Excel - jak policzyć ilość wierszy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-06-15, 19:13   #1
Laity
Wtajemniczenie
 
Avatar Laity
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: ...
Wiadomości: 2 040
Question

Excel - jak policzyć ilość wierszy?


Witam,
może któraś mądrzejsza ode mnie Wizażanka podpowie mi, jak policzyć ilość wierszy w arkuszu Excel 2003?

Potrzebuję policzyć dla przykładu, ile osób spośród danego stanowiska pracy to kobiety, a ile mężczyźni. Stanowisk pracy mam dwa rodzaje, z czego pierwsze oznaczone jest cyfrą "1", drugie "2". Kobieta również oznaczona jest "1", mężczyzna "2".

Robię sobie filtr, zaznaczam, że chcę widzieć tylko te osoby, które pracują na stanowisku "1" i co dalej?

Próbowałam zliczać funkcją "licz.jeżeli", ale wychodzą mi jakieś bzdury (mam 80 osób na danym stanowisku pracy, a mężczyzn zlicza 95...), w googlach coś tam ludzie piszą, ale albo do nowszych wersji programu, albo nie rozumiem, co czytam, a liczyć "ręcznie" nie dam rady przy ponad 100 pozycjach.

Pomóżcie mi Kochane, bo szlag mnie zaraz trafi i się w końcu nie obronię
__________________
Don't be the girl who needs a man.
Be the girl a man needs.

Laity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-15, 19:49   #2
kasiencja
Pani Buka
 
Avatar kasiencja
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 854
Dot.: Excel - jak policzyć ilość wierszy?

"licz.jeżeli" u mnie działa w "zakres" zaznaczasz calą kolumnę, gdzie masz zakodowaną płeć; w "kryteria" jeśli chcesz zliczyć np. kobiety oznaczone 1, to piszesz "=1". nie musisz robić filtru.
__________________
How I choose to feel is how I am.

kasiencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-15, 20:12   #3
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Excel - jak policzyć ilość wierszy?

u mnie również działa po prostu licz.jeżeli
wpisujesz tylko zakres oraz "=1" (lub "=2" - zależy które chcesz policzyć)
nic więcej robić nie trzeba
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-15, 20:55   #4
cerveza
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 3 584
Dot.: Excel - jak policzyć ilość wierszy?

Cytat:
Napisane przez Laity Pokaż wiadomość
Witam,
może któraś mądrzejsza ode mnie Wizażanka podpowie mi, jak policzyć ilość wierszy w arkuszu Excel 2003?

Potrzebuję policzyć dla przykładu, ile osób spośród danego stanowiska pracy to kobiety, a ile mężczyźni. Stanowisk pracy mam dwa rodzaje, z czego pierwsze oznaczone jest cyfrą "1", drugie "2". Kobieta również oznaczona jest "1", mężczyzna "2".

Robię sobie filtr, zaznaczam, że chcę widzieć tylko te osoby, które pracują na stanowisku "1" i co dalej?

Próbowałam zliczać funkcją "licz.jeżeli", ale wychodzą mi jakieś bzdury (mam 80 osób na danym stanowisku pracy, a mężczyzn zlicza 95...), w googlach coś tam ludzie piszą, ale albo do nowszych wersji programu, albo nie rozumiem, co czytam, a liczyć "ręcznie" nie dam rady przy ponad 100 pozycjach.

Pomóżcie mi Kochane, bo szlag mnie zaraz trafi i się w końcu nie obronię
Jak Ci to licz.jeżeli nie wychodzi, to mogę Ci pomóc trochę okrężną drogą.

Dorób sobie jedną kolumnę, w którą wpiszesz same jedynki z góry na dół (oczywiście tam gdzie masz dane, więc jak masz 100 rekordów to będzie sto jedynek). możesz to zrobić tak, załóżmy że masz :

KOLUMNA A - oznaczenie stanowiska (1,2)
KOLUMNA B - oznaczenie płci (1,2)
KOLUMNĘ C dorabiamy :

=JEŻELI(A1="";"";1)

Ok, mamy kolumnę C z jedynkami.

Teraz chcemy policzyć ilość kobiet na stanowisku nr 1 :

= SUMA(JEŻELI((A1:A100 = 1) *(B1:B100 =1); C1:C100;""))

Po wpisaniu tej funkcji musisz kliknąć na znaczek funkcji i zaznaczyć ptaszkiem "Macierz" - ponieważ jest to funkcja macierzowa, która sprawdza warunki dwóch wektorów i tylko wtedy zadziała.

Analogicznie, chcemy powiedzmy sprawdzić ilu jest mężczyzn na stanowisku 1 :

=SUMA(JEŻELI((A1:A100=1)* (B1:B100=2);C1:C100;""))
i znów klikamy na znaczek funkcji (bądź Wstaw->Funkcja) i zaznaczamy macierz.

Funkcje macierzowe są bardzo przydatne, kiedy musimy licząc coś sprawdzić dwa lub więcej warunków.
cerveza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-16, 09:55   #5
Laity
Wtajemniczenie
 
Avatar Laity
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: ...
Wiadomości: 2 040
Dot.: Excel - jak policzyć ilość wierszy?

Cytat:
Napisane przez kasiencja Pokaż wiadomość
"licz.jeżeli" u mnie działa w "zakres" zaznaczasz calą kolumnę, gdzie masz zakodowaną płeć; w "kryteria" jeśli chcesz zliczyć np. kobiety oznaczone 1, to piszesz "=1". nie musisz robić filtru.
kasiencja, właśnie problem w tym, że raczej muszę, bo na pierwszy rzut potrzebuję wybrać z listy tylko tych ludzi, którzy pracują na danym stanowisku pracy.

Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że ta funkcja licz.jeżeli nie działa dobrze właśnie przy filtrze...

Cytat:
Napisane przez cerveza Pokaż wiadomość
Jak Ci to licz.jeżeli nie wychodzi, to mogę Ci pomóc trochę okrężną drogą.
Dzięki. Póki co wygląda to dość kosmicznie


Tak sobie pomyślałam, że pewnie muszę użyć tutaj funkcji w funkcji (i wtedy nie robić już filtru), ale miałam to na zajęciach 5 lat temu i nic już nie pamiętam

Najgorsze jest to, że bazę danych mam bardzo rozbudowaną, muszę ją opracować w taki sam sposób jak to pierwsze przykładowe pytanie, które podałam i robiąc tak na okrętkę się zachlastam. Boże, jaki człowiek jest tępy

EDIT: właśnie zorientowałam się, że w dolnym lewym rogu, po zastosowaniu filtrów kolejno na stanowisku pracy, a potem w kolumnie "Płeć", program pokazuje ile rekordów znalazł. I teraz wszystko się zgadza
__________________
Don't be the girl who needs a man.
Be the girl a man needs.


Edytowane przez Laity
Czas edycji: 2011-06-16 o 10:15 Powód: oświecenie mózgu
Laity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:23.