orzechowy warzywnik :D - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-04-24, 11:37   #1
Orzechova
Raczkowanie
 
Avatar Orzechova
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 106
Smile

orzechowy warzywnik :D


mój mąż wspaniałomyślnie postanowił udostępnić mi skrawek naszego ogródka grillowego pod uprawę skrawek jest mały, więc nie będę szaleć- chciałabym posadzić sobie kilka marchewek, rzodkiewkę, siakieś ziółka [w domu się nie da, bo cały dzień opuszczone są rolety antywłamaniowe i ciemno jak z grobowcu ]. Moje pytanie brzmi-czy po przekopaniu skrawka i przed posianiem nasionek, powinnam jakoś użyźnić glebę? Rozsypać jakąś specjalną ziemię, nawóz?
Drugie pytanie brzmi: mój tata też chce mieć warzywka, a ma mieszkanie z balkonem- zabudowanym oknami. Szklarnia fest czy można tam postawić doniczki i hodować pomidorka, cukinię, marchewkę itp? Czy zwykła ziemia kwiatowa się do nich nada, czy nie bardzo?

z góry wielkie sękju za pomoc )
Orzechova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-25, 15:16   #2
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: orzechowy warzywnik :D

To zależy jaka jest ta ziemia w ogródku grillowym.
Może jakoś potrafisz rozpoznać czy jest piaszczysta,gliniasta czy po deszczu szybko jest sucha czy chodząc tam po deszczu długi czas się grzęźnie ,jaki ma kolor?
Ktoś z nawet niewielkim doświadczeniem w uprawie na pewno od razu by się zorientował czy ziemia jest wystarczająco żyzna czy trzeba ją wymieszać z gdzieś zdobytą ziemią ogrodniczą.A może z piaskiem jeśli jest zbyt zwięzła ,gliniasta. Może masz kogoś ze znajomych lub sąsiadów kto uprawia ogródek to poradzi.

---------- Dopisano o 16:10 ---------- Poprzedni post napisano o 16:02 ----------

Jak najbardziej w zabudowanym balkonie można hodowac warzywka tylko trzeba wietrzyć w upalne dni aby się roślinki nie zagotowały w wysokiej temperaturze.Jeśli jest możliwość otwierania okien to można.Oprócz temperatury to także
trzeba podlewania pilnować.W takiej szklarni szybko wszystko wysycha,podłoże musi być wilgotne zawsze aby rośliny nie wyschły. W upalne dni trzeba to robić często.
Ziemie do skrzynek czy donic kupuje się w sklepach ogrodniczych w dużych worach to jest taniej.
Taka specjalna ziemia ogrodnicza do warzyw lub uniwersalna do wszystkich/prawie /roślin.
Bo są też takie rośliny ,które potrzebują specjalnej ziemi np. bardzo kwaśnej, torfowej.

---------- Dopisano o 16:16 ---------- Poprzedni post napisano o 16:10 ----------

Sztucznych nawozów to lepiej nie używać w uprawie warzyw.
Należy sobie robić kompost naturalny. Są w sklepach specjalne kompostowniki gdzie wrzucamy trawę z kosiarki,resztki roślin,chwasty,liście grabione wiosną.Warstwy przesypujemy piaskiem i te zgniłe rośliny utworzą wspaniałą naturalną ziemię próchniczą ,którą w następne lata należy rozsypać na zagonek.

Zamiast gotowego pojemnika to gdzieś w kącie ogrodu można na kupkę te resztki roślinne gromadzić i przesypywać piaskiem.

Edytowane przez grubella
Czas edycji: 2013-04-25 o 15:17 Powód: błąd
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 09:45   #3
scoiatael86
Rozeznanie
 
Avatar scoiatael86
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 958
Dot.: orzechowy warzywnik :D

Rzodkiewka rośnie praktycznie na każdej glebie, więc z nią nie powinnaś mieć problemów. Co do innych, tutaj tak jak powiedziała poprzedniczka - ważne abyś sprawdziła jaka jest gleba i w razie potrzeby ją użyźniła. Możesz też zbudować podwyższoną grządkę i wypełnić ją ziemią ze sklepu i wtedy będziesz na pewno miała dobrą

Odnośnie balkonu to serdecznie zapraszam do siebie, bo ja tylko na balkonach działam W takiej szklarni na pewno będą dobrze czuły się papryczki chili, wszelkie cytrusy, pomidory również. Tylko dobrze jest właśnie takie pomieszczenie wietrzyć - a czasem nie ma takiej możliwości i pojawia się problem. Natomiast moim zdaniem zawsze warto próbować, bo balkon balkonowi nierówny i może akurat coś co się nie sprawdza gdzie indziej - u Twojego Taty będzie szaleć
__________________
...no day but today...
scoiatael86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-28, 15:07   #4
Orzechova
Raczkowanie
 
Avatar Orzechova
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 106
Dot.: orzechowy warzywnik :D

super dziewczyny, bardzo Wam dziękuję za pomoc! co do kompostownika, to póki co widziałam tylko takie bardzo duże- może wypróbuję kompaktową wersję z jakiegoś zwykłego wiaderka
ziemię mam raczej gliniastą.. ale mam plan zmieszać ją z jakąś kupną z ogrodniczego, dla poprawy walorów.
dzięki raz jeszcze!
Orzechova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:35.