brać obiektyw z Vr czy bez i zbierać na lepszy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-09-04, 17:59   #1
vogelek
Raczkowanie
 
Avatar vogelek
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 339

brać obiektyw z Vr czy bez i zbierać na lepszy?


Niedługo mam zamiar kupić nikona d60 (i nikt nie wmówi mi, że nie powinnam) jednak zastanawiam się czy kupić tańszą wersję obiektywu ze stabilizacją obrazu czy kupić bez i potem jeżeli wciągnie mnie ten aparat kupić lepszy obiektyw.
Dodam iż nie znam się zbytnio na cyfrowych lustrzankach. Obecnie robię zdjęcia na analogowych lustrzankach i można powiedzieć że mam je obcykane.
vogelek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-04, 18:10   #2
D50
Raczkowanie
 
Avatar D50
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 389
Dot.: brać obiektyw z Vr czy bez i zbierać na lepszy?

Cytat:
Napisane przez vogelek Pokaż wiadomość
Niedługo mam zamiar kupić nikona d60 (i nikt nie wmówi mi, że nie powinnam) jednak zastanawiam się czy kupić tańszą wersję obiektywu ze stabilizacją obrazu czy kupić bez i potem jeżeli wciągnie mnie ten aparat kupić lepszy obiektyw.
Dodam iż nie znam się zbytnio na cyfrowych lustrzankach. Obecnie robię zdjęcia na analogowych lustrzankach i można powiedzieć że mam je obcykane.
Dla zakresu do 55mm nie konieczne, powyżej (55-200, 70-300) przydatne.
__________________
Fotograf pasjonat. Fuji S5Pro i kilka szkieł. MyPort.pl. Strona domowa
S5Pro nie został stworzony po to, żeby używać jakiejkolwiek opcji "auto"
Nigdy tak nie rób...
D50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-06, 21:35   #3
dmch
Przyczajenie
 
Avatar dmch
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 29
Dot.: brać obiektyw z Vr czy bez i zbierać na lepszy?

nieprawda! w obu przypadkach przydatne!

Dlaczego - bo ryzyko poruszenia istnieje dla każdej ogniskowej.
Ogólnie znana jest zasada, że czas naświetlania by nie poruszyć mniej więcej zależy od ogniskowej i ma się jak 1/t czyli dla 50mm jest to 1/50s. Mniejsze czasy będzie trudniej utrzymać.
Dodatkowo przy czasach rzędu 1/30s do 1/60s nie bez znaczenia ma też sam mechanizm migawki i lustra - podnosząc się wywołują małe drgania i wręcz nie można nie poruszyć zdjęcia z ręki w takim czasie. Wiele aparatów ma więc wstępne podnoszenie lustra. Poruszyć też można choćby wciskając spust.
Stabilizacja całkiem nieźle sobie radzi z tymi wszystkimi problemami. Mając obiektyw 50mm można zrobić zdjęcie z czasem 1/10 sekundy jeśli ktoś się przyłoży porządnie. Oczywiście tutaj już najczęściej to zbyt długo i ludzie się poruszą, ale z odpowiednim wyczuciem można zrobić całkiem ciekawe zdjęcia.

Oczywiście można te problemy rozwiązać z wstępnm podnoszeniem lustra, do tego jeszcze z wężyka, ale to jest bardzo niewygodne. Niech stabilizacja daje więc chociażby spokojnie dwie działki pewności i już pomoże naprawdę wiele.

Stabilizacja i tak nie przyda się tym, którzy potrzebują krótkich czasów czyli do: sportu, fotografowania zwierząt,
Bardzo przyda się tym którzy robią portrety, krajobrazy, zwłaszcza nocne, makro
__________________
dmch
dmch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-08, 05:42   #4
D50
Raczkowanie
 
Avatar D50
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 389
Dot.: brać obiektyw z Vr czy bez i zbierać na lepszy?

Cytat:
Napisane przez dmch Pokaż wiadomość
nieprawda! w obu przypadkach przydatne!
Pomimo zarzutów kłamstwa , potwierdzę: Dla zakresu do 55mm nie konieczne, powyżej (55-200, 70-300) przydatne. (bo i tak wszystko rozbija się o kasę )
__________________
Fotograf pasjonat. Fuji S5Pro i kilka szkieł. MyPort.pl. Strona domowa
S5Pro nie został stworzony po to, żeby używać jakiejkolwiek opcji "auto"
Nigdy tak nie rób...
D50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-08, 06:46   #5
vogelek
Raczkowanie
 
Avatar vogelek
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 339
Dot.: brać obiektyw z Vr czy bez i zbierać na lepszy?

Chyba jednak wezmę bez VR ponieważ ani zenit ani praktica tego nie miały a robią cudowne zdjęcia. Pozatym ten nikon ma być moim trzecim zapasowym aparatem bo wierność moim analogom składałam aż do śmierci. Pozatym z tego co czytałam jeszcze na innych forach wynikało że różnica pomiędzy tymi obiektywami jest naprawdę niewielka bo nawet z włączonym VR zdjęcia często wychodzily takie jak z wyłączonym
vogelek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:03.