Oleander - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-08-14, 11:21   #1
karolina7125
Przyczajenie
 
Avatar karolina7125
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 27

Oleander


Mam malusieńkiego oleandra od cioci, ale nie wiem jak się nim zajmować. Proszę o jakieś porady. Z góry dzięki xD
karolina7125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 14:37   #2
Kalia 1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 27
Dot.: Oleander

Do oleandrów stosuje się zasadę:"nogi w wodzie, głowa w słońcu".Oczywiście nie należy przesadzać z tym podlewaniem Mój stoi w najbardziej nasłonecznionym miejscu w ogrodzie i jeśli są duże upały to podlewam go dwa razy dziennie.Jeśli jest zbyt słabo podlewany to żółkną mu liście.Kwiaty gdy przekwitną najlepiej jest obciąć. Zimą należy przenieść go do pomieszczenia w którym panuje temperatura ok. 10 stopni Celsjusza, i bardzo oszczędnie podlewać. Oleandry lubią nawożenie w okresie wiosna-lato. I potrafią przez kilka dni znieść minusowe temperatury, byle nie przekraczały -4 do -5 stopni.Ogólnie uważam,że jest to bardzo prosta w uprawie roślinka. Mój ma już 5 lat i jak do tej pory, odpukać, nie miałam z nim żadnych problemów. Życzę powodzenia w pielęgnacji
Kalia 1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 19:37   #3
karolina7125
Przyczajenie
 
Avatar karolina7125
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 27
Dot.: Oleander

dzięki za przydatne informacje napweno mi się przydadzą
karolina7125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-21, 09:57   #4
zioła
Zakorzenienie
 
Avatar zioła
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 5 572
Dot.: Oleander

Znalazłam w gazeta.pl


W mieszkaniu oleander dobrze się rozwija przy południowym oknie. Gdy jest mu ciemno, tworzy mało liści i nie kwitnie. Po ustąpieniu przymrozków lepiej wynieść go pod chmurkę. Najpierw jednak roślinę trzeba zahartować, wystawiając ją przez 7-10 dni na kilka godzin.

Podlewanie. Korzenie lubią wilgoć, więc wodę można wlewać do podstawki, gdy tylko jej zaczyna brakować. Wskutek przeschnięcia zrzuca kwiaty i liście, ale po podlaniu za jakiś czas znów ładnie się zazielenia.

Nawożenie. Od kwietnia do sierpnia oleander należy dokarmiać co 10-20 dni Nawozami do roślin kwitnących. Dłuższe zasilanie powoduje, że roślina ta na początku zimy nadal tworzy pędy i się znacznie osłabia.

Zima w chłodzie

Do pomieszczenia oleander powinien wrócić przed przymrozkami. Trzymaną w chłodnym miejscu (najlepiej w temperaturze 2-8 st. C) roślinę rzadko podlewamy, dopiero gdy ziemia lekko przeschnie, a z podstawki usuwamy nadmiar wody. Natomiast pobyt zimą w ciepłym mieszkaniu osłabia późniejsze kwitnienie.

Okresowe zabiegi

Oleander nie jest kłopotliwy w pielęgnacji. Od czasu do czasu warto jednak poświęcić mu więcej uwagi.

Przycinanie. Po kwitnieniu usuwamy ogołocone kwiatostany. Młodym egzemplarzom warto wiosną przycinać wierzchołki pędów. Zabieg ten opóźnia kwitnienie, ale powoduje, że oleander tworzy sporo rozgałęzień, dzięki czemu później obficiej kwitnie. Starszym okazom wycinamy jedynie pędy chore lub ogołocone z liści.

Przesadzanie. Młode okazy wystarczy co 2-3 lata przesadzać do doniczki większej o 2 rozmiary, a starszym jedynie wymieniać górną warstwę podłoża. Najlepiej, aby była to tzw. ziemia do palm o odczynie 6,7-7,2. Można też użyć ziemi uniwersalnej po dodaniu nieco cięższego, gliniastego podłoża i kredy.

Walka ze szkodnikami. Oleandry często padają ofiarą tarczników i wełnowców. Gdy na liściach lub łodygach pojawią się brązowe tarczki lub kłaczki wyglądające jak wata, w podłożu zagłębiamy doglebowy środek owadobójczy (np. Provado Combi Pin, Tarcznik, pałeczki nawozowo-owadobójcze).
__________________
Wymieniam:
zioła jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-17, 14:53   #5
salomi
Raczkowanie
 
Avatar salomi
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 247
Dot.: Oleander

hmm, poczytałam trochę, ale nie wiem, czy z moim oleandrem jest wszystko ok. Stoi w pokoju, w mieszkaniu jest ok. 20 st. C, przy oknie. Nie mam innego miejsca. Nie dawałam mu teraz za dużo wody. Ma takie ciemne, pozbawione życia liście, bardzo dużo uschło i opada, ale widać też trochę świeżych. Czy mam coś z nim zrobić? Więcej podlewać?
salomi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-28, 14:13   #6
cansada
Zakorzenienie
 
Avatar cansada
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: .....
Wiadomości: 6 491
Dot.: Oleander

W ogrodzie mam przepiekne olbrzymie oleandry, czesciej maja sucho niz mokro ale kwitna jak szalone prawie caly rok.
Mam pytanie poniewaz w tym roku wszystkie zostaly zaatakowane bardzo mocno przez welnowce, czy preparat doglebowy wymieniony powyzej Provado combi Pin wystarczy? do oprysku nawet sie nie zabieram bo maja po 2-3 metry wysokosci i sa rozlozyste na 1.50 metra wiec szukam innych rozwiazan.
Czy sa jakies inne sposoby, kwitna nadal jak szalone, wkleje zdjecie jak tylko zlapie aparat, lisci na razie nie gubia.....
Wszelkie wskazowki mile czytane.......
cansada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-04, 10:56   #7
ruda3d
Zakorzenienie
 
Avatar ruda3d
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 240
GG do ruda3d
Dot.: Oleander

nie walczyłam z wełnowcami - ale z tarcznikami, stosowałam jakieś pałeczki zakopywane w doniczce (sparwdze w domu potem jak to się nazywało) i niestety wynik był żaden, pomogło dopiero opryskiwanie i to kilkukrotne, moje też są duże, może nie aż tak, ale maja z 1,5 metra wysokości...
no i oczywiście oprócz oprysków musiałam zastosować dość radykalne cięcie najbardziej zaatakowanych gałęzi - ale oleandr bardzo szybko odbiły i maja masę nowych gałązek i listków
__________________


ruda3d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-05-04, 13:55   #8
cansada
Zakorzenienie
 
Avatar cansada
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: .....
Wiadomości: 6 491
Dot.: Oleander

Cytat:
Napisane przez ruda3d Pokaż wiadomość
nie walczyłam z wełnowcami - ale z tarcznikami, stosowałam jakieś pałeczki zakopywane w doniczce (sparwdze w domu potem jak to się nazywało) i niestety wynik był żaden, pomogło dopiero opryskiwanie i to kilkukrotne, moje też są duże, może nie aż tak, ale maja z 1,5 metra wysokości...
no i oczywiście oprócz oprysków musiałam zastosować dość radykalne cięcie najbardziej zaatakowanych gałęzi - ale oleandr bardzo szybko odbiły i maja masę nowych gałązek i listków
Ruda3d , dziekuje za informacje, sprawdz prosze abym nie kupowala skoro nie ma efektow. Dwa juz zostaly przyciete a wlasciwie sciete, pozostaly koncowki 10 cm nad ziemia. Licze na to ze szybko odbija, poza tym spryskalam ziemie dookola na wszelki wypadek. Mam jeszcze 4 mniej zaatakowane ale boje sie ze to sie rozwinie.....chociaz maja mnostwo mlodych galezi z daleka wygladaja jak okazy zdrowia....
cansada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-05, 21:46   #9
ruda3d
Zakorzenienie
 
Avatar ruda3d
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 240
GG do ruda3d
Dot.: Oleander

te pałeczki do ziemi nazywały się BROS
a oprysk robiłam Promanalem - to preparat z aktywnym czynnikiem jakim jest olej parafinowy - zrobiłam tak z 6 oprysków mniej więcej co 7-10 dni
no ale jak mówię - to na tarczniki było, nie wiem, czy na wełnowce by zadziałało...

tak, tak, pryskanie ziemi dookoła jest jak najbardziej wskazane...
ja moje zamierzam lada dzień wystawić na balkon, trochę się martwię czy znowu jakieś badziewie się nie przypałęta z dworze na nie, ale trudno... nie będą stać cały czas na klatce przecież...
__________________



Edytowane przez ruda3d
Czas edycji: 2009-05-05 o 21:48 Powód: dopisek
ruda3d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-02, 18:15   #10
Ineczka33
Wtajemniczenie
 
Avatar Ineczka33
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 067
Dot.: Oleander

Pamiętajcie, że oleander jest rośliną silnie trującą. Wyrabiano z niej trutkę na szczury. Powoduje zatrzymanie akcji serca. Zarówno kwiaty, liście, jak i sok.

Jeśli macie w domu małe dzieci to wskazana jest szczególna ostrożność lub nie hodowanie tej rośliny.


__________________
Życie na czas?
Czas na życie!
Ineczka33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-05, 21:17   #11
cansada
Zakorzenienie
 
Avatar cansada
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: .....
Wiadomości: 6 491
Dot.: Oleander

Wlasnie chcialam sie pochwalis ze moje oleandry juz odbily, piekne zieloniutkie liscie.Spryskuje ziemie dookola. 2 pozostale zaatakowane zostawilam sa w bezpiecznej odleglosci. Kwitna jak szalone, pieknie pachna , szkoda mi ich scinac......
Jak skonczy sie lato zetne.....
Wiem ze sa trujace, bialy sok kapie strasznie przy przycinaniu, strasznie lepki, ciekawe jak te wszystkie owady moga sie tym zachwycac? Dookola az huczy od pszczol i wszelkich much, poza tym mrowki wedruja gora-dol non stop....i zyja,,,wec jak to jest??????
cansada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-09-23, 18:24   #12
_kamea_
Zakorzenienie
 
Avatar _kamea_
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 4 207
Dot.: Oleander

Witam

Dołączę do "klubu" hodujących oleandra. Niedawno przywiozłam kilka młodych odnóżek z Bułgarii - urwane z krzewu z ulicy, bo zachwyciły mnie te roślinki Wsadziłam od razu do ziemi, niby najpierw powinnam ukorzenić, ale jak dotąd (ponad miesiąc) żyją, nie rosną, ale też nie widać, żeby umierały, więc mam cichą nadzieję, że się przyjęły. Tfu tfu
Pozdrawiam
__________________
_kamea_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 09:49   #13
katja_24
Zakorzenienie
 
Avatar katja_24
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Wiadomości: 9 637
Dot.: Oleander

Widze, ze watek dawno nie ruszany, ale moze ktos zajrzy...Mam jednego oleandra w nienajlepszym stanie, zimowany w pokoju, probuje go hartowac, wystawiam na dwor na dzien od tygodnia, a z dnia na dzien wyglada coraz gorzej, starsze liscie wisza, mlode zaczynaja sie zawijac pod spod.(to nie mszyce, wiem, jak wygladaja) Nie wiem, co robic?
katja_24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:55.