych, polecam wszystkim "Moralne zwierzę" Roberta Wrighta. Ciężko to dostać ale warto. Jedna z najlepszych na mojej liście "otwieraczy oczu"
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 23:23   #24
201604190949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 7 274
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez dzustam Pokaż wiadomość
Dlatego napisałam niektóre. I dotyczy to w większości religii monoteistycznych, nie tylko kościoła katolickiego.

Jednakże niektóre osoby wierzące nie zgodzą się, że religia jest wytworem czysto ludzkim, gdyż traktuja ją jak przymierze zawarte z Bogiem i łaskę, a więc coś co pochodzi z inwencji boskiej, w której to relacji człowiek to tylko (albo aż) 50%

Tylko, że człowiek jest tu jednak ważniejszym hm... czynnikiem. Gdyby człowiek nie chciał to bogowie mogliby się skichać a i tak by nie wyszło. A jak człowiek chce to nie musi być nawet bogów, on i tak może sam stworzyć religię.
201604190949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 11:30   #25
XYXYXY30
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 358
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
Sumienie to wytwór kultury.
Dlaczego?
Bo zupełnie inne sumienie (a więc co innego uznawane było/jest za zło) mają/mieli: starożytni Rzymianie, szlachta XVI wiecznej Polski, Indianie prekolumbijscy, Arabowie, współczesne społeczeństwa zachodu, społeczeństwa wschodu itd.

Zabijanie nie zawsze było/jest złem dla człowieka.
Rzymian nie miał skrupułów zabijając niewolnika
Szlachcic - kogoś niższego stanu, lub szlachcica w pojedynku
Indianie - pokonanych wrogów
Arabowie islamscy - osoby innej wiary
społeczeństwa wschodu - samobójstwa honorowe
współczesne społeczeństwa zachodu - tylko w obronie własnej lub ojczyzny
Z powyższego wynika właśnie, że istniały i istnieją uniwersalne normy - jak zakaz zabijania, od którego różne kultury ustanawiały tylko pewne wyjątki, dość podobne zresztą. Poza tym, nie odróżniasz funkcjonowania w określonej społeczności prawnych zakazów określonych zachowań, od tego, czy zachowania te były moralnie dezaprobowane, a jedno nie jest tożsame z drugim.
No i wszystkie podane wyżej przykłady są błędne
Niewolnik w starożytnym Rzymie miał status prawny rzeczy, przez co pozbawiony był ochrony prawnej, ale to nie znaczy że ich zabijanie czy chociażby złe traktowanie bez powodu było aprobowane. Przeciwnie, w rzymskiej myśli filozoficznej oraz literaturze zalecano humanitarne traktowanie niewolników, wielu z nich zostało wyzwolonych i uzyskało obywatelstwo.
Indianie Ameryki co najmniej równie często jak zabijali, adoptowali członków innych plemion. Nadto, z reguły zakazane było (choć nie zawsze) zabijanie kobiet i dzieci.
Zabicie osoby niższego stanu było karalne (nawet śmiercią), podobnie jak karalne były (choć nie w średniowieczu) pojedynki. Poza tym, nie rozumiem skąd przekonanie, popełnienie takiego zabójstwa było zgodne z ówczesnymi normami moralnymi?
"Arabowie islamscy" - gdzie jak gdzie, ale akurat w ich państwach społeczności innej wiary nie tylko mogły żyć, ale i nie były zmuszane do zmiany religii. Tak jest zresztą i obecnie (np. Koptowie w Egipcie).
Samobójstwa honorowe - w jakich to społeczeństwach miało to miejsce, bo ja wiem tylko o Japonii? W której zresztą także takie samobójstwo mogło być popełnione tylko w szczególnych okolicznościach, pod pewnymi warunkami; poza tym mowa tu przecież o zakazie pozbawiania życia innych osób, a nie samego siebie.
Zabicie kogo innego w obronie koniecznej albo neiprzyjaciela w warunkach wojennych (niekoniecznie "w obronie ojczyzny") to właśnie takie wyjątki od uniwersalnego zakazu zabijania, istniejące zarówno w przeszłości, jak i obecnie.
XYXYXY30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 11:34   #26
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez 1000days Pokaż wiadomość
Tylko, że człowiek jest tu jednak ważniejszym hm... czynnikiem. Gdyby człowiek nie chciał to bogowie mogliby się skichać a i tak by nie wyszło. A jak człowiek chce to nie musi być nawet bogów, on i tak może sam stworzyć religię.

Owszem z pozycji ateistycznej tak jest, np. w wierze katolickiej wiara jest łaską. To, że ktoś wierzy wynika między innnymi z tego, że Bóg pozwala się rozumieć.

A to, czy ktoś uważa, że jest panem swojej religii czy ma pana nad sobą - to myślę, że bardzo jednostkowa sprawa i związana z konkretną religią, konkretnym Bogiem/bogiem, konkretnym człowiekiem.
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 12:12   #27
noelia007
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 468
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez sine.ira Pokaż wiadomość
A dlaczego tak Cię interesuje czy ja i Dostojewski jesteśmy wierzący ?
heh, jestem po prostu ciekawa.Jeśli chodzi o Dostojewskiego to zapytałam inną dziewczynę, nie Ciebie. ( dziękuję za odpowiedź, ale Polaków nie lubił ?)
A Twoja opinia też mnie interesuje, bo odpowiedziałaś, że bóg to wytwór wyobraźni człowieka, to chyba powinnaś opierać na czymś swoje "wyznanie".Jakaś książka może?

Faktycznie to Richard Dawkins, ktoś czytał? Polecacie
__________________
Jak zrobię błąd w pisowni, popraw mnie, jeśli możesz.
noelia007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 12:54   #28
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez Jula Pokaż wiadomość
Nie zrozumiałam ostatniego Twojego zdania, Larvo. Mogłabyś wyjaśnić? Dzięki
Miałam na myśli to, że mając sumienie, nie wiemy, jakie ono będzie - bo zależnie od kultury, granice wyglądają doprawdy różnie .
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 14:31   #29
sine.ira
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 15 264
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

Cytat:
Napisane przez noelia007 Pokaż wiadomość
to chyba powinnaś opierać na czymś swoje "wyznanie".Jakaś książka może?
Nie, moje autorskie przemyślenia.
sine.ira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 14:58   #30
TmargoT
Zakorzenienie
 
Avatar TmargoT
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 25 334
Dot.: Sumienie jest wytworem kultury, czy religii

uważam,że SUMIENIE jest tworem religijnym przez lata kształtowanym w dowolnym kierunku.
TmargoT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:22.