Krewetki - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-01-28, 18:27   #121
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Krewetki

Moj przepis na krewetki kreolskie, troche mniej ekspresowy, niz moj powyzszy przepis na krewetki z makaronem, ale warto sobie zadac troche trudu, od czasu do czasu, np. na jakas okazje, swieta itp.

Krewetki kreolskie
1 kilogram duzych krewetek, moga byc nawet gambasy, surowych, lub podgotowanych, jak uzywa sie mrozonych, to trzeba najpierw rozmrozic i dobrze z nich wode odcedzic
3 cebule eszalotki
2 zabki czosnku
4 duze pomidory, lub 700 g pomidorow w kostce z puszki
3 lyzki gestej smietany (w oryginalnym przepisie jest, ale osoby na diecie moga sie obejsc, bo sos juz jest dobry tylko od tych przypraw)
1 galazka tymianku
2 listki laurowe
niewielki peczek zielonej pietruszki
kawalek korzenia imbiru (obrac i zetrzec na tarce)
4 lyzki oleju
1/2 lyzeczki soli
1/2 lyzeczki pieprzu
1 limonka
1/2 lyzeczki galki muszkatulowej
1 plaska lyzeczka przyprawy curcuma (w przepisie oryginalnym, ale mozna zastapic przyprawa curry)
1 chilli antylijskie to malutkie okragle bardzo ostre, (w przepisie oryginalnym i dla twardzielek, dla mniej twardych normalne podluzne chilli lub chilli w proszku), jak uzywa sie swierzego chilli to trzeba najpierw go dokladnie rozetrzec z sola (wtedy te pol lyzeczki soli daje sie juz do rozcierania chilli)

Potrzebna jest bardzo duza patelnia, najlepiej wok, a jak nie to sporawy garnek. Na 4 lyzkach oleju podsmazyc drobno pokrojone eszalotki i czosnek, nastepnie dodac do tego pomidory i przyprawy, sol, pieprz, galka muszkatulowa, curcuma, tymianek, listki laurowe i chilli. Troche podsmazyc i nastepnie dorzucic do tego krewetki. W polowie smazenia dodac starty korzen imbiru, a pod koniec smazenia dodac bardzo drobno posiekane listki pietruszki, jak sos ma odpowiedna konsystencje, to doprawic krewetki sokiem z limonki i smietana. Jesc z ugotowanym na sypko ryzem basmati.
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-28, 19:16   #122
_gatinha_
Zadomowienie
 
Avatar _gatinha_
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 542
Dot.: Krewetki

Powiedzcie mi proszę, bo już zgłupiałam : mianowicie, krewetki mrożone dostępne w supermarketach (te ciut większe niż koktajlowe) są już obrane i oczyszczone z przewodu pokarmowego itp, czy samemu trzeba je dodatkowo oczyszczać?

Chciałam pierwszy raz w życiu spróbować samodzielnie przygotować krewetki w domu i już kompletnie nie wiem, czy takie kupne mrożone musiałabym oczyszczać z tego wszystkiego
__________________
Si no tienes nada que ofrecer, ofrece una sonrisa!
_gatinha_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-28, 22:33   #123
Black_Rose
Zadomowienie
 
Avatar Black_Rose
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 1 003
GG do Black_Rose
Dot.: Krewetki

zazwyczaj sa oczyszczone
Black_Rose jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-29, 11:37   #124
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Krewetki

Z krewetki to tylko zdejmuje sie pancerz i odrywa glowe (przewod pokarmowy odchodzi automatycznie sam razem z odrywana glowa ) i nic sie wiecej nie wyjmuje, wstarczy przepulkac zimna woda. A i w calosci sie je gotuje, bez odrywania glow, ani zdejmowania pancerza, zawsze sa w calosci w tradycyjnej hiszpanskiej paella i we Francji restauracje tez je najczesciej podaja w calosci, w roznych potrawach. Te mrozone, jak sa bez glow i pancerzy, to juz i nie ma co z nich wyjmowac, prosto na patelnie, czy do garnka, ale jak chcesz to mozesz wczesniej je rozmrozic i przepulkac woda. A krewetki sa pyszne, slodziutkie, moje dzieci, nawet najmlodsza poltoraroczna zajadaja sie takim makaronem, czy ryzem z krewetkami. Dla nas te wieksze maja lepszy smak niz dekoracyjne. Warto sprobowac.

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2013-01-29 o 11:40
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-29, 14:11   #125
Black_Rose
Zadomowienie
 
Avatar Black_Rose
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 1 003
GG do Black_Rose
Dot.: Krewetki

zgadzam sie, krewtki sa pyszne, zawsze tlumacze niechetnym, ze to polaczenie kurczaka z ryba, jedrne i bardzo delikatne. Wystarczy wrzucic maselko na patelnie, dodac zmazdzony czosnek, chwile podsmazyc, wrzucuc gotowe krewetki, i na koniec podlac smietanka, podgrzewac az zgetnieje, przyprawic pieprzem i sola i podsypac pietruszka. Mniam!!! No i pyszna wersja w ciescie nalesnikowym, lub obsypane sama maka ziemniaczana smazona w glebokim tluszczu.
Black_Rose jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-29, 15:39   #126
_gatinha_
Zadomowienie
 
Avatar _gatinha_
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 542
Dot.: Krewetki

Dziękuję za odpowiedź dziewczyny!
__________________
Si no tienes nada que ofrecer, ofrece una sonrisa!
_gatinha_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-29, 17:39   #127
aguincredible
Raczkowanie
 
Avatar aguincredible
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 77
Dot.: Krewetki

Czy znacie jakiś dobry przepis na Krewetki w Panierce z sosem?
__________________
<ciach_reklama>
aguincredible jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-01-29, 17:59   #128
Black_Rose
Zadomowienie
 
Avatar Black_Rose
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 1 003
GG do Black_Rose
Dot.: Krewetki

sprawione krewetki typu: tiger lub jumbo (czyli takie nasjczesciej mozna kupic, juz ugotowane) skrop sosem sojowym i odstaw na kilkanascie minut. W miedzyczasie rozmieszaj dwa jajka z odpowiednia iloscia maki ziemniaczanej, tak aby powstalo cos na wzor ciasta nalesnikowego, moze troszke gestsze. Dopraw to odrobina Vegety i gdy bedzie zbyt geste dodaj mleka. Zanurzaj krewetki i wrzucaj na dosc gleboki i bardzo rozgrzany olej. Gotowe po kilku minutkach. Doskonale smakuja z sosem sweet chilli lub sosem, ktory mozesz zrobic sama: majonez wymieszaj z ketchupem, tzw. pink souce. Pycha!!!
Zamiast sosu sojowego mozesz uzyc maggi, z sosow sprawdza sie rowniez klasyczny BBQ, lub zwyczajny czosnkowy: majonez+jogurt+oregano+cz osnek granulowany lub swiezy zgnieciony. A nawet wedle gustu dosc slodki ketchup.

Edytowane przez Black_Rose
Czas edycji: 2013-01-29 o 18:03
Black_Rose jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-30, 07:20   #129
aguincredible
Raczkowanie
 
Avatar aguincredible
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 77
Dot.: Krewetki

Wielkie dzięki, jutro sprawdzę !
__________________
<ciach_reklama>
aguincredible jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-30, 09:47   #130
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Krewetki

Krewetki mozna panierowac nawet w jajku i bulce tartej i podac je z surowka z zielonej salaty, chlebem i kawalkiem cytryny. A mozna i nie panierowac, tylko podsmazyc doprawione roztartym czosnkiem, pieprzem i ewentualnie slodka lub ostra papryka w proszku, lub chilli czy curry w proszku. I tak samo podac z chlebem surowka z zielonej salaty i kawalkiem cytryny. Mi z sosow do panierowanych, czy niepanierowanych krewetek, najbardziej pasuje taki sam sos jak do prowansalskiego Aioli, ale np. sos tzatzki tez mi pasuje lub sos wasabi, japonski sos o zielonym kolorze robiony z rosliny, podobnej w smaku do naszego chrzanu, jest on tu powszchnie dostepny w marketach, nie wiem jak w Polsce.
Black_Rose dobrze opsala smak krewetek, ja jeszcze dodam tyko, ze oprocz tego, ze bardzo dobre sa tez bardzo zdrowe, tak jak i inne owoce morza maja duzo mineralow i witamin oraz malo kalorii, wiec sa dobre takze na linie. A wiec jedzcie dziewczyny krewetki. Ale reklama.

Podaje jeszcze przepis na sos aioli
sos aioli na 6 osob
2 zoltka
4 zabki czosnku
oliwa z oliwek, okolo 2 szklanki
sol
pieprz
Czosnek przecisnac przez praske, dodac do tego 2 zoltka, miksowac mikserem dodajac stopniowo oliwe z oliwek, tak zeby zrobil sie z tego jednolity majonez, doprawic sola i pieprzem, odstawic w chlodne miejsce.

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2013-01-30 o 09:58
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 08:20   #131
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Krewetki

Robilam wczoraj na obiadokolacje i bardzo wszystkim smakowal.

Makaron z seiche (sa to owoce morza, ich polska nazwa matwy), wygladaja tak

seiches.jpg

Skladniki:
1 kg mrozonych lub swiezych seiche
2 cebule
2 zabki czosnku
3 bardzo duze pomidory, lub 4 srednie
kilka galazek pietruszki
2 czubate lyzki gestej smietany
sok z polowy cytryny lub z limonki
pieprz
kawalek swiezego chilli lub chilli w proszku
sol
oliwa z oliwek, lub zwykly olej
duza patelnia

1. Obrac cebule, chilli i czosnek, umyc. Cebule i czosnek pokroic na drobne kawalki, chilli rozetrzec. Cebule i czosnek zeszklic na duzej patelni, najlepiej na oliwie z oliwek, ale niekoniecznie, moze byc i zwykly olej.

2. Nastepnie dodac do tego chilli i pomidory. Pomidory wczesniej sparzyc, obrac ze skorki i pokroic na drobne kawalki. Podsmazyc troche pomidory. Nastepnie dodac do tego 1 kg seiche.

3. Doprawic troche pieprzem i chilli w proszku, jezeli nie dajecie swiezego chilli. Dusic troche pod przykryciem, nastepne odkryc i dusic, az sie nadmiar wody wygotuje i seiche beda ugotowane. Pod koniec duszenia dodac posiekana drobno pietruszke.

4. Zdjac z ognia. Doprawic wszystko sokiem z cytryny i smietana oraz jezeli trzeba sola, dokladnie wymieszac i gotowe.

Podawac z ugotowanym mkaronem lub ryzem Basmati.

Tak przygotowane przeze mnie seiche na moim zdjecu.

S7309950.jpg

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2013-05-12 o 06:52
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-28, 11:28   #132
_Gosiaczek_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 765
Dot.: Krewetki

To może ja pomogę seiche - kalmar

Ale trafiłam na wątek, w zamrażarce troszkę krewetek mi zostało i który przepis teraz wybrać
_Gosiaczek_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 11:33   #133
Diablica z Tasmanii
Zakorzenienie
 
Avatar Diablica z Tasmanii
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: z zielonej łąki:)
Wiadomości: 3 503
Dot.: Krewetki

Cytat:
Napisane przez Lazurowewybrzeze Pokaż wiadomość
Robilam wczoraj na obiadokolacje i bardzo wszystkim smakowal.

Makaron z seiche (sa to owoce morza nie wiem jaka jest ich polska nazwa, pewnie taka sama), wygladaja tak

Załącznik 5226348

Skladniki:
1 kg mrozonych lub swiezych seiche
2 cebule
2 zabki czosnku
3 bardzo duze pomidory, lub 4 srednie
kilka galazek pietruszki
2 czubate lyzki gestej smietany
sok z polowy cytryny lub z limonki
pieprz
kawalek swiezego chilli lub chilli w proszku
sol
oliwa z oliwek, lub zwykly olej
duza patelnia

1. Obrac cebule, chilli i czosnek, umyc. Cebule i czosnek pokroic na drobne kawalki, chilli rozetrzec. Cebule i czosnek zeszklic na duzej patelni, najlepiej na oliwie z oliwek, ale niekoniecznie, moze byc i zwykly olej.

2. Nastepnie dodac do tego chilli i pomidory. Pomidory wczesniej sparzyc, obrac ze skorki i pokroic na drobne kawalki. Podsmazyc troche pomidory. Nastepnie dodac do tego 1 kg seiche.

3. Doprawic troche pieprzem i chilli w proszku, jezeli nie dajecie swiezego chilli. Dusic troche pod przykryciem, nastepne odkryc i dusic, az sie nadmiar wody wygotuje i seiche beda ugotowane. Pod koniec duszenia dodac posiekana drobno pietruszke.

4. Zdjac z ognia Doprawic wszystko sokiem z cytryny i smietana oraz jezeli trzeba sola, dokladnie wymieszac i gotowe.

Podawac z ugotowanym mkaronem lub ryzem Basmati.

Tak przygotowane przeze mnie seiche na moim zdjecu.

Załącznik 5226345
Ale mi smaka narobiłaś
a te seiche to są kalmary bądź mątwy, prawda?
__________________
...gdyby tak człowieka skrzyżować z kotem,
człowiekowi wyszłoby to na dobre, ale kotu by z pewnością zaszkodziło...

Mark Twain

Edytowane przez Diablica z Tasmanii
Czas edycji: 2013-04-28 o 11:35
Diablica z Tasmanii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 16:06   #134
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Krewetki

Nie to nie sa klamary, bo kalamary po francusku to calamars. Sa bardzo podobne do kalamarow. Po polsku seiches to wlasnie matwy, dzieki Diablica z Tasmanii. A kalamary to ja robie, calamars a la romaine.
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-29, 15:16   #135
_Gosiaczek_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 765
Dot.: Krewetki

Mątwy? A cóż to takiego? Pierwszy raz słyszę.. w smaku do czego podobne?
_Gosiaczek_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-30, 14:04   #136
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Krewetki

Najbardziej w smaku podobne sa do kalamara. Bardzo dobry lekko sodkawy smak, my uwielbiamy owoce morza.
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:26.